USMS Event Results Database

Search Results from 2014 Marriott U.S. Masters Swimming Summer National Championship


Women's Results [Men | Relays]

Women 30-34 200 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 13  Barthold, Faye                 30  ANCM    2:58.00     2:58.74        
                40.93     1:25.81(44.88)    2:12.63(46.82)    2:58.74(46.11)
 15  Goldberg, Marci                30  ANCM    3:23.79     3:21.45        
                46.66     1:39.06(52.40)    2:31.41(52.35)    3:21.45(50.04)

Women 30-34 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 15  Goldberg, Marci                30  ANCM    6:43.05     7:10.04        
                50.55     1:45.39(54.84)    2:40.87(55.48)    3:35.73(54.86)
        4:30.10(54.37)    5:23.96(53.86)    6:17.82(53.86)    7:10.04(52.22)

Women 30-34 800 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Goldberg, Marci                30  ANCM   15:35.65    14:55.82    2.00
                53.38     1:49.49(56.11)    2:46.03(56.54)    3:42.63(56.60)
        4:38.69(56.06)    5:35.41(56.72)    6:31.41(56.00)    7:28.30(56.89)
        8:24.24(55.94)    9:20.74(56.50)   10:17.09(56.35)   11:14.27(57.18)
       12:11.06(56.79)   13:07.30(56.24)   14:02.27(54.97)   14:55.82(53.55)

Women 30-34 100 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Barthold, Faye                 30  ANCM    1:46.50     1:47.76    5.00
                51.80     1:47.76(55.96)

Women 30-34 200 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Callier, Viviane               30  ANCM    3:36.00     3:27.52    5.00
                48.58     1:40.55(51.97)    2:34.65(54.10)    3:27.52(52.87)

Women 30-34 200 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 11  Barthold, Faye                 30  ANCM    3:11.40     3:10.73        
                40.37     1:29.75(49.38)    2:26.29(56.54)    3:10.73(44.44)
 12  Callier, Viviane               30  ANCM    3:10.00     3:13.95        
                44.43     1:36.50(52.07)    2:27.98(51.48)    3:13.95(45.97)

Women 35-39 100 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Miller, Cristina               38  ANCM    2:03.66          NS        

Women 35-39 50 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Miller, Cristina               38  ANCM    1:13.10          NS        

Women 35-39 100 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Miller, Cristina               38  ANCM    2:38.19          NS        

Women 40-44 200 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Golan, Elissa M                42  ANCM    3:55.00     3:47.06    9.00
                51.02     1:48.49(57.47)    2:48.31(59.82)    3:47.06(58.75)

Women 40-44 200 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Golan, Elissa M                42  ANCM    3:20.00     3:41.15    4.00
                49.14   1:51.67(1:02.53)    2:51.25(59.58)    3:41.15(49.90)

Women 45-49 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 11  Weigel, Emily K                49  ANCM      43.50       36.60        

Women 45-49 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 12  Gainor, Cathy C                47  ANCM    6:06.16     5:53.44        
                42.11     1:27.84(45.73)    2:13.08(45.24)    2:58.52(45.44)
        3:42.84(44.32)    4:27.16(44.32)    5:10.44(43.28)    5:53.44(43.00)

Women 45-49 1500 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Gainor, Cathy C                47  ANCM   23:16.51    23:22.46    7.00
                44.54     1:31.69(47.15)    2:20.03(48.34)    3:07.75(47.72)
        3:55.52(47.77)    4:42.78(47.26)    5:29.97(47.19)    6:16.79(46.82)
        7:03.86(47.07)    7:50.81(46.95)    8:35.03(44.22)    9:23.99(48.96)
       10:10.92(46.93)   10:57.82(46.90)   11:44.84(47.02)   12:31.68(46.84)
       13:18.81(47.13)   14:05.42(46.61)   14:52.83(47.41)   15:39.25(46.42)
       16:26.38(47.13)   17:12.97(46.59)   17:59.84(46.87)   18:46.49(46.65)
       19:33.49(47.00)   20:20.15(46.66)   21:06.68(46.53)   21:52.78(46.10)
       22:38.57(45.79)   23:22.46(43.89)

Women 45-49 50 Meter Backstroke from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Weigel, Emily K                49  ANCM         NT       47.16        
---  Gainor, Cathy C                47  ANCM         NT       49.40        

Women 45-49 100 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Weigel, Emily K                49  ANCM    2:30.50          DQ        
                56.52                   

Women 45-49 200 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  8  Gainor, Cathy C                47  ANCM    3:37.34     3:26.76    3.00
                50.42     1:42.17(51.75)    2:34.66(52.49)    3:26.76(52.10)

Women 45-49 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  Blumenthal, Pamela M           47  ANCM      43.94       41.26    1.00
 12  Weigel, Emily K                49  ANCM      45.50       46.47        

Women 45-49 200 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 15  Blumenthal, Pamela M           47  ANCM    3:33.94     3:30.63        
                48.89     1:43.69(54.80)    2:41.61(57.92)    3:30.63(49.02)

Women 45-49 400 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Blumenthal, Pamela M           47  ANCM    7:40.00     7:29.62    5.00
                54.74   1:54.88(1:00.14)    2:53.03(58.15)    3:50.45(57.42)
        4:49.08(58.63)  5:51.45(1:02.37)    6:41.50(50.05)    7:29.62(48.12)

Women 50-54 200 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Deal, Elisabeth Elliott        50  ANCM    2:40.80     2:42.94    2.00
                36.61     1:19.01(42.40)    2:01.95(42.94)    2:42.94(40.99)

Women 50-54 100 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Deal, Elisabeth Elliott        50  ANCM    1:38.80     1:38.55    4.00
                47.09     1:38.55(51.46)

Women 55-59 50 Meter Freestyle from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Foley, Linda K                 59  ANCM         NT       45.18        

Women 55-59 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 17  Crouse, Jeanne M               58  ANCM    7:59.10     7:54.67        
                54.95     1:53.94(58.99)  2:54.74(1:00.80)  3:55.34(1:00.60)
      4:56.20(1:00.86)  5:56.39(1:00.19)  6:57.71(1:01.32)    7:54.67(56.96)

Women 55-59 800 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Foley, Linda K                 59  ANCM   14:30.00    14:17.48    4.00
                48.39     1:41.54(53.15)    2:35.60(54.06)    3:30.33(54.73)
        4:25.06(54.73)    5:19.24(54.18)    6:13.69(54.45)    7:07.15(53.46)
        8:01.68(54.53)    8:55.40(53.72)    9:49.70(54.30)   10:43.58(53.88)
       11:37.83(54.25)   12:31.67(53.84)   13:26.37(54.70)   14:17.48(51.11)
---  Crouse, Jeanne M               58  ANCM   16:24.78          DQ        
                 0.00                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Women 55-59 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Crouse, Jeanne M               58  ANCM      55.60          NS        

Women 60-64 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Lim-Sharpe, Judy               63  ANCM      37.50       36.22    2.00
 13  Honberg, Lynda E               62  ANCM      47.05       44.38        

Women 60-64 50 Meter Freestyle from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Lim-Sharpe, Judy               63  ANCM         NT       36.52        

Women 60-64 100 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  Lim-Sharpe, Judy               63  ANCM    1:25.00     1:23.57    1.00
                39.39     1:23.57(44.18)
 15  Honberg, Lynda E               62  ANCM    1:42.05     1:45.10        
                46.08     1:45.10(59.02)

Women 60-64 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 17  Lim-Sharpe, Judy               63  ANCM    7:05.00     6:50.79        
                45.74     1:36.32(50.58)    2:28.85(52.53)    3:21.76(52.91)
        4:14.22(52.46)    5:07.51(53.29)    5:59.83(52.32)    6:50.79(50.96)

Women 60-64 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Pastel, Mary S                 61  ANCM      43.00       47.21    7.00

Women 65-69 50 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Pettijohn, Margot K            68  ANCM      45.52       45.03   11.00

Women 65-69 100 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Pettijohn, Margot K            68  ANCM    1:40.65     1:39.56    9.00
                48.84     1:39.56(50.72)

Women 65-69 200 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Pettijohn, Margot K            68  ANCM    3:32.71     3:38.85   11.00
                50.24     1:44.99(54.75)    2:42.35(57.36)    3:38.85(56.50)

Women 65-69 100 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Pettijohn, Margot K            68  ANCM    1:38.65     1:36.60   11.00
                45.62     1:36.60(50.98)

Women 65-69 200 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Pettijohn, Margot K            68  ANCM    3:47.78     3:45.65   11.00
                48.00     1:44.18(56.18)  2:44.93(1:00.75)  3:45.65(1:00.72)

Women 65-69 400 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Pettijohn, Margot K            68  ANCM    7:20.23     7:21.52    9.00
                47.75     1:43.15(55.40)    2:38.97(55.82)    3:35.41(56.44)
      4:35.70(1:00.29)  5:36.21(1:00.51)    6:28.77(52.56)    7:21.52(52.75)

Women 70-74 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Fisken, Kathleen C             72  ANCM      51.92          NS        

Women 70-74 50 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Fisken, Kathleen C             72  ANCM      59.75          NS        


Men's Results [Women | Relays]

Men 35-39 100 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Casp, Justin                   38  ANCM    1:14.30     1:10.59    9.00
                32.67     1:10.59(37.92)

Men 35-39 200 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Casp, Justin                   38  ANCM    3:02.00     2:47.79    9.00
                35.67     1:16.79(41.12)    2:00.99(44.20)    2:47.79(46.80)

Men 40-44 100 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Godbout, Rich W                44  ANCM    1:03.00     1:04.58    4.00
                29.87     1:04.58(34.71)

Men 40-44 800 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Godbout, Rich W                44  ANCM   11:10.00    11:36.72    7.00
                34.29     1:13.33(39.04)    1:54.32(40.99)    2:35.99(41.67)
        3:18.85(42.86)    4:02.19(43.34)    4:46.75(44.56)    5:31.74(44.99)
        6:16.85(45.11)    7:02.68(45.83)    7:48.80(46.12)    8:35.33(46.53)
        9:22.27(46.94)   10:08.90(46.63)   10:54.07(45.17)   11:36.72(42.65)

Men 45-49 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 11  Humbert, George                46  ANCM      28.80       28.49        
 21  Connelly, Patrick              47  ANCM      29.50       34.48        
---  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM      26.00          NS        

Men 45-49 50 Meter Freestyle from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Connelly, Patrick              47  ANCM         NT       33.92        

Men 45-49 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  Humbert, George                46  ANCM    5:09.68     5:09.72    4.00
                34.55     1:12.05(37.50)    1:50.42(38.37)    2:29.57(39.15)
        3:09.58(40.01)    3:49.74(40.16)    4:30.39(40.65)    5:09.72(39.33)

Men 45-49 50 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM      30.51          NS        

Men 45-49 50 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM      34.09       33.38    8.00

Men 45-49 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  3  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM      27.40       27.34    7.50
---  Connelly, Patrick              47  ANCM      31.51          DQ        

Men 45-49 100 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM    1:01.06     1:00.96   10.00
                29.21     1:00.96(31.75)

Men 45-49 200 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Roddin, Jeffrey H              45  ANCM    2:24.30     2:22.12   11.00
                29.50     1:07.23(37.73)    1:47.16(39.93)    2:22.12(34.96)

Men 50-54 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 13  Peacock, Brent J               52  ANCM      30.33       29.37        
 25  Johnson, Peter C               53  ANCM      34.00       34.93        
 26  RODRIGUEZ-JURADO, ALEJO A      51  ANCM      35.10       35.57        

Men 50-54 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  RODRIGUEZ-JURADO, ALEJO A      51  ANCM    6:10.30     7:13.63    1.00
                44.93     1:35.54(50.61)    2:30.19(54.65)    3:25.59(55.40)
        4:21.97(56.38)    5:20.24(58.27)    6:18.43(58.19)    7:13.63(55.20)

Men 50-54 800 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  RODRIGUEZ-JURADO, ALEJO A      51  ANCM   13:50.30          DQ        
                44.24     1:34.71(50.47)    2:28.81(54.10)    3:25.89(57.08)
        4:24.48(58.59)  5:28.69(1:04.21)    6:27.21(58.52)  7:28.36(1:01.15)
      8:29.71(1:01.35)  9:29.79(1:00.08) 10:30.19(1:00.40)   11:29.72(59.53)
     12:30.22(1:00.50) 13:31.36(1:01.14) 14:32.15(1:00.79)                  

Men 50-54 50 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Britt, Clay                    53  ANCM      29.00       28.77   11.00

Men 50-54 50 Meter Backstroke from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Britt, Clay                    53  ANCM         NT       29.44        

Men 50-54 100 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  1  Britt, Clay                    53  ANCM    1:02.00     1:02.77   11.00
                29.78     1:02.77(32.99)

Men 50-54 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 16  Blumenthal, Daniel J           51  ANCM      52.00       45.28        
---  Crist, Jason A                 52  ANCM      30.00          NS        

Men 55-59 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 13  Denes, Thomas A                57  ANCM      31.00       31.34        
 18  Pierce, Geoffrey E             56  ANCM      30.70       33.50        
 19  Loman, Jeffrey P               57  ANCM      35.00       37.84        
---  Feinstein, John                59  ANCM      30.00          NS        

Men 55-59 50 Meter Freestyle from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Wilson, Keith K                57  ANCM         NT       30.01        
---  Denes, Thomas A                57  ANCM         NT       30.81        
---  Loman, Jeffrey P               57  ANCM         NT       36.20        

Men 55-59 100 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 11  Wilson, Keith K                57  ANCM    1:06.00     1:07.29        
                32.08     1:07.29(35.21)

Men 55-59 200 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Wilson, Keith K                57  ANCM    2:30.00     2:33.23    2.00
                35.39     1:13.53(38.14)    1:54.32(40.79)    2:33.23(38.91)
 10  Denes, Thomas A                57  ANCM    2:34.00     2:35.18    1.00
                36.01     1:15.14(39.13)    1:55.95(40.81)    2:35.18(39.23)

Men 55-59 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 12  Denes, Thomas A                57  ANCM    5:32.90     5:41.94        
                39.48     1:23.59(44.11)    2:07.47(43.88)    2:52.55(45.08)
        3:34.77(42.22)    4:17.62(42.85)    5:00.32(42.70)    5:41.94(41.62)

Men 55-59 800 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Denes, Thomas A                57  ANCM   12:15.00    11:58.37    6.00
                42.21     1:28.43(46.22)    2:15.08(46.65)    3:01.71(46.63)
        3:47.83(46.12)    4:34.24(46.41)    5:19.77(45.53)    6:05.68(45.91)
        6:50.43(44.75)    7:34.79(44.36)    8:17.99(43.20)    9:02.08(44.09)
        9:46.47(44.39)   10:30.84(44.37)   11:15.35(44.51)   11:58.37(43.02)

Men 55-59 50 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Wilson, Keith K                57  ANCM      35.00       35.52    2.00
---  Feinstein, John                59  ANCM      39.50          NS        

Men 55-59 50 Meter Backstroke from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Wilson, Keith K                57  ANCM         NT       35.69        
---  Wilson, Keith K                57  ANCM         NT       36.11        
---  Pierce, Geoffrey E             56  ANCM         NT       55.88        

Men 55-59 100 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Wilson, Keith K                57  ANCM    1:17.00     1:15.90    5.00
                37.56     1:15.90(38.34)

Men 55-59 200 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  Wilson, Keith K                57  ANCM    2:48.00     2:44.86    2.00
                40.89     1:22.15(41.26)    2:04.69(42.54)    2:44.86(40.17)
 15  Denes, Thomas A                57  ANCM    2:56.00     3:02.19        
                44.01     1:30.55(46.54)    2:17.19(46.64)    3:02.19(45.00)

Men 55-59 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Cheney, David W                56  ANCM      33.00       31.72    5.00
---  Feinstein, John                59  ANCM      32.90          NS        

Men 55-59 100 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Cheney, David W                56  ANCM    1:10.00     1:14.01    5.00
                33.44     1:14.01(40.57)

Men 55-59 200 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Cheney, David W                56  ANCM    3:00.00     2:55.79    6.00
                42.92     1:30.22(47.30)    2:13.63(43.41)    2:55.79(42.16)

Men 60-64 50 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  McCleskey, Edwin W             61  ANCM      28.20       27.56    6.00
 11  Wight, Charles N               61  ANCM      29.50       29.31        
 20  DeBettencourt, Thomas J        61  ANCM      32.00       33.66        

Men 60-64 100 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  Wight, Charles N               61  ANCM    1:09.00     1:06.77    1.00
                31.51     1:06.77(35.26)
 14  DeBettencourt, Thomas J        61  ANCM    1:10.00     1:16.66        
                34.85     1:16.66(41.81)

Men 60-64 50 Meter Backstroke from Split Requests
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  McCleskey, Edwin W             61  ANCM         NT       34.12        

Men 60-64 50 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Wight, Charles N               61  ANCM      40.00       38.64    6.00

Men 60-64 50 Meter Butterfly Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  McCleskey, Edwin W             61  ANCM      30.90       29.58    7.00

Men 65-69 200 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  8  Harmon, David C                65  ANCM    2:47.00     2:47.33    3.00
                38.85     1:22.23(43.38)    2:04.64(42.41)    2:47.33(42.69)

Men 65-69 400 Meter Freestyle Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  6  Harmon, David C                65  ANCM    6:08.00     5:59.06    5.00
                39.98     1:25.15(45.17)    2:10.80(45.65)    2:57.75(46.95)
        3:44.34(46.59)    4:31.32(46.98)    5:15.17(43.85)    5:59.06(43.89)

Men 65-69 200 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Harmon, David C                65  ANCM    3:19.00     3:08.45    6.00
                40.43     1:31.33(50.90)    2:27.44(56.11)    3:08.45(41.01)

Men 65-69 400 Meter Individual Medley Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Harmon, David C                65  ANCM    6:48.00     7:05.05    6.00
                44.91                     2:36.23(1:51.32)    3:32.61(56.38)
      4:32.78(1:00.17)    5:31.17(58.39)    6:18.17(47.00)    7:05.05(46.88)

Men 75-79 50 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Greer, Marshall R              78  ANCM      48.04       48.36    7.00

Men 75-79 100 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  Greer, Marshall R              78  ANCM    1:47.30     1:56.17    6.00
                58.18     1:56.17(57.99)

Men 75-79 200 Meter Backstroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  4  Greer, Marshall R              78  ANCM    4:12.00     4:34.91    7.00
              1:09.03   2:23.77(1:14.74)  3:34.15(1:10.38)  4:34.91(1:00.76)

Men 75-79 50 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Diamond, Louis H               75  ANCM      44.42       44.71    9.00

Men 75-79 100 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  Diamond, Louis H               75  ANCM    1:44.38     1:50.65    9.00
                51.10     1:50.65(59.55)

Men 75-79 200 Meter Breaststroke Finals
=========================================================================== 
 Pl  Name                          Age  Club  Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  Diamond, Louis H               75  ANCM    4:26.56          NS        


Relay Results [Women | Men]

Women 160-199 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  5  ANCM "A"                                   3:01.00     2:51.49   12.00
     1) Weigel, Emily K F49              2) Callier, Viviane F30             
     3) Blumenthal, Pamela M F47         4) Golan, Elissa M F42              

Women 200-239 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  ANCM "A"                                   2:56.00     2:37.52    8.00
     1) Foley, Linda K F59               2) Pettijohn, Margot K F68          
     3) Goldberg, Marci F30              4) Deal, Elisabeth Elliott F50      

