2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Bray, Pierce                  76 O*H*                      2:02.00 
  3  Grannis, Frank                75 TOC                       1:40.00 
  4  Piemme, Frank                 75 OSB                       1:23.30 
  5  Koblish, Arthur               76 IM                        1:45.00 
  6  McCullough, E. Don            84 FMM                       2:25.00 
Heat 2  Timed Finals   
  2  Plummer, Mark                 63 RMM                       1:24.75 
  3  Kirchner, Landon              61 MOVY                      1:25.50 
  4  Mullins, Stephen              67 IM                        1:45.00 
  5  Newby, Frank                  65 DAMM                      2:15.00 
  6  Weber, Bruno                  72 RMM                       1:40.64 
  7  Maloney, Alan                 71 FMM                       1:42.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Kelley, Art                   74 ARIZ                      1:33.48 
  2  Kurtzman, Joseph              74 FMM                       1:31.00 
  3  Hubbard, Donald               72 SDSM                      1:27.20 
  4  MacDonald, Robert             71 FMM                       1:20.67 
  5  Moss, Charles                 71 MICH                      1:27.00 
  6  Howes, Edward                 71 IAMA                      1:30.00 
  7  Howell, Jack                  70 NIAG                      1:31.53 
  8  Gainsford, J. Ronald          70 AMAM                      1:35.20 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Chilton, Sam                  65 OMAH                      1:32.90 
  2  Bauman, John                  69 WMAC                      1:32.00 
  3  Mitchell, Clarke              67 NCMS                      1:20.00 
  4  Patten, Bob                   65 RMM                       1:14.00 
  5  Lenard, John                  68 CONN                      1:20.00 
  6  Longnecker, James             67 BGSU                      1:29.15 
  7  Egelkraut, Elmer              66 MICH                      1:32.00 
  8  Cannon, William               69 SLAM                      1:35.29 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Fox, Robert                   63 TOC                       1:22.10 
  2  Fasbender, Barry              62 STAN                      1:14.00 
  3  Goldstein, Mel                61 ISF                       1:09.00 
  4  Costill, Dave                 64 Unattached                1:05.50 
  5  O'Brien, Dennis               64 RMM                       1:07.00 
  6  Nakata, Ronald                60 OREG                      1:09.00 
  7  McClung, Bill                 61 GAJA                      1:20.50 
  8  Williams, Robert              61 GOST                      1:23.89 
Heat 6  Timed Finals   
  2  Troy, Michael                 59 ISF                       1:40.00 
  3  Palmer, Terry                 55 GAJA                      1:14.32 
  4  Becker, Alan                  57 WMAC                      1:13.00 
  5  Barry, Andy                   57 IM                        1:13.00 
  6  Heuck, Jr, Kenneth            55 GOST                      1:28.00 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Olson, Robert                 55 TAM                       1:06.80 
  2  Galper, Jeffery               58 NEM                       1:03.50 
  3  Burns, Richard                56 TAM                       1:02.50 
  4  Abrahams, Richard             55 RMM                         55.50 
  5  Poiletman, Robert             56 GCAM                        59.00 
  6  Elder, James                  56 TOC                       1:03.00 
  7  Raffaelli, Larry              57 VCM                       1:05.00 
  8  Wright, Ben                   57 TAM                       1:12.10 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Glassburn, Robert             51 MICH                      1:20.00 
  2  Caldemeyer, Allan             53 MICH                      1:16.00 
  3  Miller, Eric                  53 VMST                      1:09.85 
  4  Shastid, Jon                  52 CHMS                      1:08.00 
  5  Foote, David                  50 VCM                       1:10.50 
  6  Winston, Wayne                50 DOC                       1:20.00 
  7  Nelis, Fred                   45 MICH                      1:30.10 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Vogler, Bill                  50 IM                        1:05.50 
  2  Jones, Roger                  52 ISF                       1:03.00 
  3  Levinson, David               50 RINC                      1:02.50 
  4  Lisyunenko, Sergey            51 TNSC                      1:01.00 
  5  Meade, Tom                    52 NIAG                      1:01.62 
  6  Abbott, William               53 RMM                       1:03.00 
  7  Woelfel, Bradford             50 GCMT                      1:03.70 
  8  Johnson, William              53 GRIN                      1:07.00 
Heat 10  Timed Finals   
  1  DeLacy, James                 53 WCM                       1:00.10 
  2  Heck, Steve                   50 CRAQ                        59.59 
  3  Derr, John                    51 VCM                         58.00 
  4  Burns, Joel                   53 GOLD                        55.00 
  5  Geiman, Tom                   50 ANGL                        57.45 
  6  Tanner, Dave                  50 DOC                         59.42 
  7  Wilder, Hugh                  52 PALM                      1:00.10 
  8  Miller, Douglas               53 SLAM                      1:01.00 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Kiefer, Tony                  47 RMM                       1:10.70 
  2  Blumenthal, Jeffrey           46 IM                        1:06.00 
  3  Varner, Tim                   49 RMM                       1:03.71 
  4  Heyes, Greg                   45 LAPS                      1:03.00 
  5  Wright, Robert                45 DOC                       1:03.04 
  6  Van Der Horst, Charles        48 NCMS                      1:05.68 
  7  Hansen, Steve                 48 MICH                      1:06.00 
  8  Meyer, Bob                    49 ISF                       1:17.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Lilleeng, Michael             48 IM                        1:02.10 
  2  Moore, Hugh                   45 PNA                       1:01.50 
  3  Di Tolla, Robert              45 RMM                         59.80 
  4  McIntyre, Frank               49 DALL                        59.00 
  5  Brezina, Randall              46 IM                          59.12 
  6  Meade, Robert                 45 NIAG                      1:00.40 
  7  Seltzer, Robert               49 NEM                       1:02.00 
  8  Dodson, Phil                  47 IM                        1:02.50 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Natali, David                 45 TPIT                        58.80 
  2  Graham, Donald                45 Unattached                  58.00 
  3  Craig, John                   45 CONN                        56.50 
  4  Hess, Richard                 45 RMM                         53.26 
  5  McCormack, Kevin              47 SWIM                        55.70 
  6  Meade, John                   48 NIAG                        57.31 
  7  Grubbs, James                 45 CHMS                        58.50 
  8  Ostrander, Bob                45 IM                          59.00 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Christian, Jerome             42 IM                        1:12.00 
  3  Norwood, Roberta              40 ISF                       1:05.00 
  4  Lamour, Didier                43 CATM                      1:01.66 
  5  Spoelman, Bruce               43 MICH                      1:04.90 
  6  Blumenthal, Mark              41 IM                        1:06.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Ferguson, Scott               42 CHRR                      1:01.07 
  2  Thomas, Jim                   42 H20                       1:00.90 
  3  Fisher, Dennis                40 GCMT                      1:00.20 
  4  Lemke, Michael                43 CHMS                        59.33 
  5  Tribuzi, Scot                 42 Unattached                1:00.00 
  6  Davis, John                   41 ISF                       1:00.50 
  7  Connolly, David               40 LAPS                      1:00.96 
  8  Patterson, Tim                42 OMAH                      1:01.48 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Rabalais, Scott               41 CRAQ                        58.00 
  2  McWilliams, Curtis            44 ORLM                        57.94 
  3  Groen, Charles                40 IM                          56.50 
  4  Dropsey, Jeffery              41 O*H*                        56.00 
  5  Buresh, Bob                   41 SPM                         56.25 
  6  Schaser, Andrew               43 WMAC                        57.00 
  7  Stites, Jim                   42 ARIZ                        57.99 
  8  Lee, Marshall                 41 RMM                         59.10 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Stricker, Paul                40 MCMS                        55.10 
  2  Goldbloom, Robert             40 EMP                         54.40 
  3  Lilley, James                 40 RMM                         54.00 
  4  Specht, William               42 SPM                         51.50 
  5  Saltzman, Andrew T.           41 GRIN                        53.00 
  6  O'Brien, Kerry                43 WCM                         54.04 
  7  McCabe, Tom                   42 IM                          55.00 
  8  Forrestel, Richard            42 NIAG                        55.50 
Heat 18  Timed Finals   
  2  McMahon, Robert               39 IM                        1:08.00 
  3  Crean, Denis                  39 TCSD                      1:01.87 
  4  Wood, Anthony                 38 ISF                       1:02.00 
  5  Myers, Bradley                39 OREG                      1:08.00 
  6  Toy, Raymond                  33 Unattached                1:03.14 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Knight, Roger                 36 RMM                       1:01.80 
  2  Melnikov, Alexandre           39 GOLD                      1:00.50 
  3  Barra, David                  35 ADMS                        59.50 
  4  Arnold, Jeff                  37 DOC                         59.00 
  5  Strange, John                 36 IM                          59.30 
  6  Rizzo, Don                    35 WPM                         59.93 
  7  Sullivan, Michael             38 ISF                       1:01.31 
  8  Vankuilenburg, Scott          35 NEM                       1:01.82 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Wannamaker, Brian             37 OREG                        58.74 
  2  Conrad, Terry                 36 GSM                         58.04 
  3  Remmert, Greg                 37 WCM                         57.70 
  4  Richardson, Rob               39 ARIZ                        57.06 
  5  Dempsey, Michael              36 MICH                        57.50 
  6  Melgar, Tom                   38 MICH                        58.00 
  7  Petrov, Konstantin            36 EMP                         58.50 
  8  Young, Bob                    35 IM                          58.77 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Rea, Bruce                    36 IM                          56.80 
  2  Melanson, Edward              37 RMM                         56.61 
  3  Soltys, Ted                   39 IM                          56.00 
  4  Brisbane, Roger               35 Unattached                  54.52 
  5  Wendt, Michael                37 GCAM                        54.73 
  6  Reid, Mike                    39 GAJA                        56.50 
  7  Huston, Seth                  35 MOVY                        56.76 
  8  Vidimos, David                39 SNM                         57.00 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Vazhenin, Igor                36 GAJA                        54.36 
  2  Gibson, Dave                  39 IM                          53.80 
  3  Britt, Clay                   39 ANCM                        52.00 
  4  Marshall, Dirk                37 STFF                        51.45 
  5  Patten, Bobby                 37 DAMM                        52.00 
  6  Cromarty, Stuart              35 NEM                         52.50 
  7  Shepardson, Michael           39 ORLM                        54.00 
  8  Dicks, Wally                  37 ANCM                        54.38 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Timmons, Scott                34 WILD                      1:01.08 
  2  St.Clair, Greg                34 ALEX                      1:00.00 
  3  Rolley, Alfred                30 IM                          59.78 
  4  Newbegin, Brian               31 MESC                        58.05 
  5  Bailey, Jeff                  33 MICH                        58.62 
  6  Marshall, Christopher         30 GAJA                      1:00.00 
  7  Bordron, Patrice              32 GCMT                      1:00.00 
  8  Benard, Michael               31 IM                        1:02.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Haugen, Steven                31 BGSU                        57.62 
  2  Bubel, Thomas                 30 ADMS                        57.09 
  3  Welklin, David                34 GRIN                        56.81 
  4  Galloway, John                34 SPM                         56.10 
  5  Nasser, Rob                   30 RMM                         56.25 
  6  Ellis, Andrew                 31 1776                        57.00 
  7  Fastrich, George              30 ISF                         57.35 
  8  Adamvich, Doug                31 ARIZ                        58.00 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Ruggiero, Michael             31 WPM                         55.70 
  2  Willick, Marc                 31 SCAQ                        55.00 
  3  Holland, Dave                 32 VMST                        54.95 
  4  Cornell, Eric                 30 GAJA                        54.48 
  5  Bell, Ryan                    30 NM                          54.79 
  6  Wolfle, James                 31 VMST                        55.00 
  7  Gonzales, Mike                33 RMM                         55.45 
  8  Larson, Sean                  30 OMAH                        55.90 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Laurie, Rob                   33 SNM                         53.23 
  2  Zolna, Bill                   30 MACO                        52.21 
  3  Roddin, Jeffrey               31 ANCM                        51.47 
  4  Sorensen, Michael             32 AKMS                        50.46 
  5  Smit, Robbert-Paul            31 RMM                         51.20 
  6  Shaffer, Mike                 34 VCM                         51.88 
  7  Bubel, Joe                    32 ADMS                        52.79 
  8  O'Connor, John                31 RMM                         54.31 
Heat 27  Timed Finals   
  2  Dawkins, Todd                 26 ISF                       1:02.00 
  3  Keller, Tom                   27 TOC                         57.68 
  4  Fero, John                    29 WKGG                        57.25 
  5  Fastrich, Greg                26 ISF                         57.49 
  6  Montanus, Douglas             29 LAKE                      1:00.20 
  7  Birmelin, Noah                25 ISF                       1:02.66 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Krueger, Patrick              29 MCMS                        57.10 
  2  Deegan, Ed                    28 IM                          56.95 
  3  Thorum, Thomas                27 UTAH                        56.51 
  4  Dawson, Ken                   26 IM                          56.20 
  5  Raab, Scot                    28 AM                          56.48 
  6  Fastrich, Jeff                29 ISF                         56.89 
  7  Adams, Scott                  29 IM                          57.00 
  8  Tomson, Farol                 28 UIUC                        57.17 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Warren, Ryan                  25 ISF                         54.00 
  2  Fors, Eric                    29 CHMS                        53.91 
  3  Hanssen, Erik                 28 UTAH                        52.89 
  4  Sawin, Curtis                 28 GSM                         50.50 
  5  Goldman, Mark                 28 NEM                         52.70 
  6  Comer, Grant                  25 ISF                         53.01 
  7  Carl, Scott                   28 IM                          54.00 
  8  Cunningham, Brian             27 IM                          56.02 
Heat 30  Timed Finals   
  3  Fulling, Brian                24 GCMT                        58.01 
  4  Bridges, Greg                 22 ISF                         55.00 
  5  Dawkins, Adam                 24 ISF                         55.21 
  6  Hosna, Theodore               24 ISF                       1:03.00 
Sponsor #13Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #50Sponsor #36
Sponsor #49Sponsor #52Sponsor #41Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #20Sponsor #29
Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #51Sponsor #45