2010 Short Course National Championships

Psych Sheets

[Back to event listing]
Display Psych Sheet without age groupings

Event 12 Men 200 Yard Backstroke

=================================================== 
     Name                         Age Club     Time 
=================================================== 
18-24
  1  Frantz, Robert S              22 ARMS  1:48.69
  2  Weston, Raymond C             21 NIAG  1:59.27
  3  Tedder, Gray                  21 GMSC  2:04.30
  4  Haarsgaard, James E           20 GMSC  2:05.00
  5  Preslar, Jason                22 GSMS  2:06.05
  6  Fanning, Mark A               24  PNA  2:07.60
  7  Amador, William J             23 GMSC  2:09.54
  8  Freed, Zachary                24 NIAG  2:11.48
  9  Howard, Mark C                24 TPIT  2:12.64
 10  Oates, Christian J            21 LOVE  2:15.38
 11  Portillo, Christopher R       23 TXLA  2:15.60
 12  Oates, Dexter R               23 LOVE  2:17.95
 13  Campione, Dan                 24  MGM  2:17.99
 14  Vento, Victor R               21 ORLM  2:28.84
 15  Woollen, Chase                19 GMSC  2:30.12
25-29
  1  Reed, Thomas A                27 WH2O  1:53.00
  2  Doak, Kevin                   29 MICH  1:55.05
  3  Bradley, Edward (Ted) J       26  SPM  1:56.74
  4  Erickson, Ben                 28  LVM  1:59.00
  5  McMillian, Brett J            27 TXLA  2:00.00
  6  Wight, R Alan                 29 SWOM  2:03.97
  7  Korduba, Adrian B             28 GMSC  2:07.52
  8  Roper, Matthew D              29  DAM  2:07.87
  9  Belote, Brandon               26 NCMS  2:10.34
 10  Swisher, Jeffery C            29  SPM  2:12.00
 11  Sanborn, Tom A                26 O*H*  2:14.08
 12  Brown, Eric M                 28 GAJA  2:17.77
30-34
  1  Olver, Brian J                32 WH2O  1:54.24
  2  Robinson, Michael T           30 1776  1:58.03
  3  Polito, Chip                  33 OREG  1:58.25
  4  Papa, Ryan                    33 MICH  1:58.75
  5  Waldenmayer, Jonathan E       33 NCMS  2:00.00
  6  Morrison, Evan                30 CSMT  2:05.80
  7  Gaggero, David                33  TOC  2:07.02
  8  Miller, Matt                  33 FCST  2:07.22
  9  Churins, Jonathan D           34 FISH  2:07.57
 10  Tunov, Petar I                31 FACT  2:10.06
 11  Glogowski, Matthew T          34 ADMS  2:12.77
 12  Tetzlaff, Maurice             33 WMAC  2:15.15
 13  Nakahodo, Sidney              34 NCYM  2:17.00
35-39
  1  Christensen, Eric B           35  BDO  1:55.77
  2  Mortimer, Steve R             39  AWJ  1:56.59
  3  Lococciolo, Raffaele          37  ANF  1:59.00
  4  Lane, Will H                  39 NCMS  2:01.86
  5  Mullins, Dennis J             36 MTSC  2:04.60
  6  Alley, David W                35 TXLA  2:06.08
  7  Maydak, Jeffrey M             36 NAST  2:06.96
  8  von Loewe, Pete A             39 GMUP  2:07.23
  9  Lehr, Gunner F                37  NAM  2:08.75
 10  Palm, Jeff A                  38 GAJA  2:12.03
 11  Welting, Evan A               35  CMS  2:15.70
40-44
  1  Brundage, Patrick W           43 ARIZ  1:59.57
  2  Pulsifer, Andrew              44 NCMS  2:00.27
  3  Clarke, Chris A               41  ISF  2:01.09
  4  Shahboz, Marc G               41  HTA  2:05.86
  5  Knox, Giles A                 42 NCMS  2:06.00
  6  Lyons, David M                40 RIDG  2:07.02
  7  Slocum, Christopher R         44 NCMS  2:08.00
  8  Fernandez, Carlos A           40 FLAQ  2:08.17
  9  Hodges, Brad                  43  AWJ  2:08.35
 10  King, Phillip J               43 GOLD  2:09.33
 11  Hopson, Bruce E               44 SLAM  2:11.43
 12  Peters, Keith D               44 OREG  2:11.53
 13  Borton, Dan                   42 ROSE  2:12.20
 14  Collins, Michael D            44 NOVA  2:15.85
 15  Lynch, Ted                    41 UNAT  2:16.77
 16  Rachmel, Leo                  43  LVM  2:17.23
 17  O'Neil, Jeffrey D             43 UNAT  2:18.00
 18  LeClair, David W              42 GOLD  2:19.73
 19  Reeves, Mark T                41 GAJA  2:21.50
 20  Pifer, Rick B                 42 MICH  2:29.44
45-49
  1  Stevenson, Chris L            45 VMST  1:55.05
  2  Tuchler, Jim                  45   IM  1:58.50
  3  Breazeale, Nathan M           46 TXLA  2:02.31
  4  Dixon, Glenn S                45  NEM  2:02.85
  5  Ericson, Eric J               47 UNAT  2:03.00
  6  Soderlund, Michael P          48  RAY  2:03.13
  7  Duggan, Patrick M             46  WCM  2:05.50
  8  Graham, Bart L                49  AWJ  2:07.50
  9  Melanson, Edward L            47  CMS  2:14.20
 10  Greene, Chris C               48 GAJA  2:16.50
 11  Hilgen, Thomas H              45 NCMS  2:16.81
 12  Smith, Stratton               45 NCMS  2:18.40
 13  Fuller, David S               45  CMS  2:18.99
 14  Zipp, Barry A                 49 GAJA  2:20.00
 15  Monahan, Jim                  47 SWOM  2:20.10
 16  Mc Ginley, Patrick B          46 ROSE  2:20.83
 17  Breen, James T                48 GAJA  2:23.97
 18  Sealey, Thomas B              49 RMST  2:29.63
 19  Campbell, Chris               49  MVM  2:41.00
 20  Golusinski, Lawrence L        45 GAJA  2:45.19
50-54
  1  Petersen, Craig               50  CMS  2:04.30
  2  Smith, Brian C                50 UNAT  2:05.00
  3  Barton, Tom                   54 PCAT  2:05.00
  4  Klein, Jonathan E             52 NCMS  2:05.28
  5  Kammerer, Richard F           52 RICE  2:07.00
  6  Nalli, Lyle A                 50  PNA  2:07.00
  7  Calvert, Mark A               50  TMM  2:10.08
  8  Alexander, Mark E             51  NEM  2:14.30
  9  LaPlatney, Pat                50 CAMS  2:14.50
 10  Thain, Doug A                 50 MTSC  2:14.52
 11  Kone, Bruce C                 52 RICE  2:15.34
 12  Seibt, Andreas K              52   IM  2:15.38
 13  Holthus, Brian K              52 MINN  2:18.00
 14  Slowey, Michael J             52 PALM  2:18.20
 15  Stickney, Mike P              54 CSMT  2:20.00
 16  Kristek, Tom                  53 NITR  2:21.84
 17  Benner, Tord E                51 NOVA  2:22.00
 18  Jones, Judd                   52 GKMS  2:22.26
 19  Niedrich, Ronald W            50  SMS  2:24.00
 20  Blatt, Michael J              54  VCM  2:25.32
 21  Snyder, Scott W               53  SMS  2:26.33
 22  Sokolow, Steven P             54 AGUA  2:28.00
 23  Hoffmann, Paul G              54   WM  2:30.50
 24  Phinney, Scot                 53   IM  2:46.00
55-59
  1  Djang, Philipp A              55 NMMS  2:07.00
  2  Mc Conica, Jim                59  VCM  2:12.00
  3  Townsend, Scott               56  LVM  2:19.59
  4  Thompson, Frank L             58 MICH  2:21.82
  5  Voisard, Brian S              58  WIN  2:21.97
  6  Wood, Larry W                 56 TXLA  2:22.00
  7  Johnson, Clifford H           58  SNM  2:22.62
  8  Welborn, Jimmy                55 RATS  2:25.01
  9  Preslar, Jay                  58 GSMS  2:27.89
 10  Lorge, Frank                  59 ARKM  2:28.00
 11  Long, Douglas D               56  TGM  2:28.84
 12  Williams, Bruce F             56 RICE  2:30.00
 13  Benson, Stan                  56  CMS  2:31.13
 14  Fisk, Floyd M                 58  ABM  2:36.92
 15  Miller, Jim W                 59 VMST  2:38.48
 16  Stevens, Ricky                55 NCMS  2:54.00
60-64
  1  Schmidt, George L             60 GOLD  2:18.00
  2  Wilder, Hugh                  62 SMRT  2:19.00
  3  Bell, Alan                    60  PNA  2:22.00
  4  Warner, Frank                 61  PNA  2:24.00
  5  Kerns, Hubie                  60  VCM  2:29.48
  6  Mortensen, Spencer D          61 UTAH  2:30.32
  7  Hintlian, Varney J            60 MESC  2:31.49
  8  Kittel, Richard H             62 UTAH  2:33.28
  9  Kolonkowski, Bob              62 AGUA  2:35.00
 10  Gruber, Glenn A               60  VCM  2:35.60
 11  Lawrie, Jim                   64  SNM  2:36.01
 12  Pillmore, Bill                62 NCMS  2:38.81
 13  Edwards, Thomas J             62 GAJA  2:39.42
 14  Parsons, Roger L              63 GOLD  2:40.95
 15  Geoghegan, William J          60 CONN  2:42.00
 16  Glass, Ernie                  60 NCMS  2:42.00
 17  Brannen, Skip                 60 RATS  2:44.30
 18  Mills, Doug                   60 BSLM  2:45.00
 19  Pash, Gregory C               62 MICH  2:45.87
 20  Willis, Gregory B             61 LAPS  2:46.09
 21  Teel, John D                  63 GAJA  2:49.10
 22  Zeigler, John V               64 GAJA  2:49.24
 23  Conn, Christopher             61 UNAT  2:53.24
65-69
  1  Burns, Richard                66  TAM  2:20.00
  2  Welty, Bob                    65 DAMM  2:30.00
  3  Roddin, Hugh J                68 ANCM  2:38.07
  4  Reed, Edward W                66 CTMS  2:43.42
  5  Raffaelli, Larry L            67  VCM  2:46.00
  6  Galletly, Sandy               67 VMST  2:48.58
  7  Hellmann, Stephen D           66  SKY  2:48.73
  8  Monahan, Richard S            68 METR  2:49.42
  9  Brundage, Warner F            67 VMST  2:53.10
 10  King, William B               65  CMS  2:55.00
 11  Klumb, George R               65   IM  2:57.00
 12  Sturges, Steve P              65  BAM  3:04.22
 13  Winokur, Eliot                66 METR  3:04.53
 14  Wood, Craig A                 69 ETEX  3:29.18
 15  Hamilton, Raymond H           66 AKMS  3:29.98
 16  Leen, Walter D                68 GAJA  4:42.01
70-74
  1  Plummer, Mark A               73  CMS  2:36.94
  2  Wolfe, Art D                  70  CMS  2:46.00
  3  Martin, Ray G                 72 MICH  3:02.23
  4  Thayer, George D              74 OREG  3:02.50
  5  Pinkerton, Rolffs S           71 NCMS  3:11.36
  6  Learmonth, William R          70 SWOM  3:20.24
  7  Gillanders, David             71 ARKM  3:36.42
  8  Easterla, David A             72 MOVY  3:38.21
  9  Ickes, George C               71 GAJA  3:40.00
75-79
  1  Jones, Burwell                77 SYSM  2:33.73
  2  Mitchell, Clarke E            77 NCMS  2:57.50
  3  Good, Larry A                 76 SLAM  2:58.84
  4  Dunlap, Marion T              76 GAJA  3:01.65
  5  Gfroerer, George              76 GAJA  3:03.33
  6  Manheim, Frank T              79 RMST  3:29.20
  7  Mann, Billy H                 77 GAJA  3:35.00
  8  Bauman, John H                79 WMAC  3:42.75
  9  Newbury, Alfred C             76 VMST  3:50.00
 10  Hallowell, Bruce W            76 GAJA  4:27.00
80-84
  1  Breitenfeld, Dick C           81 GAJA  4:03.77
85-89
  1  Lamb, Willard J               87 OREG  3:36.68
  2  Hutinger, Paul                85  FMM  3:57.05
  3  Graves, Edwin H               86 FACT  4:31.20
  4  Roudebush, George M           85  PNA  5:21.00
  5  Taylor, John C                89 GAJA  6:45.03
Sponsor #50Sponsor #33Sponsor #45Sponsor #41Sponsor #44
Sponsor #36Sponsor #14Sponsor #52Sponsor #43Sponsor #13Sponsor #21
Sponsor #35
Sponsor #20Sponsor #25Sponsor #49Sponsor #51Sponsor #47Sponsor #42Sponsor #29