Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
1999 Long Course Championships

Heat Sheets

Event 7  Men Senior  100  Fly 
 
 LN       Name                Age  Team     Seed Time
-----------------------------------------------------
Heat  1 
  1   Coon, Jesse              89  TTEX      3:30.00
  2   Bowdon, Francis          80  GOST      2:45.00
  3   McCullough, E. Don       84  FMM       2:20.00
  5   Rockwell, Perry          75  WMAC      1:58.00
  6   Grannis, Frank           75  TOC       1:49.00
  7   Koblish, Arthur          75  IM        1:50.00
  8   Bricker, John            79  RINC      2:08.00
Heat  2 
  1   Moss, Charles            71  MICH      1:54.70
  2   Maine, Thomas            74  IM        1:43.62
  3   Macdonald, Robert        71  FMM       1:37.89
  4   Weber, Bruno             72  RMM       1:10.00
  5   Kurtzman, Aaron          70  FMM       1:35.00
  6   Kurtzman, Joseph         73  FMM       1:38.00
  7   Maloney, Alan            70  FMM       1:50.00
  8   Foster, Warren           74  GOST      2:35.00
Heat  3 
  1   Cannon, William          69  SLAM      1:53.47
  2   Dyck, Mel                58  ARIZ      1:48.15
  3   Heuck, Jr, Ken           55  GOST      1:41.00
  4   Miller, Eric             52  VM        1:24.00
  5   Nielsen, Charles         54  MINN      1:15.11
  6   McQuiggan, Frank         51  NEM       1:19.75
  7   McRae, Bruce             51  MINN      1:33.00
  8   Boulding, Paul           48  *MMAC     1:24.60
Heat  4 
  1   Chilton, Sam             65  OMAH      1:45.70
  2   Stupfel, Norman          67  SMMM      1:37.27
  3   Patten, Bob              65  RMM       1:23.50
  4   Johnson, Ronald          68  ARIZ      1:16.85
  5   Lauer, William           65  GKMS      1:21.00
  6   Geer, Dren               65  SWIM      1:28.10
  7   Ries, John               68  MICH      1:37.50
  8   Bauman, John             69  WMAC      1:49.00
Heat  5 
  1   McClung, Bill            60  GAJA      1:32.45
  2   Perilman, Jim            60  WCM       1:25.50
  3   Haworth, A. Emory        63  WCM       1:23.48
  4   Krueger, James           61  TOC       1:17.00
  5   Goldstein, Mel           61  GRIN      1:18.60
  6   Katz, Jerry              61  GSM       1:25.20
  7   Fasbender, Barry         62  STAN      1:26.30
  8   Holthaus, Roger          60  RMM       1:50.00
Heat  6 
  1   Olden, Richard           57  RMM       1:32.12
  2   Simpson, Gerald          58  SEMS      1:27.17
  3   Elder, James             56  TOC       1:15.00
  4   Burns, Richard           56  TAM       1:10.00
  5   Muter, C. William        57  SDSM      1:10.56
  6   Roddin, Hugh             57  MICH      1:20.00
  7   Becker, Alan             57  WMAC      1:28.00
  8   Cramer, Gary             57  MINN      1:36.00
Heat  7 
  1   Fox, Michael             50  PCAT      1:15.00
  2   Gemmill, Dave            52  ARIZ      1:12.50
  3   Brown, Randy             51  SMMM      1:10.00
  4   Geiman, Tom              50  TTEX      1:03.90
  5   Deffaa, Arthur           51  GSM       1:05.95
  6   Schwartz, Marvin         51  ARKM      1:12.00
  7   Vogler, Bill             50  IM        1:13.00
  8   Meehan, Thomas           52  WMAC      1:15.00
Heat  8 
  1   Tribuzi, Craig           45  PCAT      1:15.00
  2   Miller, Steven           45  WPM       1:13.00
  3   Hansen, Steve            48  MICH      1:14.20
  4   Shaw, Gary               45  UT        1:15.60
  5   Sawyer, Charles          43  MINN      1:30.00
  6   Burgess, Randy           41  MINN      1:22.06
  7   Moore, David             44  MINN      1:28.00
  8   Venezia, Jeffrey         42  GSM       2:48.00
Heat  9 
  1   Levinson, David          49  RINC      1:09.90
  2   Ellison, Gregory         47  ACAD      1:08.79
  3   Bastie, Gary             49  SPM       1:08.61
  4   Bowlin, George           47  MINN      1:08.00
  5   Vazmina, Rudy            49  O*H*      1:08.00
  6   Wright, Robert           45  GRIN      1:08.72
  7   Lovelace, Larry          45  MCMS      1:09.20
  8   Brimm, Daniel            48  *HYCK     1:10.60
Heat  10 
  1   Brockhahn, Leonard       49  MICH      1:07.50
  2   Claflin, Casey           46  SWIM      1:06.50
  3   McCall, John             48  SPCO      1:05.57
  4   Haas, Richard            49  BLS       1:05.00
  5   Bendtsen, James          45  MINN      1:05.50
  6   Tanner, David            49  GRIN      1:06.11
  7   Heather, Michael         45  SLUG      1:06.78
  8   Graham, Donald           45  UNAT      1:07.80
Heat  11 
  1   Trampf, Mark             41  MINN      1:14.00
  2   Cottam, James            43  NCMS      1:12.10
  3   Ratchford, Timothy       42  CRAQ      1:14.02
  4   Adamavich, Doug          30  ARIZ      1:06.80
  5   Zimsen, Joseph           30  MINN      1:06.55
  6   Galloway, John           34  SPM       1:05.00
  7   Hibler, Kelly            33  OREG      1:05.23
  8   Ackermann, David         34  IM        1:06.66
Heat  12 
  1   Facchine, Kevin          44  NCMS      1:10.11
  2   Leigh, Nate              43  MINN      1:07.50
  3   Stinchcombe, Maxwell     42  TTEX      1:06.00
  4   Carrow, Hill             44  NCMS      1:06.00
  5   Rabalais, Scott          41  CRAQ      1:06.00
  6   Stites, Jim              42  ARIZ      1:06.99
  7   Feinstein, John          44  ANCM      1:08.60
  8   Smith, Darrell           43  MINN      1:10.30
Heat  13 
  1   Nevid, Nathan            42  SDR       1:05.70
  2   Roth, Chris              40  OREG      1:03.00
  3   Lacount, Curt            41  BDM       1:01.00
  4   Specht, William          41  SPM         58.50
  5   Sorensen, James          41  BDM       1:00.00
  6   O'Brien, Kerry           42  WCM       1:01.60
  7   Wencel, Bruce            44  TTEX      1:04.30
  8   Vandam, David            44  TTEX      1:05.90
Heat  14 
  1   Landolt, Kelvin          35  *YNAU     1:09.50
  2   Vanberkom, John          35  MINN      1:08.90
  3   Reid, Mike               38  GAJA      1:05.90
  4   Clark, Todd              35  UCS       1:05.00
  5   King, Roch               36  GRIN      1:05.68
  6   Young, Robert            35  IM        1:07.50
  7   Strange, John            36  IM        1:09.25
  8   Vandersluis, Ron         35  *MARK     1:10.00
Heat  15 
  1   Wendt, Michael           37  GCAM      1:02.48
  2   Redig, Thomas            38  BDM       1:02.00
  3   Pratt, John              36  IM        1:01.50
  4   Gendreau, Edmund         37  NEM       1:01.00
  5   Vazhenin, Igor           35  GAJA      1:01.35
  6   Crist, Jason             37  ANCM      1:02.00
  7   Gibson, Dave             39  IM        1:02.10
  8   Radam, Thomas            37  MCM       1:02.69
Heat  16 
  1   Jordan, James            34  FINS      1:02.93
  2   Becker, Kurt             33  SEMS      1:01.67
  3   Edmonson, Andrew         32  PCAT        58.00
  4   Sorensen, Michael        31  AKMS        57.10
  5   Jourdonnais, Tyler       34  MM          57.80
  6   Barton, Stuart           31  SPM       1:01.64
  7   Holland, Dave            32  VM        1:01.80
  8   Bandow, Michael          31  IM        1:03.00
Heat  17 
  1   Berry, Mark              26  UNAT      1:07.10
  2   Kinney, Matthew          29  DCAC      1:03.50
  3   Capalupo, Eric           25  NIAG      1:03.40
  4   Rinzler, Marcel          28  SLUG        59.00
  5   Reed, Scott              29  OSB       1:01.55
  6   Cunningham, Brian        27  IM        1:03.42
  7   Wahlstrom, Kirk          27  MINN      1:04.91
  8   Broudy, Marc             28  NEM       1:08.90
Heat  18 
  3   Beckstrom, Brian         24  MINN      1:10.00
  4   Wencl, Mike              22  MINN        59.71
  5   Riegle, Chad             24  WILD      1:14.20
Sponsor #43Sponsor #52Sponsor #20Sponsor #50Sponsor #45
Sponsor #49Sponsor #33Sponsor #21Sponsor #13Sponsor #51Sponsor #14Sponsor #44
Sponsor #41Sponsor #25Sponsor #47Sponsor #42Sponsor #36Sponsor #29Sponsor #35