Women 240-279 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
---  ANCM "B"                                   3:14.00          NS      NS
     1) Pastel, Mary S F61               2) Pettijohn, Margot K F68          
     3) Crouse, Jeanne M F58             4) Foley, Linda K F59               

Men 200-239 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  7  ANCM "A"                                   2:03.00     2:01.24    8.00
     1) Wilson, Keith K M57              2) Denes, Thomas A M57              
     3) Harmon, David C M65              4) Peacock, Brent J M52             

Men 200-239 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  2  ANCM "A"                                   2:05.00     2:05.51   18.00
     1) Britt, Clay M53                  2) Roddin, Jeffrey H M45            
     3) Feinstein, John M59              4) Crist, Jason A M52               
  4  ANCM "B"                                   2:09.00     2:13.75   14.00
     1) Wilson, Keith K M57              2) Humbert, George M46              
     3) Cheney, David W M56              4) Peacock, Brent J M52             

Men 240-279 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  ANCM "C"                                   2:35.00     2:40.10    2.00
     1) Greer, Marshall R M78            2) McCleskey, Edwin W M61           
     3) Harmon, David C M65              4) Connelly, Patrick M47            

Mixed 160-199 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  8  ANCM "A"                                   2:18.00     2:15.78    6.00
     1) Denes, Thomas A M57              2) Gainor, Cathy C F47              
     3) Johnson, Peter C M53             4) Callier, Viviane F30             

Mixed 160-199 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  ANCM "A"                                   2:30.00     2:32.12    2.00
     1) Gainor, Cathy C F47              2) Callier, Viviane F30             
     3) Casp, Justin M38                 4) Humbert, George M46              
 13  ANCM "B"                                   3:17.00     3:16.99        
     1) Pierce, Geoffrey E M56           2) Goldberg, Marci F30              
     3) Weigel, Emily K F49              4) RODRIGUEZ-JURADO, ALEJO A M51    

Mixed 200-239 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 18  ANCM "B"                                   2:29.00     2:30.06        
     1) Loman, Jeffrey P M57             2) Crouse, Jeanne M F58             
     3) Weigel, Emily K F49              4) Pierce, Geoffrey E M56           
 19  ANCM "C"                                   2:36.00     2:32.60        
     1) Connelly, Patrick M47            2) Pastel, Mary S F61               
     3) RODRIGUEZ-JURADO, ALEJO A M51    4) Honberg, Lynda E F62             

Mixed 200-239 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
  9  ANCM "C"                                   2:36.00     2:47.85    4.00
     1) Wilson, Keith K M57              2) Cheney, David W M56              
     3) Crouse, Jeanne M F58             4) Pastel, Mary S F61               
---  ANCM "E"                                   3:16.00          DQ      DQ
     1) Johnson, Peter C M53             2) Honberg, Lynda E F62             
     3) NO SWIMMER SPECIFIED             4) Peacock, Brent J M52             

Mixed 240-279 200 Meter Freestyle Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 12  ANCM "D"                                   2:20.00     2:20.54        
     1) Lim-Sharpe, Judy F63             2) Pettijohn, Margot K F68          
     3) Harmon, David C M65              4) DeBettencourt, Thomas J M61      

Mixed 240-279 200 Meter Medley Relay
=========================================================================== 
 Pl  Relay Name                               Seed Time  Final Time  Points 
=========================================================================== 
 10  ANCM "D"                                   2:41.00     2:41.29    2.00
     1) McCleskey, Edwin W M61           2) Pettijohn, Margot K F68          
     3) Blumenthal, Daniel J M51         4) Lim-Sharpe, Judy F63             


Women | Men | Relays
Sponsor #25Sponsor #20Sponsor #14Sponsor #62Sponsor #61
Sponsor #41Sponsor #59Sponsor #13Sponsor #58Sponsor #49
Sponsor #56Sponsor #42Sponsor #43Sponsor #60Sponsor #29Sponsor #36Sponsor #52