1999 Long Distance All Americans

Women 19-24 | Women 25-29 | Women 30-34 | Women 35-39 | Women 40-44 | Women 45-49 | Women 50-54 | Women 55-59 | Women 60-64 | Women 65-69 | Women 70-74 | Women 75-79 | Women 80-84 | Women 85-89
Men 19-24 | Men 25-29 | Men 30-34 | Men 35-39 | Men 40-44 | Men 45-49 | Men 50-54 | Men 55-59 | Men 60-64 | Men 65-69 | Men 70-74 | Men 75-79 | Men 80-84 | Men 85-89 | Men 95-99

WOMEN

       
Age Group Name Age Club Event
F19-24 Jessica Knapp 22 CONN 1Hr
  Liz Myers 24 LINS 3000
  Marie Hurd 24 MICH 1-3Mi
  Morgen Cheshire 24 1776 2Mi Cable
  Rebekka Kamberg 22 GRIN 5K
  Steffany Pearce 22 IHAC 1Mi
         
F25-29 Alison Zamanian 28 SCAM 1Hr
  Beth Mullican 25 GAJA 3000
  Christina Lindstrom 27 OREG 5K
  Jane Cairns 29 OSB 6+ Mi, 1Mi, 3-6 Mi
  Kristen Bergman 26 OHIO 1-3Mi
  Laura Antoinetta-Smith 29 GSM 6000
  Laurie McKnight 27 CRAQ 10K
  Rose Rice 25 DCM 2Mi Cable
         
F30-34 Andrea Luallen-Scholz 34 GSM 1-3Mi
  Laureen Welting 33 GAJA 3000
  Lynn Alleva 34 UNAT 2Mi Cable
  Martie McKinney 33 STAN 1Hr
  Nancy North 31 SDSM 6000, 3-6 Mi, 6+ Mi, 10K, 5K, 1Mi
         
F35-39 Andrea Funk 36 MICH 10K
  Beth Baker 38 VMST 2Mi Cable
  Jane Worden 35 STAN 1Hr
  Karlyn Pipes-Neilsen 37 SDSM 3000, 5K, 3-6 Mi
  Kathy Mann 38 OSB 1Mi
  Laura Kessler 39 O*H*I*O 6000, 1-3 Mi
         
F40-44 Carol Belva 44 NIAG 6000
  Heidi Christiansen 40 DSSM 1Mi
  Leslie Henshaw 40 TULS 10K
  Mag Bowen 40 GCMT 2Mi Cable
  Phyllis Quinn 43 TOC 1-3Mi
  Sharon Wencel 40 UNAT 3000
  Suzanne Heim-Bowen 41 TERA 1Hr, 6+ Mi, 5K, 3-6 Mi
         
F45-49 Carol Hamilton 45 SDSM 3-6 Mi
  Danielle Ogier 47 SMMM 1Hr, 1Mi, 6000, 1-3 Mi, 5K, 2 Mi Cable
  Laura Val 47 TAM 3000
  Sherry Kittrell 47 PCA 6+ MI
  Shirley Loftus 47 VMST 10K
         
F50-54 Ann Lyttle 51 DCM 2Mi Cable
  Barbara Dunbar 50 SDSM 6000, 3000, 3-6 Mi, 10K, 5K
  Carolyn Boak 53 SAM 1Hr
  Linda Gayton 51 UNAT 1Mi
         
F55-59 Barbara Frid 57 DCM 2Mi Cable
  Carol Jewell 57 UNAT 3-6 Mi, 1 Mi
  Carol Sing 58 LJCS 6+ MI
  Frederica Rapp 55 MICH 1-3Mi, 10K
  Jennifer Parks 56 MICH 6000, 5K, 3000
  Nancy Ridout 56 TAM 1Hr
         
F60-64 Betsy Jordan 62 SDSM 6000, 5K, 3000, 3-6 Mi, 10K
  Joann Leilich 60 DCM 2Mi Cable
  Susan Bond 63 MICH 1-3Mi
  Susan Munn 60 DAM 1Hr, 1 Mi
         
F65-59 Ann Dallam 68 SDSM 3000, 3-6 Mi, 2Mi Cable
  Barbara Atwood 66 SPM 5K
  Lavelle Stoinoff 66 MACO 1Hr
  Mary Williams 67 MICH 6000, 10K, 1-3 Mi
         
F70-74 Betty Russ 71 OHIO 2Mi Cable
  Clara Walker 72 NEM 1Hr
  Lois Kivi Nochman 74 MICH 6000, 5K, 3000, 1-3 Mi
         
F75-79 Grace Altus 75 OSB 1Hr
  Judy Melcher 79 OREG 5K
  Marion Chadwick 77 PNA 1Mi
  Sue Marvel 79 NIAG 3000
         
F80-84 Gertrud Zint 82 IRCC 3000
  Rita Simonton 80 GWSC 1Hr
         
F85-89 Lucielle Barry 89 DAM 1Hr
Go to Top of Page

MEN

       
Age Group Name Age Club Event(s)
M19-24 John Collins 24 SDSM 3-6 Mi, 1 Mi
  Josh Skube 23 GRIN 5K
  Justin Poche 21 CRAQ 10K
  Jonathan Lischke 23 STAN 1 Hr
         
M25-29 Alex Kostich 29 SCAQ 3-6 Mi, 6+ Mi, 1 Mi
  Andrew Cook 27 UNAT 2Mi Cable
  Andrew McElmeel 25 OMAH 3000
  Clark Allen 29 CRAQ 10K
  Daniel Bachrach 26 GRIN 5K
  Joshua Gordon 26 COLUMBUS 1-3Mi
  Josh Woodruff 27 STAN 1 Hr
         
M30-34 Alex Romero 34 CRAQ 10K
  Chris Yontez 34 SCAQ 1Mi
  Greg Larson 30 TOC 3-6 Mi
  Robbie Allen 33 RMST 2Mi Cable, 5K
  Roque Santos 31 WCM 3000
  Todd Clark 34 UCS 1-3Mi
  Greg Jablonski 32 OREG 1 Hr
         
M35-39 Chris Guest 39 SDSM 6+ MI
  Craig Nadel 36 SCAQ 3-6 Mi
  Fernando Gallud 38 UCLA 1Mi
  James Barber 39 GRIN 2Mi Cable, 1-3 Mi, 5K, 1 Hr
  Robert Ben Geise 35 NCMS 3000, 6000, 10K
         
M40-44 Gregory Stuart 40 UNAT 6+ MI
  James Stewart 42 MINN 1-3Mi, 1 Mi, 2 Mi Cable, 10K
  Mike Keck 40 TOC 3000, 3-6 Mi
  Sandy MacDonald 43 SAC 6000, 5K, 1 Hr
         
M45-49 Clay Evans 45 SCAQ 1Mi
  Jan Huneke 45 GR OHIO 1-3Mi
  Jim McConica 48 OSB 6+ MI
  Larry Wood 45 UNAT 1Hr, 5K, 6000, 3000
  Lee Mench 46 SDSM 10K
  Paul Fetters 45 DCRP 2Mi Cable
  Rick Phillips 45 SCAQ 3-6 Mi
         
M50-54 Gregory Willis 50 LAPS 3-6 Mi
  John Shrum 50 VMST 5K
  Jorge Gonzales 50 GOLD 2Mi Cable
  Keith Bell 51 TTEX 6000, 10K
  Lonny Harrison 50 DCM 1-3Mi
  Patrick Dixon 50 SCAQ 1Mi
  R. Tod Spieker 51 TOC 3000, 1 Hr
  William Cerny 51 UT-1 6+ MI
         
M55-59 Richard Woodrow 55 LOM 1Hr
  Robert Williams 57 SDSM 6000, 10K, 5K, 3000, 2 Mi Cable
  Tex Haraszti 58 HBSC 1Mi
  William Muter 56 UNATT 1-3Mi, 3-6 Mi
         
M60-64 George Brunstad 64 CONN 1-3Mi
  Gene Grounds 63 UNAT 3-6 Mi
  Konrad Euler 64 SPM 6000, 10K
  Mel Goldstein 61 GRIN 1Hr, 5K, 2Mi Cable, 3000
  Robert West 63 LJCS 6+ MI
         
M65-69 Barney Hungerford 66 1776 1-3Mi
  Buddy Belshe 65 HBSC 3-6 Mi, 1 Mi
  Elmer Egelkraut 65 MICH 1Hr
  George Brunstad 65 CONN 6000, 10K
  Graham Johnston 68 TTEX 3000, 2 Mi Cable, 5K
  Parry O'Brien 67 SDSM 6+ MI
         
M70-74 Alan Maloney 70 FMM 3000
  Bert Jacobs 72 UNATT 1Mi
  Frank Piemme 74 OSB 1Hr
  Harvey Prosser 70 PNA 5K
  John Alleva 71 UNAT 2Mi Cable
         
M75-79 Bob Merrick 79 CM 1Mi
  Calvin Barnes 75 VMST 2Mi Cable
  Jurgen Schmidt 76 OSB 1Hr, 3000
  TR Johnson 77 TTSC 5K, 10K, 6000
         
M80-84 Aldo da Rosa 81 RINC 1Hr
  Jim Eubank 84 SDSU 1Mi
         
M85-89 Dave Malbrough 86 FMM 3000
  Dexter Woodford 85 OHIO 2Mi Cable
  Gary Weisenthal 85 LAKE 6000, 1 Hr, 1 Mi
         
M95-99 G. Harold Langner 95 CONN 1Hr
Go to Top of Page

Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #36Sponsor #42Sponsor #33
Sponsor #21Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #43Sponsor #14Sponsor #41
Sponsor #44
Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #45Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #47