Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten Relays

2010 USMS Top Ten LCM Relays for Mixed 200-239

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

200 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (2010)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  CMS  Colorado  Richard T Abrahams (65)
 Heather Hagadorn (45)
 Kathy L Garnier (50)
 Greg C Scott (51) 
 1:52.79 
 2  SYSM  Florida  Bill Brenner (52)
 Edward H Mench (44)
 Melon Dash (55)
 Deanna Doyle (52) 
 1:58.48 
 3  GOLD  Florida Gold Coast  Peggy H McDonnell (55)
 Maureen C Hughes (57)
 John S Grzeszczak (52)
 Roger A Stoudt (36) 
 1:59.39 
 4  NCMS  North Carolina  Julie Winters (48)
 Terrence J Lee (60)
 Elizabeth A Nowak (47)
 Jonathan E Klein (53) 
 2:00.59 
 5  SRM  Pacific  Hermine M Terhorst (52)
 Dave Hale (55)
 Laura A Beal (45)
 John R Morales (52) 
 2:00.72 
 6  SYSM  Florida  Rick B Walker (60)
 Jan Soderstrom (65)
 Fernette P Ramnath (45)
 Laura Hamel (46) 
 2:03.81 
 7  WCM  Pacific  B J R Henry (46)
 Robert H Olson (66)
 Lisa A Ward (46)
 Tom T Nootbaar (47) 
 2:04.10 
 8  SCAQ  Southern Pacific  Chris L Wall (48)
 Melissa J Latt (47)
 Jenny L Cook (52)
 Dan P Leonard (56) 
 2:04.90 
 9  NEM  New England  Fran Wuest (50)
 Sue Jensen (50)
 Rainy Goodale (40)
 Laszlo Eger (65) 
 2:06.41 
 10  RMST  Potomac Valley  Muraji Nakazawa (54)
 Kim M Brightwell (50)
 Thomas B Sealey (50)
 Cynthia M Hajost (50) 
 2:07.22 

200 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (2010)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  NCMS  North Carolina  Jonathan E Klein (53)
 Elizabeth A Nowak (47)
 Terrence J Lee (60)
 Elisabeth Elliott Deal (46) 
 2:12.24 
 2  O*H*  Lake Erie  Ann H Guins (57)
 Jack R Groselle (56)
 Todd W Stultz (50)
 Laura L Groselle (50) 
 2:13.40 
 3  SYSM  Florida  Mark A Drennen (54)
 Bill Brenner (52)
 Fernette P Ramnath (45)
 Eney Jones (50) 
 2:14.12 
 4  SYSM  Florida  Deanna Doyle (52)
 Rick B Walker (60)
 Ellen K Bennett (47)
 Edward H Mench (44) 
 2:17.84 
 5  ARIZ  Arizona  Brigid J Bunch (47)
 Paul D Hopkins (50)
 Jeffrey S Krongaard (56)
 Susan E Dawson-Cook (47) 
 2:18.01 
 6  SCAQ  Southern Pacific  Doug Kajiwara (53)
 Rossella Pescatori (39)
 Jenny L Cook (52)
 Dan P Leonard (56) 
 2:18.53 
 7  GOLD  Florida Gold Coast  Maureen C Hughes (57)
 John S Grzeszczak (52)
 Barbara Protzman (56)
 David W LeClair (43) 
 2:21.75 
 8  CMS  Colorado  Richard T Abrahams (65)
 Kathy L Garnier (50)
 Greg C Scott (51)
 Heather Hagadorn (45) 
 2:23.83 
 9  TOC  Pacific  Joan A Schriger (46)
 Thomas E McCarty (65)
 Laureen K Welting (45)
 William G Van Horn (72) 
 2:23.94 
 10  SPM  Florida  Jody Lee Kupferberg (49)
 Pat Marzulli (62)
 William L Specht (52)
 Dawn Clark (46) 
 2:27.02 

400 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (2010)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  LVM  Southern Pacific  Kari S Adams (44)
 Sam D Franklin (53)
 Carolyn H Battin (56)
 Bryan V Jennings (47) 
 4:23.05 
 2  PNA  Pacific Northwest  Charlotte M Davis (60)
 Lisa A Dahl (49)
 Alan Bell (60)
 Rick Colella (59) 
 4:24.95 
 3  GOLD  Florida Gold Coast  Chris Burt (55)
 Kathleen M Casey (51)
 Peggy H McDonnell (55)
 John S Grzeszczak (52) 
 4:48.86 
 4  ROSE  Southern Pacific  Julie P Heather (52)
 Alicia T Bolton (31)
 Gary Langendoen (65)
 Winston S Uchiyama (53) 
 5:10.75 
 5  NEM  New England  Joe Gordon (46)
 Tracy L Grilli (53)
 Karin E Stokes (49)
 Bradley Vear (55) 
 5:12.47 
 6  NAMA  Florida  Alistair B Pentreath (55)
 Ruth Stoots (53)
 Leslie Aaron (48)
 James P Redic (64) 
 5:32.40 
 7  SKY  Kentucky  David Buttery (52)
 Nancy Postlewait (49)
 Julie May (43)
 William Tingley (60) 
 5:34.72 
 8  TGM  South Carolina  Katie W Mendez (27)
 John L Vry (65)
 Pamela W Wingerter (66)
 Jeffrey S Gaines (52) 
 5:55.98 
 9  SKY  Kentucky  Kat Becker (24)
 John T Shepherd (69)
 Keith Shepherd (51)
 Vicki Catlin (66) 
 6:39.62 
 10  ROSE  Southern Pacific  Laura G Brown (48)
 Lisa N Hilger (51)
 William N Epping (57)
 Douglas J Goode (71) 
 6:48.35 

400 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (2010)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  OREG  Oregon  Karen Andrus-Hughes (53)
 James L Corbeau (46)
 Laura A Worden (53)
 Brent C Washburne (49) 
 4:54.71 
 2  SCAQ  Southern Pacific  Brad Magit (52)
 Dan P Leonard (56)
 Jenny L Cook (52)
 Melissa J Latt (47) 
 5:24.91 
 3  SYSM  Florida  John E Sylvester (53)
 Marshall Pepe (46)
 Fernette P Ramnath (45)
 Karen B Saef (56) 
 5:41.19 
 4  MVN  Southern Pacific  Jeanne M Mc Cleave (56)
 Gwen Uthus (56)
 Brett A Olson (48)
 Philip W Albright (50) 
 5:52.85 
 5  MVN  Southern Pacific  Kevin C Weissman (48)
 Deborah Raboin (59)
 Gillian Y Dargan (57)
 Steven P Willment (52) 
 6:37.89 
 6  MESC  New England  Gitika L Noyes (58)
 Kristi Panayotoff (62)
 Robert W Dudley (38)
 Dieter D Weber (48) 
 6:51.15 
 7  MVN  Southern Pacific  Maurine E Kornfeld (89)
 Kevin T Joyce (38)
 Steve Ripic (37)
 Kim L Burton (48) 
 7:00.10 
 8  SKY  Kentucky  Susan M Ehringer (42)
 Mindy L Johns (50)
 Larry Hunt (63)
 Rick L Murray (48) 
 7:10.49 
 8  SKY  Kentucky  John T Shepherd (69)
 Vicki Catlin (66)
 Keith Shepherd (51)
 Kat Becker (24) 
 7:10.49 
 10  MM  Montana  Suzanne R McKinnon (70)
 Wendy C Mckinnon (46)
 Chris K McKinnon (49)
 Robert S McKinnon (73) 
 7:14.12 

800 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (2010)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  SYSM  Florida  Bill Brenner (52)
 Kevin M McCormack (58)
 Ellen K Bennett (47)
 Eney Jones (50) 
 9:27.80 
 2  SCAQ  Southern Pacific  Dan P Leonard (56)
 Arlette A Godges (46)
 Jenny L Cook (52)
 Brad Magit (52) 
 10:11.40 
 3  GOLD  Florida Gold Coast  Lars Ferron (55)
 Lydia S Seier (54)
 Deven M Christopher (36)
 Chris Burt (55) 
 10:38.16 
 4  SDSM  San Diego - Imperial  Anne H Williams (72)
 Grant R Wilson (44)
 Raymond H Summers (46)
 Kara W Barnett (38) 
 10:51.78 
 5  SKY  Kentucky  David Buttery (52)
 Melinda Schmitt (52)
 Mary C Curl (53)
 William Tingley (60) 
 11:15.84 
 6  ROSE  Southern Pacific  Laura G Brown (48)
 Julie P Heather (52)
 Tom J Soderstrom (52)
 Louis J Caron (53) 
 11:50.98 
 7  MVN  Southern Pacific  Gwen Uthus (56)
 Jeanne M Mc Cleave (56)
 Philip W Albright (50)
 Brett A Olson (48) 
 11:51.38 
 8  DAM  Pacific  Nicole David (42)
 Susan L Munn (72)
 Robert F Norris (72)
 Matthew D Roper (29) 
 12:03.85 
 9  LBG  Southern Pacific  Yuji Utsumi (51)
 Andrea L Thresh (61)
 Patricia F Powers (53)
 Jesse White (51) 
 12:45.41 
 10  USF  Pacific  Martha C Campbell (62)
 Cathy E Huang (55)
 Thomas A Henthorne (46)
 Valeriy A Boreyko (57) 
 14:00.78 
Sponsor #51Sponsor #43Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #29
Sponsor #21Sponsor #45Sponsor #20Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #36Sponsor #52
Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #50Sponsor #47