2-Mile Cable National Championship

July 10, 1999
Chris Greene Lake
Charlottesville, VA

Hosted by
Virginia Masters Swim Team

 

WOMEN: 19-24

Name

Team

Age

Time

Place

Cheshire, Morgen C

1776

24

53:43.08

1

Butterworth, Lucie A

DCAC

24

54:46.02

2

WOMEN: 25-29

Name

Team

Age

Time

Place

Rice, Rose E

DCM

25

42:00.74

1

Borgelt, Laura M

GLD

27

44:35.27

2

Pettit, Syril D

AAMS

25

49:22.96

3

Ryan, Katrina J

CHIN

25

50:50.26

4

Stevens, Helen L

VMST

25

50:50.40

5

Goodrum, Chrissie

MASH

26

53:06.70

6

Leddy, Suzanne P

UNAT

28

54:54.51

7

Wisneskey, Amy L

UNAT

26

57:11.42

8

Hauffe, Penny L

GLD

27

57:43.10

9

WOMEN: 30-34

Name

Team

Age

Time

Place

Alleva, Lynn

UNAT

34

51:22.33

1

Northup, Holly A

UNAT

30

52:28.65

2

Martin, Teresa M

DCM

32

56:24.76

3

Buechler, Jennifer L

FXCM

32

57:42.43

4

Springer, Eden A

DCM

30

60:35.42

5

Edgar, Kimberly S

UNAT

34

69:53.21

6

Lambert, Sherry A

UNAT

34

77:14.51

7

WOMEN: 35-39

Name

Team

Age

Time

Place

Baker, Beth O

VMST

38

45:05.08

1

Van Horn Pate, Val

VMST

36

46:59.30

2

Powis, Patricia M

VMST

38

47:42.00

3

Bates, Penny S

ANCM

37

48:13.83

4

Stevenson, Heather N

VMST

39

56:45.68

5

Snyder, Kathleen A

DCRP

36

58:39.50

6

Kennedy, Linda P

UNAT

38

61:30.03

7

Morrin, Deborah J

TERR

36

65:48.32

8

Dymond, Stacy K

VMST

35

66:20.55

9

WOMEN: 40-44

Name

Team

Age

Time

Place

Bowen, Mag

GCMT

40

50:02.84

1

Schurer Lambert,Lisa

NCMS

40

52:38.77

2

Lee, Mary A

VMST

40

53:10.76

3

Allen, Pam J

GCMT

43

54:30.92

4

Bales, Janice P

VMST

42

65:55.60

5

Bleistein, Susan H

VMST

41

DNF*

6

WOMEN : 45-49

Name

Team

Age

Time

Place

Ogier, Danielle

SMMM

46

47:12.89

1

Loftus, Shirley A

VMST

47

48:17.63

2

Mattson, Janice

UNAT

46

52:42.29

3

Wheeler, Kathy V

VMST

46

55:55.32

4

Amesbury, Eileen H

DCM

48

57:44.36

5

DeLong, Dee A

VMST

49

70:18.95

6

Davis, Caryn O

VMST

47

75:12.66

7

WOMEN: 50-54

Name

Team

Age

Time

Place

Lyttle, Ann B

DCM

51

50:48.25

1

Haines, Andrea M

DCM

51

57:11.01

2

Sinatra, Susy

CTM

52

57:37.35

3

Hazlewood, Lynn D

RMST

53

60:16.89

4

Mitsuda-Bagnall, Carol M

UNAT

50

65:01.29

5

Michel, Judy

1776

53

65:13.12

6

Butler, Suzy

SDSM

52

76:22.03

7

WOMEN: 55-59

Name

Team

Age

Time

Place

Frid, Barbara C

DCM

57

55:51.75

1

Wandel, Barbara E

MARY

55

79:22.83

2

Buchhagen, Dorothy L

ANCM

56

DNF*

3

Nelson, Marty

VMST

58

DNF*

3

WOMEN: 60-64

Name

Team

Age

Time

Place

Leilich, Joann

DCM

60

61:04.38

1

WOMEN: 65-69

Name

Team

Age

Time

Place

Dallam, Ann S

SDSM

68

77:03.55

1

Hertzberg, Ruth S

RMM

67

DNF*

2

WOMEN: 70-74

Name

Team

Age

Time

Place

Russ, Betty J

O*H*I*O

71

70:44.79

1

MEN: 19-24

Name

Team

Age

Time

Place

Ramirez, Austin

UNAT

21

38:34.00

1

Fuller, Michael

UNAT

20

38:53.00

2

MEN: 25-29

Name

Team

Age

Time

Place

Cook, Andrew M

UNAT

27

46:35.41

1

Murphy, Marc J

DCRP

28

47:02.34

2

Peters, Jeffrey

TRIM

25

50:08.67

3

Goodrum, Dave W

MASH

28

57:03.03

4

Woodall, Jeff M

ALEX

26

66:25.28

5

MEN: 30-34

Name

Team

Age

Time

Place

Allen, Robbie E

RMST

33

40:47.35

1

Stevenson, Chris L

VMST

34

42:19.23

2

Pulsifer, Andrew B

RCA

33

45:31.42

3

Holland, Dave

VMST

31

46:56.86

4

Cobau, John F

DCRP

32

47:19.63

5

Morse, Robert G

UNAT

30

47:40.34

6

Fields, Doron D

DCM

32

50:25.62

7

Stanton, Clay V

GAJA

32

50:32.47

8

Kukoy III, Stephen J

DCRP

30

52:02.11

9

Buechler, John E

FXCM

31

52:02.44

10

Lambert, James H

UNAT

33

53:15.23

11

Farrell, Nick

VMST

31

63:14.67

12

Gentry, David W

UNAT

32

65:55.97

13

MEN: 35-39

Name

Team

Age

Time

Place

Barber, James D

GRIN

39

42:09.73

1

Asbury, Douglas A

NCMS

39

42:27.82

2

Fetters, Matthew W

DCRP

38

47:00.86

3

Bakel, Joseph J

RMM

37

47:15.31

4

Braaten, Charles D

RCA

35

47:45.15

5

Fitzpatrick, Timothy D

AAMS

35

48:42.81

6

Alleva, Brian J

UNAT

36

49:21.01

7

Jeffers, Bill D

CHIN

35

50:46.36

8

Rainer, Michael S

VMST

39

52:40.18

9

Haugh, John F

UNAT

38

53:07.90

10

Edelstein, Glenn T

DCRP

36

54:27.98

11

Grossman, Steve H

DCRP

36

57:27.56

12

Lilley, Jeffrey B

UNAT

35

63:08.58

13

MEN: 40-44

Name

Team

Age

Time

Place

Stewart, James A

MINN

42

41:27.37

1

Kegley, James H

DCRP

41

42:03.37

2

Cleary III, Thomas J

UNAT

40

49:12.47

3

Braiman, Mark S

AVMS

42

57:37.54

4

Swiger II, Ralph B

UNAT

42

60:40.86

5

Rudin, Andrew D

UNAT

41

67:45.85

6

McFarland, Jim T

VMST

41

WD

 

MEN: 45-49

Name

Team

Age

Time

Place

Fetters, Paul A

DCRP

45

44:13.47

1

Astheimer, Robert J

NRLR

45

46:32.41

2

Schleider, Benjamin H

MASH

45

56:16.16

3

Edwards, Gray L

VMST

45

57:08.40

4

Craddock, Howard B

VMST

45

60:08.89

5

Thomas Jr., Bruce D

FXCM

45

61:08.27

6

MEN: 50-54

Name

Team

Age

Time

Place

Gonzalez, Jorge A

GOLD

50

48:08.07

1

Shrum, John R

VMST

50

49:31.82

2

Wallace, Richard J

GSM

51

56:49.46

3

Post, John H

VMST

51

56:46.95

4

Miller, Eric R

VMST

52

57:42.53

5

Orenstein, David M

TPIT

53

58:32.40

6

Leimkuhler, Jim

FXCM

53

59:29.56

7

Gross, Jack D

VMST

53

63:45.14

8

Pharis, William E

VMST

52

66:39.68

9

Joseph, Ralph K

UNAT

52

69:05.00

10

Dean, John J

FXCM

54

DNF*

 

Manuel, Jim

RCA

51

DNF*

 

MEN: 55-59

Name

Team

Age

Time

Place

Williams, Robert R

SDSM

57

51:18.97

1

Tesch, Robert

WILD

58

53.21.95

1

Stott, Mike

VMST

56

57:12.21

2

Weinberg, Kenneth P

DCM

55

60.57.42

3

Parsons, Don W

UNAT

58

63:04.50

4

Woerner, Helmut O

CONN

58

69:08.23

5

Pattie, Kenton H

NVAQ

59

87:39.22

6

MEN: 60-64

Name

Team

Age

Time

Place

Goldstein, Mel E

GRIN

60

52:10.76

1

DeAndrade, Floyd

UNAT

60

56:23.34

2

Brunstad, George E

CONN

64

56:24.51

3

Smith III, Arthur C

DCM

60

64:42.25

4

Walter, Donald F

DCM

62

76:50.98

5

Bagnall, Fred B

UNAT

63

DNF*

 

Wilmore, Chuck

VMST

64

WD

 

Seibold, Mel R

CONN

64

WD

 

MEN: 65-69

Name

Team

Age

Time

Place

Johnston, Graham

TTEX

68

50:15.26

1

MEN: 70-74

Name

Team

Age

Time

Place

Alleva, John J

UNAT

71

61:23.93

1

Noble, David F

UNAT

71

68:24.48

2

Rainer, Norman B

VMST

70

78:07.46

3

Strasser, Heinz J

VMST

74

DNF*

 

MEN : 75-79

Name

Team

Age

Time

Place

Barnes, Calvin W

VMST

75

68:04.90

1

Selden, Richard T

UNAT

77

71:45.05

2

MEN: 85-89

Name

Team

Age

Time

Place

Woodford, Dexter E

O*H*I*O

85

82:00.09

1

DNF* indicates swimmer did not finish due to inclement weather

Sponsor #45Sponsor #52Sponsor #33Sponsor #41Sponsor #21
Sponsor #43Sponsor #47Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #14
Sponsor #51Sponsor #13Sponsor #29Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #36Sponsor #44