Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1999 USMS Top Ten SCY for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Erik Osborn  30  ANCM  Potomac Valley  21.07 
 2  Brian Alderman  30  OSB  Southern Pacific  21.48 
 3  Jarret Winter  30  CRUZ  Pacific  21.51 
 4  C Michael Halfast  33  SPM  Florida  21.68 
 5  Robert Kabacy  30  MACO  Oregon  21.85 
 6  Rob K Laurie  32  SNM  Pacific  21.87 
 6  Neill Williams  31  DCAC  Potomac Valley  21.87 
 8  Kirk F Everist  32  TOC  Pacific  21.89 
 8  Carr Phillips  33  STAN  Pacific  21.89 
 10  Chip L Hobson  31  SNM  Pacific  21.90 

100 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jon C Olsen  30  AAST  Florida Gold Coast  44.72 
 2  John H Keppeler  31  TOC  Pacific  46.73 
 3  Brian Alderman  30  OSB  Southern Pacific  46.82 
 4  Kirk F Everist  32  TOC  Pacific  47.57 
 5  Carr Phillips  33  STAN  Pacific  47.67 
 6  Jarret Winter  30  CRUZ  Pacific  48.01 
 7  Chip L Hobson  31  SNM  Pacific  48.02 
 8  Bartt M Frey  33  BGWM  Southern Pacific  48.05 
 9  Andy Edmondson  31  PCAT  North Texas  48.28 
 10  Stephen Stahl  34  WCM  Pacific  48.32 
 10  Russell Kneipp  30  LAPS  Southern Pacific  48.32 

200 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jon C Olsen  30  AAST  Florida Gold Coast  1:38.03 
 2  John H Keppeler  32  TOC  Pacific  1:40.54 
 3  Alec J Campbell  33  UNAT  Southern Pacific  1:44.92 
 4  Mike Shaffer  33  VCM  Southern Pacific  1:45.35 
 5  Stephen Stahl  34  WCM  Pacific  1:45.59 
 6  Brian Judd  31  SAM  Southern Pacific  1:45.70 
 7  Bert Bergen  32  UNAT  Southern Pacific  1:46.33 
 8  Carr Phillips  33  STAN  Pacific  1:46.72 
 9  Chris Hall  31  SCAQ  Southern Pacific  1:47.03 
 10  Chris L Stevenson  34  VMST  Virginia  1:47.29 

500 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Chip L Hobson  31  SNM  Pacific  4:37.25 
 2  Mike Shaffer  33  VCM  Southern Pacific  4:44.06 
 3  Brian Judd  31  SAM  Southern Pacific  4:47.03 
 4  Sean J Killion  31  USF  Pacific  4:47.82 
 5  Jay Benner  34  PNA  Pacific Northwest  4:50.06 
 6  Stephen Stahl  34  WCM  Pacific  4:50.28 
 7  Chris Hall  31  SCAQ  Southern Pacific  4:50.46 
 8  Chris L Stevenson  34  VMST  Virginia  4:50.50 
 9  Doug D Stewart  34  OREG  Oregon  4:50.86 
 10  Doug Chestnut  34  GMUP  Potomac Valley  4:59.37 

1000 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Stephen Stahl  34  WCM  Pacific  9:59.16 
 2  Doug Chestnut  34  GMUP  Potomac Valley  10:15.38 
 3  Doug Stewart  34  OREG  Oregon  10:20.75 
 4  Ricardo Valdivia  34  GOLD  Florida Gold Coast  10:25.14 
 5  Gregg Werlinich  34  BDGR  Metropolitan  10:30.80 
 6  William Riddell  30  NEM  New England  10:40.61 
 7  Dale Mercker  32  LAKE  Kentucky  10:53.49 
 8  Jaco Kruger  34  GAJA  Georgia  10:54.03 
 9  Dan Perry  30  SOBA  Southern Pacific  10:54.91 
 10  Scott Johnson  34  WMAC  Wisconsin  10:59.21 

1650 Freestyle SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Mike Shaffer  33  VCM  Southern Pacific  16:24.54 
 2  Sean J Killion  31  USF  Pacific  16:47.20 
 3  Doug D Stewart  34  OREG  Oregon  17:08.93 
 4  Andrew L Kelsey  31  STAN  Pacific  17:11.27 
 5  Stephen Bauman  34  FXCM  Potomac Valley  17:30.49 
 6  Stephen A Stahl  34  WCM  Pacific  17:32.54 
 7  Chris McGiffin  33  GSM  New Jersey  17:38.27 
 8  Eric Block  33  BMW  Pacific  17:38.30 
 9  Mike Bandow  30  IM  Illinois  17:43.24 
 10  Michael D Collins  33  NOVA  Southern Pacific  17:43.43 

50 Backstroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John H Keppeler  32  TOC  Pacific  23.74 
 2  Michael B Kanner  30  SAM  Southern Pacific  24.49 
 3  Chris L Stevenson  34  VMST  Virginia  24.71 
 4  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  25.16 
 5  Mike Gonzales  32  RMM  Colorado  25.29 
 6  Christophe A Wood  31  NEM  New England  25.84 
 7  Robert Kabacy  30  MACO  Oregon  25.92 
 8  Carr Phillips  33  STAN  Pacific  26.02 
 9  Rob Berry  31  NEM  New England  26.15 
 10  Kirk Clear  31  AFAM  Colorado  26.30 

100 Backstroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John H Keppeler  32  TOC  Pacific  50.74 
 2  Chris L Stevenson  34  VMST  Virginia  53.47 
 3  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  53.86 
 4  Mike Gonzales  32  RMM  Colorado  54.07 
 5  Rob Berry  30  NEM  New England  55.21 
 6  Christophe A Wood  31  NEM  New England  55.31 
 7  Carr Phillips  33  STAN  Pacific  55.32 
 8  Michael B Kanner  30  SAM  Southern Pacific  55.42 
 9  Bert Bergen  32  UNAT  Southern Pacific  55.70 
 10  Stephen M Smith  32  SAC  Pacific  55.80 

200 Backstroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John H Keppeler  32  TOC  Pacific  1:50.77 
 2  J Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  1:56.33 
 3  Chris L Stevenson  34  VMST  Virginia  1:57.14 
 4  Mike Gonzales  32  RMM  Colorado  1:58.46 
 5  Roque Santos  31  WCM  Pacific  1:58.87 
 6  Kurt Dickson  31  ARIZ  Arizona  2:00.66 
 7  John Harlow  30  SLUG  Southern Pacific  2:00.87 
 8  Jeffrey Rodgers  32  WCM  Pacific  2:01.02 
 9  Stephen M Smith  32  SAC  Pacific  2:01.38 
 10  Doug Chestnut  34  GMUP  Potomac Valley  2:01.41 

50 Breaststroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  26.87 
 2  Brian Scottoline  34  STAN  Pacific  27.36 
 3  N Williams  31  DCAC  Potomac Valley  27.53 
 4  Joe Bubel  31  ADMS  Adirondack  27.58 
 5  Robert K Leyshon  30  IAMA  Iowa  27.60 
 6  Bob Jennings  33  NCMS  North Carolina  27.81 
 7  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  28.15 
 8  John Hallman  34  AFAM  Colorado  28.24 
 9  Boris Talan  33  EMP  Metropolitan  28.30 
 10  James Bergen  31  SLUG  Southern Pacific  28.46 

100 Breaststroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  57.47 
 2  Joe Bubel  31  ADMS  Adirondack  59.14 
 3  Neill Williams  31  DCAC  Potomac Valley  59.62 
 4  Robert K Leyshon  30  IAMA  Iowa  59.95 
 5  Bob Jennings  33  NCMS  North Carolina  1:00.85 
 6  Derron Fredrick  31  UMSN  Nebraska  1:01.05 
 7  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  1:01.06 
 8  Lorenzi Benucci  31  ART  Georgia  1:01.43 
 9  James Bergen  31  SLUG  Southern Pacific  1:01.53 
 10  Jeffrey Roddin  30  ANCM  Potomac Valley  1:01.66 

200 Breaststroke SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  2:03.89 
 2  Robert K Leyshon  30  IAMA  Iowa  2:11.35 
 3  Bob Jennings  33  NCMS  North Carolina  2:11.55 
 4  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  2:13.45 
 5  Joseph T Bubel  31  ADMS  Adirondack  2:13.77 
 6  J Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  2:14.50 
 7  Mark D Stori  33  DAMM  North Texas  2:15.41 
 8  Jason Timmons  31  ISF  Indiana  2:16.70 
 9  Niel Fischer  34  UMSC  Pacific  2:17.84 
 10  Phillip J King  32  OREG  Oregon  2:19.69 

50 Butterfly SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Brian Alderman  30  OSB  Southern Pacific  22.22 
 2  Jon C Olsen  30  AAST  Florida Gold Coast  22.27 
 3  Anthony Mosse  34  TOC  Pacific  23.21 
 4  Neill Williams  31  DCAC  Potomac Valley  23.29 
 5  Michael Sorensen  31  AKMS  Alaska  23.30 
 6  Jarret Winter  30  CRUZ  Pacific  23.51 
 7  Jeffrey Roddin  30  ANCM  Potomac Valley  23.67 
 8  Robert Smit  30  RMM  Colorado  23.71 
 9  Antonio Portela  33  MOVY  Missouri Valley  23.79 
 10  Tyler Jourdonnais  33  MM  Montana  23.84 

100 Butterfly SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Jon C Olsen  30  AAST  Florida Gold Coast  48.64 
 2  Brian Alderman  30  OSB  Southern Pacific  48.74 
 3  Michael Sorensen  31  AKMS  Alaska  50.46 
 4  Anthony Mosse  34  TOC  Pacific  50.97 
 5  Jeffrey Roddin  30  ANCM  Potomac Valley  51.71 
 6  Alec J Campbell  33  UNAT  Southern Pacific  51.72 
 7  Mike Shaffer  33  VCM  Southern Pacific  51.88 
 8  Tyler Jourdonnais  33  MM  Montana  52.16 
 9  Joseph T Bubel  31  ADMS  Adirondack  52.79 
 10  Chris Stevenson  33  VMST  Virginia  52.81 

200 Butterfly SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Brian Alderman  30  OSB  Southern Pacific  1:52.03 
 2  Mike Shaffer  33  VCM  Southern Pacific  1:54.99 
 3  Michael Sorensen  31  AKMS  Alaska  1:55.88 
 4  Alec J Campbell  33  UNAT  Southern Pacific  1:56.14 
 5  John H Keppeler  31  TOC  Pacific  1:57.80 
 6  John Harlow  30  SLUG  Southern Pacific  1:57.99 
 7  Roque Santos  31  WCM  Pacific  1:59.15 
 8  Jerry Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  1:59.59 
 9  Lorenzi Benucci  31  ART  Georgia  1:59.94 
 10  Stephen Stahl  34  WCM  Pacific  2:00.69 

100 Individual Medley SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  53.08 
 2  Neill Williams  31  DCAC  Potomac Valley  54.00 
 3  Mark D Stori  33  DAMM  North Texas  54.38 
 4  Alec J Campbell  33  UNAT  Southern Pacific  54.45 
 5  Derron Fredrick  31  UMSN  Nebraska  54.46 
 6  Jeffrey Roddin  30  ANCM  Potomac Valley  54.65 
 7  Jerry Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  54.74 
 8  John Harlow  30  SLUG  Southern Pacific  54.79 
 9  Bert Bergen  32  UNAT  Southern Pacific  54.95 
 9  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  54.95 

200 Individual Medley SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  1:53.37 
 2  Alec J Campbell  33  UNAT  Southern Pacific  1:58.66 
 3  Jeffrey Roddin  30  ANCM  Potomac Valley  1:58.77 
 4  Chip L Hobson  31  SNM  Pacific  1:59.17 
 5  Jerry Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  1:59.64 
 6  Mark D Stori  33  DAMM  North Texas  1:59.89 
 7  Tom Northcutt  33  GAS  Georgia  1:59.93 
 8  Stephen M Smith  32  SAC  Pacific  1:59.99 
 9  Bert Bergen  32  UNAT  Southern Pacific  2:00.38 
 10  Bob Jennings  33  NCMS  North Carolina  2:00.72 

400 Individual Medley SCY Men 30-34 (1999)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Roque Santos  31  WCM  Pacific  4:01.40 
 2  John Harlow  30  SLUG  Southern Pacific  4:13.90 
 3  Lorenzi Benucci  31  ART  Georgia  4:14.81 
 4  Jerome Frentsos  33  DCAC  Potomac Valley  4:16.10 
 5  Stephen M Smith  32  SAC  Pacific  4:16.42 
 6  Mark D Stori  33  DAMM  North Texas  4:20.17 
 7  Doug D Stewart  34  OREG  Oregon  4:24.53 
 8  Phillip J King  32  OREG  Oregon  4:25.37 
 9  Niel Fischer  34  UMSC  Pacific  4:25.43 
 10  Doug Chestnut  34  GMUP  Potomac Valley  4:27.76 
Sponsor #43Sponsor #25Sponsor #50Sponsor #44Sponsor #35
Sponsor #41Sponsor #49Sponsor #36Sponsor #47Sponsor #14Sponsor #42Sponsor #13
Sponsor #51Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #20Sponsor #29Sponsor #21Sponsor #45