2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 38  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Witte, Russ                   83 GOST                      6:30.00 
  4  Da Rosa, Aldo                 82 RINC                      3:48.80 
  5  McCullough, E. Don            84 FMM                       4:35.00 
  6  Hart, Larry                   88 DAMM                      6:38.50 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Lynch, Walter                 78 EMP                       4:23.26 
  2  Emanuel, John                 75 1776                      3:40.00 
  3  Greenberg, Barton             75 OMAH                      3:17.00 
  4  Brown, Bob                    75 HHAC                      3:37.10 
  5  Lavanture, Robert             77 CATM                      4:08.13 
  6  Bauman, John                  69 WMAC                      3:32.00 
  7  Scheidelman, Ronald           65 IM                        3:35.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Phildius, Peter               70 NEM                       3:30.00 
  2  McVey, George                 72 NIAG                      3:22.00 
  3  Stolz, Irwin                  70 GAJA                      3:18.00 
  4  MacDonald, Robert             71 FMM                       3:03.16 
  5  Gruender, Dan                 70 ARIZ                      3:14.19 
  6  Haartz, F.H. Ted              72 NEM                       3:20.00 
  7  Maine, Thomas                 74 IM                        3:22.82 
  8  Maloney, Alan                 71 FMM                       3:45.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Chilton, Sam                  65 OMAH                      3:29.50 
  2  Bleck, John                   67 OSB                       3:19.33 
  3  Lockey, Myron                 68 CMAQ                      3:09.00 
  4  Patten, Bob                   65 RMM                       2:46.00 
  5  Nieman, Frank                 67 WCM                       3:06.00 
  6  Lenard, John                  68 CONN                      3:10.00 
  7  Cannon, William               69 SLAM                      3:27.32 
  8  VanLandingham, Jack           66 NIAG                      3:30.00 
Heat 5  Timed Finals   
  2  McCluskey, James              46 IM                        3:00.00 
  3  Spathe, David                 46 Unattached                3:06.55 
  4  Heuck, Jr, Kenneth            55 GOST                      3:33.00 
  5  Diamond, Louis                61 Unattached                3:30.00 
  6  Zollner, Max                  61 IM                        3:46.20 
Heat 6  Timed Finals   
  1  May, George                   62 WMAC                      3:11.00 
  2  Jackson, Peter                60 IM                        2:58.00 
  3  Johnston, Bob                 63 MARY                      2:52.00 
  4  Wiedamann, Karl               61 GOST                      2:46.40 
  5  Costill, Dave                 64 Unattached                2:47.50 
  6  Clayson, D. Barr              64 NEM                       2:58.00 
  7  Kirchner, Landon              61 MOVY                      3:03.60 
  8  Riddle, Peter                 62 SDSM                      3:20.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Wycoff, Steve                 55 AM                        3:11.11 
  2  Conn, Robert                  57 MOVY                      2:57.86 
  3  Keller, Lee                   56 IM                        2:55.01 
  4  Whitten, Phillip              56 ARIZ                      2:52.13 
  5  King, Bill                    55 MCMS                      2:55.00 
  6  Dodge, George                 55 CHMS                      2:56.00 
  7  Kroeger, Donald               56 MICH                      3:00.00 
  8  Desserich, Russ               56 ISF                       3:27.24 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Harris, Howard                55 SLAM                      2:45.31 
  2  Lee, Charles                  56 GRIN                      2:44.48 
  3  Andersen, Peter               56 IM                        2:39.50 
  4  Olson, Thomas                 55 IM                        2:29.00 
  5  Frost, Kenneth                55 TAM                       2:30.87 
  6  Brundage, Warner              57 VMST                      2:40.93 
  7  Freshley, Mike                59 SDSM                      2:45.00 
  8  Palmer, Terry                 55 GAJA                      2:51.55 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Marcum, Allen                 50 WILD                      3:15.00 
  2  Witte, Ray                    50 GOST                      2:55.00 
  3  Sheilds, William              50 UTAH                      2:47.39 
