Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
1997 LC Nationals
Men's 25-29 Results
 PL      Name               Age      Team                     Finals     Points
-------------------------------------------------------------------------------
Men 50  Free 
  1 Robert Butcher           25  Terrapin Masters              24.41       11  
  2 Stuart Barton            29  St. Pete Masters              25.21        9  
  3 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters        25.68        8  
  4 Sean West                28  Terrapin Masters              25.91        7  
  5 Robert Berry             29  New England Masters           26.09        6  
  6 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters              26.23        5  
  7 Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters          26.24        4  
  8 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters         27.43        3  
  9 Eric Bonney              28  San Diego Swim Masters        27.85        2  
 10 Douglas Phillips         27  Downtown YMCA                 28.94        1  
 11 Mike Flynn               27  Dist of Columbia Aquati       29.01        -  
 12 Ken Koppenhaver          28  Niagara Masters               30.23        -  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
  - Russell Rowe             29  Stingray Club                   NS         -  
 
Men 100  Free 
  1 Stuart Barton            29  St. Pete Masters              55.03       11  
  2 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters        56.38        9  
  3 Joe Auer                 29  Team Orlando Masters          56.90        8  
  4 Robert Butcher           25  Terrapin Masters              57.40        7  
  5 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters              57.58        6  
  6 Sean West                28  Terrapin Masters              57.63        5  
  7 Charles Rose             28  Team Orlando Masters          58.34        4  
  8 Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters          58.65        3  
  9 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters         59.83        2  
 10 Eric Bonney              28  San Diego Swim Masters      1:03.28        1  
 11 Mike Flynn               27  Dist of Columbia Aquati     1:07.95        -  
 12 Kevin Hayes              28  Lake Lytal Masters          1:08.59        -  
 13 William Griesacker       29  Team Orlando Masters        1:15.28        -  
  - Russell Rowe             29  Stingray Club                   NS         -  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
 
Men 200  Free 
  1 Stuart Barton            29  St. Pete Masters            2:04.22       11  
  2 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters      2:08.19        9  
  3 Sean West                28  Terrapin Masters            2:10.01        8  
  4 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters       2:13.11        7  
  5 Chris Moss               28  Marlins Masters             2:15.38        6  
  6 Joe Auer                 29  Team Orlando Masters        2:15.87        5  
  7 Ken Koppenhaver          28  Niagara Masters             2:17.12        4  
  8 Douglas Phillips         27  Downtown YMCA               2:34.29        3  
  - Mike Flynn               27  Dist of Columbia Aquati         NS         -  
  - Robert Butcher           25  Terrapin Masters                NS         -  
 
Men 400  Free 
  1 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master     4:32.78       11  
  2 Ken Koppenhaver          28  Niagara Masters             4:49.07        9  
  3 Chris Moss               28  Marlins Masters             4:55.61        8  
  4 Stuart Barton            29  St. Pete Masters            5:01.80        7  
  5 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout       5:05.53        6  
  6 Kevin Hayes              28  Lake Lytal Masters          5:41.17        5  
 
Men 800  Free 
  1 Ken Koppenhaver          28  Niagara Masters             9:53.77       11  
  2 Sean West                28  Terrapin Masters           10:14.38        9  
  3 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout      10:47.27        8  
 
Men 1500  Free 
  1 Chris Moss               28  Marlins Masters            20:10.10       11  
 
Men 50  Back 
  1 Brad Hoffman             25  St. Pete Masters              29.09       11  
  2 Robert Berry             29  New England Masters           29.64        9  
  3 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters              30.69        8  
  4 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters        31.01        7  
  5 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters         31.17        6  
  6 Eric Bonney              28  San Diego Swim Masters        34.89        5  
  7 Ken Koppenhaver          28  Niagara Masters               35.02        4  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
  - Greg Gooch               26  Illinois Masters                NS         -  
 
Men 100  Back 
  1 Brad Hoffman             25  St. Pete Masters            1:02.75       11  
  2 Robert Berry             29  New England Masters         1:03.50        9  
  3 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters            1:07.41        8  
  4 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters       1:09.31        7  
  5 Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones           1:18.42        6  
  - Greg Gooch               26  Illinois Masters                NS         -  
 
Men 200  Back 
  1 Brad Hoffman             25  St. Pete Masters            2:19.34       11  
  2 Robert Berry             29  New England Masters         2:20.79        9  
  3 Joe Auer                 29  Team Orlando Masters        2:34.68        8  
  4 Brad Schmied             25  Crescent Hill Masters       2:36.98        7  
  5 Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones           2:54.39        6  
  6 Mike Flynn               27  Dist of Columbia Aquati     3:06.79        5  
  - Greg Gooch               26  Illinois Masters                NS         -  
  - Charles Rose             28  Team Orlando Masters            NS         -  
 
Men 50  Breast 
  1 Seth Van Neerden         29  Gold Coast Masters            28.98       11  
  2 Robert Butcher           25  Terrapin Masters              29.37        9  
  3 Mark Smith               27  St. Pete Masters              30.72        8  
  4 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master       31.94        7  
  5 George Saleeby           26  Niagara Masters               34.19        6  
  6 Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters          34.21        5  
  7 Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones             34.77        4  
  8 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout         34.93        3  
  9 Eric Bonney              28  San Diego Swim Masters        38.06        2  
 10 Kevin Hayes              28  Lake Lytal Masters            39.16        1  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
 
Men 100  Breast 
  1 Robert Butcher           25  Terrapin Masters            1:05.76       11  
  2 Abraham Solano           27  Crescent Hill Masters       1:07.62        9  
  3 Mark Smith               27  St. Pete Masters            1:10.01        8  
  4 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master     1:12.35        7  
  5 George Saleeby           26  Niagara Masters             1:15.54        6  
  6 Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters        1:15.90        5  
  7 Chris Moss               28  Marlins Masters             1:16.33        4  
  8 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout       1:18.34        3  
  9 William Griesacker       29  Team Orlando Masters        1:26.53        2  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
  - Seth Van Neerden         29  Gold Coast Masters              NS         -  
 
Men 200  Breast 
  1 Robert Butcher           25  Terrapin Masters            2:26.38       11  
  2 Abraham Solano           27  Crescent Hill Masters       2:27.53        9  
  3 Mark Smith               27  St. Pete Masters            2:34.56        8  
  4 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master     2:40.74        7  
  5 George Saleeby           26  Niagara Masters             2:47.07        6  
  6 Sean West                28  Terrapin Masters            2:48.86        5  
  7 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout       2:52.74        4  
  8 Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones           3:00.00        3  
  - Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters            NS         -  
 
Men 50  Fly 
  1 Mark Smith               27  St. Pete Masters              26.71       11  
  2 Stuart Barton            29  St. Pete Masters              27.18        9  
  3 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters        27.90        8  
  4 Robert Berry             29  New England Masters           28.35        7  
  5 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters              28.78        6  
  6 Chris Moss               28  Marlins Masters               29.52        5  
  7 Eric Bonney              28  San Diego Swim Masters        30.83        4  
  8 Douglas Phillips         27  Downtown YMCA                 31.19        3  
  - Russell Rowe             29  Stingray Club                   NS         -  
  - Edward Ames              27  Gold Coast Masters              NS         -  
 
Men 100  Fly 
  1 Mark Smith               27  St. Pete Masters            1:00.21       11  
  2 Stuart Barton            29  St. Pete Masters            1:01.07        9  
  3 Andrew Farrell           26  North Carolina Masters      1:03.99        8  
  4 Charles Rose             28  Team Orlando Masters        1:05.22        7  
  5 Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones           1:12.12        6  
  6 Douglas Phillips         27  Downtown YMCA               1:15.61        5  
 
Men 200  IM
  1 Abraham Solano           27  Crescent Hill Masters       2:14.34       11  
  2 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master     2:19.01        9  
  3 Brad Hoffman             25  St. Pete Masters            2:20.51        8  
  4 Mark Smith               27  St. Pete Masters            2:20.94        7  
  5 Robert Berry             29  New England Masters         2:22.82        6  
  6 Richard Dorsey           28  Team Orlando Masters        2:26.02        5  
  7 Christophe Benedick      26  Terrapin Masters            2:26.99        4  
  8 Sean West                28  Terrapin Masters            2:27.42        3  
  9 Charles Rose             28  Team Orlando Masters        2:28.32        2  
 10 Chris Moss               28  Marlins Masters             2:40.36        1  
 11 John Merideth            26  Atlanta Rainbow Trout       2:41.96        -  
 12 William Griesacker       29  Team Orlando Masters        3:06.77        -  
  - Greg Gooch               26  Illinois Masters                NS         -  
 
Men 400  IM
  1 Jack Thomas              25  S.W.I.M. Florida Master     5:01.03       11  
  2 Brad Hoffman             25  St. Pete Masters            5:02.03        9  
  - Jose Maher               26  Cy Fair Cy-Clones               NS         -  
  - Charles Rose             28  Team Orlando Masters            NS         -  

Sponsor #36Sponsor #13Sponsor #33Sponsor #20Sponsor #35
Sponsor #52Sponsor #14Sponsor #45Sponsor #49Sponsor #41Sponsor #44Sponsor #47
Sponsor #21Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #25Sponsor #29