2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 29  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Odlum, Jacqueline             60 SCAR                      3:54.02 
  4  Durston, Jean                 85 WCM                       5:17.90 
  5  Nochman, Lois Kivi            75 MICH                      3:53.87 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Williams, Mary                68 MICH                      5:11.46 
  2  Olshan, Malchia               69 OSB                       4:01.65 
  3  Alexander, Joan               68 WCM                       3:41.00 
  4  Dallam, Ann Shenck            69 SDSM                      4:33.29 
  5  Stupfel, Gloria               73 SMMM                      5:43.00 
  6  Krauser, June                 73 GOLD                      3:31.31 
  7  Eisele, Sylvia                70 SWIM                      3:42.10 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Larsen, Millie                60 GOLD                      3:34.00 
  2  Johnson, Elizabeth            60 DAMM                      3:26.29 
  3  Jebe, Margit                  61 CONN                      3:22.50 
  4  Brown, Nancy                  64 MARY                      3:18.00 
  5  Jordan, Betsy                 63 SDSM                      3:20.00 
  6  Kraetzer, Midge               61 WCM                       3:25.00 
  7  Bolar, Sally                  60 ARIZ                      3:29.00 
  8  Stretch, Nancy                60 TOC                       3:45.00 
Heat 4  Timed Finals   
  2  Himstreet, Pamela             56 OREG                      3:27.87 
  3  Marr, Jackie                  56 SDSM                      3:08.88 
  4  Mueller, Ardeth               58 SLAM                      2:40.00 
  5  Pohlmann, Mary                55 IM                        3:06.25 
  6  David, Irene                  56 IM                        3:10.00 
Heat 5  Timed Finals   
  2  Wright, Sheryl                40 DAMM                      3:14.80 
  3  Allen, Pam                    44 O*H*                      2:58.89 
  4  Bowen, Mag                    41 GCMT                      3:03.00 
  5  West, Linda                   47 LAPS                      4:10.00 
  6  Hall, Carol                   52 ISF                       4:11.96 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Larsen, Barbara               52 ISF                       3:29.50 
  2  Rousseau, Sandi               52 OREG                      3:15.00 
  3  Pettijohn, Margot             53 ANCM                      3:13.45 
  4  Quill, Catherine              50 IM                        3:01.00 
  5  Welch, Sarah                  53 PNA                       3:12.00 
  6  Thomas-Will, Marji            52 USAB                      3:14.43 
  7  Tyler, Susan                  51 SNM                       3:20.45 
  8  Taggart, Carol                50 IM                        3:40.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Bernier, Coral                45 PNA                       3:02.61 
  2  Smith, Laurie                 48 SLAM                      2:52.80 
  3  Bullock, Kathi                46 ARIZ                      2:39.08 
  4  Val, Laura                    48 TAM                       2:15.00 
  5  Glassman, Debbie              46 PNA                       2:36.20 
  6  Steadman-Martin, Nancy        45 GSM                       2:42.60 
  7  Odell, Sharon                 46 UTAH                      2:55.60 
  8  Kay, Mary Chris               46 Unattached                3:04.14 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Koger, Diana                  40 ISF                       2:50.00 
  2  Beck, Pam                     42 O*H*                      2:45.02 
  3  Handler, Barb                 42 NEM                       2:38.90 
  4  Alioto, Laurie                42 WMAC                      2:28.80 
  5  Lippold, Mary                 44 PNA                       2:35.00 
  6  Braaten, Kitten               44 VMST                      2:44.82 
  7  Quinn, Phyllis                44 TOC                       2:47.80 
  8  Deffeyes, Joan                40 SLAM                      2:56.00 
Heat 9  Timed Finals   
  2  Smar, Susan                   36 IM                        2:55.08 
  3  Schriger, Joan                35 TOC                       2:26.60 
  4  Simpson, Susanne              39 INWM                      2:16.02 
  5  Block, Andrea                 38 IM                        2:22.80 
  6  Hull, Kim                     37 USAB                      2:42.70 
Heat 10  Timed Finals   
  2  Sippola, Sari                 31 WHSC                      2:39.00 
  3  Wygal, Dianne                 34 ARIZ                      2:34.00 
  4  Hyland, Kate                  31 WPM                       2:27.35 
  5  Sawamura, Sachi               33 ISF                       2:30.00 
  6  Prescott, Carol               31 NEM                       2:35.20 
  7  Berrueta-Videgaray, Gabriela  33 SANJ                      2:41.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Schoenhals, Karen             32 GOLD                      2:25.80 
  2  Castillo-Lehnertz, Blanca     33 IAMA                      2:20.50 
  3  Luallen, Andrea               34 GSM                       2:18.99 
  4  Welting, Laureen              34 GAJA                      2:13.00 
  5  Forbes, Tiffany               33 TOC                       2:18.50 
  6  Jones, Kaitlyn                32 Unattached                2:20.00 
  7  Smith, Laura                  34 VS                        2:22.30 
  8  Webster, Kathy                31 IM                        2:27.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Braun, Amanda                 25 IM                        2:51.59 
  2  Weymouth, Alexandra           29 ISF                       2:50.00 
  3  Dryselius, Hillary            25 STFF                      2:34.00 
  4  Simpson, Shauna               28 OREG                      2:10.89 
  5  Geary, Dahnya                 25 ISF                       2:25.00 
  6  Curnutt, Heather              26 WMAC                      2:40.00 
  7  Thompson, Melissa             29 ISF                       2:50.00 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Totz, Amber                   21 GAJA                      2:42.65 
  2  Gorsline, Lisa                24 OREG                      2:35.10 
  3  Beebe, Allison                23 SPM                       2:16.50 
  4  Brooks, Jennifer              23 DOC                       2:10.00 
  5  McPeak, Erin                  19 ISF                       2:13.58 
  6  Tallacksen, Aurora            23 PNA                       2:25.30 
  7  O'Shields, Carrie             22 TG                        2:37.00 
  8  Bakker, Heather               23 USAB                      2:44.09 
Sponsor #25Sponsor #42Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #41
Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #47Sponsor #50Sponsor #51Sponsor #20
Sponsor #44
Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #43Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #14Sponsor #29