Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2008 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Lee G Wanie  34  TOC  Pacific  20.90 
 2  Brian L Jacobson  34  MINN  Minnesota  21.01 
 3  Stephen Martyak  33  TXLA  South Texas  21.22 
 4  Michael A Poropat  31  AGUA  Metropolitan  21.43 
 5  David C Eisenstein  31  MICH  Michigan  21.54 
 5  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  21.54 
 7  Ben Christoffel  32  ISF  Indiana  21.58 
 8  Chris D O'Sullivan  33  CMS  Colorado  21.69 
 9  Oliver Gumbrill  33  AWJ  Georgia  21.88 
 10  Brian P Wisniewski  30  NEM  New England  21.98 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Troy D Johnson  32  VMST  Virginia  46.38 
 2  Brian P Wisniewski  30  NEM  New England  47.02 
 3  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  47.34 
 4  Michael A Poropat  31  AGUA  Metropolitan  47.67 
 5  David C Eisenstein  31  MICH  Michigan  47.71 
 6  Timothy R O'Neill  33  SWIM  Florida  48.15 
 7  Lee G Wanie  34  TOC  Pacific  48.16 
 8  Jeffrey A Warwick  30  UNAT  Maryland  48.20 
 9  Andrew S Dennis  31  WCM  Pacific  48.22 
 10  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  48.27 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Brian P Wisniewski  30  NEM  New England  1:41.10 
 2  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  1:45.51 
 3  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  1:45.79 
 4  Adam Dawkins  32  ISF  Indiana  1:46.11 
 5  David C Eisenstein  31  MICH  Michigan  1:46.36 
 6  Michael A Poropat  31  AGUA  Metropolitan  1:46.45 
 7  Lee G Wanie  33  TOC  Pacific  1:46.77 
 8  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  1:47.41 
 9  Courtney M Faller  34  PALM  South Carolina  1:47.74 
 10  Ili R Selinger  34  MAM  Pacific  1:47.76 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Troy D Johnson  32  VMST  Virginia  4:45.93 
 2  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  4:49.09 
 3  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  4:49.74 
 4  Adam Dawkins  32  ISF  Indiana  4:49.89 
 5  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  4:50.62 
 6  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  4:50.95 
 7  Ili R Selinger  34  MAM  Pacific  4:56.64 
 8  David C Eisenstein  31  MICH  Michigan  4:57.03 
 9  Courtney M Faller  34  PALM  South Carolina  4:57.89 
 10  Jason H Eaddy  32  NEM  New England  5:00.34 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Adam Dawkins  32  ISF  Indiana  9:52.82 
 2  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  9:58.98 
 3  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  10:02.06 
 4  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  10:03.86 
 5  Jeffrey B Halbert  33  ISF  Indiana  10:16.34 
 6  Ili R Selinger  34  MAM  Pacific  10:19.74 
 7  Brandon Marsh  33  TXLA  South Texas  10:29.04 
 8  Will Simmons  32  ISF  Indiana  10:38.51 
 9  Vincent Poortinga  32  IM  Illinois  10:47.95 
 10  Tony A Stewart  34  MOVY  Missouri Valley  10:49.46 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  17:02.76 
 2  Brandon Marsh  33  TXLA  South Texas  17:16.28 
 3  Jeffrey B Halbert  33  ISF  Indiana  17:28.04 
 4  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  17:31.62 
 5  Will Simmons  32  ISF  Indiana  17:52.48 
 6  Sean M Carter  32  MESC  New England  18:22.49 
 7  Michael J Cox  30  CMS  Colorado  18:37.96 
 8  Brian H Kirkvold  30  HOPK  Minnesota  18:39.16 
 9  Steve E Brenner  32  MICH  Michigan  18:40.45 
 10  Matthew R West  33  MICH  Michigan  18:42.22 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stephen Martyak  33  TXLA  South Texas  24.00 
 1  Chris Eckerman  33  TXLA  South Texas  24.00 
 3  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  24.28 
 4  Jeff Commings  34  ARIZ  Arizona  24.38 
 5  Scott Ayer  31  SMU  North Texas  24.85 
 6  Andrew S Dennis  31  WCM  Pacific  24.90 
 7  Wyatt Russo  34  SMU  North Texas  25.05 
 8  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  25.06 
 9  Lee G Wanie  34  TOC  Pacific  25.62 
 10  Adam Ritchie  30  UNAT  Delaware Valley  25.84 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  51.61 
 2  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  51.94 
 3  Brian P Wisniewski  30  NEM  New England  52.21 
 4  Scott Ayer  31  SMU  North Texas  53.87 
 5  Lee G Wanie  34  TOC  Pacific  54.29 
 6  Brian W Wright  33  WH2O  Southern Pacific  55.50 
 7  Jason H Eaddy  32  NEM  New England  55.74 
 8  David M Elder  31  CTMS  Southeastern  56.00 
 9  Peter Hezky  32  GSM  New Jersey  56.06 
 10  Matthew B Gilman  31  STAN  Pacific  56.38 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Duane W Dobko  34  UNAT  Minnesota  1:53.16 
 2  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  1:55.01 
 3  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  1:56.05 
 4  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  1:58.09 
 5  Scott Ayer  31  SMU  North Texas  2:00.44 
 6  Brian W Wright  33  WH2O  Southern Pacific  2:01.05 
 7  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  2:02.37 
 8  Adam Dawkins  32  ISF  Indiana  2:04.42 
 9  Michael J Cox  30  CMS  Colorado  2:04.97 
 10  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  2:05.21 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  25.69 
 2  Luciano Galindo  30  NYCH  Metropolitan  25.82 
 3  Blake A Holden  31  ARIZ  Arizona  26.42 
 4  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  26.58 
 4  Matthew B Schmidt  30  WH2O  Southern Pacific  26.58 
 6  Brian L Jacobson  34  MINN  Minnesota  27.19 
 7  Steve D Stehrenberger  30  CTM  Southern Pacific  27.44 
 8  Adriano P Beccari  31  TXLA  South Texas  27.50 
 9  Michael A Poropat  31  AGUA  Metropolitan  27.57 
 10  Jared W Walkenhorst  33  NEM  New England  27.66 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  57.12 
 2  Blake A Holden  31  ARIZ  Arizona  57.23 
 3  Luciano Galindo  30  NYCH  Metropolitan  57.76 
 4  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  58.47 
 5  Matthew B Schmidt  30  WH2O  Southern Pacific  59.10 
 6  Matthew B Gilman  31  STAN  Pacific  1:00.22 
 7  Jared W Walkenhorst  33  NEM  New England  1:00.25 
 8  Adriano P Beccari  31  TXLA  South Texas  1:00.61 
 9  Michael A Poropat  31  AGUA  Metropolitan  1:00.72 
 10  Ben Christoffel  32  ISF  Indiana  1:00.73 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Blake A Holden  31  ARIZ  Arizona  2:07.63 
 2  Matthew B Schmidt  30  WH2O  Southern Pacific  2:11.68 
 3  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  2:13.96 
 4  Adriano P Beccari  31  TXLA  South Texas  2:15.40 
 5  Jonathan W Armstrong  32  WMST  Gulf  2:15.77 
 6  Brent Nordyke  32  PNA  Pacific Northwest  2:15.84 
 7  Chip Polito  31  OREG  Oregon  2:16.06 
 8  Jared W Walkenhorst  33  NEM  New England  2:16.32 
 9  Jean-Philippe Richard  31  DCAC  Potomac Valley  2:18.64 
 10  Cody C Rasmussen  30  DAS  Ohio  2:20.08 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  23.04 
 2  Chris D O'Sullivan  33  CMS  Colorado  23.55 
 3  Stephen Martyak  33  TXLA  South Texas  23.59 
 4  Brian L Jacobson  34  MINN  Minnesota  23.60 
 5  Ryan M Mallam  30  GAJA  Georgia  23.66 
 6  Lee G Wanie  33  TOC  Pacific  23.92 
 7  Jason H Eaddy  32  NEM  New England  24.01 
 8  Domenico Sottile  30  FLAQ  Florida Gold Coast  24.04 
 9  Troy D Johnson  32  VMST  Virginia  24.05 
 9  Oliver Gumbrill  33  AWJ  Georgia  24.05 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Cody C Rasmussen  30  DAS  Ohio  51.83 
 2  Stephen Martyak  33  TXLA  South Texas  51.84 
 3  Chris D O'Sullivan  33  CMS  Colorado  52.52 
 4  Jason H Eaddy  32  NEM  New England  53.22 
 5  Ryan M Mallam  30  GAJA  Georgia  53.25 
 6  Blake A Holden  31  ARIZ  Arizona  53.46 
 7  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  53.63 
 8  Chip Polito  31  OREG  Oregon  53.89 
 9  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  53.98 
 10  Jesus Gonzalez  33  NCMS  North Carolina  54.00 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Cody C Rasmussen  30  DAS  Ohio  1:55.44 
 2  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  1:56.60 
 3  Jason H Eaddy  32  NEM  New England  1:59.83 
 4  Adam Dawkins  32  ISF  Indiana  2:00.07 
 5  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  2:01.34 
 6  Chip Polito  31  OREG  Oregon  2:01.66 
 7  Ryan M Mallam  30  GAJA  Georgia  2:02.47 
 8  Barry J Flightner  34  NEM  New England  2:03.13 
 9  Jason Goltz  30  PNA  Pacific Northwest  2:03.52 
 10  Evan A Welting  33  CMS  Colorado  2:03.54 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  52.11 
 2  Luciano Galindo  30  NYCH  Metropolitan  53.07 
 3  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  53.50 
 4  Blake A Holden  31  ARIZ  Arizona  53.52 
 5  Scott Ayer  31  SMU  North Texas  53.60 
 6  Matthew S Eisenhuth  34  CMS  Colorado  53.68 
 7  Lee G Wanie  34  TOC  Pacific  54.01 
 8  Brian L Jacobson  34  MINN  Minnesota  54.55 
 9  Lionel Moreau  33  AMS  Southeastern  54.65 
 10  Chris D O'Sullivan  33  CMS  Colorado  54.72 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff P Commings  34  ARIZ  Arizona  1:54.96 
 2  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  1:55.87 
 3  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  1:57.81 
 4  Scott Ayer  31  SMU  North Texas  1:59.75 
 5  Chip Polito  31  OREG  Oregon  2:00.56 
 6  Cody C Rasmussen  30  DAS  Ohio  2:01.75 
 7  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  2:02.18 
 8  Matthew B Schmidt  30  WH2O  Southern Pacific  2:02.48 
 9  Ili R Selinger  34  MAM  Pacific  2:02.50 
 10  Jonathan W Armstrong  32  WMST  Gulf  2:02.53 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (2008)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Brian J Olver  30  WH2O  Southern Pacific  4:07.82 
 2  Kevin T Hafner  33  MICH  Michigan  4:17.13 
 3  Chip Polito  31  OREG  Oregon  4:18.74 
 4  Benjamin B Culver  31  ELG  Illinois  4:20.79 
 5  Cody C Rasmussen  30  DAS  Ohio  4:24.86 
 6  Courtney M Faller  34  PALM  South Carolina  4:25.34 
 7  Matt Hooper  34  FLAQ  Florida Gold Coast  4:26.94 
 8  Barry J Flightner  34  NEM  New England  4:27.13 
 9  Matthew B Schmidt  30  WH2O  Southern Pacific  4:27.34 
 10  Jeffrey B Halbert  33  ISF  Indiana  4:28.03 
Sponsor #41Sponsor #44Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #51
Sponsor #42Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #14
Sponsor #50
Sponsor #29Sponsor #36Sponsor #35Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #13Sponsor #20