USMS Top 10 Relays

1989 USMS Top 10 LCM Relays for Mixed 200-239

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

200 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1989)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  LINCOLN MASTERS    Paul Hutinger (64)
 Irene David (45)
 Betty Bennett (46)
 Larry Good (55) 
 2:06.78 
 2  TAMALPAIS AQUAT  Pacific  Dore Schwab Jr (67)
 Ruth Winn (46)
 Nancy Ridout (47)
 Hugh Winn (47) 
 2:11.24 
 3  D.C. MASTERS    Arthur Smith III (50)
 Scroggie Wiley (68)
 Denise Brown (29)
 Jayne Bruner (55) 
 2:11.55 
 4  ST. PETE MASTER    Jayne Lambke (50)
 Arthur Friedland (59)
 Mary Barker (39)
 Harold Ferris (58) 
 2:11.92 
 5  SAN DIEGO SWIM    John Goode (55)
 Susan Rittenhouse (51)
 Betsy Jordan (52)
 Bill Earley (52) 
 2:15.65 
 6  VALLEY FORGE MA    Stephanie Walsh (40)
 Tom Krug (41)
 Barney Hungerford (56)
 Jeanne Merryman (66) 
 2:17.14 
 7  MINNESOTA MASTE    Jamie Davidson (39)
 Bill Warner (55)
 Kathie Theis (57)
 Pete Magee (51) 
 2:20.44 
 8  D.C. MASTERS  Potomac Valley  Tanna Anderson (43)
 Frank Murphy (71)
 Barbara Zaremski (52)
 Stephen Hogan (40) 
 2:21.28 
 9  LAKE    Glenn Hubbuch (44)
 Tony Ambrose (44)
 Carol Ferguson (57)
 Mary Ann Stone (55) 
 2:21.55 
 10  RINCONADA    Dick Bennett (58)
 Sue Springer (50)
 Bobbie Callison (56)
 Jim Shaw (47) 
 2:21.66 

200 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (1989)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  LINCOLN MASTERS    Betty Bennett (46)
 Paul Hutinger (64)
 Irene David (45)
 Larry Good (55) 
 2:25.20 
 2  TAMALPAIS AQUAT  Pacific  Richard Burns (46)
 Ruth Winn (46)
 Nancy Ridout (47)
 Dore Schwab Jr (67) 
 2:28.58 
 3  D.C. MASTERS    Arthur Smith III (50)
 Joann Leilich (50)
 Jayne Bruner (55)
 Scroggie Wiley (68) 
 2:28.59 
 4  SAN DIEGO SWIM    Betsy Jordan (52)
 Lloyd Skramstad (55)
 John Goode (55)
 Susan Rittenhouse (51) 
 2:31.32 
 5  LOS ALTOS    Jack McCann (67)
 Carolyn Boak (44)
 Patti McFate (33)
 John Ponischil (62) 
 2:33.06 
 6  MINNESOTA MASTE    Mark Litman (44)
 Raymond Hakomaki (68)
 Sarah Hromada (28)
 Phyllis Staige (65) 
 2:34.10 
 7  VALLEY FORGE MA    Barney Hungerford (56)
 Stephanie Walsh (40)
 Tom Krug (41)
 Jeanne Merryman (66) 
 2:36.00 
 8  GREATER INDIANA    Maryann Stevens (36)
 Margie Heineman (52)
 Mel Goldstein (50)
 David Malbrough (76) 
 2:37.21 
 9  SOUTHERN CALIFO    Diane Graner (25)
 Bob Merrick (69)
 Helen Geoffrion (50)
 George Brinton (65) 
 2:40.31 
 10  ST. PETE MASTER    Mary Barker (39)
 Jayne Lambke (50)
 Harold Ferris (58)
 Arthur Friedland (59) 
 2:43.58 

400 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1989)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  WALNUT CREEK    Frank Pisciotta (57)
 Joan Alexander (52)
 Donna Monroe (57)
 Mike Milliman (54) 
 6:09.92 
 2  NEWP  Southern Pacific  Louise Jobson (70)
 T R Johnson (67)
 Susan Field (30)
 Dennis Skupinski (33) 
 7:46.59 

400 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (1989)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  TAMALPAIS  Pacific  Nancy Ridout (47)
 Ruth Winn (46)
 Gary Parlapiano (42)
 Dore Schwab (67) 
 6:06.28 
 2  WALNUT CREEK    Frank Pisciotta (57)
 Donna Monroe (55)
 Kerry O'Brien (32)
 Joan Alexander (57) 
 6:36.72 
 3  JERSEY MASTERS    Janet Moeller (54)
 Louis Abel (53)
 Jane Fisher (53)
 Jerry Katz (50) 
 6:43.20 
 4  SANTA CRUZ    Burt Kaplan (71)
 Julia Davenport (35)
 Marguerite Meyer (30)
 Lee Faraola (69) 
 7:09.29 

800 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1989)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  MACO    Lavelle Stoinoff (56)
 Marjorie Meek (37)
 Robert Kim (55)
 Jim Bigler (53) 
 11:10.75 
 2  RINCONADA    Bobbie Callison (56)
 Dick Bennett (58)
 Sue Springer (50)
 Jim Shaw (47) 
 12:27.75 
 3  SANTA CRUZ    Keith Mori (31)
 Margery Meyer (66)
 Lee Faraola (69)
 Lisa Lewis (37) 
 12:29.02 
 4  WALNUT CREEK    Donna Monroe (55)
 Bob Nootbar (54)
 Marietta Kahl (55)
 Don Davis (44) 
 13:02.17 
 5  TAMALPAIS    Hugh Winn (47)
 Ruth Winn (46)
 Carolyn Cunningham (63)
 Ben Wright (47) 
 13:29.81 
 6  WALNUT CREEK    Jim Battersby (48)
 Joan Alexander (57)
 Betty Barabash (60)
 Frank Pisciotta (57) 
 13:39.73 
 7  STANFORD MASTER  Pacific  Karlette Vourlis (54)
 George Gulivich (57)
 Connie Bosmans (56)
 Barry Fasbender (52) 
 15:23.89 
 8  NEWP  Southern Pacific  Martin Welling (59)
 T R Johnson (67)
 Louise Jobson (70)
 Susan Field (30) 
 16:19.85