Licensed to USMS Web Master            Hy-Tek's Meet Manager 4/18/2008 05:27 PM
           2008 USMS SC National Championships, Sanction #: 4308-001           
                    Jamail Texas Swim Center, May 1-4, 2008                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 25 Timed Finals   
  1  Seidler, Jeanne               61 WMAC                      2:34.94 
  2  Anziano, Marcia               63 CMS                       1:40.05 
  3  Guthrie, Dianne               62 SMU                       1:47.34 
  4  Sievert, Sara M               82 MOST                      3:06.73 
  5  Steadman, Doris E             83 GSM                       1:59.75 
  6  Phillips, Bernice M           80 PNA                       2:04.59 
  7  Christian, Betty              86 MOVY                      2:12.35 
  8  Gaschke, Lida A               76 WM                        1:50.54 
Heat 2 of 25 Timed Finals   
  1  Henderson, Martha J           71 FACT                      1:55.84 
  2  Robbins-Bonitz, Suzanne E     74 NCMS                      1:49.55 
  3  Walker, Laura S               70 VMST                      1:46.00 
  4  Jordan, Betsy T               71 SDSM                      1:25.00 
  5  Zaremski, Barbara M           70 VMST                      1:34.50 
  6  Whalen, Nana                  70 LCM                       1:47.37 
  7  Dacey, Shirley G              71 MICH                      1:53.64 
  8  Tegner, Thyra                 73 ALMA                      2:00.51 
Heat 3 of 25 Timed Finals   
  1  Arnold, Tita                  66 SKY                       1:44.00 
  2  Martin, Judy                  65 VMST                      1:36.73 
  3  Coburn, Mary Anne             66 IM                        1:31.39 
  4  Frid, Barbara                 66 OREG                      1:27.00 
  5  Hlavacek, Ida M               66 VMST                      1:30.14 
  6  Durrant, Betsy                66 VMST                      1:31.60 
  7  Zentgraf, Karen W             66 CMS                       1:41.24 
  8  Lueken, Val A                 65 WMST                      1:46.20 
Heat 4 of 25 Timed Finals   
  1  Hashimoto, Christine L        60 CMS                       1:30.21 
  2  Payne, Brenda                 60 UNAT                      1:27.98 
  3  Pohlmann, Mary M              63 SLAM                      1:23.27 
  4  Shaps, Ruth Y                 60 MAM                       1:19.00 
  5  Gatz, Pamela S                61 CMS                       1:20.00 
  6  Sasser, Constance J           61 NEM                       1:25.21 
  7  Rousseau, Sandi               60 OREG                      1:28.80 
  8  Foreman, Judy                 64 NEM                       1:38.02 
Heat 5 of 25 Timed Finals   
  1  Sellers, Melanie B            55 SWYM                      1:50.21 
  2  Reierson, Suzy                56 RICE                      1:29.10 
  3  Brittingham, Regina           56 WCM                       1:28.50 
  4  Tourtual, Dorothy M           56 BUMS                      1:26.50 
  5  Flinn, Emma                   58 CHRR                      1:28.49 
  6  Springer, Phyllis D           58 NYCH                      1:29.08 
  7  Holt, Nancy E                 58 MOST                      1:47.80 
  8  Myer, Cynthia J               55 IMSC                      1:56.00 
Heat 6 of 25 Timed Finals   
  1  Casey, Kathrine J             59 PNA                       1:23.56 
  2  Lyman, Carolyn B              57 UTAH                      1:22.15 
  3  McDowell, Teresa W            57 SLAM                      1:18.58 
  4  Hardt, Leslie G               56 VCM                       1:14.03 
  5  Miller, Jan A                 57 MOST                      1:18.04 
  6  Kohn, Catherine K             55 SLAM                      1:20.00 
  7  Craffey, Eileen M             56 NEM                       1:22.91 
  8  Walsh Beilman, Stephanie      58 1776                      1:25.80 
Heat 7 of 25 Timed Finals   
  2  Larson, Linda L               52 FLAQ                      1:30.36 
  3  Holland, Susan A              52 WMST                      1:18.99 
  4  Chidester, Victoria L         51 CMS                       1:18.50 
  5  Burlingame, Sharon M          51 GKMS                      1:18.74 
  6  Smith, Paula J                53 AKMS                      1:22.50 
  7  Knox, Mary                    53 FAST                      1:48.60 
Heat 8 of 25 Timed Finals   
  1  Dawson, Karleen               51 SYSM                      1:17.00 
  2  Nunnallee, Deborah L          51 WMST                      1:15.41 
  3  Greig-Walker, Melinda B       50 AKMS                      1:13.20 
  4  Ayoob, Laurie                 51 LAPS                      1:12.11 
  5  Blattner, Susan J             50 MOVY                      1:13.00 
  6  Goodwin, Kim E                50 NEM                       1:14.58 
  7  O'Leary, Robin C              50 PNA                       1:16.21 
  8  Jaeger, Dawn                  51 PNA                       1:18.20 
Heat 9 of 25 Timed Finals   
  1  Jones, Beth                   51 RIDG                      1:11.50 
  2  Warmuth, Stacey S             51 VCM                       1:09.12 
  3  Osborn, Ahelee Sue M          50 NOVA                      1:08.15 
  4  Andrus-Hughes, Karen          50 OREG                      1:02.72 
  5  Landers, Patty                51 WCM                       1:07.00 
  6  Cavanaugh, Debbie D           50 GOLD                      1:09.00 
  7  Rollins, Stephanie S          53 ARIZ                      1:09.27 
  8  Doyle, Deanna                 50 SYSM                      1:12.00 
Heat 10 of 25 Timed Finals   
  1  Harrison, Karen               47 PCAT                      1:30.00 
  2  Sotelo-Osborne, Sophia S      47 WCM                       1:25.90 
  3  Tatnall, Susan C              48 CMS                       1:16.19 
  4  Eakle, Julie O                47 MOST                      1:13.76 
  5  Edwards, Kris E               46 BGWM                      1:14.46 
  6  Eicks, Stacey M               48 WMST                      1:23.00 
  7  Bennett, Sarah L              45 FLAQ                      1:29.68 
  8  Walton, Ann                   48 SMS                       1:45.00 
Heat 11 of 25 Timed Finals   
  1  Roemer, Paula J               47 WCM                       1:09.80 
  2  Livingston, Leslie C          46 GMUP                      1:06.50 
  3  Krattli, Caroline M           46 SDSM                      1:03.63 
  4  Swanson, Vibeke LH            46 1776                      1:03.23 
  5  Walsh, Susan                  46 NCMS                      1:03.43 
  6  Bailey, Monica M              47 ARIZ                      1:06.00 
  7  Burns, Tenley F               47 MTKA                      1:06.60 
  8  Honens, Kelly R               45 OAM                       1:12.95 
Heat 12 of 25 Timed Finals   
  1  Wobig, Ingeborg Y             39 UNAT                      1:23.54 
  2  Runnells, Julie L             35 WMAC                      1:11.34 
  3  Labusch, Meike M              35 USF                       1:10.40 
  4  Jones, Paula E                39 VMST                      1:10.12 
  5  Romoli, Sian L                36 CTM                       1:10.44 
  6  Selz, Elise R                 37 UNAT                      1:12.13 
  7  Presley, Annette              41 COM                       1:47.63 
Heat 13 of 25 Timed Finals   
  1  Keeney, Cheryl M              44 FLAQ                      1:41.08 
  2  Montgomery, Courtnay E        43 GOLD                      1:28.52 
  3  Segal, Leigh G                43 JAM                       1:22.00 
  4  Segnitz, Robin P              40 SKY                       1:19.83 
  5  Saylor, Heather W             42 IM                        1:20.49 
  6  Golding, Sandy F              44 CMS                       1:23.00 
  7  Thomas, Marianne R            44 NITR                      1:39.93 
  8  Stone, Diane D                44 FCST                      1:43.00 
Heat 14 of 25 Timed Finals   
  1  Soe, Jeanette G               43 ALMA                      1:14.99 
  2  Hagadorn, Heather             43 CMS                       1:12.70 
  3  Evans-Chase, Michelle D       41 OCSC                      1:12.50 
  4  Howard, Elizabeth R           41 CVYS                      1:12.36 
  5  Hunter, Dee A                 42 SQST                      1:12.39 
  6  Cleary, Kelly L               44 SQST                      1:12.68 
  7  Riner, Betsy                  41 CMS                       1:14.24 
  8  Benedict, Anita               44 UNAT                      1:18.42 
Heat 15 of 25 Timed Finals   
  1  Uppstrom, Noreen L            43 SLAM                      1:12.30 
  2  Bernhard, Anne E              43 PNA                       1:12.04 
  3  Johnson, Anne T Peters        43 PNA                       1:11.60 
  4  Turman, Nancy J               42 ARIZ                      1:11.00 
  5  Walker, Jennifer K            42 TXLA                      1:11.00 
  6  Dean, Paige E                 43 SYSM                      1:12.00 
  7  Perry, Rebecca R              43 MAM                       1:12.10 
  8  Kaderli, Stephanie            40 NITR                      1:12.31 
Heat 16 of 25 Timed Finals   
  1  Bunch, Brigid J               44 ARIZ                      1:09.60 
  2  Held, Amy                     43 PCAT                      1:08.18 
  3  Gellatly, Jill E              40 WMST                      1:08.00 
  4  Clifford-Dicks, Barbara J     41 GMUP                      1:06.80 
  5  Buscaglia, Caycee P           43 SQST                      1:07.58 
  6  Cox, Juliet E                 40 MAM                       1:08.10 
  7  Tait, Christine M             43 AKMS                      1:08.94 
  8  Hacker, Sara                  43 IM                        1:10.40 
Heat 17 of 25 Timed Finals   
  1  Gebhart, Janis R              43 WMST                      1:05.00 
  2  Smith, Laura K                42 ARIZ                      1:04.70 
  3  Jenkins, Valerie G            44 OREG                      1:03.00 
  4  Gary, Kristin J               40 REDT                        59.45 
  5  Willeboordse, Fall            42 AGUA                      1:01.75 
  6  Ward, Lisa A                  44 WCM                       1:03.00 
  7  Fusari, Jill R                41 WCM                       1:05.00 
  8  Pletch, Mary                  44 IM                        1:06.09 
Heat 18 of 25 Timed Finals   
  1  Duggan, Karen L               37 WCM                       1:09.00 
  2  Sherratt, Bridget             38 BERK                      1:04.20 
  3  Armentrout, Anna S            36 REDT                      1:03.60 
  4  Lane, Tanya N                 36 NCMS                      1:03.08 
  5  Howell, Jan M                 35 SNM                       1:03.59 
  6  Smith, Jody L                 39 STAN                      1:03.66 
  7  Wilcox, Renee M               36 MMSC                      1:07.00 
  8  Tennant, Deirdre E            36 UNAT                      1:09.00 
Heat 19 of 25 Timed Finals   
  2  Kyff, Jennifer J              34 METR                      1:10.84 
  3  Quinn, Heidi                  34 LVM                       1:10.02 
  4  Coley, Allison L              31 AGUA                      1:09.24 
  5  Reaburn, Laurie L             31 MOVY                      1:10.00 
  6  Hodges, Lesley                32 WFLY                      1:10.38 
  7  Van Enkenvoort, Krista R      34 WMAC                      1:12.00 
Heat 20 of 25 Timed Finals   
  1  Lancey, Suzanne P             32 MINN                      1:05.79 
  2  Barker, Katherine (Kathy) M   31 CMS                       1:03.81 
  3  Oberstar-Brown, Lia-Geneviev  31 SMU                       1:02.60 
  4  Guzman, Shanna L              31 TOC                         59.29 
  5  Bell, Kristina                31 IM                        1:01.90 
  6  Leach-Rosinski, Tara D        32 WMST                      1:03.50 
  7  Oplinger, Julie A             31 FXCM                      1:05.03 
  8  Whitworth, Katie K            33 UNAT                      1:09.03 
Heat 21 of 25 Timed Finals   
  3  Kohan, Michelle L             27 LOM                       1:20.23 
  4  Howard, Genifer M             25 AGM                       1:15.00 
  5  Slade, Courtney A             28 NEM                       1:17.59 
  6  Morgan, Kathleen              27 PCAT                      1:25.67 
Heat 22 of 25 Timed Finals   
  1  Acton, Lynn L                 29 CMS                       1:10.61 
  2  Tay, Lian M                   26 REDT                      1:09.07 
  3  Schneider, Erin E             29 WMAC                      1:08.90 
  4  Emery, Erin E                 28 CUBU                      1:06.36 
  5  Liu, Ouida                    27 USF                       1:07.05 
  6  Schouten, Kristen B           28 CATM                      1:09.00 
  7  Dubon, Monica I               26 UNAT                      1:09.15 
  8  Scott, Emily E                26 SLAM                      1:11.78 
Heat 23 of 25 Timed Finals   
  1  Barghi, Diane D               28 RICE                      1:05.08 
  2  Hernandez, Laura L            27 ARIZ                      1:03.22 
  3  Shpaizer, Tal                 25 REDT                      1:02.36 
  4  Peterson, Stacy E             26 CUBU                        59.00 
  5  Larkin, Christine             25 JAM                       1:02.33 
  6  Grover, Mollie K              27 TERR                      1:02.71 
  7  Whitty, Jackie L              25 BERK                      1:04.99 
  8  Balentine, Angie M            27 TXLA                      1:05.50 
Heat 24 of 25 Timed Finals   
  2  Meade, Joanna                 24 MERR                      1:12.90 
  3  Brown, Joelle A               22 SCAM                      1:11.79 
  4  Oberfelder, Brett             21 IMSC                      1:10.00 
  5  Hesterberg, Lisa G            21 CMS                       1:10.91 
  6  Dawson, Nichole L             20 BSM                       1:11.89 
  7  Naylor, Elisha M              21 PNA                       1:14.00 
Heat 25 of 25 Timed Finals   
  1  Husich, Ashely M              24 MERR                      1:06.70 
  2  Belliveau, Adrienne C         24 USF                       1:06.00 
  3  Busche, Kelly C               23 ARIZ                      1:03.99 
  4  Park, Yana                    23 GMUP                      1:03.44 
  5  Blocker, Vicki S              24 RICE                      1:03.50 
  6  Columbus, Mikki               24 AGUA                      1:05.00 
  7  Pierce, Shona D               23 PNA                       1:06.50 
  8  Leeming, Lindsey A            23 LVM                       1:09.35