2000 USMS Long Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]
Event 2: Men 800 Meter Freestyle
===================================================
    Name                         Age Team Seed Time
===================================================
  1 Chestnut, Doug                36 ANCM   9:05.00  
  2 Callahan, Jim                 43 GCMT   9:35.11  
  3 Hopson, Bruce E               34 SLAM   9:36.64  
  4 Emison, Tom W                 42 MINN   9:40.00  
  5 Holland, Dave                 33 VMST   9:41.06  
  6 Morse, Benjamin M             28 MESC   9:41.33  
  7 Landry, Richard               36  NEM   9:44.20  
  8 Nussbaumer, AndrT             29 DCAC   9:50.00  
  9 Farina, Ronald R              30  GSM   9:50.95  
 10 Clemmons, Jim                 50  MAM   9:55.50  
 11 Hudson, John S                45 GMUP   9:55.52  
 12 Switzer, Ed                   32 SWIM   9:57.23  
 13 Matysek, Jim                  41 NIAG   9:57.31  
 14 Erickson, Tim D               44 GOLD   9:59.80  
 15 Nolan, John W                 52 LAKE  10:00.00  
 16 Wright, Robert E              46  DOC  10:10.12  
 17 Koppenhaver, Ken D            32 NIAG  10:15.70  
 18 Arneson, Gaard                52 MICH  10:19.90  
 19 Schwartz, Marvin B            52 ARKM  10:20.00  
 20 Hohne, Norbert F              31 STAR  10:20.35  
 21 Klugman, Jason R              29 FINS  10:25.00  
 22 Thompson, Frank L             49 MICH  10:27.63  
 23 Miller, Steven J              46  WPM  10:35.00  
 24 Reilly, Jeff M                39 VMST  10:36.00  
 25 Meltz, Joel M                 44  NEM  10:36.00  
 26 Crean, Denis J                40 TCSD  10:37.07  
 27 Moyse, Doug S                 42 DAMM  10:37.62  
 28 Daniel, Luke                  44 MARY  10:38.64  
 29 Ratchford, Timothy D.         43 CRAQ  10:38.65  
 30 Mitchinson, Dean T            32 SWIM  10:39.45  
 31 Facchine, Kevin L             45 NCMS  10:44.01  
 32 Coray, David B.               38 DCAC  10:44.16  
 33 Brenner, Gary R               53 SMMM  10:50.00  
 34 Warner, Frank                 51  PNA  10:55.00  
 35 Campbell, Michael             51 UNAT  10:55.00  
 36 Beza, Ion A                   42 GKMS  10:56.45  
 37 Levinson, David A             50 RINC  10:57.00  
 38 Modjeska, Mark E              47 1776  11:00.00  
 39 Pinson, Robert D              25 DCAC  11:00.00  
 40 Faries, William               27 UNAT  11:00.00  
 41 Nordlund, Eric R              37 MICH  11:02.00  
 42 Smith, Richard K              55 GRIN  11:04.00  
 43 Feinstein, John               45 ANCM  11:10.00  
 44 McGrain, Peter                55 NCMS  11:15.00  
 45 Griffin, Paul J               40  NEM  11:15.00  
 46 Lapan, Samuel                 26 MARY  11:28.32  
 47 Clark, Jerry                  63 NCMS  11:30.00  
 48 Lloyd, Allen D                52 GOST  11:39.84  
 49 Tingley, William              50 LAKE  11:40.50  
 50 Wunderlich, Karl E            35 GERM  11:45.00  
 51 Tulenko, Tom                  58 1776  11:45.00  
 52 Kampf, Allen J                50 MARY  11:45.00  
 53 Weisbrod, Andre               51 AMAM  11:45.21  
 54 Stroud, Tim K                 37 DCAC  11:51.40  
 55 Rahill, Jeff R                55 MOKI  11:58.00  
 56 Biery, Tom R                  42 ANCM  12:00.00  
 57 Brunstad, George E            66 CONN  12:00.00  
 58 Burr, Ken M                   56  WCM  12:00.00  
 59 Strange, Kevin A              30 ANCM  12:00.00  
 60 Arase, Martin                 47 FXCM  12:00.00  
 61 Lauer, William J              66 GKMS  12:15.00  
 62 Yungk, Kevin R                42 LAMS  12:15.00  
 63 Mathis, Stephen P             46 FXCM  12:20.00  
 64 Generous, Martin P            40 FXCM  12:20.00  
 65 Medina-Marino, Andrew G       25 DCAC  12:20.57  
 66 Zelson, Joesph H              59 CONN  12:25.00  
 67 Woods, Tom M                  57 VMST  12:52.00  
 68 Hunt, John W                  58  GSM  13:10.00  
 69 Harding, John F               58 MARY  13:13.49  
 70 Martin, Michael P             40 1776  13:20.00  
 71 Vail, John C                  52 DCAC  13:25.00  
 72 Barnitz, Reed C               61 NMMS  13:30.00  
 73 Trevison, Rick                58 SWIM  13:32.00  
 74 Jackins, Joseph A.            53 MARY  13:50.00  
 75 Johnsen, James J              65  EMP  13:50.00  
 76 Henshaw, Russell              62  GSM  14:00.00  
 77 Pipkin, Ken D                 56 PCAT  14:00.00  
 78 Henshaw, David                59  NEM  14:00.00  
 79 Bowles, Raymond T             65  WPM  14:10.00  
 80 Welch, Arthur C               68 OREG  14:11.22  
 81 Delong, Harry P               57 VMST  14:13.81  
 82 Blake, Robert S               76 SLAM  14:18.06  
 83 Strong, Doug                  75  DOC  14:39.81  
 84 Benson, Robert F              65 TERR  14:52.00  
 85 Hill, David A                 49 DCAC  15:00.00  
 86 Cummings, William B           61  DCM  15:30.00  
 87 Fisher, Bill                  63 RMSC  15:30.00  
 88 Edwards, James K              78  NEM  15:30.00  
 89 Ellis, Richard                68  EMP  16:05.00  
 90 Guido, Dick                   83  EMP  16:15.00  
 91 Sigersmith, Robert E          76 SPCO  19:26.17  
 92 Saperstein, Sidney A          84  DCM  30:01.00  
 93 Nakamura, Edward K            86 KONA  33:50.00  
Sponsor #14Sponsor #35Sponsor #20Sponsor #47Sponsor #36
Sponsor #13Sponsor #52Sponsor #29Sponsor #51Sponsor #41Sponsor #21Sponsor #25
Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #44Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #43