USMS Top Ten

1996 USMS Top Ten SCM for Georgia LMSC

[ Export to: Plain Text File | CSV File (for Excel or other spreadsheet) ]

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

Women 25-29 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 8  200 Back  Rachael Walton  26  ART  Georgia  2:42.21 
 6  50 Breast  Jill Van Auken  27  UNAT  Georgia  38.09 
 6  100 Breast  Jill Van Auken  27  UNAT  Georgia  1:24.14 
 6  200 Breast  Jill Van Auken  27  UNAT  Georgia  2:58.32 
 7  100 IM  Jill Van Auken  27  UNAT  Georgia  1:13.66 
 10  200 IM  Jill Van Auken  27  UNAT  Georgia  2:42.09 

Women 30-34 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 6  50 Free  Liesa Benn  31  GAJA  Georgia  29.24 
 5  100 Free  Liesa Benn  31  GAJA  Georgia  1:04.24 
 6  200 Free  Liesa Benn  31  GAJA  Georgia  2:19.65 
 7  800 Free  Jan Suchomski  32  ART  Georgia  11:05.04 
 8  1500 Free  Jan Suchomski  32  ART  Georgia  21:21.83 
 9  50 Breast  Liesa Benn  31  GAJA  Georgia  39.75 
 10  50 Breast  Lisa Finfer  31  ART  Georgia  39.92 
 4  100 Breast  Lisa Finfer  31  ART  Georgia  1:25.00 
 5  100 Breast  Liesa Benn  31  GAJA  Georgia  1:25.11 
 7  200 Breast  Lisa Finfer  31  ART  Georgia  3:08.12 

Women 35-39 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 9  50 Free  Whitley Greene  37  GAJA  Georgia  30.19 
 7  50 Back  Whitley Greene  37  GAJA  Georgia  35.95 

Women 40-44 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 7  200 Back  Lisa Watson  42  GAJA  Georgia  3:13.32 

Women 45-49 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 4  50 Free  F Williamson  48  GAJA  Georgia  31.46 
 5  100 Free  F Williamson  48  GAJA  Georgia  1:09.36 
 3  200 Free  F Williamson  48  GAJA  Georgia  2:33.52 
 5  400 Free  F Williamson  48  GAJA  Georgia  5:31.48 
 6  50 Breast  F Williamson  48  GAJA  Georgia  43.28 
 5  100 Breast  F Williamson  48  GAJA  Georgia  1:35.73 
 9  200 Fly  Winifred Prail  48  GAJA  Georgia  3:54.46 
 7  400 IM  Candace Long  46  DYNA  Georgia  7:02.29 

Men 18-24 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 8  100 Back  Andrew Smith  21  ART  Georgia  1:17.05 
 6  100 Breast  Anthony Nardis  21  ART  Georgia  1:15.73 
 6  200 Breast  Anthony Nardis  21  ART  Georgia  2:46.78 
 4  50 Fly  Jason Smith  21  ART  Georgia  29.05 
 10  50 Fly  Andrew Smith  21  ART  Georgia  31.90 
 3  100 Fly  Jason Smith  21  ART  Georgia  1:06.30 
 7  100 Fly  Anthony Nardis  21  ART  Georgia  1:10.52 
 9  100 IM  Anthony Nardis  21  ART  Georgia  1:09.85 
 8  400 IM  Clinton Fisher  22  ART  Georgia  5:46.00 

Men 25-29 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 3  200 Free  Stuart Barton  28  DYNA  Georgia  2:03.42 
 8  50 Breast  Robert Hermanet  26  ART  Georgia  32.92 
 7  200 Breast  John Merideth  25  ART  Georgia  2:47.91 
 8  200 Fly  Stuart Barton  28  DYNA  Georgia  2:29.30 
 9  100 IM  Robert Hermanet  26  ART  Georgia  1:03.81 
 5  200 IM  Robert Hermanet  26  ART  Georgia  2:20.10 

Men 30-34 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 9  50 Free  Mark Kaiser  32  ART  Georgia  25.64 
 6  50 Back  Tom Northcutt  31  GAS  Georgia  30.25 
 9  100 Back  Tom Northcutt  31  GAS  Georgia  1:06.39 
 10  50 Breast  Tom Northcutt  31  GAS  Georgia  33.50 
 7  100 Breast  John Brown  31  ART  Georgia  1:12.04 
 2  200 Breast  John Brown  31  ART  Georgia  2:38.51 
 5  100 IM  John Brown  31  ART  Georgia  1:04.31 
 7  100 IM  Tom Northcutt  31  GAS  Georgia  1:04.64 
 10  100 IM  Mark Kaiser  32  ART  Georgia  1:05.31 
 8  200 IM  John Brown  31  ART  Georgia  2:22.11 

Men 35-39 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 9  50 Free  Alexander Bailey  35  ART  Georgia  25.41 
 2  100 Free  Alexander Bailey  35  ART  Georgia  54.98 
 3  200 Free  Alexander Bailey  35  ART  Georgia  2:03.79 
 6  200 Free  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  2:04.66 
 4  400 Free  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  4:26.65 
 3  800 Free  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  9:20.77 
 2  1500 Free  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  17:37.42 
 8  50 Back  Alexander Bailey  35  ART  Georgia  31.49 
 6  200 Back  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  2:25.79 
 3  200 Fly  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  2:27.84 
 9  100 IM  Alexander Bailey  35  ART  Georgia  1:05.04 
 3  400 IM  Scott Rabalais  38  GAJA  Georgia  5:05.07 

Men 40-44 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 2  1500 Free  Rob Copeland  40  GAJA  Georgia  18:45.09 

Men 50-54 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 9  400 Free  John Quanrud  50  DYNA  Georgia  5:27.47 
 7  1500 Free  John Zeigler  50  GAJA  Georgia  22:30.93 
 7  400 IM  John Zeigler  50  GAJA  Georgia  6:14.80 

Men 65-69 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 5  200 Breast  Irwin Stolz  66  GAJA  Georgia  3:45.07 
 8  200 Fly  Irwin Stolz  66  GAJA  Georgia  4:01.22 
 10  200 IM  Irwin Stolz  66  GAJA  Georgia  3:35.65 

Men 70-74 SCM (1996)

 Place  Event  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 7  200 IM  Richard Daniel  70  GAJA  Georgia  4:11.11 
Sponsor #45Sponsor #35Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #36
Sponsor #43Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #49Sponsor #51Sponsor #42Sponsor #21
Sponsor #33Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #47Sponsor #41