2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 21  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Heath, Luella                 80 RMM                       2:30.22 
  3  Lathram, Mary                 84 DCM                       2:23.00 
  4  Walker, Anne                  84 DCM                       1:54.44 
  5  Glusac, Edith                 81 MICH                      2:13.94 
  6  Hanks, Beth                   84 O*H*                      2:29.24 
  7  Pullman, Hedy                 88 DCM                       3:08.47 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Farnham, Ruth                 70 OSB                       2:02.75 
  2  Goggin, Georgia               70 DAMM                      1:53.95 
  3  Chadima, Judy                 70 IAMA                      1:37.52 
  4  Lorenzi, Betty                72 WMAC                      1:37.93 
  5  Jenkins, Louise               72 RMM                       1:55.00 
  6  Kenner, Regan                 76 FMM                       1:40.99 
  7  Steadman, Doris               75 GSM                       1:28.50 
  8  Boley, Barbara                75 NEM                       1:59.00 
Heat 3  Timed Finals   
  2  Snyder, Hannelore             69 IM                        2:06.00 
  3  Stevens, Ann                  66 IM                        1:50.00 
  4  Mann, Dena                    68 RMM                       1:39.15 
  5  Robbins-Bonitz, Suzanne       66 NCMS                      1:40.00 
  6  Russell, Georgianna           65 MCMS                      1:53.24 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Hutinger, Margie              60 FMM                       2:09.25 
  2  Rattray, Kathy                60 BURL                      1:48.76 
  3  Odlum, Jacqueline             60 SCAR                      1:39.82 
  4  Gidley, Mary                  63 TAM                       1:45.00 
  5  Bayly, Helen                  63 ARIZ                      2:06.58 
  6  Hill, Marcia                  55 EMP                       1:42.00 
  7  Tyler, Sarah                  55 SNM                       1:32.00 
  8  Gieseler, Meredith            57 IM                        1:49.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Zaremski, Barbara             62 DCM                       1:34.18 
  2  Champ, Ann                    64 FMM                       1:33.00 
  3  Dillard, Barbara              61 MCMS                      1:31.00 
  4  Jordan, Betsy                 63 SDSM                      1:19.00 
  5  Brown, Nancy                  64 MARY                      1:23.00 
  6  Myers, Beverly                64 MICH                      1:32.41 
  7  Kraetzer, Midge               61 WCM                       1:34.00 
  8  Walker, Laura                 62 VMST                      1:39.20 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Parks, Jennifer               56 MICH                      1:27.98 
  2  Gilligan, Chris               56 SWIM                      1:22.40 
  3  Frid, Barbara                 58 DCM                       1:19.00 
  4  Bennett, Betty                56 IM                        1:17.40 
  5  Ward, Joy                     57 OREG                      1:18.90 
  6  Pohlmann, Mary                55 IM                        1:19.76 
  7  Durrant, Betsy                58 VMST                      1:23.50 
  8  Murphy, Nancy                 57 IM                        1:31.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Cafferata, Gail               51 IMFM                      2:03.19 
  2  Schweitzer, Susan             54 USAB                      1:33.80 
  3  Allen, Suzanne                53 MCMS                      1:27.60 
  4  Atamaniuk, Susan              51 RHMS                      1:35.00 
  5  Ophaug, Patricia              48 Unattached                1:28.47 
  6  Schenkel, Patricia            45 ISF                       1:25.00 
  7  Watson, Lisa                  46 GAJA                      1:26.30 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Larsen, Barbara               52 ISF                       1:25.95 
  2  Shoenberger, Linda            52 SNM                       1:22.70 
  3  Beilman, Stephanie Walsh      50 1776                      1:18.40 
  4  Betz, Marti                   50 MARY                      1:13.00 
  5  Mitchell, Jeannie             53 NCMS                      1:17.70 
  6  Sasser, Constance             53 NEM                       1:19.36 
  7  Kruse, Brenda                 51 SLAM                      1:24.24 
  8  Philbin, Veronica             50 GRIN                      1:27.00 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Allison, Diane                47 MCMS                      1:21.92 
  2  Morris, Abbie                 45 PNA                       1:18.00 
  3  MacMurray, Holly              49 NIAG                      1:17.78 
  4  Johnston, Bonnie              48 MARY                      1:16.50 
  5  Haan, Mary                    46 RMM                       1:17.75 
  6  Anderson, Rorie               49 GOLD                      1:17.99 
  7  Schleicher, Chris             49 DOC                       1:20.00 
  8  Unger, Lynette                48 GOST                      1:24.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Finke, Laurie                 48 GOST                      1:15.30 
  2  Ketchen, Susan                47 NEM                       1:15.00 
  3  Beinke, Luanne                46 IAMA                      1:14.55 
  4  Brittingham, Regina           48 USAB                      1:13.40 
  5  Stager, Nan                   45 DOC                       1:14.46 
  6  Stevens, Mary Ann             46 ISF                       1:15.00 
  7  Surdoval, Nancy               46 WPM                       1:15.00 
  8  Leous, Glenna                 46 NIAG                      1:16.40 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Steadman-Martin, Nancy        45 GSM                       1:11.80 
  2  Wise, Karlene                 46 CRAQ                      1:08.57 
  3  Fisher, Nancy-Leigh           48 WMAC                      1:08.00 
  4  Noyes, Penny                  45 GAJA                      1:04.00 
  5  Val, Laura                    48 TAM                       1:04.00 
  6  Feldmann, Joel                48 NEM                       1:08.00 
  7  Guins, Ann                    46 GOST                      1:10.61 
  8  Meakins, Gail                 46 UTAH                      1:13.00 
Heat 12  Timed Finals   
  2  Davis, Karen                  43 WCW                       1:24.50 
  3  Bowen, Mag                    41 GCMT                      1:15.20 
  4  Jeutter, Barger               42 VMST                      1:14.66 
  5  Nemeth, Jolita                43 MCMS                      1:15.00 
  6  Peters, Carol                 42 IM                        1:18.00 
  7  Buckman, Sara                 42 Unattached                1:33.00 
Heat 13  Timed Finals   
  1  O'Brien, Charlene             43 WCM                       1:11.20 
  2  Alioto, Laurie                42 WMAC                      1:09.80 
  3  Oliver, Karen                 40 UTAH                      1:08.00 
  4  Landers, Patricia             43 WCM                       1:05.00 
  5  Early, Marilyn                42 MICH                      1:08.00 
  6  Ulen, Leslie                  42 CSCM                      1:09.00 
  7  Cavanaugh, Debbie             42 GOLD                      1:11.00 
  8  Goodwin, Kim                  42 NEM                       1:11.80 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Tate, Nicole                  36 ISF                       1:13.49 
  3  Skomra, Kim                   39 NIAG                      1:10.79 
  4  Valach, Janie                 39 WHSC                      1:09.80 
  5  Dewey, Vicky                  37 WHSC                      1:10.37 
  6  Hacker, Sara                  35 NWSC                      1:12.00 
  7  Golding, Sandy                36 RMM                       1:14.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Riker, Debra                  38 ISF                       1:09.21 
  2  Hobbs, Liz                    38 ARIZ                      1:04.50 
  3  Ward, Lisa                    36 WCM                       1:00.59 
  4  Pipes-Neilsen, Karlyn         38 SDSM                        56.81 
  5  Baker, Beth                   39 VMST                      1:00.30 
  6  Schriger, Joan                35 TOC                       1:03.44 
  7  Verwijst, Julie               38 IM                        1:09.10 
  8  Sims, Anne Marie  M           39 CMSA                      1:09.39 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Topp, Suzanne                 32 MVM                       1:20.00 
  2  Rice, Katie                   30 RMM                       1:08.80 
  3  Zurick, Teresa                34 IM                        1:08.00 
  4  Madsen, Courtney              32 IM                        1:07.50 
  5  Schoenhals, Karen             32 GOLD                      1:08.60 
  6  Anderson, Karin               31 OSB                       1:09.65 
  7  Woertz, Cynthia               29 LAKE                      1:12.57 
  8  Holthaus, Nancy               29 IM                        1:14.00 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Jacobs, Jennifer              31 IM                        1:06.00 
  2  Lee, Sarah                    33 RMM                       1:05.00 
  3  Smith, Laura                  34 VS                        1:04.60 
  4  Luallen, Andrea               34 GSM                       1:00.25 
  5  Jones, Kaitlyn                32 Unattached                1:02.50 
  6  Leonard, Lyndsey              32 IM                        1:04.80 
  7  Quaratino, Aimee              30 RMM                       1:05.30 
  8  Fox, Michele                  30 NEM                       1:06.20 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Haslam, Christine             29 AKMS                      1:08.63 
  2  Howell, Jan                   27 WILD                      1:05.50 
  3  Geary, Dahnya                 25 ISF                       1:04.52 
  4  Hartnett, Kathleen            28 WCM                       1:00.50 
  5  Kellachan, Jean               28 WPM                       1:00.80 
  6  Sullivan, Solvei              29 IM                        1:05.00 
  7  Van Wagoner, Jennifer         25 IM                        1:05.88 
  8  Martinez, Mary                27 VMST                      1:08.87 
Heat 19  Timed Finals   
  2  Walters, Karina               22 NCO                       1:11.23 
  3  Brott, Talia                  19 OSB                       1:09.40 
  4  Kay, Anastasia                21 Unattached                1:07.62 
  5  Kay, Theresa                  19 Unattached                1:09.32 
  6  Bridges, Amy                  21 DOC                       1:10.00 
  7  Davis, Amanda                 20 RMM                       1:16.70 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Stevens, Jane                 22 ISF                       1:06.98 
  2  Linton, Chandra               19 IM                        1:05.26 
  3  Beebe, Allison                23 SPM                       1:02.50 
  4  Schweitzer, Sarabeth          21 USAB                        56.08 
  5  Duke, Celestena               22 ARIZ                      1:00.22 
  6  Hawes, Elizabeth              24 OSB                       1:03.00 
  7  Koukis, Natalie               23 GOST                      1:06.69 
  8  Alkis, Mary-Halis             20 AM                        1:07.61 
Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #29Sponsor #33
Sponsor #13Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #36
Sponsor #41Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #43