2000 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:30.96  5/16/99     TOC                                 
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:32.28   22  
     1) Winters, Bill 33                2) Carroll, Laura 21              
     3) Keller, Matt 30                 4) Madsen, Courtney 32            
       22.15    46.93  1:08.43  1:32.28                                    
  2 DOC IU Masters Swimming  'A'                                1:33.36   18  
     1) Weeks, Matthew 23               2) Kamberg, Rebekka 23            
     3) Brooks, Jennifer 23             4) Skube, Josh 24                 
       21.70    47.32  1:11.94  1:33.36                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        1:34.28   16  
     1) Gross, Peggy 31                 2) Stites, Jim 42                 
     3) Duke, Celestena 22              4) So, Stephen 25                 
       23.11    46.99  1:11.98  1:34.28                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:35.09   14  
     1) Klein, Jonathan 42              2) Bruch, Rebecca 27              
     3) Hageman, Heather 29             4) Stringer, Sean 24              
       23.25    48.57  1:12.81  1:35.09                                    
  5 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:35.40   12  
     1) Christoffel, Ben 24             2) Crawford, Kevin 23             
     3) Norwood, Roberta 40             4) Stevens, Jane 22               
       20.79    43.39  1:09.06  1:35.40                                    
  6 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:36.28   10  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 38        2) Neilsen, Eric 34               
     3) Seubert-Miranda, Trish 31       4) Peck, Daniel 24                
       24.73    48.65  1:13.87  1:36.28                                    
  7 Illinois Masters  'B'                                       1:38.12    8  
     1) Sidiropoulou, Kiki 24           2) Cunningham, Brian 27           
     3) Smith, Erica 25                 4) Wojcik, Jerzy 24               
       27.06    49.56  1:15.90  1:38.12                                    
  8 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 1:38.43    6  
     1) Buresh, Bob 41                  2) Tibma, Judy 43                 
     3) Specht, William 42              4) Beebe, Allison 23              
       23.32    50.36  1:12.85  1:38.43                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:39.26    4  
     1) Smit, Robbert-Paul 31           2) Shoemaker, Christy 31          
     3) Gearke, Molly 20                4) Nasser, Rob 30                 
       21.85    49.06  1:17.26  1:39.26                                    
 10 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:39.45    2  
     1) Correll, Preston 19             2) Koukis, Natalie 23             
     3) Ullman, Corey 23                4) Clementi, Adam 20              
       22.76    51.12  1:17.59  1:39.45                                    
 11 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:40.20  
     1) Riegler, Jeff 27                2) Shook, Angie 29                
     3) Staursky, Karen 41              4) Riegler, Steve 24              
       23.02    48.74  1:17.38  1:40.20                                    
 12 Anderson Masters  'A'                                       1:41.02  
     1) Alkis, Mary-Halis 20            2) Heis, Kenneth 24               
     3) Hinckley, James 24              4) Rodden, Alison 19              
       26.34    46.44  1:08.07  1:41.02                                    
 13 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         1:41.96  
     1) Van Der Horst, Charles 48       2) Sullivan, Elizabeth 26         
     3) Lee, Terrence 50                4) Mancini, Jennifer 24           
       25.34    52.02  1:17.48  1:41.96                                    
 14 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:43.51  
     1) O'Connor, John 31               2) Davis, Amanda 20               
     3) Dullea, Melanie 38              4) Melanson, Edward 37            
       23.51    52.37  1:19.11  1:43.51                                    
 15 Naperville Waves SC  'A'                                    1:44.64  
     1) Ruble, Amy 37                   2) Jones, Jay 38                  
     3) Besso, Maria 35                 4) Kelly, Brian 22                
       27.44    53.57  1:22.22  1:44.64                                    
 16 YMCA Indy SwimFit  'C'                                      1:46.22  
     1) Thompson, Melissa 29            2) Hartsock, Steve 26             
     3) Bridges, Greg 22                4) Weymouth, Alexandra 29         
       23.59    54.80  1:17.97  1:46.22                                    
 17 Georgia Masters  'A'                                        1:46.77  
     1) Totz, Amber 21                  2) Mattson, Patricia 46           
     3) Vazhenin, Igor 36               4) Anderson, Michael 41           
       29.12    59.22  1:22.32  1:46.77                                    
 18 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:49.10  
     1) Riordan, Corey 22               2) Miller, Nancy 50               
     3) Meem, Lang 45                   4) Braaten, Kitten 44             
       23.14    54.89  1:18.87  1:49.10                                    
 -- Illinois Masters  'C'                                            DQ  
     1)                                 2) Keto, Alexis 21                
     3) Gooch, Greg 28                  4) Carl, Scott 28                 
       30.15    56.18  1:19.84       DQ                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:41.15  5/21/95     GOLD COAST                          
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DOC IU Masters Swimming  'A'                                1:43.22   22  
     1) Skube, Josh 24                  2) Kamberg, Rebekka 23            
     3) Brooks, Jennifer 23             4) Weeks, Matthew 23              
       25.23    56.64  1:21.91  1:43.22                                    
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:44.04   18  
     1) Klein, Jonathan 42              2) Bruch, Rebecca 27              
     3) Stringer, Sean 24               4) Hageman, Heather 29            
       26.53    56.83  1:20.39  1:44.04                                    
  3 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:46.89   16  
     1) Pipes-Neilsen, Karlyn 38        2) Krattli, Caroline 38           
     3) Neilsen, Eric 34                4) Peck, Daniel 24                
       27.75    59.30  1:24.98  1:46.89                                    
  4 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 1:47.67   14  
     1) Buresh, Bob 41                  2) Tibma, Judy 43                 
     3) Specht, William 42              4) Beebe, Allison 23              
       25.55    58.55  1:21.50  1:47.67                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:48.12   12  
     1) Leonard, Lyndsey 32             2) Ralph, James 27                
     3) Cunningham, Brian 27            4) Carroll, Laura 21              
       30.06    59.04  1:22.96  1:48.12                                    
  6 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:48.17   10  
     1) Dawkins, Adam 24                2) Christoffel, Ben 24            
     3) Tillotson, Christina 23         4) Schnieders, Ann 39             
       27.61    54.17  1:21.83  1:48.17                                    
  7 Anderson Masters  'A'                                       1:49.51    8  
     1) Alkis, Mary-Halis 20            2) Heis, Kenneth 24               
     3) Raab, Scot 28                   4) Leddon, Julie 34               
       30.15    57.35  1:21.63  1:49.51                                    
  8 Naperville Waves SC  'A'                                    1:51.40    6  
     1) Hacker, Sara 35                 2) Jones, Jay 38                  
     3) Kelly, Brian 22                 4) Welker, Sue 38                 
       31.06  1:00.20  1:24.73  1:51.40                                    
  9 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:52.25    4  
     1) Konfal, Paula 24                2) Davis, Eric 28                 
     3) Staursky, Karen 41              4) Riegler, Jeff 27               
       30.17  1:00.57  1:26.37  1:52.25                                    
 10 Arizona Masters  'A'                                        1:52.35    2  
     1) Duke, Celestena 22              2) So, Stephen 25                 
     3) Wygal, Dianne 34                4) Stites, Jim 42                 
       28.86    59.62  1:28.59  1:52.35                                    
 11 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:53.13  
     1) Meem, Lang 45                   2) Riordan, Corey 22              
     3) Boxley, Susie 38                4) Martinez, Mary 27              
       28.35    55.69  1:26.41  1:53.13                                    
 12 Illinois Masters  'B'                                       1:53.50  
     1) Wojcik, Jerzy 24                2) Colburn, Christopher 28        
     3) Webster, Kathy 31               4) Hagestad, Maura 25             
       26.23    55.80  1:26.50  1:53.50                                    
 13 North Carolina Masters Swimmin  'B'                         1:53.85  
     1) Sullivan, Elizabeth 26          2) Lee, Terrence 50               
     3) Van Der Horst, Charles 48       4) Mancini, Jennifer 24           
       29.64  1:00.80  1:29.17  1:53.85                                    
 14 Oregon Masters  'A'                                         1:55.89  
     1) Parmentier, Steve 34            2) King, Phillip 33               
     3) Gorsline, Lisa 24               4) Maccollum, Jennifer 25         
       26.32    55.64  1:28.36  1:55.89                                    
 15 Greater Columbus Masters Swim  'B'                          1:58.78  
     1) Adamson, Duncan 30              2) Shook, Angie 29                
     3) Roller, Diane 39                4) Riegler, Steve 24              
       27.12  1:03.90  1:29.52  1:58.78                                    
 16 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:58.96  
     1) Bridges, Greg 22                2) Hosna, Theodore 24             
     3) Thompson, Melissa 29            4) Welage, Anne 34                
       27.58    58.70  1:31.42  1:58.96                                    
 17 DOC IU Masters Swimming  'B'                                2:06.26  
     1) Toole, Kate 24                  2) Blomme, Jennifer 26            
     3) Wright, Robert 45               4) Bachrach, Daniel 27            
       33.43  1:10.33  1:39.24  2:06.26                                    
 -- Greater Ohio Swim Team  'A'                                      DQ  
     1) Koukis, Natalie 23              2) Parr, Perry T. 37              
     3) Ullman, Corey 23                4) Goertemiller, Scott 35         
       31.29  1:01.82  1:31.57       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:29.40  5/21/90     S. CAL AQUATIC                      
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:32.09   22  
     1) David-Adams, Michelle 30        2) Alcott, Christopher 25         
     3) Pugsley, Emily 25               4) Dawson, Ken 26                 
       24.83    46.29  1:10.46  1:32.09                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:34.36   18  
     1) Hughes, David 25                2) Lee, Sarah 33                  
     3) Quaratino, Aimee 30             4) McCormick, Aaron 25            
       21.61    46.73  1:13.05  1:34.36                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:34.95   16  
     1) Santos, Roque 32                2) Hartnett, Kathleen 28          
     3) Ghiggeri, Michelle 31           4) Stahl, Stephen 35              
       22.79    47.66  1:13.21  1:34.95                                    
  4 Georgia Masters  'A'                                        1:36.17   14  
     1) Welting, Laureen 34             2) Marshall, Christopher 30       
     3) Hansen, Jill 25                 4) Cornell, Eric 30               
       25.58    48.42  1:14.73  1:36.17                                    
  5 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:36.74   12  
     1) Curnutt, Heather 26             2) Meinholz, Amy 34               
     3) Askew, Mark 29                  4) Meinholz, Daniel 34            
       27.13    52.17  1:14.83  1:36.74                                    
  6 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:37.11   10  
     1) Hayes, Patrick 36               2) Tobey, Stacey 31               
     3) Greenburg, Angela 30            4) Crankshaw, Erik 27             
       21.11    48.04  1:15.64  1:37.11                                    
  7 White Plains Masters  'A'                                   1:37.53    8  
     1) Rizzo, Don 35                   2) Hendricks, Geneve 31           
     3) Kellachan, Jean 28              4) Ruggiero, Michael 31           
       22.96    50.17  1:15.79  1:37.53                                    
  8 Illinois Masters  'B'                                       1:38.41    6  
     1) Van Wagoner, Jennifer 25        2) Zurick, Teresa 34              
     3) Long, Thomas 32                 4) Ralph, James 27                
       26.21    52.82  1:15.83  1:38.41                                    
  9 Illinois Masters  'C'                                       1:38.65    4  
     1) Deegan, Ed 28                   2) Ackermann, David 34            
     3) Sullivan, Solvei 29             4) Hagestad, Maura 25             
       27.19    52.53  1:15.71  1:38.65                                    
 10 Utah Masters Swimming  'B'                                  1:39.86    2  
     1) Hanssen, Erik 28                2) Thorum, Thomas 27              
     3) Wheeler, Melinda 34             4) Oliver, Karen 40               
       22.78    44.86  1:12.95  1:39.86                                    
 11 Illinois Masters  'G'                                       1:39.96  
     1) Young, Bob 35                   2) Ridge, Jennifer 31             
     3) Jacobs, Jennifer 31             4) Lundeen, Robert 40             
       23.44    49.94  1:15.10  1:39.96                                    
 12 Niagara Masters  'A'                                        1:39.99  
     1) Lauricella, John 36             2) Skomra, Kim 39                 
     3) Ryan, Wendy 42                  4) Kaltenbach, Andrew 28          
       23.41    51.23  1:17.26  1:39.99                                    
 13 New England Masters  'A'                                    1:40.09  
     1) Goldman, Mark 28                2) Fox, Michele 30                
     3) Prescott, Carol 31              4) Wood, Chris 32                 
       22.64    49.91  1:17.00  1:40.09                                    
 14 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:40.68  
     1) Martinez, Mary 27               2) Wolfle, James 31               
     3) Boxley, Susie 38                4) Holland, Dave 32               
       26.88    49.59  1:17.65  1:40.68                                    
 15 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:41.01  
     1) Houchens, Jeremy 30             2) Houchens, Kris 32              
     3) Schnieders, Ann 39              4) Warren, Ryan 25                
       24.29    52.12  1:18.51  1:41.01                                    
 16 Wildcat Masters  'A'                                        1:41.27  
     1) Crunkleton, David 33            2) Casey, Marci 35                
     3) Howell, Jan 27                  4) Riegle, Chad 25                
       23.37    51.11  1:18.29  1:41.27                                    
 17 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:41.69  
     1) Comer, Grant 25                 2) Lathrop, George 26             
     3) Sawamura, Sachi 33              4) Welage, Anne 34                
       22.96    46.38  1:14.35  1:41.69                                    
 18 South Texas Flying Fish  'A'                                1:43.45  
     1) Petersen, Mick 33               2) Moore, Darcy 39                
     3) Marshall, Dirk 37               4) Dryselius, Hillary 25          
       26.13    54.70  1:16.76  1:43.45                                    
 19 Illinois Masters  'D'                                       1:44.35  
     1) Watt, Fiona 28                  2) Adams, Scott 29                
     3) Webster, Kathy 31               4) Runkle, Scott 32               
       28.28    51.94  1:20.52  1:44.35                                    
 20 St. Louis Area Masters  'A'                                 1:45.57  
     1) Gale, Andrew 33                 2) Smith, Laurie 48               
     3) Lewis, Michelle 25              4) Gundersen, Karl 30             
       24.31    52.34  1:20.39  1:45.57                                    
 21 Michigan Masters  'A'                                       1:46.10  
     1) Dunn, Mark 28                   2) Klein, Jennifer 34             
     3) Howard, Jill 40                 4) Bailey, Jeff 33                
       23.06    53.07  1:23.55  1:46.10                                    
 22 Anderson Masters  'A'                                       1:47.13  
     1) Raab, Scot 28                   2) Leddon, Julie 34               
     3) Rabb, Amy 29                    4) Andrews, Chuck 53              
       21.66    49.59  1:21.17  1:47.13                                    
 23 Music City Masters Swimming  'A'                            1:47.72  
     1) Rietz, Heather 32               2) Youngquist, Eric 72            
     3) Bricker, Suzanne 33             4) Krueger, Patrick 29            
       27.84    58.64  1:25.24  1:47.72                                    
 24 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 1:51.32  
     1) Frazier, Russell 45             2) Quigley, Catherine 30          
     3) Lambke, Jayne 60                4) Galloway, John 34              
       23.88    57.29  1:28.69  1:51.32                                    
 25 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:55.69  
     1) See, Heidi 25                   2) Simons, Myra 41                
     3) Huss, Jeffery 28                4) Goertemiller, Scott 35         
       29.77  1:03.49  1:31.92  1:55.69                                    
 26 Missouri Valley  'A'                                        1:56.17  
     1) Layden, Trevor 33               2) Rezek, Tony 27                 
     3) Roof, Anna Lea 39               4) Elsener, Lisa 31               
       23.35    46.10  1:26.94  1:56.17                                    
 27 Wildcat Masters  'B'                                        2:06.11  
     1) Marcum, Allen 50                2) Wells, Pamela 34               
     3) Kregor, Janice 43               4) Timmons, Scott 34              
       32.50  1:06.79  1:41.69  2:06.11                                    
 -- Illinois Masters  'F'                                            DQ  
     1) Bever, Gregory 27               2)                                
     3) Girvin, Ann 25                  4) Ehlen, Kenneth 25              
       22.86    52.75  1:17.79       DQ                                    
 -- Utah Masters Swimming  'C'                                       DQ  
     1) Walters, Matthew 29             2) Frohlich, Jon 27               
     3) Kawakami, Priscilla 49          4) Kuwahara, Lisa 37              
       22.78    45.47  1:13.77       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:39.01  5/19/91     LONE STAR                           
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:43.01   22  
     1) Gooch, Greg 28                  2) Alcott, Christopher 25         
     3) David-Adams, Michelle 30        4) Pugsley, Emily 25              
       25.30    51.98  1:18.81  1:43.01                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:44.93   18  
     1) Hartnett, Kathleen 28           2) Santos, Roque 32               
     3) Stahl, Stephen 35               4) Ghiggeri, Michelle 31          
       28.57    55.02  1:19.42  1:44.93                                    
  3 Georgia Masters  'A'                                        1:46.37   16  
     1) Ericson, Eric 37                2) Hansen, Jill 25                
     3) Welting, Laureen 34             4) Cornell, Eric 30               
       23.97    57.31  1:25.03  1:46.37                                    
  4 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:48.16   14  
     1) Crankshaw, Erik 27              2) Greenburg, Angela 30           
     3) Hayes, Patrick 36               4) Tobey, Stacey 31               
       25.93    58.28  1:21.68  1:48.16                                    
  5 White Plains Masters  'A'                                   1:48.60   12  
     1) Kellachan, Jean 28              2) Hendricks, Geneve 31           
     3) Rizzo, Don 35                   4) Ruggiero, Michael 31           
       29.36  1:02.06  1:26.69  1:48.60                                    
  6 Illinois Masters  'B'                                       1:49.30   10  
     1) Sullivan, Solvei 29             2) Winters, Bill 33               
     3) Adams, Scott 29                 4) Zurick, Teresa 34              
       29.90    58.13  1:23.26  1:49.30                                    
  7 Utah Masters Swimming  'B'                                  1:50.18    8  
     1) Thorum, Thomas 27               2) Wheeler, Melinda 34            
     3) Hanssen, Erik 28                4) Meakins, Gail 46               
       25.22    59.46  1:23.35  1:50.18                                    
  8 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:50.20    6  
     1) Alioto, Laurie 42               2) Askew, Mark 29                 
     3) Meinholz, Amy 34                4) Meinholz, Daniel 34            
       32.49  1:00.99  1:27.94  1:50.20                                    
  9 Illinois Masters  'C'                                       1:50.92    4  
     1) Keller, Matt 30                 2) Watt, Fiona 28                 
     3) Ackermann, David 34             4) Smith, Erica 25                
       25.65    59.72  1:24.61  1:50.92                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:51.57    2  
     1) Fox, Michele 30                 2) Henkel, Leonard 25             
     3) Goldman, Mark 28                4) Prescott, Carol 31             
       31.92  1:00.11  1:24.28  1:51.57                                    
 11 Utah Masters Swimming  'C'                                  1:52.73  
     1) Oliver, Karen 40                2) Walters, Matthew 29            
     3) Kuwahara, Lisa 37               4) Frohlich, Jon 27               
       32.01  1:00.28  1:30.22  1:52.73                                    
 12 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:53.38  
     1) Landers, Patricia 43            2) Schultz, Debbie 31             
     3) O'Brien, Kerry 43               4) Kent, Cary 48                  
       30.58  1:04.31  1:29.29  1:53.38                                    
 13 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:53.66  
     1) Gonzales, Mike 33               2) Shoemaker, Christy 31          
     3) Nasser, Rob 30                  4) Dullea, Melanie 38             
       25.48  1:01.70  1:26.28  1:53.66                                    
 14 The Olympic Club  'A'                                       1:54.55  
     1) Placak, Robert 41               2) Keck, Mike 40                  
     3) Quinn, Phyllis 44               4) Forbes, Tiffany 33             
       27.19    55.87  1:28.64  1:54.55                                    
 15 Michigan Masters  'A'                                       1:56.54  
     1) Dunn, Mark 28                   2) Klein, Jennifer 34             
     3) Bailey, Jeff 33                 4) McKee, Erika 31                
       27.02  1:02.12  1:33.74  1:56.54                                    
 16 Michigan Masters  'B'                                       1:56.92  
     1) Vagnoni, Adrian 38              2) Melgar, Tom 38                 
     3) Young, Danielle 27              4) Howard, Jill 40                
       27.27    56.93  1:27.40  1:56.92                                    
 17 YMCA Indy SwimFit  'C'                                      1:57.89  
     1) Fastrich, Jeff 29               2) Fastrich, Greg 26              
     3) Pederson, Chris 41              4) Francis, Susan 47              
       28.26    55.92  1:28.78  1:57.89                                    
 18 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:58.52  
     1) Dawkins, Todd 26                2) Parenteau, Andrea 25           
     3) Sawamura, Sachi 33              4) Houchens, Jeremy 30            
       30.13  1:03.55  1:34.29  1:58.52                                    
 19 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:58.64  
     1) Valach, Janie 39                2) Dewey, Andrew 41               
     3) Sippola, Sari 31                4) Scott, Philip 46               
       31.20  1:02.27  1:32.49  1:58.64                                    
 20 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:59.07  
     1) Stringer, Rick 50               2) Gathright, Ellie 37            
     3) Holland, Dave 32                4) Maerki, Teri 37                
       28.11  1:06.15  1:30.77  1:59.07                                    
 21 Illinois Masters  'D'                                       1:59.17  
     1) Long, Thomas 32                 2) Benard, Michael 31             
     3) Straube, Susie 27               4) Schaum, Cindy 33               
       26.83    56.75  1:30.11  1:59.17                                    
 22 DOC IU Masters Swimming  'A'                                2:00.46  
     1) Stager, Nan 45                  2) Zappe, Jeannie 34              
     3) Tanner, Dave 50                 4) Stager, Joel 47                
       34.76  1:10.26  1:37.39  2:00.46                                    
 23 Pacific Northwest  'A'                                      2:02.38  
     1) Dybdahl, Eric 40                2) Schaeffer, J. Michael 43       
     3) Kinsella, Maggie 42             4) Leahy, Karen 31                
       31.21  1:03.91  1:33.92  2:02.38                                    
 24 Wildcat Masters  'A'                                        2:02.76  
     1) Howell, Jan 27                  2) Smath, Meg 43                  
     3) Timmons, Scott 34               4) Riegle, Chad 25                
       31.68  1:12.26  1:39.64  2:02.76                                    
 25 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 2:08.26  
     1) Frazier, Russell 45             2) Quigley, Catherine 30          
     3) Lambke, Jayne 60                4) Galloway, John 34              
       29.58  1:11.34  1:36.66  2:08.26                                    
 26 Missouri Valley  'A'                                        2:09.71  
     1) Elsener, Lisa 31                2) Roof, Anna Lea 39              
     3) Layden, Trevor 33               4) Huston, Seth 35                
       37.15  1:22.07  1:46.48  2:09.71                                    
 27 White Plains Masters  'B'                                   2:15.90  
     1) Kelly, Damian 35                2) Bowles, Raymond 64             
     3) Hyland, Kate 31                 4) Papes, Karin 35                
       32.25  1:12.54  1:42.95  2:15.90                                    
 28 Omaha Masters  'A'                                          2:17.08  
     1) Moeller, Mary 50                2) Patterson, Tim 42              
     3) Picon, Juan 28                  4) Hartigan, Trish 45             
       44.56  1:24.59  1:53.14  2:17.08                                    
 -- Rocky Mountain Masters  'A'                                      DQ  
     1) Quaratino, Aimee 30             2) McCormick, Aaron 25            
     3) Smit, Robbert-Paul 31           4) Lee, Sarah 33                  
       31.11    58.34  1:22.18       DQ                                    
 -- South Texas Flying Fish  'A'                                     DQ  
     1) Petersen, Mick 33               2) Moore, Darcy 39                
     3) Marshall, Dirk 37               4) Dryselius, Hillary 25          
       30.35  1:10.10  1:33.08       DQ                                    
 -- YMCA Indy SwimFit  'A'                                           DQ  
     1) Warren, Ryan 25                 2) Timmons, Jason 32              
     3) Geary, Dahnya 25                4) Houchens, Kris 32              
       25.34    53.26  1:22.04       DQ                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:33.86  5/18/97     COLONIALS 1776                      
                         S MARVIN, K REMILLARD, J ZIEGLER, C NORELLI       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:34.11   22  
     1) Lilley, James 40                2) Garnier, Kathy 39              
     3) Arredondo, Shelia 35            4) Bank, Holden 40                
       21.89    46.64  1:12.19  1:34.11                                    
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:35.21   18  
     1) Tudor, John 42                  2) Baker, Beth 39                 
     3) Malsbury, David 38              4) Powis, Patricia 39             
       21.79    45.64  1:08.22  1:35.21                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:35.58   16  
     1) Heller, Becky 36                2) McCabe, Tom 42                 
     3) Peters, Carol 42                4) Gibson, Dave 39                
       24.93    46.56  1:13.72  1:35.58                                    
  4 Gold Coast Masters  'A'                                     1:36.34   14  
     1) Moll, Tracie 36                 2) Hawkins, Roger 51              
     3) Dore, Mary 36                   4) Erickson, Tim 43               
       24.09    46.77  1:13.24  1:36.34                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:36.57   12  
     1) Richardson, Rob 39              2) Shake, Scott 42                
     3) Hobbs, Liz 38                   4) Pollard, Paula 36              
       23.78    46.74  1:10.96  1:36.57                                    
  6 Michigan Masters  'A'                                       1:36.85   10  
     1) Green, Michael 36               2) Cahill, Susan 37               
     3) Dempsey, Michael 36             4) Early, Marilyn 42              
       22.30    47.99  1:10.48  1:36.85                                    
  7 Pacific Northwest  'A'                                      1:38.24    8  
     1) Ruiter, Steven 35               2) Wilson, Lisa 38                
     3) Lippold, Mary 44                4) Fish, Robert 36                
       23.58    49.79  1:15.99  1:38.24                                    
  8 Illinois Masters  'B'                                       1:38.76    6  
     1) Martin, John 44                 2) Soltys, Ted 39                 
     3) Block, Andrea 38                4) Verwijst, Julie 38             
       22.10    49.02  1:16.61  1:38.76                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:39.01    4  
     1) Owsley, Steve 38                2) Lee, Marshall 41               
     3) Crouch, Kim 38                  4) Nelson, Judy 39                
       23.45    46.86  1:12.91  1:39.01                                    
 10 New England Masters  'A'                                    1:39.87    2  
     1) Vankuilenburg, Scott 35         2) Handler, Barb 42               
     3) Roy, Michele 36                 4) Cromarty, Stuart 35            
       22.25    48.81  1:15.06  1:39.87                                    
 11 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:40.04  
     1) Mann, Melinda 43                2) Lopus, Jennifer 38             
     3) Welton, Kevin 40                4) Schaser, Andrew 43             
       25.99    53.10  1:16.32  1:40.04                                    
 12 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:40.23  
     1) Dewey, Andrew 41                2) Valach, Janie 39               
     3) Dewey, Vicky 37                 4) Crew, Charles 52               
       24.47    51.16  1:16.58  1:40.23                                    
 13 Ohio Masters Swim Club  'A'                                 1:41.94  
     1) Groselle, Jack 45               2) Beck, Pam 42                   
     3) Allen, Pam 44                   4) Reinhardt, Joe 38              
       21.90    51.63  1:20.48  1:41.94                                    
 14 St. Louis Area Masters  'A'                                 1:43.24  
     1) Miller, Douglas 53              2) Payne, Lori 40                 
     3) Richmond, Susan 38              4) Bakker, Peter 41               
       25.86    52.77  1:20.14  1:43.24                                    
 15 Illinois Masters  'C'                                       1:43.77  
     1) Black, Boyd 43                  2) Rea, Bruce 36                  
     3) Smar, Susan 36                  4) Niemi, Susan 44                
       22.79    52.30  1:20.98  1:43.77                                    
 16 Walnut Creek Masters  'B'                                   1:44.28  
     1) O'Brien, Charlene 43            2) Hamway, Mindy 41               
     3) Hart, Gene 47                   4) Downer, Jr, John 49            
       28.41    55.21  1:19.72  1:44.28                                    
 17 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:44.91  
     1) Roby, Brad 39                   2) Riker, Debra 38                
     3) Tate, Nicole 36                 4) Bauer, Craig 47                
       24.58    52.63  1:19.86  1:44.91                                    
 18 New England Masters  'B'                                    1:45.75  
     1) Kolb, Karl 39                   2) Cooper, Leslie 40              
     3) Hallett, Constance 40           4) Delaney, Mike 44               
       25.78    53.83  1:21.77  1:45.75                                    
 19 Crawfish Aquatics  'A'                                      1:45.92  
     1) Niedrich, Ron 40                2) Slonaker, Jenifer 41           
     3) Niedrich, Ruth 40               4) Rabalais, Scott 41             
       25.12    52.04  1:22.61  1:45.92                                    
 20 Pacific Northwest  'B'                                      1:47.44  
     1) Schaeffer, J. Michael 43        2) Berg, Tonya 41                 
     3) Kinsella, Maggie 42             4) Sussex, Steve 44               
       25.37    54.05  1:24.68  1:47.44                                    
 21 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:48.34  
     1) Guins, Ann 46                   2) Halley, Franklin 42            
     3) Finke, Laurie 48                4) Roberts, Courtney 37           
       23.46    54.81  1:23.80  1:48.34                                    
 22 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:50.98  
     1) Diebold, Marc 44                2) Gettelfinger, Cheryl 42        
     3) Koger, Diana 40                 4) Wood, Anthony 38               
       27.79    56.58  1:25.74  1:50.98                                    
 23 Rocky Mountain Masters  'C'                                 1:51.01  
     1) Brackett, Bill 42               2) Yoder, Margie 47               
     3) Golding, Sandy 36               4) Nolte, Christopher 43          
       23.35    57.78  1:26.59  1:51.01                                    
 24 Wildcat Masters  'A'                                        1:51.78  
     1) Painter, Matthew 41             2) Doty, Sarajane 44              
     3) Marlowe, Sandra 45              4) Reed, Bryan 44                 
       25.41    57.75  1:27.95  1:51.78                                    
 25 Wisconsin Masters Aquatic Club  'B'                         1:53.21  
     1) Alioto, Laurie 42               2) Schultz, Janet 49              
     3) Kittilstad, Scott 37            4) Bart, David 40                 
       28.15  1:02.59  1:27.63  1:53.21                                    
 26 White Plains Masters  'A'                                   1:58.30  
     1) Kelly, Damian 35                2) Papes, Karin 35                
     3) Bowles, Raymond 64              4) Surdoval, Nancy 46             
       25.57    57.88  1:29.49  1:58.30                                    
 27 Missouri Valley  'A'                                        2:01.16  
     1) Huston, Seth 35                 2) Thompson, Anthony 36           
     3) Braden, Bobbie 58               4) Bohl, Nanette 71               
       23.88    48.34  1:24.50  2:01.16                                    
 -- Virginia Masters Swim Team  'B'                                  DQ  
     1) Sheridan, Mark 40               2) Gathright, Ellie 37            
     3) Kaufmann, Karen 35              4) Stringer, Rick 50              
       24.74    54.69  1:26.33       DQ                                    
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Patterson, Gary 40              2) Ward, Lisa 36                  
     3) Hazlett, Colleen 37             4) Remmert, Greg 37               
       22.98    48.87  1:16.55       DQ                                    
 -- Illinois Masters  'D'                                            DQ  
     1) Reeves, Scott 39                2) del Greco, Jane 43             
     3) Simoneau, Suzanne 37            4) Seibt, Andreas 42              
       23.67    53.66  1:16.86       DQ                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:44.23  5/24/92     S. CAL AQUATIC                      
                         C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:45.96   22  
     1) Lilley, James 40                2) Bank, Holden 40                
     3) Arredondo, Shelia 35            4) Garnier, Kathy 39              
       25.91    52.67  1:20.76  1:45.96                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:46.41   18  
     1) Ward, Lisa 36                   2) Patterson, Gary 40             
     3) O'Brien, Charlene 43            4) Remmert, Greg 37               
       28.66    56.11  1:24.10  1:46.41                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:46.49   16  
     1) Gibson, Dave 39                 2) Martin, John 44                
     3) Block, Andrea 38                4) Heller, Becky 36               
       25.48    53.99  1:21.89  1:46.49                                    
  4 Empire State Masters  'A'                                   1:48.02   14  
     1) Goldbloom, Robert 40            2) Koster, Carolyn 38             
     3) Petrov, Konstantin 36           4) Drueckhammer, Maria 36         
       26.86    59.77  1:23.72  1:48.02                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:48.07   12  
     1) Shake, Scott 42                 2) Pollard, Paula 36              
     3) Richardson, Rob 39              4) Hobbs, Liz 38                  
       26.18    58.60  1:23.83  1:48.07                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:50.03   10  
     1) Malsbury, David 38              2) Powis, Patricia 39             
     3) Baker, Beth 39                  4) Sheridan, Mark 40              
       26.68    59.67  1:25.87  1:50.03                                    
  7 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:51.57    8  
     1) Welton, Kevin 40                2) Mann, Melinda 43               
     3) Schaser, Andrew 43              4) Lopus, Jennifer 38             
       27.10    59.34  1:24.99  1:51.57                                    
  8 New England Masters  'A'                                    1:52.12    6  
     1) Grilli, Tracy 43                2) Vankuilenburg, Scott 35        
     3) Handler, Barb 42                4) Cromarty, Stuart 35            
       31.86  1:01.15  1:29.88  1:52.12                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:52.65    4  
     1) Brackett, Bill 42               2) Crouch, Kim 38                 
     3) Melanson, Edward 37             4) Nelson, Judy 39                
       27.33  1:00.66  1:26.37  1:52.65                                    
 10 Pacific Northwest  'A'                                      1:53.41    2  
     1) Fish, Robert 36                 2) Wilson, Lisa 38                
     3) Ruiter, Steven 35               4) Lippold, Mary 44               
       27.41  1:02.10  1:27.37  1:53.41                                    
 11 Michigan Masters  'A'                                       1:53.82  
     1) Early, Marilyn 42               2) Green, Michael 36              
     3) Cahill, Susan 37                4) Schuldinger, Mike 38           
       31.99  1:00.86  1:27.76  1:53.82                                    
 12 Niagara Masters  'A'                                        1:54.81  
     1) Skomra, Kim 39                  2) Matysek, Jim 40                
     3) Forrestel, Richard 42           4) Ryan, Wendy 42                 
       33.29  1:02.52  1:28.25  1:54.81                                    
 13 Illinois Masters  'B'                                       1:54.92  
     1) Seibt, Andreas 42               2) Reeves, Scott 39               
     3) Smar, Susan 36                  4) Verwijst, Julie 38             
       27.18    57.04  1:27.68  1:54.92                                    
 14 Crawfish Aquatics  'A'                                      1:56.94  
     1) Wise, Karlene 46                2) Heck, Steve 50                 
     3) Rabalais, Scott 41              4) Slonaker, Jenifer 41           
       32.13  1:03.58  1:30.07  1:56.94                                    
 15 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:59.45  
     1) Roby, Brad 39                   2) Childress-Brown, Tina 36       
     3) Sullivan, Michael 38            4) Norwood, Roberta 40            
       28.69  1:05.52  1:33.07  1:59.45                                    
 16 New England Masters  'B'                                    1:59.58  
     1) Goodwin, Kim 42                 2) Roy, Michele 36                
     3) Kolb, Karl 39                   4) Mack, Tom 41                   
       31.79  1:04.81  1:33.59  1:59.58                                    
 17 Pacific Northwest  'B'                                      1:59.86  
     1) Sussex, Steve 44                2) Berg, Tonya 41                 
     3) Bernier, Coral 45               4) Thomson, David 40              
       27.89  1:02.32  1:35.69  1:59.86                                    
 18 Illinois Masters  'C'                                       2:02.52  
     1) Peters, Carol 42                2) Strange, John 36               
     3) Soltys, Ted 39                  4) Niemi, Susan 44                
       33.39  1:07.56  1:32.37  2:02.52                                    
 19 Rocky Mountain Masters  'C'                                 2:03.33  
     1) Golding, Sandy 36               2) Nolte, Christopher 43          
     3) Lee, Marshall 41                4) Nolte, Susan 39                
       33.95  1:06.04  1:31.72  2:03.33                                    
 20 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          2:05.55  
     1) Bowen, Mag 41                   2) Wright, Laura 41               
     3) Fisher, Dennis 40               4) Callahan, Jim 42               
       35.80    51.82  1:40.95  2:05.55                                    
 21 Virginia Masters Swim Team  'B'                             2:10.20  
     1) Jeutter, Barger 42              2) Martin, William 40             
     3) Braaten, Kitten 44              4) Miller, Jim 49                 
       35.25  1:10.69  1:45.02  2:10.20                                    
 22 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      2:11.29  
     1) McDaniel, Robert 37             2) Davis, John 41                 
     3) Koger, Diana 40                 4) Gettelfinger, Cheryl 42        
       37.42  1:11.33  1:42.50  2:11.29                                    
 23 Missouri Valley  'A'                                        2:24.25  
     1) Jack, Michael 43                2) Bohl, Nanette 71               
     3) Thompson, Anthony 36            4) Braden, Bobbie 58              
       30.59  1:20.05  1:46.38  2:24.25                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:38.32  3/29/98     NEW ENGLAND                         
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY         
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:39.02   22  
     1) Dodson, Phil 47                 2) Jones, Cynthia 50              
     3) Stonesifer, Cynthia 47          4) Kaplan, Larry 48               
       23.35    50.39  1:16.51  1:39.02                                    
  2 Georgia Masters  'A'                                        1:40.49   18  
     1) Noyes, Penny 45                 2) Brown, Robert 47               
     3) Williamson, Francine 52         4) Sharpe, Kenneth 47             
       25.14    49.28  1:17.08  1:40.49                                    
  3 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:43.00   16  
     1) Ehrke, Nancy 46                 2) Fisher, Nancy-Leigh 48         
     3) Payden, Thomas 48               4) Forrer, Steve 47               
       28.83    54.42  1:19.59  1:43.00                                    
  4 New England Masters  'A'                                    1:43.93   14  
     1) Seltzer, Robert 49              2) Feldmann, Joel 48              
     3) Ketchen, Susan 47               4) Bright, David 47               
       24.69    49.78  1:19.52  1:43.93                                    
  5 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:44.77   12  
     1) Perrin, Tom 49                  2) Jones, Roger 52                
     3) Francis, Susan 47               4) Stevens, Mary Ann 46           
       23.63    48.89  1:17.23  1:44.77                                    
  6 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:45.22   10  
     1) Knapp, Lo 45                    2) Kittel, Richard 51             
     3) Sheilds, William 50             4) Meakins, Gail 46               
       26.75    50.79  1:18.31  1:45.22                                    
  7 Pacific Northwest  'A'                                      1:46.59    8  
     1) Moore, Hugh 45                  2) Casey, Katherine 51            
     3) Glassman, Debbie 46             4) Jacobs, Ronald 48              
       27.14    57.14  1:23.49  1:46.59                                    
  8 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:47.09    6  
     1) Lintz, Steven 49                2) Tyler, Susan 51                
     3) Miller, Celeste 50              4) Ryder, Mike 45                 
       24.46    54.78  1:23.41  1:47.09                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:49.46    4  
     1) Abrahams, Richard 55            2) Haan, Mary 46                  
     3) Hess, Richard 45                4) Anziano, Marcia 55             
       22.61    52.10  1:27.54  1:49.46                                    
 10 Niagara Masters  'A'                                        1:50.28    2  
     1) Meade, Tom 52                   2) Leous, Glenna 46               
     3) MacMurray, Holly 49             4) Meade, John 48                 
       24.01    56.10  1:28.15  1:50.28                                    
 11 Michigan Masters  'A'                                       1:50.58  
     1) Childs, Martha 45               2) Thompson, Frank 48             
     3) Bos, Barbara 51                 4) Parker, Randy 45               
       30.56    56.47  1:26.44  1:50.58                                    
 12 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:50.91  
     1) Simons, Randy 51                2) Uible, Barbara 48              
     3) Smith, Melinda 47               4) Willert, Dan 57                
       24.12    53.51  1:26.05  1:50.91                                    
 13 Arizona Masters  'A'                                        1:51.56  
     1) Whitten, Phillip 56             2) Schmidt, Jonelle 49            
     3) Bullock, Kathi 46               4) Fuller, Vern 52                
       27.13    54.93  1:24.03  1:51.56                                    
 14 Illinois Masters  'B'                                       1:52.26  
     1) Long, Douglas 46                2) Pohlmann, Mary 55              
     3) Quill, Catherine 50             4) Ostrander, Bob 45              
       25.02    57.51  1:28.11  1:52.26                                    
 15 Sierra Nevada Masters  'B'                                  1:54.48  
     1) McKenzie, Don 52                2) Tyler, Sarah 55                
     3) Shoenberger, Linda 52           4) Johnson, Clifford 48           
       25.06    57.89  1:28.97  1:54.48                                    
 16 Pacific Northwest  'B'                                      1:57.27  
     1) Reid, Walter 59                 2) Dillon, Sally 53               
     3) Welch, Sarah 53                 4) Reeder, Bill 47                
       29.24    58.95  1:30.89  1:57.27                                    
 17 Illinois Masters  'C'                                       2:03.16  
     1) Schein, Howard 55               2) Taggart, Carol 50              
     3) Kosiek, Joan 45                 4) Fitzgerald, John 51            
       28.10  1:04.64  1:38.52  2:03.16                                    
 18 San Mateo Master Marlins  'A'                               2:34.60  
     1) Finch, Dale 49                  2) Taft, Ray 80                   
     3) Stupfel, Gloria 73              4) Stupfel, Don 72                
       30.73  1:09.50  1:57.97  2:34.60                                    
 -- DOC IU Masters Swimming  'A'                                     DQ  
     1) Tanner, Dave 50                 2) Schleicher, Chris 49           
     3) Stager, Nan 45                  4) Stager, Joel 47                
       24.61    55.79  1:24.43       DQ                                    
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Murphy, Bonnie 50               2) Alexander, Martha 50           
     3) Kent, Cary 48                   4) DeLacy, James 53               
       32.88  1:02.25  1:26.20       DQ                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:52.68  5/16/94     LOS ALTOS                           
                         DICK THOMAS, SUSAN ROY, CAROLYN BOAK, DAVID GRAY  
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:53.54   22  
     1) Fitzgerald, John 51             2) Leech, J  Nathan 51            
     3) Stonesifer, Cynthia 47          4) Jones, Cynthia 50              
       27.24    57.95  1:26.29  1:53.54                                    
  2 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:54.68   18  
     1) Johnson, Clifford 48            2) McKenzie, Don 52               
     3) Tyler, Susan 51                 4) Miller, Celeste 50             
       28.23    56.08  1:27.58  1:54.68                                    
  3 Georgia Masters  'A'                                        1:55.02   16  
     1) Noyes, Penny 45                 2) Mattson, Patricia 46           
     3) Brown, Robert 47                4) Sharpe, Kenneth 47             
       29.20  1:04.63  1:30.92  1:55.02                                    
  4 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:59.38   14  
     1) Kittel, Richard 51              2) Shaw, Gary 45                  
     3) Kawakami, Priscilla 49          4) Knapp, Lo 45                   
       30.18  1:01.03  1:30.92  1:59.38                                    
  5 Pacific Northwest  'A'                                      1:59.68   12  
     1) Jacobs, Ronald 48               2) Reeder, Bill 47                
     3) Glassman, Debbie 46             4) Casey, Katherine 51            
       28.31  1:01.33  1:30.26  1:59.68                                    
  6 DC Masters  'A'                                             2:00.19   10  
     1) Stocksdale, Steve 46            2) Pastel, Mary 46                
     3) Matyko, Gary 47                 4) Frid, Barbara 58               
       27.23    58.59  1:30.24  2:00.19                                    
  7 Niagara Masters  'A'                                        2:00.43    8  
     1) Leous, Glenna 46                2) MacMurray, Holly 49            
     3) Meade, John 48                  4) Meade, Tom 52                  
       35.17  1:11.60  1:36.74  2:00.43                                    
  8 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         2:01.29    6  
     1) Fisher, Nancy-Leigh 48          2) Ehrke, Nancy 46                
     3) Payden, Thomas 48               4) Daley, Mike 50                 
       30.22  1:06.67  1:35.01  2:01.29                                    
  9 New England Masters  'A'                                    2:02.72    4  
     1) Bright, David 47                2) Ketchen, Susan 47              
     3) Feldmann, Joel 48               4) Seltzer, Robert 49             
       29.44  1:09.79  1:38.10  2:02.72                                    
 10 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 2:03.33    2  
     1) Guins, Ann 46                   2) Abineri, David 56              
     3) Simons, Randy 51                4) Finke, Laurie 48               
       31.76  1:05.61  1:32.19  2:03.33                                    
 11 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:04.29  
     1) Hess, Richard 45                2) Haan, Mary 46                  
     3) Abrahams, Richard 55            4) Anziano, Marcia 55             
       27.34  1:05.97  1:30.57  2:04.29                                    
 12 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      2:04.69  
     1) Thomas, Bob 47                  2) Lambert, Holly 46              
     3) Stevens, Mary Ann 46            4) Jones, Roger 52                
       27.22  1:10.63  1:39.91  2:04.69                                    
 13 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:04.74  
     1) Hart, Gene 47                   2) Alexander, Martha 50           
     3) DeLacy, James 53                4) Murphy, Bonnie 50              
       28.06  1:06.13  1:32.11  2:04.74                                    
 14 Illinois Masters  'B'                                       2:11.61  
     1) Long, Douglas 46                2) Kosiek, Joan 45                
     3) Dodson, Phil 47                 4) Taggart, Carol 50              
       31.21  1:09.06  1:36.41  2:11.61                                    
 15 Sierra Nevada Masters  'B'                                  2:13.38  
     1) Tyler, Sarah 55                 2) Ryder, Mike 45                 
     3) Lintz, Steven 49                4) Shoenberger, Linda 52          
       40.51  1:11.57  1:39.38  2:13.38                                    
 16 Pacific Northwest  'B'                                      2:16.52  
     1) Welch, Sarah 53                 2) Reid, Walter 59                
     3) Moore, Hugh 45                  4) Dillon, Sally 53               
       42.28  1:17.89  1:46.70  2:16.52                                    
 17 Greater Ohio Swim Team  'B'                                 2:19.73  
     1) Oyakawa, Yoshi 66               2) Smith, Melinda 47              
     3) Lammert, Joseph 60              4) Lyons, Valerie 64              
       31.08  1:12.90  1:41.77  2:19.73                                    
 -- Tamalpais Aquatic Masters  'A'                                   DQ  
     1) Val, Laura 48                   2) Jones-Roy, Susan 51            
     3) Olson, Robert 55                4) Neuman, Carl 56                
       29.07  1:03.47  1:30.11       DQ                                    
 -- Michigan Masters  'A'                                            DQ  
     1) Childs, Martha 45               2) Parker, Randy 45               
     3) Thompson, Frank 48              4) Bos, Barbara 51                
       44.71  1:15.47  1:45.03       DQ                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:48.78  5/16/99     TAMALPAIS                           
                         R BURNS, E CAZALET, C, N RIDOUT                   
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 DC Masters  'A'                                             1:56.49   22  
     1) Bettis, Lee 62                  2) Casey, Robert 55               
     3) Zaremski, Barbara 62            4) Bruner, Jayne 65               
       28.57  1:01.76  1:31.77  1:56.49                                    
  2 Michigan Masters  'A'                                       2:03.13   18  
     1) Reest, Henry 60                 2) Myers, Beverly 64              
     3) Chaffee, Paul 57                4) Kowalski, Joyce 58             
       27.88  1:03.45  1:28.60  2:03.13                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         2:04.22   16  
     1) Ward, Joy 57                    2) Welch, Arthur 67               
     3) Himstreet, Pamela 56            4) Nakata, Ronald 60              
       29.41  1:02.16  1:37.83  2:04.22                                    
  4 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:04.67   14  
     1) Webber, Dick 70                 2) Robbins-Bonitz, Suzanne 66     
     3) Newell, Sally 62                4) Clark, Jerry 62                
       28.71  1:07.44  1:39.15  2:04.67                                    
  5 Gold Coast Masters  'A'                                     2:05.32   12  
     1) Cavanaugh, Cav 64               2) Larsen, Millie 60              
     3) Krauser, June 73                4) Rapperport, Alan 66            
       25.33  1:00.70  1:37.89  2:05.32                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                             2:06.00   10  
     1) Brundage, Warner 57             2) Walker, Laura 62               
     3) Durrant, Betsy 58               4) Woods, Tom 57                  
       27.48  1:01.32  1:35.45  2:06.00                                    
  7 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      2:06.65    8  
     1) Quigley, George 59              2) Meyers, Susan 58               
     3) Goldstein, Mel 61               4) Etnyre, Sandy 58               
       38.91  1:11.25  1:39.77  2:06.65                                    
  8 The Olympic Club  'A'                                       2:09.47    6  
     1) Meyer, Margery 77               2) Stretch, Nancy 60              
     3) Grannis, Frank 75               4) Elder, James 56                
       38.61  1:14.97  1:45.63  2:09.47                                    
  9 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 2:16.94    4  
     1) Lyons, Valerie 64               2) Detjen, Carol 55               
     3) Williams, Robert 61             4) Oyakawa, Yoshi 66              
       39.28  1:20.41  1:51.20  2:16.94                                    
 10 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:25.89    2  
     1) Anderson, Jody 70               2) Jenkins, Louise 72             
     3) Wendelken, Frederick 61         4) Plummer, Mark 63               
       32.92  1:17.60  1:58.79  2:25.89                                    
 11 Arizona Masters  'A'                                        2:29.86  
     1) Bolar, Sally 60                 2) Gruender, Dan 70               
     3) Von Isser, Max 80               4) Bayly, Helen 63                
       32.23  1:11.37  1:50.74  2:29.86                                    
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Kraetzer, Midge 61              2) Swoboda, Joyce 58              
     3) Burr, Ken 55                    4) Bledsoe, Dennis 61             
       33.52  1:23.85  1:49.21       DQ                                    
 -- Illinois Masters  'A'                                            DQ  
     1) Keller, Lee 56                  2) David, Irene 56                
     3) Bennett, Betty 56               4) Andersen, Peter 56             
       27.79    57.51  1:26.52       DQ                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Earley, Bill 63                 2) Jordan, Betsy 63               
     3) Marr, Jackie 56                 4) Freshley, Mike 59              
       27.01  1:00.60  1:30.93       DQ                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 2:04.10  4/11/99     OREGON                              
                         J WARD, R SMITH, B PETERSEN, S CALNEK-MORRIS      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              2:02.85N  22  
     1) Burns, Richard 56               2) Frost, Kenneth 55              
     3) Jenkins, Charlotte 61           4) Ridout, Nancy 58               
       27.73    58.38  1:34.29  2:02.85                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       2:04.36   18  
     1) Bennett, Betty 56               2) Andersen, Peter 56             
     3) David, Irene 56                 4) Keller, Lee 56                 
       34.50  1:03.84  1:37.42  2:04.36                                    
  3 DC Masters  'A'                                             2:08.89   16  
     1) Bettis, Lee 62                  2) Leilich, Joann 61              
     3) Casey, Robert 55                4) Bruner, Jayne 65               
       32.10  1:09.50  1:37.95  2:08.89                                    
  4 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:12.10   14  
     1) Jordan, Betsy 63                2) Freshley, Mike 59              
     3) Earley, Bill 63                 4) Marr, Jackie 56                
       37.26  1:10.80  1:41.72  2:12.10                                    
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:20.26   12  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne 66      2) Newell, Sally 62               
     3) Mitchell, Clarke 67             4) Clark, Jerry 62                
       42.84  1:22.88  1:54.64  2:20.26                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         2:20.70   10  
     1) Ward, Joy 57                    2) Himstreet, Pamela 56           
     3) Nakata, Ronald 60               4) Welch, Arthur 67               
       35.01  1:17.71  1:47.23  2:20.70                                    
  7 Michigan Masters  'A'                                       2:25.45    8  
     1) Parks, Jennifer 56              2) Kroeger, Donald 56             
     3) Kowalski, Joyce 58              4) Chaffee, Paul 57               
       40.78  1:17.47  2:00.64  2:25.45                                    
  8 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      2:26.88    6  
     1) Quigley, George 59              2) Goldstein, Mel 61              
     3) Meyers, Susan 58                4) Etnyre, Sandy 58               
       34.16  1:17.43  1:47.75  2:26.88                                    
  9 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 2:40.02    4  
     1) Bowdon, Marge 76                2) Heuck, Jr, Kenneth 55          
     3) Williams, Robert 61             4) Detjen, Carol 55               
       45.62  1:27.32  1:42.05  2:40.02                                    
 10 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:50.53    2  
     1) Jenkins, Louise 72              2) Buchannan, Peggy 67            
     3) O'Brien, Dennis 64              4) Wendelken, Frederick 61        
       56.53  1:50.36  2:22.54  2:50.53                                    
 11 Arizona Masters  'A'                                        2:51.59  
     1) Bolar, Sally 60                 2) Von Isser, Max 80              
     3) Kelley, Art 74                  4) Bayly, Helen 63                
       45.17  1:29.29  2:11.36  2:51.59                                    
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                                  DQ  
     1) Walker, Laura 62                2) Durrant, Betsy 58              
     3) Brundage, Warner 57             4) Woods, Tom 57                  
       44.58  1:25.76  1:56.50       DQ                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Meyer, Margery 77               2) Stretch, Nancy 60              
     3) Fox, Robert 63                  4) Elder, James 56                
       45.99  1:29.32  2:05.16       DQ                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:02.20  4/21/95     GOLD COAST                          
                         W DOLAN, C BRUCE, M TIMMINS, D SONIA              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:23.35   22  
     1) Mann, Dena 68                   2) Buchannan, Peggy 67            
     3) Patten, Bob 65                  4) Michie, Jim 67                 
       37.07  1:17.62  1:49.50  2:23.35                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:27.04   18  
     1) Bond, William 68                2) Kelley, Art 74                 
     3) Gruender, Edie 71               4) Copeland, Parkie 70            
       30.22  1:06.58  1:44.45  2:27.04                                    
  3 New England Masters  'A'                                    2:31.33   16  
     1) Phildius, Peter 70              2) Boley, Barbara 75              
     3) Smith, Petey 75                 4) Edwards, James 77              
       35.13  1:17.34  1:55.80  2:31.33                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       2:31.79   14  
     1) Scheidelman, Ronald 65          2) Hanes, Alice 68                
     3) Berning, Henrietta 66           4) Leengran, Wayne 69             
       36.84  1:19.18  1:48.27  2:31.79                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:31.99   12  
     1) Brown, Don 66                   2) Alexander, Joan 68             
     3) Durston, Jean 85                4) Mayo, Robert 66                
       29.51  1:10.20  2:03.15  2:31.99                                    
  6 Michigan Masters  'A'                                       2:44.46   10  
     1) Ries, John 68                   2) Glusac, Edith 81               
     3) Williams, Mary 68               4) Moss, Charles 71               
       29.67  1:25.69  2:13.33  2:44.46                                    
  7 Illinois Masters  'B'                                       2:49.04    8  
     1) Maine, Thomas 74                2) Snyder, Hannelore 69           
     3) Stevens, Ann 66                 4) Talbot, Dick 66                
       36.11  1:27.42  2:13.87  2:49.04                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:22.24  5/21/95     GOLD COAST                          
                         C BRUCE, D SONIA, J KRAUSER, W DOLAN              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:43.35   22  
     1) Mann, Dena 68                   2) Patten, Bob 65                 
     3) Anderson, Jody 70               4) Truby, Jack 75                 
       44.42  1:19.33  2:12.14  2:43.35                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        2:44.23   18  
     1) Gruender, Edie 71               2) Gruender, Dan 70               
     3) Copeland, Parkie 70             4) Bond, William 68               
       49.08  1:28.28  2:14.96  2:44.23                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       2:51.48   16  
     1) Mullins, Stephen 67             2) Hanes, Alice 68                
     3) Snyder, Hannelore 69            4) Scheidelman, Ronald 65         
       38.36  1:27.65  2:09.68  2:51.48                                    
  4 Illinois Masters  'B'                                       2:56.33   14  
     1) Stevens, Ann 66                 2) Berning, Henrietta 66          
     3) Maine, Thomas 74                4) Leengran, Wayne 69             
       52.83  1:46.46  2:26.95  2:56.33                                    
  5 Michigan Masters  'A'                                       3:10.04   12  
     1) Weddell, Robert 69              2) Glusac, Edith 81               
     3) Williams, Mary 68               4) Ries, John 68                  
       35.95  1:37.93  2:39.06  3:10.04                                    
  6 New England Masters  'A'                                    3:28.47   10  
     1) Edwards, James 77               2) Smith, Petey 75                
     3) Boley, Barbara 75               4) Phildius, Peter 70             
       45.05  1:53.76  2:52.23  3:28.47                                    
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        DQ  
     1) Mayo, Robert 66                 2) Alexander, Joan 68             
     3) Brown, Don 66                   4) Durston, Jean 85               
       35.19  1:25.38  1:57.58       DQ                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:38.61  4/23/95     SAN MATEO                           
                         AUDREY ETIENNE, ZADA TAFT, RAY TAFT, ED MORAN     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       3:05.97   22  
     1) Sotak, Clara 75                 2) Malbrough, Dave 87             
     3) Costello, Rita 77               4) Koblish, Arthur 76             
       47.87  1:39.07  2:28.36  3:05.97                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:57.98  5/16/99     OJAI                                
                         RUTH BAAR, JOHN STERN, JURGEN SCHMIDT, GRACE ALTUS
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       3:32.77   22  
     1) Malbrough, Dave 87              2) Sotak, Clara 75                
     3) Koblish, Arthur 76              4) Costello, Rita 77              
       52.40  1:57.20  2:44.16  3:32.77                                    
Sponsor #44Sponsor #52Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #42
Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #49Sponsor #29Sponsor #35Sponsor #13Sponsor #14
Sponsor #47Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #21Sponsor #43Sponsor #45Sponsor #36