1998 FINA Masters World Championships Results

Men's 50-54 Results

50 FREE
 1  STRAND Robert         USA  52 THE OLYMPIC CLUB             26.81
 2  ROGACKI Daniel        USA  51 NEW ENGLAND MASTERS          27.38
 3  PRIJDEKKER Peter C.   GBR  50 OUT TO SWIM                  27.39
 4  LIRON John            GBR  50 REGENT TIGERS                27.43
 5  HSUEH Chin-lai        TPE  50 CHINESE TAIPEZ MASTER        27.81
 6  GORDON John           GBR  53 SPENCER SWIM TEAM            28.30
 7  MCCREADIE Duncan      GBR  53 SPENCER SWIM TEAM            28.89
 8  WOOD Garry            GBR  51 ISLE OF WIGHT SWIM TE        29.16
 9  GUNTHORP Ian          NZL  52 NORTH SHORE                  29.20
 10 SCHMIDT David         USA  52 ALASKA MASTERS               29.21
 11 GUISARD FERRAZ Jose   BRA  53 CLUB PAINEIRAS DO MOR        29.28
 12 NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC                 29.79
 13 MAKKONEN Harkku       FIN  50 SAVONWNNAN UIHASEURA         29.81
 14 DESMARET Jacques      FRA  51 C.N. LA CIOTAT               29.91
 15 KAMIMURA Tadashi      JPN  51 HIGASHI TOKOROZAWA SC        29.96
 16 FARRE Jose            ESP  52 SANT ANDREU                  30.38
 17 TCHOUVAEV Nikolav     RUS  52 ASTRAHAN MASTERS             31.54
 18 R.FILEP Aladar        HUN  54 BUDAPEST SENIOR SWIMM        31.58
 19 STAHLSCHMIDT Winfried GER  50 VFR UBACH PALENBERG E        31.89
 20 PERSSON Kennerth      SWE  53 SODERTORN SIMSALLSKAP        37.07
    PACKENIUS Gunther     GER  50 SC HUMBOLDT-UNI BERLI     DSQ
    CSABA Gabor           HUN  51 BUDAPEST SENIOR SWIMM     DSQ

100 FREE
 1  PRIJDEKKER Peter C.   GBR  50 OUT TO SWIM                  59.57           27.75
 2  ROGACKI Daniel        USA  51 NEW ENGLAND MASTERS        1:01.24            29.8
 3  ERIKSSON Ingvar       SWE  54 SOLK HELLAS MASTERS        1:02.57            30.4
 4  CSABA Gabor           HUN  51 BUDAPEST SENIOR SWIMM      1:02.71           29.78
 5  MCCREADIE Duncan      GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          1:03.36           30.61
 6  WOOD Garry            GBR  51 ISLE OF WIGHT SWIM TE      1:03.90           30.83
 7  GUNTHORP Ian          NZL  52 NORTH SHORE                1:04.09           30.78
 8  NISHIHADA Yasufumi    JPN  52 SOSHIGAYA SK               1:05.12           30.75
 9  PACKENIUS Gunther     GER  50 SC HUMBOLDT-UNI BERLI      1:06.24           30.99
 10 MAKKONEN Harkku       FIN  50 SAVONWNNAN UIHASEURA       1:06.51           30.68
 11 NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC               1:06.72           31.28
 12 SCHMIDT David         USA  52 ALASKA MASTERS             1:07.47           32.19
 13 FARRE Jose            ESP  52 SANT ANDREU                1:08.30            32.3
 14 PERSSON Kennerth      SWE  53 SODERTORN SIMSALLSKAP      1:26.85              40

200 FREE
 1  SPIEKER R.tod         USA  50 THE OLYMPIC CLUB           2:08.31 (WR)      29.98 1:01.87 1:35.07
 2  PRIJDEKKER Peter C.   GBR  50 OUT TO SWIM                2:14.55           30.39 1:04.01 1:38.58
 3  HESBACHER Frank       GER  50 MAENNER-SCHWIMM-VEREI      2:16.98           31.35 1:06.51 1:42.57
 4  MCCREADIE Duncan      GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          2:18.62           31.92 1:06.92 1:42.90
 5  JOHNSON Stephen       USA  50 OREGON MASTERS SWIM        2:20.40            32.7 1:07.95 1:44.14
 6  WOOD Garry            GBR  51 ISLE OF WIGHT SWIM TE      2:25.38           33.69 1:09.37 1:46.92
 7  KUTSENKO Vadim        UKR  53 KIV AQUA MASTERS SC        2:25.48           33.33 1:09.24 1:46.93
 8  GUNTHORP Ian          NZL  52 NORTH SHORE                2:26.09           33.27 1:10.58 1:49.39
 9  NISHIHADA Yasufumi    JPN  52 SOSHIGAYA SK               2:31.32           33.23 1:11.04 1:50.91
 10 MAKKONEN Harkku       FIN  50 SAVONWNNAN UIHASEURA       2:31.47           31.16 1:08.93 1:50.12
 11 NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC               2:32.48            33.2 1:12.66 1:53.47
 12 FARRE Jose            ESP  52 SANT ANDREU                2:34.49           34.09 1:12.95 1:54.29
 13 DESMARET Jacques      FRA  51 C.N. LA CIOTAT             2:43.36           34.23 1:12.66 1:56.18
 14 ATKINSON Peter Dere   GBR  54 EAST ANGLIAN SWALLOW       2:50.65           36.74 1:18.64 2:03.56
    RODRIGUEZ Carmelo     ESP  54 REAL CLUB VICTORIA        NQT

400 FREE
 1  SPIEKER R.tod         USA  50 THE OLYMPIC CLUB           4:36.12 (WR)      31.25 1:05.14 1:40.26 2:15.84 2:51.21 3:26.85 4:01.92
 2  UIJTENBOGAART Donald  NED  51 DE DOLFIJN AMSTERDAM       4:48.09           33.93 1:09.34 1:46.07 2:22.54 2:59.48 3:36.09 4:12.51
 3  JOHNSON Stephen       USA  50 OREGON MASTERS SWIM        4:53.92            34.7 1:12.04 1:50.11 2:27.95 3:05.67 3:42.61 4:19.00
 4  HESBACHER Frank       GER  50 MAENNER-SCHWIMM-VEREI      5:04.16           33.57 1:10.45 1:49.03 2:28.32 3:08.72 3:48.49 4:28.42
 5  MCCREADIE Duncan      GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          5:06.26           33.54 1:11.30 1:50.79 2:31.05 3:10.61 3:49.82 4:28.78
 6  KUTSENKO Vadim        UKR  53 KIV AQUA MASTERS SC        5:10.71           35.55 1:13.72 1:52.40 2:31.01 3:09.59 3:48.95 4:29.51
 7  WOOD Garry            GBR  51 ISLE OF WIGHT SWIM TE      5:20.02            34.1 1:12.91 1:53.31 2:34.34 3:16.26 3:57.79 4:40.26
 8  GUNTHORP Ian          NZL  52 NORTH SHORE                5:24.79           35.72 1:15.40 1:56.48 2:39.22 3:22.04         4:46.38
 9  NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC               5:27.43           35.28 1:16.04 1:57.66 2:39.95 3:22.06 4:05.16 4:47.19
 10 MAKKONEN Harkku       FIN  50 SAVONWNNAN UIHASEURA       5:35.02           34.76 1:14.40 1:57.08 2:40.28 3:23.87 4:08.46 4:52.63
 11 FARRE Jose            ESP  52 SANT ANDREU                5:35.03           36.64 1:17.64 2:00.68 2:43.82 3:27.51 4:10.94 4:54.02
 12 WANNELL Max           AUS  53 CARINE AUSSI MASTERS       5:47.07           39.72 1:22.79 2:06.79 2:51.80 3:36.29 4:21.52 5:06.58
 13 ATKINSON Peter Dere   GBR  54 EAST ANGLIAN SWALLOW       5:55.87           38.83 1:23.54 2:09.82 2:56.32 3:42.96 4:27.91 5:12.82
 14 DINEV Dobri           CAN  51 MAITRES NAGEURS ST LA      5:58.93           36.11 1:18.83 2:04.45 2:51.37 3:37.99 4:26.26 5:14.71

800 FREE
 1  SPIEKER R.tod         USA  50 THE OLYMPIC CLUB           9:29.00 (WR)    1:06.45 2:18.46 3:30.80 4:43.53 5:56.03 7:08.29 8:19.69
 2  UIJTENBOGAART Donald  NED  51 DE DOLFIJN AMSTERDAM       9:46.85 (WR)    1:10.19 2:23.78 3:37.87 4:52.19 6:06.30 7:20.38 8:34.53
 3  JOHNSON Stephen       USA  50 OREGON MASTERS SWIM       10:13.93         1:12.26 2:29.35 3:47.36 5:05.00 6:23.12 7:41.60 8:59.09
 4  HEWDERSON Eric        GBR  50 GLOUCESTER MASTERS SC     10:21.58         1:10.37 2:26.97 3:45.21 5:04.26 6:23.42 7:43.16 9:03.16
 5  SVETONOSSOV Alexey    RUS  51 IND. KAZ                  10:35.51         1:12.33 2:31.15 3:50.55 5:10.82 6:31.80 7:53.04 9:15.02
 6  KUTSENKO Vadim        UKR  53 KIV AQUA MASTERS SC       10:40.53         1:15.86 2:36.04 3:56.50 5:16.92 6:37.65 7:58.95 9:20.38
 7  MANRIQUE Dennis       USA  52 MICHIGAN MASTERS          10:50.67         1:15.65 2:36.98 3:59.27 5:22.22 6:45.38 8:09.35 9:32.75
 8  NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC              11:31.32         1:16.17 2:43.79 4:12.25 5:41.62 7:10.64 8:40.01 10:08.4
 9  FARRE Jose            ESP  52 SANT ANDREU               11:43.84         1:20.33 2:50.50 4:20.30 5:50.40 7:20.22 8:49.10 10:17.7
 10 WANNELL Max           AUS  53 CARINE AUSSI MASTERS      11:56.54         1:25.54 2:57.27 4:28.34 6:00.32 7:30.60 9:00.81 10:31.8
 11 BOLOPION Piere        FRA  51 TARBES NAUTIC CLUB        12:05.01         1:23.69 2:54.25 4:25.07 5:57.32 7:29.25 9:01.79 10:34.4
 12 KAMIMURA Tadashi      JPN  51 HIGASHI TOKOROZAWA SC     12:07.86         1:22.17 2:53.99 4:28.51 6:04.16 7:37.22 9:08.80 10:40.7

50 BACK
 1  LESTIDEAU Jean        FRA  52 OLYMPIQUE GRANDE  SYN        32.52
 2  GORDON John           GBR  53 SPENCER SWIM TEAM            32.98
 3  HESBACHER Frank       GER  50 MAENNER-SCHWIMM-VEREI        33.74
 4  TAKEUCHI Shojiro      JPN  50 MIKE 21 SS                   34.18
 5  KAMIMURA Tadashi      JPN  51 HIGASHI TOKOROZAWA SC        34.52
 6  GOUTERRES Pedro       RUS  50 CHAIKA                       34.86
 7  FEDAI Victor          RUS  53 ASTRAHAN MASTERS             35.21
 8  SCHMIDT David         USA  52 ALASKA MASTERS               36.57
 9  GUISARD FERRAZ Jose   BRA  53 CLUB PAINEIRAS DO MOR        36.97
 10 DINEV Dobri           CAN  51 MAITRES NAGEURS ST LA        37.21
 11 STAHLSCHMIDT Winfried GER  50 VFR UBACH PALENBERG E        37.55
 12 FERRO Carlos          BRA  54 SAO-PAULO MASTERS            38.76
 13 GOSENHEIMER Herbert   GER  51 SSG HEILBRONN                40.96
 14 TAKAHARA Hiroshi      JPN  54 OAHU KIOICHOU                49.41
 15 GIAMBI Antonio        ITA  52 CENTRO NUOTO ALTO TEV        49.88
 16 TAKAMURA Kenji        JPN  50 AQUA CLUB CHOFU            1:10.64

100 BACK
 1  ROGACKI Daniel        USA  51 NEW ENGLAND MASTERS        1:11.98           34.93
 2  LESTIDEAU Jean        FRA  52 OLYMPIQUE GRANDE  SYN      1:12.37           35.38
 3  GORDON John           GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          1:12.47           34.53
 4  TAKEUCHI Shojiro      JPN  50 MIKE 21 SS                 1:15.99            36.6
 5  GOUTERRES Pedro       RUS  50 CHAIKA                     1:16.51           37.16
 6  KAMIMURA Tadashi      JPN  51 HIGASHI TOKOROZAWA SC      1:19.36           38.02
 7  FEDAI Victor          RUS  53 ASTRAHAN MASTERS           1:20.14           37.87
 8  GUISARD FERRAZ Jose   BRA  53 CLUB PAINEIRAS DO MOR      1:22.79           40.32
 9  DINEV Dobri           CAN  51 MAITRES NAGEURS ST LA      1:23.40           40.13
 10 GUNTHORP Ian          NZL  52 NORTH SHORE                1:24.99           41.68
 11 HSUEH Chin-lai        TPE  50 CHINESE TAIPEZ MASTER      1:28.94           44.63
    FERRO Carlos          BRA  54 SAO-PAULO MASTERS         DSQ

200 BACK
 1  SPIEKER R.tod         USA  50 THE OLYMPIC CLUB           2:27.01 (WR)      34.48 1:11.32 1:49.10
 2  GORDON John           GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          2:41.95           38.52 1:20.28 2:02.99
 3  LESTIDEAU Jean        FRA  52 OLYMPIQUE GRANDE  SYN      2:45.59            39.2 1:21.68 2:04.62
 4  GOUTERRES Pedro       RUS  50 CHAIKA                     2:49.69           38.34 1:21.82 2:06.45
 5  BREMER Holger         GER  53 TSV OVER BULLEUBAUSEN      2:59.42           40.64 1:25.98 2:12.59
 6  KAMIMURA Tadashi      JPN  51 HIGASHI TOKOROZAWA SC      3:04.69           39.93 1:26.62 2:13.55
 7  HILLSTROM Josef       RSA  54 AMAKUOSI                   3:07.94         2:21.54 1:33.00
 8  GUISARD FERRAZ Jose   BRA  53 CLUB PAINEIRAS DO MOR      3:07.99           41.97 1:29.31 2:18.70
 9  DINEV Dobri           CAN  51 MAITRES NAGEURS ST LA      3:13.59            41.8 1:30.90 2:21.48
 10 FERRO Carlos          BRA  54 SAO-PAULO MASTERS          3:17.57           44.39 1:32.67 2:24.13

50 BREAST
 1  STRAND Robert         USA  52 THE OLYMPIC CLUB             32.46
 2  MAEDA Yoshitada       JPN  52 SHIMANE SS GOUTU             33.81
 3  LIRON John            GBR  50 REGENT TIGERS                34.75
 4  MENYHARTH Gabor Paul  USA  52 UNIVERSITY OF SAN FRA        35.06
 5  HESBACHER Frank       GER  50 MAENNER-SCHWIMM-VEREI        35.97
 6  CRACKNELL Bob         GBR  52 SPENCER SWIM TEAM            36.12
 7  NISHIHADA Yasufumi    JPN  52 SOSHIGAYA SK                 36.62
 8  KENSEN Thomas         SWE  51 KARLSKOGA SIMFARENING        36.63
 9  REDIC James P.        USA  52 SWIM FLORIDA                 36.91
 10 BREMER Holger         GER  53 TSV OVER BULLEUBAUSEN        37.04
 11 MORCHE Ulrich-utz     GER  52 TSV OVER BULLEUBAUSEN        37.23
 12 JACKSON George        GBR  53 HOWE BRIDGE ACES             37.57
 13 HSUEH Chin-lai        TPE  50 CHINESE TAIPEZ MASTER        37.59
 14 STOCKHAMMER Peter     GER  53 DELHERZ HERZOGENAURAC        38.42
 15 HAASE Bernd           GER  50 BITTERFELDER SV 1990         38.97
 16 KAISER Jurgen         GER  51 BITTERFELDER SV 1990         39.00
 17 STAHLSCHMIDT Winfried GER  50 VFR UBACH PALENBERG E        41.30
 18 PERSSON Kennerth      SWE  53 SODERTORN SIMSALLSKAP        44.58
 19 RODRIGUEZ Carmelo     ESP  54 REAL CLUB VICTORIA           49.88
 20 TAKAMURA Kenji        JPN  50 AQUA CLUB CHOFU            1:15.82

100 BREAST
 1  STRAND Robert         USA  52 THE OLYMPIC CLUB           1:12.57            33.3
 2  ROGACKI Daniel        USA  51 NEW ENGLAND MASTERS        1:16.88           34.96
 3  MAEDA Yoshitada       JPN  52 SHIMANE SS GOUTU           1:18.61            36.3
 4  NISHIHADA Yasufumi    JPN  52 SOSHIGAYA SK               1:20.97           38.01
 5  MANRIQUE Dennis       USA  52 MICHIGAN MASTERS           1:21.83           38.39
 6  MENYHARTH Gabor Paul  USA  52 UNIVERSITY OF SAN FRA      1:22.76           37.57
 7  HESBACHER Frank       GER  50 MAENNER-SCHWIMM-VEREI      1:23.06           38.18
 8  CRACKNELL Bob         GBR  52 SPENCER SWIM TEAM          1:23.09           39.85
 9  BREMER Holger         GER  53 TSV OVER BULLEUBAUSEN      1:23.39           38.84
 10 MORCHE Ulrich-utz     GER  52 TSV OVER BULLEUBAUSEN      1:23.79           38.64
 11 REDIC James P.        USA  52 SWIM FLORIDA               1:23.83           38.32
 12 KENSEN Thomas         SWE  51 KARLSKOGA SIMFARENING      1:24.43           38.52
 13 STOCKHAMMER Peter     GER  53 DELHERZ HERZOGENAURAC      1:25.51           39.79
 14 JACKSON George        GBR  53 HOWE BRIDGE ACES           1:26.06           39.78
 15 HAASE Bernd           GER  50 BITTERFELDER SV 1990       1:27.29           41.24
 16 HSUEH Chin-lai        TPE  50 CHINESE TAIPEZ MASTER      1:28.03           40.58
 17 KAISER Jurgen         GER  51 BITTERFELDER SV 1990       1:28.98           40.05
 18 VALLES Julio          MEX  52 CENTRO ACUATICO DE AL      1:40.61           46.83
 19 PERSSON Kennerth      SWE  53 SODERTORN SIMSALLSKAP      1:48.06            47.8
 20 HEUCK Kennemi         USA  54 GREAT OHIO SWIM TEAM       1:51.31           52.77

200 BREAST
 1  STRAND Robert         USA  52 THE OLYMPIC CLUB           2:43.37           37.13 1:18.15 2:00.38
 2  KOULAKOV Nikolai      RUS  51 TROYKA                     2:53.12           39.03 1:23.76 2:09.02
 3  UIJTENBOGAART Donald  NED  51 DE DOLFIJN AMSTERDAM       3:00.26           41.62 1:27.47 2:13.32
 4  MANRIQUE Dennis       USA  52 MICHIGAN MASTERS           3:00.36           41.33 1:26.71 2:14.72
 5  MAEDA Yoshitada       JPN  52 SHIMANE SS GOUTU           3:01.74           38.03 1:23.45 2:11.87
 6  BREMER Holger         GER  53 TSV OVER BULLEUBAUSEN      3:02.32           41.01 1:26.53 2:14.78
 7  MENYHARTH Gabor Paul  USA  52 UNIVERSITY OF SAN FRA      3:05.89           43.47 1:31.54 2:21.25
 8  NISHIHADA Yasufumi    JPN  52 SOSHIGAYA SK               3:06.13            39.6 1:26.82 2:15.85
 9  MORCHE Ulrich-utz     GER  52 TSV OVER BULLEUBAUSEN      3:07.31           39.74 1:25.73 2:16.91
 10 CRACKNELL Bob         GBR  52 SPENCER SWIM TEAM          3:12.04           42.71 1:31.73 2:23.79
 11 REDIC James P.        USA  52 SWIM FLORIDA               3:12.71            40.8 1:29.06 2:20.67
 12 HEINTZ Hubert         FRA  50 STADE NAUTIQUE LENSOI      3:13.78           43.56 1:32.16 2:22.96
 13 HSUEH Chin-lai        TPE  50 CHINESE TAIPEZ MASTER      3:15.39           41.94 1:31.33 2:24.45
 14 JACKSON George        GBR  53 HOWE BRIDGE ACES           3:18.35           42.34 1:32.64 2:25.46
 15 KAISER Jurgen         GER  51 BITTERFELDER SV 1990       3:22.39           43.93 1:32.92 2:26.90
 16 HAASE Bernd           GER  50 BITTERFELDER SV 1990       3:30.03           44.61 1:35.39 2:30.75
    HEUCK Kennemi         USA  54 GREAT OHIO SWIM TEAM      NQT
    VALLES Julio          MEX  52 CENTRO ACUATICO DE AL     DSQ

50 FLY
 1  HEWDERSON Eric        GBR  50 GLOUCESTER MASTERS SC        29.23
 2  PRIJDEKKER Peter C.   GBR  50 OUT TO SWIM                  29.86
 3  CSABA Gabor           HUN  51 BUDAPEST SENIOR SWIMM        30.19
 4  CLARET Josep          ESP  54 CLUB NAGI                    30.31
 5  ERIKSSON Ingvar       SWE  54 SOLK HELLAS MASTERS          30.92
 6  PACKENIUS Gunther     GER  50 SC HUMBOLDT-UNI BERLI        31.13
 7  REDIC James P.        USA  52 SWIM FLORIDA                 32.00
 7  JOHNSON Stephen       USA  50 OREGON MASTERS SWIM          32.00
 9  KRIOUKOV Aleksandre   RUS  54 ALL STARS SC                 32.15
 10 DOUNAEV Mikhail       RUS  52 IDEL                         32.33
 11 SCHMIDT David         USA  52 ALASKA MASTERS               33.05
 12 CRACKNELL Bob         GBR  52 SPENCER SWIM TEAM            33.25
 13 FEDAI Victor          RUS  53 ASTRAHAN MASTERS             33.58
 14 SHORT Graham          GBR  52 HEART OF ENGLAND             33.62
 15 STOCKHAMMER Peter     GER  53 DELHERZ HERZOGENAURAC        33.93
 16 R.FILEP Aladar        HUN  54 BUDAPEST SENIOR SWIMM        35.45
 17 TCHOUVAEV Nikolav     RUS  52 ASTRAHAN MASTERS             39.04
 18 FERRO Carlos          BRA  54 SAO-PAULO MASTERS            40.28

100 FLY
 1  HEWDERSON Eric        GBR  50 GLOUCESTER MASTERS SC      1:04.93           29.99
 2  OUCHAKOV Evgueni      RUS  50 IDEL                       1:08.41           32.01
 3  CLARET Josep          ESP  54 CLUB NAGI                  1:09.53           31.52
 4  PACKENIUS Gunther     GER  50 SC HUMBOLDT-UNI BERLI      1:10.46           32.75
 5  ERIKSSON Ingvar       SWE  54 SOLK HELLAS MASTERS        1:11.07           32.32
 6  JOHNSON Stephen       USA  50 OREGON MASTERS SWIM        1:13.48           33.59
 7  WOOD Garry            GBR  51 ISLE OF WIGHT SWIM TE      1:13.73           34.68
 8  SHORT Graham          GBR  52 HEART OF ENGLAND           1:15.94           35.19
 9  STOCKHAMMER Peter     GER  53 DELHERZ HERZOGENAURAC      1:19.09           36.81
 10 DOUNAEV Mikhail       RUS  52 IDEL                       1:24.07           36.14
 11 HILLSTROM Josef       RSA  54 AMAKUOSI                   1:24.63           39.33
 12 HEUCK Kennemi         USA  54 GREAT OHIO SWIM TEAM       1:39.51           45.69
 13 WANNELL Max           AUS  53 CARINE AUSSI MASTERS       1:51.70           50.05

200 FLY
 1  HEWDERSON Eric        GBR  50 GLOUCESTER MASTERS SC      2:40.87           31.89 1:08.82 1:50.77
 2  PACKENIUS Gunther     GER  50 SC HUMBOLDT-UNI BERLI      2:45.12           33.23 1:12.73 1:57.27
 3  CSABA Gabor           HUN  51 BUDAPEST SENIOR SWIMM      2:47.07           33.64 1:13.49 1:57.59
 4  UIJTENBOGAART Donald  NED  51 DE DOLFIJN AMSTERDAM       2:48.23           38.66 1:22.46 2:06.23
 5  SHORT Graham          GBR  52 HEART OF ENGLAND           2:51.54           36.55 1:19.43 2:06.50
 6  HEINTZ Hubert         FRA  50 STADE NAUTIQUE LENSOI      3:00.85           39.76 1:25.86 2:13.01
 7  STOCKHAMMER Peter     GER  53 DELHERZ HERZOGENAURAC      3:02.56           38.94 1:25.07 2:13.98
 8  NOVITSKIY Iaroslav    RUS  53 ALL STARS SC               3:07.17           39.73 1:29.34 2:19.46
 9  ERIKSSON Ingvar       SWE  54 SOLK HELLAS MASTERS        3:12.13           35.11 1:26.79 2:19.84
 10 HILLSTROM Josef       RSA  54 AMAKUOSI                   3:16.85            41.9 1:29.59 2:22.20
    VALLES Julio          MEX  52 CENTRO ACUATICO DE AL     NQT
    HEUCK Kennemi         USA  54 GREAT OHIO SWIM TEAM      NQT

200 IM
 1  STRAND Robert         USA  52 THE OLYMPIC CLUB           2:31.45            31.2 1:11.88 1:54.98
 2  ROGACKI Daniel        USA  51 NEW ENGLAND MASTERS        2:38.08           31.18 1:12.23 1:58.97
 3  OUCHAKOV Evgueni      RUS  50 IDEL                       2:41.58           32.61 1:15.58 2:04.36
 4  MCCREADIE Duncan      GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          2:44.62           34.16 1:19.66 2:08.50
 5  GORDON John           GBR  53 SPENCER SWIM TEAM          2:45.31           34.07 1:16.78 2:07.59
 6  MANRIQUE Dennis       USA  52 MICHIGAN MASTERS           2:49.05           36.19 1:23.02 2:10.59
 7  SHORT Graham          GBR  52 HEART OF ENGLAND           2:49.41           34.09 1:20.13 2:12.39
 8  GOUTERRES Pedro       RUS  50 CHAIKA                     2:54.41           34.78 1:17.42 2:10.80
 9  DINEV Dobri           CAN  51 MAITRES NAGEURS ST LA      2:59.93           35.53 1:23.84 2:17.76
 10 HILLSTROM Josef       RSA  54 AMAKUOSI                   3:00.68           38.03 1:24.98 2:18.20
 11 MORCHE Ulrich-utz     GER  52 TSV OVER BULLEUBAUSEN      3:01.74           36.18 1:24.14 2:15.17
 12 DOUNAEV Mikhail       RUS  52 IDEL                       3:05.22           33.78 1:24.18 2:22.75
 13 REDIC James P.        USA  52 SWIM FLORIDA               3:09.71           33.91 1:26.34 2:22.77
    VALLES Julio          MEX  52 CENTRO ACUATICO DE AL     DSQ

400 IM
 1  SPIEKER R.tod         USA  50 THE OLYMPIC CLUB           5:22.72           35.02 1:16.20 1:56.58 2:36.22 3:24.37 4:13.40 4:48.58
 2  UIJTENBOGAART Donald  NED  51 DE DOLFIJN AMSTERDAM       5:43.15           35.66 1:16.39 2:05.57 2:52.48 3:40.79 4:30.01 5:07.66
 3  OUCHAKOV Evgueni      RUS  50 IDEL                       5:55.62           33.94 1:12.02 2:00.91 2:48.63 3:42.04 4:35.22 5:15.46
 4  MANRIQUE Dennis       USA  52 MICHIGAN MASTERS           5:59.91           37.92 1:22.77 2:13.22 3:02.71 3:50.01 4:39.19 5:20.97
 5  SHORT Graham          GBR  52 HEART OF ENGLAND           6:02.00           35.61 1:18.16 2:07.41 2:55.80 3:50.63 4:44.35 5:24.47
 6  HILLSTROM Josef       RSA  54 AMAKUOSI                   6:31.25           42.14 1:30.46 2:20.85 3:09.14 4:05.76 5:03.33 5:47.79
 7  HEINTZ Hubert         FRA  50 STADE NAUTIQUE LENSOI      6:49.31           39.87 1:26.28         3:26.33 4:19.69 5:12.37
 8  BOLOPION Piere        FRA  51 TARBES NAUTIC CLUB         6:58.86           46.65 1:40.54 4:32.36 3:31.51 6:15.11 5:31.13
    HEUCK Kennemi         USA  54 GREAT OHIO SWIM TEAM      NQT
Sponsor #13Sponsor #56Sponsor #36Sponsor #62Sponsor #51
Sponsor #14Sponsor #41Sponsor #61Sponsor #60Sponsor #59
Sponsor #20Sponsor #49Sponsor #43Sponsor #58Sponsor #52Sponsor #25Sponsor #42Sponsor #29