Encouraging More Adults to Swim
Join/Renew/Update
USMS Top Ten

1988 USMS Top Ten SCM for Men 30-34

Refer to the official USMS published results to resolve any discrepancy. Report any errors to Mary Beth Windrath.

50 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John Tudor  30  HLJ  Florida  24.50 
 2  John (Randy) Espenshied  31  UNAT  Southern Pacific  24.83 
 3  Wendell Smith  32  SST  South Texas  24.84 
 4  Michael J Blatt  33  WSM  Southern Pacific  24.88 
 5  D Scott Weir  30  PNA  Pacific Northwest  25.09 
 6  Stuart Whiteside  30  CONN  Connecticut  25.58 
 7  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  25.69 
 8  Trey Small  33  SVA  Southern Pacific  25.72 
 9  Chris A Dixon  30  UNAT  San Diego - Imperial  25.81 
 10  Christopher K Lansberg  34  ELSM  Southern Pacific  25.85 

100 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John (Randy) Espenshied  31  UNAT  Southern Pacific  54.25 
 2  John Tudor  30  HLJ  Florida  54.70 
 3  Michael J Blatt  33  WSM  Southern Pacific  56.01 
 4  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  56.99 
 5  Stuart Whiteside  30  CONN  Connecticut  57.23 
 6  William I McKechnie  30  RMST  Potomac Valley  57.41 
 7  Dick Worrel  34  SST  South Texas  57.59 
 8  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  58.17 
 9  Christopher K Lansberg  34  ELSM  Southern Pacific  58.22 
 10  Rick Windes  33  SFRP  Pacific  58.29 

200 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Toby Weissert  30  ARIZ  Arizona  2:00.86 
 2  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  2:01.74 
 3  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  2:06.42 
 4  Michael J Blatt  33  WSM  Southern Pacific  2:06.44 
 5  Dick Worrel  34  SST  South Texas  2:08.24 
 6  M A Miller  32      2:08.73 
 7  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  2:10.22 
 8  Timothy Rumsey  30  SMMM  Pacific  2:10.67 
 9  Christopher K Lansberg  34  ELSM  Southern Pacific  2:11.03 
 10  Russ Gregory  31  SST  South Texas  2:11.84 

400 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  4:20.84 
 2  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  4:28.44 
 3  Colin C Hampton  32  HLJ  Florida  4:29.30 
 4  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  4:35.92 
 5  Dick Worrel  34  SST  South Texas  4:37.69 
 6  Rick Windes  33  SFRP  Pacific  4:38.04 
 7  A Kirk Zuniga  30  UNAT  Southern Pacific  4:38.06 
 8  Russ Gregory  31  SST  South Texas  4:40.40 
 9  Phil Flato  30  TEXS  Gulf  4:41.30 
 10  Robert E Wright  33  GISA  Indiana  4:42.40 

800 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  9:13.23 
 2  Rob Copeland  32  BAC  New Jersey  9:31.93 
 3  Rick Windes  33  SFRP  Pacific  9:41.30 
 4  Dick Worrel  34  SST  South Texas  9:43.85 
 5  Robert E Wright  33  GISA  Indiana  9:55.38 
 6  Russ Gregory  31  SST  South Texas  9:55.76 
 7  Jeff Thibodeaux  31  DADS  Gulf  9:56.74 
 8  Tim P Burke  31  WH2O  Southern Pacific  10:04.26 
 9  Marc J Delavergne  34  IEM  Inland Northwest  10:05.97 
 10  D Taylor  31      10:12.48 

1500 Freestyle SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  18:08.96 
 2  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  18:14.52 
 3  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  18:21.91 
 4  Robert E Wright  33  GISA  Indiana  18:41.45 
 5  Edward Opalach  30  GAKW  Georgia  18:56.07 
 6  Greg J Sanchez  31  RAMA  North Carolina  18:56.22 
 7  Michael S Hannis  30  SRM  Pacific  19:10.92 
 8  Tim P Burke  31  WH2O  Southern Pacific  19:11.80 
 9  Terry A Heggy  33  RMM  Colorado  19:18.06 
 10  Michael B Darling  34  SPCO  Florida  19:20.10 

50 Backstroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  William L Specht  30  BAC  New Jersey  29.21 
 2  John Tudor  30  HLJ  Florida  29.24 
 3  Paul D Buvick  31  CENT  Southern Pacific  30.06 
 4  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  30.73 
 5  Andrew C Thomas  30  OREG  Oregon  31.09 
 6  Donald G Graham  34  UNAT  Southern Pacific  31.33 
 7  Jonathan Washburn  31  WYM  North Carolina  31.75 
 8  Trey Small  33  SVA  Southern Pacific  31.83 
 9  Dean Hamilton  30  SOM  Ohio  32.12 
 10  Jeff Thibodeaux  31  DADS  Gulf  32.25 

100 Backstroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Ted R Orton  32  UNAT  Florida  1:04.92 
 2  William L Specht  30  BAC  New Jersey  1:06.06 
 3  John Tudor  30  HLJ  Florida  1:06.35 
 4  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  1:07.89 
 5  Jonathan Washburn  31  WYM  North Carolina  1:07.96 
 6  Marcus P Fuller  30  OMAH  Nebraska  1:08.47 
 7  Jeff Thibodeaux  31  DADS  Gulf  1:08.59 
 8  Michael B Darling  34  SPCO  Florida  1:09.52 
 9  Andrew C Thomas  30  OREG  Oregon  1:09.58 
 10  Bruce Baird  31  DADS  Gulf  1:10.45 

200 Backstroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Greg J Sanchez  31  RAMA  North Carolina  2:27.60 
 2  Bob A Oliver  30  RMM  Colorado  2:32.26 
 3  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  2:32.62 
 4  Jeff Thibodeaux  31  DADS  Gulf  2:33.28 
 5  John F Zell  31  OREG  Oregon  2:35.03 
 6  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  2:36.37 
 7  Michael B Darling  34  SPCO  Florida  2:36.62 
 8  Bruce Firehock  31  WSSM  Southeastern  2:37.60 
 9  Marcus P Fuller  30  OMAH  Nebraska  2:38.13 
 10  Bruce Baird  31  DADS  Gulf  2:38.92 

50 Breaststroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  31.11 
 2  Allen K Lydick  31  RAMA  North Carolina  31.45 
 3  R Jay McDonald  30  AUST  South Texas  31.65 
 4  Paul D Buvick  31  CENT  Southern Pacific  32.64 
 5  Dirk Crandell  32  BFYM  Southeastern  32.84 
 6  Karl H Kazmaier  33  CMET  Lake Erie  32.94 
 7  Chris A Dixon  30  UNAT  San Diego - Imperial  33.19 
 8  Dave A Johnson  32  CPM  Southern Pacific  33.57 
 9  Steve Dailey  33  TEXS  Gulf  34.07 
 10  David A Parler  32  CHA  South Carolina  34.26 
 10  Trey Small  33  SVA  Southern Pacific  34.26 

100 Breaststroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  1:08.10 
 2  Allen K Lydick  31  RAMA  North Carolina  1:10.35 
 3  John Tudor  30  HLJ  Florida  1:11.49 
 4  Dirk Crandell  32  BFYM  Southeastern  1:12.94 
 5  Jamie K Louie  31  SCAM  Pacific  1:13.42 
 6  Steve Dailey  33  TEXS  Gulf  1:13.95 
 7  Patrick J Dibiase  33  OMAH  Nebraska  1:14.14 
 8  Karl H Kazmaier  33  CMET  Lake Erie  1:14.99 
 9  Dave A Johnson  32  CPM  Southern Pacific  1:15.71 
 10  David A Parler  32  CHA  South Carolina  1:15.75 

200 Breaststroke SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  2:31.52 
 2  Jamie K Louie  31  SCAM  Pacific  2:42.01 
 3  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  2:42.54 
 4  Patrick J Dibiase  33  OMAH  Nebraska  2:42.94 
 5  Dave A Johnson  32  CPM  Southern Pacific  2:46.98 
 6  David A Parler  32  CHA  South Carolina  2:48.42 
 7  Steve Dailey  33  TEXS  Gulf  2:49.04 
 8  Byron L Kolding  31  BURK  Potomac Valley  2:53.51 
 9  Robert F Kane  33  CONN  Connecticut  2:53.61 
 10  Dirk Crandell  32  BFYM  Southeastern  2:55.77 

50 Butterfly SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  26.52 
 2  William L Specht  30  BAC  New Jersey  26.99 
 3  Wendell Smith  32  SST  South Texas  27.30 
 4  John Tudor  30  HLJ  Florida  27.36 
 5  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  27.44 
 6  Allen K Lydick  31  RAMA  North Carolina  27.49 
 7  Michael A Nelson  34  SDSM  San Diego - Imperial  27.61 
 8  Trey Small  33  SVA  Southern Pacific  27.69 
 9  William I McKechnie  30  RMST  Potomac Valley  27.88 
 10  Paul D Buvick  31  CENT  Southern Pacific  27.94 

100 Butterfly SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Tim M Hale  33  BOLT  Southern  1:03.92 
 1  Kerry O'Brien  31  WCM  Pacific  58.75 
 1  A Kirk Zuniga  30  UNAT  Southern Pacific  1:03.89 
 2  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  59.88 
 3  William L Specht  30  BAC  New Jersey  59.91 
 4  John Tudor  30  HLJ  Florida  1:00.97 
 5  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  1:01.36 
 6  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  1:02.50 
 7  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  1:02.78 
 8  Colin C Hampton  32  HLJ  Florida  1:03.54 

200 Butterfly SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  2:13.62 
 2  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  2:19.62 
 3  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  2:19.64 
 4  A Kirk Zuniga  30  UNAT  Southern Pacific  2:21.02 
 5  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  2:28.73 
 6  John B Chambers  33  EMP  Metropolitan  2:29.40 
 7  Robert E Wright  33  GISA  Indiana  2:35.22 
 8  John Underbrink  30  PNA  Pacific Northwest  2:41.28 
 9  Toby Roche  32  UNAT  Potomac Valley  3:01.56 
 10  Buddy (Carl) Flinn  34  WSSM  Southeastern  3:06.68 

100 Individual Medley SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  John Tudor  30  HLJ  Florida  1:01.50 
 2  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  1:02.71 
 3  Thomas W Younger  32  STR  South Carolina  1:04.08 
 4  Allen K Lydick  31  RAMA  North Carolina  1:04.60 
 5  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  1:05.43 
 6  Ted R Orton  32  UNAT  Florida  1:05.76 
 7  Paul D Buvick  31  CENT  Southern Pacific  1:05.84 
 8  R Jay McDonald  30  AUST  South Texas  1:06.46 
 9  Trey Small  33  SVA  Southern Pacific  1:06.47 
 10  Brian Maurer  30  SSUM  Pacific  1:06.81 

200 Individual Medley SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  Toby Weissert  30  ARIZ  Arizona  2:12.33 
 2  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  2:15.72 
 3  John Tudor  30  HLJ  Florida  2:20.48 
 4  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  2:24.31 
 5  Reed Farris  33  GAKW  Georgia  2:30.32 
 6  Michael B Darling  34  SPCO  Florida  2:33.00 
 7  David A Parler  32  CHA  South Carolina  2:33.06 
 8  Jim B Monk  30  RMM  Colorado  2:33.35 
 9  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  2:34.15 
 10  Jeff Thibodeaux  31  DADS  Gulf  2:34.96 

400 Individual Medley SCM Men 30-34 (1988)

 #  Name  Age  Club  LMSC  Time 
 1  R Mark Schuman  33  HLJ  Florida  4:55.11 
 2  Larry W Wood  34  TEXS  Gulf  5:05.74 
 3  Michael A Nelson  34  SDSM  San Diego - Imperial  5:08.88 
 4  Greg J Sanchez  31  RAMA  North Carolina  5:10.14 
 5  Paul S Wise  33  HLJ  Florida  5:15.42 
 6  Ted R Orton  32  UNAT  Florida  5:16.19 
 7  Scott Rabalais  30  BRCM  Southern  5:21.38 
 8  Thomas C Boyd  32  BOCA  Florida Gold Coast  5:24.81 
 9  Hugh Moore  33  PNA  Pacific Northwest  5:31.94 
 10  Szaboles G Batizy  34  AND  South Carolina  5:34.85 
Sponsor #41Sponsor #13Sponsor #45Sponsor #47Sponsor #49
Sponsor #25Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #51Sponsor #35Sponsor #33
Sponsor #52
Sponsor #44Sponsor #50Sponsor #42Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #21Sponsor #36