USMS Top 10

2018 USMS Top 10 SCM for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  22.72 
 2  Igor Iovanovich  31  SYS  South Carolina  24.08 
 3  Kevin C Gallagher  31  1693  Virginia  24.11 
 4  Jackson Z Wang  31  TOC  Pacific  24.29 
 5  Andrew Blazuk  30  XCL  New Jersey  24.75 
 6  Jeffrey P Enge  30  SLAM  Ozark  24.77 
 7  Douglas Formby  33  WCM  Pacific  25.22 
 8  Danny P Giometti  32  MVN  Southern Pacific  25.42 
 9  Matthew Coan  33  SYSM  Florida  25.61 
 10  Nicholas J Macedonia  32  L4S  Potomac Valley  25.67 

100 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  49.39 
 2  Igor Iovanovich  31  SYS  South Carolina  52.82 
 3  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  52.99 
 4  Eric T Nilsson  31  NEM  New England  53.03 
 5  Andrew Blazuk  30  XCL  New Jersey  54.24 
 6  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  54.94 
 7  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  55.28 
 8  Danny P Giometti  32  MVN  Southern Pacific  56.17 
 9  Douglas Formby  33  WCM  Pacific  56.97 
 10  Jacob Cook  30  GRA  Southern Pacific  57.27 

200 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  1:50.83 
 2  Igor Iovanovich  31  SYS  South Carolina  1:56.54 
 3  Eric T Nilsson  31  NEM  New England  1:56.58 
 4  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  1:59.27 
 5  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  2:00.53 
 6  Bryan C Rivera  34  GERM  Potomac Valley  2:00.81 
 7  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  2:01.60 
 8  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  2:02.93 
 9  Matthew Coan  33  SYSM  Florida  2:03.71 
 10  Jacob Cook  30  GRA  Southern Pacific  2:08.60 

400 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  31  NEM  New England  4:05.41 
 2  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  4:18.31 
 3  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  4:18.81 
 4  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  4:28.29 
 5  Isaac P Jones  32  ARIZ  Arizona  4:42.97 
 6  Nathan Tschohl  34  NERD  Virginia  4:43.87 
 7  James B Hochstrasser  34  GRA  Southern Pacific  4:45.98 
 8  Sam D Dickinson  31  WH2O  Southern Pacific  4:51.67 
 9  Mark Lorson  33  KFAC  New England  4:54.94 
 10  Luca E Pozzi  33  TSUN  Pacific  4:54.95 

800 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  31  NEM  New England  8:37.56 
 2  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  9:04.91 
 3  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  9:04.95 
 4  Jacob Cook  30  GRA  Southern Pacific  9:44.43 
 5  Luca E Pozzi  33  TSUN  Pacific  10:00.42 
 6  James B Hochstrasser  34  GRA  Southern Pacific  10:03.36 
 7  David Dahl  33  PSM  Pacific Northwest  10:06.76 
 8  Ryan P Monaghan  34  MEMO  Pacific  10:13.46 
 9  Robert E Duguay  33  CONN  Connecticut  10:17.67 
 10  Gregory Walther  34  WH2O  Southern Pacific  10:30.72 

1500 Freestyle SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  17:25.84 
 2  Isaac P Jones  32  ARIZ  Arizona  18:41.49 
 3  Luca E Pozzi  33  TSUN  Pacific  18:54.39 
 4  James B Hochstrasser  34  GRA  Southern Pacific  19:10.11 
 5  David Dahl  33  PSM  Pacific Northwest  19:27.16 
 6  David Law  33  MAM  Pacific  20:35.48 
 7  David Mitchell  33  NASH  Southeastern  21:03.37 
 8  James Manning  34  WH2O  Southern Pacific  21:40.24 
 9  Ryan J Robertson  32  PSM  Pacific Northwest  21:47.64 
 10  Jake Coin  32  UC38  Pacific  22:32.84 

50 Backstroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Kazuki Watanabe  31  PSCM  Arizona  27.06 
 2  Niccolo Frosini  31  WH2O  Southern Pacific  27.11 
 3  Chad Damitz  33  UC14  Florida  28.83 
 4  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  29.23 
 5  Jackson Z Wang  31  TOC  Pacific  29.51 
 6  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  30.44 
 7  Nicholas T Niiro  32  TSUN  Pacific  30.55 
 8  Adam Berry  32  UC26  North Texas  31.50 
 9  Apurva Kulkarni  31  KFAC  New England  31.89 
 10  James Manning  34  WH2O  Southern Pacific  31.95 

100 Backstroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Chad Damitz  33  UC14  Florida  1:03.38 
 2  Bryan C Rivera  34  GERM  Potomac Valley  1:04.70 
 3  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  1:05.52 
 4  Nicholas T Niiro  32  TSUN  Pacific  1:07.11 
 5  Satori Iwamoto  32  DAM  Pacific  1:07.68 
 6  Adam Berry  32  UC26  North Texas  1:09.92 
 7  James Manning  34  WH2O  Southern Pacific  1:10.63 
 8  Tim Taylor  31  ALEX  Potomac Valley  1:12.09 
 9  Ehren T Eschmann  33  O*H*  Lake Erie  1:12.24 
 10  Tracy C Merrill  33  SDSM  San Diego-Imperial  1:12.82 

200 Backstroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  2:23.10 
 2  Satori Iwamoto  32  DAM  Pacific  2:24.96 
 3  Nicholas T Niiro  32  TSUN  Pacific  2:26.11 
 4  Erik D Petersen  30  PSM  Pacific Northwest  2:37.46 
 5  Kevin Bobsein  34  DCAC  Potomac Valley  2:40.84 
 6  Ed Pereira  33  MVM  Pacific  2:41.58 
 7  Ehren T Eschmann  33  O*H*  Lake Erie  2:42.85 
 8  James N Hoke  32  DMST  Iowa  2:58.59 
 9  Ryan J Robertson  32  PSM  Pacific Northwest  2:59.32 
 10  Daniel A Liebowitz  34  TSTT  Southern Pacific  2:59.48 

50 Breaststroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jakub P Kotynia  30  PSM  Pacific Northwest  29.28 
 2  Martin Kata  30  NERD  Virginia  29.94 
 2  Nikola Delic  33  WH2O  Southern Pacific  29.94 
 4  Jeffrey P Enge  30  SLAM  Ozark  31.40 
 5  Graham M Lentz  34  TOC  Pacific  31.43 
 6  Adam W Arzner  32  OREG  Oregon  31.84 
 7  Nicholas J Macedonia  32  L4S  Potomac Valley  32.14 
 8  Samuel Cutter-Wilson  34  WH2O  Southern Pacific  32.89 
 9  Rafael Zanini  30  ISWI  Indiana  32.98 
 10  dillon charles  32  LICY  Metropolitan  34.77 

100 Breaststroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Mike Alexandrov  33  GRA  Southern Pacific  1:01.63 
 2  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  1:04.66 
 3  Jakub P Kotynia  30  PSM  Pacific Northwest  1:04.88 
 4  Jeffrey P Enge  30  SLAM  Ozark  1:07.25 
 5  Adam W Arzner  32  OREG  Oregon  1:09.56 
 6  Graham M Lentz  34  TOC  Pacific  1:10.55 
 7  Seth A Johnson  33  SLAM  Ozark  1:11.76 
 8  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  1:13.14 
 9  Tracy C Merrill  33  SDSM  San Diego-Imperial  1:13.72 
 10  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  1:13.79 

200 Breaststroke SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Mike Alexandrov  33  GRA  Southern Pacific  2:15.47 
 2  Adam W Arzner  32  OREG  Oregon  2:37.29 
 3  Seth A Johnson  33  SLAM  Ozark  2:42.13 
 4  Shane Hubbell  32  SMM  Pacific  2:54.93 
 5  James D Bentley  31  IM  Illinois  2:55.27 
 6  David Law  33  MAM  Pacific  2:57.06 
 7  Ryan P Monaghan  34  MEMO  Pacific  2:57.49 
 8  Adam P Schapiro  32  SWOM  Ohio  2:58.73 
 9  Daniel R Thaler  31  PALM  South Carolina  2:58.87 
 10  Jason J George  31  GERM  Potomac Valley  2:59.08 

50 Butterfly SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  24.79 
 2  Nikola Delic  33  WH2O  Southern Pacific  25.27 
 3  Kevin C Gallagher  31  1693  Virginia  26.50 
 4  Andrey Trigubovich  30  METR  Metropolitan  26.91 
 5  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  27.11 
 6  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  27.14 
 7  Matthew Donohue  33  MACM  Maryland  27.30 
 8  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  27.54 
 9  Mathew C Card  31  NEM  New England  27.62 
 10  Patrick L Condon  30  MEMO  Pacific  27.66 

100 Butterfly SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  55.56 
 2  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  59.40 
 3  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  1:01.68 
 4  Douglas Formby  33  WCM  Pacific  1:02.17 
 5  Erik D Petersen  30  PSM  Pacific Northwest  1:02.27 
 6  Igor Iovanovich  31  SYS  South Carolina  1:02.56 
 7  Jacob Cook  30  GRA  Southern Pacific  1:03.27 
 8  Patrick L Condon  30  MEMO  Pacific  1:03.84 
 9  Andrew Wilson  32  MINN  Minnesota  1:04.11 
 10  Danny P Giometti  32  MVN  Southern Pacific  1:06.78 

200 Butterfly SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  31  NEM  New England  2:07.15 
 2  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  2:17.50 
 3  Erik D Petersen  30  PSM  Pacific Northwest  2:21.24 
 4  Matthew Donohue  33  MACM  Maryland  2:24.53 
 5  Jose R Rosales Yepez  32  MINN  Minnesota  2:37.34 
 6  Satori Iwamoto  32  DAM  Pacific  2:40.82 
 7  Jason J George  31  GERM  Potomac Valley  2:50.98 
 8  James N Hoke  32  DMST  Iowa  2:56.48 
 9  EMMANUEL TORRES  32  MEMO  Pacific  3:00.78 
 10  Robert E Duguay  33  CONN  Connecticut  3:42.10 

100 Individual Medley SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  55.79 
 2  Martin Kata  30  NERD  Virginia  59.48 
 3  Igor Iovanovich  31  SYS  South Carolina  1:01.90 
 4  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  1:02.76 
 5  Niccolo Frosini  31  WH2O  Southern Pacific  1:03.39 
 6  Antoine D Kunsch  30  WH2O  Southern Pacific  1:03.47 
 7  Troy A Sattgast  32  L4S  Potomac Valley  1:03.52 
 8  Adam W Arzner  32  OREG  Oregon  1:03.73 
 9  Jeffrey P Enge  30  SLAM  Ozark  1:03.79 
 10  Bryan C Rivera  34  GERM  Potomac Valley  1:04.12 

200 Individual Medley SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Mike Alexandrov  33  GRA  Southern Pacific  2:05.39 
 2  Adam J Ritter  33  CSMT  Ohio  2:10.53 
 3  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  2:17.14 
 4  Adrian W Kirkpatrick  30  ARIZ  Arizona  2:18.42 
 5  Brett C Laplante  30  UMAC  Potomac Valley  2:19.18 
 6  Colin Dueweke  30  WH2O  Southern Pacific  2:20.20 
 7  Jacob Cook  30  GRA  Southern Pacific  2:24.33 
 8  Adam W Arzner  32  OREG  Oregon  2:25.78 
 9  Satori Iwamoto  32  DAM  Pacific  2:26.82 
 10  Patrick L Condon  30  MEMO  Pacific  2:30.96 

400 Individual Medley SCM Men 30-34 (2018)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Joseph M Anderson  33  HOPK  Minnesota  4:52.43 
 2  Erik D Petersen  30  PSM  Pacific Northwest  5:22.51 
 3  Satori Iwamoto  32  DAM  Pacific  5:24.15 
 4  Jason J George  31  GERM  Potomac Valley  5:50.15 
 5  Ruben Fernandez-Rodriguez  32  BCTM  Metropolitan  5:51.37 
 6  Ed Pereira  33  MVM  Pacific  5:53.86 
 7  James N Hoke  32  DMST  Iowa  5:58.41 
 8  Jaszver Bauzon  34  BCTM  Metropolitan  5:59.77 
 9  Jonathan Ko  32  UC17  Ohio  6:19.19 
 10  Robert E Duguay  33  CONN  Connecticut  6:19.54