1998 Short Course Championships

Women's 19-24 Results

Women 50  Free 
Sponsor: BARBARA & LOWELL PINNEY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JULIANA GEMEINHARDT       24 IM       25.46 11
 2 CARLA A. ELDRIDGE         24 ARIZ     26.64  9
 3 JULIA C. DAVIS            24 MVM      26.65  8
 4 DEBI STOUT                24 GRIN     26.69  7
 5 KRISTEN SAWYER            23 GRIN     26.80  6
 6 SHANNON ENDICOTT          22 DAM      27.53  5
 7 DANIELLE SALTON           20 MICH     27.66  4
 8 TRISHA MANN               21 IM       28.03  3
 9 HEATHER GUTHRIE           24 TXAM     28.04  2
10 EVA JOHNSON               19 GRIN     28.06  1
11 VICTORIA L WEBBER         23 MICH     28.26  -
12 ELIZABETH MILLER          19 GOST     28.44  -
13 HEATHER L. CLARK          24 EMP      28.51  -
14 ALISON E EVANS            20 MICH     28.57  -
15 JULIE HOWARD              24 CHMS     28.76  -
16 KERRI WISE                22 GRIN     29.02  -
17 SUSAN PERKINS             22 GRIN     29.53  -
18 NINA WURZBURGER           22 DAM      29.57  -
 
Women 100  Free 
Sponsor: IMAGE BUILDERS/ROWLAND PRINTING    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JULIA C. DAVIS            24 MVM      56.50 11
 2 JULIANA GEMEINHARDT       24 IM       56.93  9
 3 DEBI STOUT                24 GRIN     58.41  8
 4 KRISTEN SAWYER            23 GRIN     59.90  7
 5 SHANNON ENDICOTT          22 DAM    1:00.57  6
 6 SUSAN M. STROHL           24 GOST   1:00.62  5
 7 DANIELLE SALTON           20 MICH   1:00.81  4
 8 MINDY RINEHOLD            22 CFCC   1:00.84  3
 9 HEATHER GUTHRIE           24 TXAM   1:01.55  2
10 VICTORIA L WEBBER         23 MICH   1:02.90  1
11 NINA WURZBURGER           22 DAM    1:03.57  -
12 EVA JOHNSON               19 GRIN   1:03.74  -
13 ANNA R. YODER             22 RMM    1:04.07  -
14 JULIE HOWARD              24 CHMS   1:04.19  -
15 BROOKE B DASHIELLS        22 IM     1:05.87  -
16 ELIZABETH MILLER          19 GOST   1:07.11  -
 
Women 200  Free 
Sponsor: BAKER HILL, INC                    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JULIA C. DAVIS            24 MVM    2:00.25 11
 2 CARLA A. ELDRIDGE         24 ARIZ   2:09.32  9
 3 HEATHER L. CLARK          24 EMP    2:15.21  8
 4 HEATHER GUTHRIE           24 TXAM   2:15.68  7
 5 SUSAN PERKINS             22 GRIN   2:16.22  6
 6 AMANDA BRAUN              23 IM     2:18.85  5
 7 NINA WURZBURGER           22 DAM    2:20.36  4
 8 ROBIN E. YEASTING         22 LAPS   2:21.87  3
 9 KASIE HENNESSEY           19 UNAT   2:24.05  2
10 ANNA R. YODER             22 RMM    2:24.39  1
 
Women 500  Free 
Sponsor: "INDY 500"  CRAWFISH MASTERS       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JULIA C. DAVIS            24 MVM    5:13.46 11
 2 SUSAN M. STROHL           24 GOST   5:51.61  9
 3 SUSAN PERKINS             22 GRIN   5:51.94  8
 4 HEATHER L. CLARK          24 EMP    6:03.11  7
 5 AMANDA BRAUN              23 IM     6:11.99  6
 6 ANNA R. YODER             22 RMM    6:14.12  5
 7 KASIE HENNESSEY           19 UNAT   6:35.60  4
 8 BROOKE B DASHIELLS        22 IM     6:50.08  3
 
Women 1000  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 JULIA C. DAVIS            24 MVM   10:42.03 11
 2 SUSAN PERKINS             22 GRIN  12:14.58  9
 3 HEATHER L. CLARK          24 EMP   12:33.38  8
 4 ANNA R. YODER             22 RMM   13:16.79  7
 5 AMANDA BRAUN              23 IM    13:20.01  6
 
Women 1650  Free 
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD                 
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 KASIE HENNESSEY           19 UNAT  23:41.55 11
 
Women 50  Back 
Sponsor: CIRCLE CITY SWIM WEAR              
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DEBI STOUT                24 GRIN     29.30 11
 2 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM      32.19  9
 3 SHANNON ENDICOTT          22 DAM      32.24  8
 4 TRISHA MANN               21 IM       32.56  7
 5 EVA JOHNSON               19 GRIN     32.68  6
 6 ROBIN E. YEASTING         22 LAPS     33.08  5
 7 VICTORIA L WEBBER         23 MICH     33.12  4
 8 ELIZABETH MILLER          19 GOST     36.27  3
 9 SUZAN A. BULLOCK          24 MWCM     41.86  2
 
Women 100  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DEBI STOUT                24 GRIN   1:04.69 11
 2 CARLA A. ELDRIDGE         24 ARIZ   1:08.89  9
 3 ROBIN E. YEASTING         22 LAPS   1:09.44  8
 4 HEATHER GUTHRIE           24 TXAM   1:10.27  7
 5 SHANNON ENDICOTT          22 DAM    1:10.80  6
 6 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM    1:11.03  5
 7 KASIE HENNESSEY           19 UNAT   1:11.60  4
 8 EVA JOHNSON               19 GRIN   1:12.68  3
 9 BROOKE B DASHIELLS        22 IM     1:13.98  2
10 AMY HELLMANN              21 WILD   1:16.37  1
11 SUZAN A. BULLOCK          24 MWCM   1:37.10  -
 
Women 200  Back 
Sponsor: TIMOTHY & PAULA MEYER-GOEDDE       
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 CARLA A. ELDRIDGE         24 ARIZ   2:28.44 11
 2 KRISTEN SAWYER            23 GRIN   2:28.46  9
 3 HEATHER GUTHRIE           24 TXAM   2:32.20  8
 4 SUSAN M. STROHL           24 GOST   2:34.85  7
 5 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM    2:35.67  6
 6 ROBIN E. YEASTING         22 LAPS   2:36.71  5
 
Women 50  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ANDREA M. PARENTEAU       23 GRIN     34.56 11
 2 DANIELLE SALTON           20 MICH     35.06  9
 3 SHANNON ENDICOTT          22 DAM      35.80  8
 4 NINA WURZBURGER           22 DAM      37.69  7
 
Women 100  Breast 
Sponsor: INTEL CORPORATION                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MINDY RINEHOLD            22 CFCC   1:11.36 11
 2 TAZIA M BRUNETTI          23 MINN   1:13.65  9
 3 ANDREA M. PARENTEAU       23 GRIN   1:14.06  8
 4 DANIELLE SALTON           20 MICH   1:16.17  7
 5 JULIE HOWARD              24 CHMS   1:19.63  6
 6 ANNA R. YODER             22 RMM    1:21.29  5
 7 NINA WURZBURGER           22 DAM    1:21.78  4
 8 ELIZABETH MILLER          19 GOST   1:30.20  3
 
Women 200  Breast 
Sponsor: UNITED SOLIDEAL COMPANY            
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MINDY RINEHOLD            22 CFCC   2:37.03 11
 2 TAZIA M BRUNETTI          23 MINN   2:41.87  9
 3 JULIE HOWARD              24 CHMS   2:54.11  8
 4 ANNA R. YODER             22 RMM    2:54.15  7
 5 AMANDA BRAUN              23 IM     2:58.87  6
 
Women 50  Fly 
Sponsor: CHRUCH, CHURCH, HITTLE & ANTRIM    
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DEBI STOUT                24 GRIN     28.16 11
 2 JULIA C. DAVIS            24 MVM      30.17  9
 3 KASIE HENNESSEY           19 UNAT     30.20  8
 4 DEBBIE HERBST             24 OH       30.55  7
 5 JULIE HOWARD              24 CHMS     30.65  6
 6 TRISHA MANN               21 IM       30.71  5
 7 CARLA A. ELDRIDGE         24 ARIZ     30.77  4
 8 EVA JOHNSON               19 GRIN     30.85  3
 9 SUSAN M. STROHL           24 GOST     31.27  2
10 VICTORIA L WEBBER         23 MICH     31.42  1
11 MINDY RINEHOLD            22 CFCC     31.79  -
 
Women 100  Fly 
Sponsor: ANONYMOUS                          
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 DEBI STOUT                24 GRIN   1:02.37 11
 2 JULIANA GEMEINHARDT       24 IM     1:05.52  9
 3 ROBYN M. JARMER           23 OREG   1:07.89  8
 4 TRISHA MANN               21 IM     1:08.96  7
 5 KASIE HENNESSEY           19 UNAT   1:10.71  6
 
Women 200  Fly 
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBYN M. JARMER           23 OREG   2:31.12 11
 
Women 100  IM
Sponsor: CIRCLE CITY SWIMWEAR               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MINDY RINEHOLD            22 CFCC   1:07.93 11
 2 DEBBIE HERBST             24 OH     1:08.58  9
 3 ALISON E EVANS            20 MICH   1:08.61  8
 4 TAZIA M BRUNETTI          23 MINN   1:08.81  7
 5 VICTORIA L WEBBER         23 MICH   1:10.79  6
 6 SUSAN M. STROHL           24 GOST   1:11.29  5
 7 SHANNON ENDICOTT          22 DAM    1:11.40  4
 8 TRISHA MANN               21 IM     1:11.53  3
 9 NINA WURZBURGER           22 DAM    1:12.69  2
10 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM    1:13.19  1
11 ROBIN E. YEASTING         22 LAPS   1:15.61  -
 
Women 200  IM
Sponsor: TIM & KAREN LODGE                  
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 MINDY RINEHOLD            22 CFCC   2:23.93 11
 2 ANDREA M. PARENTEAU       23 GRIN   2:24.21  9
 3 TAZIA M BRUNETTI          23 MINN   2:26.23  8
 4 DANIELLE SALTON           20 MICH   2:28.29  7
 5 DEBBIE HERBST             24 OH     2:30.46  6
 6 ROBYN M. JARMER           23 OREG   2:33.72  5
 7 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM    2:44.97  4
 8 BROOKE B DASHIELLS        22 IM     2:49.95  3
 9 AMY HELLMANN              21 WILD   2:56.72  2
 
Women 400  IM
Sponsor: MEL & JUDY GOLDSTEIN               
 
PL Name                     Age Team      Time Points
-----------------------------------------------------
 1 ROBYN M. JARMER           23 OREG   5:15.24 11
 2 DANIELLE SALTON           20 MICH   5:22.35  9
 3 AMANDA BRAUN              23 IM     5:42.32  8
 4 REBECCA A. KUPCINSKAS     24 NEM    5:58.48  7
Sponsor #29Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #52
Sponsor #42Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #13
Sponsor #44
Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #43Sponsor #14