Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

2000 USMS Top Ten SCM for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bert Bergen  33  UNAT  Southern Pacific  23.98 
 2  Derek Robinson  31  PHSH  Southern Pacific  24.23 
 3  Jeffrey H Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  24.30 
 4  Todd Dreitzler  30  LVM  Southern Pacific  24.32 
 5  Steven Oliva  34  WIN  Florida  24.43 
 6  Todd Oakes  32  TSUN  Pacific  24.44 
 7  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  24.46 
 8  David Padgett  31  CARL  San Diego - Imperial  24.61 
 9  Eric Cornell  30  DYNA  Georgia  24.87 
 10  Brent Matheson  33  GSM  New Jersey  25.09 

100 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bert Bergen  33  UNAT  Southern Pacific  52.56 
 2  Todd Oakes  32  TSUN  Pacific  54.07 
 3  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  54.28 
 4  Andy Edmondson  33  PCAT  North Texas  54.40 
 5  Steven Oliva  34  WIN  Florida  54.41 
 6  Christopher Hall  33  SCAQ  Southern Pacific  55.19 
 7  Brent Matheson  33  GSM  New Jersey  55.25 
 8  Andrew J Farrell  30  ORLM  Florida  55.80 
 9  Eric Cornell  30  DYNA  Georgia  56.03 
 10  Marc Willick  32  SCAQ  Southern Pacific  56.63 

200 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Bert Bergen  33  UNAT  Southern Pacific  1:56.61 
 2  Christopher Hall  33  SCAQ  Southern Pacific  1:59.29 
 3  Andy Edmondson  33  PCAT  North Texas  2:00.67 
 4  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  2:00.84 
 5  Andrew Farrell  30  ORLM  Florida  2:02.57 
 6  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  2:03.66 
 7  Marc Willick  32  SCAQ  Southern Pacific  2:05.65 
 8  Patrick Brundage  33  ARIZ  Arizona  2:06.45 
 9  Eric Cornell  30  DYNA  Georgia  2:07.00 
 10  Eric A Petrilla  30  SNM  Pacific  2:07.05 

400 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Alex Kostich  30  SCAQ  Southern Pacific  3:58.40 
 2  Christopher Hall  33  SCAQ  Southern Pacific  4:09.69 
 3  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  4:17.72 
 4  Andrew Farrell  30  ORLM  Florida  4:19.89 
 5  Andy Edmonson  33  PCAT  North Texas  4:23.91 
 6  Kurt Dickson  33  ARIZ  Arizona  4:28.06 
 7  Patrick Brundage  33  ARIZ  Arizona  4:29.62 
 8  Eric Cornell  30  DYNA  Georgia  4:33.04 
 9  Matthew Kinney  30  KEN  Lake Erie  4:35.51 
 10  Jerry Shandrew  34  SCAQ  Southern Pacific  4:39.06 

800 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Alex Kostich  30  SCAQ  Southern Pacific  8:17.06 
 2  Andrew J Farrell  30  ORLM  Florida  9:13.36 
 3  Patrick Brundage  33  ARIZ  Arizona  9:17.98 
 4  Kurt Dickson  33  ARIZ  Arizona  9:18.50 
 5  Marc Willick  32  SCAQ  Southern Pacific  9:19.50 
 6  Dale Mercker  33  LAKE  Kentucky  9:31.48 
 7  Kent Johnson  32  ARIZ  Arizona  9:48.21 
 8  Bruce Hopson  34  SLAM  Ozark  9:49.53 
 9  Chip Castagnos  31  ES  Southern  9:50.91 
 10  James M Wanderer  34  RINC  Pacific  10:07.69 

1500 Freestyle SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Alex Kostich  30  SCAQ  Southern Pacific  15:51.07 
 2  Andrew Farrell  30  ORLM  Florida  17:37.82 
 3  John O'Keefe  33  DCAC  Potomac Valley  17:39.31 
 4  Dale Mercker  33  LAKE  Kentucky  17:57.07 
 5  Chip Castagnos  31  ES  Southern  18:59.68 
 6  Ed Switzer  32  TERR  Potomac Valley  19:21.58 
 7  William Riddell  32  NEM  New England  19:21.62 
 8  Cord Kammholz  34  DYNA  Georgia  19:29.18 
 9  Doug Clark  32  BERK  New Jersey  19:52.36 
 10  Dave Ross  30  RMM  Colorado  20:00.37 

50 Backstroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Derek Robinson  31  PHSH  Southern Pacific  25.95 
 2  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  28.83 
 3  Jay Lockaby  30  1776  Delaware Valley  29.01 
 4  Andrew J Farrell  30  ORLM  Florida  29.62 
 5  Kurt Dickson  33  ARIZ  Arizona  29.77 
 6  Chris Wood  32  NEM  New England  29.81 
 7  Chris Brady  30  UTAH  Utah  29.91 
 8  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  30.04 
 9  Kirk W Clear  33  AFAM  Colorado  30.15 
 10  Brent Matheson  33  GSM  New Jersey  30.21 

100 Backstroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  1:01.03 
 2  Chris Wood  32  NEM  New England  1:02.55 
 3  Kurt Dickson  33  ARIZ  Arizona  1:02.72 
 4  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  1:03.22 
 5  Jeffrey Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  1:03.31 
 6  Andrew Farrell  30  ORLM  Florida  1:03.67 
 7  Jay Lockaby  30  1776  Delaware Valley  1:03.74 
 8  Timothy L Boyd  30  GMUP  Potomac Valley  1:03.95 
 9  Emad H Elshafei  34  TERR  Potomac Valley  1:04.01 
 9  James Harper  33  FINS  Delaware Valley  1:04.01 

200 Backstroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Kurt Dickson  33  ARIZ  Arizona  2:13.20 
 2  Andrew J Farrell  30  ORLM  Florida  2:17.93 
 3  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  2:19.08 
 4  Chris Wood  32  NEM  New England  2:19.84 
 5  Emad H Elshafei  34  TERR  Potomac Valley  2:21.11 
 6  Jerry Bailey  31  NEM  New England  2:22.11 
 7  Jay Lockaby  30  1776  Delaware Valley  2:23.52 
 8  James Harper  33  FINS  Delaware Valley  2:26.56 
 9  Bruce Hopson  34  SLAM  Ozark  2:27.39 
 10  Matt Craig  30  NEM  New England  2:29.47 

50 Breaststroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Todd Dreitzler  30  LVM  Southern Pacific  30.16 
 2  Jonathan Banville  30  NEM  New England  30.37 
 3  Bert Bergen  33  UNAT  Southern Pacific  30.38 
 4  Brian Doan  30  PWM  Delaware Valley  30.54 
 5  Sean Frampton  34  GOLD  Florida Gold Coast  30.56 
 6  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  31.72 
 7  Christopher Hall  33  SCAQ  Southern Pacific  31.75 
 8  Peter Koback  32  GERM  Potomac Valley  32.53 
 9  Greg St Claire  34  MICH  Michigan  32.54 
 10  James Patnode  30  SWIM  Florida  32.60 

100 Breaststroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jonathan Banville  30  NEM  New England  1:05.92 
 2  Brian Doan  30  PWM  Delaware Valley  1:07.23 
 3  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  1:07.68 
 4  Sean Frampton  34  GOLD  Florida Gold Coast  1:08.54 
 5  Christopher Hall  33  SCAQ  Southern Pacific  1:10.13 
 6  Matthew Kinney  30  KEN  Lake Erie  1:10.36 
 7  Jun Maruta  30  METR  Metropolitan  1:11.25 
 8  Jeffrey Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  1:11.72 
 9  Craig A Paller  34  IM  Illinois  1:12.34 
 10  Peter G Koback  32  GERM  Potomac Valley  1:12.39 

200 Breaststroke SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jonathan Banville  30  NEM  New England  2:22.85 
 2  Matthew Kinney  30  KEN  Lake Erie  2:29.36 
 3  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  2:35.53 
 4  Jun Maruta  30  METR  Metropolitan  2:37.62 
 5  Eric A Petrilla  30  SNM  Pacific  2:39.52 
 6  Peter G Koback  32  GERM  Potomac Valley  2:41.03 
 7  Craig A Paller  34  IM  Illinois  2:42.06 
 8  Doug Adavich  31  ARIZ  Arizona  2:45.98 
 9  John Redkey  31  GOST  Ohio  2:46.08 
 10  Brian Newbegin  31  NEM  New England  2:46.90 

50 Butterfly SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Todd Dreitzler  30  LVM  Southern Pacific  25.62 
 2  Jeffrey H Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  26.25 
 3  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  26.36 
 4  Brent Matheson  33  GSM  New Jersey  26.99 
 5  Todd Oakes  32  TSUN  Pacific  27.20 
 6  Michael Sorensen  32  AKMS  Alaska  27.55 
 7  Sean Frampton  34  GOLD  Florida Gold Coast  27.56 
 8  Eric Cornell  30  DYNA  Georgia  27.85 
 9  Will Giambalvo  33  TGM  South Carolina  27.94 
 10  Dixon Soracco  32  OREG  Oregon  28.00 

100 Butterfly SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeffrey H Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  57.47 
 2  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  59.08 
 3  Chip Castagnos  31  ES  Southern  1:00.18 
 4  Brent Matheson  33  GSM  New Jersey  1:00.28 
 5  Sean Frampton  34  GOLD  Florida Gold Coast  1:00.37 
 6  Bill Zolna  31  MACO  Oregon  1:00.43 
 7  John O'Keefe  33  DCAC  Potomac Valley  1:00.47 
 8  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  1:00.93 
 9  Timothy L Boyd  30  GMUP  Potomac Valley  1:02.02 
 10  John Rogers  30  NEM  New England  1:02.04 

200 Butterfly SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jeffrey H Roddin  31  ANCM  Potomac Valley  2:12.51 
 2  John O'Keefe  33  DCAC  Potomac Valley  2:14.49 
 3  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  2:15.96 
 4  Bill Zolna  31  MACO  Oregon  2:16.84 
 5  Dave Holland  33  VMST  Virginia  2:16.93 
 6  Chip Castagnos  31  ES  Southern  2:18.95 
 7  Dieter Swank  30  UNAT  San Diego - Imperial  2:21.01 
 8  Michael L Hall  33  ANCM  Potomac Valley  2:21.10 
 9  Matthew Kinney  30  KEN  Lake Erie  2:21.47 
 10  Bruce Hopson  34  SLAM  Ozark  2:22.59 

100 Individual Medley SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Todd Dreitzler  30  LVM  Southern Pacific  58.69 
 2  Neill Williams  32  DCAC  Potomac Valley  1:00.60 
 3  Jonathan Banville  30  NEM  New England  1:01.08 
 4  Todd Oakes  32  TSUN  Pacific  1:02.80 
 5  David Padgett  31  CARL  San Diego - Imperial  1:03.21 
 6  Dieter Swank  30  UNAT  San Diego - Imperial  1:04.14 
 7  Dixon Soracco  32  OREG  Oregon  1:04.76 
 8  Chip Castagnos  31  ES  Southern  1:05.31 
 9  Jay Lockaby  30  1776  Delaware Valley  1:05.46 
 10  Chris Wood  32  NEM  New England  1:05.60 

200 Individual Medley SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Mark Magee  32  CLVM  Southern Pacific  2:13.61 
 2  Jonathan Banville  30  NEM  New England  2:18.48 
 3  Scott Reed  30  OSB  Southern Pacific  2:19.39 
 4  David Padgett  31  CARL  San Diego - Imperial  2:20.29 
 5  Matthew Kinney  30  KEN  Lake Erie  2:20.58 
 6  James Harper  33  FINS  Delaware Valley  2:21.08 
 7  Chip Castagnos  31  ES  Southern  2:24.18 
 8  David Danner  31  GOLD  Florida Gold Coast  2:27.78 
 9  Steve Upson  30  NEM  New England  2:28.35 
 10  Michael Winkelman  31  UNAT  Potomac Valley  2:28.53 

400 Individual Medley SCM Men 30-34 (2000)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Alex Kostich  30  SCAQ  Southern Pacific  4:29.07 
 2  Jonathan Banville  30  NEM  New England  4:57.38 
 3  Patrick Brundage  33  ARIZ  Arizona  5:00.88 
 4  Chip Castagnos  31  ES  Southern  5:06.56 
 5  Steve Upson  30  NEM  New England  5:18.82 
 6  Sean West  32  TERR  Potomac Valley  5:20.21 
 7  Bruce Hopson  34  SLAM  Ozark  5:21.77 
 8  Kent Johnson  32  ARIZ  Arizona  5:23.93 
 9  Matt Craig  30  NEM  New England  5:29.55 
 10  James M Wanderer  34  RINC  Pacific  5:30.16 
Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #13
Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #29Sponsor #41Sponsor #42Sponsor #45Sponsor #35
Sponsor #52Sponsor #47Sponsor #25Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #49Sponsor #36