1998 Long Course Championships

Relay Results

EVENT:  33  WOMEN     200  Meters  FREESTYLE RELAY         

         AGE GROUP   76+

   1) LYTA   76+               2:01.78   
         1) IRVING, ELIZABET 25            3) SPILLER, GILLIAN 26         
         2) DEARWORTH, SUZAN 26            4) KADYSZEWSKI, CAR 22         


         AGE GROUP  100+

   1) GOLD   100+              2:02.58   
         1) HAUS, LINDA      30            3) SCHRAER, MICHELL 27         
         2) TOMTAN, BRENDA   25            4) GARDNER, MARY    33         

   2) SPM  100+                2:04.03   
         1) NIEDERMEYER, VAL 29            3) WATKINS, JAMIE   22         
         2) LANE, TANYA      26            4) HAMILTON, CAROLI 23         

   3) VMST  100+               2:07.03   
         1) SUMMERLIN, SHANN 25            3) JONES, PAULA     29         
         2) MILLER, REBECCA  19            4) BRAATEN, KITTEN  43         


         AGE GROUP  120+

   1) GOLD   120+              1:53.10   
         1) HERRINGTON, JAMI 32            3) GEYER, SUSIE     25         
         2) PAZOS, CHRISTENA 30            4) MOLL, TRACIE     34         

   2) SPM  "A"  120+           1:55.70   
         1) SUMMERS, LISA    27            3) SHONKWILER, CATH 38         
         2) NAUTA, ANDREA    39            4) PETERSEN, CHARLO 34         

   3) RMM   120+               1:58.23   
         1) GARNIER, KATHY   38            3) ROCKE, JENNIFER  33         
         2) McKEEVER, LAURA  30            4) WELTING, LAUREEN 32         

   4) SWIM   120+              2:04.91   
         1) SUTTON, MICHELLE 29            3) SEAL, ADRIENNE   33         
         2) LIGGETT, MARTHA  28            4) BURCHETT, LIZ    36         

   5) NCMS   120+              2:08.44   
         1) HAGEMAN, HEATHER 27            3) TALLMADGE, KAREN 36         
         2) SANSBURY, MARY   45            4) GUNN, RACHEL     27         

   6) SPM  "B"  120+           2:10.13   
         1) HARVARD, MINDY   32            3) STOTT, KIM       39         
         2) ORLANDO, MAUD    35            4) KNETSCH, KELLY   33         

   7) MICH   120+              2:12.72   
         1) MOODY, JULIE     29            3) DACEY, SHIRLEY   61         
         2) OVIATT, JILL     31            4) HEWITT, DAWN     33         

   8) LYTA   120+              2:16.26   
         1) SINISCALCHI, JAN 41            3) RODRIGUEZ, DIANA 31         
         2) BREWER, DANIELLE 29            4) NEMET, GLORIA    34         

   9) GAJA   120+              2:21.51   
         1) VAZHENIN, IRINA  33            3) HRIB, SUSAN      35         
         2) McCLAIN, MICHELL 25            4) SIGGERS-CONWAY,L 38         


         AGE GROUP  160+

   1) TTEX   160+              1:58.76 N 
         1) NEILSON-BELL, SA 42            3) GIRARD, JANN     38         
         2) LAMBERT, JUDY    42            4) WENCEL, SHARON   39         

   2) NEM   160+               2:02.56   
         1) HALLETT, CONSTAN 39            3) GRILLI, TRACY    41         
         2) NISLEY-BLACK, KA 42            4) HIRSTY, JACKI    45         

   3) VMST  160+               2:03.39   
         1) GAULT, TERRY     47            3) POWIS, PATTY     37         
         2) BENNETT, LISA    42            4) BAKER, BETH      37         

   4) SPM  "A"  160+           2:09.66   
         1) TIBMA, JUDY      42            3) HARRELSON, JOANN 42         
         2) DIPPLE, MELISSA  38            4) MOSES, TRICIA    38         

   5) ARIZ   160+              2:14.44   
         1) BOLAR, SALLY     59            3) LESSARD, PAULA   35         
         2) STITES, RANE     34            4) LUTZKER, KERRY   32         

   6) GOLD   "A"  160+         2:17.58   
         1) HAMMONS, MICHELL 27            3) ANDERSON, RORIE  47         
         2) LaBORWIT, ANNE   48            4) MANCINO, CATHY   48         

   7) GOLD   "B"  160+         2:43.02   
         1) LUDWIG, SUSAN    40            3) YOUNG, WENDY     37         
         2) WILLIAMS, LEANNE 46            4) BENSON, BONNIE   50         


         AGE GROUP  200+

   1) SWIM   200+              2:16.84   
         1) WALKER, DEB      47            3) CARTEE, LYNN     51         
         2) GARBUS, JEAN     64            4) DODD, MARTHA     40         

   2) GOLD   "B"  200+         2:17.71   
         1) ZANN, JANET      47            3) KRAUSER, JUNE    72         
         2) CAVANAUGH, DEBBI 40            4) RICE, GAIL       42         

   3) GOLD   "A"  200+         2:18.85   
         1) BARRY, MARCIA    49            3) DWYER, MARGARET  62         
         2) TURNER, JEAN     50            4) MAY, MEG         40         

   4) SPM  "A"  200+           2:25.36   
         1) POWELL, LINDSAY  49            3) TREAT, LESLIE    49         
         2) GEIGER, PAM      45            4) LAMBKE, JAYNE    59         

   5) IM   200+                2:38.46   
         1) POHLMANN, MARY   53            3) BENNETT, BETTY   55         
         2) SNYDER, HANNELOR 68            4) RIDGE, JENNIFER  29         

   6) NEM   200+               2:40.94   
         1) LIVINGSTON, SUSA 60            3) COAKLEY, MARIAN  60         
         2) ADAMS, CAROL     54            4) CULLEN, JENNIFER 27         


         AGE GROUP  240+

   1) DCM   240+               2:18.70 N 
         1) FRID, BARBARA    56            3) ZAREMSKI, BARBAR 61         
         2) LEILICH, JOANN   59            4) BRUNER, JAYNE    64         

   2) CONN   240+              2:39.11   
         1) HAYES, CHRISTIE  50            3) ONTON, ANN LOUIS 54         
         2) JEBE, MARGIT     60            4) DONNELLY, DOROTH 76         

   3) TAM   240+               2:47.94   
         1) HEIM, BEA        72            3) RIDOUT, NANCY    56         
         2) BARRY, MARTY     66            4) VAL, LAURA       46         

   4) SPM   240+               2:58.50   
         1) KNIGHT-PERRY, KA 63            3) BROMWICH, ELAINE 55         
         2) TUCKER, BEVERLEY 63            4) STEER, SANDY     59         

   5) VMST  240+               3:11.02   
         1) SUGDEN, ROBERTA  81            3) DURRANT, BETSY   56         
         2) WALKER, LAURA    60            4) MILLER, NANCY    48         


         AGE GROUP  280+

   1) SPM   280+               3:35.46   
         1) CARR, FLORENCE   73            3) REYNOLDS, JUNE   76         
         2) KENNEDY, WIN     85            4) ALLEN, BARBARA   65         

      FMM   280+               DISQUAL
         1) HAVLICEK, BUNNY  80            3) OLSEN, GLADYS    72         
         2) KENNER, REGAN    74            4) PROKOPI, DORIS   62         


         AGE GROUP  320+

   1) DCM   320+               4:08.47 N 
         1) THORSEN, RUTH    78            3) LATHRAM, MARY    83         
         2) CHENAUX, JEAN    84            4) WALKER, ANNE     82         



EVENT:  21  WOMEN     200  Meters  MEDLEY RELAY            

         AGE GROUP   76+

   1) LYTA   76+               2:21.80   
         1) SPILLER, GILLIAN 26            3) IRVING, ELIZABET 25         
         2) DEARWORTH, SUZAN 26            4) KADYSZEWSKI, CAR 22         


         AGE GROUP  100+

   1) VMST  100+               2:18.55   
         1) SUMMERLIN, SHANN 25            3) MILLER, REBECCA  19         
         2) POWIS, PATTY     37            4) JONES, PAULA     29         

   2) SPM  100+                2:27.75   
         1) NIEDERMEYER, VAL 29            3) HARVARD, MINDY   32         
         2) HAMILTON, CAROLI 23            4) WATKINS, JAMIE   22         

   3) NEM   100+               2:35.49   
         1) KUPCINSKAS, REBE 24            3) CULLEN, JENNIFER 27         
         2) GARROW, KENDRA   23            4) APOVIAN, CAROLIN 40         


         AGE GROUP  120+

   1) GOLD   "A"  120+         2:04.19 N 
         1) GARDNER, MARY    33            3) MOLL, TRACIE     34         
         2) GEYER, SUSIE     25            4) HERRINGTON, JAMI 32         

   2) SPM  "A"  120+           2:08.97   
         1) LANE, TANYA      26            3) SUMMERS, LISA    27         
         2) ORLANDO, MAUD    35            4) PETERSEN, CHARLO 34         

   3) RMM   120+               2:17.38   
         1) ROCKE, JENNIFER  33            3) McKEEVER, LAURA  30         
         2) WELTING, LAUREEN 32            4) GARNIER, KATHY   38         

   4) MICH   120+              2:26.47   
         1) MOODY, JULIE     29            3) HEWITT, DAWN     33         
         2) OVIATT, JILL     31            4) DACEY, SHIRLEY   61         

   5) SWIM   120+              2:26.71   
         1) LIGGETT, MARTHA  28            3) SUTTON, MICHELLE 29         
         2) BURCHETT, LIZ    36            4) SEAL, ADRIENNE   33         

   6) SPM  "B"  120+           2:31.17   
         1) STOTT, KIM       39            3) MOSES, TRICIA    38         
         2) HEMPEL, EILEEN   39            4) KNETSCH, KELLY   33         

   7) GOLD   "B"  120+         2:31.78   
         1) ANDERSON, RORIE  47            3) SCHRAER, MICHELL 27         
         2) TOMTAN, BRENDA   25            4) HAMMONS, MICHELL 27         

   8) LYTA   120+              2:33.51   
         1) RODRIGUEZ, DIANA 31            3) NEMET, GLORIA    34         
         2) SINISCALCHI, JAN 41            4) BREWER, DANIELLE 29         

      GAJA   120+              DISQUAL
         1) McCLAIN, MICHELL 25            3) HRIB, SUSAN      35         
         2) VAZHENIN, IRINA  33            4) WILLIAMSON,FRANC 50         


         AGE GROUP  160+

   1) TTEX   160+              2:16.25   
         1) WENCEL, SHARON   39            3) LAMBERT, JUDY    42         
         2) GIRARD, JANN     38            4) NEILSON-BELL, SA 42         

   2) NEM   160+               2:23.34   
         1) GRILLI, TRACY    41            3) HIRSTY, JACKI    45         
         2) NISLEY-BLACK, KA 42            4) HALLETT, CONSTAN 39         

   3) GOLD   "A"  160+         2:25.88   
         1) ZANN, JANET      47            3) RICE, GAIL       42         
         2) CAVANAUGH, DEBBI 40            4) MAY, MEG         40         

   4) ARIZ   160+              2:33.46   
         1) LESSARD, PAULA   35            3) STITES, RANE     34         
         2) LUTZKER, KERRY   32            4) BOLAR, SALLY     59         

   5) CONN   160+              2:35.71   
         1) RUTKOWSKI, RAE A 36            3) WECHSLER, JENNIF 31         
         2) HAYES, CHRISTIE  50            4) ROMAYKO, JANIT   53         

   6) NCMS   160+              2:37.15   
         1) CATHEY, SANDRA   49            3) AMICK, BEVERLY   44         
         2) NEWELL, SALLY    60            4) HAGEMAN, HEATHER 27         

      GOLD   "B"  160+         DISQUAL
         1) LaBORWIT, ANNE   48            3) TURNER, JEAN     50         
         2) BARRY, MARCIA    49            4) DWYER, MARGARET  62         

      SPM  "A"  160+           DISQUAL
         1) NAUTA, ANDREA    39            3) SHONKWILER, CATH 38         
         2) TIBMA, JUDY      42            4) HARRELSON, JOANN 42         


         AGE GROUP  200+

   1) VMST  200+               2:32.94   
         1) BAKER, BETH      37            3) GAULT, TERRY     47         
         2) DURRANT, BETSY   56            4) WALKER, LAURA    60         

   2) SPM  "A"  200+           2:38.05   
         1) POWELL, LINDSAY  49            3) PAGE, ANNE       50         
         2) TREAT, LESLIE    49            4) LAMBKE, JAYNE    59         

   3) SWIM   200+              2:40.93   
         1) DODD, MARTHA     40            3) CARTEE, LYNN     51         
         2) WALKER, DEB      47            4) GARBUS, JEAN     64         

   4) IM   200+                2:46.23   
         1) POHLMANN, MARY   53            3) BLOCK, ANDREA    36         
         2) SNYDER, HANNELOR 68            4) BENNETT, BETTY   55         

   5) NEM   200+               3:01.99   
         1) ADAMS, CAROL     54            3) LIVINGSTON, SUSA 60         
         2) COAKLEY, MARIAN  60            4) CARSTENS, LINDA  45         


         AGE GROUP  240+

   1) DCM   240+               2:37.68 N 
         1) FRID, BARBARA    56            3) BRUNER, JAYNE    64         
         2) LEILICH, JOANN   59            4) ZAREMSKI, BARBAR 61         

   2) SPM   240+               3:38.08   
         1) ALLEN, BARBARA   65            3) CARR, FLORENCE   73         
         2) TUCKER, BEVERLEY 63            4) KNIGHT-PERRY, KA 63         


         AGE GROUP  280+

   1) DCM   280+               4:05.27   
         1) WALKER, ANNE     82            3) ANDERSON, MARY   44         
         2) CHENAUX, JEAN    84            4) THORSEN, RUTH    78         

   2) FMM   280+               4:13.12   
         1) HAVLICEK, BUNNY  80            3) OLSEN, GLADYS    72         
         2) KENNER, REGAN    74            4) PROKOPI, DORIS   62         

   3) SPM   280+               4:55.33   
         1) BURESH, MARIAN   70            3) REYNOLDS, JUNE   76         
         2) KENNEDY, WIN     85            4) STEER, SANDY     59         

                                                                             


EVENT:  34    MEN     200  Meters  FREESTYLE RELAY         

         AGE GROUP   76+

   1) GOLD   76+               1:46.95   
         1) FIELDS, NATHAN   21            3) HORGAN, CHRIS    19         
         2) AMES, EDWARD     28            4) FAUST, COOPER    20         


         AGE GROUP  100+

   1) GOLD   "A"  100+         1:39.28   
         1) CRAWFORD, CRAIG  28            3) McNEAR, KARNEY   28         
         2) LAGE, TERRY      30            4) PACE, TODD       30         

   2) SPM  100+                1:46.95   
         1) LANE, WILL       27            3) McELHINEY, EDWAR 32         
         2) BJORKQUIST, RICH 20            4) BARTON, STUART   30         

   3) NEM   100+               1:47.38   
         1) VOLCKENING, BILL 32            3) SCZUPAK, ROBERT  29         
         2) BANVILLE, JONATH 27            4) BERRY, ROB       30         

   4) SWIM   100+              1:53.88   
         1) CONNOR, CHRIS    23            3) IRVING, ROBERT   29         
         2) MITCHINSON, DEAN 29            4) BARRY, MICHAEL   30         

      GOLD   "B"  100+         DISQUAL
         1) RANDALL, PAUL    37            3) RADGOSKY, NEIL   28         
         2) STOESSEL, ROBERT 26            4) McLAUGHLIN, RAND 28         


         AGE GROUP  120+

   1) PLAN   "A"  120+         1:43.77   
         1) OCHOA, CARLOS    26            3) BERNKRANT, BRAD  43         
         2) STAEBELL, BILL   36            4) MAZUOLIS, RAIMUN 26         

   2) VMST  120+               1:44.30   
         1) PORTER, STEPHEN  31            3) HOLLAND, DAVE    31         
         2) SUMMERLIN, DANIE 26            4) MEEM, LANG       44         

   3) GAJA   120+              1:44.76   
         1) DeVOOGHT, CARLTO 26            3) MALCOLM, DOUG    41         
         2) PAKKALA, BRIAN   36            4) VAZHENIN, IGOR   34         

   4) CHMS   120+              1:45.07   
         1) SOLANO, ABRAHAM  28            3) SCHMIED, BRAD    26         
         2) NEAL, MICHAEL    34            4) HOGG, JEFFREY    33         

   5) SUN   120+               1:45.82   
         1) VAILE, BRIAN     36            3) DARLING, DON     42         
         2) FORRESTEL, RYAN  44            4) HALFAST, MICHAEL 32         

   6) LYTA   "A"  120+         1:45.96   
         1) ANDREWS, GORDON  38            3) STEWART, JOHN    32         
         2) LONG, DOUGLAS    54            4) OVIATT, MARK     30         

   7) GOLD   "A"  120+         1:47.27   
         1) HENDRICK, MARTY  40            3) ROSENTHAL, DAN   38         
         2) OLSEN, JONATHAN  35            4) FRAMPTON, SEAN   32         

   8) ORLM   120+              1:47.45   
         1) MILTENBERGER,CHE 46            3) PECK, LAWRENCE   44         
         2) SCHLICHENMAIER,E 24            4) FARRELL, ANDREW  27         

   9) ANCM   120+              1:47.99   
         1) HALL, MICHAEL    31            3) GORDON, NATE     28         
         2) FEINSTEIN, JOHN  43            4) FELL, MICHAEL    36         

  10) SWIM   120+              1:48.34   
         1) LEY, KENT        40            3) STEGEMAN, TOM    43         
         2) BLACK, LARRY     40            4) THOMAS, JACK     26         

  11) IM   120+                1:48.83   
         1) BEZA, ION        39            3) YOUNG, BOB       33         
         2) SEIBT, ANDREAS   40            4) MCCABE, TOM      40         

  12) MCM   120+               1:51.81   
         1) BUNNELL, BRENT   34            3) SAGARWALA, ADAM  19         
         2) MOORE, KENNETH   38            4) CARTER, ROBERT   34         

  13) NEM   120+               1:54.17   
         1) VAN KUILENBURG,S 33            3) MACK, THOMAS     39         
         2) KOLB, KARL       37            4) BRIGHT, DAVID    45         

  14) GOLD   "B"  120+         1:54.69   
         1) ANDREWS, JOHN    39            3) BOUDREAU, DAVID  40         
         2) BALLOU, BRECK    37            4) KOREY, BILL      34         

  15) LYTA   "B"  120+         1:56.96   
         1) RODRIGUEZ, ALVIN 32            3) DAWSON, DANIEL   34         
         2) VERTESCH, BRIAN  25            4) BRAUN, MARK      41         

  16) PLAN   "B"  120+         1:59.00   
         1) GOULET, JOSEPH   48            3) TARRIO, JOSE'    31         
         2) MAYFIELD, JON    44            4) CRABTREE, WALTER 30         

  17) GOLD   "C"  120+         2:00.68   
         1) TERRELL, JOHN    43            3) VALDIVIA, RICARD 33         
         2) MURPHY, JAMES    44            4) CUTHERELL, WILLI 32         

  18) SPM  120+                2:03.13   
         1) MARZULLI, PAT    49            3) MELSOM, ROBERT   38         
         2) VILLACRES, ROBER 28            4) BRUNHAMMER, ANDR 37         

      PCAT   120+              DISQUAL
         1) WILLIAMS, DAVID  38            3) COLE, JESSE      37         
         2) CROWLEY, WILLIAM 59            4) NEHAMA, ADAM     28         


         AGE GROUP  160+

   1) TTEX   160+              1:44.52   
         1) SMILEY, JON      36            3) WENCEL, BRUCE    43         
         2) GUTHRIE, DAVID   38            4) WOOD, LARRY      44         

   2) GOLD   "A"  160+         1:45.12   
         1) BURNS, CRAIG     45            3) SPIRE, JOHN      46         
         2) STRAUSS, ROBERT  46            4) WIENANTS, KURT   36         

   3) NCMS   160+              1:47.15   
         1) MURRAY, JEFF     28            3) LEE, DOUG        42         
         2) CARROW, HILL     43            4) BOBER, RICHARD   47         

   4) SPM  "A"  160+           1:48.17   
         1) HEMPEL, WILLIAM  41            3) SPECHT, WILLIAM  40         
         2) MILLIGAN, MICHAE 41            4) RIACH, EDDIE     45         

   5) RMM   160+               1:49.59   
         1) GRAY, DAVID      40            3) ABBOTT, WILLIAM  52         
         2) KNIGHT, ROGER    34            4) LeVASSEUR, ANDRE 34         

   6) BLS   160+               1:50.20   
         1) REED, STEVE      30            3) HAAS, RICHARD    48         
         2) McINTYRE, FRANK  47            4) GLASSTETTER, BIL 40         

   7) ARIZ   160+              1:50.56   
         1) WINTERS, TOM     57            3) STITES, JIM      40         
         2) KRONGAARD, JEFFR 43            4) SHAKE, SCOTT     40         

   8) GOLD   "B"  160+         1:52.30   
         1) KENNEDY, DWIGHT  35            3) RUBEL, LAURENCE  37         
         2) RELLER, CHUCK    46            4) DORNEY, RICH     46         

   9) SPM  "B"  160+           1:52.66   
         1) ATKINS, THOMAS   44            3) KENNEDY, TIMOTHY 41         
         2) FREEMAN, STEPHAN 42            4) BURESH, BOB      40         

  10) CRAW   160+              2:04.13   
         1) HECK, STEVE      48            3) RATCHFORD, TIMOT 41         
         2) BRAATEN, ALAN    40            4) JACOBS, JOEL     62         


         AGE GROUP  200+

   1) O*H*I*O   200+           1:48.95   
         1) GROSELLE, JACK   44            3) VAN DIJK, PETER  69         
         2) HORWITZ, LOU     45            4) KAZMAIER, KARL   43         

   2) RMM   200+               1:49.36   
         1) ABRAHAMS, RICHAR 53            3) WHATLEY, TOM     46         
         2) PATTEN, BOB      64            4) LILLEY, JAMES    38         

   3) SPM  "A"  200+           1:53.40   
         1) CHERRINGTON, TON 55            3) BASTIE, GARY     48         
         2) PYHEL, JACK      54            4) FRAZIER, RUSSELL 44         

   4) SWIM   "A"  200+         1:54.05   
         1) WALKER, RICK     47            3) CLAFLIN, CASEY   45         
         2) GEER, DREN       64            4) DAVIE, ROBERT    47         

   5) GOLD   "B"  200+         1:54.75   
         1) BURNS, JOEL      52            3) KEENEY, BRIAN    51         
         2) GREENBERG, JERRY 56            4) SCHMIDT, GEORGE  48         

   6) GOLD   "A"  200+         1:55.18   
         1) GALVICH, PETER   47            3) QUAYLE, WILLIAM  57         
         2) LONCTEAUX, PETE  48            4) KOONIN, MICHAEL  48         

   7) HLJ   200+               1:57.72   
         1) GINN, GRAHAM     26            3) SMITH, JOHN      60         
         2) PILLMORE, BILL   50            4) HOLMES, ROGERS   76         

   8) MICH   200+              2:01.15   
         1) THOMPSON, FRANK  46            3) McMANUS, DENNIS  50         
         2) SELIGSON, STEVEN 51            4) KROEGER, DONALD  54         

   9) SWIM   "B"  200+         2:01.87   
         1) REDIC, JAMES     51            3) BREWER, RICHARD  53         
         2) STOLLMEYER, MICH 60            4) DeGALAN, RICHARD 37         

  10) GOLD   "C"  200+         2:03.44   
         1) BURT, CHRIS      43            3) ZIMMERMAN, MICHA 52         
         2) BETROCK, IRV     57            4) MORRILL, DAVID   50         

  11) O*H*I*O   "B"  200+      2:10.70   
         1) KORNER, DALE     46            3) MADDEN, PATRICK  57         
         2) DAILY, JOHN      70            4) VAZMINA, RUDY    48         

  12) GAJA   200+              2:23.89   
         1) ZEIGLER, JOHN    52            3) SORGE, BRETT     50         
         2) McCLUNG, BILL    59            4) VEATER, MARK     41         

  13) SPM  "B"  200+           2:54.45   
         1) ALLEN, NED       68            3) PERRY, RALPH     65         
         2) POWELL, MARK     55            4) MOON, RALPH      48         

      TAM   200+               DISQUAL
         1) WRIGHT, BEN      55            3) STOKER, MARK     41         
         2) FROST, KENNETH J 53            4) BURNS, RICHARD   55         

      LYTA   200+              DISQUAL
         1) COMSTOCK, JACK   55            3) BERNHARDT, DAVID 36         
         2) BOSTWICK, FRANK  72            4) RODRIGUEZ, LEN   40         


         AGE GROUP  240+

   1) GOLD   "A"  240+         1:56.24 N 
         1) BUCHAN, DOUGLAS  54            3) KERN, HERB       66         
         2) McINTYRE, DAVID  61            4) CAVANAUGH, CAV   62         

   2) GOST   240+              2:03.14   
         1) FLORANCE, JOHN   75            3) OYAKAWA, YOSHI   65         
         2) MEDICI, JOHN     60            4) OLANDER, THOMAS  56         

   3) TTEX   240+              2:04.01   
         1) JOHNSTON, GRAHAM 67            3) BALDWIN, CHUCK   68         
         2) CAMPBELL, FRANK  72            4) SEAGRAVES, BOB   42         

   4) SMMM   240+              2:06.87   
         1) MILLIMAN, MIKE   63            3) BRENNER, GARY    50         
         2) TAFT, RAYMOND    79            4) GALINE, DONALD   52         

   5) NEM   240+               2:13.88   
         1) DUNHAM, LARRY    60            3) EDWARDS, JAMES   75         
         2) HAARTZ, TED      70            4) SCHLICHER, FRED  50         

   6) GSM   240+               2:14.09   
         1) McINTOSH, ALEX   74            3) NESSEL, EDWARD   53         
         2) DEMAS, NICKOLAS  68            4) BOHAN, RICHARD   47         

   7) SPM   240+               2:15.67   
         1) FERRIS, HAROLD   67            3) BETZER, PETER    56         
         2) ARNOLD, PETER    59            4) COX, JOHN        63         

   8) EMP   240+               2:15.98   
         1) KOLONKOWSKI, BOB 50            3) ELLIS, RICHARD   65         
         2) JOHNSEN, JAMES   63            4) MOSARD, ROBERT   77         

   9) GOLD   "B"  240+         2:35.93   
         1) HOUSE, CARL      59            3) SILVERSTEIN,LEON 64         
         2) LUSTIG, PHILIP   55            4) BUSSE, GEORGE    66         


         AGE GROUP  280+

   1) GOLD   "A"  280+         2:26.64   
         1) RAPPERPORT, ALAN 64            3) SESSINGHAUS, DES 83         
         2) HOLMES, LORING   69            4) DOLAN, WILLIAM   69         

   2) SPM  280+                2:29.20   
         1) AVERY, RICHARD   75            3) BEACH, ROBERT    68         
         2) KOHNKEN, CHARLES 66            4) SMITH, THOMAS    71         

   3) ORLM   280+              2:39.36   
         1) CLEAVELAND, BRUD 80            3) GLANCY, JERRY    60         
         2) McCULLOUGH, E. D 82            4) BEATTIE, JACK    63         

      GOLD   "B"  280+         DISQUAL
         1) FIELDER, HERBERT 66            3) GRASS, IRVING    71         
         2) De La VEGA, AGUS 73            4)                             


         AGE GROUP  320+

   1) TTEX   320+              3:23.45   
         1) COON, JESSE      87            3) ALLEN, BENNETT   84         
         2) HELLMAN, ALLEN   76            4) ROBERTSON, TEX   89         

   2) FMM   320+               3:24.94   
         1) TILLOTSON, FRANK 83            3) LUKE, ELMER      72         
         2) HAVLICEK, FRANK  80            4) MALBROUGH, DAVE  85         





EVENT:  22    MEN     200  Meters  MEDLEY RELAY            

         AGE GROUP   76+

   1) GOLD   76+               2:07.06   
         1) HORGAN, CHRIS    19            3) STEFANI, DONALD  20         
         2) FIELDS, NATHAN   21            4) FAUST, COOPER    20         


         AGE GROUP  100+

   1) NEM   100+               1:59.54   
         1) BERRY, ROB       30            3) SCZUPAK, ROBERT  29         
         2) BANVILLE, JONATH 27            4) VOLCKENING, BILL 32         

   2) SWIM   100+              2:16.21   
         1) IRVING, ROBERT   29            3) CONNOR, CHRIS    23         
         2) BARRY, MICHAEL   30            4) MITCHINSON, DEAN 29         


         AGE GROUP  120+

   1) GOLD   "A"  120+         1:50.05 N 
         1) CRAWFORD, CRAIG  28            3) McNEAR, KARNEY   28         
         2) van NEERDEN, SET 30            4) WIENANTS, KURT   36         

   2) BLS   120+               1:54.41   
         1) YARID, JAY       35            3) GLASSTETTER, BIL 40         
         2) ROWE, CHRISTIAN  36            4) REED, STEVE      30         

   3) IM   120+                1:57.03   
         1) SEIBT, ANDREAS   40            3) MCCABE, TOM      40         
         2) ALEXANDROV, PLAM 37            4) YOUNG, BOB       33         

   4) GOLD   "B"  120+         1:57.13   
         1) SHIELDS, KENNETH 34            3) OLSEN, JONATHAN  35         
         2) FRAMPTON, SEAN   32            4) KENNEDY, DWIGHT  35         

   5) CHMS   120+              1:57.50   
         1) SCHMIED, BRAD    26            3) HOGG, JEFFREY    33         
         2) SOLANO, ABRAHAM  28            4) NEAL, MICHAEL    34         

   6) LYTA   120+              1:59.98   
         1) OVIATT, MARK     30            3) STEWART, JOHN    32         
         2) RODRIGUEZ, ALVIN 32            4) ANDREWS, GORDON  38         

   7) VMST  120+               2:00.59   
         1) PORTER, STEPHEN  31            3) HOLLAND, DAVE    31         
         2) LANZARA, GENNARD 40            4) SUMMERLIN, DANIE 26         

   8) ORLM   120+              2:00.93   
         1) SCHLICHENMAIER,E 24            3) FARRELL, ANDREW  27         
         2) MILTENBERGER,CHE 46            4) KEEN, JOHN       34         

   9) PCAT   120+              2:02.07   
         1) EDMONDSON, ANDRE 30            3) COLE, JESSE      37         
         2) NEHAMA, ADAM     28            4) SMITH, JAMES     40         

  10) SUN   120+               2:02.75   
         1) VAILE, BRIAN     36            3) DARLING, DON     42         
         2) FORRESTEL, RYAN  44            4) HALFAST, MICHAEL 32         

  11) PLAN   120+              2:02.83   
         1) CRABTREE, WALTER 30            3) OCHOA, CARLOS    26         
         2) BERNKRANT, BRAD  43            4) MAZUOLIS, RAIMUN 26         

  12) SPM  120+                2:03.56   
         1) LANE, WILL       27            3) FRAZIER, RUSSELL 44         
         2) McELHINEY, EDWAR 32            4) BJORKQUIST, RICH 20         

  13) SWIM   120+              2:04.36   
         1) LEY, KENT        40            3) GROSSMAN, STEVE  36         
         2) THOMAS, JACK     26            4) BLACK, LARRY     40         

  14) MCM   120+               2:04.72   
         1) SAGARWALA, ADAM  19            3) BUNNELL, BRENT   34         
         2) MOORE, KENNETH   38            4) CARTER, ROBERT   34         

  15) NEM   120+               2:04.96   
         1) CASEY, BRIAN     34            3) KOLB, KARL       37         
         2) VAN KUILENBURG,S 33            4) MACK, THOMAS     39         

  16) TERR   120+              2:08.00   
         1) DIEHL, DAVID     56            3) DIEHL, JOHN      21         
         2) WEST, SEAN       29            4) BENEDICK,CHRISTO 27         


         AGE GROUP  160+

   1) GAJA   160+              1:54.60   
         1) PAKKALA, BRIAN   36            3) RANDOLPH, RANDY  39         
         2) MALCOLM, DOUG    41            4) BROWN, BOB       44         

   2) ANCM   160+              1:55.97   
         1) FELL, MICHAEL    36            3) FEINSTEIN, JOHN  43         
         2) DICKS, WALLY     35            4) HARMON, DAVID    48         

   3) TTEX   160+              1:56.35   
         1) SMILEY, JON      36            3) WENCEL, BRUCE    43         
         2) GUTHRIE, DAVID   38            4) WOOD, LARRY      44         

   4) RMM   160+               1:58.68   
         1) GONZALES, MIKE   31            3) ABBOTT, WILLIAM  52         
         2) GRAY, DAVID      40            4) BRYAN, TODD      47         

   5) SPM  "A"  160+           1:59.79   
         1) RIACH, EDDIE     45            3) SPECHT, WILLIAM  40         
         2) BASTIE, GARY     48            4) BARTON, STUART   30         

   6) GOLD   "A"  160+         2:01.20   
         1) HENDRICK, MARTY  40            3) BURNS, CRAIG     45         
         2) ROSENTHAL, DAN   38            4) OPPENBORN, HANK  40         

   7) NCMS   160+              2:01.80   
         1) BOBER, RICHARD   47            3) CARROW, HILL     43         
         2) LEE, DOUG        42            4) MURRAY, JEFF     28         

   8) ARIZ   160+              2:06.51   
         1) SHAKE, SCOTT     40            3) KRONGAARD, JEFFR 43         
         2) WINTERS, TOM     57            4) STITES, JIM      40         

   9) SPM  "B"  160+           2:07.66   
         1) BURESH, BOB      40            3) KENNEDY, TIMOTHY 41         
         2) MARZULLI, PAT    49            4) HEMPEL, WILLIAM  41         

  10) GOLD   "C"  160+         2:08.06   
         1) NUTT, RANDY      39            3) GRASS, MIKAL     36         
         2) MALCOLM, JACK    40            4) LONCTEAUX, PETE  48         

  11) SWIM   160+              2:09.39   
         1) STEGEMAN, TOM    43            3) WAGNER, JOHN     55         
         2) DeGALAN, RICHARD 37            4) SCHWARTZ, THOMAS 38         

  12) GOLD   "B"  160+         2:10.05   
         1) STRAUSS, ROBERT  46            3) BIGGS, RICHARD   34         
         2) SCHMIDT, GEORGE  48            4) RELLER, CHUCK    46         

  13) PLAN   160+              2:10.50   
         1) STAEBELL, BILL   36            3) MacDONALD, JAMES 42         
         2) MAYFIELD, JON    44            4) PANDAK, JOHN Jr. 43         

  14) CRAW   160+              2:17.01   
         1) HECK, STEVE      48            3) RATCHFORD, TIMOT 41         
         2) JACOBS, JOEL     62            4) BRAATEN, ALAN    40         

  15) GOLD   "E"  160+         2:22.39   
         1) ANDREWS, JOHN    39            3) BURT, CHRIS      43         
         2) RANDALL, PAUL    37            4) GREENBERG, JERRY 56         

      GOLD   "F"  160+         DISQUAL
         1) BALLOU, BRECK    37            3) RADGOSKY, NEIL   28         
         2) TAN, NOBUTAKA    32            4) VOSILLA, STEVE   44         

      GOLD   "D"  160+         DISQUAL
         1) DORNEY, RICH     46            3) RUBEL, LAURENCE  37         
         2) GOLLOP, BARRY    42            4) TERRELL, JOHN    43         


         AGE GROUP  200+

   1) RMM   200+               1:59.12   
         1) LILLEY, JAMES    38            3) ABRAHAMS, RICHAR 53         
         2) PATTEN, BOB      64            4) WHATLEY, TOM     46         

   2) SWIM   "A"  200+         2:04.02   
         1) CLAFLIN, CASEY   45            3) McCORMACK, KEVIN 45         
         2) WALKER, RICK     47            4) GEER, DREN       64         

   3) O*H*I*O   200+           2:05.44   
         1) HORWITZ, LOU     45            3) GROSELLE, JACK   44         
         2) KAZMAIER, KARL   43            4) VAN DIJK, PETER  69         

   4) GOLD   "A"  200+         2:10.26   
         1) SPIRE, JOHN      46            3) KOONIN, MICHAEL  48         
         2) BETROCK, IRV     57            4) BUCHAN, DOUGLAS  54         

   5) TAM   200+               2:13.44   
         1) BURNS, RICHARD   55            3) WRIGHT, BEN      55         
         2) FROST, KENNETH J 53            4) STOKER, MARK     41         

   6) SPM  "A"  200+           2:13.55   
         1) CHERRINGTON, TON 55            3) FREEMAN, STEPHAN 42         
         2) BETZER, PETER    56            4) PYHEL, JACK      54         

   7) GOLD   "B"  200+         2:18.24   
         1) QUAYLE, WILLIAM  57            3) MORRILL, DAVID   50         
         2) GONZALEZ, JORGE  49            4) GALVICH, PETER   47         

   8) HLJ   200+               2:18.98   
         1) SMITH, JOHN      60            3) GINN, GRAHAM     26         
         2) PILLMORE, BILL   50            4) HOLMES, ROGERS   76         

   9) MICH   200+              2:19.53   
         1) THOMPSON, FRANK  46            3) McMANUS, DENNIS  50         
         2) KROEGER, DONALD  54            4) SELIGSON, STEVEN 51         

  10) O*H*I*O   "B"  200+      2:22.36   
         1) MADDEN, PATRICK  57            3) VAZMINA, RUDY    48         
         2) KORNER, DALE     46            4) DAILY, JOHN      70         

  11) LYTA   200+              2:27.91   
         1) LONG, DOUGLAS    54            3) RODRIGUEZ, LEN   40         
         2) BRAUN, MARK      41            4) BOSTWICK, FRANK  72         

  12) GAJA   200+              2:49.19   
         1) ZEIGLER, JOHN    52            3) SORGE, BRETT     50         
         2) McCLUNG, BILL    59            4) GALLAHER, LAWREN 73         


         AGE GROUP  240+

   1) GOLD   "A"  240+         2:15.93 N 
         1) McINTYRE, DAVID  61            3) BURNS, JOEL      52         
         2) KERN, HERB       66            4) CAVANAUGH, CAV   62         

   2) GOST   240+              2:17.65   
         1) OYAKAWA, YOSHI   65            3) OLANDER, THOMAS  56         
         2) WIEDAMANN, KARL  60            4) FLORANCE, JOHN   75         

   3) NCMS   240+              2:20.70   
         1) PINKERTON, ROLFF 59            3) MITCHELL, CLARKE 66         
         2) GEE, MILTON      61            4) CLARK, JERRY     60         

   4) TTEX   240+              2:27.17   
         1) CAMPBELL, FRANK  72            3) BELL, KEITH      50         
         2) BALDWIN, CHUCK   68            4) JOHNSTON, GRAHAM 67         

   5) NEM   240+               2:31.79   
         1) BRIGHT, DAVID    45            3) DUNHAM, LARRY    60         
         2) HAARTZ, TED      70            4) EDWARDS, JAMES   75         

   6) SMMM   240+              2:33.25   
         1) MILLIMAN, MIKE   63            3) GALINE, DONALD   52         
         2) TAFT, RAYMOND    79            4) BRENNER, GARY    50         

   7) SWIM   240+              2:36.43   
         1) COULTER, ROBERT  65            3) MESSINEO, DOUG   57         
         2) REDIC, JAMES     51            4) DEVLIN, FARRELL  70         

   8) SPM   240+               2:52.51   
         1) POWELL, MARK     55            3) KOHNKEN, CHARLES 66         
         2) ARNOLD, PETER    59            4) COX, JOHN        63         

   9) GOLD   "B"  240+         3:16.52   
         1) KEENEY, BRIAN    51            3) HOUSE, CARL      59         
         2) BUSSE, GEORGE    66            4) SESSINGHAUS, DES 83         


         AGE GROUP  280+

   1) SPM  280+                2:55.18   
         1) AVERY, RICHARD   75            3) SMITH, THOMAS    71         
         2) BRAININ, ABRASHA 75            4) FERRIS, HAROLD   67         

   2) ORLM   280+              3:05.40   
         1) BEATTIE, JACK    63            3) McCULLOUGH, E. D 82         
         2) CLEAVELAND, BRUD 80            4) GLANCY, JERRY    60         

   3) GOLD   "A"  280+         3:05.52   
         1) RAPPERPORT, ALAN 64            3) HOLMES, LORING   69         
         2) De La VEGA, AGUS 73            4) UTRILLA, ALFREDO 78         

   4) GOLD   "B"  280+         3:16.95   
         1) SILVERIO, JOAGUI 71            3) SILVERSTEIN,LEON 64         
         2) EAGER, MURRAY    81            4) DOLAN, WILLIAM   69         


         AGE GROUP  320+

   1) TTEX   320+              4:01.18   
         1) HELLMAN, ALLEN   76            3) COON, JESSE      87         
         2) ALLEN, BENNETT   84            4) ROBERTSON, TEX   89         

   2) FMM   320+               4:20.87   
         1) TILLOTSON, FRANK 83            3) LUKE, ELMER      72         
         2) HAVLICEK, FRANK  80            4) MALBROUGH, DAVE  85         





EVENT:  41            200  Meters  MIXED FREESTYLE RELAY   

         AGE GROUP   76+

   1) GOLD   76+               1:58.35   
         1) FIELDS, NATHAN   21            3) COCCAGNIA, ANN   26         
         2) TOMTAN, BRENDA   25            4) FAUST, COOPER    20         


         AGE GROUP  100+

   1) NCMS   100+              1:45.97   
         1) GUNN, RACHEL     27            3) MURRAY, JEFF     28         
         2) HAGEMAN, HEATHER 27            4) JOHNSTON, GRANT  25         

   2) SPM  "A"  100+           1:48.39   
         1) SUMMERS, LISA    27            3) BARTON, STUART   30         
         2) LANE, WILL       27            4) PETERSEN, CHARLO 34         

   3) LYTA  "A"  100+          1:49.36   
         1) OVIATT, MARK     30            3) KADYSZEWSKI, CAR 22         
         2) IRVING, ELIZABET 25            4) ANDREWS, GORDON  38         

   4) GOLD   "A"  100+         1:50.93   
         1) CRAWFORD, CRAIG  28            3) HAUS, LINDA      30         
         2) PAZOS, CHRISTENA 30            4) LAGE, TERRY      30         

   5) MCM   100                1:58.59   
         1) SMITH, DANA      34            3) WOOD, JULIA      25         
         2) SAGARWALA, ADAM  19            4) CARTER, ROBERT   34         

   6) GOLD   "B"  100+         1:58.81   
         1) FRAMPTON, SEAN   32            3) HAMMONS, MICHELL 27         
         2) SCHRAER, MICHELL 27            4) STEFANI, DONALD  20         

   7) LYTA   "B"  100+         2:00.60   
         1) RODRIGUEZ, ALVIN 32            3) SPILLER, GILLIAN 26         
         2) DEARWORTH, SUZAN 26            4) STEWART, JOHN    32         

   8) GOLD   "C"  100+         2:15.36   
         1) McLAUGHLIN, RAND 28            3) STOESSEL, GINNY  31         
         2) BOUTHILLIER, CAR 33            4) STOESSEL, ROBERT 26         

      SPM  "B"  100+           DISQUAL
         1) VILLACRES, ROBER 28            3) WATKINS, JAMIE   22         
         2) KNETSCH, KELLY   33            4) McELHINEY, EDWAR 32         


         AGE GROUP  120+

   1) GOLD   "A"  120+         1:42.65 N 
         1) PACE, TODD       30            3) HERRINGTON, JAMI 32         
         2) MOLL, TRACIE     34            4) WIENANTS, KURT   36         

   2) GOLD   "B"  120+         1:52.52   
         1) ROSENTHAL, DAN   38            3) HANSON, TANYA    37         
         2) GARDNER, MARY    33            4) HENDRICK, MARTY  40         

   3) MICH   120+              1:53.51   
         1) KEITH, ALGERNON  38            3) HEWITT, DAWN     33         
         2) OVIATT, JILL     31            4) NORDLUND, ERIC   34         

   4) IM   120+                1:53.62   
         1) YOUNG, BOB       33            3) RIDGE, JENNIFER  29         
         2) MCCABE, TOM      40            4) BENNETT, BETTY   55         

   5) VMST  "A"  120+          1:54.68   
         1) JONES, PAULA     29            3) POWIS, PATTY     37         
         2) HOLLAND, DAVE    31            4) MEEM, LANG       44         

   6) SPM  "A"  120+           1:57.62   
         1) BURESH, BOB      40            3) LANE, TANYA      26         
         2) ORLANDO, MAUD    35            4) PYHEL, JACK      54         

   7) NEM   120+               2:01.93   
         1) VOLCKENING, BILL 32            3) CULLEN, JENNIFER 27         
         2) KUPCINSKAS, REBE 24            4) MACK, THOMAS     39         

   8) GAJA  120+               2:24.56   
         1) VEATER, MARK     41            3) ZEIGLER, JOHN    52         
         2) McCLAIN, MICHELL 25            4) SIGGERS-CONWAY,L 38         

      DSTO   120+              DISQUAL
         1) LOEHR, CARRIE    23            3) WASSERMAN, SCOTT 28         
         2) LOEHR, MOLLY     47            4) COLBURN,CHRISTOP 26         


         AGE GROUP  160+

   1) RMM   160+               1:45.83 N 
         1) GARNIER, KATHY   38            3) ABRAHAMS, RICHAR 53         
         2) WELTING, LAUREEN 32            4) LILLEY, JAMES    38         

   2) TTEX   160+              1:48.55   
         1) NEILSON-BELL, SA 42            3) GUTHRIE, DAVID   38         
         2) WENCEL, BRUCE    43            4) GIRARD, JANN     38         

   3) SPM  "A"  160+           1:50.95   
         1) RIACH, EDDIE     45            3) NAUTA, ANDREA    39         
         2) SHONKWILER, CATH 38            4) SPECHT, WILLIAM  40         

   4) NEM   "A"  160+          1:54.57   
         1) HIRSTY, JACKI    45            3) GRILLI, TRACY    41         
         2) BRIGHT, DAVID    45            4) BERRY, ROB       30         

   5) GOLD   "A"  160+         1:57.85   
         1) BURNS, CRAIG     45            3) BARRY, MARCIA    49         
         2) CAVANAUGH, DEBBI 40            4) OPPENBORN, HANK  40         

   6) SPM  "B"  160+           1:58.51   
         1) TIBMA, JUDY      42            3) MILLIGAN, MICHAE 41         
         2) HEMPEL, WILLIAM  41            4) MOSES, TRICIA    38         

   7) NEM   "B"  160+          2:01.56   
         1) KOLB, KARL       37            3) NISLEY-BLACK, KA 42         
         2) HALLETT, CONSTAN 39            4) FISHER, KEVIN    43         

   8) LYTA   160+              2:04.27   
         1) BRAUN, MARK      41            3) RODRIGUEZ, DIANA 31         
         2) NEMET, GLORIA    34            4) LONG, DOUGLAS    54         

   9) SPM  "C"  160+           2:10.16   
         1) MELSOM, ROBERT   38            3) STOTT, KIM       39         
         2) HARRELSON, JOANN 42            4) ATKINS, THOMAS   44         

  10) SPM  "D"  160+           2:19.92   
         1) BEACH, ROBERT    68            3) DIPPLE, MELISSA  38         
         2) NIEDERMEYER, VAL 29            4) BROWN, HOWARD    53         


         AGE GROUP  200+

   1) GOLD   "A"  200+         1:58.45   
         1) CAVANAUGH, CAV   62            3) MAY, MEG         40         
         2) ZANN, JANET      47            4) BUCHAN, DOUGLAS  54         

   2) SPM  "A"  200+           2:01.86   
         1) BASTIE, GARY     48            3) PAGE, ANNE       50         
         2) POWELL, LINDSAY  49            4) CHERRINGTON, TON 55         

   3) SWIM   200+              2:02.00   
         1) BLACK, LARRY     40            3) CARTEE, LYNN     51         
         2) WALKER, DEB      47            4) GEER, DREN       64         

   4) TTEX   200+              2:04.24   
         1) WENCEL, SHARON   39            3) JOHNSTON, GRAHAM 67         
         2) LAMBERT, JUDY    42            4) BALDWIN, CHUCK   68         

   5) GBR-HOEM   200+          2:04.48   
         1) WILSON, ANDY     51            3) WILSON, JUDY     53         
         2) GREEN, ELISABETH 58            4) LORD, BOB        53         

   6) GOLD   "B"  200+         2:04.77   
         1) BURNS, JOEL      52            3) ANDERSON, RORIE  47         
         2) LaBORWIT, ANNE   48            4) GREENBERG, JERRY 56         

   7) NCMS   200+              2:07.68   
         1) CLARK, JERRY     60            3) SANSBURY, MARY   45         
         2) NEWELL, SALLY    60            4) PINKERTON, ROLFF 59         

   8) SPM  "B"  200+           2:09.39   
         1) FREEMAN, STEPHAN 42            3) GEIGER, PAM      45         
         2) LAMBKE, JAYNE    59            4) BETZER, PETER    56         

   9) GOLD   "C"  200+         2:15.03   
         1) GONZALEZ, JORGE  49            3) HANEMAN, LIL     43         
         2) EDELMAIER, BRIGI 51            4) QUAYLE, WILLIAM  57         

  10) LYTA   200+              2:42.60   
         1) COMSTOCK, JACK   55            3) MUMBY, DONNA     46         
         2) SETTELEN, SHERRY 40            4) BOSTWICK, FRANK  72         


         AGE GROUP  240+

   1) GOLD   "A"  240+         2:13.64   
         1) KERN, HERB       66            3) TURNER, JEAN     50         
         2) PETERSON, SUSAN  55            4) DOLAN, WILLIAM   69         

   2) ARIZ   240+              2:28.39   
         1) WINTERS, TOM     57            3) GRUENDER, EDIE   70         
         2) GRUENDER, DANIEL 68            4) BOLAR, SALLY     59         

   3) SPM   "A"  240+          2:36.86   
         1) KOHNKEN, CHARLES 66            3) STEER, SANDY     59         
         2) BROMWICH, ELAINE 55            4) FERRIS, HAROLD   67         

   4) SPM   "B"  240+          2:45.38   
         1) AVERY, RICHARD   75            3) EGAN, COLLEEN    45         
         2) ALLEN, BARBARA   65            4) ARNOLD, PETER    59         

   5) VMST   240+              2:50.93   
         1) SUGDEN, ROBERTA  81            3) MILLER, ERIC     51         
         2) WALKER, LAURA    60            4) MILLER, JIM      48         

   6) FMM   240+               3:02.41   
         1) HUTINGER, MARGIE 58            3) PROKOPI, DORIS   62         
         2) HUTINGER, PAUL   73            4) MALONEY, ALAN    69         


         AGE GROUP  280+

   1) GOLD   280+              2:39.50   
         1) UTRILLA, ALFREDO 78            3) DWYER, MARGARET  62         
         2) KRAUSER, JUNE    72            4) HOLMES, LORING   69         

   2) SPM   "A"  280+          2:40.82   
         1) BRAININ, ABRASHA 75            3) SMITH, THOMAS    71         
         2) CARR, FLORENCE   73            4) KNIGHT-PERRY, KA 63         


         AGE GROUP  320+

   1) SPM   "A"  320+          3:35.78   
         1) HOTVEDT, KERMIT  83            3) REYNOLDS, JUNE   76         
         2) KENNEDY, WIN     85            4) ATWOOD, ROBERT   78         

   2) CONN   320+              3:36.40   
         1) SCHOFIELD, ELLIO 75            3) LANGNER, GUS     95         
         2) ROMAYKO, AGNES   84            4) DONNELLY, DOROTH 76         

   3) FMM   320+               4:16.96   
         1) HAVLICEK, BUNNY  80            3) TILLOTSON, FRANK 83         
         2) KENNER, REGAN    74            4) MALBROUGH, DAVE  85         

                                                                             



EVENT:   9            200  Meters  MIXED MEDLEY RELAY      

         AGE GROUP   76+

   1) GOLD   76+               2:15.72   
         1) HORGAN, CHRIS    19            3) FIELDS, NATHAN   21         
         2) TOMTAN, BRENDA   25            4) COCCAGNIA, ANN   26         


         AGE GROUP  100+

   1) GOLD   100+              2:03.54   
         1) WIENANTS, KURT   36            3) FRAMPTON, SEAN   32         
         2) GEYER, SUSIE     25            4) SCHWARZ, BETHANN 22         

   2) LYTA   "A"  100+         2:08.38   
         1) ANDREWS, GORDON  38            3) IRVING, ELIZABET 25         
         2) RODRIGUEZ, ALVIN 32            4) KADYSZEWSKI, CAR 22         

   3) NEM   100+               2:10.77   
         1) KUPCINSKAS, REBE 24            3) CULLEN, JENNIFER 27         
         2) VAN KUILENBURG,S 33            4) BERRY, ROB       30         

   4) LYTA   "B"  100+         2:11.48   
         1) OVIATT, MARK     30            3) STEWART, JOHN    32         
         2) DEARWORTH, SUZAN 26            4) SPILLER, GILLIAN 26         

   5) VMST  100+               2:14.02   
         1) LANZARA, GENNARD 40            3) HOLLAND, DAVE    31         
         2) SUMMERLIN, SHANN 25            4) MILLER, REBECCA  19         

   6) DSTO   100+              2:15.01   
         1) ASHWORTH, VICKI  24            3) COLBURN,CHRISTOP 26         
         2) WASSERMAN, SCOTT 28            4) LOEHR, CARRIE    23         

   7) SWIM   100+              2:18.28   
         1) IRVING, ROBERT   29            3) SEAL, ADRIENNE   33         
         2) SUTTON, MICHELLE 29            4) CONNOR, CHRIS    23         


         AGE GROUP  120+

   1) GOLD   "A"  120+         1:57.30 N 
         1) CRAWFORD, CRAIG  28            3) MOLL, TRACIE     34         
         2) van NEERDEN, SET 30            4) HERRINGTON, JAMI 32         

   2) SPM  "A"  120+           2:04.45   
         1) BURESH, BOB      40            3) BARTON, STUART   30         
         2) HAMILTON, CAROLI 23            4) PETERSEN, CHARLO 34         

   3) GOLD   "B"  120+         2:05.86   
         1) GARDNER, MARY    33            3) BURNS, CRAIG     45         
         2) VAN DERSLUIS, JA 37            4) SPINELLI, JEAN   42         

   4) MICH   120+              2:06.67   
         1) HEWITT, DAWN     33            3) OVIATT, JILL     31         
         2) KEITH, ALGERNON  38            4) NORDLUND, ERIC   34         

   5) NCMS   120+              2:06.69   
         1) HAGEMAN, HEATHER 27            3) MURRAY, JEFF     28         
         2) GUNN, RACHEL     27            4) CARROW, HILL     43         

   6) GAJA   120+              2:12.87   
         1) McCLAIN, MICHELL 25            3) VAZHENIN, IGOR   34         
         2) VAZHENIN, IRINA  33            4) PAKKALA, BRIAN   36         

   7) PAFC   120+              2:13.86   
         1) TRZASKA, TIMOTHY 28            3) JACKSON, BRIAN   35         
         2) COLLINS, BETSY   30            4) BURKE, BARBARA   36         

   8) SPM  "B"  120+           2:15.05   
         1) NAUTA, ANDREA    39            3) KENNEDY, TIMOTHY 41         
         2) McELHINEY, EDWAR 32            4) KNETSCH, KELLY   33         

   9) LYTA   "A"  120+         2:22.06   
         1) RODRIGUEZ, DIANA 31            3) RODRIGUEZ, LEN   40         
         2) NEMET, GLORIA    34            4) LONG, DOUGLAS    54         

  10) NEM   120+               2:24.51   
         1) VOLCKENING, BILL 32            3) KOLB, KARL       37         
         2) GARROW, KENDRA   23            4) CARSTENS, LINDA  45         


         AGE GROUP  160+

   1) TTEX   160+              2:01.22 N 
         1) WENCEL, SHARON   39            3) WENCEL, BRUCE    43         
         2) GUTHRIE, DAVID   38            4) NEILSON-BELL, SA 42         

   2) SPM  "A"  160+           2:04.39   
         1) RIACH, EDDIE     45            3) SPECHT, WILLIAM  40         
         2) TIBMA, JUDY      42            4) SHONKWILER, CATH 38         

   3) NEM   "A"  160+          2:04.56   
         1) GRILLI, TRACY    41            3) SCHLICHER, FRED  50         
         2) BANVILLE, JONATH 27            4) HIRSTY, JACKI    45         

   4) IM   160+                2:10.68   
         1) BENNETT, BETTY   55            3) BLOCK, ANDREA    36         
         2) ALEXANDROV, PLAM 37            4) MCCABE, TOM      40         

   5) ANCM   160+              2:11.56   
         1) FELL, MICHAEL    36            3) FEINSTEIN, JOHN  43         
         2) PETTIJOHN, MARGO 52            4) BATES, PENNY     37         

   6) VMST  160+               2:13.07   
         1) BAKER, BETH      37            3) MILLER, ERIC     51         
         2) BENNETT, LISA    42            4) MILLER, JIM      48         

   7) GOLD   160+              2:14.81   
         1) HENDRICK, MARTY  40            3) MAY, MEG         40         
         2) ROSENTHAL, DAN   38            4) BARRY, MARCIA    49         

   8) SPM  "B"  160+           2:16.86   
         1) BASTIE, GARY     48            3) MOSES, TRICIA    38         
         2) ORLANDO, MAUD    35            4) HEMPEL, WILLIAM  41         

   9) NEM   "B"  160+          2:18.73   
         1) BRIGHT, DAVID    45            3) CASEY, BRIAN     34         
         2) NISLEY-BLACK, KA 42            4) HALLETT, CONSTAN 39         

  10) ARIZ   160+              2:20.00   
         1) KRONGAARD, JEFFR 43            3) LESSARD, PAULA   35         
         2) LUTZKER, KERRY   32            4) BAILEY, HOP      51         

  11) CRAW   160+              2:27.65   
         1) WISE, KARLENE    44            3) RATCHFORD, TIMOT 41         
         2) HECK, STEVE      48            4) TUCKER, DIANA    51         

  12) NCMS   160+              2:31.42   
         1) BOBER, RICHARD   47            3) SANSBURY, MARY   45         
         2) GEE, MILTON      61            4) TALLMADGE, KAREN 36         

  13) SPM  "C"  160+           2:49.41   
         1) WEST, KAREN      46            3) FREEMAN, STEPHAN 42         
         2) BRUNHAMMER, ANDR 37            4) BROMWICH, ELAINE 55         


         AGE GROUP  200+

   1) TAM   200+               2:08.56 N 
         1) BURNS, RICHARD   55            3) VAL, LAURA       46         
         2) FROST, KENNETH J 53            4) RIDOUT, NANCY    56         

   2) GOLD   "A"  200+         2:16.97   
         1) ZANN, JANET      47            3) BURNS, JOEL      52         
         2) CAVANAUGH, DEBBI 40            4) CAVANAUGH, CAV   62         

   3) GSM   200+               2:18.25   
         1) STEADMAN, DORIS  73            3) LUALLEN-SCHOLZ,  33         
         2) BOHAN, RICHARD   47            4) NESSEL, EDWARD   53         

   4) TTEX   200+              2:20.92   
         1) JOHNSTON, GRAHAM 67            3) LAMBERT, JUDY    42         
         2) GIRARD, JANN     38            4) BALDWIN, CHUCK   68         

   5) SWIM   "A"  200+         2:22.20   
         1) GEER, DREN       64            3) McCORMACK, KEVIN 45         
         2) WALKER, DEB      47            4) CARTEE, LYNN     51         

   6) GBR-HOEM   200+          2:23.92   
         1) LORD, BOB        53            3) WILSON, JUDY     53         
         2) WILSON, ANDY     51            4) GREEN, ELISABETH 58         

   7) SWIM   "B"  200+         2:24.08   
         1) BURCHETT, LIZ    36            3) WAGNER, JOHN     55         
         2) WALKER, RICK     47            4) GARBUS, JEAN     64         

   8) SPM  "B"  200+           2:26.26   
         1) POWELL, LINDSAY  49            3) PYHEL, JACK      54         
         2) MARZULLI, PAT    49            4) PAGE, ANNE       50         

   9) HLJ   200+               2:27.06   
         1) SMITH, JOHN      60            3) DODSON, MARGARET 47         
         2) ROEBUCK, MARY    36            4) HOLMES, ROGERS   76         

  10) SPM  "A"  200+           2:27.64   
         1) EDWARDS, JOHN    49            3) STOTT, KIM       39         
         2) BETZER, PETER    56            4) LAMBKE, JAYNE    59         

  11) GOLD   "B"  200+         2:28.07   
         1) LaBORWIT, ANNE   48            3) PETERSON, BARRY  53         
         2) GONZALEZ, JORGE  49            4) TURNER, JEAN     50         

  12) GAJA   200+              2:28.41   
         1) ADAMS, ALICE     52            3) SORGE, BRETT     50         
         2) ZEIGLER, JOHN    52            4) WILLIAMSON,FRANC 50         

  13) NCMS   200+              2:29.12   
         1) MITCHELL, CLARKE 66            3) AMICK, BEVERLY   44         
         2) NEWELL, SALLY    60            4) CLARK, JERRY     60         

  14) SPM  "C"  200+           2:34.03   
         1) HEMPEL, EILEEN   39            3) DIPPLE, MELISSA  38         
         2) ARNOLD, PETER    59            4) FERRIS, HAROLD   67         

      GOST   200+              DISQUAL
         1) GUINS, ANN       45            3) OLANDER, THOMAS  56         
         2) MEDICI, JOHN     60            4) SMITH, MELINDA   45         


         AGE GROUP  240+

   1) DCM   240+               2:36.49   
         1) CHEN, RAYMOND    64            3) FRID, BARBARA    56         
         2) BRUNER, JAYNE    64            4) COHEN, LAWRENCE  63         

   2) NEM   240+               2:45.29   
         1) ADAMS, CAROL     54            3) LIVINGSTON, SUSA 60         
         2) HAARTZ, TED      70            4) DUNHAM, LARRY    60         

   3) ARIZ   240+              2:46.98   
         1) GRUENDER, EDIE   70            3) WINTERS, TOM     57         
         2) GRUENDER, DANIEL 68            4) BOLAR, SALLY     59         

   4) GOLD   240+              2:47.42   
         1) RAPPERPORT, ALAN 64            3) EDELMAIER, BRIGI 51         
         2) SILVERSTEIN,LEON 64            4) DWYER, MARGARET  62         

   5) SPM   "A"  240+          3:10.24   
         1) KOHNKEN, CHARLES 66            3) TEBBENS, ART     68
         2) TUCKER, BEVERLEY 63            4) KNIGHT-PERRY, KA 63         

   6) SPM   "B"  240+          3:10.31   
         1) AVERY, RICHARD   75            3) COX, JOHN        63         
         2) TREAT, LESLIE    49            4) STEER, SANDY     59         


         AGE GROUP  280+

   1) SPM   280+               3:04.84   
         1) ALLEN, BARBARA   65            3) SMITH, THOMAS    71         
         2) BRAININ, ABRASHA 75            4) CARR, FLORENCE   73         

   2) GOLD   280+              3:05.47   
         1) BOURLAND, ARDIS  65            3) KRAUSER, JUNE    72         
         2) KERN, HERB       66            4) SESSINGHAUS, DES 83         

   3) FMM   280+               3:15.38   
         1) KENNER, REGAN    74            3) LUKE, ELMER      72         
         2) PROKOPI, DORIS   62            4) HUTINGER, PAUL   73         


         AGE GROUP  320+

   1) SPM   320+               4:44.26   
         1) HOTVEDT, KERMIT  83            3) REYNOLDS, JUNE   76         
         2) KENNEDY, WIN     85            4) ATWOOD, ROBERT   78         

   2) FMM   320+               5:00.89   
         1) MALBROUGH, DAVE  85            3) OLSEN, GLADYS    72         
         2) TILLOTSON, FRANK 83            4) HAVLICEK, BUNNY  80         
Sponsor #33Sponsor #52Sponsor #44Sponsor #41Sponsor #51
Sponsor #42Sponsor #47Sponsor #21Sponsor #14Sponsor #43Sponsor #29Sponsor #35
Sponsor #20Sponsor #49Sponsor #45Sponsor #50Sponsor #25Sponsor #13Sponsor #36