2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 8  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Hart, Larry                   88 DAMM                      3:17.53 
  4  Von Isser, Max                80 ARIZ                      1:42.52 
  5  Da Rosa, Aldo                 82 RINC                      1:39.60 
  6  McCullough, E. Don            84 FMM                       2:09.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Lavanture, Robert             77 CATM                      1:49.53 
  2  Emanuel, John                 75 1776                      1:41.75 
  3  Greenberg, Barton             75 OMAH                      1:26.50 
  4  Brown, Bob                    75 HHAC                      1:32.42 
  5  Lynch, Walter                 78 EMP                       1:49.21 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Maloney, Alan                 71 FMM                       1:41.02 
  2  Kurtzman, Joseph              74 FMM                       1:45.00 
  3  Howes, Edward                 71 IAMA                      1:35.00 
  4  Hubbard, Donald               72 SDSM                      1:40.42 
  6  Scheidelman, Ronald           65 IM                        1:33.00 
  7  Cannon, William               69 SLAM                      1:33.30 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Stolz, Irwin                  70 GAJA                      1:31.00 
  2  Phildius, Peter               70 NEM                       1:30.00 
  3  Haartz, F.H. Ted              72 NEM                       1:28.00 
  4  MacDonald, Robert             71 FMM                       1:22.46 
  5  Gruender, Dan                 70 ARIZ                      1:25.39 
  6  Urstadt, Charles              71 CONN                      1:30.00 
  7  Schlegel, Charles             70 FMM                       1:31.00 
  8  McVey, George                 72 NIAG                      1:34.50 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Bauman, John                  69 WMAC                      1:33.00 
  2  Bond, William                 68 ARIZ                      1:30.00 
  3  Nieman, Frank                 67 WCM                       1:24.00 
  4  Patten, Bob                   65 RMM                       1:14.50 
  5  Lockey, Myron                 68 CMAQ                      1:21.60 
  6  Bleck, John                   67 OSB                       1:26.33 
  7  VanLandingham, Jack           66 NIAG                      1:30.00 
  8  Chilton, Sam                  65 OMAH                      1:33.00 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Bowles, Raymond               64 WPM                       1:32.00 
  2  Fox, Robert                   63 TOC                       1:26.10 
  3  May, George                   62 WMAC                      1:24.37 
  4  Riddle, Peter                 62 SDSM                      1:28.00 
  5  Desserich, Russ               56 ISF                       1:29.12 
  6  Reid, Walter                  59 PNA                       1:22.50 
  7  Wycoff, Steve                 55 AM                        1:25.16 
Heat 7  Timed Finals   
  1  McClung, Bill                 61 GAJA                      1:22.00 
  2  Kirchner, Landon              61 MOVY                      1:21.50 
  3  Costill, Dave                 64 Unattached                1:15.50 
  4  Wiedamann, Karl               61 GOST                      1:14.20 
  5  Johnston, Bob                 63 MARY                      1:14.80 
  6  Myers, Jerry                  61 GRIN                      1:20.00 
  7  Medici, John                  62 GOST                      1:21.50 
  8  Clayson, D. Barr              64 NEM                       1:23.00 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Whitten, Phillip              56 ARIZ                      1:18.12 
  2  Dodge, George                 55 CHMS                      1:18.00 
  3  Wright, Ben                   57 TAM                       1:17.25 
  4  Lee, Charles                  56 GRIN                      1:14.93 
  5  Freshley, Mike                59 SDSM                      1:15.00 
  6  Palmer, Terry                 55 GAJA                      1:17.31 
  7  Abineri, David                56 GOST                      1:18.00 
  8  Conn, Robert                  57 MOVY                      1:19.10 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Brundage, Warner              57 VMST                      1:14.35 
  2  Davis, Don                    55 WCM                       1:11.50 
  3  Guthrie, Scott                55 Unattached                1:08.91 
  4  Olson, Thomas                 55 IM                        1:06.50 
  5  Frost, Kenneth                55 TAM                       1:07.50 
  6  Andersen, Peter               56 IM                        1:09.30 
  7  Harris, Howard                55 SLAM                      1:11.88 
  8  Keller, Lee                   56 IM                        1:14.70 
Heat 10  Timed Finals   
  3  Cohee, Michael                51 GCMT                      1:17.00 
  4  Daley, Mike                   50 WMAC                      1:14.21 
  5  Shastid, Jon                  52 CHMS                      1:15.00 
  6  Glassburn, Robert             51 MICH                      1:19.70 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Redic, James                  53 SWIM                      1:12.54 
  2  Abbott, William               53 RMM                       1:10.00 
  3  Lee, Terrence                 50 NCMS                      1:08.70 
  4  McKenzie, Don                 52 SNM                       1:01.00 
  5  Derr, John                    51 VCM                       1:07.24 
  6  Enterline, John               53 MARY                      1:09.00 
  7  Sheilds, William              50 UTAH                      1:12.09 
  8  Henry, Daryl                  50 IAMA                      1:13.44 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Spathe, David                 46 Unattached                1:23.86 
  2  Reeder, Bill                  47 PNA                       1:14.00 
  3  Krismanits, Gene              45 IM                        1:13.51 
  4  Tracy, Jean                   45 ISF                       1:20.08 
  5  Martin, William               40 VMST                      1:17.00 
  6  Bartholomew, David            40 LAPS                      1:14.00 
  7  Kottaridis, Chris             44 RMM                       1:14.10 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Weber, Gregory                46 NIAG                      1:13.25 
  2  Liotta, Robert                48 ARIZ                      1:12.50 
  3  Wright, Paul                  45 MICH                      1:11.60 
  4  Seltzer, Robert               49 NEM                       1:10.00 
  5  Hansen, Steve                 48 MICH                      1:11.45 
  6  Heyes, Greg                   45 LAPS                      1:12.00 
  7  Downer, Jr, John              49 WCM                       1:12.60 
  8  Laughlin, Patrick             45 GAJA                      1:13.28 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Brown, Robert                 47 GAJA                      1:08.70 
  2  Shaw, Gary                    45 UTAH                      1:08.42 
  3  Krieger, Bill                 45 PNA                       1:07.70 
  4  Huguenard, James              46 CHMS                      1:07.50 
  5  Kress, Larry                  45 CHMS                      1:07.60 
  6  Bergman, Trey                 45 H20                       1:07.83 
  7  Parker, Randy                 45 MICH                      1:08.50 
  8  Toler, David                  45 IM                        1:09.43 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Matyko, Gary                  47 DCM                       1:05.90 
  2  Templin, Phillip              46 UCI                       1:05.60 
  3  Kelly, Marc                   45 SLUG                      1:04.20 
  4  Reudy, Tom                    45 WH20                      1:02.00 
  5  Korner, Dale                  47 O*H*                      1:04.00 
  6  Groselle, Jack                45 O*H*                      1:05.00 
  7  MacDonald, Lee                48 RMM                       1:05.70 
  8  VanBoer, Eric                 45 RHMS                      1:07.50 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Schaeffer, J. Michael         43 PNA                       1:12.87 
  2  Bart, David                   40 WMAC                      1:09.94 
  3  Hedges, Keith                 42 Unattached                1:09.50 
  4  Berryhill, Keith              40 GAJA                      1:07.94 
  5  Horihan, Tom                  42 GRAY                      1:08.00 
  6  Lindsay, Michael              41 DOC                       1:09.91 
  7  Schmitt, David                42 GSM                       1:09.98 
  8  Lee, Stanley                  43 YCRC                      1:13.00 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Halley, Franklin              42 GOST                      1:06.70 
  2  McLeod, Mark                  40 GCMT                      1:06.09 
  3  Sihner, Craig                 40 MAM                       1:05.50 
  4  Kazmaier, Karl                44 O*H*                      1:04.50 
  5  Kanzler, Matthew              43 SCSC                      1:05.00 
  6  Tudor, John                   42 VMST                      1:06.00 
  7  Stiling, Douglas              41 SRM                       1:06.50 
  8  Forrestel, Richard            42 NIAG                      1:07.00 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Matysek, Jim                  40 NIAG                      1:04.10 
  2  Schafer, Ron                  42 HSAM                      1:02.50 
  3  Bank, Holden                  40 RMM                       1:01.00 
  4  Patterson, Gary               40 WCM                       1:00.77 
  5  McKenna, Kevin                40 RMM                       1:00.90 
  6  Hamm, Michael                 42 LAPS                      1:02.50 
  7  Bretscher, Seth               40 PALM                      1:03.07 
  8  Raine, Charlie                40 LAPS                      1:04.40 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Liwosz, Richard               37 GRIN                      1:20.26 
  2  Tomaszkiewicz, Michael        38 FHAM                      1:15.15 
  3  Myers, Bradley                39 OREG                      1:10.00 
  4  Rizzo, Don                    35 WPM                       1:09.45 
  5  Strange, John                 36 IM                        1:09.70 
  6  Paul, Griffin                 39 NEM                       1:12.10 
  7  Samland, Todd                 37 OMAH                      1:16.69 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Knight, Roger                 36 RMM                       1:08.90 
  2  Parr, Perry T.                37 GOST                      1:08.50 
  3  Mirho, Charles                36 OREG                      1:08.00 
  4  Jones, Jay                    38 NWSC                      1:07.43 
  5  Vandersluis, Ronald           35 MARK                      1:08.00 
  6  Malsbury, David               38 VMST                      1:08.10 
  7  Melgar, Tom                   38 MICH                      1:08.50 
  8  Kittilstad, Scott             37 WMAC                      1:09.00 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Thompson, Anthony             39 MOVY                      1:04.50 
  2  Vankuilenburg, Scott          35 NEM                       1:01.50 
  3  Weissman, Chris               37 MINN                        59.00 
  4  Dicks, Wally                  37 ANCM                        56.64 
  5  Putterman, Dean               37 DAMM                        58.90 
  6  Scottoline, Brian             35 STAN                      1:00.50 
  7  Tongate, Terry                39 UCLA                      1:04.40 
  8  Reeves, Scott                 39 IM                        1:07.10 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Flowe, Layne                  31 NCMS                      1:21.00 
  2  Newbegin, Brian               31 MESC                      1:09.49 
  3  Tilley, Neil                  30 LAPS                      1:07.70 
  4  Adamvich, Doug                31 ARIZ                      1:07.50 
  5  Gardner, Nick                 34 SCAQ                      1:07.70 
  6  Layden, Trevor                33 MOVY                      1:08.02 
  7  Gale, Andrew                  33 SLAM                      1:09.50 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Wood, Chris                   32 NEM                       1:07.09 
  2  Uhlenhopp, Greg               30 MICH                      1:06.69 
  3  Hudek, Eddie                  34 AAQ                       1:06.48 
  4  Luebbe, James                 32 LAKE                      1:06.00 
  5  Neilsen, Eric                 34 SDSM                      1:06.16 
  6  Levy, Daniel                  34 WPM                       1:06.48 
  7  Bubel, Thomas                 30 ADMS                      1:07.01 
  8  Benard, Michael               31 IM                        1:07.10 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Harrison, Michael             34 Unattached                1:05.00 
  2  Koback, Peter                 31 GERM                      1:04.72 
  3  Galloway, John                34 SPM                       1:04.00 
  4  Hayes, Brian                  32 GSM                       1:02.00 
  5  Ackermann, David              34 IM                        1:03.33 
  6  King, Phillip                 33 OREG                      1:04.64 
  7  St.Clair, Greg                34 ALEX                      1:05.00 
  8  Brown, David                  33 IM                        1:05.50 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Roddin, Jeffrey               31 ANCM                      1:01.66 
  2  Northcutt, Thomas             34 GAJA                      1:00.86 
  3  Bubel, Joe                    32 ADMS                        59.14 
  4  Santos, Roque                 32 WCM                         57.48 
  5  Solano, Abraham               30 CHMS                        58.43 
  6  Leyshon, Robert               31 IAMA                        59.95 
  7  Tothero, Steven               30 NIAG                      1:01.53 
  8  Timmons, Jason                32 ISF                       1:01.83 
Heat 26  Timed Finals   
  2  Huss, Jeffery                 28 GOST                      1:20.00 
  3  Lee, Edward                   28 IM                        1:11.77 
  4  Picon, Juan                   28 OMAH                      1:07.00 
  5  Bogda, Jeff                   26 OSB                       1:09.43 
  6  Sutlin, David                 27 IM                        1:12.00 
Heat 27  Timed Finals   
  1  Colburn, Christopher          28 IM                        1:06.58 
  2  Liu, Alan                     27 MVM                       1:06.25 
  3  Deegan, Ed                    28 IM                        1:05.65 
  4  Dawson, Ken                   26 IM                        1:05.50 
  5  Davis, Eric                   28 GCMT                      1:05.60 
  6  Frohlich, Jon                 27 UTAH                      1:06.22 
  7  Egg, Victor W.                29 GSM                       1:06.54 
  8  Bachrach, Daniel              27 DOC                       1:06.66 
Heat 28  Timed Finals   
  1  Henkel, Leonard               25 NEM                       1:04.12 
  2  Walkenhorst, Jared            25 CONN                      1:03.92 
  3  Askew, Mark                   29 WMAC                      1:03.79 
  4  Spellman, Donald              25 IAMA                      1:02.73 
  5  Ralph, James                  27 IM                        1:03.00 
  6  Milkereit, Karl               25 GRIN                      1:03.82 
  7  Fastrich, Greg                26 ISF                       1:04.09 
  8  Raab, Scot                    28 AM                        1:04.25 
Heat 29  Timed Finals   
  1  Walters, Matthew              29 UTAH                      1:01.54 
  2  Alcott, Christopher           25 IM                        1:00.88 
  3  Radel, Todd                   27 GOST                        58.95 
  4  Butcher, Rob                  27 DBMS                        56.11 
  5  Rezek, Tony                   27 MOVY                        57.49 
  6  McCormick, Aaron              25 RMM                       1:00.50 
  7  Houg, Adam                    25 GOST                      1:01.50 
  8  Wood, Timothy                 25 Unattached                1:02.30 
Heat 30  Timed Finals   
  2  Tedder, Travis                23 IM                        1:07.50 
  3  Williamson, Mark              24 Unattached                1:03.21 
  4  Christoffel, Ben              24 ISF                         59.00 
  5  Weeks, Matthew                23 DOC                       1:01.05 
  6  Riordan, Corey                22 VMST                      1:05.30 
Sponsor #41Sponsor #36Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #51
Sponsor #21Sponsor #14Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #33
Sponsor #35Sponsor #45Sponsor #42Sponsor #20Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #25