Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2010 USMS Top Ten SCM for Men 50-54

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Paul L Smith  51  ARIZ  Arizona  25.95 
 2  Bill Sherman  52  MOVY  Missouri Valley  26.05 
 3  Ian H Maxtone-Graham  51  UCLA  Southern Pacific  26.09 
 4  Maxwell B Stinchcombe  53  TXLA  South Texas  26.15 
 5  Todd W Stultz  50  O*H*  Lake Erie  26.18 
 5  Ned Stack  51  PNA  Pacific Northwest  26.18 
 7  Jim H Pogue  50  MICH  Michigan  26.26 
 8  Brian D Saylor  50  SYSM  Florida  26.40 
 9  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  26.50 
 10  Joe Wotton  51  GOLD  Florida Gold Coast  26.66 

100 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Ambrose Gaines  51  BLU  Florida  54.08 
 2  Amro A Hassan  51  MEDM  Lake Erie  58.00 
 3  Todd W Stultz  50  O*H*  Lake Erie  58.16 
 4  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  59.11 
 5  Loren Druz  54  WCM  Pacific  59.29 
 6  Joe Wotton  51  GOLD  Florida Gold Coast  59.38 
 7  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  59.75 
 7  Ned Stack  51  PNA  Pacific Northwest  59.75 
 9  Jay M Calhoun  51  SCAQ  Southern Pacific  59.79 
 10  Bill Sherman  52  MOVY  Missouri Valley  59.84 

200 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  2:06.82 
 2  Todd W Stultz  50  O*H*  Lake Erie  2:07.39 
 3  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  2:10.44 
 4  Laurence T Jaffee  50  UNAT  Southern Pacific  2:11.20 
 5  Amro A Hassan  51  MEDM  Lake Erie  2:12.11 
 6  David Hathaway  50  OREG  Oregon  2:12.76 
 7  Brad Magit  52  SCAQ  Southern Pacific  2:12.94 
 8  Bruce W Thomas  53  SCAQ  Southern Pacific  2:13.06 
 9  Thomas J McCabe  53  IM  Illinois  2:13.07 
 10  Tim Erickson  54  FLAQ  Florida Gold Coast  2:13.25 

400 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  4:32.07 
 2  Bruce W Thomas  53  SCAQ  Southern Pacific  4:33.96 
 3  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  4:37.56 
 4  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  4:40.31 
 5  David Hathaway  50  OREG  Oregon  4:41.61 
 6  Brad Magit  52  SCAQ  Southern Pacific  4:41.69 
 7  Tim Erickson  54  FLAQ  Florida Gold Coast  4:42.23 
 8  Mark L Lemire  52  SDSM  San Diego - Imperial  4:42.45 
 9  Frank C Wuest  50  NEM  New England  4:42.50 
 10  John R Morales  52  SRM  Pacific  4:45.39 

800 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce W Thomas  53  SCAQ  Southern Pacific  9:26.58 
 2  Frank C Wuest  50  NEM  New England  9:40.15 
 3  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  9:41.13 
 4  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  9:42.16 
 5  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  9:43.66 
 6  David Hathaway  50  OREG  Oregon  9:47.21 
 7  Tim Erickson  54  FLAQ  Florida Gold Coast  9:48.44 
 8  David A Achtemeier  50  MICH  Michigan  9:49.19 
 9  Mark A Drennen  54  SYSM  Florida  9:53.79 
 10  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  9:55.66 

1500 Freestyle SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce W Thomas  53  SCAQ  Southern Pacific  17:56.34 
 2  Robert C Placak  51  TOC  Pacific  18:21.53 
 3  Mark A Drennen  54  SYSM  Florida  18:29.63 
 4  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  18:45.16 
 5  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  18:46.18 
 6  David A Achtemeier  50  MICH  Michigan  18:46.60 
 7  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  18:51.18 
 8  Bob Eberwine  50  SOBA  Southern Pacific  19:23.08 
 9  Jim Matysek  51  SYSM  Florida  19:37.11 
 10  John R Morales  52  SRM  Pacific  19:37.32 

50 Backstroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  30.79 
 2  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  30.80 
 3  Jonathan E Klein  53  NCMS  North Carolina  30.81 
 4  Tom Barton  54  PCAT  North Texas  31.06 
 5  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  31.09 
 6  Steve A George  51  OREG  Oregon  31.16 
 7  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  31.27 
 8  William L Specht  52  SPM  Florida  31.59 
 9  Jim H Pogue  50  MICH  Michigan  31.76 
 10  Mark T Schremmer  51  UNAT  Georgia  31.81 

100 Backstroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Doug A Thain  50  MTSC  Southeastern  1:05.77 
 2  Jonathan E Klein  53  NCMS  North Carolina  1:06.52 
 3  Tom Barton  54  PCAT  North Texas  1:06.87 
 4  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  1:07.85 
 5  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  1:08.70 
 6  Mark E Alexander  52  NEM  New England  1:08.98 
 7  Curt R La Count  52  OREG  Oregon  1:09.59 
 8  Philip W Arcuni  52  MELO  Pacific  1:10.21 
 9  Kevin G Switzer  50  SMS  Southern  1:10.64 
 10  Mark T Schremmer  51  UNAT  Georgia  1:11.02 

200 Backstroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tom Barton  54  PCAT  North Texas  2:24.04 
 2  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  2:26.11 
 3  David A Cote  50  NEM  New England  2:27.26 
 4  Mark E Alexander  52  NEM  New England  2:27.74 
 5  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  2:29.96 
 6  Doug Kajiwara  53  SCAQ  Southern Pacific  2:30.29 
 7  Bryan D Volpp  53  WCM  Pacific  2:31.15 
 8  Jonathan E Klein  53  NCMS  North Carolina  2:31.77 
 9  Steve A George  51  OREG  Oregon  2:31.95 
 10  Philip W Arcuni  52  MELO  Pacific  2:32.50 

50 Breaststroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  30.73 
 2  Mark T Schremmer  51  UNAT  Georgia  31.33 
 3  Benn W Doyle  52  GSM  New Jersey  31.84 
 4  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  33.23 
 5  Andy Dyer  52  UNAT  South Carolina  33.67 
 6  Gary L Patterson  51  WCM  Pacific  33.83 
 6  Ken C Ericsson  50  RHMS  Pacific  33.83 
 8  Patrick Allender  52  OREG  Oregon  34.80 
 9  Jim Matysek  51  SYSM  Florida  34.90 
 10  Jose E V Cunningham  54  DCAC  Potomac Valley  34.91 

100 Breaststroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  1:06.84 
 2  David R Jacobson  51  GAJA  Georgia  1:11.46 
 3  Mark T Schremmer  51  UNAT  Georgia  1:11.74 
 4  Benn W Doyle  52  GSM  New Jersey  1:12.33 
 5  Gerard Von Hoffmann  54  NOVA  Southern Pacific  1:12.96 
 6  Ken C Ericsson  50  RHMS  Pacific  1:13.68 
 7  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  1:14.26 
 8  Patrick Allender  52  OREG  Oregon  1:15.54 
 9  Andy Dyer  52  UNAT  South Carolina  1:16.15 
 10  Keith Shepherd  51  SKY  Kentucky  1:16.36 

200 Breaststroke SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  2:28.59 
 2  Benn W Doyle  52  GSM  New Jersey  2:36.95 
 3  David R Jacobson  51  GAJA  Georgia  2:37.91 
 4  Patrick Allender  52  OREG  Oregon  2:42.00 
 5  Jim Matysek  51  SYSM  Florida  2:45.85 
 6  Bryan D Volpp  53  WCM  Pacific  2:48.62 
 7  Bill Brenner  52  SYSM  Florida  2:48.79 
 8  Peter J Allen  51  WMAC  Wisconsin  2:50.43 
 9  David A Cote  50  NEM  New England  2:50.91 
 10  Andy Dyer  52  UNAT  South Carolina  2:51.00 

50 Butterfly SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Paul L Smith  51  ARIZ  Arizona  27.15 
 2  Jim H Pogue  50  MICH  Michigan  27.61 
 3  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  28.03 
 4  William L Specht  52  SPM  Florida  28.26 
 5  Sam D Franklin  53  LVM  Southern Pacific  28.46 
 6  Ned Stack  51  PNA  Pacific Northwest  28.56 
 7  Gerard Von Hoffmann  54  NOVA  Southern Pacific  28.73 
 8  Jonathan E Klein  53  NCMS  North Carolina  28.81 
 9  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  28.84 
 10  Jim Sauer  53  TXLA  South Texas  29.09 

100 Butterfly SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  52  SPM  Florida  1:03.16 
 2  Jim Sauer  53  TXLA  South Texas  1:04.02 
 3  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  1:04.99 
 4  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  1:05.27 
 5  Philip W Arcuni  52  MELO  Pacific  1:05.68 
 6  Laurence T Jaffee  50  UNAT  Southern Pacific  1:06.06 
 7  David A Cote  50  NEM  New England  1:06.44 
 8  Sam D Franklin  53  LVM  Southern Pacific  1:06.78 
 9  Jim H Pogue  50  MICH  Michigan  1:06.90 
 10  Curt R La Count  52  OREG  Oregon  1:06.92 

200 Butterfly SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  52  SPM  Florida  2:22.37 
 2  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  2:30.13 
 3  Laurence T Jaffee  50  UNAT  Southern Pacific  2:30.23 
 4  Pascal Borderies  51  CHEL  Metropolitan  2:38.61 
 5  Kyle Treadway  50  UTAH  Utah  2:39.68 
 6  Philippe Delamare  54  BERK  New Jersey  2:39.98 
 7  Dan L Robinson  53  PNA  Pacific Northwest  2:40.87 
 8  Philip W Arcuni  52  MELO  Pacific  2:41.71 
 9  David Hathaway  50  OREG  Oregon  2:43.02 
 10  Juan Cue  51  UNAT  Florida  2:43.04 

100 Individual Medley SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David M Guthrie  50  TXLA  South Texas  1:04.00 
 2  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  1:06.97 
 3  Guy S Davis  51  GBM  New England  1:07.48 
 4  Todd W Stultz  50  O*H*  Lake Erie  1:07.65 
 5  Robert H Heath  53  MAM  Pacific  1:08.52 
 6  Jim H Pogue  50  MICH  Michigan  1:08.76 
 7  Mark T Schremmer  51  UNAT  Georgia  1:08.83 
 8  David R Jacobson  51  GAJA  Georgia  1:08.92 
 9  Andy Dyer  52  UNAT  South Carolina  1:09.17 
 10  Curt A Reynolds  50  TERR  Potomac Valley  1:09.18 

200 Individual Medley SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David R Jacobson  51  GAJA  Georgia  2:20.18 
 2  Todd W Stultz  50  O*H*  Lake Erie  2:25.60 
 3  Laurence T Jaffee  50  UNAT  Southern Pacific  2:29.21 
 4  David Hathaway  50  OREG  Oregon  2:29.92 
 5  Bruce Kone  52  RICE  Gulf  2:30.47 
 6  Bryan D Volpp  53  WCM  Pacific  2:31.67 
 6  Benn W Doyle  52  GSM  New Jersey  2:31.67 
 8  John R Morales  52  SRM  Pacific  2:33.14 
 9  Tito Morales  51  UCLA  Southern Pacific  2:33.40 
 10  Maury S McKinney  50  MESC  New England  2:34.32 

400 Individual Medley SCM Men 50-54 (2010)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  David R Jacobson  51  GAJA  Georgia  5:02.97 
 2  Lyle A Nalli  50  PNA  Pacific Northwest  5:17.31 
 3  Bryan D Volpp  53  WCM  Pacific  5:22.70 
 4  John R Morales  52  SRM  Pacific  5:24.86 
 5  Philippe Delamare  54  BERK  New Jersey  5:26.63 
 6  Jim Matysek  51  SYSM  Florida  5:27.44 
 7  David Hathaway  50  OREG  Oregon  5:31.84 
 8  Curt A Reynolds  50  TERR  Potomac Valley  5:33.82 
 9  Brad Magit  52  SCAQ  Southern Pacific  5:34.23 
 10  Kyle Treadway  50  UTAH  Utah  5:37.46 
Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #51
Sponsor #20Sponsor #45Sponsor #49Sponsor #41Sponsor #35Sponsor #43Sponsor #25
Sponsor #21Sponsor #42Sponsor #14Sponsor #29Sponsor #13Sponsor #50Sponsor #36