Licensed to USMS Web Master                               Hy-Tek's Meet Manager
      2007 USMS Short Course Yards Championships - 5/17/2007 to 5/20/2007      
                        Meet Program - Saturday, May 19                        
 
Event 24  Women 50 Yard Backstroke
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1  Timed Finals   
  3  Burrill, Billie Ann           86 NEM                       1:04.81 
  4  Christian, Betty              85 MOVY                      1:03.50 
  5  Kornfeld, Maurine E           85 MVN                       1:04.28 
  6  Chadwick, Marion K            85 PNA                       1:49.50 
Heat 2  Timed Finals   
  1  Young, Claire E               79 GOLD                      1:10.00 
  2  Goggin, Georgia L             77 MOST                        57.61 
  3  Gaschke, Lida A               75 METR                        50.55 
  4  Gladwell, Gail A              75 PNA                       1:01.82 
  5  Burke, Maryan N               82 PNA                       1:28.00 
  6  Phillips, Bernice M           80 PNA                         51.59 
  7  Meyer, Margery                84 TOC                         56.00 
Heat 3  Timed Finals   
  1  Bryce, Karen G                73 PNA                       1:04.97 
  2  Bayly, Helen H                70 ARIZ                        56.48 
  3  Keller, Kathleen E            70 ARIZ                        51.11 
  4  Jordan, Betsy T               70 SDSM                        38.50 
  5  Robbins-Bonitz, Suzanne E     73 NCMS                        47.67 
  6  Tegner, Thyra                 72 ALMA                        53.71 
  7  Schroder, Kaleo B             71 OREG                      1:00.45 
Heat 4  Timed Finals   
  2  Bradburn, Paulette            60 UNAT                        54.22 
  3  Schreiber, Shirley J          60 INWM                        50.20 
  4  Malone, Bobbi                 64 ARIZ                        50.45 
  5  Whitlock, Shelly              67 MOST                        57.00 
  6  Fasbender, Alice J            68 UNAT                      1:30.00 
Heat 5  Timed Finals   
  1  Kight, Betty G                65 MOST                        45.31 
  2  Clifford, Gynt H              68 SDSM                        43.43 
  3  Durrant, Betsy                65 VMST                        41.00 
  4  Frid, Barbara                 65 OREG                        38.70 
  5  Schreiner, Beth               66 VMST                        40.33 
  6  Boone, Kay M                  66 MOST                        41.58 
  7  Kraetzer, Midge S             68 WCM                         45.00 
  8  Fritz, Jill D                 66 ARIZ                        50.49 
Heat 6  Timed Finals   
  1  Adams, Carol H                63 NEM                         45.00 
  2  Tyler, Sarah L                62 SNM                         44.00 
  3  Sasser, Constance J           60 NEM                         39.69 
  4  Walker, Pinky M               64 PNA                         37.54 
  5  Ward, Joy                     64 OREG                        37.88 
  6  Miller, Kaetche               60 PNA                         43.43 
  7  Stephens, Mary L              64 BRYB                        44.04 
  8  Schweitzer, Susan             61 IM                          46.30 
Heat 7  Timed Finals   
  1  Logsdon, Rebecca G            53 PNA                         55.20 
  2  Watson, Lisa L                53 GAJA                        44.44 
  3  Collins, Sue W                50 PNA                         40.00 
  4  Belza, Basia                  52 PNA                         52.37 
  5  Wright, Jill M                56 SAWS                        46.07 
  6  Mariz, Linda F                58 PNA                         43.00 
  7  Rousseau, Sandi               59 OREG                        43.22 
Heat 8  Timed Finals   
  1  Havel, Germaine L             58 WMAC                        41.06 
  2  Brittingham, Regina           55 WCM                         37.50 
  3  Johnston, Bonnie R            55 MARY                        37.50 
  4  Val, Laura B                  55 TAM                         31.00 
  5  Hardt, Leslie G               55 VCM                         33.60 
  6  Ophaug, Patricia G            55 MINN                        37.50 
  7  Kassen, Elizabeth K           55 PNA                         40.93 
  8  Granovsky, Lora               56 NOVA                        41.30 
Heat 9  Timed Finals   
  1  Thoma, Diane P                53 PNA                         38.64 
  2  Strauss, Judy                 52 MELO                        38.50 
  3  Hendryx, Teri L               53 OREG                        37.50 
  4  Swigert, Debbie M             51 WCM                         36.50 
  5  Aiu, Mavis D                  51 HIMA                        37.00 
  6  Jaeger, Dawn                  50 PNA                         38.00 
  7  Smith, Paula J                52 AKMS                        38.50 
  8  Valdez, Hermie T              53 PNA                         38.64 
Heat 10  Timed Finals   
  1  Nunnallee, Deborah L          51 WMST                        35.00 
  2  James, Katryn S               51 ARIZ                        34.80 
  3  Maltry, Cynthia L             52 WMAC                        32.40 
  4  Landers, Patty                50 WCM                         31.40 
  5  Sing, Karen R                 50 CARL                        32.30 
  6  Jones, Beth                   50 RIDG                        33.80 
  7  Abrams, Kathleen A            51 PNA                         35.00 
  8  O'Leary, Robin C              50 PNA                         36.50 
Heat 11  Timed Finals   
  1  Binz, Karin S                 45 LAPS                        40.00 
  2  Einset, Elizabeth             45 AKMS                        38.00 
  3  Melvin, Sheryl R              49 PNA                         38.00 
  4  Salus, Rae                    45 IM                          39.88 
  5  Launer, Tara Lyn              38 RMST                        38.14 
  6  Scobbie, Karen                38 IM                          35.27 
  7  Buehler, Paige                38 INWM                        35.31 
  8  McNamee, Mary A               40 SLAM                      1:00.00 
Heat 12  Timed Finals   
  1  Westphal, Natasha             48 MM                          36.05 
  2  Cooley, Cathy L               49 PNA                         36.00 
  3  Goodman, Ann R                48 OREG                        34.67 
  4  Hajost, Cynthia M             47 RMST                        34.05 
  5  Garnier, Kathy L              46 CMS                         34.50 
  6  Diddams, Margaret A D         45 PNA                         34.88 
  7  Edwards, Kris E               45 BGWM                        36.00 
  8  Whiteside, Leslie M           47 INWM                        36.50 
Heat 13  Timed Finals   
  1  Graham, Kathy E               49 MSBC                        33.51 
  2  Bailey, Monica M              46 ARIZ                        31.00 
  3  Dahl, Lisa A                  46 PNA                         30.50 
  4  Pipes-Neilsen, Karlyn         45 IM                          28.26 
  5  Andrus-Hughes, Karen          49 OREG                        29.90 
  6  Hobbs, Liz A                  45 ARIZ                        30.80 
  7  Courtney, Zena H              47 PNA                         31.57 
  8  Mc Call, Jane E               47 LAPS                        33.66 
Heat 14  Timed Finals   
  1  Moore, Kathy R                40 PNA                         37.40 
  2  Kerley, Lisamarie M           41 ALMA                        35.04 
  3  Montgomery, Courtnay          42 UOS                         35.00 
  4  Soe, Jeanette G               42 ALMA                        33.99 
  5  Johnson, Anne T Peters        42 PNA                         34.00 
  6  Hunter, Dee A                 41 SQST                        35.00 
  7  Simmons, Stephanie J          40 OREG                        37.38 
  8  Way, Suzanne E                43 PNA                         46.48 
Heat 15  Timed Finals   
  1  Thompson, Jennifer L          40 OREG                        33.22 
  2  Tait, Christine M             42 AKMS                        32.13 
  3  Ekstrom, Gretchen F           40 TERR                        31.60 
  4  Joy, Janine                   43 AQUM                        30.78 
  5  Gebhart, Janis R              42 WMST                        30.90 
  6  Lee, Sarah B                  40 CMS                         32.00 
  7  McGuire, Kris                 42 INWM                        32.20 
  8  Kelley, Colleen               40 ARIZ                        33.50 
Heat 16  Timed Finals   
  1  Burkart, Dana M               35 PAFC                        34.49 
  2  Reykdal, Kim                  35 PNA                         32.99 
  3  Eden, Kim G                   38 CMS                         32.87 
  4  Ward, Jennifer A              35 PNA                         31.90 
  5  Schwartz, Michelle L          35 NCMS                        32.39 
  6  Hageman, Heather M            36 NCMS                        32.91 
  7  Mesler, Jennifer L            36 PNA                         33.21 
  8  Hippen, Karyn L               37 DKTA                        34.52 
Heat 17  Timed Finals   
  1  Murray, Alexis A              36 1776                        31.18 
  2  Armentrout, Anna S            35 REDT                        30.14 
  3  Howell, Jan M                 35 SNM                         29.56 
  4  Gary, Kristin J               39 REDT                        28.10 
  5  Smith, Jody L                 38 STAN                        29.24 
  6  Hulett, Jennifer A            38 FLAQ                        30.02 
  7  Mc Cormick, Jill M            35 SRM                         30.50 
  8  Harnett, Jennifer A           35 JAM                         31.45 
Heat 18  Timed Finals   
  2  Taggart, Angela R             32 AKMS                        35.21 
  3  Kyff, Jennifer J              33 METR                        34.18 
  4  McCrady, Christine            34 FLAQ                        32.92 
  5  Richardson, Sarah D           30 PNA                         33.31 
  6  Piazza, Kelly S               31 AKMS                        34.88 
  7  Tulou, Tamara                 33 PNA                         36.44 
Heat 19  Timed Finals   
  1  Miracle, Amy L                32 HSNM                        32.50 
  2  Reaburn, Laurie               30 MOVY                        32.00 
  3  Limke, Tobi L                 32 NBAC                        30.20 
  4  Paulsen, Kristina             30 IM                          28.99 
  5  Klotz, Jessica C              30 ANCM                        29.94 
  6  Stich, Chris S                30 WMAC                        31.24 
  7  Parrish, Sally A              32 INWM                        32.41 
  8  Kothe, Nicole A               33 IM                          32.50 
Heat 20  Timed Finals   
  2  Kasamatsu, Tami E             28 BAM                         34.01 
  3  Lawrence, Kari C              25 NCMS                        33.71 
  4  Potts, Erin E                 29 LVM                         33.23 
  5  Chow, Jackie I                28 DAM                         33.69 
  6  Zywica, Jolene                25 IM                          33.75 
  7  Djang, Amanda B               26 INWM                        54.78 
Heat 21  Timed Finals   
  1  West, Sherry B                29 WH2O                        33.00 
  2  Sample, Autumn C              25 TERR                        32.00 
  3  Humphries, Jane E             25 NEM                         31.49 
  4  Singler, Maggie M             27 STVN                        30.70 
  5  Helm, Lisa A                  27 SSM                         31.30 
  6  Fry, Jessica L                27 RMST                        32.00 
  7  Otto, Julia                   27 STAN                        32.55 
  8  Hennessey, Katherine C        28 NBAC                        33.06 
Heat 22  Timed Finals   
  1  Downing, Jennifer             28 NEM                         30.24 
  2  Sullivan, Brianne             27 NYCH                        29.90 
  3  Martin, Jennifer M            26 FLAQ                        29.45 
  4  Kownslar, Laura H             26 UNAT                        28.47 
  5  Grover, Mollie K              26 TERR                        29.45 
  6  Rau, Jocelyn M                28 WMAC                        29.70 
  7  Lyons, Jenny R                25 UNAT                        30.00 
  8  Kozlowski, Laura              29 IM                          30.50 
Heat 23  Timed Finals   
  2  Saval, Amber M                20 INWM                        35.00 
  3  Gleckler, Kara M              24 INWM                        34.00 
  4  Smith, Lauren E               20 PNA                         33.00 
  5  Ladd, Courtney R              23 UNAT                        33.98 
  6  Urbatchka, Colleen A          20 UNAT                        34.00 
  7  Naylor, Elisha M              20 PNA                         35.00 
Heat 24  Timed Finals   
  1  Kunze, Brittany N             23 PNA                         32.87 
  2  Luchini, Stephanie L          24 TOC                         32.00 
  3  Belliveau, Adrienne C         23 USF                         30.59 
  4  Urbatchka, Lindsey E          23 MOVY                        29.88 
  5  Busche, Kelly C               22 ARIZ                        30.50 
  6  Pierce, Shona D               22 PNA                         31.20 
  7  Jacobson, Erin C              22 PNA                         32.44 
  8  Moore, Sarah M                21 PNA                         33.00