2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Bowden, Francis               80 GOST                      5:30.00 
  3  Mulliken, David               81 IM                        4:40.00 
  4  Taft, Ray                     80 SMMM                      3:19.28 
  5  Guido, Dick                   82 EMP                       3:59.00 
  6  McCullough, E. Don            84 FMM                       4:50.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Cranch, John                  77 NIAG                      4:58.00 
  2  Bray, Pierce                  76 O*H*                      3:54.00 
  3  Koblish, Arthur               76 IM                        3:35.00 
  4  Emanuel, John                 75 1776                      3:35.00 
  5  Jones, Glynn                  75 TOC                       4:30.00 
  6  Weber, Bruno                  72 RMM                       3:29.86 
  7  Wright, Ben                   57 TAM                       2:47.50 
  8  Newby, Frank                  65 DAMM                      5:24.94 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Byers, W. Morgan              72 WMAC                      3:27.09 
  2  Howell, Jack                  70 NIAG                      3:22.76 
  3  Knowllton, Horace             70 UTAH                      3:00.00 
  4  Moss, Charles                 71 MICH                      2:57.48 
  5  MacDonald, Robert             71 FMM                       2:58.74 
  6  Stolz, Irwin                  70 GAJA                      3:12.00 
  7  Howes, Edward                 71 IAMA                      3:25.00 
  8  Kelley, Art                   74 ARIZ                      3:28.45 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Chilton, Sam                  65 OMAH                      3:15.25 
  2  Lenard, John                  68 CONN                      2:58.00 
  3  Rapperport, Alan              66 GOLD                      2:47.90 
  4  Johnston, Graham              68 TTEX                      2:30.00 
  5  Brown, Don                    66 WCM                       2:35.00 
  6  Mitchell, Clarke              67 NCMS                      2:52.00 
  7  Bleck, John                   67 OSB                       3:03.33 
  8  Bauman, John                  69 WMAC                      3:30.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Williams, Robert              61 GOST                      3:06.34 
  2  Jackson, Peter                60 IM                        2:58.00 
  3  Nakata, Ronald                60 OREG                      2:40.00 
  4  Costill, Dave                 64 Unattached                2:27.50 
  5  Wendelken, Frederick          61 RMM                       2:37.50 
  6  Bledsoe, Dennis               61 WCM                       2:45.00 
  7  Medici, John                  62 GOST                      2:58.00 
  8  Fox, Robert                   63 TOC                       3:25.10 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Whitten, Phillip              56 ARIZ                      2:41.05 
  2  Keller, Lee                   56 IM                        2:39.80 
  3  Brundage, Warner              57 VMST                      2:31.83 
  4  Frost, Kenneth                55 TAM                       2:23.70 
  5  Olson, Thomas                 55 IM                        2:30.00 
  6  Freshley, Mike                59 SDSM                      2:32.00 
  7  Lee, Peter                    56 WMAC                      2:40.00 
  8  Barry, Andy                   57 IM                        2:46.00 
Heat 7  Timed Finals   
  3  Salkind, Neil                 53 MOVY                      2:55.00 
  4  Andrews, Chuck                53 AM                        2:34.00 
  5  Redic, James                  53 SWIM                      2:38.29 
  6  Kirst, Jeffrey                52 SNM                       3:00.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Clarke, Greg                  52 GRIN                      2:33.50 
  2  Lawrie, Jim                   53 SNM                       2:30.00 
  3  Arneson, Gaard                52 MICH                      2:26.10 
  4  Meade, Tom                    52 NIAG                      2:23.50 
  5  Beglinger, James              53 TOC                       2:24.22 
  6  Smith, Richard                54 GRIN                      2:27.60 
  7  Henry, Daryl                  50 IAMA                      2:30.05 
  8  Dwyer, Patrick                52 GRIN                      2:33.50 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Clemmons, Jim                 50 MAM                       2:17.50 
  2  Stringer, Rick                50 VMST                      2:16.39 
  3  Leech, J  Nathan              51 IM                        2:15.01 
  4  Heck, Steve                   50 CRAQ                      2:12.12 
  5  Pyle, Edwin                   50 LVM                       2:13.00 
  6  Derr, John                    51 VCM                       2:16.00 
  7  Miller, Douglas               53 SLAM                      2:17.50 
  8  Schmidt, George               50 GOLD                      2:18.00 
Heat 10  Timed Finals   
  2  Saltzman, Edward              49 GAJA                      2:41.08 
  3  Liotta, Robert                48 ARIZ                      2:29.99 
  4  Lavery, J                     45 CMAQ                      2:26.00 
  5  Bertke, Brent                 45 IM                        2:29.70 
  6  Varner, Tim                   49 RMM                       2:32.50 
  7  Clark, Barry                  46 GCAM                      2:52.29 
  8  Cater, Richard                44 GRIN                      2:45.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Huguenard, James              46 CHMS                      2:25.00 
  2  Fox, Jim                      47 ISF                       2:23.82 
  3  Moore, Hugh                   45 PNA                       2:22.00 
  4  Hall, John                    46 MESC                      2:20.00 
  5  Bryan, Jeffrey                47 TCSD                      2:20.50 
  6  Reeder, Bill                  47 PNA                       2:23.00 
  7  Van Der Horst, Charles        48 NCMS                      2:24.89 
  8  Bovard, Ralph                 47 MINN                      2:25.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Seltzer, Robert               49 NEM                       2:18.00 
  2  Brown, Robert                 47 GAJA                      2:17.00 
  3  Kress, Larry                  45 CHMS                      2:15.60 
  4  Toler, David                  45 IM                        2:14.20 
  5  Templin, Phillip              46 UCI                       2:15.40 
  6  Welborn, Jimmy                45 CHRR                      2:16.00 
  7  Meade, John                   48 NIAG                      2:17.50 
  8  Long, Douglas                 46 IM                        2:18.45 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Perrin, Tom                   49 ISF                       2:11.00 
  2  McConica, Jim                 49 VCM                       2:10.00 
  3  MacDonald, Lee                48 RMM                       2:09.80 
  4  Reudy, Tom                    45 WH20                      2:01.50 
  5  Meem, Lang                    45 VMST                      2:08.84 
  6  Matyko, Gary                  47 DCM                       2:09.83 
  7  Thomas, Bob                   47 ISF                       2:10.03 
  8  Johnson, Clifford             48 SNM                       2:14.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Norwood, Roberta              40 ISF                       2:35.00 
  2  Sokolow, Steven               44 EMP                       2:29.00 
  3  Horihan, Tom                  42 GRAY                      2:19.30 
  4  Sheridan, Mark                40 VMST                      2:18.50 
  5  Hudson, John                  44 GMUP                      2:18.75 
  6  Lundeen, Robert               40 IM                        2:24.00 
  7  Martin, William               40 VMST                      2:34.00 
  8  Diebold, Marc                 44 ISF                       2:40.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Thomas, Jim                   42 H20                       2:17.50 
  2  Lee, Marshall                 41 RMM                       2:15.20 
  3  Niedrich, Ron                 40 CRAQ                      2:14.00 
  4  Callahan, Jim                 42 GCMT                      2:11.44 
  5  Tudor, John                   42 VMST                      2:12.00 
  6  Tribuzi, Scot                 42 Unattached                2:14.00 
  7  Nolte, Christopher            43 RMM                       2:16.50 
  8  Painter, Matthew              41 WILD                      2:18.50 
Heat 16  Timed Finals   
  1  McWilliams, Curtis            44 ORLM                      2:10.40 
  2  Kanzler, Matthew              43 SCSC                      2:08.50 
  3  Hamm, Michael                 42 LAPS                      2:08.00 
  4  Seibt, Andreas                42 IM                        2:06.50 
  5  Forrestel, Richard            42 NIAG                      2:06.50 
  6  Stricker, Paul                40 MCMS                      2:08.30 
  7  Bakker, Peter                 41 SLAM                      2:10.00 
  8  Halley, Franklin              42 GOST                      2:10.80 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Sussex, Steve                 44 PNA                       2:06.10 
  2  Shake, Scott                  42 ARIZ                      2:05.00 
  3  Bank, Holden                  40 RMM                       2:03.50 
  4  Placak, Robert                41 TOC                       2:00.00 
  5  Keck, Mike                    40 TOC                       2:01.00 
  6  Patterson, Gary               40 WCM                       2:03.69 
  7  Bretscher, Seth               40 PALM                      2:05.59 
  8  Groen, Charles                40 IM                        2:06.50 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Vaughn, Steve                 35 ARIZ                      2:20.33 
  2  Conrad, Terry                 36 GSM                       2:15.10 
  3  Crean, Denis                  39 TCSD                      2:14.52 
  4  Richardson, Rob               39 ARIZ                      2:14.04 
  5  Kittilstad, Scott             37 WMAC                      2:14.50 
  6  Vankuilenburg, Scott          35 NEM                       2:14.82 
  7  Knight, Roger                 36 RMM                       2:15.10 
  8  Backer, Gerald                39 MICH                      2:25.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Huston, Seth                  35 MOVY                      2:11.70 
  2  Reeves, Scott                 39 IM                        2:10.55 
  3  Dempsey, Michael              36 MICH                      2:08.00 
  4  Vredeveld, Roger              39 CHRR                      2:05.50 
  5  Werlinich, Gregory            35 BDGR                      2:07.00 
  6  Melanson, Edward              37 RMM                       2:10.54 
  7  Schuldinger, Mike             38 MICH                      2:11.30 
  8  Hedrick, Tim                  36 VCM                       2:13.81 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Ruiter, Steven                35 PNA                       2:04.00 
  2  Vicioso, Danilo               36 BDGR                      2:03.20 
  3  Weissman, Chris               37 MINN                      2:00.00 
  4  Green, Michael                36 MICH                      1:57.62 
  5  Cromarty, Stuart              35 NEM                       1:59.01 
  6  Marshall, Dirk                37 STFF                      2:02.39 
  7  Roberts, Courtney             37 GOST                      2:03.45 
  8  Jack, Keith                   38 NM                        2:05.00 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Benard, Michael               31 IM                        2:18.50 
  2  St.Clair, Greg                34 ALEX                      2:14.00 
  3  Welklin, David                34 GRIN                      2:12.83 
  4  Adamvich, Doug                31 ARIZ                      2:12.40 
  5  Houchens, Jeremy              30 ISF                       2:12.50 
  6  Anderson, Loren               33 ISF                       2:13.73 
  7  Ellis, Andrew                 31 1776                      2:15.00 
  8  Tilley, Neil                  30 LAPS                      2:31.03 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Adamson, Duncan               30 GCMT                      2:11.07 
  2  Larson, Sean                  30 OMAH                      2:10.00 
  3  Timmons, Jason                32 ISF                       2:07.31 
  4  Gonzales, Mike                33 RMM                       2:06.25 
  5  Wood, Chris                   32 NEM                       2:07.03 
  6  Galloway, John                34 SPM                       2:07.51 
  7  Allen, Robbie                 34 GMUP                      2:10.02 
  8  Nasser, Rob                   30 RMM                       2:11.71 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Bubel, Joe                    32 ADMS                      2:05.68 
  2  Bubel, Thomas                 30 ADMS                      2:05.01 
  3  Black, Christopher            34 GOST                      2:03.00 
  4  Ordinartsev, Igor             33 TNSC                      2:02.00 
  5  Winters, Bill                 33 IM                        2:03.00 
  6  O'Connor, John                31 RMM                       2:04.31 
  7  King, Phillip                 33 OREG                      2:05.23 
  8  Wolfle, James                 31 VMST                      2:06.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Moreno, Alejandro             32 ANV                       2:01.36 
  2  Northcutt, Thomas             34 GAJA                      1:59.64 
  3  Solano, Abraham               30 CHMS                      1:58.10 
  4  Santos, Roque                 32 WCM                       1:53.22 
  5  Tothero, Steven               30 NIAG                      1:58.00 
  6  Roddin, Jeffrey               31 ANCM                      1:58.77 
  7  Zolna, Bill                   30 MACO                      2:00.12 
  8  Leyshon, Robert               31 IAMA                      2:01.40 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Rushman, C.J.                 28 GOST                      2:21.87 
  2  Birmelin, Noah                25 ISF                       2:15.00 
  3  Montanus, Douglas             29 LAKE                      2:15.00 
  4  Bachrach, Daniel              27 DOC                       2:20.00 
  5  Hosna, Theodore               24 ISF                       2:20.01 
  6  Tedder, Travis                23 IM                        2:17.80 
  7  Dugan, Ethan                  24 BGSU                      2:18.00 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Klemm, Joel                   27 NEYN                      2:12.58 
  2  Bever, Gregory                27 IM                        2:12.28 
  3  Liu, Alan                     27 MVM                       2:11.33 
  4  Carl, Scott                   28 IM                        2:10.20 
  5  Walkenhorst, Jared            25 CONN                      2:10.25 
  6  Maness, Kevin                 29 GOST                      2:11.89 
  7  Bogda, Jeff                   26 OSB                       2:12.31 
  8  Henkel, Leonard               25 NEM                       2:14.80 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Fastrich, Greg                26 ISF                       2:08.63 
  2  Krueger, Patrick              29 MCMS                      2:05.50 
  3  Fors, Eric                    29 CHMS                      2:04.35 
  4  Walters, Matthew              29 UTAH                      2:02.00 
  5  Crankshaw, Erik               27 UTAH                      2:02.92 
  6  Gooch, Greg                   28 IM                        2:04.58 
  7  Thorum, Thomas                27 UTAH                      2:06.80 
  8  Hartsock, Steve               26 ISF                       2:09.33 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Ralph, James                  27 IM                        2:01.00 
  2  Warren, Ryan                  25 ISF                       2:00.00 
  3  Hanssen, Erik                 28 UTAH                      1:59.89 
  4  Sawin, Curtis                 28 GSM                       1:55.55 
  5  Comer, Grant                  25 ISF                       1:58.42 
  6  Wegner, Charles               28 SCAQ                      1:59.95 
  7  Radel, Todd                   27 GOST                      2:00.52 
  8  Rezek, Tony                   27 MOVY                      2:01.73 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Fastrich, Jason               21 ISF                       2:14.30 
  2  Kirst, Andrew                 19 SNM                       2:12.00 
  3  Peck, Daniel                  24 SDSM                      2:09.67 
  4  Skube, Josh                   24 DOC                       2:02.44 
  5  Bridges, Greg                 22 ISF                       2:05.00 
  6  Mollerud, Gregory             22 IM                        2:11.00 
  7  Newland, John                 23 AM                        2:12.51 
  8  Ulrey, Sean                   22 WHSC                      2:15.46 
Sponsor #49Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #25
Sponsor #51Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #35Sponsor #41Sponsor #36
Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #45Sponsor #14