2000 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:24.72  5/21/95     TEXAS SWIMMING                      
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, R DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:27.57   22  
     1) Wojcik, Jerzy 24                2) Alcott, Christopher 25         
     3) Dawson, Ken 26                  4) Winters, Bill 33               
       22.61    44.39  1:06.05  1:27.57                                    
  2 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:29.14   18  
     1) Christoffel, Ben 24             2) Lathrop, George 26             
     3) Dawkins, Adam 24                4) Warren, Ryan 25                
       21.18    44.31  1:06.71  1:29.14                                    
  3 Anderson Masters  'A'                                       1:29.84   16  
     1) Heis, Kenneth 24                2) Raab, Scot 28                  
     3) Hinckley, James 24              4) Andrews, Chuck 53              
       20.64    42.23  1:03.93  1:29.84                                    
  4 DOC IU Masters Swimming  'A'                                1:31.69   14  
     1) Skube, Josh 24                  2) Bachrach, Daniel 27            
     3) Stager, Joel 47                 4) Weeks, Matthew 23              
       22.04    44.90  1:10.24  1:31.69                                    
  5 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:32.10   12  
     1) Wolfle, James 31                2) Holland, Dave 32               
     3) Riordan, Corey 22               4) Malsbury, David 38             
       23.50    47.02  1:09.74  1:32.10                                    
  6 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:33.00   10  
     1) Riegler, Jeff 27                2) Bordron, Patrice 32            
     3) Riegler, Steve 24               4) Fulling, Brian 24              
       23.99    47.16  1:10.35  1:33.00                                    
  7 Ventura County Masters  'A'                                 1:33.92    8  
     1) Shaffer, Mike 34                2) Frank, Peter 38                
     3) Hedrick, Tim 36                 4) Raffaelli, Ryan 23             
       22.13    46.46  1:10.55  1:33.92                                    
  8 YMCA Indy SwimFit  'C'                                      1:34.91    6  
     1) Hosna, Theodore 24              2) Birmelin, Noah 25              
     3) Anderson, Loren 33              4) Anderson, Tim 28               
       24.32    48.67  1:12.27  1:34.91                                    
  9 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:37.57    4  
     1) Timmons, Jason 32               2) Houchens, Jeremy 30            
     3) Bridges, Greg 22                4) Dawkins, Todd 26               
       24.96    49.36  1:12.90  1:37.57                                    
 10 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:38.45    2  
     1) Klein, Jonathan 42              2) Flowe, Layne 31                
     3) Van Der Horst, Charles 48       4) Stringer, Sean 24              
       23.38    51.08  1:15.69  1:38.45                                    
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    19+ NATL: N 1:33.18  5/21/95     TEXAS SWIMMING                      
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:38.33   22  
     1) Warren, Ryan 25                 2) Christoffel, Ben 24            
     3) Crawford, Kevin 23              4) Dawkins, Adam 24               
       25.44    51.48  1:16.18  1:38.33                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:38.62   18  
     1) Wojcik, Jerzy 24                2) Alcott, Christopher 25         
     3) Cunningham, Brian 27            4) Dawson, Ken 26                 
       26.01    53.31  1:16.99  1:38.62                                    
  3 YMCA Indy SwimFit  'C'                                      1:44.63   16  
     1) Fastrich, George 30             2) Fastrich, Greg 26              
     3) Fastrich, Jeff 29               4) Fastrich, Jason 21             
       28.44    55.65  1:20.02  1:44.63                                    
  4 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:46.03   14  
     1) Riegler, Steve 24               2) Davis, Eric 28                 
     3) Fulling, Brian 24               4) Riegler, Jeff 27               
       27.06    58.57  1:22.78  1:46.03                                    
  5 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:47.38   12  
     1) Roberts, Courtney 37            2) Halley, Franklin 42            
     3) Correll, Preston 19             4) Clementi, Adam 20              
       27.62    58.76  1:24.15  1:47.38                                    
  6 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:48.20   10  
     1) Pette, Dennis 23                2) Houchens, Jeremy 30            
     3) Heiser, Charles 34              4) Anderson, Loren 33             
       27.79    58.37  1:24.54  1:48.20                                    
  7 Ventura County Masters  'A'                                 1:48.48    8  
     1) Raffaelli, Ryan 23              2) Hedrick, Tim 36                
     3) Shaffer, Mike 34                4) Frank, Peter 38                
       29.97  1:00.90  1:24.49  1:48.48                                    
 -- Anderson Masters  'A'                                            DQ  
     1) Newland, John 23                2) Heis, Kenneth 24               
     3) Raab, Scot 28                   4) Hinckley, James 24             
       25.60    52.67  1:16.39       DQ                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:23.34  5/21/90     HOUSTONIAN CLUB                     
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:25.16   22  
     1) Fell, Michael 38                2) Boyd, Timothy 29               
     3) Britt, Clay 39                  4) Roddin, Jeffrey 31             
       21.19    42.47  1:03.72  1:25.16                                    
  2 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:26.74   18  
     1) Hayes, Patrick 36               2) Crankshaw, Erik 27             
     3) Thorum, Thomas 27               4) Hanssen, Erik 28               
       21.20    42.82  1:04.76  1:26.74                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:28.77   16  
     1) McCormick, Aaron 25             2) Smit, Robbert-Paul 31          
     3) Nasser, Rob 30                  4) Gonzales, Mike 33              
       22.06    43.75  1:05.65  1:28.77                                    
  4 Georgia Masters  'A'                                        1:30.20   14  
     1) Cornell, Eric 30                2) Marshall, Christopher 30       
     3) Northcutt, Thomas 34            4) Vazhenin, Igor 36              
       22.00    44.84  1:07.35  1:30.20                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:30.67   12  
     1) Cunningham, Brian 27            2) Keller, Matt 30                
     3) Ackermann, David 34             4) Ralph, James 27                
       22.98    44.93  1:08.06  1:30.67                                    
  6 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:32.17   10  
     1) Bohlman, Lance 29               2) Laurie, Rob 33                 
     3) Vidimos, David 39               4) Lawrie, Jim 53                 
       21.21    42.93  1:05.47  1:32.17                                    
  7 White Plains Masters  'A'                                   1:32.85    8  
     1) Rizzo, Don 35                   2) Levy, Daniel 34                
     3) Miller, Steven 46               4) Ruggiero, Michael 31           
       23.24    46.61  1:10.72  1:32.85                                    
  8 Michigan Masters  'A'                                       1:32.88    6  
     1) Bailey, Jeff 33                 2) Vagnoni, Adrian 38             
     3) Benner, Devin 34                4) Dunn, Mark 28                  
       23.12    46.05  1:09.72  1:32.88                                    
  9 Missouri Valley  'A'                                        1:32.91    4  
     1) Layden, Trevor 33               2) Huston, Seth 35                
     3) Thompson, Anthony 36            4) Rezek, Tony 27                 
       22.71    45.73  1:10.09  1:32.91                                    
 10 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 1:32.98    2  
     1) Buresh, Bob 41                  2) Galloway, John 34              
     3) Specht, William 42              4) Frazier, Russell 45            
       23.36    46.59  1:09.47  1:32.98                                    
 11 Wildcat Masters  'A'                                        1:34.55  
     1) Crunkleton, David 33            2) Riegle, Chad 25                
     3) Timmons, Scott 34               4) Reed, Bryan 44                 
       23.44    47.89  1:10.86  1:34.55                                    
 12 Illinois Masters  'B'                                       1:35.10  
     1) Adams, Scott 29                 2) Long, Thomas 32                
     3) Runkle, Scott 32                4) Deegan, Ed 28                  
       24.14    47.79  1:11.53  1:35.10                                    
 13 New England Masters  'A'                                    1:35.57  
     1) Wood, Chris 32                  2) Henkel, Leonard 25             
     3) Kolb, Karl 39                   4) Goldman, Mark 28               
       23.73    47.12  1:12.55  1:35.57                                    
 14 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:36.68  
     1) Tremblay, Raymond 29            2) Tilley, Neil 30                
     3) McBride, Duncan 45              4) Hamm, Michael 42               
       24.19    48.42  1:13.86  1:36.68                                    
 15 Illinois Masters  'C'                                       1:38.54  
     1) Benard, Michael 31              2) Strange, John 36               
     3) Lee, Edward 28                  4) Black, Boyd 43                 
       25.21    51.46  1:15.60  1:38.54                                    
 16 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:38.67  
     1) Fisher, Dennis 40               2) Callahan, Jim 42               
     3) McLeod, Mark 40                 4) Davis, Eric 28                 
       23.99    49.48  1:14.17  1:38.67                                    
 17 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:39.00  
     1) Fastrich, Greg 26               2) Fastrich, Jeff 29              
     3) Fastrich, John 58               4) Fastrich, George 30            
       23.68    46.51  1:14.86  1:39.00                                    
 18 Arizona Masters  'A'                                        1:39.66  
     1) So, Stephen 25                  2) Vaughn, Steve 35               
     3) Whitten, Phillip 56             4) Richardson, Rob 39             
       22.96    48.82  1:16.13  1:39.66                                    
 19 Bowling Green S U  'A'                                      1:44.60  
     1) Haugen, Steven 31               2) Cook, Larry 45                 
     3) Carveth, Richard 48             4) Comstock, Howard 59            
       22.87    49.46  1:13.92  1:44.60                                    
 20 Illinois Masters  'D'                                       1:52.97  
     1) Sutlin, David 27                2) Carlson, Ken 25                
     3) Gehant, Luc 29                  4) Peiser, Mark 34                
       28.70    56.54  1:24.25  1:52.97                                    
 -- Utah Masters Swimming  'B'                                       DQ  
     1) Frohlich, Jon 27                2) Tesch, Dennis 34               
     3) Walters, Matthew 29             4) Kittel, Richard 51             
       23.01    45.89  1:08.16       DQ                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    25+ NATL: N 1:31.54  5/19/91     LONE STAR                           
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:33.75   22  
     1) Britt, Clay 39                  2) Dicks, Wally 37                
     3) Roddin, Jeffrey 31              4) Fell, Michael 38               
       24.05    49.31  1:12.46  1:33.75                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:36.36   18  
     1) Gonzales, Mike 33               2) McCormick, Aaron 25            
     3) Hughes, David 25                4) Smit, Robbert-Paul 31          
       24.91    52.30  1:15.15  1:36.36                                    
  3 Utah Masters Swimming  'A'                                  1:37.23   16  
     1) Thorum, Thomas 27               2) Walters, Matthew 29            
     3) Hanssen, Erik 28                4) Hayes, Patrick 36              
       25.19    52.61  1:16.52  1:37.23                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:39.19   14  
     1) Winters, Bill 33                2) Ackermann, David 34            
     3) Deegan, Ed 28                   4) Ehlen, Kenneth 25              
       25.48    53.62  1:18.12  1:39.19                                    
  5 St. Pete Masters, Inc.  'A'                                 1:40.56   12  
     1) Buresh, Bob 41                  2) Galloway, John 34              
     3) Specht, William 42              4) Frazier, Russell 45            
       25.60    54.26  1:17.23  1:40.56                                    
  6 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:41.27   10  
     1) Malsbury, David 38              2) Tudor, John 42                 
     3) Holland, Dave 32                4) Wolfle, James 31               
       26.40    54.60  1:18.67  1:41.27                                    
  7 Georgia Masters  'A'                                        1:43.43    8  
     1) Northcutt, Thomas 34            2) Brown, Robert 47               
     3) Cornell, Eric 30                4) Marshall, Christopher 30       
       25.50    56.48  1:20.37  1:43.43                                    
  8 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:43.54    6  
     1) Parenteau, Bob 28               2) Timmons, Jason 32              
     3) Comer, Grant 25                 4) Lathrop, George 26             
       27.37    55.64  1:20.40  1:43.54                                    
  9 Niagara Masters  'A'                                        1:43.96    4  
     1) Tothero, Steven 30              2) Matysek, Jim 40                
     3) Lauricella, John 36             4) Kaltenbach, Andrew 28          
       26.64    55.39  1:21.39  1:43.96                                    
 10 Utah Masters Swimming  'B'                                  1:44.69    2  
     1) Tesch, Dennis 34                2) Frohlich, Jon 27               
     3) Crankshaw, Erik 27              4) Kittel, Richard 51             
       25.97    56.48  1:20.75  1:44.69                                    
 11 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      1:45.09  
     1) Hartsock, Steve 26              2) Birmelin, Noah 25              
     3) LaCava, Andrew 29               4) Anderson, Tim 28               
       26.03    56.23  1:22.90  1:45.09                                    
 12 Crescent Hills Masters Swimmin  'A'                         1:45.35  
     1) Fors, Eric 29                   2) Kress, Larry 45                
     3) Schippert, Norman 36            4) Holmes, Robert 37              
       26.60    56.98  1:20.77  1:45.35                                    
 13 Michigan Masters  'A'                                       1:46.39  
     1) Vagnoni, Adrian 38              2) Parker, Randy 45               
     3) Bailey, Jeff 33                 4) Dunn, Mark 28                  
       27.57    57.97  1:23.43  1:46.39                                    
 14 Illinois Masters  'B'                                       1:48.14  
     1) Long, Thomas 32                 2) Colburn, Christopher 28        
     3) Runkle, Scott 32                4) Lee, Edward 28                 
       26.87    56.32  1:23.56  1:48.14                                    
 15 Greater Columbus Masters Swim  'A'                          1:49.28  
     1) Adamson, Duncan 30              2) Cohee, Michael 51              
     3) Fisher, Dennis 40               4) Bordron, Patrice 32            
       27.23  1:01.28  1:26.51  1:49.28                                    
 16 Wildcat Masters  'A'                                        1:49.76  
     1) Painter, Matthew 41             2) Reed, Bryan 44                 
     3) Riegle, Chad 25                 4) Crunkleton, David 33           
       30.08  1:00.83  1:26.65  1:49.76                                    
 17 Illinois Masters  'C'                                       2:03.20  
     1) Carlson, Ken 25                 2) Sutlin, David 27               
     3) Peiser, Mark 34                 4) Gehant, Luc 29                 
       33.21  1:06.16  1:35.58  2:03.20                                    
 -- New England Masters  'A'                                         DQ  
     1) Wood, Chris 32                  2) Henkel, Leonard 25             
     3) Goldman, Mark 28                4) Cromarty, Stuart 35            
       25.80    53.76  1:17.33       DQ                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:25.72  5/21/90     LONE STAR                           
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       1:28.35   22  
     1) Martin, John 44                 2) Soltys, Ted 39                 
     3) McCabe, Tom 42                  4) Gibson, Dave 39                
       22.32    44.60  1:06.21  1:28.35                                    
  2 Ohio Masters Swim Club  'A'                                 1:28.93   18  
     1) Groselle, Jack 45               2) Dropsey, Jeffery 41            
     3) Kazmaier, Karl 44               4) Reinhardt, Joe 38              
       21.98    44.85  1:07.96  1:28.93                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:30.49   16  
     1) Lilley, James 40                2) Owsley, Steve 38               
     3) Lee, Marshall 41                4) Bank, Holden 40                
       22.28    45.21  1:08.66  1:30.49                                    
  4 Georgia Masters  'A'                                        1:31.03   14  
     1) Ericson, Eric 37                2) Reid, Mike 39                  
     3) Brown, Robert 47                4) Justice, Steve 42              
       21.89    44.80  1:08.73  1:31.03                                    
  5 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:32.44   12  
     1) Patterson, Gary 40              2) O'Brien, Kerry 43              
     3) Remmert, Greg 37                4) Stahl, Stephen 35              
       23.18    47.22  1:10.44  1:32.44                                    
  6 Illinois Masters  'B'                                       1:33.08   10  
     1) Polly, Charles 37               2) Seibt, Andreas 42              
     3) Rea, Bruce 36                   4) Reeves, Scott 39               
       23.45    46.95  1:09.35  1:33.08                                    
  7 Michigan Masters  'A'                                       1:33.18    8  
     1) Green, Michael 36               2) Melgar, Tom 38                 
     3) Schuldinger, Mike 38            4) Dempsey, Michael 36            
       22.58    45.80  1:10.63  1:33.18                                    
  8 Pacific Northwest  'A'                                      1:34.06    6  
     1) Fish, Robert 36                 2) Schaeffer, J. Michael 43       
     3) Sussex, Steve 44                4) Ruiter, Steven 35              
       23.03    48.11  1:11.40  1:34.06                                    
  9 Empire State Masters  'A'                                   1:34.92    4  
     1) Goldbloom, Robert 40            2) Needham, John 46               
     3) Ritter, Michael 36              4) Fochios, Dean 46               
       22.54    47.47  1:11.29  1:34.92                                    
 10 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:37.12    2  
     1) Kittilstad, Scott 37            2) Bart, David 40                 
     3) Welton, Kevin 40                4) Schaser, Andrew 43             
       24.98    49.99  1:13.46  1:37.12                                    
 11 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:37.93  
     1) Melanson, Edward 37             2) Knight, Roger 36               
     3) Brackett, Bill 42               4) Nolte, Christopher 43          
       23.97    48.86  1:13.37  1:37.93                                    
 12 New England Masters  'A'                                    1:37.99  
     1) Cromarty, Stuart 35             2) Vankuilenburg, Scott 35        
     3) Seltzer, Robert 49              4) Delaney, Mike 44               
       22.54    48.32  1:13.46  1:37.99                                    
 13 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:42.29  
     1) Davis, John 41                  2) Sullivan, Michael 38           
     3) Wood, Anthony 38                4) Roby, Brad 39                  
       26.00    52.11  1:17.91  1:42.29                                    
 14 Michigan Masters  'B'                                       1:42.78  
     1) Spoelman, Bruce 43              2) Reest, Henry 60                
     3) Thompson, Frank 48              4) Chadwick, Paul 42              
       24.51    52.05  1:18.29  1:42.78                                    
 15 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:50.09  
     1) Parr, Perry T. 37               2) Moon, Thomas 44                
     3) Lindemann, Ray 51               4) Simons, Randy 51               
       26.15    56.46  1:26.14  1:50.09                                    
 -- DOC IU Masters Swimming  'A'                                     DQ  
     1) Lindsay, Michael 41             2) Winston, Wayne 50              
     3) Arnold, Jeff 37                 4) Tanner, Dave 50                
       30.47    55.28  1:18.98       DQ                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    35+ NATL: N 1:36.23  5/16/99     BAYLOR/LSTAR                        
                         J YARID, D GUTHRIE, B PATTEN, G HENRY             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ohio Masters Swim Club  'A'                                 1:39.63   22  
     1) Reinhardt, Joe 38               2) Kazmaier, Karl 44              
     3) Dropsey, Jeffery 41             4) Groselle, Jack 45              
       25.42    54.20  1:18.20  1:39.63                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:40.34   18  
     1) Gibson, Dave 39                 2) Martin, John 44                
     3) Soltys, Ted 39                  4) McCabe, Tom 42                 
       25.33    54.77  1:18.90  1:40.34                                    
  3 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:41.52   16  
     1) Lilley, James 40                2) Bank, Holden 40                
     3) Melanson, Edward 37             4) Lee, Marshall 41               
       26.18    53.11  1:18.53  1:41.52                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:43.50   14  
     1) O'Brien, Kerry 43               2) Patterson, Gary 40             
     3) Stahl, Stephen 35               4) Remmert, Greg 37               
       28.89    56.46  1:21.04  1:43.50                                    
  5 Illinois Masters  'B'                                       1:44.46   12  
     1) Seibt, Andreas 42               2) Reeves, Scott 39               
     3) Rea, Bruce 36                   4) Black, Boyd 43                 
       26.96    56.58  1:21.19  1:44.46                                    
  6 Georgia Masters  'A'                                        1:47.04   10  
     1) Justice, Steve 42               2) Laughlin, Patrick 45           
     3) Reid, Mike 39                   4) Sharpe, Kenneth 47             
       27.36    58.24  1:23.48  1:47.04                                    
  7 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:49.20    8  
     1) Brackett, Bill 42               2) Knight, Roger 36               
     3) Varner, Tim 49                  4) Owsley, Steve 38               
       26.82    56.39  1:26.15  1:49.20                                    
  8 Arizona Masters  'A'                                        1:49.54    6  
     1) Shake, Scott 42                 2) Richardson, Rob 39             
     3) Stites, Jim 42                  4) Vaughn, Steve 35               
       26.14    56.64  1:23.02  1:49.54                                    
  9 New England Masters  'A'                                    1:52.76    4  
     1) Bright, David 47                2) Paul, Griffin 39               
     3) Kolb, Karl 39                   4) Vankuilenburg, Scott 35        
       29.64  1:00.23  1:28.14  1:52.76                                    
 10 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:59.13    2  
     1) Roby, Brad 39                   2) Sullivan, Michael 38           
     3) Wood, Anthony 38                4) McDaniel, Robert 37            
       28.70  1:01.74  1:29.68  1:59.13                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:31.98  5/18/97     OLYMPIC CLUB                        
                         R STRAND, T BIRNIE, C YOURD, S CLARK              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:30.79N  22  
     1) Abrahams, Richard 55            2) McCormick, Paul 53             
     3) MacDonald, Lee 48               4) Hess, Richard 45               
       22.37    45.83  1:08.78  1:30.79                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:35.16   18  
     1) Leech, J  Nathan 51             2) Long, Douglas 46               
     3) Kaplan, Larry 48                4) Dodson, Phil 47                
       24.26    48.93  1:11.84  1:35.16                                    
  3 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:36.87   16  
     1) Hart, Gene 47                   2) DeLacy, James 53               
     3) Downer, Jr, John 49             4) Kent, Cary 48                  
       24.45    48.54  1:13.02  1:36.87                                    
  4 Niagara Masters  'A'                                        1:38.29   13  
     1) Meade, Tom 52                   2) Meade, John 48                 
     3) Weber, Gregory 46               4) Meade, William 49              
       24.27    46.71  1:11.10  1:38.29                                    
  4 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:38.29   13  
     1) Lintz, Steven 49                2) McKenzie, Don 52               
     3) Johnson, Clifford 48            4) Ryder, Mike 45                 
       24.58    49.13  1:13.74  1:38.29                                    
  6 Ventura County Masters  'A'                                 1:40.40   10  
     1) Derr, John 51                   2) Raffaelli, Larry 57            
     3) Foote, David 50                 4) McConica, Jim 49               
       24.53    50.33  1:17.45  1:40.40                                    
  7 DC Masters  'A'                                             1:42.12    8  
     1) Matyko, Gary 47                 2) Stocksdale, Steve 46           
     3) Bettis, Lee 62                  4) Casey, Robert 55               
       24.76    48.94  1:17.33  1:42.12                                    
  8 Crescent Hills Masters Swimmin  'A'                         1:42.70    6  
     1) Scott, E. Norman 55             2) Dodge, George 55               
     3) Huguenard, James 46             4) Grubbs, James 45               
       25.07    53.05  1:18.74  1:42.70                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:42.97    4  
     1) Varner, Tim 49                  2) Di Tolla, Robert 45            
     3) Abbott, William 53              4) Kiefer, Tony 47                
       27.77    52.97  1:18.07  1:42.97                                    
 10 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:42.99    2  
     1) Stringer, Rick 50               2) Miller, Jim 49                 
     3) Brundage, Warner 57             4) Meem, Lang 45                  
       24.83    50.14  1:18.33  1:42.99                                    
 11 Georgia Masters  'A'                                        1:43.04  
     1) Laughlin, Patrick 45            2) Palmer, Terry 55               
     3) Sharpe, Kenneth 47              4) Saltzman, Edward 49            
       24.05    51.90  1:15.75  1:43.04                                    
 12 Illinois Masters  'B'                                       1:43.43  
     1) Ostrander, Bob 45               2) Roman, Dan 49                  
     3) Vogel, Matt 45                  4) Fitzgerald, John 51            
       25.19    52.76  1:19.27  1:43.43                                    
 13 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:43.62  
     1) Thomas, Bob 47                  2) Meyer, Bob 49                  
     3) Olds, Jr., William H 50         4) Jones, Roger 52                
       23.94    50.99  1:18.16  1:43.62                                    
 14 Michigan Masters  'A'                                       1:45.50  
     1) Kroeger, Donald 56              2) Parker, Randy 45               
     3) Wright, Paul 45                 4) Chaffee, Paul 57               
       24.98    52.62  1:19.78  1:45.50                                    
 15 Pacific Northwest  'A'                                      1:47.15  
     1) Reeder, Bill 47                 2) Jacobs, Ronald 48              
     3) Reid, Walter 59                 4) Moore, Hugh 45                 
       26.75    50.36  1:19.83  1:47.15                                    
 -- Gold Coast Masters  'A'                                          DQ  
     1) Schmidt, George 50              2) Burns, Joel 53                 
     3) Cavanaugh, Cav 64               4) Hawkins, Roger 51              
       24.30    49.59  1:14.64       DQ                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    45+ NATL: N 1:42.48  5/18/97     THE OLYMPIC CLB                     
                         T BIRNIE, R STRAND, C YOURD, S CLARK              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:43.42   22  
     1) Hess, Richard 45                2) MacDonald, Lee 48              
     3) Abrahams, Richard 55            4) McCormick, Paul 53             
       26.58    55.59  1:20.23  1:43.42                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       1:44.60   18  
     1) Fitzgerald, John 51             2) Andersen, Peter 56             
     3) Dodson, Phil 47                 4) Kaplan, Larry 48               
       27.24    56.69  1:21.87  1:44.60                                    
  3 Sierra Nevada Masters  'A'                                  1:45.75   16  
     1) Johnson, Clifford 48            2) McKenzie, Don 52               
     3) Ryder, Mike 45                  4) Lintz, Steven 49               
       28.25    55.66  1:22.09  1:45.75                                    
  4 The Olympic Club  'A'                                       1:49.74   14  
     1) Spieker, R. Tod 51              2) Beglinger, James 53            
     3) Elder, James 56                 4) Barthold, Bill 51              
       27.93  1:00.80  1:27.19  1:49.74                                    
  5 Gold Coast Masters  'A'                                     1:50.47   12  
     1) Hawkins, Roger 51               2) Schmidt, George 50             
     3) Burns, Joel 53                  4) Cavanaugh, Cav 64              
       29.08    59.58  1:25.54  1:50.47                                    
  6 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:50.89   10  
     1) Hart, Gene 47                   2) Downer, Jr, John 49            
     3) DeLacy, James 53                4) Kent, Cary 48                  
       27.99  1:00.63  1:26.69  1:50.89                                    
  7 Virginia Masters Swim Team  'A'                             1:51.39    8  
     1) Stringer, Rick 50               2) Brundage, Warner 57            
     3) Meem, Lang 45                   4) Miller, Jim 49                 
       27.86  1:00.73  1:27.10  1:51.39                                    
  8 Ventura County Masters  'A'                                 1:52.98    6  
     1) McConica, Jim 49                2) Derr, John 51                  
     3) Raffaelli, Larry 57             4) Foote, David 50                
       28.04    58.12  1:26.94  1:52.98                                    
  9 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         1:55.56    4  
     1) Meehan, Thomas 53               2) Daley, Mike 50                 
     3) Payden, Thomas 48               4) Forrer, Steve 47               
       31.28  1:03.43  1:31.82  1:55.56                                    
 10 Niagara Masters  'A'                                        1:55.72    2  
     1) Meade, Tom 52                   2) Meade, William 49              
     3) Meade, John 48                  4) Weber, Gregory 46              
       31.32  1:06.81  1:31.58  1:55.72                                    
 11 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      1:56.00  
     1) Thomas, Bob 47                  2) Perrin, Tom 49                 
     3) Jones, Roger 52                 4) McAree, Fran 69                
       27.06    58.74  1:25.58  1:56.00                                    
 12 Illinois Masters  'B'                                       2:00.52  
     1) Leech, J  Nathan 51             2) Keller, Lee 56                 
     3) Schein, Howard 55               4) Spaulding, Robert 48           
       28.65  1:00.91  1:33.97  2:00.52                                    
 13 YMCA Indy SwimFit  'B'                                      2:03.35  
     1) Meyer, Bob 49                   2) Bauer, Craig 47                
     3) Fox, Jim 47                     4) Olds, Jr., William H 50        
       35.30  1:08.53  1:36.23  2:03.35                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:37.31  5/10/98     OLYMPIC CLUB                        
                         J ELDER, C RAVEN, E CAZALETT, J KRUEGER           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:40.62   22  
     1) Burns, Richard 56               2) Frost, Kenneth 55              
     3) Olson, Robert 55                4) Neuman, Carl 56                
       24.80    51.51  1:15.21  1:40.62                                    
  2 Walnut Creek Masters  'A'                                   1:46.69   18  
     1) Burr, Ken 55                    2) Bledsoe, Dennis 61             
     3) Mayo, Robert 66                 4) Davis, Don 55                  
       26.55    52.34  1:21.80  1:46.69                                    
  3 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:46.77   16  
     1) Wiedamann, Karl 61              2) Lammert, Joseph 60             
     3) Oyakawa, Yoshi 66               4) Willert, Dan 57                
       28.85    54.97  1:20.78  1:46.77                                    
  4 Illinois Masters  'A'                                       1:51.76   14  
     1) Schein, Howard 55               2) Barry, Andy 57                 
     3) Keller, Lee 56                  4) Andersen, Peter 56             
       28.01    59.52  1:26.97  1:51.76                                    
  5 Bowling Green S U  'A'                                      1:52.82   12  
     1) Lindahl, John 55                2) Longnecker, James 67           
     3) Atkinson, Paul 65               4) Walsh, Barry 59                
       29.03    58.80  1:26.89  1:52.82                                    
  6 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         1:53.17   10  
     1) Clark, Jerry 62                 2) Murphy, John 75                
     3) Mitchell, Clarke 67             4) Webber, Dick 70                
       25.63    56.70  1:25.16  1:53.17                                    
  7 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:54.98    8  
     1) Freshley, Mike 59               2) Earley, Bill 63                
     3) Hubbard, Donald 72              4) Labahn, Richard 71             
       26.05    53.37  1:22.77  1:54.98                                    
  8 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      2:01.40    6  
     1) Troy, Michael 59                2) Goldstein, Mel 61              
     3) Quigley, George 59              4) Desserich, Russ 56             
       33.63  1:02.10  1:32.75  2:01.40                                    
  9 The Olympic Club  'A'                                       2:08.62    4  
     1) Fox, Robert 63                  2) Grannis, Frank 75              
     3) Jones, Glynn 75                 4) Elder, James 56                
       34.15  1:05.11  1:44.75  2:08.62                                    
 10 Wisconsin Masters Aquatic Club  'A'                         2:14.07    2  
     1) Byers, W. Morgan 72             2) Griesbach, Henry 70            
     3) Bauman, John 69                 4) May, George 62                 
       32.25  1:08.32  1:43.92  2:14.07                                    
 -- Greater Ohio Swim Team  'B'                                      DQ  
     1) Medici, John 62                 2)                                
     3) Abineri, David 56               4) Heuck, Jr, Kenneth 55          
       29.98  1:02.03  1:32.82       DQ                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    55+ NATL: N 1:53.89  5/10/98     OLYMPIC CLUB                        
                         E CAZALET, J KRUEGER, J ELDER, C RAVEN            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                              1:50.52N  22  
     1) Burns, Richard 56               2) Frost, Kenneth 55              
     3) Olson, Robert 55                4) Neuman, Carl 56                
       27.65    58.47  1:25.18  1:50.52                                    
  2 Greater Ohio Swim Team  'A'                                 1:54.79   18  
     1) Oyakawa, Yoshi 66               2) Wiedamann, Karl 61             
     3) Lammert, Joseph 60              4) Willert, Dan 57                
       29.63  1:02.26  1:29.96  1:54.79                                    
  3 YMCA Indy SwimFit  'A'                                      2:06.06   16  
     1) Quigley, George 59              2) Desserich, Russ 56             
     3) Goldstein, Mel 61               4) Fastrich, John 58              
       33.74  1:08.13  1:37.92  2:06.06                                    
  4 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:07.89   14  
     1) Brown, Don 66                   2) Bledsoe, Dennis 61             
     3) Burr, Ken 55                    4) Mayo, Robert 66                
       33.28  1:09.29  1:39.28  2:07.89                                    
  5 North Carolina Masters Swimmin  'A'                         2:14.93   12  
     1) Murphy, John 75                 2) Clark, Jerry 62                
     3) Mitchell, Clarke 67             4) Webber, Dick 70                
       39.43  1:14.95  1:46.42  2:14.93                                    
 -- Rocky Mountain Masters  'A'                                      DQ  
     1) Wendelken, Frederick 61         2) Plummer, Mark 63               
     3) Michie, Jim 67                  4) Truby, Jack 75                 
       49.59  1:15.76  1:55.17       DQ                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 1:52.53  5/12/96     SAN DIEGO                           
                         D BAKER, J JONES, W PHILLIPS, K KIMBALL           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                                       2:06.91   22  
     1) Ries, John 68                   2) Weddell, Robert 69             
     3) Moss, Charles 71                4) Heritier, Robert 71            
       31.76  1:05.51  1:38.28  2:06.91                                    
  2 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:07.81   18  
     1) Patten, Bob 65                  2) Michie, Jim 67                 
     3) Truby, Jack 75                  4) King, Bill 66                  
       33.05  1:06.20  1:38.53  2:07.81                                    
  3 Florida Maverick Masters  'A'                               2:12.83   16  
     1) Maloney, Alan 71                2) Kurtzman, Joseph 74            
     3) MacDonald, Robert 71            4) Hutinger, Paul 75              
       32.65  1:10.19  1:42.03  2:12.83                                    
  4 Niagara Masters  'A'                                        2:26.42   14  
     1) VanLandingham, Jack 66          2) Cranch, John 77                
     3) McVey, George 72                4) Howell, Jack 70                
       29.28  1:04.25  1:40.62  2:26.42                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        2:35.21   12  
     1) Gruender, Dan 70                2) Kelley, Art 74                 
     3) Von Isser, Max 80               4) Bond, William 68               
       38.06  1:18.50  2:01.03  2:35.21                                    
 -- Illinois Masters  'A'                                            DQ  
     1) Talbot, Dick 66                 2) Maine, Thomas 74               
     3) Scheidelman, Ronald 65          4) Leengran, Wayne 69             
       34.01  1:10.49  1:47.05       DQ                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    65+ NATL: N 2:09.02  5/23/93     S. CAL AQUATIC                      
                         B JOHNSON, D HESTER, F PIEMME, J SCHMIDT          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:32.46   22  
     1) Kelley, Art 74                  2) Gruender, Dan 70               
     3) Von Isser, Max 80               4) Bond, William 68               
       42.96  1:22.59  2:02.03  2:32.46                                    
  2 Illinois Masters  'A'                                       2:59.94   18  
     1) Talbot, Dick 66                 2) Scheidelman, Ronald 65         
     3) Mourlas, James 65               4) Leengran, Wayne 69             
       44.20  1:06.91  1:26.06  2:59.94                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:14.12  1/31/98     OREGON                              
                         E WALTER, G HUESTIS, G YOUNG, A HOLDEN            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       3:27.25   22  
     1) Shea, Edward 85                 2) Pierce, Elmer 85               
     3) Malbrough, Dave 87              4) Koblish, Arthur 76             
       49.04  1:53.66  2:48.70  3:27.25                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    75+ NATL: N 2:36.73  4/11/99     OREGON                              
                         E WALTER, G HUESTIS, A HOLDEN, G YOUNG            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters  'A'                                       4:11.82   22  
     1) Shea, Edward 85                 2) Malbrough, Dave 87             
     3) Mulliken, David 81              4) Pierce, Elmer 85               
       46.57  1:52.15  2:51.29  4:11.82                                    
Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #44
Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #52Sponsor #25
Sponsor #36Sponsor #50Sponsor #14Sponsor #33Sponsor #42Sponsor #49