2000 USMS Short Course National Championships

Heat Sheets

[Back to event listing]

Event 22  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  2  Pierce, Elmer                 85 IM                        2:40.00 
  3  Malbrough, Dave               87 IM                        1:55.00 
  4  Shea, Edward                  85 IM                        1:47.00 
  5  Tillotson, Frank              85 FMM                       2:29.00 
  6  Mourlas, James                65 IM                        2:20.00 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Mulliken, David               81 IM                        2:20.00 
  2  Guido, Dick                   82 EMP                       1:45.00 
  3  Taft, Ray                     80 SMMM                      1:31.56 
  4  Fisher, Jr., Albert           83 MOVY                      1:56.41 
  5  Sigersmith, Robert            75 SPCO                      1:57.09 
  6  Cranch, John                  77 NIAG                      1:48.00 
  7  Lynch, Walter                 78 EMP                       1:52.84 
  8  Ellis, Richard                67 EMP                       1:35.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Bray, Pierce                  76 O*H*                      1:43.00 
  2  Truby, Jack                   75 RMM                       1:36.00 
  3  Murphy, John                  75 NCMS                      1:30.00 
  4  Hutinger, Paul                75 FMM                       1:17.00 
  5  Brinton, George               75 SCAQ                      1:30.00 
  6  Brown, Bob                    75 HHAC                      1:30.48 
  7  Edwards, James                77 NEM                       1:39.00 
  8  Lamers, Broer                 76 AZC                       1:45.00 
Heat 4  Timed Finals   
  1  Daily, John                   72 O*H*                      1:40.00 
  2  Labahn, Richard               71 SDSM                      1:31.65 
  3  Weddell, Robert               70 MICH                      1:22.90 
  4  Knowllton, Horace             70 UTAH                      1:17.00 
  5  Van Dijk, Peter               71 O*H*                      1:17.50 
  6  Byers, W. Morgan              72 WMAC                      1:31.43 
  7  Stupfel, Don                  72 SMMM                      1:36.42 
  8  Griesbach, Henry              70 WMAC                      1:40.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Talbot, Dick                  66 IM                        1:29.44 
  2  Longnecker, James             67 BGSU                      1:24.26 
  3  Mitchell, Clarke              67 NCMS                      1:13.00 
  4  Brown, Don                    66 WCM                       1:07.00 
  5  Oyakawa, Yoshi                66 GOST                      1:10.00 
  6  Rapperport, Alan              66 GOLD                      1:15.10 
  7  Salmon, Russell               66 DOC                       1:24.50 
  8  Welch, Arthur                 67 OREG                      1:30.90 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Morley, Albert                62 MICH                      1:32.30 
  2  Adams, Robert                 61 OMM                       1:20.16 
  3  Fasbender, Barry              62 STAN                      1:19.12 
  4  Jackson, Peter                60 IM                        1:20.00 
  5  Medici, John                  62 GOST                      1:21.00 
  6  Tripp, Thomas                 57 GOST                      1:24.50 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Ackerman, Owen                62 IM                        1:15.00 
  2  Clayson, D. Barr              64 NEM                       1:12.50 
  3  Greer, Marshall               63 ANCM                      1:11.00 
  4  Smith, John                   61 MCMS                      1:07.50 
  5  Wendelken, Frederick          61 RMM                       1:10.90 
  6  Bettis, Lee                   62 DCM                       1:11.40 
  7  Earley, Bill                  63 SDSM                      1:12.63 
  8  Bledsoe, Dennis               61 WCM                       1:16.20 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Willert, Dan                  57 GOST                      1:20.00 
  2  Quiggin, David                55 O*H*                      1:12.00 
  3  Wilson, Pat                   58 SSMS                      1:10.30 
  4  Burns, Richard                56 TAM                       1:00.50 
  5  Raffaelli, Larry              57 VCM                       1:09.00 
  6  Quigley, George               59 ISF                       1:11.90 
  7  Becker, Alan                  57 WMAC                      1:15.00 
  8  Reid, Walter                  59 PNA                       1:22.50 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Lindemann, Ray                51 GOST                      1:19.87 
  2  Jones, Roger                  52 ISF                       1:08.00 
  3  Beglinger, James              53 TOC                       1:07.01 
  4  Sinsheimer, Bob               50 O*H*                      1:06.00 
  5  Willis, Greg                  51 LAPS                      1:06.48 
  6  Galine, Donald                54 SMMM                      1:07.88 
  7  Miller, Eric                  53 VMST                      1:13.26 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Kittel, Richard               51 UTAH                      1:03.78 
  2  Stringer, Rick                50 VMST                      1:01.01 
  3  Barthold, Bill                51 TOC                       1:00.01 
  4  Spieker, R. Tod               51 TOC                         58.84 
  5  Wilder, Hugh                  52 PALM                        59.00 
  6  Leech, J  Nathan              51 IM                        1:01.01 
  7  Fitzgerald, John              51 IM                        1:02.00 
  8  Schmidt, George               50 GOLD                      1:03.90 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Grilli, David                 45 NEM                       1:17.00 
  2  Cook, Larry                   45 BGSU                      1:12.98 
  3  Vogel, Matt                   45 IM                        1:08.90 
  4  Bright, David                 47 NEM                       1:04.00 
  5  Stager, Joel                  47 DOC                       1:05.90 
  6  Miller, Jim                   49 VMST                      1:09.20 
  7  Mikula, Randy                 47 MICH                      1:15.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Thompson, Frank               48 MICH                      1:02.50 
  2  Natali, David                 45 TPIT                      1:02.00 
  3  McCormack, Kevin              47 SWIM                      1:01.70 
  4  Gawrys, Joe                   45 CHRR                      1:00.76 
  5  Johnson, Clifford             48 SNM                       1:01.00 
  6  Jacobs, Ronald                48 PNA                       1:01.80 
  7  Long, Douglas                 46 IM                        1:02.50 
  8  Brezina, Randall              46 IM                        1:02.59 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Meem, Lang                    45 VMST                      1:00.22 
  2  Hart, Gene                    47 WCM                       1:00.00 
  3  Hughes, John                  46 RMM                         59.70 
  4  Thomas, Bob                   47 ISF                         58.03 
  5  Stocksdale, Steve             46 DCM                         59.50 
  6  Fochios, Dean                 46 EMP                       1:00.00 
  7  Perrin, Tom                   49 ISF                       1:00.00 
  8  Bryan, Jeffrey                47 TCSD                      1:00.51 
Heat 14  Timed Finals   
  2  Hancock, Stephen              43 SLAM                      1:10.00 
  3  Shirey, Mark                  42 GRIN                      1:03.25 
  4  Jack, Michael                 43 MOVY                      1:02.80 
  5  McCabe, Tom                   42 IM                        1:03.00 
  6  Crutchfield, Randy            42 GRIN                      1:04.50 
  7  Christian, Jerome             42 IM                        1:16.00 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Black, Boyd                   43 IM                        1:02.26 
  2  Vickers, Mark                 41 GRIN                      1:01.50 
  3  Justice, Steve                42 GAJA                      1:00.73 
  4  Stickney, Michael             43 GCMT                      1:00.00 
  5  Rabalais, Scott               41 CRAQ                      1:00.50 
  6  Welton, Kevin                 40 WMAC                      1:01.28 
  7  Taylor, Samuel                42 Unattached                1:02.00 
  8  Maggion, Andrew               43 GSM                       1:02.50 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Smith, Paul                   40 VS                          58.20 
  2  Buresh, Bob                   41 SPM                         57.25 
  3  Groen, Charles                40 IM                          56.80 
  4  Specht, William               42 SPM                         53.50 
  5  Shake, Scott                  42 ARIZ                        55.60 
  6  Klein, Jonathan               42 NCMS                        57.20 
  7  Seibt, Andreas                42 IM                          57.50 
  8  Brackett, Bill                42 RMM                         59.00 
Heat 17  Timed Finals   
  3  Beyer, Chris                  35 WMAC                      1:05.00 
  4  Bunnell, Brent                36 MCM                       1:03.18 
  5  Knight, Roger                 36 RMM                       1:04.10 
  6  McDaniel, Robert              37 ISF                       1:13.00 
Heat 18  Timed Finals   
  1  Nordlund, Eric                36 MICH                      1:02.10 
  2  Reeves, Scott                 39 IM                        1:01.80 
  3  Vagnoni, Adrian               38 MICH                      1:01.44 
  4  Virjee, Fram                  39 LAPS                      1:01.38 
  5  Roby, Brad                    39 ISF                       1:01.40 
  6  Backer, Gerald                39 MICH                      1:01.50 
  7  Arnold, Jeff                  37 DOC                       1:02.00 
  8  Rodriguez, Rick               37 OREG                      1:02.12 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Jack, Keith                   38 NM                        1:00.00 
  2  Vidimos, David                39 SNM                         58.90 
  3  Malsbury, David               38 VMST                        58.50 
  4  Vicioso, Danilo               36 BDGR                        57.50 
  5  Fish, Robert                  36 PNA                         57.53 
  6  Owsley, Steve                 38 RMM                         58.53 
  7  Siggins, Jeff                 37 YSMS                        58.98 
  8  Ritter, Michael               36 EMP                       1:00.90 
Heat 20  Timed Finals   
  1  Roberts, Courtney             37 GOST                        57.19 
  2  Gibson, Dave                  39 IM                          56.10 
  3  Fell, Michael                 38 ANCM                        54.10 
  4  Britt, Clay                   39 ANCM                        51.50 
  5  Ericson, Eric                 37 GAJA                        51.91 
  6  Reinhardt, Joe                38 O*H*                        55.00 
  7  Vredeveld, Roger              39 CHRR                        56.21 
  8  Chestnut, Doug                35 ANCM                        57.22 
Heat 21  Timed Finals   
  1  Crawford, Kevin               23 ISF                       1:01.00 
  2  Raffaelli, Ryan               23 VCM                       1:00.90 
  3  Tremblay, Raymond             29 LAPS                      1:02.00 
  4  Picon, Juan                   28 OMAH                      1:05.00 
  5  Butkovich, Thomas             33 IM                        1:07.50 
  6  Tilley, Neil                  30 LAPS                      1:03.81 
  7  Koppenhaver, Ken              31 NIAG                      1:05.60 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Adamson, Duncan               30 GCMT                      1:02.45 
  2  Powers, Matthew               30 IM                        1:00.00 
  3  Heiser, Charles               34 ISF                         59.30 
  4  King, Phillip                 33 OREG                        58.23 
  5  Long, Thomas                  32 IM                          58.43 
  6  Haugen, Steven                31 BGSU                        59.60 
  7  Timmons, Scott                34 WILD                      1:01.85 
  8  Gale, Andrew                  33 SLAM                      1:02.50 
Heat 23  Timed Finals   
  1  Parmentier, Steve             34 OREG                        57.90 
  2  Bell, Ryan                    30 NM                          56.50 
  3  Winters, Bill                 33 IM                          56.00 
  4  Gonzales, Mike                33 RMM                         55.05 
  5  Wood, Chris                   32 NEM                         55.31 
  6  Larson, Sean                  30 OMAH                        56.50 
  7  Hayes, Brian                  32 GSM                         57.50 
  8  Tesch, Dennis                 34 UTAH                        58.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Dunn, Mark                    28 MICH                      1:00.00 
  2  Lo, Shannon                   28 STAN                        58.67 
  3  Hammett, Craig                27 IM                          57.00 
  4  Crankshaw, Erik               27 UTAH                        56.96 
  5  Parenteau, Bob                28 ISF                         57.00 
  6  Ehlen, Kenneth                25 IM                          57.69 
  7  Frohlich, Jon                 27 UTAH                        59.55 
  8  Lathrop, George               26 ISF                       1:00.96 
Heat 25  Timed Finals   
  1  Ralph, James                  27 IM                          56.00 
  2  Warren, Ryan                  25 ISF                         54.00 
  3  Reed, Scott                   29 OSB                         53.08 
  4  Bohlman, Lance                29 SNM                         52.00 
  5  Sawin, Curtis                 28 GSM                         52.52 
  6  Gooch, Greg                   28 IM                          53.69 
  7  Thorum, Thomas                27 UTAH                        55.40 
  8  Hartsock, Steve               26 ISF                         56.12 
Heat 26  Timed Finals   
  1  Ulrey, Sean                   22 WHSC                      1:00.29 
  2  Riegler, Steve                24 GCMT                        58.56 
  3  Wojcik, Jerzy                 24 IM                          58.21 
  4  Gilchrest II, Arthur          23 GSM                         54.54 
  5  Stringer, Sean                24 NCMS                        55.40 
  6  Peck, Daniel                  24 SDSM                        58.48 
  7  Clementi, Adam                20 GOST                        58.80 
  8  Newland, John                 23 AM                        1:00.86 
Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #44Sponsor #42
Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #13Sponsor #35Sponsor #43Sponsor #20Sponsor #50
Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #45Sponsor #52Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #36