2001 Short Course National Championships

Men's Relay Results

Final Results

Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Stanford Masters  'A'                                       1:26.19  
     1) Foster, Brendon M 24            2) Sohmen, Philip 22              
     3) Littlefield, Paul G 31          4) LO, Shannon P 29               
       21.66    43.49  1:04.81  1:26.19                                    
  2 El Segundo Masters  'A'                                     1:26.34  
     1) Bergen, Bert 34                 2) Hottle, Nathan E 24            
     3) Rinzler, Marcel 30              4) Douglass, Will 41              
       21.71    43.13  1:04.56  1:26.34                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           1:27.87  
     1) Wyles, Eric J 24                2) Benton, Kevin A 19             
     3) Budke, Jeff 23                  4) Berner, Gregory K 23           
       22.93    45.53  1:06.88  1:27.87                                    
  4 Utah Masters  'A'                                           1:29.21  
     1) Frohlich, Jon W 28              2) McGlynn, David E 24            
     3) Crankshaw, Erik C 29            4) Thorum, Thomas M 28            
       22.69    45.10  1:07.62  1:29.21                                    
  5 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:31.13  
     1) Meadows, Raymond A 21           2) McGhee, Steve D 21             
     3) NG, Kelvin 23                   4) Yoder, Mark R 27               
       22.68    45.86  1:09.25  1:31.13                                    
  6 Mountainview  'A'                                           1:31.30  
     1) Kozlowski, Kirk E 43            2) Woodruff, Joshua M 30          
     3) Brewer, Shane A 24              4) Connell, David L 44            
       22.27    46.79  1:10.13  1:31.30                                    
  7 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:31.60  
     1) Stanton, Jeremiah 22            2) Salopek, David P. 38           
     3) Johnson, Scott V 30             4) Stanton IV, Wright 21          
       23.44    46.44  1:08.90  1:31.60                                    
  8 White Plains Masters  'A'                                   1:31.61  
     1) Rizzo, Donald A 36              2) O'Keefe, Patrick F 21          
     3) Levy, Daniel J 35               4) Ruggiero, Mike W 32            
       22.70    46.13  1:09.53  1:31.61                                    
  9 Menlo Park Masters  'A'                                     1:32.63  
     1) Owen, ED G 30                   2) Preston, Jared M 25            
     3) Salvesen, Kraig G 21            4) Doughty, William B 28          
       22.85    47.46  1:10.90  1:32.63                                    
 10 Arizona Masters  'A'                                        1:32.81  
     1) So, Stephen S 26                2) Hildenbrand, Stefan M 24       
     3) Johnson, Chris S. 30            4) Gilbert, Rick 29               
       22.86    46.71  1:11.43  1:32.81                                    
 11 New England Masters  'A'                                    1:32.88  
     1) Goldman, Mark S 29              2) Wood, Chris A 33               
     3) Levan, Steven B 23              4) Fletcher, Ken B 26             
       22.44    45.64  1:08.80  1:32.88                                    
 12 Team Fuego  'A'                                             1:33.60  
     1) Frankel, Aaron J 21             2) Lubkowitz, Mark A 32           
     3) Czekala, Steven R 41            4) Morris, Grayson E 24           
       24.11    48.77  1:12.75  1:33.60                                    
 13 Stanford Masters  'B'                                       1:33.64  
     1) Scottoline, Brian P 36          2) Murray, John I 24              
     3) Atkins, Steven L 38             4) Henderson, Scott L 29          
       23.19    46.22  1:11.10  1:33.64                                    
 14 Illinois Masters  'A'                                       1:33.71  
     1) Mills, Jamie 24                 2) Bever, Gregory R 28            
     3) Saxton, Carl S 31               4) Paller, Craig A 35             
       23.08    45.43  1:09.91  1:33.71                                    
 15 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:33.75  
     1) Beza, Ion A 42                  2) Conway, Adam M 22              
     3) Peck, Daniel S 25               4) Bowker, Dane K 26              
       27.32    48.23  1:11.09  1:33.75                                    
 16 El Segundo Masters  'B'                                     1:34.52  
     1) McGoldrick, Tim A 27            2) Bergen, Scott T 22             
     3) Heather, Michael R 47           4) Kelly, Marc 46                 
       23.16    46.95  1:10.77  1:34.52                                    
 17 Walnut Creek  'B'                                           1:34.72  
     1) Duggan, Patrick M 37            2) Trenev, Andrew P 25            
     3) Estondion, Geofrey Y 20         4) Stoddard, David R 36           
       23.22    47.78  1:10.95  1:34.72                                    
 18 Walnut Creek  'C'                                           1:35.78  
     1) Burhe, Jonathan M 22            2) Tomerlin, Daniel L 33          
     3) Hendro, Dewo 20                 4) Bohm, Eric C 34                
       23.98    47.82  1:11.97  1:35.78                                    
 19 Carson Valley  'A'                                          1:36.21  
     1) Maynor, Jeff D 23               2) Mills, Mark C 47               
     3) Figueroa, Steve 48              4) Gormly, Sherwin J 39           
       22.38    48.63  1:12.66  1:36.21                                    
 20 Davis Aqm  'A'                                              1:36.81  
     1) Hoftyzer, Ernie 31              2) Tice, Jon P 43                 
     3) Johnston, Brian D 29            4) Judd, Matt W 22                
       23.39    47.01  1:13.05  1:36.81                                    
 21 San Luis Aquatic Masters  'A'                               1:37.07  
     1) Tolin, Robert K 44              2) O'Neil, Richard R 39           
     3) Noone, Steve G 22               4) Palafox, Fausto 20             
       25.08    50.50  1:13.72  1:37.07                                    
 22 Virginia Masters  'A'                                       1:37.88  
     1) Miller, James C 19              2) Scotty, Domenic J 30           
     3) Miller, Jim W 50                4) Flood, Christopher H 38        
       26.12    51.65  1:16.26  1:37.88                                    
 23 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:39.36  
     1) Rechtin, Matthew S 23           2) Wilbur, Keith R 26             
     3) Brenner, Gary R 53              4) Schwenger, John F 35           
       25.75    51.29  1:16.62  1:39.36                                    
 24 Davis Aqm  'B'                                              1:39.59  
     1) Faley, Jeff 36                  2) Greenough, Craig V 42          
     3) Petruzzelli, Ken P 27           4) Ip, Eric J 21                  
       24.52    50.73  1:16.60  1:39.59                                    
 25 Woodside Hills Aqm  'A'                                     1:39.83  
     1) Eagleton, Alan T 37             2) Smith, Jeff A 40               
     3) Lee, Josh M 22                  4) Neuhold-Huber, Tom M 39        
       24.97    49.90  1:17.06  1:39.83                                    
 26 Mountainview  'B'                                           1:39.98  
     1) Wong, Aaron K 24                2) Bradley, William N 44          
     3) Liu, Alan B 28                  4) Cousineau, Paul B 29           
       25.05    50.14  1:14.56  1:39.98                                    
 -- Rocklin Aquatics  'A'                                            DQ  
     1) Sanders, Gregg R 42             2) Maryatt, Andrew T 40           
     3) Cherrstrom, L Jay 21            4)                                
       22.75    46.80  1:11.33       DQ                                    
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Garden State Masters  'A'                                   1:37.43  
     1) Sawin, Curtis 29                2) Doyle, Benn W 42               
     3) Matheson, Brent 34              4) Gilchrest, Arthur A 24         
       24.35    52.36  1:15.77  1:37.43                                    
  2 El Segundo Masters  'A'                                     1:38.11  
     1) Rinzler, Marcel 30              2) Hottle, Nathan E 24            
     3) Marsic, Scott D 25              4) Bergen, Bert 34                
       25.03    52.11  1:16.93  1:38.11                                    
  3 Illinois Masters  'A'                                       1:38.87  
     1) Bever, Gregory R 28             2) Alexandrov, Plamen D 40        
     3) Cunningham, Brian D 28          4) Mills, Jamie 24                
       26.18    52.15  1:16.90  1:38.87                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           1:39.32  
     1) Skruzny, Jindra 19              2) Wyles, Eric J 24               
     3) Benton, Kevin A 19              4) Berner, Gregory K 23           
       27.23    53.69  1:18.28  1:39.32                                    
  5 Mountainview  'A'                                           1:43.36  
     1) Woodruff, Joshua M 30           2) Brewer, Shane A 24             
     3) Wong, Aaron K 24                4) Kozlowski, Kirk E 43           
       28.20    56.09  1:21.83  1:43.36                                    
  6 New England Masters  'A'                                    1:43.66  
     1) Wood, Chris A 33                2) Fletcher, Ken B 26             
     3) Levan, Steven B 23              4) Goldman, Mark S 29             
       26.15    55.84  1:21.20  1:43.66                                    
  7 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:44.12  
     1) Stanton IV, Wright 21           2) Stanton, Jeremiah 22           
     3) Henschel, Sean M 37             4) Johnson, Scott V 30            
       26.92    56.31  1:21.24  1:44.12                                    
  8 Ucsb Masters Swimming  'A'                                  1:44.81  
     1) Meadows, Raymond A 21           2) NG, Kelvin 23                  
     3) McGhee, Steve D 21              4) Yoder, Mark R 27               
       26.00    58.22  1:22.89  1:44.81                                    
  9 Univ San Francisco  'A'                                     1:46.19  
     1) Taverniti, Dominic A 27         2) Hardcastle, Holden P 23        
     3) Kim, Robert Y 40                4) Kelly, Andrew C 26             
       26.06    56.72  1:23.40  1:46.19                                    
 10 Walnut Creek  'C'                                           1:46.29  
     1) Estondion, Geofrey Y 20         2) Burhe, Jonathan M 22           
     3) Bledsoe, Daniel B 31            4) Bohm, Eric C 34                
       28.49    57.14  1:22.71  1:46.29                                    
 11 Menlo Park Masters  'A'                                     1:49.90  
     1) Doughty, William B 28           2) Humphrey, Al S 41              
     3) Owen, ED G 30                   4) Salvesen, Kraig G 21           
       25.85  1:00.81  1:27.10  1:49.90                                    
 12 Arizona Masters  'A'                                        1:50.13  
     1) Brundage, Patrick W 34          2) Hildenbrand, Stefan M 24       
     3) Johnson, Chris S. 30            4) Gilbert, Rick 29               
       29.48  1:01.77  1:28.42  1:50.13                                    
 13 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:50.39  
     1) Ulrey, Sean M 23                2) Dewey, Andrew 42               
     3) Crew, Charles D 53              4) Cook, Lawrence S 36            
       29.85    59.23  1:26.36  1:50.39                                    
 14 Woodside Hills Aqm  'A'                                     1:51.84  
     1) Neuhold-Huber, Tom M 39         2) Lee, Josh M 22                 
     3) Eagleton, Alan T 37             4) Smith, Jeff A 40               
       28.11    58.38  1:26.58  1:51.84                                    
 15 El Segundo Masters  'B'                                     1:52.16  
     1) Douglass, Will 41               2) Bergen, Scott T 22             
     3) McGoldrick, Tim A 27            4) Salvino, John A 42             
       27.81    59.28  1:25.23  1:52.16                                    
 16 Rose Bowl Masters  'A'                                      1:53.07  
     1) Davis, Justin A 26              2) Caron, Louis J 43              
     3) Scannell, Michael G 37          4) Chaffin, Loren 38              
       29.75  1:02.55  1:27.82  1:53.07                                    
 17 Virginia Masters  'A'                                       1:57.12  
     1) Miller, James C 19              2) Brundage, Warner F 58          
     3) Scotty, Domenic J 30            4) Flood, Christopher H 38        
       32.07  1:05.94  1:35.13  1:57.12                                    
 18 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:58.25  
     1) Rechtin, Matthew S 23           2) Wilbur, Keith R 26             
     3) Huggins, Thomas E 37            4) Gottsche, Gordon P 34          
       29.69  1:01.07  1:30.25  1:58.25                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:24.86  
     1) Everist, Kirk F 34              2) Sagisi, Patrick C 29           
     3) Larson, Gary L 29               4) Wanie, Lee G 27                
       21.61    43.11  1:04.63  1:24.86                                    
  2 Sierra Nevada  'A'                                          1:25.03  
     1) Bohlman, Andrew L 30            2) Petrilla, Eric A 31            
     3) McAteer, Timothy B 25           4) Laurie, Rob K 34               
       20.41    42.76  1:03.93  1:25.03                                    
  3 Davis Aqm  'A'                                              1:29.56  
     1) Chang, Alvin H 26               2) Riegels, Nicholas A 25         
     3) McPherson, Andrew M 54          4) Richmond, Donald J 28          
       23.20    45.61  1:08.41  1:29.56                                    
  4 Las Vegas Masters  'A'                                      1:30.11  
     1) Turk, Donald J 25               2) Dreitzler, Todd M 31           
     3) Ludens, Bryan C 28              4) Marlow, Jarvis I 25            
       23.06    45.02  1:07.70  1:30.11                                    
  5 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:30.72  
     1) Liggett, Michael R 26           2) Harris, R. Landon 26           
     3) Fairbanks, Daniel J 32          4) Marshall, Christopher P 31     
       22.14    44.42  1:07.85  1:30.72                                    
  6 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:31.29  
     1) Hughes, Keith W 39              2) Magee, Mark A 33               
     3) Roestenberg, Andreas 29         4) Gravley, Dwight S 32           
       23.42    47.38  1:08.38  1:31.29                                    
  7 Walnut Creek  'A'                                           1:31.45  
     1) Rodgers, Jeffrey M 34           2) Bledsoe, Daniel B 31           
     3) Poggemann, Felix G 28           4) Santos, Roque J 33             
       22.72    46.32  1:08.51  1:31.45                                    
  8 Shore Aquatics  'A'                                         1:31.98  
     1) Smith, Frnk R 45                2) Kanner, Michael B 32           
     3) Nalli, Lyle 41                  4) Webb, John F 32                
       22.42    45.79  1:09.23  1:31.98                                    
  9 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:33.27  
     1) DeFabrique, Yann J 27           2) Moore, Michael R 37            
     3) Shaw, Clifford A 30             4) Mayers, Roberto J 47           
       21.74    45.08  1:10.70  1:33.27                                    
 10 Irvine Novaquatics  'A'                                     1:34.59  
     1) Villarete, Andy D 29            2) Terndrup, Seth P 25            
     3) Collins, Michael D 35           4) Tongate, Terry L 40            
       23.34    46.00  1:09.51  1:34.59                                    
 11 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:34.87  
     1) Tremblay, Raymond L 30          2) Hamm, Michael L 43             
     3) Virjee, Fram M 40               4) Nelson, Timothy D 35           
       23.59    46.50  1:11.46  1:34.87                                    
 12 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:35.78  
     1) MACKENZIE, Robert C 27          2) Mueller, Marcus A 31           
     3) Silva, Sergio B 46              4) Parlapiano, Gary J 54          
       21.42    44.50  1:09.92  1:35.78                                    
 13 Manatee Aquatic  'A'                                        1:35.87  
     1) Hale, William C 30              2) Garfinkle, Joel 31             
     3) Finney, Peter C 33              4) Sihner, Craig D 41             
       23.51    48.09  1:12.62  1:35.87                                    
 14 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:36.39  
     1) Waananen, Eric J 26             2) Moll, Drew 42                  
     3) Chestnut, Doug 36               4) Baker, Chase R 28              
       23.00    47.40  1:11.19  1:36.39                                    
 15 Strawberry Canyon Aqm  'A'                                  1:37.53  
     1) Chuchro, Doug A 32              2) Kohlmeier, Brian B 31          
     3) Endres, Paul D 37               4) Ziegler, Alexander 31          
       25.45    49.71  1:14.02  1:37.53                                    
 16 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:42.67  
     1) O'Connor, John P 32             2) Gonzales, Mike 34              
     3) Myers, Bradley K 40             4) Culp, Michael E 45             
       23.62    48.18  1:14.58  1:42.67                                    
 17 New England Masters  'A'                                    1:43.71  
     1) Kolb, Karl A 40                 2) Griffin, Paul J 40             
     3) Murphy, Mark T 35               4) Broudy, Marc I 30              
       26.53    52.77  1:18.39  1:43.71                                    
 18 Club Sport Fremont  'A'                                     1:44.29  
     1) Barrie, G. Chris 33             2) Dalarossa, Daniel 40           
     3) Anderson, Eric R 56             4) Billmire, Steve P 38           
       27.20    51.51  1:18.94  1:44.29                                    
 19 Tri Valley Masters  'A'                                     1:47.53  
     1) Cartwright, Allan L 59          2) Herzer, Don E 72               
     3) Reed, Donald F 76               4) Ridosko, Daniel 27             
       22.75    47.92  1:25.21  1:47.53                                    
 20 Mountainview  'A'                                           1:56.83  
     1) Anderson, Don F 49              2) Foronda, Paul F 29             
     3) Goulet, Ray C 38                4) Baker, Gary J 33               
       27.57  1:00.37  1:30.02  1:56.83                                    
 21 Rinconada  'A'                                              1:59.18  
     1) Sachs, Todd S 33                2) Jay, John M 44                 
     3) Verheijden, Ivo P 35            4) Motmans, August 73             
       25.77    54.38  1:24.66  1:59.18                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:34.45  
     1) Britt, Clay 40                  2) Dicks, Wally C 38              
     3) Roddin, Jeffrey H 32            4) Fell, Michael A 39             
       24.33    50.18  1:13.23  1:34.45                                    
  2 Sierra Nevada  'A'                                          1:36.70  
     1) Bohlman, Andrew L 30            2) Petrilla, Eric A 31            
     3) Laurie, Rob K 34                4) McAteer, Timothy B 25          
       23.76    52.23  1:15.65  1:36.70                                    
  3 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:40.92  
     1) Welting, Evan A 26              2) Harris, R. Landon 26           
     3) Marshall, Christopher P 31      4) Liggett, Michael R 26          
       26.62    54.09  1:19.35  1:40.92                                    
  4 Las Vegas Masters  'A'                                      1:41.89  
     1) Dreitzler, Todd M 31            2) Turk, Donald J 25              
     3) Ludens, Bryan C 28              4) Herlihy, Christian R 25        
       25.51    53.68  1:18.58  1:41.89                                    
  5 Walnut Creek  'A'                                           1:42.28  
     1) Tomerlin, Daniel L 33           2) Santos, Roque J 33             
     3) Rodgers, Jeffrey M 34           4) Poggemann, Felix G 28          
       29.71    56.32  1:20.25  1:42.28                                    
  6 The Olympic Club  'A'                                       1:42.40  
     1) Larson, Greg D 31               2) Keck, Mike 41                  
     3) Goth, Stephen J 32              4) Everist, Kirk F 34             
       25.32    54.01  1:20.99  1:42.40                                    
  7 Davis Aqm  'A'                                              1:42.97  
     1) Richmond, Donald J 28           2) Riegels, Nicholas A 25         
     3) Chang, Alvin H 26               4) McPherson, Andrew M 54         
       26.87    55.45  1:20.12  1:42.97                                    
  8 Manatee Aquatic  'A'                                        1:43.27  
     1) Hale, William C 30              2) Finney, Peter C 33             
     3) Garfinkle, Joel 31              4) Fordyce, Paul G 31             
       26.14    54.36  1:20.16  1:43.27                                    
  9 Utah Masters  'A'                                           1:43.46  
     1) Thorum, Thomas M 28             2) Crankshaw, Erik C 29           
     3) Brady, Chris 30                 4) Frohlich, Jon W 28             
       26.10    54.97  1:21.24  1:43.46                                    
 10 Oregon Masters  'A'                                         1:44.37  
     1) Rodriguez, Rick A 38            2) Hudson, John C 35              
     3) Shaevitz, Alex R 31             4) Taylor, Ron A 40               
       27.71    55.57  1:20.25  1:44.37                                    
 11 City of Las Vegas Masters  'A'                              1:45.58  
     1) Roestenberg, Andreas 29         2) Gravley, Dwight S 32           
     3) Mendre, William R 33            4) Hughes, Keith W 39             
       25.29    56.85  1:22.04  1:45.58                                    
 12 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:51.94  
     1) Gonzales, Mike 34               2) O'Connor, John P 32            
     3) Nolte, Christopher C 44         4) Carney, Kent 53                
       25.98    58.43  1:23.53  1:51.94                                    
 13 New England Masters  'A'                                    1:54.51  
     1) Murphy, Mark T 35               2) Griffin, Paul J 40             
     3) Broudy, Marc I 30               4) Delaney, Mike 46               
       33.99  1:04.04  1:30.42  1:54.51                                    
 14 Davis Aqm  'B'                                              1:58.86  
     1) Norris, Robert F 62             2) Tice, Jon P 43                 
     3) Petruzzelli, Ken P 27           4) Hoftyzer, Ernie 31             
       36.35  1:07.74  1:34.98  1:58.86                                    
 15 Dynamo Swim Club Masters  'B'                               2:02.07  
     1) Osborn, Kris J 32               2) Shinn, David Y 25              
     3) Palmer, Terry L 56              4) Kammholz, Cord-Patrick 35      
       29.49  1:04.15  1:35.87  2:02.07                                    
 16 Mountainview  'A'                                           2:12.78  
     1) Campbell, Chris 40              2) Salmanoff, Jason 27            
     3) Powell, Russell E 57            4) Liu, Alan B 28                 
       34.82  1:13.44  1:44.54  2:12.78                                    
 17 Alexandria Masters  'A'                                     2:22.81  
     1) MACEIRA, Todd M 27              2) Walter, Joseph M 29            
     3) Parsons, Donald W 60            4) Walter, Donald F 65            
       30.97  1:03.10  1:34.48  2:22.81                                    
 -- San Diego Swim Masters  'A'                                      DQ  
     1) Peck, Daniel S 25               2) Bowker, Dane K 26              
     3)                                 4) Beza, Ion A 42                 
       28.19  1:00.02  1:21.92       DQ                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery Ancient Mariners  'A'                            1:25.85  
     1) Dicks, Wally C 38               2) Fell, Michael A 39             
     3) Lewis, Rory B 39                4) Britt, Clay 40                 
       21.72    42.75  1:04.66  1:25.85                                    
  2 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:27.07  
     1) Cavanaugh, Christopher C 38     2) Nunan, Peter D 43              
     3) Cavanaugh, Kevin L 37           4) Mortensen, Franz 37            
       21.38    43.36  1:04.91  1:27.07                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           1:27.23  
     1) Stahl, Stephen A. 36            2) Daniels, Charles M 44          
     3) Middleton, James G 38           4) Boatwright, David E 39         
       21.99    44.28  1:06.43  1:27.23                                    
  4 Ventura County Masters  'A'                                 1:28.47  
     1) Shaffer, Mike G 35              2) Smith, Don G 39                
     3) Lum, Bryant J 39                4) Hedrick, Tim K 37              
       22.53    44.13  1:05.38  1:28.47                                    
  5 Illinois Masters  'A'                                       1:31.26  
     1) Martin, John A 45               2) Weber, Gregory J 47            
     3) Dodson, Phil L 48               4) McCabe, Tom 43                 
       22.50    44.32  1:07.10  1:31.26                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         1:32.70  
     1) George, Steve A 41              2) Allender, Pat 42               
     3) Rodriguez, Rick A 38            4) Parmentier, Steve D 35         
       22.83    46.22  1:10.02  1:32.70                                    
  7 Michigan Masters  'A'                                       1:33.49  
     1) Vagnoni, Adrian F 39            2) Benner, Devin 35               
     3) St Claire, Greg E 35            4) Dempsey, Michael F 37          
       23.39    46.99  1:10.96  1:33.49                                    
  8 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:34.32  
     1) Brackett, Bill A 43             2) Nolte, Christopher C 44        
     3) Nelson, Kurt D 41               4) Hughes, John S 47              
       23.42    47.55  1:10.68  1:34.32                                    
  9 Sierra Nevada  'A'                                          1:35.13  
     1) Allen, Brant C 38               2) Tucker, Benjamin D 39          
     3) Brancamp, David J 39            4) Vidimos, David 40              
       22.23    47.82  1:12.20  1:35.13                                    
 10 Menlo Park Masters  'A'                                     1:35.77  
     1) Humphrey, Al S 41               2) Marshall, Scott F 39           
     3) Strnad, Jeff 48                 4) Arcuni, Philip W 42            
       23.34    48.34  1:12.44  1:35.77                                    
 11 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:35.92  
     1) Simmons, Robin A. 42            2) Hansen, Robert M 46            
     3) Hudson, John S 45               4) Oates, David R 50              
       24.28    47.70  1:11.09  1:35.92                                    
 12 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:36.42  
     1) Fish, Robert A 37               2) Schaeffer, Michael J 44        
     3) Dybdahl, Eric T 41              4) Jones, Michael P 40            
       22.84    47.96  1:12.71  1:36.42                                    
 13 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:36.82  
     1) Hale, Dave 45                   2) Foreaker, Don 48               
     3) Morales, John R 43              4) North, Harry S 42              
       24.80    50.05  1:13.44  1:36.82                                    
 14 Westside Houston Swim Club  'A'                             1:37.92  
     1) Rollins, Bruce W 51             2) Crew, Charles D 53             
     3) Cook, Lawrence S 36             4) Dewey, Andrew 42               
       25.54    50.40  1:14.43  1:37.92                                    
 15 Walnut Creek  'C'                                           1:38.43  
     1) Glynn, Bob D 35                 2) Haufler, Steven E 48           
     3) Halbrecht, Kenneth A 40         4) O'Brien, Kerry L 44            
       26.43    51.19  1:14.64  1:38.43                                    
 16 Rinconada  'A'                                              1:41.15  
     1) Glaves, Anthony P 43            2) Hubbell, Bob G 40              
     3) Lorton, Bill 58                 4) Gibson, Gary A 43              
       25.37    51.80  1:17.08  1:41.15                                    
 17 Arizona Masters  'A'                                        1:42.81  
     1) Shake, Scott D 43               2) Perry, Don R 48                
     3) Dornan, Earle M. 41             4) Stites, Jim S 43               
       23.65    51.30  1:19.21  1:42.81                                    
 17 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              1:42.81  
     1) Huber, Curt J 41                2) Cheline, Douglas 35            
     3) Huber, Craig 41                 4) Stricker, Edwin C 48           
       25.41    52.79  1:18.03  1:42.81                                    
 19 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:44.18  
     1) Wagoner, Victor E 45            2) Tirado, Ronald J 37            
     3) Bartholomew, David M 41         4) Raine, Charlie R 41            
       25.64    52.14  1:17.85  1:44.18                                    
 20 Stanford Masters  'A'                                       1:55.93  
     1) Skinner, Peter K 46             2) Rader, David M 40              
     3) Kurtzman, Woof 55               4) Fasbender, Barry A 63          
       25.04    56.25  1:28.73  1:55.93                                    
 -- Almaden Masters  'A'                                             DQ  
     1) Bucter, Peter K 37              2) Jochim, Christian 53           
     3) Becker, Joel M 55               4) Hemeon, Rosse F 70             
       24.39    50.96  1:22.54       DQ                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
     1) Jensen, Kirk L 40               2) Tengrotenhuis, Dirk A 35       
     3) Lundberg, David 40              4)                                
       23.43    46.54  1:08.60       DQ                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Ventura County Masters  'A'                                 1:40.79  
     1) Shaffer, Mike G 35              2) Smith, Don G 39                
     3) Lum, Bryant J 39                4) Frank, Peter J 39              
       25.57    53.28  1:17.02  1:40.79                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           1:41.46  
     1) Chao, Hector E 37               2) Duggan, Patrick M 37           
     3) Middleton, James G 38           4) Boatwright, David E 39         
       27.71    56.74  1:20.03  1:41.46                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         1:42.51  
     1) George, Steve A 41              2) Allender, Pat 42               
     3) Christensen, Douglas A 38       4) Parmentier, Steve D 35         
       25.84    54.80  1:19.74  1:42.51                                    
  4 Santa Clara Swim Club Mst  'A'                              1:45.92  
     1) Reid, Cameron D 40              2) Huber, Craig 41                
     3) Mortensen, Franz 37             4) Nunan, Peter D 43              
       27.34    58.65  1:24.18  1:45.92                                    
  5 Arizona Masters  'A'                                        1:46.20  
     1) Jaegers, Allan M 38             2) Shake, Scott D 43              
     3) Richardson, Rob 40              4) Stites, Jim S 43               
       27.28    57.54  1:22.80  1:46.20                                    
  6 Sierra Nevada  'A'                                          1:46.64  
     1) Allen, Brant C 38               2) Vidimos, David 40              
     3) Tucker, Benjamin D 39           4) Brancamp, David J 39           
       26.06    54.74  1:22.18  1:46.64                                    
  7 Patriot Masters Swim Team  'A'                              1:47.84  
     1) Chestnut, Doug 36               2) Hudson, John S 45              
     3) Hansen, Robert M 46             4) Moll, Drew 42                  
       27.61    57.93  1:23.18  1:47.84                                    
  8 Southern Cal Aquatics Masters  'A'                          1:48.84  
     1) Nadel, Craig M 40               2) Reierson, Lars A 35            
     3) Ireland, Bill E. 41             4) Drapeau, David J 40            
       30.03    59.42  1:25.77  1:48.84                                    
  9 Santa Clara Swim Club Mst  'B'                              1:48.93  
     1) Huber, Curt J 41                2) Goodridge, Alan G 36           
     3) Moore, Michael R 37             4) Bitter, John F 37              
       28.94    59.40  1:24.68  1:48.93                                    
 10 Menlo Park Masters  'A'                                     1:49.21  
     1) Arcuni, Philip W 42             2) Gildea, David R 57             
     3) Strnad, Jeff 48                 4) Eisenhaur, Steve 40            
       27.81    58.53  1:25.29  1:49.21                                    
 11 Walnut Creek  'B'                                           1:49.29  
     1) Dugan, Thomas W 42              2) Stoddard, David R 36           
     3) O'Brien, Kerry L 44             4) Daniels, Charles M 44          
       30.49  1:01.11  1:26.50  1:49.29                                    
 12 Rocky Mountain Masters  'A'                                 1:50.23  
     1) Brackett, Bill A 43             2) Gould, Tom A 36                
     3) Nelson, Kurt D 41               4) Hughes, John S 47              
       29.43    59.73  1:25.50  1:50.23                                    
 13 Santa Rosa Masters  'A'                                     1:53.00  
     1) McCarthy, Darren M 35           2) Morales, John R 43             
     3) Hale, Dave 45                   4) North, Harry S 42              
       29.67  1:01.26  1:29.26  1:53.00                                    
 14 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:53.08  
     1) Fish, Robert A 37               2) Schaeffer, Michael J 44        
     3) Jones, Michael P 40             4) Santos, David Q 42             
       27.78  1:01.57  1:28.58  1:53.08                                    
 15 Mountainview  'A'                                           1:54.40  
     1) Bradley, William N 44           2) Wolff, Eric R 40               
     3) Connell, David L 44             4) Kryska, Paul M 37              
       30.49  1:02.61  1:29.56  1:54.40                                    
 16 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:00.82  
     1) Prosen, Dennis E 44             2) Brenner, Gary R 53             
     3) Schwenger, John F 35            4) Radetich, Larry A 52           
       30.46  1:05.77  1:33.36  2:00.82                                    
 17 Los Angeles Peninsula Swimmers  'B'                         2:04.14  
     1) Virjee, Fram M 40               2) Wagoner, Victor E 45           
     3) Bartholomew, David M 41         4) Tirado, Ronald J 37            
       34.03  1:05.82  1:34.64  2:04.14                                    
 -- Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                              DQ  
     1) Hamm, Michael L 43              2) Raine, Charlie R 41            
     3) Nelson, Timothy D 35            4)                                
       29.58    59.45  1:27.78       DQ                                    
 -- The Olympic Club  'A'                                            DQ  
       25.13    52.14  1:15.11       DQ                                    
 -- Gold Waves Masters  'A'                                          DQ  
     1) Halaska, Gerard S 50            2) Meyer, Jan B 53                
     3) Agabashian, Rudolph A 50        4) James, Sean P 42               
       29.44  1:00.17  1:28.14       DQ                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:34.94  
     1) Corliss, Stuart E 45            2) Sherrill, Mike B 51            
     3) Barthold, Bill 52               4) Myers, Greg A 49               
       23.76    52.54  1:11.09  1:34.94                                    
  2 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:35.28  
     1) Van Boer, Eric D 46             2) Rider, Lee A 45                
     3) Adkison, Bill 45                4) Davis, Don M 56                
       23.05    48.03  1:12.02  1:35.28                                    
  3 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:35.69  
     1) Sharpe, Kenneth N 48            2) Brown, Robert V 48             
     3) Laughlin, Patrick O 46          4) Thompson, Steve P 47           
       23.96    47.44  1:11.63  1:35.69                                    
  4 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:35.92  
     1) Weaver, Bryan 47                2) Mc Bride, Duncan Q 46          
     3) Heyes, Greg 46                  4) Patterson, Mike 47             
       24.04    49.30  1:13.57  1:35.92                                    
  5 Walnut Creek  'A'                                           1:36.11  
     1) De Lacy, James R 54             2) Hart, Gene E 48                
     3) Ahlman, David C 49              4) Kent, Cary E 49                
       23.66    47.36  1:11.59  1:36.11                                    
  6 Arizona Masters  'A'                                        1:36.58  
     1) Piecuch, John T 45              2) Burchfield, Dan M 45           
     3) Bernard, Kimball V 56           4) Roth, Barry 46                 
       23.52    48.83  1:14.51  1:36.58                                    
  7 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:37.63  
     1) Djang, Philipp A 46             2) Stanton, Wright III 49         
     3) Napier, Charles 50              4) Mehl, Don 50                   
       24.01    49.80  1:14.40  1:37.63                                    
  8 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:38.16  
     1) Oliver, Matthew A 50            2) Brown, Randy I 53              
     3) Darlington, Taite 45            4) Sweeney, James S 47            
       26.09    50.40  1:13.66  1:38.16                                    
  9 Los Altos Masters  'A'                                      1:38.93  
     1) Lewin, Dan'L - 47               2) Weiss, Steve A 54              
     3) Glassman, Steve C 45            4) Thomas, Dick W. 53             
       24.58    50.07  1:15.33  1:38.93                                    
 10 Sierra Nevada  'A'                                          1:39.09  
     1) Lintz, Steven P 50              2) Johnson, Clifford H 49         
     3) Nelson, Frans D 58              4) Ryder, Mike J 46               
       24.76    50.00  1:15.01  1:39.09                                    
 11 Ventura County Masters  'A'                                 1:39.79  
     1) Mc Conica, Jim 50               2) Foote, David E 51              
     3) Derr, John M 52                 4) Raffaelli, Larry L 58          
       23.73    50.06  1:13.95  1:39.79                                    
 12 Walnut Creek  'B'                                           1:39.87  
     1) Williams, Kent B 51             2) Jester, Mal 52                 
     3) Downer, John D 50               4) Smyers, Jesse B 54             
       24.95    50.36  1:14.78  1:39.87                                    
 13 Rinconada  'A'                                              1:39.89  
     1) Farley, Fred 47                 2) Falla, Kerry B 46              
     3) Raffel, Wesley 45               4) Stanton, Robert B 48           
       24.91    49.68  1:14.39  1:39.89                                    
 14 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:41.45  
     1) Sussex, Steve A 45              2) Moore, Hugh C 46               
     3) Peterson, Steven B 54           4) Jacobs, Ronald 49              
       23.99    50.48  1:17.94  1:41.45                                    
 15 Utah Masters  'A'                                           1:44.88  
     1) Kittel, Richard 53              2) Shields, William S 51          
     3) Shaw, Gary D 46                 4) Smith, Douglas L 49            
       25.05    52.29  1:18.88  1:44.88                                    
 16 New England Masters  'A'                                    1:45.38  
     1) Meltz, Steve Y. 48              2) Grilli, David J 46             
     3) Dunham, Larry M 63              4) Delaney, Mike 46               
       24.70    51.86  1:21.96  1:45.38                                    
 17 Oregon Masters  'A'                                         1:48.45  
     1) Andersen, Tom 50                2) Bruce, Robert A 53             
     3) Philbrick, Larry K 48           4) Juhala, Richard H 57           
       25.90    51.43  1:14.99  1:48.45                                    
 18 Walnut Creek  'C'                                           1:48.76  
     1) Keller, John V 51               2) Nelson, Neil C 53              
     3) King, John A 46                 4) Flickinger, Tom R 53           
       27.08    54.30  1:22.26  1:48.76                                    
 19 El Segundo Masters  'A'                                     1:53.86  
       26.78    53.24  1:18.69  1:53.86                                    
 20 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:54.19  
     1) Frost, Kenneth A 56             2) Wright, Ben 58                 
     3) Steiner, Jonathan L 50          4) Crotts, Roland 58              
       27.23    56.21  1:24.32  1:54.19                                    
 21 Alameda Aquatic Masters  'A'                                1:58.59  
     1) Groh, Alfred J 73               2) Lee, Dennis L 50               
     3) Puryear, Russ 52                4) Wright, Junior 50              
       31.74  1:03.53  1:32.35  1:58.59                                    
 22 Arizona Masters  'B'                                        2:02.12  
     1) Dyck, Mel 59                    2) Hahm, Martin R 59              
     3) Bailey, Hop 54                  4) Fuller, Vern L 54              
       31.12  1:05.03  1:33.75  2:02.12                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:44.73  
     1) Barthold, Bill 52               2) Corliss, Stuart E 45           
     3) Griffith, James M 48            4) Williams, Scott 46             
       29.30    57.60  1:22.18  1:44.73                                    
  2 Rolling Hills Mud Sharks  'A'                               1:47.68  
     1) Van Boer, Eric D 46             2) Rider, Lee A 45                
     3) Adkison, Bill 45                4) Davis, Don M 56                
       28.71    56.68  1:22.60  1:47.68                                    
  3 Sierra Nevada  'A'                                          1:48.95  
     1) Johnson, Clifford H 49          2) McKenzie, Don W 54             
     3) Ryder, Mike J 46                4) Lintz, Steven P 50             
       28.45    57.67  1:24.61  1:48.95                                    
  4 Walnut Creek  'A'                                           1:49.44  
     1) Hart, Gene E 48                 2) Jester, Mal 52                 
     3) De Lacy, James R 54             4) Kent, Cary E 49                
       28.03    58.98  1:24.68  1:49.44                                    
  5 Los Angeles Peninsula Swimmers  'A'                         1:50.42  
     1) Patterson, Mike 47              2) Weaver, Bryan 47               
     3) Mc Bride, Duncan Q 46           4) Heyes, Greg 46                 
       29.10    59.08  1:24.64  1:50.42                                    
  6 Los Altos Masters  'A'                                      1:50.64  
     1) Lewin, Dan'L - 47               2) Weiss, Steve A 54              
     3) Thomas, Dick W. 53              4) Glassman, Steve C 45           
       27.70    59.77  1:25.66  1:50.64                                    
  7 Rio Grande Swim Club  'A'                                   1:51.02  
     1) Djang, Philipp A 46             2) Stanton, Wright III 49         
     3) Mehl, Don 50                    4) Napier, Charles 50             
       27.40  1:00.46  1:26.11  1:51.02                                    
  8 Dynamo Swim Club Masters  'A'                               1:51.50  
     1) Laughlin, Patrick O 46          2) Brown, Robert V 48             
     3) Thompson, Steve P 47            4) Sharpe, Kenneth N 48           
       32.03  1:01.94  1:27.69  1:51.50                                    
  9 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:53.27  
     1) Darlington, Taite 45            2) Oliver, Matthew A 50           
     3) Brown, Randy I 53               4) Sweeney, James S 47            
       29.04  1:02.20  1:28.78  1:53.27                                    
 10 Ventura County Masters  'A'                                 1:53.88  
     1) Mc Conica, Jim 50               2) Derr, John M 52                
     3) Raffaelli, Larry L 58           4) Foote, David E 51              
       28.40    58.76  1:27.42  1:53.88                                    
 11 Arizona Masters  'A'                                        1:53.89  
     1) Roth, Barry 46                  2) Bernard, Kimball V 56          
     3) Piecuch, John T 45              4) Burchfield, Dan M 45           
       29.63  1:02.71  1:28.16  1:53.89                                    
 12 Pacific Northwest Aquatics  'A'                             1:53.98  
     1) Jacobs, Ronald 49               2) Peterson, Steven B 54          
     3) Sussex, Steve A 45              4) Stern, David L 50              
       28.65  1:01.15  1:26.39  1:53.98                                    
 13 Rinconada  'A'                                              1:54.38  
     1) Stanton, Robert B 48            2) Farley, Fred 47                
     3) Raffel, Wesley 45               4) Falla, Kerry B 46              
       31.63  1:01.77  1:29.36  1:54.38                                    
 14 Walnut Creek  'B'                                           1:55.51  
     1) Haufler, Steven E 48            2) Smyers, Jesse B 54             
     3) Williams, Kent B 51             4) Downer, John D 50              
       29.23  1:01.08  1:30.58  1:55.51                                    
 15 Tamalpais Aquatic  'A'                                      2:00.69  
     1) Silva, Sergio B 46              2) Parlapiano, Gary J 54          
     3) Wright, Ben 58                  4) Steiner, Jonathan L 50         
       32.51  1:03.06  1:33.13  2:00.69                                    
 16 Oregon Masters  'A'                                         2:00.97  
     1) Bruce, Robert A 53              2) Philbrick, Larry K 48          
     3) Johnson, Steve M 53             4) Juhala, Richard H 57           
       31.40  1:01.63  1:29.49  2:00.97                                    
 17 Utah Masters  'A'                                           2:07.61  
     1) Kittel, Richard 53              2) Shields, William S 51          
     3) Shaw, Gary D 46                 4) Knowlton, Horace S 71          
       33.05  1:05.17  1:36.19  2:07.61                                    
 18 Illinois Masters  'A'                                       2:09.66  
     1) Shea, Edward J 86               2) Martin, John A 45              
     3) Dodson, Phil L 48               4) Weber, Gregory J 47            
       46.50  1:16.82  1:44.60  2:09.66                                    
 -- Santa Clara Swim Club Mst  'A'                                   DQ  
       32.11  1:03.37                                                      
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:35.36  
     1) Elder, James E 58               2) Birnie, Tim A 55               
     3) Strand, Robert 55               4) Clark, Steve E 57              
       24.02    48.21  1:11.55  1:35.36                                    
  2 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:39.29  
     1) Burns, Richard 57               2) Cazalet, Edward G 58           
     3) Neuman, Carl F 58               4) Olson, Robert H 56             
       24.72    49.23  1:14.55  1:39.29                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           1:41.18  
     1) Lance, Jack T 58                2) Burr, Ken M 56                 
     3) Bledsoe, Dennis R 62            4) Dennis, D Craig 55             
       25.90    51.76  1:17.31  1:41.18                                    
  4 San Diego Swim Masters  'A'                                 1:45.20  
     1) Freshley, Mike R 60             2) Moseley, Steve 63              
     3) Ahern, Michael L 56             4) Baker, Donald J 70             
       26.28    53.26  1:16.43  1:45.20                                    
  5 The Olympic Club  'B'                                       1:50.04  
     1) Bassi, Richard A 60             2) Krueger, James 62              
     3) Raven, Charles H 62             4) Fox, Robert A 64               
       25.82    52.38  1:17.86  1:50.04                                    
  6 Oregon Masters  'A'                                         1:52.96  
     1) Lake, Brent L 63                2) Kanner, Burt 61                
     3) Petersen, Bert L 62             4) Landis, Tom 59                 
       30.97    59.92  1:27.08  1:52.96                                    
  7 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  1:59.59  
     1) Galine, Donald L 55             2) Kutsenko, Vadim 56             
     3) Panko, Stanley E 63             4) Shoemaker, Ross E 59           
       25.23    53.86  1:25.97  1:59.59                                    
  8 Rinconada  'A'                                              2:03.07  
     1) Donner, Richard C 64            2) Prael, Christopher E 59        
     3) Hepper, Kenneth M 64            4) Shaw, James F 60               
       30.25  1:01.93  1:33.38  2:03.07                                    
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                                       1:47.32  
     1) Birnie, Tim A 55                2) Strand, Robert 55              
     3) Elder, James E 58               4) Clark, Steve E 57              
       27.80    56.39  1:23.49  1:47.32                                    
  2 Tamalpais Aquatic  'A'                                      1:50.57  
     1) Burns, Richard 57               2) Frost, Kenneth A 56            
     3) Olson, Robert H 56              4) Neuman, Carl F 58              
       28.16    58.31  1:25.31  1:50.57                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           2:00.28  
     1) Piazza, Michael S 55            2) Perilman, Jim E 62             
     3) Bledsoe, Dennis R 62            4) Dennis, D Craig 55             
       33.52  1:07.12  1:36.22  2:00.28                                    
  4 San Diego Swim Masters  'A'                                 2:04.01  
     1) Freshley, Mike R 60             2) Baker, Donald J 70             
     3) Ahern, Michael L 56             4) Moseley, Steve 63              
       32.73  1:10.76  1:37.08  2:04.01                                    
  5 The Olympic Club  'B'                                       2:07.12  
     1) Bassi, Richard A 60             2) Krueger, James 62              
     3) Raven, Charles H 62             4) Grannis, Frank R 76            
       30.58  1:04.47  1:35.94  2:07.12                                    
  6 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:09.10  
     1) Galine, Donald L 55             2) Panko, Stanley E 63            
     3) Peterson, Dick A 64             4) Kutsenko, Vadim 56             
       31.24  1:07.87  1:40.43  2:09.10                                    
  7 Rinconada  'A'                                              2:18.05  
     1) Prael, Christopher E 59         2) Donner, Richard C 64           
     3) Shaw, James F 60                4) Hepper, Kenneth M 64           
       38.79  1:16.60  1:46.36  2:18.05                                    
  8 Rocky Mountain Masters  'A'                                 2:21.13  
     1) O'Brien, Dennis A 65            2) Patten, Bob W 66               
     3) Burson, William W 56            4) King, Bill 67                  
       39.16  1:15.26  1:47.92  2:21.13                                    
 -- Oregon Masters  'A'                                              DQ  
     1) Lake, Brent L 63                2) Petersen, Bert L 62            
     3) Landis, Tom 59                  4) Kanner, Burt 61                
       35.68  1:11.64  1:40.02       DQ                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Texas  'A'                                             1:46.65  
     1) Ferguson, Eugene C 68           2) Johnston, Graham M 70          
     3) Baldwin, Chuck C 71             4) Bailie, Bob 65                 
       27.13    54.45  1:21.56  1:46.65                                    
  2 Oregon Masters  'A'                                         1:47.85  
     1) Thayer, George D 65             2) Slawson, Dick 65               
     3) Weick, Richard F 67             4) Radcliff, David A 67           
       28.56    55.62  1:22.36  1:47.85                                    
  3 Walnut Creek  'A'                                           1:55.77  
     1) Brown, Donald L 67              2) Morner, Stan 66                
     3) Mayo, Robert W 67               4) Haworth, A Emory 65            
       29.58    58.84  1:27.23  1:55.77                                    
  4 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:10.30  
     1) Campbell, Roger C 70            2) Cunningham, Robert F 73        
     3) Stupfel, Don L 73               4) Stupfel, Norman E 68           
       33.46  1:03.57  1:40.78  2:10.30                                    
  5 Walnut Creek  'B'                                           2:18.11  
     1) Pedder, Stan 66                 2) Smith, Richard T 81            
     3) Nieman, Frank B 68              4) Nootbaar, Robert T 65          
       32.95  1:12.34  1:42.92  2:18.11                                    
  6 Univ San Francisco  'A'                                     2:32.46  
     1) Rogers, Fred T 78               2) Fleming, Jack C 65             
     3) Grohe, William E 67             4) Osborne, Daniel R 67           
       56.38  1:29.95  2:03.95  2:32.46                                    
 -- Arizona Masters  'A'                                             DQ  
     1) Johnson, Ron 69                 2) Gruender, Dan F 71             
     3) Von Isser, Max 81               4) Gillin, Gordon H 70            
       26.18  1:10.99  1:43.09       DQ                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Team Texas  'A'                                             2:04.32  
     1) Johnston, Graham M 70           2) Baldwin, Chuck C 71            
     3) Bailie, Bob 65                  4) Ferguson, Eugene C 68          
       35.14  1:09.05  1:37.59  2:04.32                                    
  2 Walnut Creek  'A'                                           2:05.96  
     1) Brown, Donald L 67              2) Morner, Stan 66                
     3) Haworth, A Emory 65             4) Mayo, Robert W 67              
       33.04  1:07.44  1:38.22  2:05.96                                    
  3 Oregon Masters  'A'                                         2:12.21  
     1) Thayer, George D 65             2) Weick, Richard F 67            
     3) Slawson, Dick 65                4) Radcliff, David A 67           
       37.76  1:14.04  1:45.38  2:12.21                                    
  4 Arizona Masters  'A'                                        2:25.95  
     1) Johnson, Ron 69                 2) Gruender, Dan F 71             
     3) Von Isser, Max 81               4) Gillin, Gordon H 70            
       34.35  1:15.18  1:54.53  2:25.95                                    
  5 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:39.79  
     1) Stupfel, Don L 73               2) Stupfel, Norman E 68           
     3) Cunningham, Robert F 73         4) Campbell, Roger C 70           
       46.06  1:24.47  2:08.85  2:39.79                                    
  6 Walnut Creek  'B'                                           2:43.72  
     1) Nootbaar, Robert T 65           2) Nieman, Frank B 68             
     3) Pedder, Stan 66                 4) Johnston, William H 82         
       43.03  1:21.94  2:04.62  2:43.72                                    
  7 Univ San Francisco  'A'                                     2:48.70  
     1) Rogers, Fred T 78               2) Fleming, Jack C 65             
     3) Osborne, Daniel R 67            4) Grohe, William E 67            
     1:00.17  1:38.72  2:15.55  2:48.70                                    
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  2:49.15  
     1) Taft, Raymond F 81              2) High, Fred C 79                
     3) Taioli, Fred 80                 4) Seliber, Joe 75                
       34.04  1:20.88  2:05.35  2:49.15                                    
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Mst Marlins  'A'                                  3:39.66  
     1) High, Fred C 79                 2) Taft, Raymond F 81             
     3) Seliber, Joe 75                 4) Taioli, Fred 80                
       57.28  1:46.55  2:54.55  3:39.66                                    
Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #33
Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #52Sponsor #44Sponsor #25Sponsor #45
Sponsor #47Sponsor #29Sponsor #49Sponsor #50Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #21