2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 43  Women 100 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  1  Dunn, Betty                   75 NIAG                      2:07.19 
  2  Bowdon, Marge                 76 GOST                      1:54.00 
  3  Meyer, Margery                77 TOC                       1:43.48 
  4  Nochman, Lois Kivi            75 MICH                      1:42.59 
  5  Christian, Betty              78 MOVY                      1:48.45 
  6  Donnelly, Dorothy             78 CONN                      2:06.12 
  7  Durston, Jean                 85 WCM                       2:15.24 
  8  Zint, Gertrud                 82 IRCC                      2:20.00 
Heat 2  Timed Finals   
  2  Dykema, Muriel                73 ISF                       2:17.06 
  3  Copeland, Parkie              70 ARIZ                      1:53.55 
  4  Roper, Gail                   70 RPMS                      1:30.00 
  5  Bohl, Nanette                 71 MOVY                      1:43.00 
  6  Sokolik, Terry                72 VMST                      1:56.95 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Rooney, Joanne                66 IM                        2:01.59 
  3  Buchannan, Peggy              67 RMM                       1:47.23 
  4  Bruner, Jayne                 65 DCM                       1:22.00 
  5  Gaschke, Lida                 68 EMP                       1:33.32 
  6  Russell, Georgianna           65 MCMS                      1:51.18 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Gidley, Mary                  63 TAM                       1:40.00 
  2  Zaremski, Barbara             62 DCM                       1:32.40 
  3  Jenkins, Charlotte            61 TAM                       1:32.00 
  4  Lambke, Jayne                 60 SPM                       1:25.45 
  5  Myers, Beverly                64 MICH                      1:27.31 
  6  Newell, Sally                 62 NCMS                      1:32.24 
  7  Walker, Laura                 62 VMST                      1:37.00 
  8  Curry, Kate                   63 LMS                       1:50.52 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Kowalski, Joyce               58 MICH                      1:37.45 
  2  Gilligan, Chris               56 SWIM                      1:24.70 
  3  Bennett, Betty                56 IM                        1:19.10 
  4  Ward, Joy                     57 OREG                      1:18.00 
  5  Marr, Jackie                  56 SDSM                      1:18.88 
  6  Barnea, Daniela               56 STAN                      1:23.50 
  7  Meyers, Susan                 58 ISF                       1:25.33 
  8  Braden, Bobbie                57 MOVY                      1:41.00 
Heat 6  Timed Finals   
  2  Cafferata, Gail               51 IMFM                      2:05.24 
  3  Atamaniuk, Susan              51 RHMS                      1:31.00 
  4  Larsen, Barbara               52 ISF                       1:26.00 
  5  Dybdahl, Dempsey              51 PNA                       1:28.00 
  6  Schweitzer, Susan             54 USAB                      1:32.10 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Murphy, Bonnie                50 WCM                       1:24.75 
  2  Mitchell, Jeannie             53 NCMS                      1:21.31 
  3  Alexander, Martha             50 WCM                       1:17.10 
  4  Jones-Roy, Susan              51 TAM                       1:08.90 
  5  Williamson, Francine          52 GAJA                      1:14.52 
  6  Tyler, Susan                  51 SNM                       1:19.54 
  7  Kruse, Brenda                 51 SLAM                      1:23.02 
  8  Shoenberger, Linda            52 SNM                       1:25.50 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Sussex, Kerry                 44 PNA                       1:31.50 
  2  Wegerhoff, Katinka            44 AVON                      1:25.12 
  3  Smath, Meg                    43 WILD                      1:28.33 
  4  Ernst, Elizabeth (Liz) A      27 MICH                      1:22.90 
  5  Villafana, Deborah            30 IM                        1:25.30 
  6  Schleicher, Chris             49 DOC                       1:20.00 
  7  Schenkel, Patricia            45 ISF                       1:21.94 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Marlowe, Sandra               45 WILD                      1:17.02 
  2  MacMurray, Holly              49 NIAG                      1:15.92 
  3  Stager, Nan                   45 DOC                       1:14.77 
  4  Protzman, Barbara             45 MARY                      1:14.00 
  5  Beckman, Jan                  45 PNA                       1:14.55 
  6  Ehrke, Nancy                  46 WMAC                      1:15.89 
  7  Woolslayer, Jeannie           46 TULS                      1:17.00 
  8  Sansbury, Mary                47 NCMS                      1:19.40 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Knapp, Lo                     45 UTAH                      1:09.30 
  2  Vaca, Laura                   47 ANV                       1:09.14 
  3  Schmidt, Jonelle              49 ARIZ                      1:07.20 
  4  Ogier, Danielle               47 TAM                       1:05.70 
  5  Noyes, Penny                  45 GAJA                      1:05.96 
  6  Feldmann, Joel                48 NEM                       1:07.62 
  7  Stonesifer, Cynthia           47 IM                        1:09.16 
  8  Meakins, Gail                 46 UTAH                      1:10.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Maher, Ginny                  41 MCMS                      1:15.86 
  2  Walker, Anita                 43 OKMS                      1:14.12 
  3  Slonaker, Jenifer             41 CRAQ                      1:12.82 
  4  Cooper, Leslie                40 NEM                       1:11.00 
  5  Cavanaugh, Debbie             42 GOLD                      1:12.00 
  6  James, Julie                  41 OREG                      1:14.00 
  7  Iwasaki, Laura                41 NEYN                      1:14.49 
  8  van Deventer, Carrie          41 HH                        1:23.28 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Handler, Barb                 42 NEM                       1:10.10 
  2  Ulen, Leslie                  42 CSCM                      1:09.00 
  3  Landers, Patricia             43 WCM                       1:08.50 
  4  Mann, Melinda                 43 WMAC                      1:05.25 
  5  Wilber, Dara                  40 PALM                      1:07.90 
  6  Ryan, Wendy                   42 NIAG                      1:08.50 
  7  Norwood, Roberta              40 ISF                       1:10.00 
  8  Obletz, Becky                 40 MACO                      1:10.38 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Simoneau, Suzanne             37 IM                        1:25.00 
  2  Papes, Karin                  35 WPM                       1:24.50 
  3  Gathright, Ellie              37 VMST                      1:16.60 
  4  Shannon, Susan                39 FHAM                      1:16.20 
  5  Childress-Hoek, Sonia         38 ISF                       1:20.81 
  6  Rochte, Maryclaire            36 GCMT                      1:25.00 
  7  Holthaus, Nancy               29 IM                        1:16.00 
  8  Lewis, Michelle               25 SLAM                      1:18.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Donnelly, Caroline            38 LAKE                      1:15.00 
  2  Lopus, Jennifer               38 WMAC                      1:11.60 
  3  Pilgrim, Sharon               36 CYMC                      1:11.26 
  4  Boxley, Susie                 38 VMST                      1:09.40 
  5  Moore, Darcy                  39 STFF                      1:10.74 
  6  Garnier, Kathy                39 RMM                       1:11.50 
  7  Hazlett, Colleen              37 WCM                       1:13.75 
  8  Nixon, Melinda                35 GRIN                      1:16.14 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Richmond, Susan               38 SLAM                      1:08.50 
  2  Schnieders, Ann               39 ISF                       1:07.20 
  3  Wilson, Lisa                  38 PNA                       1:06.90 
  4  Roy, Michele                  36 NEM                       1:05.90 
  5  Crouch, Kim                   38 RMM                       1:06.50 
  6  Jensen, Janna                 36 SNM                       1:07.00 
  7  Bush, Karen                   38 ALEX                      1:07.83 
  8  Koster, Carolyn               38 EMP                       1:09.30 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Arredondo, Shelia             35 RMM                       1:04.92 
  2  Scheimann, Beth               38 TG                        1:03.03 
  3  Baker, Beth                   39 VMST                      1:01.00 
  4  Pipes-Neilsen, Karlyn         38 SDSM                        58.60 
  5  Krattli, Caroline             38 SDSM                      1:00.89 
  6  Ward, Lisa                    36 WCM                       1:01.55 
  7  Molese, Robin                 36 EMP                       1:04.90 
  8  Pollard, Paula                36 ARIZ                      1:05.90 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Sipes, Bobbi                  32 LAKE                      1:23.00 
  2  Topp, Suzanne                 32 MVM                       1:15.50 
  3  Perkins, Gretchen             30 Unattached                1:14.00 
  4  Ingole, Trina                 30 GOST                      1:12.73 
  5  Rietz, Heather                32 MCMS                      1:14.00 
  6  Bricker, Suzanne              33 MCMS                      1:14.59 
  7  Whitehead, Tally LB           31 GCMT                      1:20.00 
  8  Quigley, Catherine            30 SPM                       1:25.15 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Zappe, Jeannie                34 DOC                       1:12.02 
  2  Sippola, Sari                 31 WHSC                      1:12.00 
  3  Hendricks, Geneve             31 WPM                       1:11.50 
  4  Cash, Lisa                    31 NCO                       1:09.60 
  5  Widoff, Melanie               30 IM                        1:10.86 
  6  Shoemaker, Christy            31 RMM                       1:11.91 
  7  Houchens, Kris                32 ISF                       1:12.00 
  8  Klein, Jennifer               34 MICH                      1:12.49 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Castillo-Lehnertz, Blanca     33 IAMA                      1:08.90 
  2  Blessing, Leigh Ann           30 TCAM                      1:07.54 
  3  Pomuran, Irina                30 TNSC                      1:07.00 
  4  Leonard, Lyndsey              32 IM                        1:06.65 
  5  Jones, Kaitlyn                32 Unattached                1:06.70 
  6  Smith, Laura                  34 VS                        1:07.00 
  7  Zurick, Teresa                34 IM                        1:08.00 
  8  Schultz, Debbie               31 WCM                       1:08.95 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Tobey, Stacey                 31 UTAH                      1:06.50 
  2  Greenburg, Angela             30 UTAH                      1:05.17 
  3  Meinholz, Amy                 34 WMAC                      1:02.10 
  4  Hansen, Wenke                 30 OSB                         58.66 
  5  Luallen, Andrea               34 GSM                       1:01.64 
  6  Lee, Sarah                    33 RMM                       1:03.50 
  7  Madsen, Courtney              32 IM                        1:05.50 
  8  Quaratino, Aimee              30 RMM                       1:06.50 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Young, Danielle               27 LALA                      1:10.13 
  2  Arris, Kim                    29 SSHC                      1:09.04 
  3  Hagestad, Maura               25 IM                        1:08.21 
  4  Dryselius, Hillary            25 STFF                      1:08.00 
  5  Kampe, Shannon                27 MARK                      1:08.00 
  6  Smith, Erica                  25 IM                        1:09.01 
  7  Howell, Jan                   27 WILD                      1:09.04 
  8  Watt, Fiona                   28 IM                        1:10.23 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Pugsley, Emily                25 IM                        1:07.32 
  2  Hummel, Amy                   27 GCMT                      1:04.68 
  3  Sullivan, Elizabeth           26 NCMS                      1:03.50 
  4  Brochu, Kimberly              27 GOST                      1:01.99 
  5  Bruch, Rebecca                27 NCMS                      1:02.30 
  6  Girvin, Ann                   25 IM                        1:04.00 
  7  Parenteau, Andrea             25 ISF                       1:05.00 
  8  Curnutt, Heather              26 WMAC                      1:07.50 
Heat 23  Timed Finals   
  3  Ullman, Corey                 23 GOST                      1:14.72 
  4  Keto, Alexis                  21 IM                        1:10.61 
  5  Walters, Karina               22 NCO                       1:10.64 
  6  Davis, Amanda                 20 RMM                       1:17.50 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Koukis, Natalie               23 GOST                      1:09.62 
  2  Motherway, Michelle           22 ARIZ                      1:06.98 
  3  Sidiropoulou, Kiki            24 IM                        1:05.40 
  4  Mancini, Jennifer             24 NCMS                      1:03.00 
  5  Kamberg, Rebekka              23 DOC                       1:03.57 
  6  Tillotson, Christina          23 ISF                       1:05.50 
  7  Brooks, Jennifer              23 DOC                       1:07.09 
  8  Gearke, Molly                 20 RMM                       1:10.00 
Sponsor #42Sponsor #21Sponsor #45Sponsor #20Sponsor #35
Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #29Sponsor #33Sponsor #41Sponsor #50
Sponsor #43
Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #49Sponsor #25Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #44