2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 37  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Zint, Gertrud                 82 IRCC                      5:30.00 
  4  Simonton, Rita                81 GWSC                      4:26.58 
  5  Kenner, Regan                 76 FMM                       4:01.18 
  6  Christian, Betty              78 MOVY                      4:14.31 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Bohl, Nanette                 71 MOVY                      3:59.69 
  2  Eisele, Sylvia                70 SWIM                      3:36.00 
  3  Taylor, Carol                 70 ARIZ                      3:34.44 
  4  Krauser, June                 73 GOLD                      3:45.24 
  5  Snyder, Hannelore             69 IM                        4:12.10 
  6  Alexander, Joan               68 WCM                       3:41.00 
  7  Buchannan, Peggy              67 RMM                       4:06.31 
  8  Dallam, Ann Shenck            69 SDSM                      4:19.29 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Steer, Sandy                  60 SPM                       3:54.15 
  2  Stretch, Nancy                60 TOC                       3:40.00 
  3  Newell, Sally                 62 NCMS                      3:19.82 
  4  Jebe, Margit                  61 CONN                      3:16.90 
  5  Johnson, Elizabeth            60 DAMM                      3:18.44 
  6  Schumann, Susanne             62 MACO                      3:24.75 
  7  Curry, Kate                   63 LMS                       3:48.29 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Braden, Bobbie                57 MOVY                      3:54.00 
  2  Arnold, Tita                  58 WILD                      3:32.00 
  3  Durrant, Betsy                58 VMST                      3:15.00 
  4  Barnea, Daniela               56 STAN                      3:00.00 
  5  Himstreet, Pamela             56 OREG                      3:13.47 
  6  Etnyre, Sandy                 58 ISF                       3:30.00 
  7  Sarg, Kathleen                56 EMP                       3:40.47 
Heat 5  Timed Finals   
  2  McCowan, Linda                50 ARKM                      3:40.00 
  3  Atamaniuk, Susan              51 RHMS                      3:26.00 
  4  Miller, Nancy                 50 VMST                      3:20.00 
  5  Dybdahl, Dempsey              51 PNA                       3:20.00 
  6  Darling, Dixie                53 ARIZ                      3:38.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Williamson, Francine          52 GAJA                      3:15.52 
  2  Brummet, Patricia             54 IM                        3:14.00 
  3  Dillon, Sally                 53 PNA                       3:05.52 
  4  Jones-Roy, Susan              51 TAM                       2:40.00 
  5  Pettijohn, Margot             53 ANCM                      3:03.40 
  6  Casey, Katherine              51 PNA                       3:05.69 
  7  Bos, Barbara                  51 MICH                      3:14.00 
  8  Murphy, Bonnie                50 WCM                       3:16.17 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Smith, Melinda                47 GOST                      3:21.00 
  2  Sansbury, Mary                47 NCMS                      3:10.20 
  3  Ehrke, Nancy                  46 WMAC                      2:58.60 
  4  Pastel, Mary                  46 DCM                       2:57.60 
  5  Haan, Mary                    46 RMM                       2:58.28 
  6  Kosiek, Joan                  45 IM                        3:06.00 
  7  Schultz, Janet                49 WMAC                      3:18.10 
  8  Criscione, Janet              38 SLAM                      4:30.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Cutter, Elizabeth             47 MINN                      2:56.00 
  2  Sims, Ann                     48 NCMS                      2:53.89 
  3  Kawakami, Priscilla           49 UTAH                      2:53.00 
  4  Knapp, Lo                     45 UTAH                      2:40.60 
  5  Mattson, Patricia             46 GAJA                      2:50.40 
  6  MacMurray, Holly              49 NIAG                      2:53.56 
  7  Finch, Merry                  45 YCRC                      2:55.20 
  8  Bullock, Kathi                46 ARIZ                      2:57.50 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Walker, Anita                 43 OKMS                      3:03.75 
  2  Niedrich, Ruth                40 CRAQ                      3:02.01 
  3  Gettelfinger, Cheryl          42 ISF                       2:54.41 
  4  Goodwin, Kim                  42 NEM                       2:54.50 
  5  Wright, Laura                 41 GCMT                      3:03.00 
  6  Schaum, Cindy                 33 IM                        2:52.73 
  7  Klein, Jennifer               34 MICH                      2:53.52 
  8  Roof, Anna Lea                39 MOVY                      3:40.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Cooper, Leslie                40 NEM                       2:49.00 
  2  Mann, Melinda                 43 WMAC                      2:41.83 
  3  Tibma, Judy                   43 SPM                       2:40.00 
  4  Joslin, Dea                   41 Unattached                2:30.87 
  5  Wilber, Dara                  40 PALM                      2:38.10 
  6  Obletz, Becky                 40 MACO                      2:41.73 
  7  Berg, Tonya                   41 PNA                       2:42.00 
  8  Allen, Pam                    44 O*H*                      2:53.81 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Hull, Kim                     37 USAB                      3:02.15 
  2  Shannon, Susan                39 FHAM                      2:56.70 
  3  Nolte, Susan                  39 RMM                       2:55.00 
  4  Pilgrim, Sharon               36 CYMC                      2:53.45 
  5  Donnelly, Caroline            38 LAKE                      2:55.00 
  6  Haxby, Annie                  37 AKMS                      2:55.01 
  7  Bowen, Lynda                  36 OKMS                      3:01.00 
  8  Creswell, Brenda              37 ARIZ                      3:03.37 
Heat 12  Timed Finals   
  1  MacLachlan, Shona             39 MARK                      2:43.58 
  2  Kuwahara, Lisa                37 UTAH                      2:42.93 
  3  Koster, Carolyn               38 EMP                       2:41.00 
  4  Pollard, Paula                36 ARIZ                      2:40.50 
  5  Kerker, Melissa               35 ISF                       2:40.80 
  6  Crouch, Kim                   38 RMM                       2:42.00 
  7  Welker, Sue                   38 NWSC                      2:43.20 
  8  Boxley, Susie                 38 VMST                      2:48.20 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Richmond, Susan               38 SLAM                      2:38.50 
  2  Jensen, Janna                 36 SNM                       2:38.00 
  3  Scheimann, Beth               38 TG                        2:34.25 
  4  Krattli, Caroline             38 SDSM                      2:25.58 
  5  Molese, Robin                 36 EMP                       2:29.60 
  6  Arredondo, Shelia             35 RMM                       2:37.49 
  7  Powis, Patricia               39 VMST                      2:38.17 
  8  Roy, Michele                  36 NEM                       2:39.90 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Hendricks, Geneve             31 WPM                       2:50.50 
  2  Wheeler, Melinda              34 UTAH                      2:40.00 
  3  Blessing, Leigh Ann           30 TCAM                      2:36.30 
  4  Hansen, Wenke                 30 OSB                       2:20.39 
  5  Schultz, Debbie               31 WCM                       2:32.21 
  6  Greenburg, Angela             30 UTAH                      2:38.59 
  7  Berrueta-Videgaray, Gabriela  33 SANJ                      2:47.04 
  8  Zappe, Jeannie                34 DOC                       2:51.00 
Heat 15  Timed Finals   
  2  Arris, Kim                    29 SSHC                      2:46.31 
  3  Maccollum, Jennifer           25 OREG                      2:36.70 
  4  Bruch, Rebecca                27 NCMS                      2:22.20 
  5  Hansen, Jill                  25 GAJA                      2:31.13 
  6  Watt, Fiona                   28 IM                        2:44.51 
  7  Blomme, Jennifer              26 DOC                       2:48.44 
Heat 16  Timed Finals   
  2  Cafferata, Lindsey            20 IMFM                      2:58.29 
  3  O'Shields, Carrie             22 TG                        2:52.00 
  4  Kamberg, Rebekka              23 DOC                       2:29.79 
  5  Sidiropoulou, Kiki            24 IM                        2:37.00 
  6  Gorsline, Lisa                24 OREG                      2:56.14 
  7  Rodden, Alison                19 AM                        3:04.18 
Sponsor #44Sponsor #47Sponsor #45Sponsor #13Sponsor #29
Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #52Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #25Sponsor #20
Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #41