Licensed to USMS Web Master                               HY-TEK's Meet Manager
     2008 USMS National Long Course Championships - 8/14/2008 to 8/17/2008     
          Mt Hood Community College, Gresham, OR, Sanction #: 378-08           
                   Meet Program - Saturday, August 16, 2008                    
 
Event 18  Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
     Name                         Age Team
===============================================================================
Heat 1 of 22 Timed Finals   
  2  Austen, Clark D               81 OREG                     10:30.00 
  3  Wolle, Jordan B               80 SDSM                      8:13.57 
  4  Stupfel, Don L                80 SMMM                      9:32.00 
  5  Lamb, Willard J               86 OREG                      7:13.48 
  6  Smith, Richard T              88 WCM                      10:40.00 
Heat 2 of 22 Timed Finals   
  2  Blake, William V              71 MOST                      6:45.00 
  3  Norris, Robert F              70 DAM                       6:41.18 
  4  Ellis, Earl N                 72 HMS                       6:42.03 
  5  Sylva, Richard H              70 OREG                      7:15.00 
  6  Kimball, Ken                  78 SDSM                      8:05.41 
  7  Sprenger, Fred W              77 OREG                      8:18.00 
Heat 3 of 22 Timed Finals   
  1  Baker, Donald J               77 SDSM                      7:49.90 
  2  Bevier, Jack                  76 HMS                       7:00.00 
  3  Mayo, Robert W                75 WCM                       6:40.00 
  4  Johnston, Graham M            77 MOST                      5:40.00 
  5  Rapperport, Alan S            75 GOLD                      6:37.20 
  6  King, Bill                    75 OREG                      6:46.00 
  7  Rolph, Robert W               77 MVN                       7:31.59 
  8  Anderson, Paul N              75 RINC                      7:58.07 
Heat 4 of 22 Timed Finals   
  1  Lake, Brent L                 70 OREG                      6:23.00 
  2  Rauch, Will                   74 LVM                       6:20.00 
  3  Clark, Jerry                  71 NCMS                      5:50.00 
  4  Radcliff, David A             74 OREG                      5:22.23 
  5  Van Horn, William G           70 TOC                       5:50.00 
  6  Mennen, Marty A               72 ISF                       6:15.00 
  7  Zeller, Max                   70 AMT                       6:20.00 
  8  Medici, John C                70 O*H*                      6:38.00 
Heat 5 of 22 Timed Finals   
  1  Pedersen, Lars                65 FLAQ                      7:39.82 
  2  Cook, Herb S                  66 PNA                       7:15.00 
  3  Monahan, Richard S            67 METR                      6:52.58 
  4  Bergstrom, Robert W           67 FMT                       7:00.25 
  5  Leilich, Bob                  68 WMST                      7:35.00 
  6  Jamison, Fred C               64 UNAT                      8:00.00 
  7  Gray, Daniel R                63 OREG                      7:20.00 
  8  Croft, John M                 60 MM                        9:15.00 
Heat 6 of 22 Timed Finals   
  1  Schiel, Doug                  67 TVM                       6:27.00 
  2  Dawson, Bill                  66 MELO                      5:45.00 
  3  Galletly, Sandy               66 VMST                      5:34.85 
  4  Landis, Tom                   66 OREG                      5:00.26 
  5  Willert, Dan T                66 WCM                       5:31.48 
  6  Pivovarov, Ivan               65 UNAT                      5:39.50 
  7  Woods, Tom M                  65 VMST                      6:24.00 
  8  Mohr, Ralph W                 67 OREG                      6:30.00 
Heat 7 of 22 Timed Finals   
  1  Burr, Ken M                   64 WCM                       6:30.00 
  2  Ebel, Mark T                  60 ECM                       5:57.80 
  3  Cronin, Jed P                 60 OREG                      5:37.33 
  4  Arneson, Gaard                60 MICH                      5:14.50 
  5  Kittel, Richard H             60 UTAH                      5:15.00 
  6  Livoni, Donn                  62 MM                        5:50.38 
  7  Katz, Gary R                  60 OREG                      6:30.00 
  8  Rutenberg, Howard             61 ARKM                      6:40.00 
Heat 8 of 22 Timed Finals   
  1  Bruce, Bob A                  60 OREG                      5:11.26 
  2  Couch, Bob E                  61 AWJ                       5:10.79 
  3  Schwartz, Marvin B            60 ARKM                      5:05.42 
  4  Johnson, Steve M              60 OREG                      4:58.33 
  5  Wendt, George F               61 IM                        5:01.00 
  6  Harrison, Lonny W             60 AMAM                      5:07.30 
  7  Rudloff, Jr., Edward          61 TOC                       5:11.11 
  8  Baird, Fred C                 60 UTAH                      5:12.00 
Heat 9 of 22 Timed Finals   
  1  Figley, Dallas G              56 OREG                      7:09.10 
  2  Picker, Jon S                 58 WMST                      6:22.81 
  3  Carlton, Brian L              58 PNA                       5:41.00 
  4  Scovazzo, Vincent A           56 HMS                       5:35.00 
  5  Dasch, Vern E                 59 OREG                      5:41.00 
  6  Cheney, Bruce W               57 OREG                      5:41.32 
  7  Moore, Michael W              58 USF                       6:25.32 
Heat 10 of 22 Timed Finals   
  1  Stephenson, Michael R         56 OREG                      5:31.56 
  2  Colella, Rick P               57 PNA                       5:25.00 
  3  Ferroggiaro, Fred             55 TOC                       5:20.00 
  4  Foreaker, Don C               56 SRM                       5:15.00 
  5  Crane, John K                 57 TVM                       5:16.00 
  6  Aakhus, Gregory P             58 OREG                      5:23.11 
  7  Goldberg, Bruce D             57 DAMM                      5:27.90 
  8  Foote, David E                58 VCM                       5:35.00 
Heat 11 of 22 Timed Finals   
  1  Gruber, Glenn A               59 VCM                       5:05.38 
  2  Tennant, Mike J               55 OREG                      5:01.20 
  3  Penn, William (Bill) J        57 PNA                       5:00.00 
  4  Kriger, Joel                  55 DAM                       4:50.00 
  5  Walker, Rick B                58 SYSM                      4:56.94 
  6  Mc Caffery, Michael G         55 STAN                      5:00.00 
  7  Bright, David C               55 NEM                       5:02.19 
  8  McIntyre, Frank               57 ARIZ                      5:10.00 
Heat 12 of 22 Timed Finals   
  1  Kaufman, Seth J               40 OREG                      5:15.20 
  2  Wolf, Tim N                   44 NEM                       5:02.26 
  3  Langan, David P               42 UNAT                      5:02.50 
  4  Margrave, David T             37 PNA                       5:20.12 
  5  Vegter, Brian                 37 OREG                      6:45.21 
  6  Piette, Jeffrey T             53 OREG                      5:10.00 
  7  Wright, Stephen S             50 SAMS                      5:20.17 
Heat 13 of 22 Timed Finals   
  1  Blumenthal, Jeffrey S         54 IM                        5:07.50 
  2  Strauss, Trip                 50 ARKM                      5:03.50 
  3  Maggiora, Ned S               53 HSAM                      4:59.40 
  4  Livingston, Gerald C          50 SDSM                      4:57.48 
  5  Kevan, Stephen D              54 OREG                      4:58.00 
  6  Hendrick, Marty               50 FLAQ                      4:59.56 
  7  Roth, Barry                   54 ARIZ                      5:03.72 
  8  Goodman, Doug                 52 OREG                      5:09.09 
Heat 14 of 22 Timed Finals   
  1  Copeland, Rob                 52 GAJA                      4:47.03 
  2  Carlsen, Glenn                51 CMSC                      4:44.42 
  3  Erickson, Tim D               52 FLAQ                      4:39.24 
  4  Callahan, Jim                 51 WOR                       4:32.55 
  5  Mann, Michael T               54 CMS                       4:36.00 
  6  Gandee, Bradford R            54 GMUP                      4:40.00 
  7  Glenn, Timothy P              52 STAN                      4:45.95 
  8  O'Brien, Kerry L              51 WCM                       4:49.38 
Heat 15 of 22 Timed Finals   
  1  Traynor, John                 49 IM                        5:30.00 
  2  Thompson, Ron J               49 OREG                      5:30.00 
  3  Cespedes, Tim M               49 OREG                      5:12.02 
  4  Hathaway, David L             48 OREG                      5:06.82 
  5  Sikora, Rod                   48 DAMM                      5:07.94 
  6  Keen, John M                  45 FACT                      5:15.67 
  7  Campbell, Chris               47 MVM                       5:30.00 
  8  Bragg, Robin                  48 OREG                      7:04.92 
Heat 16 of 22 Timed Finals   
  1  Kintner, Avery C              46 MVN                       4:54.95 
  2  Valley, Eric S                47 PNA                       4:50.34 
  3  Lang, Joseph J                45 PNA                       4:45.72 
  4  Mc Cracken, Bill              47 TVM                       4:34.85 
  5  Holmes, Robert C              46 SKY                       4:40.20 
  6  Asbury, Doug                  49 OREG                      4:49.50 
  7  Varner, David J               48 FXCM                      4:53.00 
  8  Jones, Jeff C                 46 WCM                       4:55.12 
Heat 17 of 22 Timed Finals   
  1  Power, Michael L              40 UCSB                      4:56.23 
  2  Verst, David B                40 WCM                       4:45.00 
  3  Gilson, Matthew R             41 NEM                       4:41.01 
  4  Mackle, Rob J                 44 SBSM                      4:35.00 
  5  King, Phillip J               42 GOLD                      4:35.51 
  6  Jones, Kenton R               41 SDSM                      4:43.33 
  7  Drawz, Troy A                 40 OREG                      4:50.00 
  8  Williams, John M              40 PNA                       4:58.00 
Heat 18 of 22 Timed Finals   
  1  Dickson, Kurt F               41 ARIZ                      4:31.87 
  2  Kays, David E                 41 PNA                       4:28.00 
  3  Moreno, Alejandro             40 DAMM                      4:25.00 
  4  Utsch, Jeffrey S              41 ARIZ                      4:22.49 
  5  Stevenson, Chris L            44 VMST                      4:24.00 
  6  Erwin, Jeff T                 44 SAWS                      4:26.22 
  7  Gallaudet, Timothy C          41 UNAT                      4:29.89 
  8  Bockius, Edward C             42 NEM                       4:32.05 
Heat 19 of 22 Timed Finals   
  1  Dunn, Erin A                  38 PNA                       5:07.39 
  2  Widmer, Bard                  39 WCM                       5:01.63 
  3  Erickson, Kraig J             37 OREG                      4:59.71 
  4  Butcher, Rob                  36 NCMS                      4:45.00 
  5  Mattson, Mark E               38 IM                        4:59.50 
  6  Connolly, Darrin T            37 USF                       5:00.00 
  7  Hiemke, Scott                 36 DAMM                      5:07.00 
  8  Mahoney, Michael R            39 UNAT                      5:14.00 
Heat 20 of 22 Timed Finals   
  1  Jelen, Doug                   35 PNA                       4:39.90 
  2  Breza, Scott                  37 NBAC                      4:30.00 
  3  Mull, Alec                    36 MICH                      4:21.91 
  4  Wegner, Dan                   37 CAST                      4:17.88 
  5  Derks, Christopher S          38 IMSC                      4:18.75 
  6  Sway, David A                 35 USF                       4:22.63 
  7  Nelson, Kirk E                38 PNA                       4:35.99 
  8  Mc Whorter, Michael C         35 TOC                       4:40.00 
Heat 21 of 22 Timed Finals   
  2  Jones, Paul A                 33 OREG                      6:30.00 
  3  Sixkiller, Jason M            31 ARIZ                      5:05.96 
  4  Everett, Travis J             32 SAWS                      4:54.93 
  5  Harrigan, Matthew J           30 TOC                       4:22.01 
  6  Miller, Trevor                31 TVM                       5:03.16 
  7  Carlson, Ken                  34 IM                        5:10.50 
Heat 22 of 22 Timed Finals   
  1  Palmer, Bryan S               29 FLAQ                      5:17.52 
  2  Kramer, Joshua D              27 HIMA                      5:01.81 
  3  Davie, Matthew G              27 TOC                       4:40.00 
  4  Williams, Sumner H            29 NMMS                      5:16.00 
  5  Alne, Thomas J                20 GSM                       5:36.79 
  6  Henselman, Greg               22 OREG                      5:20.00 
  7  Benjamin, Jacob W             22 UNAT                      5:26.38 
  8  Phelps, TJ                    24 UNAT                      6:18.25