1998 Long Distance All Americans

Women 19-24 | Women 25-29 | Women 30-34 | Women 35-39 | Women 40-44 | Women 45-49 | Women 50-54 | Women 55-59 | Women 60-64 | Women 65-69 | Women 70-74 | Women 75-79 | Women 80-84
Men 19-24 | Men 25-29 | Men 30-34 | Men 35-39 | Men 40-44 | Men 45-49 | Men 50-54 | Men 55-59 | Men 60-64 | Men 65-69 | Men 70-74 | Men 75-79 | Men 80-84 | Men 85-89

WOMEN

       

Age Group

Swimmer

Age

Club

Event(s)

F19-24 Eva Johnson 19 GRIN 5K
Gina Chelik 19 CRAW 10K
Kristen Davis 23 PRO 3000
Heather Royer 23 USF 6Mi
Sarah Kerlin 23 CRUZ 1-3Mi
Becky Crowe 24 STAN 1hr
Liz Stein 19 DAMP 3-6Mi
Jill Cook 23 CONN 1Mi
         
F25-29 Julie Nowkowiak 26 NIAG 1Mi
Ann Hill 28 CRAW 5K
Jane Cairns 27 OSB 6Mi
Ellen Potter 28 UMSC 1-3Mi
Susan Strong 27 WCM 3000
Wendy Knox 26 WILD 1hr
Leslie Ramsey 25 WILD 1hr
Bonnie Fryer 26 LINS 2Mi
Mary Ellen Blanchard 25 DYNA 3-6Mi
Kira Dale 26 SAWS 10K
         
F30-34 Allison Roark 30 CRAW 10K
Laureen Welting 32 RMM 3-6Mi
Martie McKinney 32 STAN 1hr
Tin Pianticlosi-Hall 30 SCAM 1-3Mi
Becky Fenson 31 USF 6Mi
Nancy North 30 SDSM 5K
Irina Vazhenin 33 GAJA 2Mi
Janet Rumble 30 AKMS 3000
Karen Dehmel 31 CONN 1Mi
         
F35-39 Abigail Falk 36 EMP 1Mi
Theresa Niemi 35 MICH 5K
Leslie Henshaw 39 TULS 10K
Laurie Vidal 36 WCM 1-3Mi
Ann Motekaitis 37 DAM 6Mi
Karlyn Pipes-Neilson 36 SDSM 1hr 3000 6000
Amy Grossman 37 GAJA 2Mi
Beth McGee 36 GAJA 3-6Mi
         
F40-44 Patricia Robison 42 EMP 1Mi
Wanda Brown 41 BRAT 1hr 3000 2mi 5K
Anita Cristil Dinwiddie 44 GKMS 6000
Meg Haviland 40 CRAW 10K
Lorraine Sommers 42 SCAM 1-3Mi
Carol Pakchar 43 GAJA 3-6Mi
         
F45-49 Denise Everitt 46 NIAG 3000
Phyllis Springer 49 EMP 1Mi
Martha Cutler 49 NCMS 2Mi
Karlene Wise 45 CRAW 5K 10K 3-6Mi
Sherry Kittrell 46 PAC 6Mi
Celeste Miller 48 SNM 1-3Mi
Danielle Ogier 45 TOC 1hr
Barbara Dunbar 49 SDSM 6000
         
F50-54 Ann svenson 52 ADMS 3000 6000
Christine Zimmet 50 EMP 1Mi
Jennifer Parks 54 MICH 5K
Katherine Watson 50 OSB 10K
Sally Ann Dillon 51 PNA 1hr 1-3Mi
Kaeti Balie 53 SNMA 6Mi
Condit Lotz 50 GAJA 3-6Mi
Francine Williamson 50 GAJA 2Mi
         
F55-59 Elaine Bromwich 55 SPM 1hr
Maureen Koss 55 OHIO 1Mi
Jennifer Parks 55 MICH 3000 6000
Susan Garfin 55 SCAM 1-3Mi
Sarah Brougher 56 TULS 5K
         
F60-64 Kate Knight-Perry 63 SPM 3000 5K
Marianne Brogan 63 OHIO 1Mi
Susan Bradley-Cox 60 WILD 1hr
Betsy Jordan 61 SDSM 6000 1-3Mi
         
F65-69 Lida Gaschke 66 EMP 1Mi
Mary Boaz 69 SPM 6000
Joan Campbell 67 CATM 1hr
Lavelle Stoinoff 65 MACO 5K
Betty McMillan 69 WCM 1-3Mi
Gail roper 69 HMSW 3000
         
F70-74 Clara Walker 71 NEM 1hr
Suzanne Graham 71 CONN 1Mi
Lois Kivi Nochman 73 MICH 3000 3-6Mi 5K
         
F75-79 Sue Marvel 78 NIAG 3000
Margery Meyer 75 TOC 1hr 1-3Mi
         
F80-84 Rita Simonton 80 GOLW 3000
Marjorie Sharpe 81 STAN 1hr 1-3Mi
         
Go to Top of Page

Age Group  Swimmer  Age  Club  Event(s)
M19-24 Adam Dawkins 22 GRIN 1hr
Steven Rosaria 24 PRO 3000 6000
Ryan Gruver 20 MPSC 1-3Mi
Chris Burt 23   3-6Mi
         
M25-29 Craig Dewing 28 MARY 1Mi
David Goodrich 26 GRIN 5K
William Seaman 27 CRAW 10K
Mike Grimm 29 PRO 3000
Martin Herrmann 27 TOC 1hr
Dan Perry 29 CRUZ 6Mi
Nenad Rodic 27 SNM 1-3Mi
Carlton CeVooght 26 GAJA 3-6Mi
Allen Hurt 29   2Mi
         
M30-34 Todd Clark 33 UCS 6000
Chip Hobson 31 SNM 1-3Mi
Roy Sikes 34 CRUZ 6Mi
Robert Geise 34 GCAM 1Mi 2Mi 3-6Mi 10K 3000
Jeff Erwin 34 SAWS 1hr 5K
         
M35-39 Jim Matysek 39 NIAG 3000
Jeff Stuart 37 CONN 1hr
Steven Fisher 36 EMP 1Mi
Douglas Asbury 38 NCMS 2Mi
James Barber 38 GRIN 6000
Eric Dybdahl 38 PNA 10K
Dave Brancamp 36 SNM 1-3Mi
James Boswell 37 SDSM 5K
Daniel Goerke 39 GAJA 3-6Mi
         
M40-44 Rob Copeland 41 GSM 1Mi
James Stewart 41 MINN 5K
Sandy MacDonald 42 SAC 1hr 3000 6000 1-3Mi 10K
Scott Harris 44 DAM 6Mi
Dennis Boyd 43 RGSC 2Mi 3-6Mi
         
M45-49 Bruce Bennett 45 SPCO 2Mi
Frank Thompson 46 MICH 3000
Todd Bryan 47 RMM 1-3Mi
Patrick Dixon 49 SCAQ 1Mi
Stephen Stedry 47 ROSE 6000
John Lorimer 47 PNA 10K
John Flannigan 48 SMM 6Mi
Lee Mench 45 SDSM 1hr 5K
Gregory Langsett 46 GOLD 3-6Mi
         
M50-54 Bob Kolonkowski 50 EMP 1Mi
Leo French 50 GRIN 2Mi 3-6Mi
Donald Kroeger 54 MICH 3000
Paul Hebert 52 CRAW 10K
Hugh Wilder 50 DAM 1hr
Steve Hoberg 52 CRUZ 6Mi
Keith Bell 50 TTEX 6000 5K
William Cerny 50 TTEX 1-3Mi
         
M55-59 Michael Lewis 58 GSM 1Mi
Robert Williams 56 MARY 3-6Mi 10K 6000
David Darst 55 BRAT 3000
Alan Somers 57 GRIN 5K
Tex Haraszti 57 HBSC 1hr 2Mi
Joe Walker 56 SNM 1-3Mi
Thomas Byrd 56 RINC 6Mi
         
M60-64 George Brunstad 64 CONN 1hr 2Mi 5K 1Mi
Konrad Euler 62 SPM 10K
Mel Goldstein 60 GRIN 3000
Kent Price 60 LAM 1-3Mi
Ernie Leskovitz 61 WSC 3-6Mi
Alexie Benney 62 TTEX 6000
Robert West 62 LJSC 6Mi
         
M65-69 Barney Hungerford 65 1776 1Mi 2Mi 3-6Mi
Frank Reynolds 66 HBSC 3000 6000 10K
Graham Johnston 67 TTEX 1-3Mi 6Mi 5K 1hr
         
M70-74 Roger Franko 71 1776 1hr
Robert Blake 73 SLAM 3000 10K
Harvey Prosser 70 PNA 5K
Ed Kerswill 72 MVM 1-3Mi
Al Malthaner 71 CONN 1Mi
         
M75-79 James Edwards 75 NEM 1hr 3000 5K
Elliott Schofield 75 CONN 1Mi
T.R. Johnson 76 NBMS 6000 10K
Richard Smith 78 SAC 1-3Mi
Bob Acker 77 HHAC 3-6Mi
         
M80-84 Frank Tillotson 83 FMM 3000
Aldo Da Rosa 80 RINC 1hr
         
M85-89 Dave Malbrough 85 FMM 3000
Go to Top of Page

Sponsor #36Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #47
Sponsor #29Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #52
Sponsor #21Sponsor #43Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #20