Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2011 USMS Top Ten SCM for Men 18-24

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  23.68 
 2  Nelson O Westby  24  NCMS  North Carolina  24.04 
 3  Matthew Paige  23  AHMS  Pacific  24.42 
 4  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  24.57 
 5  Brian Koralewski  24  POST  Metropolitan  25.01 
 6  Martin E Malasky  23  TOC  Pacific  25.07 
 7  Dillon C Cleavenger  19  CVMM  Southern Pacific  25.14 
 8  Kenny G Bower  23  TOC  Pacific  25.15 
 9  Travis W Anderson  23  ARIZ  Arizona  25.16 
 10  Brian C Parks  24  ARIZ  Arizona  25.22 
 10  Christopher M Stroh  24  SCMC  Southern Pacific  25.22 

100 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  51.98 
 2  Eric Bourgain-Chang  19  UNAT  Pacific  55.10 
 3  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  55.21 
 4  Sam J Hickinbottom  22  WMAC  Wisconsin  55.35 
 5  Lee J Robertson  23  UNAT  Virginia  55.45 
 6  Stephen J Andron  23  UNAT  Pacific  55.50 
 7  Martin E Malasky  23  TOC  Pacific  56.10 
 8  Tyson W Slesnick  23  NEM  New England  56.69 
 9  Christopher M Stroh  24  SCMC  Southern Pacific  56.74 
 10  Baden P Sprinkle  23  HMS  Inland Northwest  56.82 

200 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  1:51.96 
 2  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  1:59.74 
 3  Brian Koralewski  24  POST  Metropolitan  2:04.08 
 4  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  2:08.47 
 5  Erik D Petersen  23  TCC  Southern Pacific  2:10.35 
 6  Martin E Malasky  23  TOC  Pacific  2:11.15 
 7  Sam P Dignan  18  SWOM  Ohio  2:11.27 
 8  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  2:11.82 
 9  Dillon C Cleavenger  19  CVMM  Southern Pacific  2:12.12 
 10  Luke Shaheen  23  SYSM  Florida  2:13.64 

400 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  3:57.08 
 2  Tyler Harris  23  ROSE  Southern Pacific  3:57.70 
 3  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  4:11.65 
 4  Dave Barnett  19  CMAQ  Southern  4:39.53 
 5  Jonas Steiert  22  UNAT  Virginia  4:41.35 
 6  Andrew Seo  23  NOVA  Southern Pacific  4:41.65 
 7  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  4:43.09 
 8  Garrett J Grigas  21  PNA  Pacific Northwest  4:52.52 
 9  Matthew L Broussard  23  RICE  Gulf  4:52.55 
 10  Maximilian Zavodny  24  ROSE  Southern Pacific  4:57.83 

800 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  8:16.50 
 2  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  8:49.74 
 3  Stephen J Andron  23  UNAT  Pacific  9:43.00 
 4  Dave Barnett  19  CMAQ  Southern  9:59.84 
 5  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  10:04.41 
 6  Maximilian Zavodny  24  ROSE  Southern Pacific  10:21.92 
 7  Michael Wade  24  WMAC  Wisconsin  10:25.60 
 8  Anthony Agnello  23  YCFM  Florida  10:25.88 
 9  Chris S Rogers  19  ARIZ  Arizona  10:26.64 
 10  Brandon S Slaugh  22  SALT  Utah  10:26.67 

1500 Freestyle SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  16:51.19 
 2  Matthew L Broussard  23  RICE  Gulf  19:02.82 
 3  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  19:32.61 
 4  Michael Wade  24  WMAC  Wisconsin  19:41.24 
 5  Anthony Agnello  23  YCFM  Florida  20:02.84 
 6  Dave Barnett  19  CMAQ  Southern  20:03.97 
 7  Chris S Rogers  19  ARIZ  Arizona  20:25.85 
 8  Matthew L Edde  22  HMS  Inland Northwest  22:56.04 
 9  Matias J Barbero  23  UNAT  Florida  23:03.18 

50 Backstroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  26.67 
 2  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  28.63 
 3  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  30.03 
 4  John Henry H Dasinger  24  CMAQ  Southern  30.07 
 5  Adam S Warner  24  SAMY  Lake Erie  30.30 
 6  Jamie Mannion  23  NEM  New England  30.34 
 7  Mikey Shiwnath  23  BCTM  Metropolitan  30.37 
 8  David Allsopp  23  NCMS  North Carolina  30.55 
 9  Baden P Sprinkle  23  HMS  Inland Northwest  30.73 
 10  Yutaro A Sano  23  CRUZ  Pacific  30.89 

100 Backstroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eugene Godsoe  23  NCMS  North Carolina  51.91 
 2  Eric Olesen  23  SMS  Southern  58.51 
 3  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  1:03.12 
 4  Andrew Seo  23  NOVA  Southern Pacific  1:05.36 
 5  Mikey Shiwnath  23  BCTM  Metropolitan  1:05.69 
 6  Martin E Malasky  23  TOC  Pacific  1:05.89 
 7  Baden P Sprinkle  23  HMS  Inland Northwest  1:06.91 
 8  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  1:10.07 
 9  Jeffrey N Sherman  24  PHX  Arizona  1:10.14 
 10  Jose L Cova  19  UNAT  Arizona  1:10.31 

200 Backstroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  2:06.22 
 2  Jamie Mannion  23  NEM  New England  2:21.20 
 3  Anderson V Vickers  22  BLU  Florida  2:37.20 
 4  Mircea Pitariu  22  SWM  Southern Pacific  2:48.27 
 5  Mario J Figueroa  19  LVM  Southern Pacific  2:52.00 
 6  Thomas J Alne  23  GSM  New Jersey  3:05.28 
 7  Zachary R Chertok  23  NEM  New England  3:26.28 

50 Breaststroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Nelson O Westby  24  NCMS  North Carolina  28.18 
 2  Tyson W Slesnick  23  NEM  New England  30.99 
 3  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  31.42 
 4  Miguel A Dorante  24  GOLD  Florida Gold Coast  32.04 
 5  Robin Schneider  22  SKY  Kentucky  32.45 
 6  Brian Dean  24  CSC  Indiana  33.00 
 7  Kenny G Bower  23  TOC  Pacific  33.04 
 8  Christopher M Stroh  24  SCMC  Southern Pacific  33.28 
 9  Martin E Malasky  23  TOC  Pacific  33.44 
 10  Adam S Warner  24  SAMY  Lake Erie  33.51 

100 Breaststroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tyler Harris  23  ROSE  Southern Pacific  1:03.73 
 2  Andrew Seo  23  NOVA  Southern Pacific  1:08.25 
 3  Tyson W Slesnick  23  NEM  New England  1:08.42 
 4  Brian C Parks  24  ARIZ  Arizona  1:08.72 
 5  Miguel A Dorante  24  GOLD  Florida Gold Coast  1:11.48 
 6  Kenny G Bower  23  TOC  Pacific  1:11.95 
 7  Alphonse F Harris  22  INDY  Indiana  1:12.32 
 8  Chris S Rogers  19  ARIZ  Arizona  1:13.67 
 9  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  1:13.71 
 10  Nick Wood  23  OREG  Oregon  1:14.11 

200 Breaststroke SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tyler Harris  23  ROSE  Southern Pacific  2:15.74 
 2  Tyson W Slesnick  23  NEM  New England  2:29.48 
 3  Chris S Rogers  19  ARIZ  Arizona  2:41.83 
 4  Nick Wood  23  OREG  Oregon  2:43.59 
 5  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  2:45.06 
 6  Trevor R Lundeen  19  TVM  Pacific  2:46.81 
 7  Doston Ganiyev  24  SQID  Colorado  2:53.76 
 8  William R Stucker  24  NEM  New England  2:56.17 
 9  Dave Barnett  19  CMAQ  Southern  3:00.06 
 10  Mikey Shiwnath  23  BCTM  Metropolitan  3:06.87 

50 Butterfly SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric Olesen  23  SMS  Southern  25.91 
 2  Lee J Robertson  23  UNAT  Virginia  26.28 
 3  John Henry H Dasinger  24  CMAQ  Southern  26.50 
 4  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  26.73 
 5  Richard J Garza  23  FLAQ  Florida Gold Coast  27.03 
 6  Miguel Veintimilla  24  ROSE  Southern Pacific  27.41 
 7  Gregory Nemick  23  CMS  Colorado  27.51 
 8  Yutaro A Sano  23  CRUZ  Pacific  27.59 
 9  Bryan Kitchener  19  SCMC  Southern Pacific  27.82 
 10  Erik D Petersen  23  TCC  Southern Pacific  27.91 

100 Butterfly SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eugene Godsoe  23  NCMS  North Carolina  52.25 
 2  Lee J Robertson  23  UNAT  Virginia  59.22 
 3  Sam J Hickinbottom  22  WMAC  Wisconsin  1:00.29 
 4  Gregory Nemick  23  CMS  Colorado  1:00.78 
 5  John Henry H Dasinger  24  CMAQ  Southern  1:01.50 
 6  Erik D Petersen  23  TCC  Southern Pacific  1:01.74 
 7  Brian Koralewski  24  POST  Metropolitan  1:02.11 
 8  Tyson W Slesnick  23  NEM  New England  1:02.30 
 9  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  1:03.08 
 10  David Allsopp  23  NCMS  North Carolina  1:04.21 

200 Butterfly SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  2:03.41 
 2  Dave Barnett  19  CMAQ  Southern  2:21.09 
 3  Nick Wood  23  OREG  Oregon  2:36.13 
 4  Matthew A Peterson  21  HMS  Inland Northwest  2:38.78 
 5  Nicholas J Hernandez  23  REDT  Metropolitan  2:39.53 
 6  David J Smith  24  SQID  Colorado  2:44.18 
 7  Richard J Garza  23  FLAQ  Florida Gold Coast  2:46.38 
 8  Matthew Jergens  21  DAS  Ohio  2:55.03 
 9  Christopher Hoffman  24  ALEX  Potomac Valley  3:38.58 

100 Individual Medley SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eugene Godsoe  23  NCMS  North Carolina  55.71 
 2  Nelson O Westby  24  NCMS  North Carolina  58.44 
 3  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  58.93 
 4  Rafael E Labour  24  BCTM  Metropolitan  1:02.50 
 5  Brian Koralewski  24  POST  Metropolitan  1:03.43 
 6  John Henry H Dasinger  24  CMAQ  Southern  1:05.01 
 7  Alphonse F Harris  22  INDY  Indiana  1:05.06 
 8  Kenny G Bower  23  TOC  Pacific  1:05.10 
 9  Christopher M Stroh  24  SCMC  Southern Pacific  1:05.37 
 10  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  1:05.75 

200 Individual Medley SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tyler Harris  23  ROSE  Southern Pacific  2:04.00 
 2  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  2:06.27 
 3  Alec Alders  22  ROSE  Southern Pacific  2:22.70 
 4  Christopher M Stroh  24  SCMC  Southern Pacific  2:26.13 
 5  Richard J Garza  23  FLAQ  Florida Gold Coast  2:30.76 
 6  Michael Wade  24  WMAC  Wisconsin  2:33.62 
 7  Kevin I Dolar  24  USF  Pacific  2:34.53 
 8  Brandon S Slaugh  22  SALT  Utah  2:35.30 
 9  Gregory Nemick  23  CMS  Colorado  2:36.11 
 10  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  2:36.30 

400 Individual Medley SCM Men 18-24 (2011)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Eric T Nilsson  24  NEM  New England  4:32.52 
 2  Cole D Rosenbaum  20  IM  Illinois  5:10.49 
 3  Andrew Seo  23  NOVA  Southern Pacific  5:25.24 
 4  Michael Wade  24  WMAC  Wisconsin  5:35.56 
 5  Tony W Borr  22  ARIZ  Arizona  5:39.71 
 6  Richard J Garza  23  FLAQ  Florida Gold Coast  5:43.56 
 7  David J Smith  24  SQID  Colorado  5:44.93 
 8  Rick C Sadowski  24  ARIZ  Arizona  5:50.02 
 9  Matt Dantas-McCutcheon  23  CUBU  Potomac Valley  5:55.08 
 10  Scott M Stephens  24  SWYS  South Carolina  5:57.27 
Sponsor #42Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #13Sponsor #21
Sponsor #52Sponsor #36Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #33Sponsor #43Sponsor #45
Sponsor #44Sponsor #14Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #50Sponsor #41