Licensed to USMS National Office - For Office Use Only License
                                                      HY-TEK's MEET MANAGER 4.0
         2013 USMS Spring National Championships, Sanction #: 163-S001         
                          IU Natatorium, Indianapolis                          
                     Meet Program - Saturday, May 11, 2013                     
 
Event 23  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
     Name                         Age Club
===============================================================================
Heat 1 of 35 Timed Finals   
  4  Haartz, F H Ted               85 ARIZ                      2:00.00 
  5  Witte, Russ                   96 O*H*                      2:50.00 
  6  Larson, E Ole                 92 NCMS                      2:18.44 
  8  Ouchakof, Vladimir I          89 CONN                      8:00.00 
Heat 2 of 35 Timed Finals   
  1  Bauman, John H                82 WMAC                      2:06.29 
  2  Burgess, H. William           84 HIMA                      1:55.87 
  3  Judd, Russell L               80 INDY                      1:53.12 
  4  Woods, Albert H               84 GAJA                      1:40.50 
  5  Knowles, Percy                82 SWIF                      1:50.24 
  6  LaFavre, Robert W             80 IAMA                      1:54.08 
  7  Reiman, Timothy A             80 INDY                      2:05.00 
Heat 3 of 35 Timed Finals   
  2  Riddle, Peter E               75 SDSM                      1:57.77 
  3  May, George                   75 WMAC                      1:33.19 
  4  Costill, David                77 INDY                      1:22.73 
  5  Stolz, Hal F                  78 GAJA                      1:31.99 
  6  Easterla, David A             75 MOVY                      1:47.01 
Heat 4 of 35 Timed Finals   
  1  Eisenklam, Peter A            70 MMAC                      1:44.62 
  2  Walker, Joseph R              71 SNM                       1:40.00 
  3  Burgess, Thom                 70 CMS                       1:28.00 
  4  Freshley, Mike R              72 SDSM                      1:18.90 
  5  Gernstein, Terry M            70 VMST                      1:26.84 
  6  Marshall, Steve               71 MICH                      1:30.84 
  7  Kilroy, Thomas J              70 ADMS                      1:44.60 
  8  Sherman, Lawrence W           71 SWOM                      1:58.00 
Heat 5 of 35 Timed Finals   
  1  Kinlen, Patrick J             64 BWAQ                      1:55.00 
  2  Boyle, Michael F              61 RMST                      1:39.25 
  3  Beardmore, Roger O            61 GAJA                      1:26.99 
  4  Witte, Ray M                  63 O*H*                      1:26.60 
  5  Carter, Michael A             62 INDY                      1:27.63 
  6  Hardwick, David M             61 DAS                       1:50.79 
  7  Desserich, Russ W             69 INDY                      2:27.63 
Heat 6 of 35 Timed Finals   
  1  Pohlmann, John T              69 SLAM                      1:32.14 
  2  Noble, Dave N                 69 MOVY                      1:29.05 
  3  Fuenmayor, Jose               69 UNAT                      1:24.08 
  4  Corris, Robert B              68 WMAC                      1:21.99 
  5  Hunt, Larry                   65 SKY                       1:23.73 
  6  Owens, Robert A               66 VCM                       1:29.00 
  7  Terkel, Lawrence A            65 O*H*                      1:29.67 
  8  Krier, Ron T                  66 JPD                       1:35.89 
Heat 7 of 35 Timed Finals   
  1  Braverman, Gerald L           66 UNAT                      1:20.00 
  2  Powers, Matt G                66 TULS                      1:17.50 
  3  Andersen, Peter               69 SDSM                      1:14.29 
  4  Strand, Robert                67 ROSE                      1:07.75 
  5  Frost, Kenneth A              68 TAM                       1:11.50 
  6  Wendt, George F               65 CHGO                      1:14.81 
  7  Lee, Charles B                69 THT                       1:18.90 
  8  Harris, Howard M              68 SLAM                      1:21.72 
Heat 8 of 35 Timed Finals   
  1  Hellinger, John               61 VSM                       1:23.02 
  2  Lemaire, Larry R              60 IRM                       1:18.82 
  3  Bovard, Ralph S               60 MINN                      1:18.30 
  4  Haynes, David A               60 TOC                       1:16.89 
  5  Douglass, Nick                63 SAMY                      1:17.11 
  6  Payne, (Earl R) Bob           62 NCMS                      1:18.56 
  7  Bauer, Craig J                60 INDY                      1:20.65 
  8  Murray, Mike                  62 WMAC                      1:24.53 
Heat 9 of 35 Timed Finals   
  1  Kennedy, James B              61 CMAM                      1:15.19 
  2  Haufler, Steven E             60 OAM                       1:12.95 
  3  Kerns, Hubie                  63 VCM                       1:09.76 
  4  Colella, Rick                 61 PSM                       1:04.70 
  5  Stark, Allen L                64 OREG                      1:07.85 
  6  Campana, James L              61 ELG                       1:11.05 
  7  Dougherty, Michael P          61 BOZE                      1:13.24 
  8  Bly, Phillip M                60 INDY                      1:15.20 
Heat 10 of 35 Timed Finals   
  2  Heavilon, Jeffrey A           57 CSI                       1:28.06 
  3  Carpenter, Tom                59 IM                        1:25.00 
  4  McLinden, Stephen K           57 UNAT                      1:21.62 
  5  Witte, James R                57 O*H*                      1:23.47 
  6  Spaethe, David R              59 GRIN                      1:25.64 
Heat 11 of 35 Timed Finals   
  1  Mattingly, Denny W            58 ZAM                       1:19.56 
  2  Dunne, Patrick                58 DAMM                      1:17.50 
  3  Aumiller, Joe                 55 MICH                      1:15.46 
  4  Phillips, Mike                56 EXCL                      1:14.09 
  5  Kipp, Richard A               55 DAS                       1:15.40 
  6  Abbate, Gary A                58 TPIT                      1:17.00 
  7  Seybold, Harvey G             58 IM                        1:17.85 
  8  Jennings, Cliff               59 SWOM                      1:20.01 
Heat 12 of 35 Timed Finals   
  1  Toth, Dennis J                58 HMSA                      1:13.53 
  2  Hoganson, Robert B            55 WMAC                      1:12.00 
  3  Wagoner, Victor               57 LAPS                      1:10.73 
  4  Heinemann, William A          55 OREG                      1:09.55 
  5  Haberek, Cork                 56 SKY                       1:10.36 
  6  Taylor, Chip                  56 BSLM                      1:11.53 
  7  Merrill, Nick C               55 IM                        1:13.26 
  8  Caligiuri, Dan A              57 BLU                       1:14.00 
Heat 13 of 35 Timed Finals   
  1  Lindstedt, David P            57 LAPS                      1:09.27 
  2  Parker, Randy J               58 MICH                      1:08.00 
  3  Finn, Peter R                 59 DOC                       1:07.49 
  4  Von Hoffmann, Gerard          57 NOVA                      1:05.00 
  5  Rider, Lee A                  57 NBA                       1:06.00 
  6  Hemmerle, Jamie               57 1776                      1:07.50 
  7  Anderson, Jay                 56 MINN                      1:09.00 
  8  Marsh, Russell L              57 CMS                       1:09.44 
Heat 14 of 35 Timed Finals   
  1  Vandekerckhove, Ron F         45 MICH                      1:29.00 
  2  Thomas, Jim                   49 NAM                       1:24.50 
  3  Strange, John P               49 CHGO                      1:16.87 
  4  Higgs, Andrew C               45 SWIF                      1:16.50 
  5  Royko, Mark D                 48 MGM                       1:16.52 
  6  Sturm, Mike                   47 WMAC                      1:19.00 
  7  Vaughn, David R               48 VMST                      1:25.00 
  8  Harasz, Philip                54 SPM                       1:40.00 
Heat 15 of 35 Timed Finals   
  1  Weiss, John M                 51 INDY                      1:20.00 
  2  Lundeen, Robert R             53 IM                        1:17.00 
  3  Bukhar, Oleg                  52 DOC                       1:15.00 
  4  Snook, Curtis P               53 SWOM                      1:13.97 
  5  McNair, Samuel                50 UNAT                      1:14.63 
  6  Irmas, Todd E                 50 CVMM                      1:15.20 
  7  Convis, Bradley A             51 WAVA                      1:17.65 
  8  Woerner, Bruce                50 ELG                       1:28.72 
Heat 16 of 35 Timed Finals   
  1  Voss, Frank R                 53 CASC                      1:13.05 
  2  Vargas, Glen A                52 SYSM                      1:12.76 
  3  Hellmann, Ralph P             51 UNAT                      1:12.20 
  4  Lansden, Joe                  50 ARKM                      1:11.98 
  5  Hood, Daniel C                52 MICH                      1:12.12 
  6  Orten, Frank T                54 CMS                       1:12.22 
  7  Bower, Ralph                  50 TOC                       1:13.00 
  8  Boileau, Mike                 51 CMS                       1:13.32 
Heat 17 of 35 Timed Finals   
  1  Wilczak, Tom                  52 ELG                       1:11.63 
  2  Melgar, Tom A                 51 MICH                      1:11.00 
  3  Phillips, Daniel L            50 PSM                       1:10.50 
  4  Blommel, Gregory G            53 WMAC                      1:10.30 
  5  Lance, Doug E                 51 GRIN                      1:10.30 
  6  Wright, Michael R             50 INDY                      1:10.75 
  7  Matysek, Jim                  53 SYSM                      1:11.49 
  8  Brown, Phil                   52 NEM                       1:11.91 
Heat 18 of 35 Timed Finals   
  1  Brenner, Bill                 54 SYSM                      1:09.00 
  2  Procton, Bruce                51 NCMS                      1:08.98 
  3  Herringer, Thomas J           51 DAS                       1:08.10 
  4  Vargas, Daniel                52 ARIZ                      1:07.11 
  5  McLeod, Mark A                53 CSMT                      1:08.02 
  6  Ewing, Jack                   52 USF                       1:08.50 
  7  Berryhill, Keith              53 RAY                       1:09.00 
  8  Ellingson, Eric P             50 UNAT                      1:09.61 
Heat 19 of 35 Timed Finals   
  1  Dyer, Andy                    54 AWJ                       1:05.98 
  2  Holland, David A              54 WMAC                      1:04.00 
  3  Scott, Greg C                 53 CMS                       1:02.38 
  4  Guthrie, David M              52 TXLA                        59.08 
  5  Sims, David E                 50 IM                        1:00.58 
  6  Wennborg, Lars A              50 NCMS                      1:03.99 
  7  Coveney, Christopher M        50 CMS                       1:04.84 
  8  Casciato, Michael G           53 1776                      1:06.50 
Heat 20 of 35 Timed Finals   
  1  Hubert, Craig J               48 JAM                       1:10.95 
  2  Zempter, Eric                 46 ANBM                      1:10.18 
  3  Wilcox, John                  49 LIB                       1:09.76 
  4  Wendorf, Eric E               48 UNAT                      1:09.55 
  5  Lage, Terry L                 45 SFTL                      1:09.70 
  6  Powell, Steven T              45 LAPS                      1:10.10 
  7  Brandt, Mark W                47 IM                        1:10.60 
  8  Mc Ginley, Patrick B          49 ROSE                      1:13.59 
Heat 21 of 35 Timed Finals   
  1  Steenhuis, Harm-Jan           45 SWAT                      1:08.86 
  2  Luebbe, James                 45 SKY                       1:06.00 
  3  Stori, Mark D                 47 CHGO                      1:04.50 
  4  Cox, Mark                     45 PTMS                      1:04.04 
  5  Mercer, Rich                  49 BLU                       1:04.32 
  6  Allen, Brant C                49 SNM                       1:05.50 
  7  Gould, Tom A                  48 CMS                       1:06.55 
  8  Sinitz, John                  46 WMAC                      1:08.91 
Heat 22 of 35 Timed Finals   
  1  Lee, Michael P                46 MARY                      1:03.74 
  2  Figueroa, Roberto             45 CSLA                      1:03.08 
  3  Hancock, Thomas               49 RATS                      1:02.32 
  4  Tuchler, Jim                  48 IM                          59.80 
  5  Williams, Neill               45 DCAC                      1:01.82 
  6  Benucci, Lorenzo              45 AWJ                       1:02.80 
  7  Heber, Scott                  46 DAMM                      1:03.50 
  8  Mugford, Stephen A            46 NEM                       1:03.82 
Heat 23 of 35 Timed Finals   
  1  Stelflug, Bradley W           44 THT                       1:37.36 
  2  Morgan, Michael               41 MICH                      1:20.00 
  3  Hazard, Michael J             44 UNAT                      1:11.70 
  4  LoCascio, Jim                 43 UNAT                      1:11.60 
  5  Ronau, Matt                   41 SKY                       1:14.14 
  6  Conley, Scott                 43 WMAC                      1:20.23 
  7  Shaw, Chris                   31 MARY                      1:20.00 
Heat 24 of 35 Timed Finals   
  1  Groscost, Hans A              40 SAMY                      1:11.52 
  2  Bell, Richard J               43 MESC                      1:10.89 
  3  Michel, Patrick J             42 MICH                      1:10.14 
  4  Deane, Rusty                  42 LSSC                      1:09.43 
  5  Lugar, Chip                   44 FSAM                      1:10.10 
  6  Rushman, CJ                   41 SKY                       1:10.33 
  7  Newbegin, Brian               44 SCAQ                      1:10.98 
  8  Korzeniowski, Mike            42 SKY                       1:11.60 
Heat 25 of 35 Timed Finals   
  1  Riha, Ron                     40 COLE                      1:08.44 
  2  Wharton, Dave L               43 NAM                       1:06.42 
  3  Hamilton, Nathan              44 SNM                       1:05.42 
  4  Mackenroth, Jack              44 TNYA                      1:03.55 
  5  Grotke, Kevin A               40 IM                        1:03.95 
  6  Weigand, TJ                   40 WLAC                      1:06.26 
  7  Ripic, Steve                  40 MVN                       1:07.95 
  8  Mitera, Rob                   44 IM                        1:09.12 
Heat 26 of 35 Timed Finals   
  1  Stephens, Ryan K              41 INDY                      1:03.50 
  2  Lucero, Michael D             42 ROSE                      1:02.04 
  3  Goodison, Michael R           41 TERR                      1:01.15 
  4  West, Steve                   41 NOVA                        55.79 
  5  Torres, Todd                  44 NCMS                        56.47 
  6  Butcher, Rob                  40 SYSM                      1:01.83 
  7  Andersen, Morten              42 NCMS                      1:03.44 
  8  Doherty, Todd S               42 PSM                       1:03.53 
Heat 27 of 35 Timed Finals   
  1  Abounassar, Michael           37 ROSE                      1:30.00 
  2  Wisener, Rhett                37 UNAT                      1:14.30 
  3  Levake, Brian                 38 TPIT                      1:10.01 
  4  Thiry, Michael A              37 IM                        1:08.64 
  5  Fisher, Scott S               38 PTMS                      1:09.20 
  6  Glass, Mark W                 38 WMST                      1:10.84 
  7  Swope, Donald E               38 NAST                      1:15.76 
  8  Bahl, Jacob H                 33 UNAT                      1:18.00 
Heat 28 of 35 Timed Finals   
  1  Brown, Nathan Y               38 GAJA                      1:07.05 
  2  Jackson, Scott J              38 NOVA                      1:05.44 
  3  Mason, Michael T              39 ROSE                      1:00.89 
  4  Christoffel, Ben J            37 INDY                        59.49 
  5  Powers, Brian V               38 INDY                      1:00.00 
  6  Stich, Darryl D               37 WMAC                      1:02.58 
  7  Kozlowski, Mark S             38 IM                        1:06.33 
  8  Albert, Greg M                38 MESC                      1:07.62 
Heat 29 of 35 Timed Finals   
  1  Hubbard, John                 33 INDY                      1:10.12 
  2  Scott, Jamie L                31 BUMS                      1:08.15 
  3  Lang, Eric J                  32 RRM                       1:06.31 
  4  Werner, David F               34 BUMS                      1:06.12 
  5  Cook, Daniel A                34 WLAC                      1:06.23 
  6  Silver, Isaac M               34 FACT                      1:06.64 
  7  Johnson, Robert L             32 UNAT                      1:09.86 
  8  Niesen, Nathaniel             31 GLTR                      1:14.00 
Heat 30 of 35 Timed Finals   
  1  Wakefield, William W          30 O*H*                      1:04.89 
  2  Hunte, Rod C                  31 WOO                       1:03.23 
  3  Durieux, Chad A               33 ROSE                      1:02.47 
  4  Vanderkaay, Christian         31 MICH                        57.13 
  5  Rasmussen, Christian S        34 WCM                         59.37 
  6  Wight, Robert A               32 SWOM                      1:02.62 
  7  Holsman, Trent T              32 TOC                       1:04.18 
  8  Johnson, Luke B               30 FSTM                      1:04.95 
Heat 31 of 35 Timed Finals   
  1  Johnson, Nicholas             22 HMS                       1:25.00 
  2  Jensen, Augustine C           23 EDIN                      1:15.83 
  3  Vaughn, Derrick R             23 ISWM                      1:13.43 
  4  Olden, Levi                   22 HMS                       1:18.00 
  5  Phillips, Michael A           27 TPIT                      1:07.52 
  6  Lucena, David A               28 AGUA                      1:07.00 
  7  Gricius, David P              26 UNAT                      1:07.17 
Heat 32 of 35 Timed Finals   
  1  Schapiro, Adam P              26 SWOM                      1:06.95 
  2  Hunte, Jarrod A               29 WOO                       1:04.41 
  3  Weyerbacher, Jonathan S       28 INDY                      1:04.00 
  4  Krizmanic, Matt               27 ABM                       1:03.78 
  5  Benoit, Matthew               25 TOC                       1:03.80 
  6  Bower, Kenny G                25 TOC                       1:04.38 
  7  Jerden, Alex D                25 DOC                       1:06.81 
  8  Ganiyev, Doston               25 CMS                       1:06.96 
Heat 33 of 35 Timed Finals   
  1  Gullett, Jeffrey D            29 CMS                       1:02.00 
  2  Jordan, Scott C               27 TNYA                        59.55 
  3  Deery, Kyle B                 28 SYSM                        57.70 
  4  Ritter, Adam J                28 CSMT                        54.99 
  5  Gans, Egan                    27 TOC                         57.00 
  6  Dorr, John W                  29 TOC                         58.00 
  7  Lentz, Graham M               28 TOC                       1:00.05 
  8  Swick, John T                 29 ARIZ                      1:03.14 
Heat 34 of 35 Timed Finals   
  1  Garcia, Mike                  20 LIEM                      1:09.60 
  2  Cronin, Jake E                21 IM                        1:09.12 
  3  Davis, Jeff A                 24 UNAT                      1:06.45 
  4  Trimpe, Trevor E              22 UNAT                      1:05.00 
  5  Lansden, Cole                 20 ARKM                      1:05.02 
  6  Alcantar, Eduardo             20 PSM                       1:08.75 
  7  Jimenez, Ivan E               23 UTAH                      1:09.52 
  8  Butz, Jeremy                  24 AGUA                      1:09.70 
Heat 35 of 35 Timed Finals   
  1  Honeycutt, Chase              18 NAM                       1:03.55 
  2  Leo, MacGregor W              24 AGUA                        58.50 
  3  Puskaric, Kevin M             24 IM                          58.00 
  4  Keefer, Elliot                24 BUM                         55.98 
  5  Thomas, Chandler P            23 NCMS                        57.22 
  6  Ferguson, Kevin               23 TOC                         58.00 
  7  Jenrow, Robert J              24 BUM                         59.43 
  8  Wiley, DJ                     23 UTAH                      1:04.99