2008 Long Course National Championships

Women's Relay Results

Final Results:

Women 72-99 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:59.26   8/20/2000 DCAC                                       
                         K MYERS, S M REESE, H SISK, M JESPERSON           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:54.00    1:56.01N  22  
     1) Jason, Dawn W21                 2) Murphy, Siobhan C W22          
     3) Edgar, Melanie W21              4) Smith, Lorna W20               
                  29.00       58.65 (29.65)     1:27.88 (29.23)     1:56.01 (28.13)
  2 Tri Valley Masters  'A'                           2:02.50    1:58.27N  18  
     1) White, Lisa A W24               2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Taylor, Victoria W23            4) Droubay, Christina L W27       
                  29.42     1:00.17 (30.75)     1:30.35 (30.18)     1:58.27 (27.92)
 
Women 72-99 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:12.59   8/23/1992 UNIV SAN FRAN                              
                         C HINSHAW, J HAUER, N EFFA, B WICKLUND            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:09.00    2:11.85N  22  
     1) Jason, Dawn W21                 2) Edgar, Melanie W21             
     3) Martin, Jennifer M W28          4) Murphy, Siobhan C W22          
                  33.19     1:09.28 (36.09)     1:41.20 (31.92)     2:11.85 (30.65)
  2 Tri Valley Masters  'A'                           2:21.20    2:16.52   18  
     1) White, Lisa A W24               2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Droubay, Christina L W27        4) Taylor, Victoria W23           
                  35.37     1:15.52 (40.15)     1:46.31 (30.79)     2:16.52 (30.21)
  3 Oregon Masters  'A'                               2:34.00    2:32.45   16  
     1) Peters, Emily K W26             2) Stratman, Megan E W23          
     3) DeLeone, Denise R W21           4) Shortt-Harder, Kelsey E W24    
                  37.46     1:24.05 (46.59)     2:01.63 (37.58)     2:32.45 (30.82)
 
Women 100-119 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:51.41   10/8/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, A YAMAMOTO, A NAKAMURA, M OKUHARA      
        NATL: N 1:52.47   8/23/1992 OREGON                                     
                         S HERINGER, G GODDARD, L MILLS, L FINLEY          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     1:56.00    1:57.72   22  
     1) Martin, Jennifer M W28          2) Hester, Heidi R W28            
     3) Aron, Vanessa W28               4) McLuckie, Lisa W29             
                  29.00       57.88 (28.88)     1:29.71 (31.83)     1:57.72 (28.01)
  2 Oregon Masters  'A'                               2:01.00    2:01.04   18  
     1) Gustafson, Aubree M W27         2) Alden, Jennifer N W29          
     3) Dhom, Gina M W30                4) Showell, Brianna W29           
                  29.89       59.67 (29.78)     1:30.63 (30.96)     2:01.04 (30.41)
  3 Oregon Masters  'B'                               2:08.00    2:05.85   16  
     1) Fischbach, Elise M W26          2) Tyler, Rachel E W29            
     3) Shortt-Harder, Kelsey E W24     4) Peters, Emily K W26            
                  31.41     1:02.08 (30.67)     1:33.26 (31.18)     2:05.85 (32.59)
  4 Oregon Masters  'C'                               2:20.00    2:18.54   14  
     1) Snyder, Melissa W21             2) Snyder, Emily L W19            
     3) Snyder, Lynn R W52              4) Stratman, Megan E W23          
                  33.30     1:07.89 (34.59)     1:45.33 (37.44)     2:18.54 (33.21)
 
Women 100-119 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:04.99   10/8/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         N SHIRATA, M MASEDA, A YAMAMOTO, M OKUHARA        
        NATL: N 2:06.67   8/28/1988 HOLMES                                     
                         BETH MAUER, DEB WALKER, TISH BUCHER, MARY HOLMES  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:11.00    2:18.82   22  
     1) Smith, Lorna W20                2) Marechal, Severine M W25       
     3) Aron, Vanessa W28               4) McLuckie, Lisa W29             
                  31.91     1:14.31 (42.40)     1:50.58 (36.27)     2:18.82 (28.24)
  2 Oregon Masters  'B'                               2:28.00    2:24.09   18  
     1) Snyder, Melissa W21             2) Popelka, Erin M W27            
     3) Dhom, Gina M W30                4) Bowen, Kelsey C W23            
                  39.95     1:19.01 (39.06)     1:52.75 (33.74)     2:24.09 (31.34)
 -- Oregon Masters  'A'                               2:14.00         DQ  
     1) Alden, Jennifer N W29           2) Showell, Brianna W29           
     3) Tyler, Rachel E W29             4) Whyte, Erika W31               
 
Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:50.94   10/2/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 1:52.10   8/15/2004 ILLINOIS                                   
                         N DAY, H LINGNER, J RIDGE, Z TUSA                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club  'A'                             2:00.00    1:59.10   22  
     1) Willey, Kris B W26              2) Meyer, Marguerite W49          
     3) Guzman, Shanna L W32            4) Welting, Laureen W43           
                  29.04     1:01.66 (32.62)     1:31.12 (29.46)     1:59.10 (27.98)
  2 Oregon Masters  'A'                               2:20.00    2:12.73   18  
     1) McNeil, Katie B W40             2) Criscione, Anicia W35          
     3) Moore, Alison B W38             4) Topp, Deborah A W39            
                  33.27     1:07.18 (33.91)     1:40.19 (33.01)     2:12.73 (32.54)
  3 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:21.21    2:12.87   16  
     1) Brightwell, Kim M W48           2) Dillenburg, Roberta G W45      
     3) Fry, Jessica L W28              4) Cuccuini, Samantha A W31       
                  32.54     1:07.90 (35.36)     1:40.19 (32.29)     2:12.87 (32.68)
  4 Tri Valley Masters  'A'                           2:20.00    2:18.61   14  
     1) Paulson, Christine N W29        2) Sullivan, Cameron N W40        
     3) Darling, Colleen M W34          4) Pahl, Lauren N W19             
                  33.67     1:10.20 (36.53)     1:45.95 (35.75)     2:18.61 (32.66)
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:15.00         NS  
     3) Swigert, Debbie M W53           4) Basaraba, Deni L W27           
 
Women 120-159 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:04.02    8/8/2006 GOLDRUSH                 -USA              
                         N SHIRATA, M OKUHARA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 2:04.19   8/23/1998 GOLD                                       
                         B GARDNER, S GEYER, T MOLL, J HERRINGTON          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arizona Masters  'A'                              2:10.01    2:10.62   22  
     1) Inada, Noriko W30               2) Warman, Whitney M W25          
     3) Rankin, Maureen T W38           4) Smith, Laura K W42             
                  29.96     1:08.35 (38.39)     1:40.72 (32.37)     2:10.62 (29.90)
  2 Walnut Creek Masters  'A'                         2:15.00    2:13.41   18  
     1) Marshall, Sarah W26             2) Ward, Lisa A W44               
     3) Santomauro, Laura E W39         4) Morrison, Karen A W50          
                  33.41     1:12.69 (39.28)     1:43.56 (30.87)     2:13.41 (29.85)
  3 Oregon Masters  'A'                               2:20.00    2:20.20   16  
     1) Barber, Tori M W36              2) Gustafson, Aubree M W27        
     3) Topp, Deborah A W39             4) Preston, Kristin K W43         
                  36.47     1:16.18 (39.71)     1:50.51 (34.33)     2:20.20 (29.69)
  4 Reston Masters Swim Team  'A'                     2:37.37    2:32.32   14  
     1) Fry, Jessica L W28              2) Dillenburg, Roberta G W45      
     3) Brightwell, Kim M W48           4) Cuccuini, Samantha A W31       
                  35.98     1:23.45 (47.47)     1:59.06 (35.61)     2:32.32 (33.26)
  5 Oregon Masters  'B'                               2:43.00    2:35.15   12  
     1) O'Shea, Pam B W40               2) Law, Cathy W41                 
     3) Lassen, Megan M W38             4) Roberts, Kirsten L W39         
                  43.29     1:27.17 (43.88)     2:03.15 (35.98)     2:35.15 (32.00)
  6 University of San Francisco Ma  'A'               2:31.00    2:38.21   10  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Harrington, Diana J W36         4) Labusch, Meike M W36           
                  46.17     1:32.14 (45.97)     2:07.78 (35.64)     2:38.21 (30.43)
 
Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
        NATL: N 1:48.44    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         S HART, C SAPPEY, A PETTIS-SCOTT, S VON DER LIPPE 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:00.50    1:59.40   22  
     1) Delmage, Arlene W46             2) Caswell, Mary J W47            
     3) Viales, Dianne W46              4) Jenkins, Valerie G W45         
                  29.28       59.34 (30.06)     1:30.85 (31.51)     1:59.40 (28.55)
  2 Walnut Creek Masters  'A'                         1:59.50    2:00.03   18  
     1) Ward, Lisa A W44                2) Easton, Sandie W39             
     3) Watanabe, Heidi S W45           4) Santomauro, Laura E W39        
                  29.29       58.90 (29.61)     1:32.02 (33.12)     2:00.03 (28.01)
  3 Arizona Masters  'A'                              2:04.00    2:02.98   16  
     1) Bunch, Brigid J W45             2) Girard, Mikey G W55            
     3) Warman, Whitney M W25           4) DeLozier, Anna R W45           
                  30.82     1:02.27 (31.45)     1:31.25 (28.98)     2:02.98 (31.73)
  4 Oregon Masters  'B'                               2:03.00    2:04.08   14  
     1) Senkier, Kristine M W38         2) Simmons, Stephanie J W42       
     3) Squires, Lynn A W44             4) Lassen, Megan M W38            
                  27.91     1:02.02 (34.11)     1:32.84 (30.82)     2:04.08 (31.24)
  5 Walnut Creek Masters  'B'                         2:13.00    2:05.18   12  
     1) Morrison, Karen A W50           2) Brittingham, Regina W57        
     3) Hall, Lisa C W41                4) Marshall, Sarah W26            
                  30.64     1:03.22 (32.58)     1:36.84 (33.62)     2:05.18 (28.34)
  6 Colorado Masters Swimming  'A'                    2:12.90    2:08.91   10  
     1) Eden, Kim G W40                 2) Young, Lydia L W60             
     3) Hagadorn, Heather W43           4) Rosener, Karen K W54           
                  31.05     1:05.74 (34.69)     1:37.75 (32.01)     2:08.91 (31.16)
  7 Oregon Masters  'C'                               2:12.00    2:17.41    8  
     1) Snider, Pam J W47               2) O'Shea, Pam B W40              
     3) Young, Susie S W39              4) Chesler, Laurie K W45          
                  37.00     1:11.70 (34.70)     1:44.48 (32.78)     2:17.41 (32.93)
  8 University of San Francisco Ma  'A'               2:15.00    2:18.20    6  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Harrington, Diana J W36        
     3) Allen, Susan J W64              4) Labusch, Meike M W36           
                  37.42     1:09.21 (31.79)     1:47.73 (38.52)     2:18.20 (30.47)
  9 Oregon Masters  'F'                               2:24.09    2:20.07    4  
     1) Schuldt, Jill C W50             2) Lamoureux, Lori E W49          
     3) Osoinach, Ellen C W37           4) Kirkwood, Erin E W31           
                  37.08     1:10.95 (33.87)     1:50.42 (39.47)     2:20.07 (29.65)
 10 Oregon Masters  'D'                               2:22.00    2:27.21    2  
     1) Milner, Nancy J W57             2) Sitton, Tia W46                
     3) Kilbourn, Laurie J W41          4) Goodman, Ann R W49             
                  42.94     1:18.79 (35.85)     1:53.31 (34.52)     2:27.21 (33.90)
 11 Oregon Masters  'E'                               3:03.00    2:37.20  
     1) Neumann, Susan C W48            2) De Sitter, Linda L W51         
     3) Glissmeyer, Margie W43          4) Law, Cathy W41                 
                  45.53     1:27.01 (41.48)     2:04.06 (37.05)     2:37.20 (33.14)
 -- Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:31.85         NS  
     1) Litt, Arni H W62                2) Hickel, Jessie J W50           
     3) Casey, Kathrine J W60           4) Boomer, Allison R W25          
 
Women 160-199 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                 -USA              
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
        NATL: N 2:04.75    8/8/2006 TEAM TYR                                   
                         J STEIN, S VON DER LIPPE, B CLEARY, C SAPPEY      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:12.00    2:07.91   22  
     1) Jenkins, Valerie G W45          2) Tomac, Jayna M W36             
     3) Stuntzner-Gibson, Denise E W46  4) Ferguson, Ellen W46            
                  31.71     1:08.32 (36.61)     1:39.22 (30.90)     2:07.91 (28.69)
  2 Oregon Masters  'E'                               2:34.00    2:31.58   18  
     1) Summers, Jeanna W54             2) Caswell, Mary J W47            
     3) Moore, Alison B W38             4) Watkins, Elizabeth A W43       
                  43.54     1:24.21 (40.67)     2:00.37 (36.16)     2:31.58 (31.21)
  3 Oregon Masters  'D'                               2:31.00    2:39.17   16  
     1) Frey, Meg M W41                 2) Vincent, Nancy C W49           
     3) Viales, Dianne W46              4) Sitton, Tia W46                
                  42.87     1:26.04 (43.17)     2:03.22 (37.18)     2:39.17 (35.95)
  4 Oregon Masters  'G'                               2:51.31    2:46.80   14  
     1) Osoinach, Ellen C W37           2) Lamoureux, Lori E W49          
     3) Kirkwood, Erin E W31            4) Schuldt, Jill C W50            
                  51.46     1:35.82 (44.36)     2:09.39 (33.57)     2:46.80 (37.41)
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:13.00         DQ  
     1) Brittingham, Regina W57         2) Alexander, Martha A W59        
     3) Mac Laren, Kathleen A W46       4) Basaraba, Deni L W27           
 -- Oregon Masters  'B'                               2:29.00         DQ  
     1) Goodman, Ann R W49              2) Chesler, Laurie K W45          
     3) Harsey, Laura E W50             4) Simmons, Stephanie J W42       
 -- Oregon Masters  'C'                               3:03.00         NS  
     1) Neumann, Susan C W48            2) De Sitter, Linda L W51         
     3) Glissmeyer, Margie W43          4)                                
 
Women 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:57.21    8/8/2006 PACIFIC NORTHWEST        -USA              
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
        NATL: N 1:57.21    8/8/2006 PNA                                        
                         L DAHL, D GLASSMAN, C DAVIS, M LIPPOLD            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:01.00    2:00.69   22  
     1) Andrus-Hughes, Karen W51        2) Buck, Donna W49                
     3) Harsey, Laura E W50             4) Parisi, Robin B W54            
                  29.75     1:00.39 (30.64)     1:30.45 (30.06)     2:00.69 (30.24)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:05.20    2:06.54   18  
     1) Dahl, Lisa A W47                2) Brown, Caroline J W51          
     3) Courtney, Zena H W49            4) Moore, Jo W53                  
                  27.87     1:04.12 (36.25)     1:35.17 (31.05)     2:06.54 (31.37)
  3 Arizona Masters  'A'                              2:12.02    2:11.14   16  
     1) Lynch, Evie S W56               2) James, Katryn S W53            
     3) Mullaney, Amy B W48             4) Altman, Christie W59           
                  32.75     1:06.00 (33.25)     1:38.58 (32.58)     2:11.14 (32.56)
  4 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:20.00    2:20.09   14  
     1) Ackermann, Laura W33            2) Forre, Lena W52                
     3) Larson, Linda L W53             4) Webb, Linda W63                
                  32.36     1:08.10 (35.74)     1:44.78 (36.68)     2:20.09 (35.31)
  5 Masters of South Texas  'A'                       2:19.00    2:20.57   12  
     1) Andrade, Rosana W48             2) Boyer, Kathy M W54             
     3) Mayhew, Chris W55               4) Eakle, Julie O W48             
                  36.05     1:12.71 (36.66)     1:49.57 (36.86)     2:20.57 (31.00)
  6 Oregon Masters  'C'                               2:35.00    2:41.18   10  
     1) Royle, Mary Anne W56            2) Orner, Gayle A W46             
     3) Sherwood, Dianne W55            4) Rienks, Penny W W57            
                  37.18     1:18.52 (41.34)     2:01.19 (42.67)     2:41.18 (39.99)
 -- Oregon Masters  'B'                               2:16.00         DQ  
     1) Harrington, Susan E W51         2) Pryor, Evelyn G W31            
     3) Budd, Elizabeth W54             4) Teisher, Jeanne M W57          
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:09.00         NS  
     3) Mac Laren, Kathleen A W46       4) Heim-Bowen, Suzanne M W50      
 
Women 200-239 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK             -USA              
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
        NATL: N 2:15.21    8/8/2006 WALNUT CREEK                               
                         P LANDERS, L CRITTENDEN, S HEIM-BOWEN, R BRITTINGH
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:13.00    2:10.98W  22  
     1) Andrus-Hughes, Karen W51        2) Obletz, Becky C W49            
     3) Delmage, Arlene W46             4) Parisi, Robin B W54            
                  33.53     1:11.78 (38.25)     1:41.05 (29.27)     2:10.98 (29.93)
  2 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:17.80    2:18.19   18  
     1) Courtney, Zena H W49            2) Dahl, Lisa A W47               
     3) Moore, Jo W53                   4) Glassman, Debbie A W55         
                  36.20     1:13.27 (37.07)     1:47.28 (34.01)     2:18.19 (30.91)
  3 The Olympic Club  'A'                             2:40.00    2:33.29   16  
     1) Guzman, Shanna L W32            2) Welting, Laureen W43           
     3) Meyer, Marguerite W49           4) Meyer, Margery W86             
                  33.18     1:09.50 (36.32)     1:45.35 (35.85)     2:33.29 (47.94)
  4 Georgia Masters  'A'                              2:44.00    2:37.45   14  
     1) Williamson, Francine S W60      2) Bryson, Ginny J W50            
     3) Hooe, Donna L W46               4) Veater, Betty B W62            
                  41.58     1:24.62 (43.04)     2:00.91 (36.29)     2:37.45 (36.54)
  5 Tamalpais Aquatic Masters  'A'                    2:40.00    2:39.06   12  
     1) Val, Laura B W57                2) Wheeler, Barbara C W51         
     3) Shoenberger, Linda R W61        4) Ridout, Nancy J W66            
                  34.44     1:16.25 (41.81)     2:02.49 (46.24)     2:39.06 (36.57)
  6 Fort Lauderdale Aquatics  'A'                     2:36.00    2:39.61   10  
     1) Larson, Linda L W53             2) Webb, Linda W63                
     3) Forre, Lena W52                 4) Ackermann, Laura W33           
                  43.16     1:28.48 (45.32)     2:07.74 (39.26)     2:39.61 (31.87)
  7 Oregon Masters  'B'                               2:31.00    2:40.08    8  
     1) Fox, Christina M W48            2) Hartman, Christy S W55         
     3) Harrington, Susan E W51         4) Van Dijk, Cindy W49            
                  45.90     1:26.54 (40.64)     2:04.29 (37.75)     2:40.08 (35.79)
  8 Pacific Northwest Aquatics  'B'                   2:49.00    2:47.40    6  
     1) Casey, Kathrine J W60           2) Johnson, Janet S W54           
     3) Welch, Sarah W61                4) Hickel, Jessie J W50           
                  46.39     1:31.55 (45.16)     2:14.56 (43.01)     2:47.40 (32.84)
  9 Oregon Masters  'C'                               2:46.00    2:50.53    4  
     1) Rienks, Penny W W57             2) Redwine, Roxanne J W49         
     3) Asleson, Elke M W56             4) Cialdella, Lynn A W41          
                  46.80     1:31.64 (44.84)     2:14.17 (42.53)     2:50.53 (36.36)
 10 Oregon Masters  'D'                               3:15.00    2:52.85    2  
     1) Royle, Mary Anne W56            2) Sherwood, Dianne W55           
     3) Buck, Kathleen P W58            4) Gray, Jane W57                 
                  42.85     1:30.56 (47.71)     2:14.47 (43.91)     2:52.85 (38.38)
 11 Masters of South Texas  'A'                       2:51.00    3:02.76  
     1) Andrade, Rosana W48             2) Eakle, Julie O W48             
     3) Callaway, Linda S W55           4) Boyer, Kathy M W54             
                  41.76     1:24.90 (43.14)   2:25.02 (1:00.12)     3:02.76 (37.74)
 12 Oregon Masters  'E'                               3:51.00    3:24.44  
     1) Stark, Carol R W60              2) Orner, Gayle A W46             
     3) Moss, Helen M W50               4) Whiter, Peggy S W65            
                  55.10     1:47.87 (52.77)     2:39.12 (51.25)     3:24.44 (45.32)
 -- Arizona Masters  'A'                              2:26.01         DQ  
     1) Bunch, Brigid J W45             2) Dawson-Cook, Susan E W45       
     3) Altman, Christie W59            4) James, Katryn S W53            
 -- Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:32.00         NS  
     1) Jones, Paula E W40              2) Miller, Patricia M W47         
     3)                                 4) Zaremski, Barbara M W71        
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         2:17.00         NS  
 
