Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
1999 Long Course Championships

Psyche Sheets

Event 1  Men Senior  800  Free 
 
 RK    Name                   Age  Team     Seed Time
----------------------------------------------------
  1   Clark, Todd              35  UCS       9:08.50
  2   Rhyne, Joseph            41  NCMS      9:10.00
  3   Vazhenin, Igor           35  GAJA      9:15.35
  4   McConica, Jim            49  OSB       9:18.00
  5   Chestnut, Doug           35  ANCM      9:20.00
  6   Rabalais, Scott          41  CRAQ      9:20.00
  7   Stewart, James           43  MINN      9:30.00
  8   Shake, Scott             41  ARIZ      9:31.00
  9   Black, Larry             41  SWIM      9:34.54
 10   Hopson, Bruce            33  SLAM      9:36.64
 11   Callahan, Jim            42  GCMT      9:38.05 2
 12   Mack, Thomas             41  NEM       9:42.00
 13   Wasserman, Neil          44  GOST      9:44.00
 14   Mason, David             27  MINN      9:45.00
 15   Cassels, David           40  *MCY      9:45.00
 16   Wood, Larry              45  TTEX      9:45.00
 17   Polansky, Kevin          49  RMM       9:45.90 2
 18   Burns, Michael           39  MINN      9:50.00
 19   Apker, John              38  OMAH      9:50.31
 20   Nevid, Nathan            42  SDR       9:55.00
 21   Leigh, Nate              43  MINN      9:55.62
 22   Frazier, Russell         45  SPM       9:56.52
 23   Walker, Rick             49  SWIM      9:57.00
 24   Thompson, Frank          48  MICH      9:59.02
 25   Stites, Jim              42  ARIZ      9:59.99
 26   Bunnell, Brent           36  MCM      10:00.00
 27   Matysek, Jim             40  NIAG     10:00.00
 28   Krauser, Larry           46  GOLD     10:00.00
 29   Hibler, Kelly            33  OREG     10:00.26
 30   Wright, Robert           45  GRIN     10:02.06
 31   Spieker, R. Tod          51  TOC      10:03.24
 32   Roth, Chris              40  OREG     10:04.10 2
 33   Ney, James               41  SDSM     10:05.60
 34   Johnson, Gregory         42  DAM      10:10.00
 35   Reid, Mike               38  GAJA     10:13.00
 36   Urreta, Jorge            49  *ANV     10:15.00 2
 37   Schwartz, Marvin         51  ARKM     10:15.00
 38   Arneson, Gaard           51  MICH     10:16.40
 39   Harris, Scott            46  DAM      10:20.00
 40   Windrath, Paul           45  MINN     10:20.00 2
 41   Svetonossov, Alexey      52  *FSRK    10:25.00 2
 42   Johnston, Graham         68  TTEX     10:29.26
 43   Kent, Cary               47  WCM      10:30.00
 44   Bright, David            46  NEM      10:30.00
 45   Ratchford, Timothy       42  CRAQ     10:37.00
 46   Gallagher, Drury         61  EMP      10:38.00
 47   Brenner, Gary            52  SMMM     10:45.00
 48   Anderson, Mark J         46  IM       10:45.00
 49   Cottam, James            43  NCMS     10:50.00
 50   Harrison, David          62  C1776    10:50.00 2
 51   Miller, Steven           45  WPM      10:50.00
 52   Warner, Frank            50  PNA      10:55.00
 53   Facchine, Kevin          44  NCMS     10:55.01
 54   Beza, Ion                41  EMP      10:55.32
 55   Kovary, Steven           58  SCAQ     10:57.00
 56   Carter, Robert           36  MCM      10:59.02
 57   Kirkpatrick, Kip         27  MINN     11:00.00
 58   McQuiggan, Frank         51  NEM      11:01.20
 59   Strange, John            36  IM       11:01.20
 60   Smith, James             41  PCAT     11:02.30
 61   Beglinger, Thomas        20  IM       11:10.00
 62   Nordlund, Eric           36  MICH     11:10.00
 63   Coale, Bob               59  DSSM     11:10.00
 64   Willert, Dan             57  GOST     11:15.00
 65   Campbell, Chris          38  MVM      11:15.00
 66   Bailey, Hop              52  ARIZ     11:19.00
 67   Gemmill, Dave            52  ARIZ     11:20.00
 68   Tribuzi, Craig           45  PCAT     11:20.00 2
 69   Kroeger, Donald          56  MICH     11:21.64 2
 70   Davis, Don               55  WCM      11:30.40
 71   Clark, Jerry             62  NCMS     11:35.00
 72   Gonzalez, Jorge          50  GOLD     11:40.00
 73   Bischel, Patrick         47  MINN     11:43.04
 74   Anderson, Scott          38  SCSC     11:44.00
 75   Radcliff, David          65  OREG     11:49.10 2
 76   Moyer, Thomas            52  MICH     11:50.00
 77   Justinger, Stephen       47  WMAC     11:50.00
 78   Gosnold, William         59  DKTA     11:50.22 2
 79   Keeney, Brian            52  GOLD     12:02.89
 80   Kassner, Michael         49  WCM      12:10.00
 81   Burr, Ken                55  WCM      12:10.00
 82   Cramer, Gary             57  MINN     12:15.00
 83   King, Bill               66  RMM      12:17.00
 84   Anderson, John           49  IM       12:20.00
 85   Cohen, Lawrence          64  DCM      12:22.96
 86   Brunstad, George         65  CONN     12:30.00
 87   Sorensen, Todd           20  MINN     12:30.00 2
 88   Goldstein, Mel           61  GRIN     12:30.40
 89   Klim, Peter              53  TTEX     12:35.00
 90   Norris, Robert           61  DAM      12:35.00 2
 91   Sulzby, Billy            57  UNAT     12:40.10
 92   Monahan, Richard         58  EMP      12:43.00
 93   Geer, Dren               65  SWIM     12:48.40
 94   Leengran, Wayne          68  IM       12:50.00
 95   Medici, John             61  GOST     12:50.00
 96   Anderson, David          68  MINN     12:50.00
 97   Bolz, Dietrich           60  WM       12:56.00
 98   Valvano, John            42  RMM      12:58.00
 99   Rapperport, Alan         66  GOLD     13:00.00
100   Chaffee, Paul            57  MICH     13:00.00 2
101   Campbell, Roger          69  SMMM     13:10.00
102   Dillon, Thomas           58  PCAT     13:11.00
103   Woods, Tom               56  MOVY     13:18.00
104   Trevison, Rick           57  SWIM     13:21.00
105   Hust, George             65  MINN     13:29.50
106   Mullins, Stephen         67  IM       13:30.00
107   Heritier, Robert         71  MICH     13:30.00
108   Lehman, Fred             69  IM       13:32.00
109   Schmidt, Jurgen          76  OSB      13:45.00
110   Arth, Lee                74  UNAT     13:56.99 2
111   Amos, Michael            44  MINN     14:00.00
112   Beamer, John             60  IAMA     14:09.00
113   Blake, Robert            75  SLAM     14:23.93
114   Pitts, James             69  SCC      14:30.00 2
115   Beach, Robert            69  SPM      14:30.00
116   Wolle, Jordan            71  SDSM     14:32.54
117   Strong, Doug             74  GRIN     14:39.81
118   Stolz, Irwin             70  GAJA     14:40.00
119   Welch, Arthur            67  OREG     14:43.99
120   Ferris, Harold           69  SPM      14:45.00
121   Hellmuth, Phillip        62  WMAC     14:56.00
122   Talbot, Dick             66  IM       14:58.21
123   Silverstein, Lou         73  ARIZ     14:59.00 2
124   Taioli, Fred             78  SMMM     15:00.00
125   Luke, Elmer              73  FMM      15:02.04
126   Milliman, Mike           65  SMMM     15:15.50
127   Labahn, Richard          71  SDSM     15:18.40
128   Byers, W. Morgan         72  WMAC     15:24.00
129   Okumoto, Pete            83  HUMU     15:50.78
130   Malone, Mark             61  UNAT     16:00.00 2
131   Ellis, Richard           67  EMP      16:20.00
132   Guido, Dick              82  EMP      16:25.00
133   Edwards, James           77  NEM      16:30.00
134   Jackson, Bud             80  ARKM     17:15.00
135   Mulliken, David          80  IM       18:20.00
136   Triolo, Jim              85  LAM      18:30.00
137   Woods, John              81  MESC     18:30.00
138   Frohbach, Louis          72  MINN     18:33.00
139   Cranch, John             77  NIAG     18:40.00
140   Nakamura, Edward         85  KONA     20:00.00
141   Langner, Gus             96  CONN     23:00.00 2
142   Tillotson, Frank         85  FMM      23:55.00
Sponsor #25Sponsor #29Sponsor #14Sponsor #20Sponsor #42
Sponsor #50Sponsor #51Sponsor #49Sponsor #45Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #35
Sponsor #44Sponsor #13Sponsor #43Sponsor #36Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #41