2001 USMS Short Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]

Event 2  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
19-24
  1  Davis, Kim M                  23 SCAQ                     11:15.00 
  2  Pizzo, Michelle A             20 1776                     11:30.19 
  3  Allen, Anne C                 23 SDSM                     12:25.00 
  4  Sullivan, Jessica K           24 SCAM                     12:25.62 
  5  Freeland, Andria M            22 UCSB                     13:03.03 
  6  Halton, Jane N                24 UCSB                     13:11.50 
  7  MACHADO, Jennifer A           21 NEM                      14:55.00 
25-29
  1  Loyd, Cara                    26 UNAT                     11:52.00 
  2  Stover, Joy E                 25 IM                       11:52.06 
  3  McGaughey, Carrie D.          29 MELO                     11:55.00 
  4  Lykins, Melissa L.            26 MVM                      12:42.15 
  5  Strong, Susan D               29 WCM                      12:51.14 
  6  Stroin, Tara K                28 GSM                      12:55.25 
  7  Geary, Heather M              29 WCM                      13:00.00 
  8  Fisher, Carlie M              26 LAPS                     13:20.92 
  9  Yoder, Anna R                 25 RMM                      13:34.00 
30-34
  1  Cairns, Jane K                30 OSB                      10:44.94 
  2  Easton, Sandie                31 ARIZ                     11:15.42 
  3  Buys, Jeni E                  32 SDSM                     11:26.29 
  4  Shinn, Michele D              33 SLAM                     11:40.00 
  5  Grant, Susie M                32 MELO                     11:45.50 
  6  Sippola, Sari H               32 WHSC                     11:46.64 
  7  Leahy, Karen R                32 PNA                      11:51.50 
  8  Nygren, Mary Ann              33 TVM                      12:30.50 
  9  Hyland, Kate A                32 WPM                      12:39.50 
 10  Barry, Robin B                34 LVM                      12:54.36 
 11  Leclerc, Estelle              34 SDSM                     13:30.00 
35-39
  1  Vidal, Laurie P               38 WCM                      10:38.90 
  2  Graner Gallas, Diane M        37 SLUG                     10:40.00 
  3  Smith, Joan A                 39 WHAM                     11:08.90 
  4  Salopek, Marion H             36 RGSC                     11:22.06 
  5  Elsbach, Kimberly D           38 RINC                     11:25.00 
  6  Cook, Mimi M                  36 AKMS                     11:31.70 
  7  Hennessey, Lynnette M         36 HHAC                     11:40.50 
  8  Sheeper, Lisa M               37 MELO                     11:53.00 
  9  Smith, Laura K                35 VS                       11:54.00 
 10  Chalmers, Maureen S           35 WCM                      12:30.00 
 11  Schuster, Laura M             35 MVM                      12:30.00 
 12  Colette, Laura                37 CSPF                     12:35.36 
 13  Watkins, Elizabeth A          35 UTAH                     12:40.00 
 14  Kaufmann, Karen E             36 VMST                     13:41.83 
40-44
  1  Curran, Margee M              40 WCM                      10:50.70 
  2  Valach, Janie P               40 WHSC                     11:22.95 
  3  Nelson, Judy A                40 RMM                      11:25.43 
  4  Payne, Lori A                 41 SLAM                     11:30.00 
  5  Meyer, Marguerite V           42 TOC                      11:38.00 
  6  Winslow, Laura H              41 ARIZ                     11:45.15 
  7  Grilli, Tracy L               44 NEM                      12:05.55 
  8  Vatsula, Kathryn              42 CRUZ                     12:15.00 
  9  Chequer-Pfeiffer, Karen N     43 ACM                      12:30.01 
 10  Miller, Margaret              40 SLUG                     13:10.00 
 11  Davis, Catherine H            41 ACM                      13:30.00 
45-49
  1  Coda, Teresa                  46 DAMM                     11:50.10 
  2  Mattson, Patricia Skippy A    47 DYNA                     12:19.11 
  3  Battin, Carolyn H             47 LVM                      12:24.09 
  4  Vanderfleet-Scott, Jill A     46 USF                      12:50.50 
  5  Braaten, Kitten               45 VMST                     12:55.72 
  6  Finch, Merry B                46 YCRC                     12:59.80 
  7  Gundred, Barb L               49 PNA                      13:00.00 
  8  Cahill, Barby  D.             45 BAM                      13:44.92 
  9  Strauss, Judy                 46 MELO                     13:57.96 
 10  Igel, Victoria E              45 LAM                      14:00.00 
 11  James, Katryn S               45 ARIZ                     14:15.00 
 12  Watson, Lisa L                47 GAJA                     14:26.62 
 13  Yoder, Margie E               48 RMM                      16:30.00 
50-54
  1  Miller, Celeste               51 SNM                      11:54.00 
  2  Roche, Carolyn M              50 RMM                      12:30.00 
  3  Rainer, Margareta             52 HEL                      12:59.00 
  4  Fouts, Susan J                50 RMM                      13:20.00 
  5  King, Kristina V              53 WCM                      13:50.01 
  6  Guthrie, Sally K              51 MICH                     13:54.00 
  7  Miller, Nancy R               51 VMST                     14:00.00 
  8  Finch, Dale                   50 SMMM                     15:03.00 
  9  Murphy, Bonnie R              51 WCM                      15:40.00 
 10  Ecker, Kaeti L                54 SLOM                     16:20.00 
55-59
  1  Mueller, Ardeth R             59 SLAM                     13:00.00 
  2  Pohlmann, Mary M              56 IM                       14:19.97 
  3  Allen, Susan J                56 USF                      16:00.00 
  4  Whiter, Peggy S               57 OREG                     16:21.68 
  5  White, Susan A                58 TCAM                     16:44.94 
  6  Dyck, Grace C                 59 ARIZ                     17:00.02 
  7  Carroll, Glenda F             57 TAM                      17:25.00 
  8  Tyler, Sarah L                56 SNM                      17:30.00 
60-64
  1  Springer, Susan F             62 STAN                     17:05.58 
  2  Ramey, Marilyn A              60 HSAM                     17:27.06 
  3  Bayly, Helen H                64 ARIZ                     20:54.60 
65-69
  1  Monroe, Donna                 67 WCM                      16:16.00 
  2  Mc Cubbin, Miek               65 SMMM                     18:00.00 
  3  Buchannan, Peggy              68 RMM                      18:30.18 
  4  Lehto, Elfriede R             68 HSAM                     20:08.00 
70-74
  1  Gruender, Edie                72 ARIZ                     17:17.68 
  2  Mc Millan, Betty T            72 WCM                      18:26.79 
  3  Reed, Nancy L                 73 HSAM                     19:30.75 
  4  Knochenhauer, Martha K        74 SMMM                     23:00.00 
  5  Barabash, Betty               72 WCM                      23:00.00 
  6  Lambertson, Ann M             70 SMMM                     32:00.00 
75-79
  1  Smith, Petey M H              76 NEM                      18:00.00 
  2  Chadwick, Marion K            79 PNA                      24:27.00 
80-84
  1  Simonton, Rita A              82 GWSC                     18:55.00 
  2  Burrill, Billie Ann           80 NEM                      22:26.00 
  3  Brown, Mardie L               84 NEM                      23:58.66 
Sponsor #45Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #52Sponsor #49
Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #13Sponsor #41Sponsor #42
Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #29Sponsor #44Sponsor #47