2001 Short Course National Championships

Mixed Relay Results

Final Results

Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:31.42  
     1) Tong, Jessica A 26              2) Mosse, Anthony R 36            
     3) Omphroy, Nicole D 22            4) Everist, Kirk F 34             
       24.22    45.79  1:10.15  1:31.42                                    
  2 Sierra Nevada  'A'                                          1:31.67  
     1) Bohlman, Andrew L 30            2) Ooi, May 24                    
     3) Schweitzer, Sarabeth E 22       4) Laurie, Rob K 34               
       20.67    45.66  1:10.14  1:31.67                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           1:33.24  
     1) Skruzny, Jindra 19              2) Johnson, Marianne K 19         
     3) Snowbarger, Jodie T 23          4) Berner, Gregory K 23           
       22.49    47.38  1:11.94  1:33.24                                    
  4 Team Fuego  'A'                                             1:35.18  
     1) Morris, Grayson E 24            2) Baker, Suzanne L 26            
     3) Moosmann, Barbara G 36          4) Debiase, Terry A 36            
       21.53    48.24  1:13.61  1:35.18                                    
  5 Walnut Creek  'B'                                           1:36.94  
     1) Benton, Kevin A 19              2) Chalmers, Maureen S 35         
     3) Burton, Loni J 21               4) Wyles, Eric J 24               
       22.90    49.64  1:15.19  1:36.94                                    
  6 Utah Masters  'A'                                           1:37.42  
     1) Knapp, Lo D 46                  2) Blandford, Mary C 27           
     3) McGlynn, David E 24             4) Brady, Chris 30                
       27.35    51.87  1:14.64  1:37.42                                    
  7 Mountainview  'A'                                           1:37.46  
     1) Kozlowski, Kirk E 43            2) Woodruff, Joshua M 30          
     3) Lee, Eva C 24                   4) Suguira, Misa 31               
       22.05    43.68  1:09.41  1:37.46                                    
  8 St Pete Masters Inc  'A'                                    1:37.73  
     1) Specht, William L 43            2) Beebe, Allison R 24            
     3) Breese, Jason S 31              4) Trompke, Rebecca D 22          
       23.80    49.58  1:12.98  1:37.73                                    
  9 Illinois Masters  'A'                                       1:38.32  
     1) Martin, John A 45               2) Della, Lindsay J 24            
     3) Perry, Kelly M 22               4) Cunningham, Brian D 28         
       22.56    49.37  1:15.65  1:38.32                                    
 10 El Segundo Masters  'A'                                     1:38.45  
     1) Hottle, Nathan E 24             2) Bergen, Scott T 22             
     3) Elm, Maria K 25                 4) Frank, Jackie J 21             
       22.40    46.28  1:12.67  1:38.45                                    
 11 Univ San Francisco  'A'                                     1:38.58  
     1) Fredrick, Dea M 39              2) Hardcastle, Holden P 23        
     3) Nasution, Maya M 28             4) Kelly, Andrew C 26             
       25.26    49.54  1:16.19  1:38.58                                    
 12 Manatee Aquatic  'A'                                        1:39.15  
     1) Lofthus, Dena 22                2) Miklosi, Chantal 30            
     3) Hale, William C 30              4) Fordyce, Paul G 31             
       25.66    52.86  1:16.10  1:39.15                                    
 13 Walnut Creek  'C'                                           1:39.45  
     1) Budke, Jeff 23                  2) Gardenal, Susan J 35           
     3) Ferre, Jennifer L 22            4) Estondion, Geofrey Y 20        
       23.50    50.52  1:18.05  1:39.45                                    
 14 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:40.10  
     1) McGhee, Steve D 21              2) Miles, Heather C 21            
     3) Perry, Heather N 23             4) Yoder, Mark R 27               
       23.97    52.29  1:18.10  1:40.10                                    
 15 Davis Aqm  'A'                                              1:40.38  
     1) Riegels, Nicholas A 25          2) Stone, Michele M 24            
     3) Koop, Stephanie A 37            4) McPherson, Andrew M 54         
       23.60    51.28  1:17.34  1:40.38                                    
 16 Menlo Park Masters  'A'                                     1:41.85  
     1) Humphrey, Al S 41               2) Salvesen, Kraig G 21           
     3) Grant, Susie M 32               4) McLachlan, Tracey A 29         
       24.01    51.68  1:19.10  1:41.85                                    
 17 New England Masters  'A'                                    1:42.07  
     1) Levan, Steven B 23              2) Grilli, Tracy L 44             
     3) Black, Karla N 45               4) Fletcher, Ken B 26             
       23.45    50.98  1:19.74  1:42.07                                    
 18 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:42.10  
     1) Mayers, Roberto J 47            2) Frogner, Asheley M 22          
     3) Bitter, John F 37               4) Wigle, Kristin C 24            
       25.19    51.15  1:15.59  1:42.10                                    
 19 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:43.95  
     1) Tallacksen, Aurora K 24         2) Schnitzius, Michael E 33       
     3) Leahy, Karen R 32               4) Anderson, Sam 33               
       26.94    53.87  1:20.39  1:43.95                                    
 20 Arizona Masters  'A'                                        1:44.58  
     1) Hildenbrand, Stefan M 24        2) Johnson, Chris S. 30           
     3) Berg, Ellen C 31                4) Reed, Kelly L 33               
       24.24    49.10  1:16.69  1:44.58                                    
 21 Mountainview  'B'                                           1:45.07  
     1) Brewer, Shane A 24              2) Wong, Aaron K 24               
     3) Lykins, Melissa L. 26           4) Zeljak, Maureen A 33           
       24.45    48.99  1:18.28  1:45.07                                    
 22 Davis Aqm  'B'                                              1:45.39  
     1) Hoftyzer, Ernie 31              2) Wong, Marissa G 22             
     3) Ziedins, Anna C 27              4) Tice, Jon P 43                 
       23.61    53.38  1:21.02  1:45.39                                    
 23 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:46.46  
     1) Mattes, Melinda A 23            2) Huggins, Thomas E 37           
     3) Wilbur, Keith R 26              4) Baran, Jennifer A 25           
       27.76    53.81  1:20.80  1:46.46                                    
 24 Ucsb Masters Swimming  'B'                                  1:49.35  
     1) NG, Kelvin 23                   2) Freeland, Andria M 22          
     3) Hall, Kerstin H 20              4) Bartley, Ted 20                
       24.17    52.84  1:24.93  1:49.35                                    
 25 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:51.94  
     1) Hecker, Dennis 37               2) Ray, Kimberly J 24             
     3) Nicholson, Mandy L. 34          4) Hecker, Ron K 35               
       27.55    57.59  1:25.54  1:51.94                                    
 26 Virginia Masters  'A'                                       1:53.75  
     1) Miller, James C 19              2) Miller, Rebecca L 21           
     3) Vitello, Michele A 24           4) Scotty, Domenic J 30           
       26.67    57.50  1:28.41  1:53.75                                    
 27 Davis Aqm  'C'                                              2:00.05  
     1) Otto, Joseph N 43               2) SO, Charissa H 23              
     3) Coit, Carrie K 30               4) Petruzzelli, Ken P 27          
       31.82  1:02.03  1:33.45  2:00.05                                    
 -- Alexandria Masters  'A'                                          DQ  
     1) Niss, Nancy E 29                2) MACEIRA, Todd M 27             
     3) Walter, Joseph M 29             4) Rickard, Catherine E 24        
       32.92    56.55  1:22.10       DQ                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanford Masters  'A'                                       1:41.21  
     1) Mc Kinney, Martie 36            2) Scottoline, Brian P 36         
     3) Cornelius, Grace S 28           4) Foster, Brendon M 24           
       28.33    55.22  1:21.26  1:41.21                                    
  2 The Olympic Club  'A'                                       1:42.57  
     1) Wanie, Lee G 27                 2) Tong, Jessica A 26             
     3) Sagisi, Patrick C 29            4) Omphroy, Nicole D 22           
       24.62    55.60  1:18.46  1:42.57                                    
  3 The Olympic Club  'B'                                       1:46.79  
     1) Larson, Gary L 29               2) Thayer, Kendra J 28            
     3) Childs, Robert M 31             4) Rehrmann, Elisabeth A 24       
       25.25    57.13  1:21.84  1:46.79                                    
  4 Mountainview  'A'                                           1:47.05  
     1) Zeljak, Maureen A 33            2) Brewer, Shane A 24             
     3) Suguira, Misa 31                4) Woodruff, Joshua M 30          
       29.93    57.07  1:25.91  1:47.05                                    
  5 El Segundo Masters  'A'                                     1:47.43  
     1) Edwards, Mary E 28              2) Frank, Jackie J 21             
     3) Hottle, Nathan E 24             4) Bergen, Scott T 22             
       26.62    59.49  1:23.52  1:47.43                                    
  6 Walnut Creek  'A'                                           1:47.61  
     1) Burton, Loni J 21               2) Trenev, Andrew P 25            
     3) Wyles, Eric J 24                4) Snowbarger, Jodie T 23         
       29.90    56.24  1:23.11  1:47.61                                    
  7 Sierra Nevada  'B'                                          1:48.41  
     1) McAteer, Timothy B 25           2) Ooi, May 24                    
     3) Lefebre, Karen J 33             4) Laurie, Rob K 34               
       26.56    58.34  1:26.96  1:48.41                                    
  8 Davis Aqm  'A'                                              1:48.99  
     1) Reding, Ann M 24                2) Riegels, Nicholas A 25         
     3) Chang, Alvin H 26               4) Schraeder, Lia T 25            
       30.23    58.53  1:23.39  1:48.99                                    
  9 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:49.31  
     1) Peck, Daniel S 25               2) Buys, Jeni E 32                
     3) Conway, Adam M 22               4) Seubert, Trish 32              
       27.49  1:01.74  1:24.03  1:49.31                                    
 10 Team Fuego  'A'                                             1:49.37  
     1) Baker, Suzanne L 26             2) Debiase, Terry A 36            
     3) Moosmann, Barbara G 36          4) Morris, Grayson E 24           
       31.43  1:00.20  1:28.22  1:49.37                                    
 11 New England Masters  'A'                                    1:49.50  
     1) Wood, Chris A 33                2) Packard, Andrea H 26           
     3) Levan, Steven B 23              4) Grilli, David J 46             
       26.96    57.27  1:22.36  1:49.50                                    
 12 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:49.89  
     1) Wigle, Kristin C 24             2) Bitter, John F 37              
     3) Frogner, Asheley M 22           4) Mortensen, Franz 37            
       31.38  1:00.86  1:28.01  1:49.89                                    
 13 St Pete Masters Inc  'A'                                    1:50.76  
     1) Beebe, Allison R 24             2) Zien, Livia L 35               
     3) Specht, William L 43            4) Breese, Jason S 31             
       30.15  1:04.15  1:27.63  1:50.76                                    
 14 Davis Aqm  'B'                                              1:51.94  
     1) Richmond, Donald J 28           2) Gromala, Tanja G 21            
     3) Hoftyzer, Ernie 31              4) Demee, Monica A 20             
       27.19  1:00.10  1:25.06  1:51.94                                    
 15 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:52.98  
     1) Gundred, Barb L 49              2) Schutte, Tom F 31              
     3) Davis, Charlotte M 51           4) Petrie, Trevor W 21            
       31.89  1:01.00  1:30.38  1:52.98                                    
 16 Davis Aqm  'D'                                              1:53.75  
     1) Tice, Jon P 43                  2) Doan, Jaimi D 30               
     3) Coit, Carrie K 30               4) Ip, Eric J 21                  
       28.36  1:01.39  1:31.68  1:53.75                                    
 17 Manatee Aquatic  'A'                                        1:53.79  
     1) Lofthus, Dena 22                2) Clemmons, Jim 51               
     3) Taggesell, Larry E 48           4) Miklosi, Chantal 30            
       28.53    59.58  1:27.00  1:53.79                                    
 18 Mountainview  'B'                                           1:55.08  
     1) Lykins, Melissa L. 26           2) Liu, Alan B 28                 
     3) Wong, Aaron K 24                4) Bogdan, Yinka C 35             
       33.02  1:02.54  1:28.19  1:55.08                                    
 19 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:55.23  
     1) Rechtin, Matthew S 23           2) Wilbur, Keith R 26             
     3) Baran, Jennifer A 25            4) Mattes, Melinda A 23           
       29.29    59.60  1:28.31  1:55.23                                    
 20 Omaha Masters  'A'                                          1:55.52  
     1) Saad, Yasmin 22                 2) Picon, Juan C 29               
     3) O'Dea, Monica L 20              4) Fredrick, Derron C 33          
       31.14  1:04.17  1:33.83  1:55.52                                    
 21 Arizona Masters  'A'                                        1:56.81  
     1) Gilbert, Rick 29                2) Wagner, Kristina B 30          
     3) Hildenbrand, Stefan M 24        4) Johnson, Julianne D 34         
       26.23  1:04.21  1:30.70  1:56.81                                    
 22 Davis Aqm  'C'                                              1:58.90  
     1) Johnston, Brian D 29            2) Oliver, John Y 26              
     3) Wong, Marissa G 22              4) Vial, Kelly 22                 
       28.54    59.29  1:31.31  1:58.90                                    
 23 Mountainview  'C'                                           1:59.03  
     1) Lee, Eva C 24                   2) Barella, Lisa A 26             
     3) Connell, David L 44             4) Walsh, Todd W 31               
       32.27  1:08.86  1:35.58  1:59.03                                    
 24 Menlo Park Masters  'A'                                     2:00.22  
     1) Zasio, Mary K 33                2) Capen, Tasha 34                
     3) Owen, ED G 30                   4) Salvesen, Kraig G 21           
       33.62  1:11.46  1:37.52  2:00.22                                    
 25 City of Las Vegas Masters  'A'                              2:02.90  
     1) Ray, Kimberly J 24              2) Elletson, Lane W 31            
     3) Thill, Vanessa I 30             4) Hecker, Ron K 35               
       34.89  1:06.81  1:36.72  2:02.90                                    
 26 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             2:07.21  
     1) Moore, Hugh C 46                2) Mehaffey, Michele G 31         
     3) Tallacksen, Aurora K 24         4) Schnitzius, Michael E 33       
       33.95  1:11.14  1:39.74  2:07.21                                    
 27 Davis Aqm  'E'                                              2:07.77  
     1) Faley, Jeff 36                  2) SO, Charissa H 23              
     3) Higgins, Jane E 47              4) Judd, Matt W 22                
       29.60  1:06.52  1:43.85  2:07.77                                    
 28 Alexandria Masters  'A'                                     2:07.79  
     1) MACEIRA, Todd M 27              2) Walter, Joseph M 29            
     3) Rickard, Catherine E 24         4) Niss, Nancy E 29               
       30.91  1:02.93  1:35.39  2:07.79                                    
 29 Virginia Masters  'B'                                       2:08.94  
     1) Miller, James C 19              2) Brundage, Warner F 58          
     3) Vitello, Michele A 24           4) Miller, Rebecca L 21           
       32.17  1:05.22  1:39.64  2:08.94                                    
 30 Club Sport Fremont  'A'                                     2:14.30  
     1) Colette, Laura 37               2) Yauch, Marlena 21              
     3) Anderson, Eric R 56             4) Barrie, G. Chris 33            
       36.70  1:14.04  1:46.35  2:14.30                                    
 -- Stanford Masters  'B'                                            DQ  
     1) Cairns, Christina M 22          2) LO, Shannon P 29               
     3) Furstenthal, Laura E 27         4) Sohmen, Philip 22              
       29.82    58.07  1:28.01       DQ                                    
 -- Sierra Nevada  'A'                                               DQ  
     1) Schweitzer, Sarabeth E 22       2) Petrilla, Eric A 31            
     3) Liu, Limin 25                   4) Bohlman, Andrew L 30           
       27.40    56.45  1:21.15       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:34.20  
     1) Osborn, Erik C 33               2) Ramsbottom, Jeri M 29          
     3) Williams, Susan O 35            4) Boyd, Timothy L 30             
       22.01    47.33  1:13.31  1:34.20                                    
  2 Stanford Masters  'A'                                       1:34.35  
     1) Henderson, Scott L 29           2) LO, Shannon P 29               
     3) Lowengrub, Wendy C 32           4) Cornelius, Grace S 28          
       23.04    44.45  1:10.65  1:34.35                                    
  3 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:35.89  
     1) Magee, Mark A 33                2) Elletson, Amy S 32             
     3) Usher, Traci 25                 4) Roestenberg, Andreas 29        
       23.35    49.66  1:14.90  1:35.89                                    
  4 El Segundo Masters  'A'                                     1:36.36  
     1) Bergen, Bert 34                 2) Rinzler, Marcel 30             
     3) Carlson, Jenni 30               4) Donlevy, Mary A 31             
       21.66    48.15  1:14.76  1:36.36                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:36.74  
     1) Gilbert, Rick 29                2) Brundage, Patrick W 34         
     3) Easton, Sandie 31               4) Barrera, Jennifer E 28         
       21.96    45.13  1:10.89  1:36.74                                    
  6 Walnut Creek  'A'                                           1:37.28  
     1) Poggemann, Felix G 28           2) Ghiggeri, Michelle D 32        
     3) Schultz-Santos, Debbie M 32     4) Santos, Roque J 33             
       26.55    49.57  1:15.07  1:37.28                                    
  7 Sierra Nevada  'A'                                          1:37.29  
     1) McAteer, Timothy B 25           2) Liu, Limin 25                  
     3) Shonkwiler, Gwen S 43           4) Petrilla, Eric A 31            
       22.06    45.89  1:14.84  1:37.29                                    
  8 Menlo Park Masters  'A'                                     1:37.55  
     1) Owen, ED G 30                   2) Davis, Jennifer A 26           
     3) McGaughey, Carrie D. 29         4) Doughty, William B 28          
       23.02    49.19  1:16.05  1:37.55                                    
  9 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:37.60  
     1) Seubert, Trish 32               2) Buys, Jeni E 32                
     3) Bowker, Dane K 26               4) Peck, Daniel S 25              
       25.78    51.80  1:14.83  1:37.60                                    
 10 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:38.24  
     1) Buxton, Sylvia C 35             2) Mullican, Beth A 26            
     3) Welting, Evan A 26              4) Liggett, Michael R 26          
       24.13    49.68  1:16.44  1:38.24                                    
 11 Davis Aqm  'A'                                              1:38.40  
     1) Chang, Alvin H 26               2) Doan, Jaimi D 30               
     3) Lundmark, Jennifer A 34         4) Richmond, Donald J 28          
       23.10    49.64  1:17.35  1:38.40                                    
 12 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:39.25  
     1) Reid, Cameron D 40              2) Dixon, Michele N 31            
     3) Huber, Curt J 41                4) Thomas, Courtney L 28          
       25.70    51.97  1:16.58  1:39.25                                    
 13 Walnut Creek  'B'                                           1:40.25  
     1) Bledsoe, Daniel B 31            2) Leary, Michele F 34            
     3) Rodgers, Jeffrey M 34           4) Ferris, Mary JO - 39           
       24.12    50.02  1:17.56  1:40.25                                    
 14 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:40.34  
     1) Hagadorn, Heather L 36          2) Nelson, Judy A 40              
     3) O'Connor, John P 32             4) Gonzales, Mike 34              
       26.90    53.00  1:16.79  1:40.34                                    
 15 Dynamo Swim Club Masters  'B'                               1:41.08  
     1) Harris, R. Landon 26            2) Karunungan, Maria L 27         
     3) Hansen, Jill M 26               4) Osborn, Kris J 32              
       22.90    45.46  1:12.11  1:41.08                                    
 16 New England Masters  'A'                                    1:41.75  
     1) Wood, Chris A 33                2) Packard, Andrea H 26           
     3) Ellis, Laurie S 37              4) Goldman, Mark S 29             
       24.00    50.68  1:19.10  1:41.75                                    
 17 Oregon Masters  'A'                                         1:42.13  
     1) Shaevitz, Alex R 31             2) Quan, Sara 28                  
     3) Topp, Suzanne M 33              4) Rodriguez, Rick A 38           
       24.19    51.14  1:18.04  1:42.13                                    
 18 San Luis Aquatic Masters  'A'                               1:42.36  
     1) Reynolds, David M 25            2) Kilpatrick, Kaira S 25         
     3) Newland, Sally B 41             4) Newland, George V 43           
       23.98    50.58  1:18.42  1:42.36                                    
 19 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:43.03  
     1) MACKENZIE, Robert C 27          2) Silva, Sergio B 46             
     3) Lugassy, Heather R 30           4) Cazalet, Shirley 51            
       21.97    47.67  1:13.18  1:43.03                                    
 20 City of Las Vegas Masters  'B'                              1:43.19  
     1) Gravley, Dwight S 32            2) Alderman, Laurie A 30          
     3) Thill, Vanessa I 30             4) Hughes, Keith W 39             
       24.53    52.38  1:19.75  1:43.19                                    
 21 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:44.37  
     1) Granger, Traci S 43             2) Silverstone, Debra J 30        
     3) Mc Bride, Duncan Q 46           4) Nelson, Timothy D 35           
       26.21    56.33  1:20.42  1:44.37                                    
 22 Alameda Aquatic Masters  'A'                                1:44.61  
     1) Harding, Scott I 39             2) Kondo De La Torre, Yasuko 30   
     3) Kennedy, Kimberly F 33          4) Velasco, Tim 34                
       25.73    54.28  1:20.74  1:44.61                                    
 23 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:46.11  
     1) Branscomb, Julie A 37           2) Devine, Hilary A 29            
     3) Foreaker, Don 48                4) Hale, Dave 45                  
       28.46    56.16  1:21.49  1:46.11                                    
 24 Strawberry Canyon Aqm  'A'                                  1:46.83  
     1) Endres, Paul D 37               2) Royer, Heather N 26            
     3) Arneson, Laura C 25             4) Kohlmeier, Brian B 31          
       25.91    55.08  1:22.37  1:46.83                                    
 24 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              1:46.83  
     1) Stricker, Edwin C 48            2) Moore, Allyson J 33            
     3) Bilawski, Lisa 26               4) Arnold, Tom 45                 
       25.13    54.30  1:20.62  1:46.83                                    
 26 Stanford Masters  'B'                                       1:47.05  
     1) Littlefield, Paul G 31          2) Rader, David M 40              
     3) Furstenthal, Laura E 27         4) Wall, Eileen A 43              
       21.94    49.20  1:17.81  1:47.05                                    
 27 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         1:47.41  
     1) Tremblay, Raymond L 30          2) Weaver, Cathy 43               
     3) Fisher, Carlie M 26             4) Patterson, Mike 47             
       23.99    52.13  1:24.70  1:47.41                                    
 28 White Plains Masters  'A'                                   1:47.60  
     1) Rizzo, Donald A 36              2) Bowles, Raymond T 65           
     3) Hyland, Kate A 32               4) Martin, Belinda R 31           
       22.77    54.58  1:22.15  1:47.60                                    
 29 Club Sport Fremont  'A'                                     1:51.64  
     1) Anderson, Eric R 56             2) Colette, Laura 37              
     3) Holt, Claudia B 38              4) Billmire, Steve P 38           
       28.07    58.44  1:25.99  1:51.64                                    
 30 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:52.85  
     1) Mughannam, Lena 26              2) Darlington, Taite 45           
     3) Gottsche, Gordon P 34           4) Hewlin, Leanne M 35            
       31.84    55.38  1:23.56  1:52.85                                    
 31 Menlo Park Masters  'B'                                     1:53.19  
     1) Shepherd, Peter J 34            2) Zasio, Mary K 33               
     3) Sheeper, Tim K 37               4) Capen, Tasha 34                
       29.14    58.05  1:25.81  1:53.19                                    
 32 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:55.58  
     1) Yoder, Anna R 25                2) Rice, Katie E 31               
     3) Myers, Bradley K 40             4) Nolte, Christopher C 44        
       31.39    59.90  1:28.25  1:55.58                                    
 33 Mountainview  'A'                                           1:58.44  
     1) Liu, Alan B 28                  2) Kirby, Karen H 27              
     3) Barella, Lisa A 26              4) Salmanoff, Jason 27            
       25.27    55.46  1:27.50  1:58.44                                    
 -- San Diego Swim Masters  'B'                                      DQ  
     1) Beza, Ion A 42                  2)                                
       27.23    54.84  1:20.99       DQ                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:43.31  
     1) Dixon, Michele N 31             2) Cavanaugh, Christopher C 38    
     3) DeFabrique, Yann J 27           4) Kreppel, Carrie 31             
       27.84    54.51  1:17.11  1:43.31                                    
  2 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:45.84  
     1) Williams, Susan O 35            2) Roddin, Jeffrey H 32           
     3) Britt, Clay 40                  4) Ramsbottom, Jeri M 29          
       29.15    57.24  1:20.80  1:45.84                                    
  3 Utah Masters  'A'                                           1:45.94  
     1) Thorum, Thomas M 28             2) Crankshaw, Erik C 29           
     3) Bills, Julie R 32               4) Blandford, Mary C 27           
       25.81    54.55  1:21.67  1:45.94                                    
  4 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:47.13  
     1) Welting, Evan A 26              2) Harris, R. Landon 26           
     3) Buxton, Sylvia C 35             4) Hansen, Jill M 26              
       26.74    53.29  1:20.76  1:47.13                                    
  5 Walnut Creek  'A'                                           1:48.44  
     1) Ferris, Mary JO - 39            2) Santos, Roque J 33             
     3) Stahl, Stephen A. 36            4) Ghiggeri, Michelle D 32        
       32.06    58.68  1:23.24  1:48.44                                    
  6 El Segundo Masters  'A'                                     1:48.49  
     1) Bergen, Bert 34                 2) Douglass, Will 41              
     3) Donlevy, Mary A 31              4) Elm, Maria K 25                
       26.04    54.89  1:22.99  1:48.49                                    
  7 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:48.51  
     1) Roestenberg, Andreas 29         2) Thill, Helene A 27             
     3) Magee, Mark A 33                4) Usher, Traci 25                
       25.30    58.72  1:23.43  1:48.51                                    
  8 Shore Aquatics  'A'                                         1:49.03  
     1) Kanner, Michael B 32            2) Nalli, Lyle 41                 
     3) Heather, Julie 43               4) Gross, Peggy K 32              
       24.17    54.41  1:25.43  1:49.03                                    
  9 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:50.99  
     1) Gonzales, Mike 34               2) Moulton, Wendy S 35            
     3) O'Connor, John P 32             4) Hagadorn, Heather L 36         
       25.88  1:00.58  1:25.46  1:50.99                                    
 10 White Plains Masters  'A'                                   1:52.00  
     1) Ruggiero, Mike W 32             2) Martin, Belinda R 31           
     3) Hyland, Kate A 32               4) Rizzo, Donald A 36             
       28.51  1:00.17  1:30.03  1:52.00                                    
 11 Tri Valley Masters  'A'                                     1:52.09  
     1) Ridosko, Daniel 27              2) Scott, Kerri E 33              
     3) McGregor, Izzie A 42            4) Roy, Jeff D 45                 
       27.38  1:01.60  1:26.39  1:52.09                                    
 12 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:52.51  
     1) Cazalet, Shirley 51             2) Mueller, Marcus A 31           
     3) Lugassy, Heather R 30           4) MACKENZIE, Robert C 27         
       33.19  1:03.09  1:31.67  1:52.51                                    
 13 Walnut Creek  'B'                                           1:54.67  
     1) Nelson, Marcia V 43             2) Schultz-Santos, Debbie M 32    
     3) Bledsoe, Daniel B 31            4) Bohm, Eric C 34                
       31.98  1:05.41  1:31.35  1:54.67                                    
 14 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:54.69  
     1) Dewey, Vicky S 39               2) Dewey, Andrew 42               
     3) Sippola, Sari H 32              4) Rollins, Bruce W 51            
       31.52  1:00.24  1:29.67  1:54.69                                    
 15 Strawberry Canyon Aqm  'A'                                  1:54.83  
     1) Rainer, Anna 39                 2) Salcedo, Helen I 25            
     3) Ziegler, Alexander 31           4) Chuchro, Doug A 32             
       30.11  1:03.06  1:30.18  1:54.83                                    
 16 Dynamo Swim Club Masters  'B'                               1:55.64  
     1) Mullican, Beth A 26             2) Karunungan, Maria L 27         
     3) Marshall, Christopher P 31      4) Liggett, Michael R 26          
       31.64  1:08.10  1:33.85  1:55.64                                    
 17 City of Las Vegas Masters  'B'                              1:56.59  
     1) Elletson, Amy S 32              2) Nicholson, Mandy L. 34         
     3) Hughes, Keith W 39              4) Gravley, Dwight S 32           
       31.48  1:06.20  1:32.33  1:56.59                                    
 18 New England Masters  'A'                                    1:56.69  
     1) Black, Karla N 45               2) Ellis, Laurie S 37             
     3) Goldman, Mark S 29              4) Fletcher, Ken B 26             
       35.90  1:11.17  1:34.73  1:56.69                                    
 19 Menlo Park Masters  'A'                                     1:57.23  
     1) Arcuni, Philip W 42             2) Sheeper, Lisa M 37             
     3) Humphrey, Al S 41               4) Grant, Susie M 32              
       28.43  1:03.23  1:29.85  1:57.23                                    
 20 Rinconada  'A'                                              2:01.65  
     1) Hubbell, Bob G 40               2) Kogan, Elena A 34              
     3) Gibson, Gary A 43               4) Hunter, Dana M 37              
       31.08  1:05.35  1:30.52  2:01.65                                    
 21 Arizona Masters  'A'                                        2:06.03  
     1) So, Stephen S 26                2) Gillies, Judy L 53             
     3) Johnson, Chris S. 30            4) Barrera, Jennifer E 28         
       28.93  1:13.65  1:39.80  2:06.03                                    
 22 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              2:12.87  
     1) Pyrch, Michael J 42             2) Bobay, Steven L 50             
     3) Samuelson, Laurie E 45          4) Bilawski, Lisa 26              
       36.04  1:13.78  1:46.57  2:12.87                                    
 23 Mountainview  'A'                                           2:14.42  
     1) Kirby, Karen H 27               2) Tan, Mark K 34                 
     3) Campbell, Chris 40              4) Alsberg, Stephanie A 26        
       40.02  1:14.01  1:43.69  2:14.42                                    
 24 Virginia Masters  'A'                                       2:17.74  
     1) Scotty, Domenic J 30            2) Miller, Nancy R 51             
     3) Braaten, Kitten 45              4) Woods, Tom M 58                
       32.35  1:11.80  1:43.96  2:17.74                                    
 25 Davis Aqm  'A'                                              2:22.15  
     1) Norris, Robert F 62             2) Richards, John W 54            
     3) Panayotou, Dorothea Y 34        4) Lord, Pamela A 28              
       36.60  1:13.01  1:51.03  2:22.15                                    
 26 Mountainview  'B'                                           2:31.55  
     1) Baker, Joanne 34                2) Salmanoff, Jason 27            
     3) Porter, Susan E 33              4) Baker, Gary J 33               
       46.85  1:24.03  2:04.33  2:31.55                                    
 27 Illinois Masters  'A'                                       2:41.41  
     1) Olsen, Sallie M 58              2) Olsen, Erik W 31               
     3) Olsen, Kristin M 29             4) Mulliken, David F 82           
       46.74  1:19.01  1:55.89  2:41.41                                    
 -- San Mateo Mst Marlins  'A'                                       DQ  
     1) Wadel, Leslee E 25              2) McKeon, Heather S 31           
     3) Radetich, Larry A 52            4) Gottsche, Gordon P 34          
       41.26  1:20.33  1:54.45       DQ                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek  'A'                                           1:34.18  
     1) Middleton, James G 38           2) Vidal, Laurie P 38             
     3) Roemer, Paula J 40              4) Boatwright, David E 39         
       22.60    47.35  1:12.95  1:34.18                                    
  2 The Olympic Club  'A'                                       1:34.64  
     1) Jensen, Kirk L 40               2) O'Toole, Maureen E 40          
     3) Welting, Laureen K 35           4) Lundberg, David 40             
       23.45    48.42  1:12.71  1:34.64                                    
  3 Walnut Creek  'B'                                           1:37.12  
     1) Daniels, Charles M 44           2) Ward, Lisa A 37                
     3) Stahl, Stephen A. 36            4) Heim-Bowen, Suzanne M 42       
       22.90    48.79  1:15.12  1:37.12                                    
  4 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:37.29  
     1) Nelson, Kurt D 41               2) Sappey, Collette H 36          
     3) Garnier, Kathy 40               4) Brackett, Bill A 43            
       23.65    48.62  1:13.13  1:37.29                                    
  5 Sierra Nevada  'A'                                          1:37.49  
     1) Allen, Brant C 38               2) Weiss, Sharon M 38             
     3) Jensen, Janna D. Jensen D 37    4) Vidimos, David 40              
       22.42    48.83  1:14.83  1:37.49                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         1:38.10  
     1) Harris, Barbara 41              2) Andrus-Hughes, Karen 43        
     3) George, Steve A 41              4) Parmentier, Steve D 35         
       26.97    53.08  1:15.14  1:38.10                                    
  7 Arizona Masters  'A'                                        1:38.20  
     1) Richardson, Rob 40              2) Stites, Jim S 43               
     3) Hobbs, Liz A 39                 4) Mc Cue, Marika W 38            
       24.34    48.18  1:12.50  1:38.20                                    
  8 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:39.10  
     1) Jones, Michael P 40             2) Mathews, Carolyn W 38          
     3) Wilson, Lisa A 39               4) Fish, Robert A 37              
       24.50    50.44  1:16.91  1:39.10                                    
  9 Virginia Masters  'A'                                       1:39.73  
     1) Baker, Beth O 40                2) Miller, Jim W 50               
     3) Powis, Patricia M 40            4) Flood, Christopher H 38        
       24.72    49.67  1:11.58  1:39.73                                    
 10 Illinois Masters  'A'                                       1:40.17  
     1) Rowland, Jim 40                 2) Ruble, Amy H 38                
     3) Hacker, Sara 36                 4) Alexandrov, Plamen D 40        
       23.30    50.32  1:17.48  1:40.17                                    
 11 El Segundo Masters  'A'                                     1:41.17  
     1) Douglass, Will 41               2) Bird, Frank 37                 
     3) Miller, Margaret 40             4) Graner Gallas, Diane M 37      
       22.96    47.46  1:16.49  1:41.17                                    
 12 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:41.44  
     1) Dewey, Vicky S 39               2) Valach, Janie P 40             
     3) Crew, Charles D 53              4) Cook, Lawrence S 36            
       25.43    52.49  1:17.45  1:41.44                                    
 13 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:43.29  
     1) Nunan, Peter D 43               2) Mortensen, Franz 37            
     3) Smith, Joan C 40                4) Blake, Susie K 35              
       22.27    45.04  1:12.69  1:43.29                                    
 14 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:43.40  
     1) Prosen, Dennis E 44             2) Houchens, Denise A 39          
     3) Lee, Cindy S 43                 4) Schwenger, John F 35           
       23.98    52.26  1:19.67  1:43.40                                    
 15 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              1:43.49  
     1) Huber, Craig 41                 2) Crowder, Barbara W 43          
     3) Fischer-Colbrie, Lisa K 44      4) Moore, Michael R 37            
       25.83    52.69  1:20.68  1:43.49                                    
 16 Menlo Park Masters  'A'                                     1:45.05  
     1) Arcuni, Philip W 42             2) Applewhite, Juliette 39        
     3) Sheeper, Lisa M 37              4) Eisenhaur, Steve 40            
       24.98    53.84  1:21.41  1:45.05                                    
 17 Gold Waves Masters  'A'                                     1:45.51  
     1) Hardt, Leslie G 49              2) James, Sean P 42               
     3) Edwards, Kris E 39              4) Meyer, Jan B 53                
       30.06    54.55  1:21.74  1:45.51                                    
 18 Mountainview  'A'                                           1:45.53  
     1) Wolff, Eric R 40                2) Kryska, Paul M 37              
     3) Bogdan, Yinka C 35              4) Donahue, Susan V 40            
       25.27    50.22  1:17.63  1:45.53                                    
 19 Arizona Masters  'B'                                        1:46.76  
     1) Jaegers, Allan M 38             2) Dornan, Earle M. 41            
     3) Winslow, Laura H 41             4) Wygal, Dianne L 35             
       24.32    52.21  1:19.48  1:46.76                                    
 20 Walnut Creek  'D'                                           1:47.51  
     1) Mein, Eric T 36                 2) Moore, Olivia J 41             
     3) Hazlett, Colleen M 38           4) Glynn, Bob D 35                
       24.61    52.39  1:21.01  1:47.51                                    
 21 Mountainview  'B'                                           1:49.47  
     1) Connell, David L 44             2) Bradley, William N 44          
     3) Klein, Maria V 42               4) Branch, Martha H 41            
       25.27    55.84  1:24.71  1:49.47                                    
 22 Rocky Mountain Masters  'B'                                 1:56.52  
     1) Vanderpoel, Nicole L 36         2) Nolte, Susan D 40              
     3) Gould, Tom A 36                 4) Carney, Kent 53                
       29.62  1:01.53  1:27.98  1:56.52                                    
 23 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:58.90  
     1) Scannell, Michael G 37          2) Kennedy, Nedenia C 53          
     3) Caron, Louis J 43               4) Francis, Pamela C 45           
       23.44    59.40  1:23.68  1:58.90                                    
 -- Mountainview  'C'                                                DQ  
     1) Powell, Russell E 57            2) Curry, Kate 64                 
     3) Weir, Vickey L 49               4) Campbell, Chris 40             
 -- Rinconada  'A'                                                   DQ  
     1) Hunter, Dana M 37               2) Gibson, Gary A 43              
     3) Stanton, Robert B 48            4) Elsbach, Kimberly D 38         
       31.34    55.01  1:21.23       DQ                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:44.39  
     1) Van Pelt-Diller, Lisa 42        2) Dicks, Wally C 38              
     3) Block, Andrea J 39              4) Fell, Michael A 39             
       29.29    56.31  1:23.36  1:44.39                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           1:47.29  
     1) Roemer, Paula J 40              2) Duggan, Patrick M 37           
     3) Heim-Bowen, Suzanne M 42        4) Boatwright, David E 39         
       29.91    58.94  1:26.38  1:47.29                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        1:49.54  
     1) Mc Cue, Marika W 38             2) Richardson, Rob 40             
     3) Stites, Jim S 43                4) Hobbs, Liz A 39                
       28.84    59.23  1:25.35  1:49.54                                    
  4 Oregon Masters  'A'                                         1:49.70  
     1) George, Steve A 41              2) Allender, Pat 42               
     3) Harris, Barbara 41              4) Andrus-Hughes, Karen 43        
       25.84    54.47  1:23.50  1:49.70                                    
  5 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:50.57  
     1) Nelson, Kurt D 41               2) Gould, Tom A 36                
     3) Sappey, Collette H 36           4) Garnier, Kathy 40              
       28.58    57.61  1:25.44  1:50.57                                    
  6 Virginia Masters  'A'                                       1:50.94  
     1) Baker, Beth O 40                2) Powis, Patricia M 40           
     3) Flood, Christopher H 38         4) Miller, Jim W 50               
       29.06  1:01.82  1:26.53  1:50.94                                    
  7 The Olympic Club  'A'                                       1:51.11  
     1) Jensen, Kirk L 40               2) O'Toole, Maureen E 40          
     3) Welting, Laureen K 35           4) Myers, Greg A 49               
       27.49  1:00.55  1:27.82  1:51.11                                    
  8 Sierra Nevada  'A'                                          1:51.70  
     1) Allen, Brant C 38               2) Jensen, Janna D. Jensen D 37   
     3) Vidimos, David 40               4) Shonkwiler, Gwen S 43          
       26.04    58.64  1:23.20  1:51.70                                    
  9 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:52.76  
     1) Mathews, Carolyn W 38           2) Berg, Tonya K 42               
     3) Jones, Michael P 40             4) Fish, Robert A 37              
       29.48  1:04.09  1:30.37  1:52.76                                    
 10 Mountainview  'A'                                           1:56.00  
     1) Donahue, Susan V 40             2) Klein, Maria V 42              
     3) Wolff, Eric R 40                4) Kozlowski, Kirk E 43           
       33.60  1:07.42  1:34.30  1:56.00                                    
 11 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:56.21  
     1) Huber, Curt J 41                2) Goodridge, Alan G 36           
     3) Blake, Susie K 35               4) Hazen, Lisa A 36               
       29.43    59.31  1:31.32  1:56.21                                    
 12 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:58.52  
     1) Wilson, Lisa A 39               2) Schaeffer, Michael J 44        
     3) Glassman, Debbie A 47           4) Dybdahl, Eric T 41             
       31.06  1:04.83  1:33.68  1:58.52                                    
 13 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:59.35  
     1) Prosen, Dennis E 44             2) Schwenger, John F 35           
     3) Lee, Cindy S 43                 4) Houchens, Denise A 39          
       29.33  1:00.90  1:31.42  1:59.35                                    
 14 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              2:00.07  
     1) Fischer-Colbrie, Lisa K 44      2) Huber, Craig 41                
     3) Crowder, Barbara W 43           4) Cheline, Douglas 35            
       33.56  1:04.43  1:33.42  2:00.07                                    
 15 Utah Masters  'A'                                           2:00.44  
     1) Kittel, Richard 53              2) Watkins, Elizabeth A 35        
     3) Knapp, Lo D 46                  4) Smith, Douglas L 49            
       30.76  1:06.12  1:33.46  2:00.44                                    
 16 Walnut Creek  'B'                                           2:00.55  
     1) O'Brien, Kerry L 44             2) Sotelo-Osborne, Sophia S 40    
     3) Stoddard, David R 36            4) Kessler, Carol A 36            
       29.35  1:05.40  1:33.39  2:00.55                                    
 17 Stanford Masters  'A'                                       2:03.02  
     1) Lloyd, Meg S 40                 2) Wall, Eileen A 43              
     3) MACDONALD, Peter S 38           4) Rader, David M 40              
       31.91  1:06.81  1:36.47  2:03.02                                    
 18 Club Sport Fremont  'A'                                     2:05.77  
     1) Weisenberger, Ramona L 42       2) Billmire, Steve P 38           
     3) Holt, Claudia B 38              4) Dalarossa, Daniel 40           
       38.76  1:11.07  1:41.93  2:05.77                                    
 19 Rinconada  'A'                                              2:08.62  
     1) Craig, Erin P 37                2) Farley, Fred 47                
     3) Falla, Kerry B 46               4) Mac Pherson, Carol 62          
       36.05  1:06.49  1:34.93  2:08.62                                    
 20 Arizona Masters  'B'                                        2:10.87  
     1) Bailey, Hop 54                  2) Winslow, Laura H 41            
     3) Wygal, Dianne L 35              4) Dornan, Earle M. 41            
       38.04  1:14.50  1:43.26  2:10.87                                    
 21 Tamalpais Aquatic  'A'                                      2:13.63  
     1:22.67  1:41.14  1:56.96  2:13.63                                    
 -- Alumni Of Santa Clara  'A'                                       DQ  
     1) Foster, Ann M 38                2) Hendrickson, Mike J 49         
     3) Hendrickson, Steven M 53        4) Mariani, Jeanne M. 42          
       34.47  1:06.16  1:36.26       DQ                                    
 -- San Mateo Mst Marlins  'B'                                       DQ  
     1) Darlington, Taite 45            2) Hewlin, Leanne M 35            
     3) Huggins, Thomas E 37            4) Finch, Dale 50                 
       29.83  1:06.80  1:35.23       DQ                                    
 -- Menlo Park Masters  'A'                                          DQ  
     1) Renner, Heidi A 43              2) Sulzbach, John F 67            
     3) Reneau, Frances H 42            4) Marshall, Scott F 39           
       49.49  1:29.63  2:00.26       DQ                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:40.01  
     1) Lippold, Mary B 45              2) Jacobs, Ronald 49              
     3) Glassman, Debbie A 47           4) Sussex, Steve A 45             
       26.72    50.18  1:16.95  1:40.01                                    
  2 Arizona Masters  'A'                                        1:46.35  
     1) Piecuch, John T 45              2) James, Katryn S 45             
     3) Schmidt, Jonelle G 50           4) Roth, Barry 46                 
       23.85    55.36  1:23.90  1:46.35                                    
  3 Walnut Creek  'B'                                           1:47.13  
     1) Ahlman, David C 49              2) Alexander, Martha A 51         
     3) Kahn, Sally G 50                4) Hart, Gene E 48                
       25.16    53.89  1:23.18  1:47.13                                    
