Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten Relays

1999 USMS Top Ten LCM Relays for Mixed 200-239

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

200 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  IM  Illinois  Mark Anderson (46)
 Irene David (55)
 Catherine Quill (49)
 Nathan Leech (50) 
 2:05.01 
 2  GOLD  Florida Gold Coast  Carlos Castro (36)
 Marcia Barry (51)
 Anne Laborwit (49)
 Cav Cavanaugh (64) 
 2:05.18 
 3  GOLD  Florida Gold Coast  Mary Dore (36)
 Alan Rapperport (66)
 Rorie Anderson (48)
 Joel Burns (53) 
 2:05.28 
 4  OREG  Oregon  David Radcliff (65)
 Elke Asleson (47)
 Janet Gettling (51)
 Chris Roth (40) 
 2:10.72 
 5  MINN  Minnesota  Jim Pelissier (55)
 Lou Flynn (54)
 Mary Vonderharr (46)
 Elizabeth Cutter (47) 
 2:14.75 
 6  PCAT  North Texas  Lynn Silver (47)
 William Crowley (60)
 Thomas Dillon (58)
 C Richardson (46) 
 2:16.59 
 7  IM  Illinois  Peter Andersen (56)
 Mary Pohlmann (54)
 Carol Taggart (50)
 John Anderson (49) 
 2:17.82 
 8  LAKESIDE MASTER  Kentucky  John Nolan (51)
 William Tingley (49)
 M Blaske-Hull (50)
 Carol Ferguson (68) 
 2:18.26 
 9  SWIM  Florida  Richard Brewer (54)
 Martha Dodd (41)
 Jean Garbus (65)
 Dren Geer (65) 
 2:18.40 
 10  GOST  Ohio  Walter Lincoln (66)
 Anne Frayne (45)
 Melinda Smith (47)
 Dan Willert (57) 
 2:18.50 

200 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  IM  Illinois  Nathan Leech (50)
 Peter Andersen (56)
 C Stonesifer (47)
 Cynthia Jones (49) 
 2:10.74 
 2  PNA  Pacific Northwest  Frank Warner (50)
 Kathrine Casey (51)
 Sonny Garrett (55)
 Debbie Glassman (46) 
 2:20.13 
 3  SMMM  Pacific  Danielle Ogier (47)
 Dale Finch (49)
 Donald Galine (54)
 Randy Brown (51) 
 2:21.30 
 4  SPM  Florida  Andrea Nauta (40)
 Peter Betzer (57)
 Gary Bastie (49)
 Jayne Lambke (60) 
 2:23.62 
 5  MINN  Minnesota  S Lee-Sheridan (47)
 Elizabeth Cutter (47)
 Charles Nielsen (54)
 Lou Flynn (54) 
 2:23.68 
 6  NCMS  North Carolina  Jeannie Mitchell (53)
 Milton Gee (62)
 Beverly Amick (45)
 Jerry Clark (62) 
 2:28.67 
 7  MINN  Minnesota  Marc Anderson (50)
 Jim Pelissier (55)
 Kathleen Danford (55)
 Kathleen Johnson (42) 
 2:29.75 
 8  LAKESIDE MASTER  Kentucky  William Tingley (49)
 A Wright-Belknap (49)
 John Nolan (51)
 Carol Ferguson (68) 
 2:31.20 
 9  PCAT  North Texas  Jim Gibbs (58)
 William Crowley (60)
 E Robinson (47)
 Lynn Silver (47) 
 2:31.76 
 10  WIS MASTERS  Wisconsin  E Kosobucki (51)
 Candy Christenson (52)
 John Luettgen (45)
 Thomas Meehan (52) 
 2:33.92 

400 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  SAN MATEO MARL  Pacific  Randy Brown (51)
 Danielle Ogier (47)
 Dale Finch (49)
 Don Galine (54) 
 4:39.94 
 2  GREAT OHIO SWIM  Ohio  Ann Guins (46)
 Marcia Haver (44)
 Robert Burns (47)
 Sid Hall (64) 
 4:54.03 
 3  GAJA  Georgia  Lisa Siggers (39)
 Betty Veater (53)
 Fred Marland (66)
 Mark Veater (43) 
 5:14.26 
 4  MENLO PARK  Pacific  Dick Bennett (69)
 Ann Kay (65)
 Katherine Bass (48)
 Jeff Strnad (47) 
 5:14.71 
 5  OREG  Oregon  Robert Smith (56)
 Jackie Quattro (52)
 Douglas Prentice (51)
 Robin Young (44) 
 5:22.22 
 6  WIS MASTERS  Wisconsin  E Kosobucki (51)
 Candy Christenson (52)
 Thomas Meehan (52)
 John Luettgen (45) 
 5:36.58 
 7  U SAN FRANCISCO  Pacific  Bill Grohe (66)
 Erin Pashelinsky (52)
 Susan Allen (55)
 Joe Illick (63) 
 5:52.38 
 8  U SAN FRANCISCO  Pacific  Elmer Tosta (51)
 Kate Erlix (48)
 Martha Campbell (51)
 Jeanel O'Conner (51) 
 5:54.76 

400 Medley Relay LCM Mixed 200-239 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  OREG  Oregon  Robert Smith (56)
 Jackie Quattro (52)
 Christophe Roth (40)
 Joy Ward (57) 
 5:23.38 
 2  GREAT OHIO SWIM  Ohio  Ann Guins (46)
 Sid Hall (64)
 Dale Thompson (49)
 Marcia Haver (44) 
 5:40.89 
 3  LAKESIDE MASTER  Kentucky  William Tingley (49)
 Pamela Haeberlin (36)
 John Nolan (51)
 Maryann Haragan (66) 
 6:08.69 

800 Freestyle Relay LCM Mixed 200-239 (1999)

 #  Team  LMSC  Swimmers (age)  Time 
 1  OREG  Oregon  Pamela Himstreet (56)
 Barbara Harris (39)
 Robert Bruce (51)
 Tom Landis (57) 
 10:51.02 
 2  MICH  Michigan  Frank Thompson (48)
 Beverly Myers (64)
 Donald Kroeger (56)
 Joyce Kowalski (57) 
 12:22.71 
 3  LAKESIDE MASTER  Kentucky  Linda Hubbuch (54)
 A Wright-Belknap (49)
 Glenn Hubbuch (54)
 Rick Blondell (47) 
 12:53.57 
 4  OJAI-SANTA BARB  Southern Pacific  Donna Lechman (41)
 Jeanne Munesato (50)
 John Johnston (57)
 Harry Delatre (53) 
 16:27.36 
Sponsor #42Sponsor #33Sponsor #35Sponsor #13Sponsor #29
Sponsor #44Sponsor #51Sponsor #52Sponsor #21Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #49
Sponsor #25Sponsor #45Sponsor #36Sponsor #20Sponsor #41Sponsor #47Sponsor #14