Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2006 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Ben Christoffel  30  ISF  Indiana  21.04 
 2  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  21.36 
 3  Razvan Petcu  32  NCMS  North Carolina  21.56 
 4  Timothy M Dougher  33  NPBM  Florida Gold Coast  21.61 
 5  Dan Wegner  34  TYR  Southern Pacific  21.69 
 6  Tyler Blessing  33  TXLA  South Texas  21.72 
 7  Lee G Wanie  32  TOC  Pacific  21.83 
 8  Christopher M Roat  31  DAM  Pacific  21.92 
 9  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  21.96 
 9  Morgan D Garcia  31  UNAT  Georgia  21.96 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tyler J Blessing  33  TXLA  South Texas  47.30 
 2  Troy D Johnson  30  VMST  Virginia  47.40 
 3  Razvan Petcu  32  NCMS  North Carolina  47.47 
 4  Dan Wegner  34  TYR  Southern Pacific  47.59 
 5  Christopher M Roat  31  DAM  Pacific  47.64 
 6  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  48.32 
 7  Lee G Wanie  32  TOC  Pacific  48.42 
 8  John Kealy  34  FLAQ  Florida Gold Coast  48.68 
 9  Jeff Commings  32  ARIZ  Arizona  48.69 
 10  C Brian Wrighton  32  BSLM  Southeastern  48.79 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Christopher M Roat  31  DAM  Pacific  1:45.94 
 2  Lee Wanie  31  TOC  Pacific  1:46.76 
 3  Ili R Selinger  32  MAM  Pacific  1:47.14 
 4  Sean C Swain  34  CARL  San Diego - Imperial  1:47.79 
 5  Adam Dawkins  30  ISF  Indiana  1:47.99 
 6  Jeff Commings  31  ARIZ  Arizona  1:48.03 
 7  Dan Wegner  34  TYR  Southern Pacific  1:48.37 
 8  Courtney Faller  32  PALM  South Carolina  1:48.42 
 9  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  1:48.54 
 10  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  1:48.63 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  4:47.27 
 2  Adam Dawkins  30  ISF  Indiana  4:53.26 
 3  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  4:53.42 
 4  Jon P Wilkinson  34  NEM  New England  4:53.63 
 5  Timothy M Dougher  33  NPBM  Florida Gold Coast  4:55.18 
 6  Ili R Selinger  32  MAM  Pacific  4:55.62 
 7  Dan Wegner  34  TYR  Southern Pacific  4:56.20 
 8  Christopher M Roat  31  DAM  Pacific  4:58.82 
 9  George Villarreal  34  IM  Illinois  4:58.95 
 10  Gunner Lehr  33  UNAT  Ohio  4:59.85 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  9:59.73 
 2  Lee Wanie  31  TOC  Pacific  10:17.05 
 3  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  10:20.54 
 4  Richard Elder  30  WCM  Pacific  10:21.64 
 5  Christopher M Roat  31  DAM  Pacific  10:30.00 
 6  Sean T Martin  30  CUBU  Potomac Valley  10:39.02 
 7  Robbert van Andel  31  OREG  Oregon  10:46.92 
 8  Barry J Flightner  32  NEM  New England  10:47.67 
 9  Scot Eliott  31  OREG  Oregon  10:54.35 
 10  Ruben Figueres  32  IM  Illinois  10:57.09 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  16:36.78 
 2  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  16:53.86 
 3  Carlos I Ochoa  34  PLAN  Florida Gold Coast  18:06.56 
 4  Charles M Perkins  34  MELO  Pacific  18:06.83 
 5  David Bresser  34  MOVY  Missouri Valley  18:07.79 
 6  Tom Thorum  33  UTAH  Utah  18:13.82 
 7  David C Maddux  30  TTM  Florida  18:33.98 
 8  Steve Brenner  30  MICH  Michigan  18:34.32 
 9  Aaron Thielen  34  IM  Illinois  18:39.79 
 10  Scot Eliott  31  OREG  Oregon  18:43.15 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  24.24 
 2  Troy D Johnson  30  VMST  Virginia  24.35 
 3  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  24.78 
 4  Charles M Perkins  34  MELO  Pacific  25.05 
 5  Lee Wanie  31  TOC  Pacific  25.21 
 6  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  25.26 
 7  John Kealy  34  FLAQ  Florida Gold Coast  25.59 
 8  Jose Desouza  34  MVM  Pacific  26.08 
 9  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  26.24 
 10  Tyler Blessing  33  TXLA  South Texas  26.47 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  51.91 
 2  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  53.15 
 3  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  54.35 
 4  Tyler J Blessing  33  TXLA  South Texas  54.92 
 5  John Kealy  34  FLAQ  Florida Gold Coast  54.98 
 6  Lee Wanie  31  TOC  Pacific  55.44 
 7  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  55.83 
 8  Matthew G Mc Kay  34  TOC  Pacific  56.31 
 9  Trevor D Gillis  30  SCSC  Pacific  56.88 
 10  Steve Hartsock  32  ISF  Indiana  56.92 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  1:55.23 
 2  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  1:58.72 
 3  Matthew G Mc Kay  34  TOC  Pacific  2:01.24 
 4  Charles M Perkins  34  MELO  Pacific  2:02.30 
 5  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  2:02.67 
 6  Trevor D Gillis  30  SCSC  Pacific  2:03.46 
 7  Adam Dawkins  30  ISF  Indiana  2:05.43 
 8  Steve Hartsock  32  ISF  Indiana  2:05.99 
 9  Greg Smith  30  MARY  Maryland  2:06.70 
 10  Dan Wegner  34  TYR  Southern Pacific  2:07.34 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  25.98 
 2  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  26.98 
 3  Timothy M Dougher  33  NPBM  Florida Gold Coast  27.39 
 4  C Brian Wrighton  32  BSLM  Southeastern  27.86 
 5  Morgan D Garcia  31  UNAT  Georgia  27.91 
 6  Christopher L Collett  31  GAJA  Georgia  27.97 
 7  Jared W Walkenhorst  31  NEM  New England  27.98 
 8  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  28.20 
 9  Michael R Goodison  34  TERR  Potomac Valley  28.24 
 10  Scott Campea  31  METR  Metropolitan  28.41 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  56.74 
 2  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  59.47 
 3  Chad E Cron  30  GSC  Florida  59.97 
 4  Stephan P Joe  30  NEM  New England  1:00.14 
 5  Jared W Walkenhorst  31  NEM  New England  1:00.63 
 6  Todd Radel  33  OHSP  Ohio  1:01.25 
 7  Michael R Goodison  34  TERR  Potomac Valley  1:01.75 
 8  Scott Campea  31  METR  Metropolitan  1:01.86 
 9  Christopher L Collett  31  GAJA  Georgia  1:01.93 
 10  Don Dziekanowski  31  IM  Illinois  1:02.18 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stephan P Joe  30  NEM  New England  2:09.33 
 2  Chad E Cron  30  GSC  Florida  2:10.68 
 3  Jared Walkenhorst  31  NEM  New England  2:13.40 
 4  Scott Campea  31  METR  Metropolitan  2:16.56 
 5  Michael R Goodison  34  TERR  Potomac Valley  2:17.93 
 6  Ty Richardson  32  NCMS  North Carolina  2:18.05 
 7  Todd Radel  33  OHSP  Ohio  2:19.29 
 8  John R Renko  32  USF  Pacific  2:19.31 
 9  Don Dziekanowski  31  IM  Illinois  2:19.46 
 10  Jon G Rosen  33  CONN  Connecticut  2:19.66 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  23.23 
 2  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  23.53 
 3  Tyler Blessing  33  TXLA  South Texas  23.56 
 4  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  23.57 
 5  Matt W Beck  31  CMS  Colorado  23.60 
 6  Razvan Petcu  32  NCMS  North Carolina  23.65 
 7  Troy D Johnson  30  VMST  Virginia  23.71 
 8  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  23.72 
 9  Charles M Perkins  34  MELO  Pacific  23.90 
 10  Jose Desouza  34  MVM  Pacific  23.92 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Razvan Petcu  32  NCMS  North Carolina  50.95 
 2  Tyler Blessing  33  TXLA  South Texas  51.01 
 3  Jose Merino  33  NCMS  North Carolina  51.78 
 4  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  51.79 
 5  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  51.84 
 6  James M Rosenthal  34  ANCM  Potomac Valley  52.82 
 7  John Kealy  34  FLAQ  Florida Gold Coast  53.19 
 8  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  53.46 
 9  Jeff Commings  32  ARIZ  Arizona  53.54 
 10  Barry J Flightner  32  NEM  New England  54.19 
 10  Christopher L Collett  31  GAJA  Georgia  54.19 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  1:55.57 
 2  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  1:58.77 
 3  Barry J Flightner  32  NEM  New England  2:01.44 
 4  Thayer H Thompson  31  REDT  Metropolitan  2:03.06 
 5  Stephan P Joe  30  NEM  New England  2:03.66 
 6  Ili R Selinger  32  MAM  Pacific  2:05.39 
 7  Jon P Wilkinson  34  NEM  New England  2:07.13 
 8  Doug Jelen  32  UNAT  Pacific Northwest  2:07.49 
 9  Sean Kelly  32  MICH  Michigan  2:08.54 
 10  George Villarreal  34  IM  Illinois  2:09.86 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  51.97 
 2  Tyler J Blessing  33  TXLA  South Texas  53.54 
 3  Denis H Kaltchev  32  FACT  Florida  53.90 
 4  Matt Eisenhuth  31  CMS  Colorado  54.11 
 4  Peter S Moore  33  SMMM  Pacific  54.11 
 6  Timothy M Dougher  33  NPBM  Florida Gold Coast  54.21 
 7  Charles M Perkins  34  MELO  Pacific  54.72 
 8  Lee G Wanie  32  TOC  Pacific  54.75 
 9  Jose Desouza  34  MVM  Pacific  55.84 
 10  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  55.86 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeff Commings  32  TYR  Southern Pacific  1:54.42 
 2  Tyler J Blessing  33  TXLA  South Texas  1:56.39 
 3  Timothy M Dougher  33  NPBM  Florida Gold Coast  1:58.88 
 4  Stephan P Joe  30  NEM  New England  2:00.81 
 5  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  2:02.12 
 6  Lee Wanie  32  TOC  Pacific  2:02.18 
 7  John Kealy  34  FLAQ  Florida Gold Coast  2:02.45 
 8  Chad E Cron  30  GSC  Florida  2:02.94 
 9  Sean C Swain  34  CARL  San Diego - Imperial  2:03.08 
 10  Ili R Selinger  32  MAM  Pacific  2:03.18 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (2006)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Matt Hooper  32  FLAQ  Florida Gold Coast  4:14.93 
 2  Stephan P Joe  30  NEM  New England  4:18.26 
 3  Jason H Eaddy  30  NEM  New England  4:20.10 
 4  Tyler Blessing  33  TXLA  South Texas  4:21.21 
 5  Barry J Flightner  32  NEM  New England  4:29.10 
 6  Evan Welting  31  GAJA  Georgia  4:29.35 
 7  Darryl D Stich  30  WMAC  Wisconsin  4:34.03 
 8  Scot Eliott  31  OREG  Oregon  4:34.13 
 9  Stephen C Hicks  33  DAMD  Maryland  4:34.61 
 10  Robbert van Andel  31  OREG  Oregon  4:34.77 
Sponsor #13Sponsor #49Sponsor #42Sponsor #51Sponsor #21
Sponsor #44Sponsor #20Sponsor #45Sponsor #33Sponsor #47Sponsor #52Sponsor #35
Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #36Sponsor #50Sponsor #43Sponsor #29Sponsor #41