  4 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:47.74  
     1) Sharpe, Kenneth N 48            2) Mattson, Patricia Skippy A 47  
     3) Sharpe, Pamela E 47             4) Brown, Robert V 48             
       23.88    54.30  1:23.83  1:47.74                                    
  5 Walnut Creek  'A'                                           1:48.37  
     1) De Lacy, James R 54             2) Flansburg, Debbie M 45         
     3) King, Kristina V 53             4) Kent, Cary E 49                
       23.70    52.41  1:23.91  1:48.37                                    
  6 Menlo Park Masters  'A'                                     1:50.02  
     1) Gildea, David R 57              2) Strauss, Judy 46               
     3) Armstrong, Miki 47              4) Strnad, Jeff 48                
       26.04    57.01  1:25.85  1:50.02                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         1:50.02  
     1) Philbrick, Larry K 48           2) Rousseau, Sandi 53             
     3) Imwalle, Cathy J 51             4) Johnson, Steve M 53            
       23.88    54.61  1:24.36  1:50.02                                    
  8 El Segundo Masters  'A'                                     1:50.75  
     1) Heather, Michael R 47           2) Frank, Mimi 54                 
     3) Kikut, Maureen 56               4) Kelly, Marc 46                 
       24.11    54.86  1:26.84  1:50.75                                    
  9 Sierra Nevada  'A'                                          1:51.00  
     1) Johnson, Clifford H 49          2) Tyler, A Susan 52              
     3) Shoenberger, Linda R 53         4) Ryder, Mike J 46               
       26.35    56.60  1:26.88  1:51.00                                    
 10 Pacific Northwest Aquatics  'B'                             1:51.67  
     1) Davis, Charlotte M 51           2) Stern, David L 50              
     3) Gundred, Barb L 49              4) Peterson, Steven B 54          
       27.01    54.58  1:24.08  1:51.67                                    
 11 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:53.58  
     1) Fouts, Susan J 50               2) Roche, Carolyn M 50            
     3) Hughes, John S 47               4) Burson, William W 56           
       31.32  1:02.46  1:26.79  1:53.58                                    
 12 Manatee Aquatic  'A'                                        1:54.36  
     1) Shaps, Ruth Y 53                2) Stanton, Susan G 48            
     3) Taggesell, Larry E 48           4) Clemmons, Jim 51               
       28.78  1:05.38  1:30.11  1:54.36                                    
 13 Walnut Creek  'C'                                           1:54.49  
     1) Burr, Ken M 56                  2) Apple, Kate Z 52               
     3) Fox-Yoder, Kim A 45             4) Downer, John D 50              
       27.12    59.52  1:29.21  1:54.49                                    
 14 The Olympic Club  'A'                                       1:56.70  
     1) Beglinger, James M 54           2) Stretch, Nancy A 61            
     3) Quinn, Phyllis E 45             4) Griffith, James M 48           
       27.69  1:04.69  1:34.06  1:56.70                                    
 15 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:58.74  
     1) Oliver, Matthew A 50            2) Taft, Lynne D 59               
     3) Finch, Dale 50                  4) Brown, Randy I 53              
       26.36  1:03.00  1:33.24  1:58.74                                    
 16 El Segundo Masters  'B'                                     2:05.63  
     1) Montgomery, Mark A 45           2) McCauley, Wayne A 52           
     3) Bergen, Kathy 61                4) Tournat, Cynthia R 46          
       26.35    53.21  1:35.28  2:05.63                                    
 -- Tamalpais Aquatic  'A'                                           DQ  
     1) Olson, Robert H 56              2) Val, Laura B 49                
     3) Jones-Roy, Susan J 53           4) Burns, Richard 57              
       25.02    49.90  1:17.92       DQ                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:52.72  
     1) Burns, Richard 57               2) Parlapiano, Gary J 54          
     3) Val, Laura B 49                 4) Jones-Roy, Susan J 53          
       28.19    57.98  1:27.70  1:52.72                                    
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:54.67  
     1) Jacobs, Ronald 49               2) Litzenberger, Andra 48         
     3) Sussex, Kerry C 45              4) Lippold, Mary B 45             
       28.29  1:03.13  1:28.68  1:54.67                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        1:57.20  
     1) James, Katryn S 45              2) Roth, Barry 46                 
     3) Piecuch, John T 45              4) Schmidt, Jonelle G 50          
       34.30  1:03.51  1:29.13  1:57.20                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           1:57.88  
     1) Hart, Gene E 48                 2) Jester, Mal 52                 
     3) Flansburg, Debbie M 45          4) Alexander, Martha A 51         
       27.96    59.29  1:29.09  1:57.88                                    
  5 Walnut Creek  'B'                                           2:00.26  
     1) Haufler, Steven E 48            2) Fox-Yoder, Kim A 45            
     3) Kahn, Sally G 50                4) De Lacy, James R 54            
       28.83  1:05.65  1:37.19  2:00.26                                    
  6 Menlo Park Masters  'A'                                     2:03.08  
     1) Langmuir, Virginia K 48         2) Gildea, David R 57             
     3) Strnad, Jeff 48                 4) Armstrong, Miki 47             
       36.10  1:07.30  1:33.41  2:03.08                                    
  7 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               2:03.37  
     1) Laughlin, Patrick O 46          2) Mattson, Patricia Skippy A 47  
     3) Thompson, Steve P 47            4) Sharpe, Pamela E 47            
       32.06  1:08.01  1:33.87  2:03.37                                    
  8 Oregon Masters  'A'                                         2:05.61  
     1) Bruce, Robert A 53              2) Imwalle, Cathy J 51            
     3) Rousseau, Sandi 53              4) Radcliff, David A 67           
       31.83  1:06.82  1:39.52  2:05.61                                    
  9 The Olympic Club  'A'                                       2:08.34  
     1) Quinn, Phyllis E 45             2) Strand, Robert 55              
     3) Clark, Steve E 57               4) Stretch, Nancy A 61            
       36.50  1:04.84  1:31.64  2:08.34                                    
 10 Walnut Creek  'C'                                           2:10.06  
     1) Ahlman, David C 49              2) Downer, John D 50              
     3) King, Kristina V 53             4) Apple, Kate Z 52               
       31.61  1:04.33  1:38.46  2:10.06                                    
 11 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               2:10.32  
     1) Atamaniuk, Susan C 52           2) Davis, Don M 56                
     3) Adkison, Bill 45                4) Adkison, Melissa 48            
       41.72  1:14.57  1:40.63  2:10.32                                    
 12 El Segundo Masters  'A'                                     2:13.23  
     1) Heather, Michael R 47           2) Kelly, Marc 46                 
     3) Tournat, Cynthia R 46           4) Bergen, Kathy 61               
       29.69  1:00.10  1:32.32  2:13.23                                    
 13 Menlo Park Masters  'B'                                     2:14.69  
     1) Strauss, Judy 46                2) Mortensen, Carl E 57           
     3) Pinto, Rebecca A 46             4) Peterson, Richard A 54         
       38.80  1:12.12  1:45.00  2:14.69                                    
 14 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:17.64  
     1) Culp, Michael E 45              2) Fouts, Susan J 50              
     3) Di Tolla, Robert J 46           4) Anziano, Marcia 56             
       32.00  1:14.82  1:42.88  2:17.64                                    
 15 Sierra Nevada  'A'                                          2:22.67  
     1) Shoenberger, Linda R 53         2) McKenzie, Don W 54             
     3) Ryder, Mike J 46                4) Carroll, Carol A 55            
       38.36  1:09.37  1:36.57  2:22.67                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:52.10  
     1) Freshley, Mike R 60             2) Marr, Jackie M 57              
     3) Lund, Lynne H 60                4) Ahern, Michael L 56            
       25.46    56.26  1:28.92  1:52.10                                    
  2 Sierra Nevada  'A'                                          1:58.70  
     1) Nelson, Frans D 58              2) Tyler, Sarah L 56              
     3) Carroll, Carol A 55             4) Walker, Joseph R 59            
       25.35    40.60    58.87  1:58.70                                    
  3 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:59.51  
     1) Cazalet, Edward G 58            2) Neuman, Carl F 58              
     3) Ridout, Nancy J 59              4) Carroll, Glenda F 57           
       26.24    51.91  1:20.99  1:59.51                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           2:09.84  
     1) Dennis, D Craig 55              2) Kraetzer, Midge S. 62          
     3) Haworth, Joyce M 63             4) Bledsoe, Dennis R 62           
       24.87    58.30  1:44.11  2:09.84                                    
  5 Rinconada  'A'                                              2:10.47  
     1) Mac Pherson, Carol 62           2) Hepper, Kenneth M 64           
     3) Callison, Barbara F 68          4) Shaw, James F 60               
       35.34  1:07.04  1:43.05  2:10.47                                    
  6 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             2:26.56  
     1) Rehfeldt, Don L 66              2) Litt, Arni H 55                
     3) Bryce, Karen G 67               4) McColly, Michael 55            
       35.85  1:14.62  1:59.48  2:26.56                                    
  7 Arizona Masters  'A'                                        2:37.09  
     1) Dyck, Grace C 59                2) Dyck, Mel 59                   
     3) Gruender, Dan F 71              4) Bayly, Helen H 64              
       43.65  1:18.26  1:56.21  2:37.09                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic  'A'                                      2:11.29  
     1) Cazalet, Edward G 58            2) Carroll, Glenda F 57           
     3) Olson, Robert H 56              4) Ridout, Nancy J 59             
       29.91  1:14.73  1:42.32  2:11.29                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           2:22.01  
     1) Kraetzer, Midge S. 62           2) Haworth, Joyce M 63            
     3) Dennis, D Craig 55              4) Bledsoe, Dennis R 62           
       41.86  1:29.02  1:55.99  2:22.01                                    
  3 Arizona Masters  'A'                                        2:23.32  
     1) Mac Beth, Nancy K 72            2) Bernard, Kimball V 56          
     3) Johnson, Ron 69                 4) Bayly, Helen H 64              
       44.13  1:15.83  1:38.90  2:23.32                                    
  4 Rinconada  'A'                                              2:27.01  
     1) Josse, Connie T 64              2) Hepper, Kenneth M 64           
     3) Shaw, James F 60                4) Callison, Barbara F 68         
       44.63  1:21.75  1:51.94  2:27.01                                    
  5 Tamalpais Aquatic  'B'                                      2:28.00  
     1) Herrero, Rebecca R 58           2) Frost, Kenneth A 56            
     3) Neuman, Carl F 58               4) Alexandre, Mary L 65           
       45.17  1:16.21  1:45.67  2:28.00                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         2:35.86  
     1) Ward, Joy 58                    2) Schroder, Kaleo B 65           
     3) Landis, Tom 59                  4) Thayer, George D 65            
       37.48  1:37.66  2:06.37  2:35.86                                    
  7 Stanford Masters  'A'                                       2:42.28  
     1) Kurtzman, Woof 55               2) Barnea, Daniela 57             
     3) Fasbender, Barry A 63           4) Sharpe, Marjorie W 84          
       43.77  1:23.63  1:58.96  2:42.28                                    
  8 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  3:07.18  
     1) Galine, Donald L 55             2) Stupfel, Gloria M 74           
     3) Taft, Lynne D 59                4) Kutsenko, Vadim 56             
       30.63  1:51.06  2:37.96  3:07.18                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                                        2:12.03  
     1) Johnson, Ron 69                 2) Gillin, Gordon H 70            
     3) Gruender, Edie 72               4) Mac Beth, Nancy K 72           
       25.86    56.92  1:42.92  2:12.03                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           2:16.05  
     1) Mayo, Robert W 67               2) Monroe, Donna 67               
     3) Hirsch, Ann M 70                4) Haworth, A Emory 65            
       29.06  1:08.33  2:16.00  2:16.05                                    
  3 Walnut Creek  'B'                                           2:19.53  
     1) Morner, Stan 66                 2) Alexander, Joan E 69           
     3) Mc Millan, Betty T 72           4) Brown, Donald L 67             
       29.73  1:10.23  1:50.79  2:19.53                                    
  4 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:25.78  
     1) Campbell, Roger C 70            2) Mc Cubbin, Miek 65             
     3) Lambertson, Ann M 70            4) Stupfel, Norman E 68           
       29.92  1:06.07  1:55.83  2:25.78                                    
  5 Walnut Creek  'C'                                           2:44.05  
     1) Nieman, Frank B 68              2) Duncan, Jean M 68              
     3) Germolus, Dixie C. 74           4) Nootbaar, Robert T 65          
       33.24  1:19.54  2:11.39  2:44.05                                    
  6 San Mateo Mst Marlins  'B'                                  3:05.35  
     1) Cunningham, Robert F 73         2) Knochenhauer, Martha K 74      
     3) Stupfel, Gloria M 74            4) Stupfel, Don L 73              
       33.82  1:27.25  3:05.35                                             
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek  'A'                                           2:27.93  
     1) Brown, Donald L 67              2) Hirsch, Ann M 70               
     3) Haworth, A Emory 65             4) Monroe, Donna 67               
       34.52  1:18.89  1:49.07  2:27.93                                    
  2 Walnut Creek  'B'                                           2:46.43  
     1) Mc Millan, Betty T 72           2) Nieman, Frank B 68             
     3) Alexander, Joan E 69            4) Mayo, Robert W 67              
       51.06  1:29.09  2:17.71  2:46.43                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinconada  'A'                                              3:02.60  
     1) Da Rosa, Aldo V 83              2) Blackledge, Nan L 76           
     3) Keller, Walter L 82             4) Weiss, Patsy E 78              
       34.49  1:01.82  2:14.96  3:02.60                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           3:16.83  
     1) Prevetz, Patricia J 80          2) Reeves, Mary Jane 84           
     3) Smith, Richard T 81             4) Johnston, William H 82         
       54.41  2:00.00  2:38.23  3:16.83                                    
  3 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  3:17.80  
     1) Taft, Raymond F 81              2) Etienne, Audrey H 84           
     3) Buel, Hilda G 87                4) Taioli, Fred 80                
       33.74  1:21.09  2:37.43  3:17.80                                    
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinconada  'A'                                              3:29.17  
     1) Blackledge, Nan L 76            2) Keller, Walter L 82            
     3) Da Rosa, Aldo V 83              4) Scholer, Sally G 77            
       50.65  1:51.14  2:37.83  3:29.17                                    
  2 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  4:30.17  
     1) Etienne, Audrey H 84            2) Buel, Hilda G 87               
     3) Taft, Raymond F 81              4) Taioli, Fred 80                
     1:04.04           3:44.09  4:30.17                                    
Sponsor #36Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #42
Sponsor #25Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #41Sponsor #13
Sponsor #47
Sponsor #50Sponsor #45Sponsor #21Sponsor #52Sponsor #49Sponsor #20Sponsor #35