2000 Long Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Return to results home page.

Mixed 76-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
  76-99 NATL: * 1:48.50  8/23/92     Univ San Fran                       
                         C HINSHAW, G YANG, J HAUER, A GELLER              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                                     1:51.19   22  
     1) Gorman, Darren W 29             2) Choich, Jennifer A 24          
     3) Myers, Kimberly D 22            4) Chung, Marcus B 24             
       56.79  1:51.19                                                      
  2 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A'                         1:54.59   18  
     1) Coughlin, Michael P 23          2) Brandon, Ashley S 23           
     3) Jackson, Michelle R 29          4) Biehl, Jamie A 23              
       51.45  1:54.59                                                      
  3 Maryland Masters  'A'                                       1:55.44   16  
     1) Dedman, Jesse S 22              2) Harvey, Jenny E 23             
     3) Sonberg, Joanne E 26            4) Lapan, Samuel 26               
       57.36  1:55.44                                                      
  4 Virginia Masters  'A'                                       2:01.49   14  
     1) Miller, Rebecca L 21            2) Miller, James C 19             
     3) Loboda, Raisa 22                4) Scotty, Domenic J 30           
     1:02.31  2:01.49                                                      
  5 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:08.49   12  
     1) Medina-Marino, Andrew G 25      2) Howell, Margaret S 28          
     3) Jones, Jennifer T 23            4) Henry, Alvin J 23              
     1:02.77  2:08.49                                                      
 -- D.C. Aquatics Club  'C'                                          NS  
 -- D.C. Aquatics Club  'D'                                          NS  
     1) Miller, Michael S 24            2)                                
     3) Ackerman, Allison L 22          4) Grimshaw, Glenn J 26           
 
Mixed 76-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
  76-99 NATL: * 2:02.31  8/23/92     Univ San Fran                       
                         G YANG, J HAUER, G MACKEM, C HINSHAW              
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:10.82   22  
     1) Havas, Karyn A 21               2) Gorman, Darren W 29            
     3) Myers, Kimberly D 22            4) Chung, Marcus B 24             
     1:13.83  2:10.82                                                      
  2 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A'                         2:11.65   18  
     1) Brandon, Ashley S 23            2) Bonner, Katie 23               
     3) Kent, Tara L 22                 4) Coughlin, Michael P 23         
     1:10.42  2:11.65                                                      
  3 Virginia Masters  'A'                                       2:12.56   16  
     1) Miller, Rebecca L 21            2) Facciola, John J 27            
     3) Harrower, Scott 20              4) Ford, Karen L 30               
     1:13.77  2:12.56                                                      
  4 New England Masters  'A'                                    2:13.40   14  
     1) Ellis, Emilie C 26              2) Lieckfeldt, Ina B. 20          
     3) Davis, Caleb A 27               4) Fehlau, Brian P 26             
     1:10.13  2:13.40                                                      
  5 Maryland Masters  'A'                                       2:14.46   12  
     1) Sonberg, Joanne E 26            2) Harvey, Jenny E 23             
     3) Dedman, Jesse S 22              4) Lapan, Samuel 26               
     1:18.99  2:14.46                                                      
  6 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:20.24   10  
     1) McCrann, Mari 22                2) Medina-Marino, Andrew G 25     
     3) Nussbaumer, André 29            4) Stender, Caroline J 23         
     1:21.98  2:20.24                                                      
  7 D.C. Aquatics Club  'C'                                     2:32.03    8  
     1) Pinson, Robert D 25             2) West, Christina D 24           
     3) Henry, Alvin J 23               4) Jones, Jennifer T 23           
     1:21.32  2:32.03                                                      
 -- Virginia Masters  'B'                                            NS  
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
100-119 Worl: # 1:44.84  8/25/96     Michigan-Usa                        
                         D BURRILL, S DEVLIN, T MERCER, M GREEN            
100-119 NATL: * 1:44.84  8/25/96     Michigan                            
                         D BURRELL, S DEVLIN, T MERCER, M GREEN            
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                                     1:50.00   22  
     1) Williams, Neill C 32            2) Jesperson, Michelle E 26       
     3) Sisk, Holly A 25                4) Carlisle, Corey M 29           
       54.17  1:50.00                                                      
  2 D.C. Aquatics Club  'B'                                     1:53.94   18  
     1) Nussbaumer, André 29            2) Wentz, Linda D 24              
     3) Reese, Sara M 25                4) Terahigashi, Manabu 33         
       58.11  1:53.94                                                      
  3 New England Masters  'A'                                    1:57.23   16  
     1) Davis, Caleb A 27               2) Kuong, Sharon J 34             
     3) Lieckfeldt, Ina B. 20           4) Camelio, Matthew J 30          
       58.73  1:57.23                                                      
  4 Maryland Masters  'A'                                       2:00.80   14  
     1) Pisone, Louis B 30              2) Fisch, Suzie L 31              
     3) Peterson, Julie G 24            4) Toy, Raymond C 33              
       59.80  2:00.80                                                      
  5 Fins Aquatics  'A'                                          2:02.49   12  
     1) Klugman, Jason R 29             2) Schwartz, Erika M 26           
     3) Ledgerwood, Angela S 27         4) Harper, James W 33             
     1:04.32  2:02.49                                                      
  6 New England Masters  'B'                                    2:07.92   10  
     1) Veazey, Katherine D 27          2) Ellis, Emilie C 26             
     3) McBride, Nathan P 27            4) Prescott, Al 32                
     1:05.01  2:07.92                                                      
  7 D.C. Aquatics Club  'C'                                     2:11.98    8  
     1) Flynn, Michael I 30             2) Brooks, Lynette J. 32          
     3) Walsh, Sheila A 30              4) Holder, Matthew W 23           
     1:05.30  2:11.98                                                      
 -- Germantown Maryland Masters  'A'                                 DQ  
     1) Ching, Eunice T 30              2) Koback, Peter G 32             
     3) Yesnick, Shari K 34             4) Silva, Jorge D 24              
       57.99       DQ                                                      
 -- Virginia Masters  'B'                                            NS  
 -- Virginia Masters  'A'                                            NS  
 
Mixed 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
100-119 Worl: # 1:56.58  8/28/88     Holmes - Usa                        
                         BETH MAUER, BRUCE HOWELL, SAM SEIPLE, MARY HOLMES 
100-119 NATL: * 1:56.50  8/20/90     Houstonian Club                     
                         C BRITT, L WETZEL-OSBORNE, S KNOWLES, R WETZEL    
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters  'A'                                 2:00.61   22  
     1) Murray, Jeff L 31               2) Bruch, Rebecca E. 28           
     3) Doan, Brian D 30                4) Hageman, Heather M 30          
     1:04.27  2:00.61                                                      
  2 Virginia Masters  'A'                                       2:05.40   18  
     1) Bradley, Ryan B 26              2) Cockrell, Charles E 32         
     3) Holloway, Karen L 28            4) Jones, Paula E 32              
     1:04.07  2:05.40                                                      
  3 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:09.13   16  
     1) Reese, Sara M 25                2) Kinney, Matthew A 30           
     3) Carlisle, Corey M 29            4) Choich, Jennifer A 24          
     1:08.58  2:09.13                                                      
  4 Fins Aquatics  'A'                                          2:15.54   14  
     1) Schwartz, Erika M 26            2) Harper, James W 33             
     3) Klugman, Jason R 29             4) Ledgerwood, Angela S 27        
     1:11.68  2:15.54                                                      
  5 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A'                         2:16.06   12  
     1) Scollon, Colleen T 29           2) Ferguson, Douglas J 24         
     3) Burke, Steven J 30              4) Jackson, Michelle R 29         
     1:15.14  2:16.06                                                      
  6 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:22.79   10  
     1) Howell, Margaret S 28           2) Terahigashi, Manabu 33         
     3) Welch, Robert R 31              4) Johnson, Anne F 26             
     1:17.45  2:22.79                                                      
  7 Empire Masters  'A'                                         2:24.68    8  
     1) Cialdella, Lynn A 33            2) Maresca, Erika D 26            
     3) Martinez, Alex 29               4) Eaton, John M 29               
     1:25.00  2:24.68                                                      
  8 Virginia Masters  'B'                                       2:25.59    6  
     1) Louden, Elissa R 25             2) Scotty, Domenic J 30           
     3) Reilly, Jeff M 39               4) Vitello, Michele A 23          
     1:20.15  2:25.59                                                      
  9 D.C. Aquatics Club  'C'                                     2:36.31    4  
     1) Leo, Gregory S 28               2) Ackerman, Allison L 22         
     3) Napoli, John R 30               4) Brooks, Lynette J. 32          
     1:23.82  2:36.31                                                      
 -- New England Masters  'A'                                         NS  
 -- Garden State Masters  'A'                                        NS  
     1) Hezky, Peter 25                 2) Hayes, Brian T 33              
     3) Dwane, MaryEllen T 29           4) Cooper, Erin E 23              
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
120-159 Worl: # 1:42.65  8/23/98     Gold - Usa                          
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
120-159 NATL: * 1:42.65  8/23/98     Gold                                
                         T PACE, T MOLL, J HERRINGTON, K WIENANTS          
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 North Carolina Masters  'A'                                 1:46.94   22  
     1) Murray, Jeff L 31               2) Bruch, Rebecca E. 28           
     3) McCutchan, Michael D 35         4) Hageman, Heather M 30          
       52.97  1:46.94                                                      
  2 D.C. Aquatics Club  'A'                                     1:52.18   18  
     1) Frentsos, Jerome A 35           2) Forster, Anne E 35             
     3) Frentsos, Rachel 29             4) Welch, Robert R 31             
       56.55  1:52.18                                                      
  3 Georgia Masters  'A'                                        1:52.35   16  
     1) Cornell, Eric C 30              2) Hansen, Jill M 26              
     3) Thompson, Steve P 47            4) Welting, Laureen K 35          
       55.21  1:52.35                                                      
  4 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A'                         1:55.35   14  
     1) Burke, Steven J 30              2) Jackson, Brian W 38            
     3) Burke, Barbara B 39             4) Pfriemer, Kelley A 30          
       53.61  1:55.35                                                      
  5 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:55.48   12  
     1) Roddin, Jeffrey H 31            2) Clifford, Barbara J 34         
     3) Main, Jennifer E 33             4) Feinstein, John 45             
       56.02  1:55.48                                                      
  6 Virginia Masters  'A'                                       1:55.77   10  
     1) Livsey, Matthews A 44           2) Jones, Paula E 32              
     3) Hasselquist, Lauren A 42        4) Malsbury, David B 39           
       59.48  1:55.77                                                      
  7 D.C. Aquatics Club  'B'                                     1:58.86    8  
     1) O'Keefe, John P 33              2) Oggel, Amy E 30                
     3) Johnson, Anne F 26              4) Frentsos, Paul J 39            
       56.75  1:58.86                                                      
  8 Arizona Masters  'A'                                        2:00.08    6  
     1) Pollard, Paula J 37             2) Winslow, Laura H 40            
     3) Brisker, Norman D 36            4) Gill, Mark A 32                
     1:01.80  2:00.08                                                      
  9 Brantford Aquatic Club Master  'A'                          2:01.31    4  
     1) Cleary, Darin 31                2) Cleary, Barb 30                
     3) Kampe, Shannon 28               4) Scheffel, Jared 31             
     1:06.83  2:01.31                                                      
 10 Pennypack Aquatics & Fitness C  'B'                         2:01.66    2  
     1) Ferguson, Douglas J 24          2) Scollon, Colleen T 29          
     3) Collins, Betsy 32               4) Allen, Daniel H 38             
       59.81  2:01.66                                                      
 11 Maryland Masters  'C'                                       2:02.81  
     1) Dillinger, John A 51            2) Phillips, Robert A 54          
     3) Dillinger, Elizabeth A 22       4) Phillips, Natalie E 24         
     1:02.02  2:02.81                                                      
 12 Maryland Masters  'B'                                       2:04.22  
     1) Schactman, Mark J 34            2) Gussen, Gabby 28               
     3) Whelan, Karen E 34              4) Shinnick, Richard R 34         
     1:02.83  2:04.22                                                      
 13 Maryland Masters  'A'                                       2:05.35  
     1) Jones, Susan B 34               2) Jones, Steven P 42             
     3) Zimic, Deborah L 38             4) Daniel, Luke 44                
     1:03.92  2:05.35                                                      
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- D.C. Aquatics Club  'C'                                          NS  
     1) Kuttner, Stephen 36             2)                                
     3) Stage, Frances K 50             4) Downie, John M 33              
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 -- Virginia Masters  'B'                                            NS  
 -- Virginia Masters  'C'                                            NS  
 
Mixed 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
120-159 Worl: # 1:57.30  8/23/98     Gold-Usa                            
                         C CRAWFORD, S VAN NEERDEN, T MOLL, J HERRINGTON   
120-159 NATL: * 1:57.30  8/23/98     Gold                                
                         C CRAWFORD, S VAN NEERDEN, T MOLL, J HERRINGTON   
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:03.42   22  
     1) Jesperson, Michelle E 26        2) Williams, Neill C 32           
     3) Frentsos, Jerome A 35           4) Frentsos, Rachel 29            
     1:06.18  2:03.42                                                      
  2 Garden State Masters  'A'                                   2:05.37   18  
     1) Luallen, Andrea L 35            2) Doyle, Benn W 42               
     3) Schwartz, Bonnie A 21           4) Yeomans, Scott 36              
     1:05.54  2:05.37                                                      
  3 Virginia Masters  'A'                                       2:05.71   16  
     1) Hasselquist, Lauren A 42        2) Schlesinger, Violetta 31       
     3) Holland, Dave 33                4) Malsbury, David B 39           
     1:12.56  2:05.71                                                      
  4 St. Petersburg Masters  'A'                                 2:06.09   14  
     1) Buresh, Bob 42                  2) Junkermann, Lisa C 22          
     3) Specht, William L 42            4) Beebe, Allison R 24            
     1:10.06  2:06.09                                                      
  5 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            2:07.00   12  
     1) Clifford, Barbara J 34          2) Main, Jennifer E 33            
     3) Feinstein, John 45              4) Fell, Michael A 39             
     1:13.84  2:07.00                                                      
  6 New England Masters  'A'                                    2:09.65   10  
     1) Veazey, Katherine D 27          2) Berry, Robert S 32             
     3) Landry, Richard 36              4) Kuong, Sharon J 34             
     1:12.31  2:09.65                                                      
  7 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:10.44    8  
     1) Walsh, Sheila A 30              2) Downie, John M 33              
     3) O'Keefe, John P 33              4) Oggel, Amy E 30                
     1:12.35  2:10.44                                                      
  8 Colonials 1776  'A'                                         2:11.18    6  
     1) Lockaby, Jay R 30               2) Swanson, Vibeke L 39           
     3) Pizzo, Michelle A 20            4) Ellis, Andrew F 32             
     1:11.25  2:11.18                                                      
  9 Niagara District Masters  'A'                               2:12.12    4  
     1) Bablok, Judy A 38               2) Matysek, Jim 41                
     3) Izumi, Koichiro 24              4) Woody, Dana C 31               
     1:12.86  2:12.12                                                      
 10 Connecticut Masters  'A'                                    2:13.18    2  
     1) Geoghegan, Jack 58              2) Walkenhorst, Jared W 26        
     3) Barany, Cheryl A 36             4) Welch, Whitney S 36            
     1:07.37  2:13.18                                                      
 11 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:13.71  
     1) Manion, Margaret J 32           2) Petersen, Stephanie O 38       
     3) Hopson, Bruce E 34              4) Gale, Andrew J 34              
     1:17.03  2:13.71                                                      
 12 Virginia Masters  'C'                                       2:16.26  
     1) Meem, Lang H 46                 2) Bettis, Priscilla J 36         
     3) Phillips, Alice W 35            4) Miller, James C 19             
     1:13.86  2:16.26                                                      
 13 North Carolina Masters  'A'                                 2:17.79  
     1) Lehman, Fritz E 42              2) Geiss, Angelique 35            
     3) Kucharski, Mike R 33            4) Sansbury, Mary R 47            
     1:11.62  2:17.79                                                      
 14 Pennypack Aquatics & Fitness C  'A'                         2:18.72  
     1) Allen, Daniel H 38              2) Collins, Betsy 32              
     3) Jackson, Brian W 38             4) Pfriemer, Kelley A 30          
     1:16.15  2:18.72                                                      
 15 Lake Lytal Masters  'A'                                     2:18.91  
     1) Dearworth, Suzanne R 28         2) Rodriguez, Alvin 34            
     3) Braun, Mark G 43                4) Nemet, Gloria 36               
     1:10.67  2:18.91                                                      
 16 Maryland Masters  'A'                                       2:19.15  
     1) Fisch, Suzie L 31               2) DeClue, Carol B 36             
     3) Pisone, Louis B 30              4) Jackins, Joseph A. 53          
     1:19.28  2:19.15                                                      
 17 Maryland Masters  'B'                                       2:20.57  
     1) Corbett, Kristen F 34           2) Matysek, Thomas E 46           
     3) Hoge, Philip J 45               4) Pittroff, Amy E 33             
     1:12.67  2:20.57                                                      
 18 Maryland Masters  'C'                                       2:22.62  
     1) Jones, Susan B 34               2) Chandler, Colleen A 41         
     3) Toy, Raymond C 33               4) Cohen, Allan S 28              
     1:21.32  2:22.62                                                      
 19 Fairfax County Masters  'A'                                 2:24.56  
     1) Hopkins, Joanne E 24            2) Simmons, Robin A 42            
     3) Kanakis, Marcie 42              4) Ellis, Brian W 33              
     1:18.96  2:24.56                                                      
 20 Plano Wetcats  'A'                                          2:27.41  
     1) Wolf, Tom 46                    2) Wolf, Mary-Jo 38               
     3) Wolf, Joe 44                    4) Wolf, Kim 20                   
     1:13.47  2:27.41                                                      
 21 Georgia Masters  'A'                                        2:39.23  
     1) Hansen, Jill M 26               2) Edwards, Pamela P. 47          
     3) Cornell, Eric C 30              4) Berryhill, Keith C 41          
     1:44.82  2:39.23                                                      
 22 New England Masters  'B'                                    2:48.40  
     1) Murphy, Mark T 35               2) Garrow, Kendra A 26            
     3) Kupcinskas, Rebecca A 26        4) McSweeney, Brian L 52          
     1:28.51  2:48.40                                                      
 -- Maryland Masters  'D'                                            DQ  
     1) Phillips, Natalie E 24          2) Phillips, Robert A 54          
     3) Dillinger, Elizabeth A 22       4) Dillinger, John A 51           
     1:19.49       DQ                                                      
 -- D.C. Recreation and Parks  'A'                                   DQ  
     1) Dickie, Shannon M 26            2)                                
     3) Fehrenkamp, Kirsten 33          4) Kegley, James H 42             
     1:13.93       DQ                                                      
 -- Virginia Masters  'B'                                            DQ  
     1) Porter, Stephen D 33            2) Conlin, Cheryl 32              
     3) Livsey, Matthews A 44           4) Reed, Deborah A 31             
     1:09.74       DQ                                                      
 -- Missouri Valley Masters  'A'                                     DQ  
     1) Harden, Shari M 33              2) Thompson, Anthony G. 36        
     3) Schuerman, Heather A 24         4) Whitters, Robert A 47          
     1:10.69       DQ                                                      
 -- Brantford Aquatic Club Master  'A'                               NS  
     1) Scheffel, Jared 31              2) Cleary, Barb 30                
     3) Kampe, Shannon 28               4) Cleary, Darin 31               
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
160-199 Worl: # 1:45.83  8/23/98     Rocky Mt.-Usa                       
                         K GARNIER, L WELTING, R ABRAHAMS, J LILLEY        
160-199 NATL: * 1:45.83  8/23/98     Rmm                                 
                         K GARNIER, L WELTING, R ABRAHAMS, J LILLEY        
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters  'A'                                       1:46.58   22  
     1) Tudor, John B 43                2) Tudor, Louis S 44              
     3) Phillips, Alice W 35            4) Baker, Beth O 39               
       50.81  1:46.58                                                      
  2 North Carolina Masters  'A'                                 1:53.77   18  
     1) Klein, Jonathan E 43            2) Speight, Peggy S 39            
     3) Haugh, Sue J 39                 4) Lehman, Fritz E 42             
       57.24  1:53.77                                                      
  3 Lakeside Masters  'A'                                       1:55.22   16  
     1) Luebbe, James G 33              2) Pope, Amy L 40                 
     3) Martin, Pamela H 43             4) Nolan, John W 52               
       57.13  1:55.22                                                      
  4 Germantown Maryland Masters  'A'                            1:56.99   14  
     1) Folk, John W 41                 2) Cooley, Amy B 44               
     3) Vache, Bridget 45               4) Lagdon, Chip 40                
       59.62  1:56.99                                                      
  5 Patriot Masters  'A'                                        1:57.37   12  
     1) Ward, Cheryl A 34               2) Oates, David R 50              
     3) Callahan, Anita M 43            4) Sloan, Larry R 53              
       58.41  1:57.37                                                      
  6 Virginia Masters  'B'                                       1:59.24   10  
     1) Lanzara, Gennard T 42           2) Bennett, Lisa A 44             
     3) Powis, Patricia M 39            4) Slowey, Michael J 43           
       59.36  1:59.24                                                      
  7 New England Masters  'A'                                    2:00.46    8  
     1) Keith, Al J 40                  2) Grilli, Tracy L 43             
     3) Johnston, Nancy 45              4) Berry, Robert S 32             
       59.00  2:00.46                                                      
  8 D.C. Masters  'A'                                           2:03.25    6  
     1) Otten, Bill R 36                2) Munson, Fred R 42              
     3) Ryan, Jamie A 32                4) Bennett, Ruth R 54             
     1:08.86  2:03.25                                                      
  9 North Carolina Masters  'B'                                 2:03.46    4  
     1) Glotzer, Robert N 50            2) Sansbury, Mary R 47            
     3) Geiss, Angelique 35             4) Facchine, Kevin L 45           
     1:34.76  2:03.46                                                      
 10 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            2:04.18    2  
     1) Harmon, David C 51              2) Bates, Penny S 39              
     3) Pettijohn, Margot K 54          4) Denes, Thomas A 43             
     1:01.08  2:04.18                                                      
 11 Maryland Masters  'A'                                       2:06.49  
     1) Hoge, Philip J 45               2) DeClue, Carol B 36             
     3) Corbett, Kristen F 34           4) Kampf, Allen J 50              
     1:03.41  2:06.49                                                      
 12 Allegheny Mountain Assn Master  'A'                         2:07.36  
     1) Thornton, James S 48            2) Lemus, Agnes M 42              
     3) Sirinek, Dale K 55              4) Provenzano, Rebecca W 41       
     1:06.76  2:07.36                                                      
 13 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:10.00  
     1) Quinones, Enrique 37            2) Lynch, Catherine A 39          
     3) Markey, Kathleen 40             4) Cunningham, Jose E 44          
     1:03.72  2:10.00                                                      
 14 Plano Wetcats  'A'                                          2:14.51  
     1) Wolf, Joe 44                    2) Butler, Theresa 41             
     3) Wolf, Mary-Jo 38                4) Wolf, Tom 46                   
     1:14.53  2:14.51                                                      
 15 Maryland Masters  'B'                                       2:19.06  
     1) Matysek, Thomas E 46            2) Oroszlan, Peter 56             
     3) Cooper, Leah D 33               4) Linz, Ann W 47                 
     1:08.87  2:19.06                                                      
 -- Georgia Masters  'A'                                             NS  
     1) Brown, Robert V 48              2) Laughlin, Patrick O 46         
     3) Noyes, Penny P 46               4) Williamson, Francine S 52      
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- Virginia Masters  'C'                                            NS  
 -- Montgomery Ancient Mariners  'B'                                 NS  
     3)                                 4) Boyd, Timothy L 30             
 
Mixed 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
160-199 Worl: # 2:01.22  8/23/98     Ttex-Usa                            
                         S WENCEL, D GUTHRIE, B WENCEL, S NEILSON-BELL     
160-199 NATL: * 2:01.22  8/23/98     Ttex                                
                         S WENCEL, D GUTHRIE, B WENCEL, S NEILSON-BELL     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            2:00.37*  22  
     1) Britt, Clay 39                  2) Dicks, Wally C 37              
     3) Block, Andrea J 39              4) Lim-Sharpe, Judy 49            
       57.64  2:00.37                                                      
  2 Virginia Masters  'A'                                       2:03.33   18  
     1) Baker, Beth O 39                2) Powis, Patricia M 39           
     3) Tudor, John B 43                4) Tudor, Louis S 44              
     1:11.04  2:03.33                                                      
  3 Georgia Masters  'A'                                        2:04.17   16  
     1) Ericson, Eric 38                2) Brown, Robert V 48             
     3) Welting, Laureen K 35           4) Noyes, Penny P 46              
     1:04.43  2:04.17                                                      
  4 Team Texas  'A'                                             2:07.91   14  
     1) Shaw, Chris J 38                2) Guthrie, David M 40            
     3) Lambert, Judy E 44              4) Girard, Jann L 41              
     1:03.11  2:07.91                                                      
  5 Virginia Masters  'B'                                       2:11.36   12  
     1) Hefner, David S 46              2) Bennett, Lisa A 44             
     3) Dean, Molly 34                  4) Sheridan, Mark F 41            
     1:12.73  2:11.36                                                      
  6 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:11.37   10  
     1) Haegeli, Marianne B 38          2) Cunningham, Jose E 44          
     3) Frentsos, Paul J 39             4) Hill, Barbara A 41             
     1:09.66  2:11.37                                                      
  7 North Carolina Masters  'A'                                 2:11.86    8  
     1) Klein, Jonathan E 43            2) Reece, Jeff 39                 
     3) Haugh, Sue J 39                 4) Speight, Peggy S 39            
     1:06.52  2:11.86                                                      
  8 New England Masters  'A'                                    2:12.86    6  
     1) Grilli, Tracy L 43              2) Gendreau, Edmund J 38          
     3) Wotton, Joseph 41               4) MacBride, Elizabeth L 41       
     1:12.87  2:12.86                                                      
  9 Lakeside Masters  'A'                                       2:13.48    4  
     1) Curl, Mary C 43                 2) Luebbe, James G 33             
     3) Martin, Pamela H 43             4) Nolan, John W 52               
     1:12.07  2:13.48                                                      
 10 Virginia Masters  'C'                                       2:19.56    2  
     1) Buscaglia, Cayce P 35           2) Lanzara, Gennard T 42          
     3) Sargent, Donna A 40             4) Slowey, Michael J 43           
     1:13.37  2:19.56                                                      
 11 D.C. Masters  'A'                                           2:25.05  
     1) Sullivan, Karen T 43            2) Otten, Bill R 36               
     3) Kirkland, James M 53            4) Lyttle, Ann B 52               
     1:21.72  2:25.05                                                      
 12 New England Masters  'B'                                    2:26.20  
     1) Fellows, Sally S 45             2) Griffin, Paul J 40             
     3) Kolb, Karl A 39                 4) Taylor, Karen J 45             
     1:20.30  2:26.20                                                      
 13 Allegheny Mountain Assn Master  'A'                         2:27.00  
     1) Weisbrod, Andre 51              2) Lemus, Agnes M 42              
     3) Thornton, James S 48            4) Provenzano, Rebecca W 41       
     1:26.40  2:27.00                                                      
 14 Maryland Masters  'A'                                       2:27.03  
     1) Springer, Jill C 41             2) Jones, Steven P 42             
     3) O'Connor, Jim 47                4) Brown, Nancy L 64              
     1:18.60  2:27.03                                                      
 15 Montgomery Ancient Mariners  'B'                            2:27.41  
     1) Roddin, Jeffrey H 31            2) Roethke, Jill 30               
     3) Roddin, Hugh J 58               4) Roddin, Ruth A 57              
     1:10.53  2:27.41                                                      
 16 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:29.12  
     1) Hendrick, Marty E 42            2) Lynch, Catherine A 39          
     3) Heuchling, Geoffrey 41          4) Halbe, Rebecca S 41            
     1:19.21  2:29.12                                                      
 17 Plano Wetcats  'A'                                          2:29.80  
     1) Butler, Theresa 41              2) Crowley, William H 61          
     3) Smiley, Sunny C 30              4) Underbrink, John M 42          
     1:31.30  2:29.80                                                      
 18 Niagara District Masters  'A'                               2:31.94  
     1) Kornblatt, Daniel S 51          2) Belva, Carol W 45              
     3) Humphreys, Jeffrey L 45         4) Elliott, Kristine L 31         
     1:32.10  2:31.94                                                      
 19 D.C. Aquatics Club  'C'                                     3:03.43  
     1) Mitchell, Jay K 40              2) Markey, Kathleen 40            
     3) Redman, Marilyn E 44            4) Majoros, Kevin M 40            
     1:27.60  3:03.43                                                      
 -- Connecticut Masters  'A'                                         DQ  
     1) Moore, Meredith A 51            2) Rutkowski, Rae Ann 38          
     3) Loughlin, Jim 36                4) Fitzgerald, Mark S 45          
     1:25.29       DQ                                                      
 -- Maryland Masters  'B'                                            DQ  
     1) Williamson, Kay 39              2) Shinnick, Richard R 34         
     3) Daniel, Luke 44                 4) Whelan, Karen E 34             
     1:16.16       DQ                                                      
 -- Crawfish Aquatics  'B'                                           NS  
     1) Cane, Helen T 45                2) Stanley, Leslie J 39           
     3) Ratchford, Timothy D. 43        4) Jacobs, Joel P 64              
 -- Heart of Texas Swim Masters  'A'                                 NS  
     1) Miller, Jan A 50                2) Vandam, Gerry E 50             
     3) Vandam, David K 45              4) Hughes, Mary L 42              
 -- Crawfish Aquatics  'A'                                           NS  
     1) Wise, Karlene 47                2) Heck, Steve V 51               
     3) Rabalais, Scott F 42            4) Slonaker, Jenifer L 42         
 -- Germantown Maryland Masters  'A'                                 NS  
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- Arizona Masters  'A'                                             NS  
     1) James, Katryn S 45              2) Liotta, Robert J 49            
     3) Gill, Mark A 32                 4)                                
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
200-239 Worl: # 1:55.50  7/9/94      Los Altos - Usa                     
                         E CAZALET, L VAL, A PROEBSTING, R PROEBSTING      
200-239 NATL: * 1:55.50  7/9/94      Los Altos                           
                         E CAZALET, L VAL, A PROEBSTING, R PROEBSTING      
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Texas  'A'                                             1:59.70   22  
     1) Neilson-Bell, Sandy L 44        2) Baldwin, Chuck C 70            
     3) Ingraham, Susan R 41            4) Bell, Keith F. 52              
       59.67  1:59.70                                                      
  2 Maryland Masters  'A'                                       2:02.67   18  
     1) Ostrom, Christopher L 54        2) Marinzel, Susan R 47           
     3) Johnston, Bonnie R 48           4) Enterline, John P 53           
     1:01.85  2:02.67                                                      
  3 Virginia Masters  'B'                                       2:04.39   16  
     1) Stringer, Rick H 50             2) Miller, Nancy R 51             
     3) Skiff, Susan K 46               4) Brown, George B 53             
     1:04.43  2:04.39                                                      
  4 Virginia Masters  'A'                                       2:04.46   14  
     1) Hefner, David S 46              2) Durrant, Betsy 59              
     3) Windrath, Paul K 46             4) Gault, Terry S 50              
     1:04.21  2:04.46                                                      
  5 North Carolina Masters  'A'                                 2:04.49   12  
     1) Clark, Jerry 63                 2) Stott, Kim 41                  
     3) Amick, Beverly O 46             4) Glass, Ernie 51                
     1:04.20  2:04.49                                                      
  6 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:11.64   10  
     1) Beier, Ken 51                   2) Barnhard, Dale I 53            
     3) Galbraith, Carol J 50           4) Markey, Jack 48                
     1:08.87  2:11.64                                                      
  7 Maryland Masters  'B'                                       2:24.65    8  
     1) Jackins, Joseph A. 53           2) Devanny, Patty M 41            
     3) Anders, Viki L 50               4) Trimble, Gary 58               
     1:14.05  2:24.65                                                      
 -- D.C. Masters  'A'                                                DQ  
     1) Harrison, Lonny W 52            2) Calvert, John J 55             
     3) Kirwan, Denise 48               4) Lyttle, Ann B 52               
       59.46       DQ                                                      
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 -- D.C. Masters  'B'                                                NS  
     1) Sullivan, Karen T 43            2) Kirkendall, Nancy J 57         
     3) Grueneberger, Paul C 54         4) Ganev, Anton P 50              
 
Mixed 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
200-239 Worl: # 2:08.56  8/23/98     Tam - Usa                           
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
200-239 NATL: * 2:08.56  8/23/98     Tam                                 
                         R BURNS, K FROST, L VAL, N RIDOUT                 
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Texas  'A'                                             2:12.12   22  
     1) Wencel, Sharon K 41             2) Baldwin, Chuck C 70            
     3) Wencel, Bruce A 45              4) Neilson-Bell, Sandy L 44       
     1:15.51  2:12.12                                                      
  2 Garden State Masters  'A'                                   2:18.88   18  
     1) Lee, Judy M 50                  2) Bohan, Richard P 49            
     3) Deffaa, Arthur E 52             4) Bennett, Mary F 51             
     1:16.97  2:18.88                                                      
  3 Virginia Masters  'A'                                       2:19.76   16  
     1) Stringer, Rick H 50             2) Miller, Nancy R 51             
     3) Skiff, Susan K 46               4) Brown, George B 53             
     1:17.97  2:19.76                                                      
  4 D.C. Masters  'A'                                           2:21.07   14  
     1) Harrison, Lonny W 52            2) Sikora, Rosanna D 45           
     3) Calvert, John J 55              4) Kirwan, Denise 48              
     1:19.21  2:21.07                                                      
  5 Ohio Masters  'A'                                           2:24.60   12  
     1) Kessler, Laura L 40             2) Kron, Lilly 69                 
     3) Groselle, Jack R 46             4) Kazmaier, Karl H 45            
     2:24.87  2:24.60                                                      
  6 Maryland Masters  'A'                                       2:24.69   10  
     1) Johnston, Bonnie R 48           2) Oroszlan, Peter 56             
     3) Protzman, Barbara 46            4) Enterline, John P 53           
     1:19.30  2:24.69                                                      
  7 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            2:25.45    8  
     1) Greer, Marshall R 64            2) Pettijohn, Margot K 54         
     3) Bates, Penny S 39               4) Harmon, David C 51             
     1:20.56  2:25.45                                                      
  8 North Carolina Masters  'A'                                 2:26.47    6  
     1) Bober, Richard 49               2) Newell, Sally N 63             
     3) Stott, Kim 41                   4) Clark, Jerry 63                
     1:20.77  2:26.47                                                      
  9 D.C. Aquatics Club  'A'                                     2:27.16    4  
     1) Galbraith, Carol J 50           2) Barnhard, Dale I 53            
     3) Wilson, Doug 50                 4) Markey, Jack 48                
     1:25.25  2:27.16                                                      
 10 Colonials 1776  'A'                                         2:27.72    2  
     1) Schroeder, Christine M 51       2) Graber, Peter A 46             
     3) Walsh Beilman, Stephanie 51     4) Tulenko, Tom 58                
     1:20.17  2:27.72                                                      
 11 Virginia Masters  'B'                                       2:28.67  
     1) Windrath, Paul K 46             2) Delong, Dee A 51               
     3) Gault, Terry S 50               4) Bacon, William 54              
     1:39.52  2:28.67                                                      
 12 New England Masters  'A'                                    2:34.92  
     1:32.15  2:34.92                                                      
 13 Maryland Masters  'B'                                       2:40.93  
     1) Mazyck, Carla D 40              2) Harding, John F 58             
     3) Trimble, Gary 58                4) O'Connor, Kathy W 47           
     1:31.36  2:40.93                                                      
 14 Missouri Valley Masters  'A'                                2:47.64  
     1) Gillespie, Maureen E 39         2) Christian, Betty 79            
     3) Fisher, Daniel H 49             4) Salkind, Neil J 53             
     1:39.81  2:47.64                                                      
 15 Arizona Masters  'A'                                        2:50.06  
     1) Perry, Sam W 32                 2) Hahm, Martin R 59              
     3) Bolar, Sally A 61               4) Bayly, Helen H 63              
     1:19.36  2:50.06                                                      
 16 D.C. Aquatics Club  'B'                                     2:51.87  
     1) Bolton, Suzanne 54              2) Haddan, Barry L 49             
     3) Beier, Ken 51                   4) Meck, Constance L 50           
     1:32.06  2:51.87                                                      
 17 D.C. Aquatics Club  'C'                                     3:00.99  
     1) Pinzel, Bonnie J 50             2) Stage, Frances K 50            
     3) Vail, John C 52                 4) Hill, David A 49               
     1:42.92  3:00.99                                                      
 18 St. Louis Area Masters  'A'                                 3:21.75  
     1) Czmarko, Karen D 22             2) Criscione, Janet R 39          
     3) Cannon, William C 70            4) Blake, Robert S 76             
     1:51.99  3:21.75                                                      
 -- Montgomery Ancient Mariners  'B'                                 NS  
 -- D.C. Masters  'B'                                                NS  
     1) Haines, Andrea M 52             2)                                
     3) Casey, Robert J 56              4)                                
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        NS  
     1) Kraetzer, Midge S. 62           2) Perilman, Jim 61               
     3) Strong, Susan 29                4) Burr, Ken M 56                 
 -- Oregon Masters  'A'                                              NS  
     1) Thayer, George D 64             2) Stark, Allen L 51              
     3) Rousseau, Sandi 53              4) Welborn, Jody M. 45            
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 -- Garden State Masters  'B'                                        NS  
     1) Zakim, Jack S 55                2) Ramirez, Judy I 42             
     3) Katz, Jerry A 62                4) Bayers, Patricia C 46          
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
240-279 Worl: # 2:07.26  6/29/97     San Diego-Usa                       
                         D BAKER, J LITTLE, J MARR, B EARLEY               
240-279 NATL: * 2:07.26  6/29/97     San Diego                           
                         D BAKER, J LITTLE, J MARR, B EARLEY               
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 D.C. Masters  'A'                                           2:11.75   22  
     1) Schreiner, Beth 59              2) Zaremski, Barbara M 63         
     3) Cohen, Lawrence 65              4) Bettis, Lee W 62               
     1:06.09  2:11.75                                                      
  2 Great Ohio Swim Team  'A'                                   2:13.02   18  
     1) Florance, John R 78             2) Guins, Ann H 47                
     3) Smith, Melinda J 48             4) Oyakawa, Yoshi 67              
     1:07.00  2:13.02                                                      
  3 Virginia Masters  'A'                                       2:22.98   16  
     1) Detrick, Johnnie 65             2) Schiltz, Jack H 58             
     3) Martin, Judy 58                 4) Butts, Howard U 59             
     1:04.39  2:22.98                                                      
  4 Virginia Masters  'B'                                       2:26.47   14  
     1:17.82  2:26.47                                                      
  5 North Carolina Masters  'A'                                 2:31.87   12  
     1) Gonzalez, Jorge A 51            2) Robbins-Bonitz, Suzanne E 67   
     3) Freeman, Sunny R 55             4) Murphy, John T 76              
     1:14.56  2:31.87                                                      
  6 Illinois Masters  'A'                                       2:35.83   10  
     1) Lehman, Fred O 70               2) Snyder, Hannelore 70           
     3) Pohlmann, Mary M 55             4) Andersen, Peter A 57           
     1:31.06  2:35.83                                                      
  7 Walnut Creek Masters  'A'                                   2:45.40    8  
     1) Burr, Ken M 56                  2) Kraetzer, Midge S. 62          
     3) Joy, Sally 83                   4) Perilman, Jim 61               
     1:08.05  2:45.40                                                      
  8 Arizona Masters  'A'                                        2:53.33    6  
     1) Silverstein, Lou 74             2) Gruender, Edie 72              
     3) Gruender, Daniel F 71           4) Bolar, Sally A 61              
     1:30.86  2:53.33                                                      
 -- Maryland Masters  'A'                                            DQ  
     1) Petrlik, Alexander F 59         2) Iliff, Sally 55                
     3) Francis, Lesley L 69            4) Iliff, Jack 56                 
     1:17.24       DQ                                                      
 
Mixed 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
240-279 Worl: # 2:27.14  6/29/97     Olympic Club                        
                         M MEYER, D OGIER, S CLARK, P CHAPMAN              
240-279 NATL: * 2:28.04  8/18/97     N Carolina                          
                         J MITCHELL, S NEWELL, J KORTHEUER, D WEBBER       
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Virginia Masters  'A'                                       2:35.61   22  
     1) Walker, Laura S 63              2) Brundage, Warner F 57          
     3) Schiltz, Jack H 58              4) Detrick, Johnnie 65            
     1:29.07  2:35.61                                                      
  2 Great Ohio Swim Team  'A'                                   2:37.21   18  
     1) Guins, Ann H 47                 2) Smith, Melinda J 48            
     3) Oyakawa, Yoshi 67               4) Florance, John R 78            
     1:25.01  2:37.21                                                      
  3 D.C. Masters  'A'                                           2:42.08   16  
     1) Bettis, Lee W 62                2) Leilich, Joann 61              
     3) Cummings, William B 61          4) Schreiner, Beth 59             
     1:20.98  2:42.08                                                      
  4 Georgia Masters  'A'                                        2:44.13   14  
     1) Mitchell, Jack 73               2) Mattson, Patricia A 47         
     3) Williamson, Francine S 52       4) Stolz, Irwin W 71              
     1:29.45  2:44.13                                                      
  5 North Carolina Masters  'A'                                 2:45.61   12  
     1) Murphy, John T 76               2) Medearis, Rebecca S 47         
     3) Amick, Beverly O 46             4) Webber, Dick N 71              
     1:38.93  2:45.61                                                      
  6 North Carolina Masters  'B'                                 2:49.23   10  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E 67    2) Kortheuer, John D 69           
     3) Mitchell, Clarke E 68           4) Freeman, Sunny R 55            
     1:30.23  2:49.23                                                      
  7 Virginia Masters  'B'                                       2:53.78    8  
     1) Russ, Carl 65                   2) Durrant, Betsy 59              
     3) Gaulrapp, Edward H 58           4) Martin, Judy 58                
     1:35.01  2:53.78                                                      
  8 Arizona Masters  'A'                                        2:56.04    6  
     1) Silverstein, Lou 74             2) Gruender, Daniel F 71          
     3) Pollard, Paula J 37             4) Gruender, Edie 72              
     1:39.66  2:56.04                                                      
  9 Maryland Masters  'A'                                       3:06.63    4  
     1) Forsythe, James L 62            2) Blubaugh, Diane L 44           
     3) Lee, Yu-Jin 66                  4) Williams, Catherine D 76       
     1:38.81  3:06.63                                                      
 10 Maryland Masters  'B'                                       3:07.29    2  
     1) Harries, Keith D 62             2) Rodgers, Bill W 68             
     3) Weston, Frances E 60            4) Anders, Viki L 50              
     1:34.66  3:07.29                                                      
 -- Great Ohio Swim Team  'B'                                        DQ  
     1) Haban, Edward A 75              2) Lyons, Valerie H 65            
     3) Lincoln, Walter J 67            4) Frayne, Anne M 46              
     3:13.34                                                               
 -- Virginia Masters  'C'                                            NS  
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- Walnut Creek Masters  'A'                                        NS  
     1) Kassner, Michael E. 50          2) Joy, Sally 83                  
     3) Stahl, Stephen A 35             4) Howell, Jae 78                 
 -- D.C. Aquatics Club  'A'                                          NS  
     1)                                 2) Donovan, William W 57          
     3) Keiser, Jr, Richard K 56        4) Yalowitz, Esther F 75          
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
280-319 Worl: # 2:22.84  3/5/00      Juei Club-Jpn                       
                         I TAMURA, T NISHISAKO, S KOBAYASHI, K NAKAMURA    
280-319 NATL: * 2:31.29  8/23/92     Oregon                              
                         G HUESTIS, A HOLDEN, P SMITH, P STANGEL           
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Maryland Masters  'A'                                       2:44.46   22  
     1) Lee, Yu-Jin 66                  2) Coleman, Jill 70               
     3) Russell, Doris B 80             4) Johnston, Bob 64               
     1:22.25  2:44.46                                                      
  2 Florida Maverick Masters  'A'                               2:51.76   18  
     1) Hutinger, Margie 60             2) Troy, Jean D 73                
     3) Maloney, Alan 71                4) Hutinger, Paul 76              
     1:39.22  2:51.76                                                      
  3 D.C. Masters  'A'                                           2:55.90   16  
     1) Thorsen, Ruth H 80              2) Chen, Ray F 67                 
     3) Flynn, Kenneth 70               4) Bruner, Jayne 66               
     1:46.68  2:55.90                                                      
  4 Virginia Masters  'A'                                       3:09.62   14  
     1) Kelleher, Marie K 88            2) Sullivan, Forrest M 71         
     3) Delong, Dee A 51                4) Rainer, Norman B 72            
     2:10.28  3:09.62                                                      
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 
Mixed 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
280-319 Worl: # 2:53.27  1998        Solk Hellas-Swe                     
                         N FERM, B GRILLI, P BERGENGREN, K GJORES          
280-319 NATL: * 2:46.45  8/23/99     Arizona                             
                         N MACBETH, M VON ISSER, R JOHNSON, E GRUENDER     
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 New England Masters  'A'                                    3:06.50   22  
     1) Boley, Barbara B 76             2) Haartz, F.H. Ted 72            
     3) Rogaki, Daniel J 53             4) Stadig, Mary L 79              
     1:24.72  3:06.50                                                      
  2 Illinois Masters  'A'                                       3:09.25   18  
     1) Shea, Edward J 86               2) Snyder, Hannelore 70           
     3) Pohlmann, Mary M 55             4) Lehman, Fred O 70              
     1:30.52  3:09.25                                                      
  3 D.C. Masters  'A'                                           3:15.37   16  
     1) Hamner, Minna L 77              2) Flynn, Kenneth 70              
     3) Bruner, Jayne 66                4) Dewey, Thomas 69               
     1:28.10  3:15.37                                                      
  4 Connecticut Masters  'A'                                    3:15.62   14  
     1) Jebe, Margit H 62               2) Simon, Ted M 78                
     3) Brunstad, George E 66           4) Graham, Suzanne B 74           
  5 Maryland Masters  'A'                                       3:18.59   12  
     1) Allnutt, Sarah T 77             2) Johnston, Bob 64               
     3) McComas, Lou 68                 4) Russell, Doris B 80            
     1:21.42  3:18.59                                                      
  6 Virginia Masters  'B'                                       3:19.13   10  
     1) Sullivan, Forrest M 71          2) Rainer, Norman B 72            
     3) Berquist, Ann C. 67             4) Sokolik, Terry 73              
     1:22.11  3:19.13                                                      
  7 Florida Maverick Masters  'A'                               3:20.97    8  
     1) Hutinger, Paul 76               2) Kurtzman, Joseph L 74          
     3) Olsen, Gladys 74                4) Tullman, Patricia A 63         
     1:05.54  3:20.97                                                      
  8 Michigan Masters  'A'                                       3:38.69    6  
     1) Glusac, Edith S 82              2) Edwards, Freddy 75             
     3) Kroeger, Donald J 57            4) Williams, Mary F 69            
     2:01.05  3:38.69                                                      
  9 D.C. Masters  'B'                                           3:49.96    4  
     1) Walker, Anne I 84               2) Ferguson, James H 76           
     3) Ganev, Anton P 50               4) Thorsen, Ruth H 80             
     1:59.13  3:49.96                                                      
 -- Colonials 1776  'A'                                              NS  
 -- Colonials 1776  'B'                                              NS  
 
Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
320-359 Worl: # 3:03.15  8/1/93      DC Masters-Usa                      
                         N CLARK, A WALKER, K LEMMON, D MCAFEE             
320-359 NATL: * 3:03.15  8/1/93      D C Masters                         
                         N CLARK, A WALKER, K LEMMON, D MCAFEE             
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                               4:20.62   22  
     1) Tillotson, Frank H 86           2) Olsen, Gladys 74               
     3) Kenner, Regan L 77              4) McCullough, Earl D 85          
     2:11.94  4:20.62                                                      
 
Mixed 320-359 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
320-359 Worl: # 3:31.54  7/20/99     Nishinomiya-Jpn                     
                         H HANADA, H YOSHIMOTO, T YASUKAWA, H SUGAYA       
320-359 NATL: * 3:57.45  7/9/94      San Mateo                           
                         J KAUFMAN, H ROUMASSET, R TAFT, A ETIENNE         
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Florida Maverick Masters  'A'                               3:43.61*  22  
     1) Kenner, Regan L 77              2) McCullough, Earl D 85          
     3) Troy, Jean D 73                 4) Malbrough, Dave 87             
     1:57.69  3:43.61                                                      
  2 Virginia Masters  'A'                                       4:52.74   18  
     1) Wilmore, Chuck 66               2) Howell, Harry M 83             
     3) Kelleher, Marie K 88            4) Sugden, Roberta C 83           
Sponsor #25Sponsor #20Sponsor #45Sponsor #14Sponsor #13
Sponsor #44Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #41
Sponsor #49Sponsor #47Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #43