USMS Event Results Database

Search Results from Colonies Zone SCY Championship


Women's Results [Men | Relays]

Women 18-24 50 Yard Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Reiffenberger, Megan M         23  GMUP      30.00       32.21    7.00

Women 18-24 100 Yard Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Reiffenberger, Megan M         23  GMUP    1:04.00     1:09.28    9.00
                33.27     1:09.28(36.01)

Women 18-24 200 Yard Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Reiffenberger, Megan M         23  GMUP    2:25.00     2:29.05    7.00
                34.92     1:12.72(37.80)                    2:29.05(1:16.33)

Women 18-24 100 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Rosenburg, Kaleigh G           22  GMUP    1:12.99     1:07.36    7.00
                32.91     1:07.36(34.45)

Women 18-24 200 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Rosenburg, Kaleigh G           22  GMUP    2:40.99     2:30.98    6.00
                34.26     1:12.12(37.86)    1:50.57(38.45)    2:30.98(40.41)

Women 18-24 100 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Rosenburg, Kaleigh G           22  GMUP    1:06.99     1:00.76    7.00
                28.60     1:00.76(32.16)
  6  Reiffenberger, Megan M         23  GMUP    1:11.00     1:11.55    3.00
                 0.00   1:11.55(1:11.55)

Women 18-24 200 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Rosenburg, Kaleigh G           22  GMUP    2:24.99     2:14.82    7.00
                29.07     1:02.92(33.85)    1:40.88(37.96)    2:14.82(33.94)
  3  Reiffenberger, Megan M         23  GMUP    2:40.00     2:33.77    6.00
                33.39     1:10.78(37.39)    1:56.93(46.15)    2:33.77(36.84)

Women 25-29 100 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Barrett, Rachelle              29  GMUP    1:20.00     1:15.92    5.00
                36.17     1:15.92(39.75)

Women 25-29 100 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Barrett, Rachelle              29  GMUP    1:18.00     1:09.74    3.00
                33.38     1:09.74(36.36)

Women 30-34 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Geskos, Evangeline A           34  GMUP      26.52          NS        

Women 30-34 50 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Geskos, Evangeline A           34  GMUP      33.28       33.44    9.00

Women 30-34 100 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Geskos, Evangeline A           34  GMUP    1:12.53     1:13.03    9.00
                34.38     1:13.03(38.65)

Women 30-34 200 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Geskos, Evangeline A           34  GMUP    2:30.00     2:39.44    9.00
                35.00     1:14.56(39.56)    1:56.77(42.21)    2:39.44(42.67)

Women 30-34 50 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Geskos, Evangeline A           34  GMUP      28.51       29.15    7.00

Women 30-34 100 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Geskos, Evangeline A           34  GMUP    1:03.75     1:05.57    6.00
                29.82     1:05.57(35.75)

Women 30-34 100 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Geskos, Evangeline A           34  GMUP    1:06.24     1:06.43    9.00
                31.10     1:06.43(35.33)

Women 45-49 50 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Layton, Katie                  45  GMUP      34.93       37.81    9.00

Women 45-49 50 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  8  Layton, Katie                  45  GMUP      31.31       33.77    1.00

Women 50-54 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Thompson, Kim                  54  GMUP      31.44       30.84    4.00

Women 50-54 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Thompson, Kim                  54  GMUP    1:08.91     1:08.27    5.00
                32.78     1:08.27(35.49)

Women 50-54 200 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Thompson, Kim                  54  GMUP    2:34.02     2:31.31    4.00
                33.68     1:11.52(37.84)    1:51.78(40.26)    2:31.31(39.53)


Men's Results [Women | Relays]

Men 18-24 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Littles, Jonathan W            24  GMUP      22.50       21.73    9.00

Men 18-24 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Littles, Jonathan W            24  GMUP      48.70       47.64    7.00
                22.99       47.64(24.65)

Men 18-24 500 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Gordon, Joshua S               22  GMUP    5:46.15     5:42.80    7.00
                30.70     1:04.28(33.58)    1:38.40(34.12)    2:12.83(34.43)
        2:47.33(34.50)    3:22.27(34.94)    3:57.22(34.95)    4:32.45(35.23)
        5:07.72(35.27)    5:42.80(35.08)

Men 18-24 1650 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Gordon, Joshua S               22  GMUP   19:34.56    19:30.37    9.00
                31.25     1:05.14(33.89)    1:39.96(34.82)    2:14.68(34.72)
        2:49.61(34.93)    3:24.93(35.32)    3:59.96(35.03)    4:35.52(35.56)
        5:11.03(35.51)    5:46.64(35.61)    6:22.37(35.73)    6:58.13(35.76)
        7:33.43(35.30)    8:09.11(35.68)    8:44.55(35.44)    9:20.32(35.77)
        9:55.94(35.62)   10:31.68(35.74)   11:07.29(35.61)   11:43.03(35.74)
       12:18.71(35.68)   12:54.83(36.12)   13:31.25(36.42)   14:07.41(36.16)
       14:43.38(35.97)   15:19.68(36.30)   15:55.92(36.24)   16:31.93(36.01)
       17:07.81(35.88)   17:43.72(35.91)   18:19.65(35.93)   18:56.01(36.36)
       19:30.37(34.36)

Men 18-24 50 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Littles, Jonathan W            24  GMUP      25.00       24.13    7.00
---  Chestnut, Eric                 24  GMUP      23.50          NS        

Men 18-24 100 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Chestnut, Eric                 24  GMUP      53.50       52.01    7.00
                24.36       52.01(27.65)

Men 18-24 200 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Chestnut, Eric                 24  GMUP    1:59.00     1:59.24    9.00
                27.02       57.01(29.99)    1:27.76(30.75)    1:59.24(31.48)

Men 25-29 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Chestnut, Michael G            26  GMUP      21.50       22.12    6.00
 11  Kendall, Cody A                29  GMUP      23.71       23.99        

Men 25-29 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Kendall, Cody A                29  GMUP      54.18       54.26        
                25.86       54.26(28.40)
 10  Xu, Tim                        27  GMUP      56.32       54.82        
                26.04       54.82(28.78)

Men 25-29 100 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Wolfe, Ryan                    25  GMUP      59.67     1:01.15    7.00
                28.71     1:01.15(32.44)
  5  Xu, Tim                        27  GMUP    1:11.03     1:08.12    4.00
                32.14     1:08.12(35.98)
---  Chestnut, Michael G            26  GMUP      58.00          NS        

Men 25-29 200 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Wolfe, Ryan                    25  GMUP    2:09.53     2:11.30    9.00
                29.22     1:01.60(32.38)    1:35.91(34.31)    2:11.30(35.39)

Men 25-29 50 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Kendall, Cody A                29  GMUP      26.81       27.52    2.00

Men 25-29 100 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Xu, Tim                        27  GMUP    1:00.71       59.38    7.00
                27.32       59.38(32.06)

Men 25-29 100 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Wolfe, Ryan                    25  GMUP      56.97       56.01    7.00
                26.85       56.01(29.16)
  8  Kendall, Cody A                29  GMUP    1:12.00     1:10.51    1.00
                31.15     1:10.51(39.36)

Men 25-29 200 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Xu, Tim                        27  GMUP    2:17.46     2:15.54    5.00
                28.76     1:04.34(35.58)    1:43.33(38.99)    2:15.54(32.21)

Men 35-39 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Krajewski, Thomas J            39  GMUP      22.83       23.46    9.00

Men 35-39 50 Yard Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Krajewski, Thomas J            39  GMUP      26.62       26.84    9.00

Men 35-39 100 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Williams, Stuart J             37  GMUP    1:06.00     1:05.22    9.00
                30.48     1:05.22(34.74)

Men 35-39 100 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Williams, Stuart J             37  GMUP      57.00       56.56    9.00
                26.19       56.56(30.37)

Men 35-39 400 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Williams, Stuart J             37  GMUP    4:45.00     4:46.23    9.00
                28.12     1:01.42(33.30)    1:40.15(38.73)    2:18.91(38.76)
        2:59.42(40.51)    3:40.80(41.38)    4:14.40(33.60)    4:46.23(31.83)

Men 40-44 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Mucker, Vincent                40  GMUP      25.00       25.41    3.00

Men 40-44 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Mucker, Vincent                40  GMUP      58.50       59.20    2.00
                27.73       59.20(31.47)

Men 55-59 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Grecco, Paul A                 57  GMUP      26.80       27.63    2.00

Men 55-59 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Jones, Mark                    55  GMUP      57.50       58.87    9.00
                28.27       58.87(30.60)

Men 55-59 500 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Junta, Donald A                55  GMUP    7:21.61     7:22.13    5.00
                39.89     1:24.75(44.86)    2:09.93(45.18)    2:55.18(45.25)
        3:41.03(45.85)    4:27.09(46.06)    5:11.45(44.36)    5:55.61(44.16)
        6:39.48(43.87)    7:22.13(42.65)

Men 55-59 1650 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Junta, Donald A                55  GMUP   24:38.00    24:30.08    6.00
                40.88     1:25.32(44.44)    2:11.14(45.82)    2:55.67(44.53)
        3:39.50(43.83)    4:23.53(44.03)    5:08.32(44.79)    5:52.61(44.29)
        6:37.59(44.98)    7:21.57(43.98)    8:05.73(44.16)    8:51.06(45.33)
        9:35.29(44.23)   10:19.88(44.59)   11:04.07(44.19)   11:48.66(44.59)
       12:33.26(44.60)   13:17.72(44.46)   14:02.31(44.59)   14:47.38(45.07)
       15:32.19(44.81)   16:16.40(44.21)   17:01.72(45.32)   17:47.04(45.32)
       18:32.04(45.00)   19:17.16(45.12)   20:02.28(45.12)   20:47.66(45.38)
       21:32.16(44.50)   22:17.39(45.23)   23:02.27(44.88)   23:46.66(44.39)
       24:30.08(43.42)

Men 55-59 50 Yard Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Grecco, Paul A                 57  GMUP      32.00       33.51    6.00

Men 55-59 50 Yard Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Grecco, Paul A                 57  GMUP      33.07       33.74    6.00

Men 55-59 50 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Grecco, Paul A                 57  GMUP      29.61       30.55    2.00
 12  Junta, Donald A                55  GMUP      41.44       43.27        

Men 55-59 100 Yard Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Junta, Donald A                55  GMUP    1:37.26     1:54.23    7.00
                50.27   1:54.23(1:03.96)

Men 55-59 100 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Jones, Mark                    55  GMUP    1:07.50     1:05.79    5.00
                31.46     1:05.79(34.33)
  6  Grecco, Paul A                 57  GMUP    1:06.13     1:09.85    3.00
                31.79     1:09.85(38.06)

Men 55-59 200 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Jones, Mark                    55  GMUP    2:24.00     2:22.27    9.00
                30.85     1:10.06(39.21)    1:50.15(40.09)    2:22.27(32.12)

Men 55-59 400 Yard Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Jones, Mark                    55  GMUP    5:08.00     5:01.08    9.00
                32.56     1:09.44(36.88)    1:49.87(40.43)    2:29.68(39.81)
        3:11.54(41.86)    3:54.07(42.53)    4:27.97(33.90)    5:01.08(33.11)
  2  Junta, Donald A                55  GMUP    7:23.38     7:32.63    7.00
                52.25   1:58.80(1:06.55)  3:03.21(1:04.41)  4:08.28(1:05.07)
        5:06.99(58.71)    6:06.40(59.41)    6:49.38(42.98)    7:32.63(43.25)

Men 60-64 50 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Gandee, Brad                   63  GMUP      26.00          NS        

Men 60-64 100 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Gandee, Brad                   63  GMUP    1:00.00          NS        

Men 60-64 200 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Gandee, Brad                   63  GMUP    2:10.00          NS        

Men 60-64 500 Yard Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Gandee, Brad                   63  GMUP    6:20.00          NS        


Relay Results [Women | Men]

Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GMUP "A"                                   2:01.00     1:54.25   18.00
     1) Rosenburg, Kaleigh G F22         2) Reiffenberger, Megan M F23       
     3) Layton, Katie F45                4) Thompson, Kim F54                

Women 18+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  GMUP "A"                                   2:08.00          DQ      DQ
     1) Reiffenberger, Megan M F23       2) Rosenburg, Kaleigh G F22         
     3) Geskos, Evangeline A F34         4) Barrett, Rachelle F29            

Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GMUP "A"                                   1:38.00     1:36.79   18.00
     1) Xu, Tim M27                      2) Mucker, Vincent M40              
     3) Kendall, Cody A M29              4) Littles, Jonathan W M24          

Men 18+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  GMUP "A"                                   1:42.00     1:37.27   14.00
     1) Chestnut, Eric M24               2) Wolfe, Ryan M25                  
     3) Littles, Jonathan W M24          4) Chestnut, Michael G M26          

Men 18+ 400 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  GMUP "A"                                   4:12.00     4:11.87   14.00
     1) Jones, Mark M55                  2) Wolfe, Ryan M25                  
     3) Xu, Tim M27                      4) Gordon, Joshua S M22             

Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  GMUP "A"                                   3:55.00     3:55.06   10.00
     1) Jones, Mark M55                  2) Mucker, Vincent M40              
     3) Xu, Tim M27                      4) Grecco, Paul A M57               

Men 25+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  GMUP "B"                                   1:52.00     1:48.50   12.00
     1) Krajewski, Thomas J M39          2) Williams, Stuart J M37           
     3) Jones, Mark M55                  4) Kendall, Cody A M29              

Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  GMUP "A"                                   1:53.00     1:48.16   14.00
     1) Reiffenberger, Megan M F23       2) Rosenburg, Kaleigh G F22         
     3) Chestnut, Eric M24               4) Littles, Jonathan W M24          

Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  GMUP "B"                                   4:20.99     4:04.10   14.00
     1) Rosenburg, Kaleigh G F22         2) Barrett, Rachelle F29            
     3) Littles, Jonathan W M24          4) Krajewski, Thomas J M39          
  4  GMUP "A"                                   4:20.00     4:27.65   10.00
     1) Reiffenberger, Megan M F23       2) Chestnut, Michael G M26          
     3) Grecco, Paul A M57               4) Thompson, Kim F54                

Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  GMUP "B"                                   2:09.00     2:09.53   18.00
     1) Grecco, Paul A M57               2) Layton, Katie F45                
     3) Jones, Mark M55                  4) Thompson, Kim F54                


Women | Men | Relays
Sponsor #43Sponsor #52Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #60
Sponsor #41Sponsor #36Sponsor #13Sponsor #42Sponsor #62
Sponsor #14Sponsor #61Sponsor #49Sponsor #59Sponsor #25Sponsor #56Sponsor #58