Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
1999 Long Course Championships

Heat Sheets

Event 35  Men Senior  200  Fly 
Sponsor: Paul Windrath & All Meet Directors 
 
 LN       Name                Age  Team     Seed Time
-----------------------------------------------------
Heat  1 
  3   Coon, Jesse              89  TTEX      7:49.00
  5   McCullough, E. Don       84  FMM       5:25.00
  7   Foster, Warren           74  GOST      5:10.00
Heat  2 
  1   Koblish, Arthur          75  IM        4:10.00
  2   Rockwell, Perry          75  WMAC      3:58.00
  3   McNeil, Dan              76  ADMS      7:10.00
  4   Gibbs, Jim               58  PCAT      3:56.50
  5   Kovary, Steven           58  SCAQ      3:50.00
  6   Dyck, Mel                58  ARIZ      4:41.06
  8   Ratchford, Timothy       42  CRAQ      2:52.54
Heat  3 
  1   Moss, Charles            71  MICH      4:17.00
  2   Stolz, Irwin             70  GAJA      4:10.00
  3   Maine, Thomas            74  IM        3:56.70
  4   Kurtzman, Joseph         73  FMM       3:46.00
  5   Kurtzman, Aaron          70  FMM       3:50.00
  6   Arth, Lee                74  UNAT      4:03.35
  7   Weber, Bruno             72  RMM       4:14.00
  8   Strong, Doug             74  GRIN      4:57.37
Heat  4 
  1   Rodgers, Bill            67  MARY      4:14.00
  2   Silverstein, Leonard     65  GOLD      3:35.00
  3   Lauer, William           65  GKMS      3:20.00
  4   Johnson, Ronald          68  ARIZ      3:09.55
  5   Geer, Dren               65  SWIM      3:16.60
  6   Brunstad, George         65  CONN      3:30.00
  7   Chilton, Sam             65  OMAH      3:43.52
  8   Cannon, William          69  SLAM      4:34.88
Heat  5 
  1   Holthaus, Roger          60  RMM       3:55.00
  2   McClung, Bill            60  GAJA      3:40.00
  3   Perilman, Jim            60  WCM       3:25.30
  4   Goldstein, Mel           61  GRIN      3:06.14
  5   Haworth, A. Emory        63  WCM       3:20.82
  6   Fasbender, Barry         62  STAN      3:26.96
  7   Mulliken, Bill           60  IM        3:40.00
  8   Schafer, Ron             42  HSAM      2:50.00
Heat  6 
  1   Herring, Vince           56  MINN      3:35.00
  2   Simpson, Gerald          58  SEMS      3:23.83
  3   Madden, Patrick          59  O*H*      3:22.00
  4   Muter, C. William        57  SDSM      3:02.56
  5   Roddin, Hugh             57  MICH      3:05.00
  6   Becker, Alan             57  WMAC      3:22.00
  7   Cramer, Gary             57  MINN      3:30.00
  8   Heuck, Jr, Ken           55  GOST      3:46.00
Heat  7 
  1   Klim, Peter              53  TTEX      3:35.00
  2   Brown, Randy             51  SMMM      3:23.00
  3   Arneson, Gaard           51  MICH      2:50.10
  4   Vogler, Bill             50  IM        2:45.00
  5   Schwartz, Marvin         51  ARKM      2:50.00
  6   Willis, Gregory          51  LAPS      2:51.55
  7   Nickodem, Peter          50  HLJ       3:30.00
  8   Stites, Jim              42  ARIZ      2:39.99
Heat  8 
  1   Ellison, Gregory         47  ACAD      3:10.00
  2   Tribuzi, Craig           45  PCAT      3:08.00
  3   Dodson, Phil             46  IM        2:52.10
  4   Hansen, Steve            48  MICH      2:50.30
  5   Bastie, Gary             49  SPM       2:51.04
  6   Van Nort, Steven         48  LAPS      2:59.00
  7   Windrath, Paul           45  MINN      3:09.18
  8   Rysdon, Jon              48  IM        3:30.00
Heat  9 
  1   Heather, Michael         45  SLUG      2:45.78
  2   Levinson, David          49  RINC      2:42.00
  3   Wood, Larry              45  TTEX      2:38.00
  4   Tanner, David            49  GRIN      2:29.28
  5   Wright, Robert           45  GRIN      2:31.26
  6   McCall, John             48  SPCO      2:39.08
  7   Brockhahn, Leonard       49  MICH      2:45.00
  8   Lovelace, Larry          45  MCMS      2:50.20
Heat  10 
  1   Rabalais, Scott          41  CRAQ      2:32.00
  2   Vandam, David            44  TTEX      2:25.25
  3   Roth, Chris              40  OREG      2:22.00
  4   Specht, William          41  SPM       2:10.00
  5   Rhyne, Joseph            41  NCMS      2:18.30
  6   O'Brien, Kerry           42  WCM       2:23.50
  7   Wasserman, Neil          44  GOST      2:28.00
  8   Carrow, Hill             44  NCMS      2:38.00
Heat  11 
  1   Landolt, Kelvin          35  *YNAU     2:41.78
  2   Kolb, Karl               38  NEM       2:35.00
  3   Pratt, John              36  IM        2:20.50
  4   Vazhenin, Igor           35  GAJA      2:16.35
  5   Clark, Todd              35  UCS       2:19.50
  6   Gendreau, Edmund         37  NEM       2:28.00
  7   King, Roch               36  GRIN      2:41.62
  8   Thompson, Anthony        35  MOVY      3:01.01
Heat  12 
  1   Peiser, Mark             33  IM        3:15.00
  2   Ackermann, David         34  IM        2:24.64
  3   Holland, Dave            32  VM        2:17.60
  4   Sorensen, Michael        31  AKMS      2:10.00
  5   Becker, Kurt             33  SEMS      2:14.67
  6   Hopson, Bruce            33  SLAM      2:18.03
  7   Barton, Stuart           31  SPM       2:40.65
  8   Ingersoll, Thaddeus      29  MINN      2:35.00
Sponsor #43Sponsor #41Sponsor #20Sponsor #44Sponsor #42
Sponsor #13Sponsor #35Sponsor #36Sponsor #49Sponsor #14
Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #25Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #52