Licensed to USMS Web Master            Hy-Tek's Meet Manager 4/18/2008 05:25 PM
           2008 USMS SC National Championships, Sanction #: 4308-001           
                    Jamail Texas Swim Center, May 1-4, 2008                    
                                 Meet Program                                  
 
Event 10  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 26 Timed Finals   
  2  Roudebush, George M           83 PNA                       5:05.00 
  3  Stupfel, Don L                80 SMMM                      4:20.00 
  4  Truby, Jack O                 83 CMS                       3:51.20 
  5  Silverstein, Lou              81 ARIZ                      3:53.67 
  6  Jones, Glynn                  83 TOC                       4:33.00 
  7  Haver, Tom                    90 SDSM                      4:42.05 
Heat 2 of 26 Timed Finals   
  2  Bauman, John H                77 WMAC                      3:52.00 
  3  Anderson, Lee B               77 UNAT                      3:45.00 
  4  Miller, Bob K                 78 PNA                       2:55.00 
  5  Clegern, Wayne M              78 CMS                       3:45.00 
  6  LaFavre, Robert N             75 BHCY                      3:51.10 
  7  Gray, Joe E                   78 MOST                      4:04.89 
Heat 3 of 26 Timed Finals   
  2  Palmer, Pete                  72 BMST                      3:29.46 
  3  Fasbender, Barry A            70 STAN                      3:07.48 
  4  Ackerman, Owen                70 IM                        2:55.00 
  5  Thayer, George D              72 OREG                      2:58.50 
  6  Martin, Sherrill F            71 AAAA                      3:24.67 
  7  Leggett, L Waldo              72 MACA                      3:42.32 
Heat 4 of 26 Timed Finals   
  1  Pipkin, Ken                   63 PCAT                      3:20.00 
  2  Galine, Donald L              62 WCM                       2:48.88 
  3  Boak, Thomas D                64 WMST                      2:44.00 
  4  Leonard, Roger F              60 ANCM                      2:41.77 
  5  Jochim, Christian             60 ALMA                      2:45.00 
  6  Mathews, Steven C             62 WAWA                      3:20.00 
  7  Wood, Craig A                 67 ETEX                      3:30.00 
  8  Reynolds, Bing                67 CMS                       3:52.22 
Heat 5 of 26 Timed Finals   
  1  Monahan, Richard S            66 METR                      3:12.02 
  2  Gibbs, Jim                    66 PCAT                      3:03.51 
  3  Dye, Dean                     66 SYSM                      2:47.80 
  4  Roddin, Hugh J                66 ANCM                      2:36.00 
  5  Raffaelli, Larry L            65 VCM                       2:42.77 
  6  Nordby, Michael C             66 PNA                       2:50.00 
  7  Woods, Tom M                  65 VMST                      3:11.00 
  8  Curtiss, Carl W               66 UNAT                      3:23.06 
Heat 6 of 26 Timed Finals   
  1  Carney, Kent                  60 CMS                       2:37.55 
  2  Welty, Bob                    63 DAMM                      2:31.00 
  3  Kolonkowski, Bob              60 METR                      2:27.45 
  4  Wilder, Hugh                  60 SMRT                      2:19.00 
  5  Burns, Richard                64 TAM                       2:22.50 
  6  McColly, Michael              62 PNA                       2:29.26 
  7  Lawrie, Jim                   61 SNM                       2:35.00 
  8  Figueiredo, Paulo             61 WH2O                      2:40.00 
Heat 7 of 26 Timed Finals   
  1  Ellett, John F                51 UNAT                      3:00.00 
  2  Christensen, Thomas F         52 LVM                       2:40.21 
  3  Vallejo, Sergio               52 BSM                       2:40.00 
  4  Reichle, Luke                 52 MSCM                      2:59.75 
  5  Miller, Jim W                 57 VMST                      2:38.80 
  6  Morris, Stephen L             56 PCAT                      2:31.00 
  7  Preslar, Jay                  56 GSMS                      2:32.56 
  8  Koenig, Mike                  56 PNA                       2:40.50 
Heat 8 of 26 Timed Finals   
  1  Mykleby, Geoff L              55 WMAC                      2:30.00 
  2  Foreaker, Don C               55 SRM                       2:28.00 
  3  Johnson, Clifford H           56 SNM                       2:24.00 
  4  Tharp, Greg J                 57 WMST                      2:21.04 
  5  McCormack, Kevin M            55 SYSM                      2:21.10 
  6  Reeves, William W             55 UTAH                      2:24.50 
  7  Longo, Ken                    55 HUMS                      2:30.00 
  8  Ransom-Nelson, Bill B         55 TXLA                      2:30.00 
Heat 9 of 26 Timed Finals   
  1  Voisard, Brian S              56 WIN                       2:20.48 
  2  Thompson, Frank L             56 MICH                      2:20.00 
  3  Fischer, Chuck                56 CMS                       2:19.42 
  4  Mc Conica, Jim                57 VCM                       2:09.91 
  5  Pugliese, Mark D              55 ANCM                      2:15.70 
  6  Bright, David C               55 NEM                       2:20.00 
  7  Jacobs, Ronald                56 PNA                       2:20.00 
  8  Schmidt, George L             58 GOLD                      2:21.00 
Heat 10 of 26 Timed Finals   
  1  Paul, Andrew M                52 SBSM                      2:30.00 
  2  Wood, Mark F                  52 TXLA                      2:28.40 
  3  Judelson, David S             52 NEM                       2:25.15 
  4  Bailey, Richard D             54 GAJA                      2:22.00 
  5  Hatton, Bruce R               51 WH2O                      2:25.00 
  6  Irwin, John R                 51 MICH                      2:27.47 
  7  Burr, Chuck                   50 RIDG                      2:29.51 
  8  Welch, David J                51 NEM                       2:35.00 
Heat 11 of 26 Timed Finals   
  1  Hendrick, Marty               50 FLAQ                      2:20.30 
  2  Welchlin, Bob                 51 MOVY                      2:18.40 
  3  Holthus, Brian K              50 MINN                      2:17.00 
  4  Barton, Tom                   52 SMU                       2:13.60 
  5  O'Brien, Kerry L              51 WCM                       2:15.50 
  6  Seagraves, Bob A              51 TM08                      2:18.33 
  7  Hamm, Michael L               50 LAPS                      2:20.18 
  8  Smith, Jim P                  51 NMMS                      2:20.72 
Heat 12 of 26 Timed Finals   
  1  Canales, Francisco L          50 SRM                       2:10.00 
  2  Djang, Philipp A              53 RGSC                      2:07.00 
  3  Klein, Jonathan E             50 NCMS                      2:05.44 
  4  Specht, William L             50 SPM                       2:05.00 
  5  Shake, Scott D                50 ARIZ                      2:05.10 
  6  Supple, Robert C              53 NMMS                      2:05.50 
  7  Morales, John R               50 SRM                       2:09.50 
  8  Dickson, Bruce F              54 WAWA                      2:12.50 
Heat 13 of 26 Timed Finals   
  2  Campbell, Chris               47 MVM                       2:51.00 
  3  Virjee, Fram M                47 LAPS                      2:30.00 
  4  Breen, James T                46 UNAT                      2:30.00 
  5  Dybdahl, Eric T               48 PNA                       2:30.00 
  6  Pegues, Lex                   47 CMS                       2:34.19 
Heat 14 of 26 Timed Finals   
  1  Bleeke, Gary N                48 STAR                      2:28.10 
  2  Cantrell, Patrick M           47 AGUA                      2:22.50 
  3  Niedrich, Ronald W            48 SMS                       2:20.10 
  4  Moore, Robert B               47 PNA                       2:20.00 
  5  Switzer, Kevin G              47 WAWA                      2:20.00 
  6  Littlefield, James R          47 PNA                       2:20.50 
  7  Jaeger, Thomas M              49 MINN                      2:24.74 
  8  Parker, Dave B                48 TXLA                      2:29.50 
Heat 15 of 26 Timed Finals   
  1  Perkins, Robert M             45 SWYM                      2:19.50 
  2  Brancamp, David J             46 SNM                       2:17.03 
  3  Melanson, Edward L            45 CMS                       2:15.20 
  4  Radam, Thomas                 45 IMSC                      2:12.12 
  5  Kreinz, Steven S              45 WMAC                      2:13.00 
  6  Hiteshew, David               45 IM                        2:15.80 
  7  Moreland, Michael G           45 NIAG                      2:18.71 
  8  Whittaker, Shaun L            46 TXLA                      2:19.80 
Heat 16 of 26 Timed Finals   
  1  Calvert, Mark A               48 FACT                      2:10.50 
  2  Wells, Brad R                 46 MOVY                      2:05.50 
  3  Harper, Buzz                  48 LAPS                      2:05.00 
  4  Yarid, Jay                    45 SMU                       2:00.16 
  5  Holbrook, Jeff                49 WMST                      2:03.64 
  6  Esselstyn, Rip                45 WAWA                      2:05.00 
  7  Dardaris, Peter J             49 1776                      2:10.00 
  8  Nalli, Lyle A                 48 PNA                       2:11.00 
Heat 17 of 26 Timed Finals   
  2  Chang, Tinjin P               39 UNAT                      2:36.91 
  3  Deangelis, Rocky R            35 WH2O                      2:21.00 
  4  Holcomb, Barry R              38 MOVY                      2:22.07 
  5  Bjontegard, Arthur M          39 RICE                      3:02.27 
  6  Daugherty, Gordon             42 COM                       2:21.91 
  7  Köszegi, Lorin A              43 SWYM                      2:31.00 
Heat 18 of 26 Timed Finals   
  1  Czander, Eric W               42 DCAC                      2:20.40 
  2  Davis, John A                 43 MOVY                      2:12.92 
  3  Esselstyn, Ted C              44 WAWA                      2:12.00 
  4  Slocum, Christopher R         42 NCMS                      2:10.00 
  5  Israel, Daniel M              40 MICH                      2:11.24 
  6  Hickman, Mark D               42 ARIZ                      2:12.63 
  7  Young, Stanford R             43 TXLA                      2:19.32 
  8  Mc Sweeney, Brian P           41 USF                       2:20.57 
Heat 19 of 26 Timed Finals   
  1  Morley, David F               42 SWIF                      2:07.69 
  2  Sundahl, Philip J             43 WMST                      2:05.10 
  3  Nygren, Mats O                41 PNA                       2:05.00 
  4  Ross, Michael S               40 MESC                      1:53.89 
  5  Davis, Ross C                 41 WMST                      1:58.59 
  6  Breazeale, Nathan M           44 TXLA                      2:05.03 
  7  Stewart, Karl M               42 CMS                       2:06.47 
  8  Borton, Dan                   40 ROSE                      2:09.02 
Heat 20 of 26 Timed Finals   
  1  Kuykendall, Jeff J            38 OREG                      2:16.98 
  2  Buck, Joseph A                36 GAJA                      2:15.80 
  3  Fox, James A                  36 AGUA                      2:11.00 
  4  Turner, Michael T             39 WAWA                      2:10.00 
  5  Heil, Matthew                 38 PCAT                      2:10.50 
  6  Fontana, Oscar                38 MERR                      2:15.10 
  7  Koppenhaver, Ken D            39 NIAG                      2:16.80 
  8  Mattson, Mark E               37 IM                        2:17.08 
Heat 21 of 26 Timed Finals   
  1  Nordmann, Michael T           35 WMST                      2:05.01 
  2  Fedorov, Alexander G          36 NITR                      2:00.00 
  3  Barr, J B                     39 NE                        1:59.92 
  4  Davis, Josh C                 35 MOST                      1:52.00 
  5  Dobko, Duane WT               35 UNAT                      1:53.16 
  6  Mc Kay, Matthew G             36 TOC                       1:59.98 
  7  Hale, William C               37 MAM                       2:04.58 
  8  Larson, Sean R                38 MILS                      2:09.07 
Heat 22 of 26 Timed Finals   
  2  Sethna, Dorab N               27 MVN                       2:40.00 
  3  Below, James C                28 WH2O                      2:13.81 
  4  Palmer, Bryan S               29 FLAQ                      2:35.77 
  5  Wooten, John                  34 RGSC                      2:33.56 
  6  Su, Billy                     34 NCMS                      2:40.00 
Heat 23 of 26 Timed Finals   
  1  Mills, Anthony M              32 COM                       2:26.30 
  2  Tetzlaff, Maurice             31 WMAC                      2:20.00 
  3  Blanco, Alonso O              33 MOST                      2:18.75 
  4  Mauk, Christopher D           31 SBAS                      2:11.98 
  5  Alley, David W                33 TXLA                      2:17.00 
  6  Bell, Casey A                 33 SWYM                      2:20.00 
  7  Sixkiller, Jason M            30 ARIZ                      2:20.47 
  8  Carlson, Ken                  33 IM                        2:30.50 
Heat 24 of 26 Timed Finals   
  1  Kaufmann, Jon C               31 WH2O                      2:10.00 
  2  Ayer, Scott                   31 SMU                       1:58.76 
  3  Commings, Jeff P              34 ARIZ                      1:55.51 
  4  Scalise, Erik L               30 SNM                       1:49.11 
  5  Olver, Brian J                30 WH2O                      1:55.18 
  6  Hooper, Matt                  34 FLAQ                      1:56.85 
  7  Wright, Brian W               33 WH2O                      2:05.00 
  8  Cox, Michael J                30 CMS                       2:11.96 
Heat 25 of 26 Timed Finals   
  1  Aguilar, Rey                  26 UNAT                      2:12.00 
  2  Reeves, Jason R               26 METR                      2:02.29 
  3  Erickson, Ben                 26 LVM                       1:58.99 
  4  Russell, Jonathan P           25 WH2O                      1:52.75 
  5  Zemier, Karol F               25 NEPT                      1:53.80 
  6  Palumbo, Gregory T            27 TNYA                      2:01.89 
  7  Caswell, Ian                  29 CMS                       2:04.14 
  8  Walker, Brady J               26 FLAQ                      2:13.69 
Heat 26 of 26 Timed Finals   
  1  Pekarek, David N              24 CTM                       2:20.00 
  2  Gentry, Trent B               21 WAWA                      2:14.86 
  3  Andrew, Tom B                 24 TXLA                      2:05.23 
  4  Galvan-Sarabia, Luis F        23 FLAQ                      2:02.22 
  5  Normann, Chris T              18 FLAQ                      2:04.44 
  6  Battin, David D               18 LVM                       2:08.34 
  7  Fanning, Mark A               22 PNA                       2:17.00 
  8  Webster, Nicholas             21 FAST                      2:30.00