1998 Short Course Championships
Heat Sheets
Event 2  Men Senior  1000  Free
Sponsor: GEORGE BUTTERFIELD

 RK    Meet ID       Name                Age  Team     Seed Time
-----------------------------------------------------------------
132     2148     REEDER, BILL M           87  SNM      28:37.91
131     2503     MALBROUGH, DAVE          85  IM       22:00.00
130     2726     TRIOLO, JIM S.           84  LAM      21:30.45
129     1278     FROST, ELMER             75  MICH     21:00.00
128     2664     CLAPP, RICHARD L         61  VERM     20:38.75
127     1668     CRANCH, JOHN             75  NIAG     19:30.00
126     1769     HUBER, JACK R            75  SLAM     19:10.00
125     1203     MOUCH, BRIAN R.          41  GOST     19:00.00
124     2629     MARGERUM, DICK           77  CVM      18:20.00
123     2672     DETAR, JAMES E.          74  CRF      18:06.00
122     2689     FISHER, BILL             60  RMSC     17:00.00
121     1858     FERRIS, HAROLD           67  SPM      16:40.00
120     1027     BERNSTEIN, MIKE          41  GRIN     16:10.74
119     1758     BLAKE, ROBERT S          73  SLAM     16:00.00
118     1541     EDWARDS, JAMES K.        75  NEM      16:00.00
117     1003     STRONG, DOUG             73  GRIN     15:42.05
116     1676     PITTS, JAMES T.          67  NIAG     15:40.00
115     1008     REIMAN, TIMOTHY A.       65  GRIN     15:40.00
114     1418     CHEADLE, RICHARD         60  VMST     15:30.00
113     2060     LABAHN, RICHARD          69  SDSM     15:29.85
112     1035     NEWSOM, PAUL             27  GRIN     15:24.83
111     1592     HERR, THOMAS W.          52  GCMT     15:05.00
110     2674     SATORI, PERRY A          38  ELG      15:01.00
109     1134     SHELTON, LEON            36  GRIN     15:00.00
108     2288     BURFORD, DAVID A.        47  AKMS     14:50.00
107     2337     SCHMIDT, JURGEN          75  OSB      14:45.00
106     1275     MORLEY, ALBERT A.        60  MICH     14:40.00
105     1694     SHERRILL, MIKE B.        48  TOC      14:38.00
104     2163     WELCH, ARTHUR C.         65  OREG     14:36.62
103     2279     OLSON, JAY               48  WH20     14:30.00
102     1178     GOLDSTEIN, MEL           59  GRIN     14:30.00
101     1286     HERITIER, BOB            69  MICH     14:20.00
100     2447     ELDER, PATRICK           23  IM       14:10.55
 99     2272     WILSON, THOMAS J.        43  WH20     14:10.00
 98     2134     MC RAE, BRUCE K.         50  MINN     14:05.00
 97     1042     WILEY, JACK              52  GRIN     14:00.00
 96     1796     KEATON, LARRY            54  LAKE     13:58.00
 95     1548     WILSON, WIN B.           71  NEM      13:45.90
 94     1498     BURR, KEN M.             53  WCM      13:45.00
 93     1258     CHAFFEE, PAUL A.         55  MICH     13:45.00
 92     1631     SPARR, CHARLES P.        51  ARIZ     13:42.00
 91     1048     OLDS JR.,  WILLIAM H     49  GRIN     13:40.00
 90     2065     PHILLIPS, WILLIAM        70  SDSM     13:30.00
 89     2355     O'CONNELL, JERRY R.      53  ORLM     13:30.00
 88     1140     SOMERS, ALAN             56  GRIN     13:20.00
 87     1177     QUIGLEY, GEORGE          57  GRIN     13:02.00
 86     1370     O'BRIEN, DENNIS A.       62  RMM      13:00.00
 85     1914     CLARK, JERRY             60  NCMS     12:50.00
 84     1259     KROEGER, DONALD J.       54  MICH     12:49.44
 83     1181     WILLERT, DAN T.          55  GOST     12:45.00
 82     1750     MEANS, ROBERT JR.        46  CHMS     12:40.00
 81     1013     SIDNER, RICHARD A.       49  GRIN     12:40.00
 80     1448     LAUGHIN, TERRENCE J      47  ADMS     12:40.00
 79     2147     CLASS, PATRICK L.        49  SNM      12:38.00
 78     2415     LUNDEEN, ROBERT          38  IM       12:36.00
 77     1169     SHRADER, CHRIS           38  GRIN     12:36.00
 76     1742     GRAHAM, JOHN M           52  CHMS     12:35.41
 75     1412     SULTZER, W. ROBB         46  VMST     12:35.00
 74     1710     HILL, DONALD P           66  TOC      12:30.00
 73     2275     FIGUEIRADO, PAULO        51  WH20     12:30.00
 72     2153     RADCLIFF, DAVID A.       64  OREG     12:20.00
 71     1036     SCHUBERT, PETER          38  GRIN     12:13.13
 70     2390     WALBERER, ANDREW         26  IM       12:10.00
 69     2719     WAKE, MIKE               56  BERT     12:10.00
 68     1121     SAGER, DON               47  GRIN     12:06.11
 67     1638     BAILEY, HOP              50  ARIZ     12:05.00
 66     1085     SMITH, RICHARD K.        52  GRIN     12:02.70
 65     1820     SOKOLOW, STEVEN P.       42  EMP      12:02.00
 64     2451     FITZGERALD, JOHN         49  IM       12:00.00
 63     1846     FORTOUL, PAUL E          40  EMP      11:55.99
 62     2696     INMAN, GRANT M.          46  MAM      11:55.00
 61     2328     LEVINSON, DAVID A.       48  RINC     11:50.00
 60     2342     NIEDRICH, RON            38  GCAM     11:45.50
 59     1500     KENT, CARY E.            46  WCM      11:45.00
 58     2635     MELLON, JIM              35  KONA     11:45.00
 57     2574     MINER, DAVID             49  CRAW     11:45.00
 56     1625     SALOPEK, DAVID P.        35  ARIZ     11:41.80
 55     2595     CARTER, ROBERT           34  MCM      11:40.39
 54     2427     CUNNINGHAM, BRIAN D.     25  IM       11:40.31
 53     1756     JOHMANN, MICHAEL         36  CHMS     11:40.00
 52     1644     BOVARD, RALPH S.         45  ARIZ     11:40.00
 51     1877     JORGENSEN, ROGER D       50  IAMA     11:40.00
 50     2540     STRANGE, JOHN P.         34  IM       11:39.50
 49     1014     WRIGHT, ROBERT E.        43  GRIN     11:39.09
 48     2120     MOYSE, DOUG              39  BLS      11:36.00
 47     1688     KOPPENHAVER, KEN D.      29  NIAG     11:30.27
 46     1449     MILLS, GLENN D.          36  UNAT     11:30.15
 45     1334     NORDLUND, ERIC           34  MICH     11:30.00
 44     2043     PHILPOT, RANDY           43  UT       11:30.00
 43     2409     BLUMENTHAL, JEFFREY S.   44  IM       11:28.50
 42     1257     ARNESON, GAARD           50  MICH     11:28.20
 41     1234     HALLEY, FRANKLIN         40  GOST     11:28.10
 40     2431     DODSON, PHIL             45  IM       11:25.00
 39     1453     TRIBUZI, SCOT            40  UNAT     11:25.00
 38     1515     JESTER, MAL              49  WCM      11:20.00
 37     2593     FOREAKER, DON C.         45  UMSC     11:20.00
 36     2715     MORALES, JOHN R.         40  UMSC     11:15.50
 35     2125     EMISON, THOMAS W.        39  MINN     11:15.00
 34     1238     CINOMAN, ANDREW H.       34  GOST     11:10.00
 33     1863     FRAZIER, RUSSELL R.      43  SPM      11:08.00
 32     1713     SPIEKER, R. TOD          49  TOC      11:06.58
 31     1568     LOCKE, GEOFFREY W        30  NEM      11:03.00
 30     2396     ACKERMAN, DAVID          32  IM       11:01.01
 29     1335     THOMPSON, FRANK L        46  MICH     11:00.00
 28     2278     HATTON, BRUCE R.         41  WH20     11:00.00
 27     2423     CONNOR, PATRICK          40  IM       11:00.00
 26     1970     MUNSON, FRED R.          39  DCM      11:00.00
 25     1854     KENNEDY, TIMOTHY C.      41  SPM      10:58.42
 24     2274     HAYMAN, PHILLIP M        36  WH20     10:58.00
 23     1380     MC CORMICK, PAUL         51  RMM      10:51.00
 22     1166     SHOPE, JON               32  GRIN     10:50.20
 21     2361     APKER, JOHN L.           37  OMAH     10:50.00
 20     2496     RUNKLE, SCOT E.          30  IM       10:50.00
 19     1683     MATYSEK, JIM             38  NIAG     10:48.60
 18     1653     STITES, JIM S.           40  ARIZ     10:45.99
 17     1591     CALLAHAN, JIM T.         40  GCMT     10:45.31
 16     1458     BROWN, MIKE              34  UNAT     10:40.11
 15     2417     EBENS, RYAN              22  IM       10:33.14
 14     1988     JUDD, BRIAN K.           30  SLUG     10:30.00
 13     2062     SEGRETO, STEPHEN         34  SDSM     10:27.50
 12     1224     PEARSON, JEFFRY K.       38  GOST     10:25.00
 11     1698     WILLIAMS, RANDY B.       46  TOC      10:23.00
 10     2273     QUINN, GARY              40  WH20     10:20.00
  9     1505     STAHL, STEPHEN A         33  WCM      10:15.00
  8     2270     STUART, JEFF S.          37  CONN     10:14.22
  7     2340     GEISE, ROBERT            34  GCAM     10:07.63
  6     1636     LOWENGRUB, PAUL S.       27  ARIZ     10:05.01
  5     2324     COLLINS, MICHAEL D       32  UCLA     10:05.00
  4     1707     KECK, MIKE               38  TOC      10:02.00
  3     1144     DAWKINS, ADAM            22  GRIN     10:02.00
  2     2321     RODRIGUES, GERRY A.      35  UCLA     10:00.00
  1     2239     NELSON, TIMOTHY D.       32  LAPS      9:44.00
Sponsor #51Sponsor #49Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #47
Sponsor #44Sponsor #21Sponsor #52Sponsor #33Sponsor #25Sponsor #50Sponsor #20
Sponsor #35Sponsor #14Sponsor #36Sponsor #42Sponsor #41Sponsor #29Sponsor #45