Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten Relays

1999 USMS Top Ten LCM Relays for Men 240-279

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

200 Freestyle Relay LCM Men 240-279 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  GOLD  Florida Gold Coast  Cav Cavanaugh (64)
 Douglas Buchan (56)
 David McIntyre (62)
 Jerry Greenberg (58) 
 1:54.89 
 2  GOST  Ohio  Sid Hall (64)
 Joseph Lammert (60)
 Dan Willert (57)
 Yoshi Oyakawa (66) 
 1:57.88 
 3  IM  Illinois  Nathan Leech (50)
 Wayne Leengran (68)
 Fred Lehman (69)
 Peter Andersen (56) 
 2:00.02 
 4  SAN DIEGO SWIM  San Diego - Imperial  Michael Ahern (54)
 Ken Kimball (69)
 Bill Earley (63)
 Mike Freshley (58) 
 2:01.21 
 5  SMMM  Pacific  Dick Peterson (62)
 Raymond Taft (80)
 Randy Brown (51)
 Donald Galine (54) 
 2:03.91 
 6  WALNUT CREEK  Pacific  Don Davis (55)
 Ken Buer (55)
 Bob Mayo (65)
 Don Brown (66) 
 2:04.90 
 7  USF MASTERS  Pacific  Bill Grohe (66)
 Chris Saunders (61)
 Robert Fewster (61)
 Daniel Osborne (65) 
 2:15.28 
 8  SMMM  Pacific  Norman Stupfel (67)
 Donald Stupfel (71)
 Ross Shoemaker (57)
 Gary Brenner (52) 
 2:17.12 
 9  ARIZ  Arizona  Ronald Johnson (67)
 George Downs (60)
 Douglas Goodman (50)
 Dan Gruender (70) 
 2:18.32 
 10  SPM  Florida  John Risher (63)
 Bruce Day (49)
 Pete Arnold (60)
 Harold Ferris (68) 
 2:20.57 

200 Medley Relay LCM Men 240-279 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  SAN DIEGO SWIM  San Diego - Imperial  Bill Earley (63)
 Mike Freshley (58)
 Michael Ahern (54)
 Ken Kimball (69) 
 2:17.80 
 2  GOST  Ohio  Sid Hall (64)
 Karl Wiedamann (61)
 Joseph Lammert (60)
 Dan Willert (57) 
 2:18.91 
 3  SMMM  Pacific  Raymond Taft (80)
 Dick Peterson (62)
 Randy Brown (51)
 Donald Galine (54) 
 2:23.11 
 4  NCMS  North Carolina  Rolffs Pinkerton (60)
 Milton Gee (62)
 Dick Webber (70)
 Jerry Clark (62) 
 2:25.40 
 5  GOLD  Florida Gold Coast  Alan Rapperport (66)
 Jorge Gonzalez (50)
 Cav Cavanaugh (64)
 L Silverstein (65) 
 2:27.47 
 6  OREG  Oregon  Arthur Welch (67)
 Allen Stark (50)
 Richard Weick (65)
 David Radcliff (65) 
 2:29.16 
 7  GAJA  Georgia  William Lotz (50)
 Irwin Stolz (70)
 Reed Farris (44)
 Herb McAuley (77) 
 2:42.58 
 8  IM  Illinois  Dick Talbot (66)
 Bill Mulliken (60)
 Thomas Maine (74)
 Wayne Leengran (68) 
 2:43.97 
 9  HOT  Arizona  Gordon Gillin (69)
 Art Kelley (74)
 Tom Winters (60)
 Jim Stites (42) 
 2:44.84 
 10  NEM  New England  James Edwards (77)
 F H Ted Haartz (71)
 Frank McQuiggan (51)
 Brian McSweeney (51) 
 2:58.54 

400 Freestyle Relay LCM Men 240-279 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  GOLD  Florida Gold Coast  Cav Cavanaugh (64)
 Douglas Buchan (56)
 David McIntyre (62)
 Jerry Greenberg (58) 
 4:33.42 
 2  INLAND MASTERS  Southern Pacific  Bob Best (67)
 H Linser (60)
 George Bruggeman (64)
 Herbert Nakama (69) 
 6:03.86 
 3  GAJA  Georgia  John Zeigler (54)
 Bill McClung (60)
 Herb McAuley (77)
 David Wilshin (58) 
 6:27.52 
 4  OJAI-SANTA BARB  Southern Pacific  Vito Portanova (79)
 John Johnston (57)
 John Bleck (66)
 Tom Mitchell (66) 
 7:05.42 

400 Medley Relay LCM Men 240-279 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  SAN MATEO MARL  Pacific  Don Galine (54)
 Norm Stupfel (67)
 Dick Peterson (62)
 Ross Shoemaker (57) 
 6:06.02 
 2  GAJA  Georgia  Ed Sperr (55)
 Bill McClung (60)
 John Zeigler (54)
 Herb McAuley (77) 
 6:37.27 
 3  WIS MASTERS  Wisconsin  W Morgan Byers (72)
 John Bauman (69)
 Thomas Meehan (52)
 Stephen Justinger (47) 
 6:42.06 
 4  WIS MASTERS  Wisconsin  Mike Daley (49)
 Wesley Mayer (67)
 Tom Michelson (68)
 Harry Ruminski (62) 
 6:43.40 
 5  USF MASTERS  Pacific  Bil Grohe (66)
 Robert Fewster (61)
 Daniel Osborne (65)
 Chris Saunders (61) 
 6:50.19 
 6  INLAND MASTERS  Southern Pacific  George Bruggeman (64)
 Bob Best (67)
 H Linser (60)
 Orlay Plummer (53) 
 7:03.80 

800 Freestyle Relay LCM Men 240-279 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  GOLD  Florida Gold Coast  Cav Cavanaugh (64)
 Herb Kern (67)
 David McIntyre (62)
 John Spire (47) 
 10:45.96 
 2  WALNUT CREEK  Pacific  Emory Hayworth (63)
 Bob Mayo (65)
 Ken Burr (55)
 Jim Perilman (60) 
 11:48.93 
 3  INLAND MASTERS  Southern Pacific  Orlay Plummer (53)
 Mark Krakower (56)
 George Bruggeman (64)
 Herbert Nakama (69) 
 14:29.27 
Sponsor #13Sponsor #43Sponsor #36Sponsor #41Sponsor #21
Sponsor #14Sponsor #47Sponsor #20Sponsor #35Sponsor #49Sponsor #29Sponsor #45
Sponsor #44Sponsor #33Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #25Sponsor #52