  4  Henry, Daryl                  50 IAMA                      2:44.76 
  5  Lawrie, Jim                   53 SNM                       2:45.00 
  6  Cohee, Michael                51 GCMT                      2:50.00 
  7  Wunsch, Gerald                54 DOC                       3:13.36 
  8  Majewski, Terrance            46 IM                        2:57.43 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Redic, James                  53 SWIM                      2:41.26 
  2  Levinson, David               50 RINC                      2:39.00 
  3  Heck, Steve                   50 CRAQ                      2:29.29 
  4  McKenzie, Don                 52 SNM                       2:20.00 
  5  Derr, John                    51 VCM                       2:24.23 
  6  Clemmons, Jim                 50 MAM                       2:29.50 
  7  Miller, Douglas               53 SLAM                      2:40.00 
  8  Daley, Mike                   50 WMAC                      2:44.43 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Spaulding, Robert             48 IM                        2:45.00 
  2  Downer, Jr, John              49 WCM                       2:44.00 
  3  Liotta, Robert                48 ARIZ                      2:41.19 
  4  Heyes, Greg                   45 LAPS                      2:36.00 
  5  Hansen, Steve                 48 MICH                      2:39.11 
  6  Laughlin, Patrick             45 GAJA                      2:41.45 
  7  Krismanits, Gene              45 IM                        2:44.97 
  8  Tracy, Jean                   45 ISF                       2:54.80 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Bly, Philip                   47 ISF                       2:34.00 
  2  Krieger, Bill                 45 PNA                       2:32.40 
  3  Wasserman, Neil               45 GOST                      2:30.50 
  4  Seltzer, Robert               49 NEM                       2:30.00 
  5  Kress, Larry                  45 CHMS                      2:30.00 
  6  Bergman, Trey                 45 H20                       2:31.66 
  7  Parker, Randy                 45 MICH                      2:34.00 
  8  Bovard, Ralph                 47 MINN                      2:34.00 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Brown, Robert                 47 GAJA                      2:27.10 
  2  Templin, Phillip              46 UCI                       2:24.30 
  3  Kelly, Marc                   45 SLUG                      2:21.80 
  4  Reudy, Tom                    45 WH20                      2:18.00 
  5  Korner, Dale                  47 O*H*                      2:18.50 
  6  MacDonald, Lee                48 RMM                       2:23.30 
  7  Matyko, Gary                  47 DCM                       2:26.93 
  8  Huguenard, James              46 CHMS                      2:28.00 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Sokolow, Steven               44 EMP                       2:48.00 
  3  Lindsay, Michael              41 DOC                       2:36.80 
  4  Horihan, Tom                  42 GRAY                      2:33.40 
  5  Bart, David                   40 WMAC                      2:36.20 
  6  Schmitt, David                42 GSM                       2:38.25 
  7  Witte, James                  44 GOST                      3:00.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Stiling, Douglas              41 SRM                       2:30.75 
  2  Sihner, Craig                 40 MAM                       2:29.00 
  3  Raine, Charlie                40 LAPS                      2:24.00 
  4  Kazmaier, Karl                44 O*H*                      2:22.00 
  5  Keck, Mike                    40 TOC                       2:23.00 
  6  Halley, Franklin              42 GOST                      2:24.80 
  7  McLeod, Mark                  40 GCMT                      2:29.90 
  8  Niedrich, Ron                 40 CRAQ                      2:33.00 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Kanzler, Matthew              43 SCSC                      2:20.00 
  2  Hamm, Michael                 42 LAPS                      2:18.50 
  3  Bank, Holden                  40 RMM                       2:14.50 
  4  McKenna, Kevin                40 RMM                       2:10.00 
  5  Patterson, Gary               40 WCM                       2:13.62 
  6  Schafer, Ron                  42 HSAM                      2:14.50 
  7  Bretscher, Seth               40 PALM                      2:19.42 
  8  Matysek, Jim                  40 NIAG                      2:20.80 
Heat 17  Timed Finals   
  2  Tattrie, Darryl               35 FAST                      3:09.22 
  3  Paul, Griffin                 39 NEM                       2:38.50 
  4  Samland, Todd                 37 OMAH                      2:50.69 
  5  Liwosz, Richard               37 GRIN                      3:15.23 
  6  Rushman, C.J.                 28 GOST                      2:32.67 
  7  Colburn, Christopher          28 IM                        2:33.70 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Kittilstad, Scott             37 WMAC                      2:32.50 
  2  Thompson, Anthony             39 MOVY                      2:20.20 
  3  Putterman, Dean               37 DAMM                      2:15.50 
  4  Dicks, Wally                  37 ANCM                      2:04.74 
  5  Weissman, Chris               37 MINN                      2:10.00 
  6  Vankuilenburg, Scott          35 NEM                       2:19.82 
  7  Tongate, Terry                39 UCLA                      2:28.90 
  8  Reeves, Scott                 39 IM                        2:34.50 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Flowe, Layne                  31 NCMS                      2:45.00 
  2  Newbegin, Brian               31 MESC                      2:39.30 
  3  Benard, Michael               31 IM                        2:31.60 
  4  Neilsen, Eric                 34 SDSM                      2:29.50 
  5  Adamvich, Doug                31 ARIZ                      2:31.40 
  6  Brown, David                  33 IM                        2:32.50 
  7  Gardner, Nick                 34 SCAQ                      2:40.60 
  8  Lightfoot, Brent              31 IM                        2:49.29 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Gundersen, Karl               30 SLAM                      2:26.51 
  2  St.Clair, Greg                34 ALEX                      2:25.00 
  3  Koback, Peter                 31 GERM                      2:22.70 
  4  Allen, Robbie                 34 GMUP                      2:22.07 
  5  Galloway, John                34 SPM                       2:22.20 
  6  Collins, Michael              34 UCLA                      2:25.00 
  7  Ackermann, David              34 IM                        2:25.25 
  8  Levy, Daniel                  34 WPM                       2:28.63 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Timmons, Jason                32 ISF                       2:14.31 
  2  Tothero, Steven               30 NIAG                      2:13.50 
  3  Leyshon, Robert               31 IAMA                      2:11.35 
  4  Santos, Roque                 32 WCM                       2:02.23 
  5  Solano, Abraham               30 CHMS                      2:06.55 
  6  Northcutt, Thomas             34 GAJA                      2:13.45 
  7  Bubel, Joe                    32 ADMS                      2:13.77 
  8  Hayes, Brian                  32 GSM                       2:16.00 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Davis, Eric                   28 GCMT                      2:28.97 
  2  Liu, Alan                     27 MVM                       2:23.88 
  3  Bachrach, Daniel              27 DOC                       2:23.00 
  4  Milkereit, Karl               25 GRIN                      2:20.80 
  5  Dawson, Ken                   26 IM                        2:21.00 
  6  Walkenhorst, Jared            25 CONN                      2:23.31 
  7  Henkel, Leonard               25 NEM                       2:26.58 
  8  Keller, Tom                   27 TOC                       2:30.46 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Spellman, Donald              25 IAMA                      2:16.53 
  2  Walters, Matthew              29 UTAH                      2:15.50 
  3  Radel, Todd                   27 GOST                      2:09.93 
  4  Butcher, Rob                  27 DBMS                      2:05.00 
  5  Rezek, Tony                   27 MOVY                      2:08.20 
  6  Comer, Grant                  25 ISF                       2:15.41 
  7  Alcott, Christopher           25 IM                        2:15.88 
  8  Fastrich, Greg                26 ISF                       2:18.09 
Heat 24  Timed Finals   
  3  Tedder, Travis                23 IM                        2:32.10 
  4  Weeks, Matthew                23 DOC                       2:10.00 
  5  Williamson, Mark              24 Unattached                2:17.60 
Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #52
Sponsor #33Sponsor #47Sponsor #49Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #36Sponsor #13
Sponsor #25Sponsor #44Sponsor #41Sponsor #50Sponsor #20Sponsor #43Sponsor #29