Women 240-279 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:17.12    8/8/2006 SAN DIEGO                -USA              
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, A WILLIAMS, J LITTLE     
        NATL: N 2:17.12    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, J MARR, A WILLIAMS, J LITTLE     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pacific Northwest Aquatics  'A'                   2:20.45    2:13.33W  22  
     1) Dillon, Sally A W62             2) Welch, Sarah W61               
     3) Dills, Suzanne L W63            4) Glassman, Debbie A W55         
                  35.44     1:08.22 (32.78)     1:42.78 (34.56)     2:13.33 (30.55)
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:22.00    2:23.36   18  
     1) Zaremski, Barbara M W71         2) Schreiner, Beth W67            
     3) Braaten, Kitten W53             4) Barry, Marcia L W60            
                  37.27     1:12.27 (35.00)     1:48.78 (36.51)     2:23.36 (34.58)
  3 Hawaii Masters  'A'                               2:30.00    2:25.62   16  
     1) Barnett, BettyAnn P W62         2) Stowell, Diane M W74           
     3) McFadden, Miki B W60            4) Lukens, Peggy W49              
                  32.82     1:16.38 (43.56)     1:50.83 (34.45)     2:25.62 (34.79)
  4 Oregon Masters  'A'                               2:21.00    2:25.82   14  
     1) Gettling, Janet W60             2) Ward, Joy W66                  
     3) Rousseau, Sandi W61             4) Frid, Barbara W66              
                  33.88     1:13.45 (39.57)     1:50.24 (36.79)     2:25.82 (35.58)
  5 Georgia Masters  'A'                              2:43.00    2:32.13   12  
     1) Williamson, Francine S W60      2) Stephens, MaryLou W66          
     3) Watson, Lisa L W54              4) Veater, Betty B W62            
                  32.10     1:15.03 (42.93)     1:55.51 (40.48)     2:32.13 (36.62)
  6 Florida Aquatic Combined Team  'A'                3:09.00    2:59.65   10  
     1) Lorenzi, Betty S W81            2) Henderson, Martha J W72        
     3) Campbell, Joan K W78            4) Visser, Linda W38              
                  47.86     1:37.01 (49.15)     2:29.78 (52.77)     2:59.65 (29.87)
  7 Arizona Masters  'A'                              2:50.02    3:12.71    8  
     1) Foster, Susan B W46             2) Kinney, Nancy W79              
     3) Malone, Bobbi W65               4) Billeter, Sharon G W71         
                  43.07     1:27.84 (44.77)     2:21.65 (53.81)     3:12.71 (51.06)
 -- H2oldies  'A'                                     4:00.00         NS  
     1) Peterson, Virginia S W85        2) Coe, Helen W62                 
     3) Peterson-Gerrior, Karen L W62   4) Sheerer, Ann P W61             
 
Women 240-279 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:30.69   4/22/2008 SPENCER                  -GBR              
                         C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES        
        NATL: N 2:33.52    8/8/2006 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, A WILLIAMS, K PIPES-NEILSEN, J MARR     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oregon Masters  'A'                               2:40.00    2:42.17   22  
     1) Ward, Joy W66                   2) Pierson, Ginger L W62          
     3) Rousseau, Sandi W61             4) Frid, Barbara W66              
                  46.69     1:28.70 (42.01)     2:06.78 (38.08)     2:42.17 (35.39)
  2 Virginia Masters Swim Team  'A'                   2:59.50    2:48.35   18  
     1) Barry, Marcia L W60             2) Durrant, Betsy W67             
     3) Braaten, Kitten W53             4) Schreiner, Beth W67            
                  42.68     1:33.10 (50.42)     2:12.99 (39.89)     2:48.35 (35.36)
  3 Hawaii Masters  'A'                               3:06.00    2:55.91   16  
     1) Reid, Colleen G W59             2) Stowell, Diane M W74           
     3) Lukens, Peggy W49               4) McFadden, Miki B W60           
                  48.73     1:43.62 (54.89)     2:21.83 (38.21)     2:55.91 (34.08)
 -- Florida Aquatic Combined Team  'A'                3:17.25         DQ  
     1) Lorenzi, Betty S W81            2) Visser, Linda W38              
     3) Henderson, Martha J W72         4) Campbell, Joan K W78           
 
Women 280-319 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:33.19   7/17/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         T NISHISAKO, M IMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU    
        NATL: N 2:38.52   8/11/1996 NEW ENGLAND                                
                         C WALKER, B BURRILL, P SMITH, D REED              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters  'A'                        3:09.00    2:54.18   22  
     1) Montrella, Beverly J W62        2) Dougherty, Mindy M W56         
     3) Graef, Margrit W77              4) Kornfeld, Maurine E W87        
                  34.80     1:08.15 (33.35)     1:59.66 (51.51)     2:54.18 (54.52)
  2 Masters of South Texas  'A'                       3:33.00    3:22.50   18  
     1) Sievert, Sara M W83             2) Goggin, Georgia L W79          
     3) May, Jo B W60                   4) Birkhead, Jane C W68           
                                2:02.27 ( )     2:44.94 (42.67)     3:22.50 (37.56)
  3 North Carolina Masters Swimmin  'A'               2:45.00    3:55.96   16  
     1) Page, Anne M W60                2) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75  
     3) Dockendorf, Pat W81             4) Newell, Sally W71              
                  36.19   1:37.38 (1:01.19)   3:16.75 (1:39.37)     3:55.96 (39.21)
 -- Walnut Creek Masters  'A'                         4:30.00         NS  
     1) Kraetzer, Midge S W70           2) Howell, Jae W86                
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Hirsch, Ann M W77              
 -- Oregon Masters  'A'                               3:45.00         NS  
     1) Schumann, Susanne W71           2) Kawabata, Geraldine L W74      
     3) L'Esperance, Beverly W76        4) Glancy, Barbara J W76          
 
Women 280-319 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:58.30   10/8/2006 OAHU CLUB KIOICHO        -JPN              
                         K YAMADA, H OTSUBO, H SUGIMOTO, K KOYAMA          
        NATL: N 3:09.93   8/15/2005 ARIZONA                                    
                         N KINNEY, G ROPER, S BOLAR, E GRUENDER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mission Viejo Masters  'A'                        3:28.00    3:10.84   22  
     1) Dougherty, Mindy M W56          2) Graef, Margrit W77             
     3) Montrella, Beverly J W62        4) Kornfeld, Maurine E W87        
                  38.95     1:35.78 (56.83)     2:17.65 (41.87)     3:10.84 (53.19)
  2 North Carolina Masters Swimmin  'A'               4:04.00    3:55.67   18  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne E W75   2) Dockendorf, Pat W81            
     3) Page, Anne M W60                4) Newell, Sally W71              
                1:02.72   2:33.13 (1:30.41)     3:15.84 (42.71)     3:55.67 (39.83)
  3 Masters of South Texas  'A'                       3:11.00    4:07.76   16  
     1) Sievert, Sara M W83             2) Kight, Betty G W67             
     3) Mayhew, Chris W55               4) Goggin, Georgia L W79          
                1:41.40     2:33.15 (51.75)     3:20.36 (47.21)     4:07.76 (47.40)
  4 Oregon Masters  'B'                               5:17.00    7:00.78   14  
     1) Glancy, Barbara J W76           2) Rosik, Cynthia H W75           
     3) Stevenin, Elfie J W87           4) Kawabata, Geraldine L W74      
                1:27.82   2:41.90 (1:14.08)   7:00.78 (4:18.88)                    
 -- Oregon Masters  'A'                               3:37.00         NS  
     1)                                 2) Schumann, Susanne W71          
Sponsor #42Sponsor #44Sponsor #47Sponsor #35Sponsor #49
Sponsor #51Sponsor #13Sponsor #41Sponsor #33Sponsor #29Sponsor #20Sponsor #52
Sponsor #36Sponsor #45Sponsor #25Sponsor #43Sponsor #50Sponsor #21Sponsor #14