2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 42  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  1  Fisher, Jr., Albert           83 MOVY                      4:56.54 
  2  Taft, Ray                     80 SMMM                      3:12.35 
  3  Guido, Dick                   82 EMP                       3:50.00 
  4  Shea, Edward                  85 IM                        3:55.00 
  5  Tillotson, Frank              85 FMM                       5:19.00 
  6  Morley, Albert                62 MICH                      3:12.20 
  7  Zollner, Max                  61 IM                        3:29.50 
  8  Sigersmith, Robert            75 SPCO                      4:22.13 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Bray, Pierce                  76 O*H*                      3:53.00 
  2  Truby, Jack                   75 RMM                       3:50.00 
  3  Edwards, James                77 NEM                       3:30.00 
  4  Hutinger, Paul                75 FMM                       2:52.70 
  5  Murphy, John                  75 NCMS                      3:25.00 
  6  Brown, Bob                    75 HHAC                      3:39.28 
  7  Cranch, John                  77 NIAG                      3:51.00 
  8  Lynch, Walter                 78 EMP                       4:05.31 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Daily, John                   72 O*H*                      3:32.00 
  2  Maine, Thomas                 74 IM                        3:20.19 
  3  Knowllton, Horace             70 UTAH                      2:50.00 
  4  Van Dijk, Peter               71 O*H*                      3:00.00 
  5  Youngquist, Eric              72 MCMS                      3:28.00 
  6  Salmon, Russell               66 DOC                       3:30.00 
  7  Welch, Arthur                 67 OREG                      3:23.55 
  8  Cannon, William               69 SLAM                      3:35.08 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Reiman, Timothy               67 GRIN                      3:20.00 
  2  Bleck, John                   67 OSB                       3:03.33 
  3  Geer, Dren                    66 SWIM                      2:44.00 
  4  Brown, Don                    66 WCM                       2:31.50 
  5  Mitchell, Clarke              67 NCMS                      2:43.00 
  6  Rapperport, Alan              66 GOLD                      2:47.00 
  7  Mullins, Stephen              67 IM                        3:18.00 
  8  Longnecker, James             67 BGSU                      3:21.04 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Adams, Robert                 61 OMM                       2:57.15 
  2  Greer, Marshall               63 ANCM                      2:48.00 
  3  Earley, Bill                  63 SDSM                      2:40.63 
  4  Bettis, Lee                   62 DCM                       2:36.50 
  5  Wendelken, Frederick          61 RMM                       2:37.50 
  6  Clayson, D. Barr              64 NEM                       2:45.00 
  7  Ackerman, Owen                62 IM                        2:50.00 
  8  Jackson, Peter                60 IM                        2:58.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Scott, E. Norman              55 CHMS                      2:47.00 
  2  Tripp, Thomas                 57 GOST                      2:45.00 
  3  Wilson, Pat                   58 SSMS                      2:34.12 
  4  Burns, Richard                56 TAM                       2:15.00 
  5  Raffaelli, Larry              57 VCM                       2:32.00 
  6  Quigley, George               59 ISF                       2:34.90 
  7  Becker, Alan                  57 WMAC                      2:46.00 
Heat 7  Timed Finals   
  2  Smith, Richard                54 GRIN                      2:31.10 
  3  Willis, Greg                  51 LAPS                      2:27.51 
  4  Beglinger, James              53 TOC                       2:25.22 
  5  Sinsheimer, Bob               50 O*H*                      2:27.00 
  6  Galine, Donald                54 SMMM                      2:29.28 
  7  Woelfel, Bradford             50 GCMT                      2:36.20 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Schmidt, George               50 GOLD                      2:20.00 
  2  Barthold, Bill                51 TOC                       2:16.20 
  3  Stringer, Rick                50 VMST                      2:13.55 
  4  Spieker, R. Tod               51 TOC                       2:05.92 
  5  Wilder, Hugh                  52 PALM                      2:12.00 
  6  Leech, J  Nathan              51 IM                        2:15.01 
  7  Fitzgerald, John              51 IM                        2:16.50 
  8  Kittel, Richard               51 UTAH                      2:20.62 
Heat 9  Timed Finals   
  2  Mikula, Randy                 47 MICH                      2:33.00 
  3  Craig, John                   45 CONN                      2:20.00 
  4  Bright, David                 47 NEM                       2:16.00 
  5  Natali, David                 45 TPIT                      2:20.00 
  6  Miller, Jim                   49 VMST                      2:30.10 
  7  Fox, Jim                      47 ISF                       2:35.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Thompson, Frank               48 MICH                      2:15.00 
  2  McConica, Jim                 49 VCM                       2:12.00 
  3  Thomas, Bob                   47 ISF                       2:08.03 
  4  Reudy, Tom                    45 WH20                      2:04.50 
  5  Hughes, John                  46 RMM                       2:07.50 
  6  Meem, Lang                    45 VMST                      2:09.53 
  7  Tingley, William              49 LAKE                      2:15.00 
  8  Jacobs, Ronald                48 PNA                       2:15.30 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Rosenberg, William            42 STAN                      2:28.00 
  2  Niedrich, Ron                 40 CRAQ                      2:19.00 
  3  Stickney, Michael             43 GCMT                      2:15.00 
  4  Reifenberg, Steve             40 NEM                       2:11.40 
  5  Maggion, Andrew               43 GSM                       2:12.40 
  6  Justice, Steve                42 GAJA                      2:17.31 
  7  Black, Boyd                   43 IM                        2:19.11 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Buresh, Bob                   41 SPM                       2:07.10 
  2  Bakker, Peter                 41 SLAM                      2:05.00 
  3  Seibt, Andreas                42 IM                        2:04.00 
  4  Specht, William               42 SPM                       1:56.00 
  5  Shake, Scott                  42 ARIZ                      1:59.50 
  6  Klein, Jonathan               42 NCMS                      2:04.70 
  7  Groen, Charles                40 IM                        2:05.50 
  8  Brackett, Bill                42 RMM                       2:08.00 
Heat 13  Timed Finals   
  3  McDaniel, Robert              37 ISF                       2:37.00 
  4  Vagnoni, Adrian               38 MICH                      2:22.06 
  5  Kolb, Karl                    39 NEM                       2:25.00 
  6  Campbell, Chris               39 MVM                       2:41.00 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Melnikov, Alexandre           39 GOLD                      2:20.00 
  2  Nordlund, Eric                36 MICH                      2:18.00 
  3  Backer, Gerald                39 MICH                      2:15.00 
  4  Roby, Brad                    39 ISF                       2:12.50 
  5  Virjee, Fram                  39 LAPS                      2:13.00 
  6  Vidimos, David                39 SNM                       2:15.20 
  7  Bunnell, Brent                36 MCM                       2:18.11 
  8  Rodriguez, Rick               37 OREG                      2:21.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Jack, Keith                   38 NM                        2:10.00 
  2  Vicioso, Danilo               36 BDGR                      2:05.25 
  3  Siggins, Jeff                 37 YSMS                      2:04.30 
  4  Roberts, Courtney             37 GOST                      2:01.11 
  5  Chestnut, Doug                35 ANCM                      2:01.41 
  6  Vredeveld, Roger              39 CHRR                      2:04.50 
  7  Fish, Robert                  36 PNA                       2:06.56 
  8  Ruiter, Steven                35 PNA                       2:10.00 
Heat 16  Timed Finals   
  2  Tesch, Dennis                 34 UTAH                      2:10.00 
  3  Larson, Sean                  30 OMAH                      2:06.50 
  4  Hopson, Bruce                 34 SLAM                      2:07.35 
  5  Long, Thomas                  32 IM                        2:12.78 
  6  Lo, Shannon                   28 STAN                      2:24.20 
  7  Carlson, Ken                  25 IM                        2:26.43 
Heat 17  Timed Finals   
  1  King, Phillip                 33 OREG                      2:05.25 
  2  Black, Christopher            34 GOST                      2:04.73 
  3  Wood, Chris                   32 NEM                       2:02.68 
  4  Gonzales, Mike                33 RMM                       2:00.65 
  5  Dillard, Mark                 34 MCMS                      2:02.00 
  6  Hayes, Brian                  32 GSM                       2:04.09 
  7  Winters, Bill                 33 IM                        2:05.00 
  8  Heiser, Charles               34 ISF                       2:06.26 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Lathrop, George               26 ISF                       2:08.40 
  2  Ralph, James                  27 IM                        2:04.00 
  3  Warren, Ryan                  25 ISF                       1:59.00 
  4  Reed, Scott                   29 OSB                       1:56.22 
  5  Gooch, Greg                   28 IM                        1:57.90 
  6  Hartsock, Steve               26 ISF                       2:03.98 
  7  Hanssen, Erik                 28 UTAH                      2:05.59 
  8  Tremblay, Raymond             29 LAPS                      2:18.00 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Raffaelli, Ryan               23 VCM                       2:18.70 
  2  Riegler, Steve                24 GCMT                      2:14.33 
  3  Skube, Josh                   24 DOC                       2:04.67 
  4  Peck, Daniel                  24 SDSM                      2:03.60 
  5  Stringer, Sean                24 NCMS                      2:04.50 
  6  Wojcik, Jerzy                 24 IM                        2:13.64 
  7  Ulrey, Sean                   22 WHSC                      2:16.54 
Sponsor #49Sponsor #33Sponsor #45Sponsor #44Sponsor #25
Sponsor #14Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #36
Sponsor #13Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #52Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #43